Jong Oranje - beweeglijk - Richardson zag zijn langs Israëli’s: 2-0 Frankrijk (21-0) slaggemiddelde dalen VOOR HONKBALTEAM BREKEN NU DE MOEILIJKSTE DAGEN AAN Wielerclub Ahoy nationaal kampioen r Trainer Stoltz: Wat wij nodig hebben is een vedette Worstelaars zagen in Sofia hoe het wèl kan Rini Wagtmans naar Goudsmit Monsterzege tegen F J van driebanden Westduits elftal s Tom Okker in kwartfinales van Forest Hills Tegenstanders Ajax en PSV speelden gelijk langs Mexico: 5-0 Bordeaux-Parijs gaat niet door Nederland-België Frankrijk klopte Noorwegen: 3-1 s w 21 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 (Van onze honkbalmedewerker) ff ff Propaganda Niet ontevreden -- ÜïlBBBBIBBBBIBBBBBBBBBBBBMaBIBBBBBBBBRBBBBBBBflBBBBBBBBBBRBBBBBBflBlIBBBaBBRBBBBBBBBBBBBBBBBBBBlIBSBBBBBBBaBBBaBBBBBRBBBaBBBBBBBBBBBBBflBBIBBBBBBBBBBBRBVR 3® (Van onze sportredactie) van manager Ba- in (Van onze sportredactie) M Stoltz (rechts) in actie met één van zijn pupillen. THEO KLEIh M FOREST HILLS. Tom Okker heeft zich in Forest Hills geplaatst voor de kwartfinales herenenkelspel van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen. Hij versloeg in de vierde ronde de Brit Roger Taylor met 6-4 6-4 4-6 6-3. Propaganda is niet bepaald de sterk ste zijde van het KNKB-bestuur. Mede daardoor is worstelen in Nederland van klassieke sport gedegradeerd tot een ex centrieke bezigheid, waarvan de man in de straat de vreemdste voorstellingen heeft. Stoltz: „Dat komt door de onwe tendheid. Voor veel mensen is worstelen (Utrecht) 1.48.26.3. 5. Kennemerland (Be verwijk) 1.49.53.8. 9. De Bataaf 1.54.16. Amateurs: 1. IJsselstreek (Wezep) 78.8 km in 1 uur 46 min. 22,4 sec. (Fedor den Hertog, Holstege, Van Wijhe en Schuur man). 2. Willebrord Wil Vooruit (St. Wille- brord) 1.47.07.5. (Van Dongen. Stanger. Van der Hoek en Broere). 3. Theo Middelkamp (Goes) 1.47.10.3 (Priem. Bal, v. d. Bunder en De Waal). 4. Amstelland (Amstelveen) 1.47.20. 5. Groenewoud (Nijmegen) 1.47.23. 7. De Kampioen 1.49.21. De Bataaf maakte een tijd van 1.52.57. Nieuwelingen: 1. De Adelaar (Apeldoorn) 43 km in 59 min. 11 sec. (A. Bongers, C. Bongers, Lubberding en Steur). AMSTERDAM Henk Stoltz, trainer van de nationale worstelploeg, was niet verwonderd toen hjj deze week na zijn terugkeer van de wereldkampioenschap pen in Sofia vergeefs naar krantever- slagen over de titelstrijd zocht. „Wij zijn daar intussen wel aan gewend”, zegt hjj gelaten, „het is nooit anders geweest. Toch blijf ik het jammer vinden dat zo'n groots evenement met bijna vijfhonderd deelnemers, waarvoor heel Sofia op zijn kop stond, helemaal aan ons land voor bij gaat”. En verder mijmerend over de onderdanige positie van de worstelsport in ons land, stelt hjj zeer terecht vast: „Wat wjj nodig hebben is een vedette, een talent dat een medaille pakt. Daar mee kan het worstelen in de publiciteit komen, met als gevolg een beter begrip by het publiek en meer actieve wor stelaars”. 3 3 3 5 2 2 1 0 1 1 1 1 0 0 1 4 5 5 3 1 Het bleef daarom in die eerste fase bij een aantal afstandschoten van Boskamp, die de juiste richting miste en wat gerom- Voorlopig hoopt hij daarom op een „reddende engel”, een talentvolle jongen die als paradepaardje voor het worste len in Nederland gebruikt zou kunnen worden. Zolang het aantal leden van de Bond rond de 1100 blijft schommelen, is de kans op 7o’n geweldenaar echter klein. Wil Nederland op worstelgebied ooit mee gaan tellen dan zal het bonds- bestuur afdoende maatregelen moeten nemen om de jeugd aan het worstelen te krijgen, een opdracht waaraan in het verleden niet al te veel is gedaan. OOSTBERLIJN. Zowel Dresden als Chemie Halle, de tegenstanders van van Bill s n 8—2 7—3 4—10 PARMA Het Nederlands honk balteam versloeg woensdagmiddag Frankrijk met 21-0 in zeven innings die nog geen twee uur in beslag na men. De wedstrijd werd in Bologna gespeeld en dat betekende dat de Ne derlandse ploeg per bus moest wor den vervoerd. Voor de tweede keer reed de bus verkeerd en de wed strijd begon ruim een half uur te laat. Slechts een handjevol Italianen toon de belangstelling voor het ongelijke treffen. Op het grote veld werden geen home-runs geslagen. Johnny Jonkers en Fred Beckers gaven ieder vier honkslagen. Jan Kramer Freher sloeg er twee en de absolute uitblin ker aan slag in de Nederlandse ploeg Hamilton Richardson was dit maal niet erg produktief. Hij gaf slechts één honkslag uit drie beurten en zag zijn algemeen slaggemiddelde en waren verder Jürgen Helmig, Hoff man, Philip en Schmidt nog steeds van de partij. Het team van San Marino (telt zo’n 30 honkballers) boekte de eerste zege in een Europese kampioenschap: Engeland werd met 13-10 verslagen. A-afdeling (profs en amateurs): 1. Ahoy (Jan Janssen, Eef Dolman, Wim Braven boer, Sjef van der Burg) de 78.8 km in 1 uur 45 minuten en 51 seconden, 2. Buiten kist (Helmond) (Jos van der Vleuten, Jan van Katwijk, Matje Gerrits, Jan Spetgens) 1.46.37,3. 3. De Peddelaars (Hoogeveen) (Henk Benjamins, Albert Hulzebosch, Wi ther en Jans Vlot) 1.48.21. 4. De Volharding HANNOVER Het Westduitse voetbal elftal heeft woensdagavond in het met 65.000 toeschouwers bezette Niedersachsen- stadion van Hannover de vriendschappe- lijke wedstrijd tegen Mexico met 5-0 ge wonnen. De ruststand was 4-0 Uit die groep moeten de vertegen woordigers voor de Europese kampioen schappen (in april in Polen) en de Olym pische Spelen gekozen worden. In bei de gevallen zal het aantal Nederlandse deelnemers niet meer dan drie of vier bedragen. En ook zij zullen na hun te rugkeer uit Warschau en München waarschijnlijk vergeefs op de sportpa gina’s zoeken. Want alleen winnaars tellen en die krijg je niet door eeuwig duimen draaien, maar door het voeren van een modern actief beleid. Een basis van 1100 worstelaars, die vaak onder slechte omstandigheden moeten oefe nen, is veel te smal om daaruit een ploeg te kunnen selecteren die ook maar in de schaduw van de Oostelijke wor- stelgiganten kan staan. Dynamo komende tegenstanders van Ajax en PSV in de Europa cup I en de UEFA-cup, hebben DRONTEN Dit brengt niets op maar het is hartstikke leuk om mee te doen. Met deze woorden schetste Eef Dolman, die samen met Jan Janssen de nieuwe Rotter damse vereniging Ahoy naar het clubkam- pioenschap van Nederland had geleid, de bijzondere sfeer van dit evenement in Oost- Flevoiand. Dolman, in 1964 deel uitmakend van de ploeg, die in de 100 km tijdrit bij de Olympische spelen in Tokio goud ver overde, meende echter ook: „Je moet zo iets echter niet meer dan een keer per jaar doen. Het is ontzettend zwaar en je voelt zo’n rit in je benen”. En dat zei Dol man nu na een wedstrijd over 78.8 km de Nederlandse gelijkwaardige hangt af In Norg, waar Jong Oranje een trai- ningskampje van ruim twee dagen vol maakte, bleef hij doorhameren op dit stramien. Oefeningen te over dokterde hij uit, om de snelheid en de beweeglijkheid van zijn spitsen op te vijzelen. Het had in de wedstrijd in het matig verlichte sport park in Veendam al resultaat. Niet alleen de winst (2-0) was voor de bondscoach meegenomen, ook de manier waarop zijn Oranje-equipe de wel erg felle te genstander klopte, zal hem goed hebben gedaan. Voor die broodnodige zege tegen de DDR-jeugd, die een plaatsje bij de laatste acht van Europa’s beste jeugdploegen in houdt. Alleen winst zal daar tellen. Over zijn achterhoede maakt Fadrhonc zich geen zorgen. Zijn vertrouwen in die de fensie lijkt terecht. Neeskens en Van Vliet op één lijn opererend maakten gis teren vrijwel geen fouten. Doelman Lok ken kreeg daardoor slechts zelden de kans zijn verkiezing boven Schellekens waar te maken. Schneider hij scoorde na een fraaie solo, waarin hij vier man omzeilde en Krol bewezen in hun wedstrijden voor de A-formatie hun sterkte al. Nu moet men zich op het optreden tegen de Israëlische formatie, die zich nogal serieus op het treffen voorbereidde door een verblijf van acht dagen op het KNVB-sportcentrum, niet verkijken. Die medaillewinnaar zat er in de Bul gaarse hoofdstad, waar deelnemers uit 39 landen in het uitverkochte Levski- stadion om de titels in grieks-romeins en vrije stijl worstelen vochten, voor de zoveelste maal niet bij. Heel even had de Amsterdamse oud-kampioen gehoopt dat Bert Kops voor een plak zou kun nen zorgen. Maar de 90 kilo wegende, lid van het Amsterdamse Hercules, struikelde over de Amerikaan Baugh man, om daarna door de Noor Haku de finitief uitgeschakeld te worden. VEENDAM Bondscoach Frantisek Fadrhonc drukte het de spelers van Jong Oranje al weer ruim een week geleden op het hart. Tijdens die eerste trainingsbijeen komst in Zeist voor het duel tegen de Israëliërs begon zijn „indoctrinatie”. Keer op keer hield hij zjjn jeugdige volgelingen voor, dat wedstrijden niet alleen op hard heid en kracht gewonnen kunnen worden, maar dat ook de techniek een belangrijke rol speelt. De twee overige Nederlandse deelne mers, Jan van de Paverd uit Amster dam en Ton de Rooy (Utrecht), evenals Kops ingeschreven in het grieks-ro meins, troffen het bij loting al zeer slecht. Na een snelle overwinning op de Italiaan Brugnolo ontmoette Van de Paverd oud-wereldkampioen Robin (Fr.) Hij verloor slechts op punten, een pres tatie die door een drievoudige waar schuwing in zijn derde partij tegen de Hongaar Steer weer teniet werd ge daan. De Oostenrijker Steinberger be zorgde Ton de Rooy zijn eerste straf- punten, waarna wereldkampioen Maza- renko (Rusland) de definitieve uitscha keling voor zijn rekening nam. Van de overige werpers stonden Jan Dick Leurs en Nol Beenders slechts zeven innings op de heuvel. Carel de Vries wierp vijf innings en van de overige specifieke werpers kwamen Ben de Brou wer en Ade Fijth beiden linkshandig In dezelfde afdeling won Spanje met zeer bescheiden cijfers van Zweden (vijf- twee). Italië speelde hier woensdagavond voor 5.000 toeschouwers tegen Duitsland en deze wedstrijd werd uitgezonden door de Italiaanse tv. Giulio Glorioso bijna 40 jaar oud en al sinds 1954 een idool van de Italiaanse honkbalsupporters was de werper en hij behaalde een no run-zege (10-0). Tekenend voor de Duitse honkbal- armoede was dat de Duitse ploeg uit praktisch dezelfde spelers bestond, als in 1956, toen Glorioso ook in Italië tegen Duitsland wierp in een Europese titel strijd. Bij Duitsland wierp Claus Helmig gen had opgelopen. De andere twee stuitten op worstelaars van wereldklas se, dat is gewoon pech bjj de loting. Maar we hebben weer iets geleerd. Voor de zoveelste keer ben ik bij het zien van zoveel goede wedstrijden enthousiast geworden voor onze sport. Ik ben er van overtuigd dat wij qua techniek niet voor de sterkste worstelaars uit de Oost bloklanden onder hoeven doen. Waar het ons voornamelijk aan ontbreekt is de kracht om een volle wedstrijd bezig te kunnen blijven. Het verloop van de partijen wees dat ook in Sofia weer duidelijk uit: in het begin staan onze worstelaars voor, maar tegen het einde zijn hun spieren vermoeid en worden ze door hun tegenstanders overtroffen. Voor mij is het duidelijk dat daar ons zwakke punt ligt”. nog steeds hetzelfde als catch. Niets is echter minder waar In tegenstelling tot catch (een show, waarbij vrijwel alles mag en waarvan de uitslag al bjj voor baat vaststaat) is worstelen een streng gereglementeerde sport. In Nederland beoefende men tot voor kort uitsluitend het grieks-romeins worstelen, maar daar is de laatste jaren verandering in geko men. In ons land gaan steeds meer wor stelaars zich op vrije stijl (waarbij ge bruik mag worden gemaakt van de be nen. red.) toeleggen. Echte specialisten, zoals bijvoorbeeld in Rusland W’aar grieks-romeins en vrije stijl apart wordt beoefend, hebben wjj hier echter niet. Daarvoor is ons spelersarsenaal te klein”, aldus de bondstrainer. Ahoy onstaan door de fusie van de Rot terdamse Leeuw (inbreng Jan Janssen en Sjef van der Burg) en Apollo (inbreng Dol man en Wim Bravenboer), had halverwege niet de snelste tijd maar reed de gehele koers wel regelmatiger. We hadden een zeer constante ploeg. We zijn in een bepaal de volgorde vertrokken, deden onderweg allemaal evenveel werk en kwamen in de juiste volgorde weer aan de meet ook, al dus Dolman. Het ernstigst bedreigd werd Ahoy door de amateurploeg van de IJssel streek met Fedor den Hertog als leider. Deze formatie was over de eerste helft 15 seconden sneller dan Ahoy maar viel terug omdat Fedor te weinig steun kreeg. Vooral Schuurman vormde in de slotfase een zwakke plek. Maar Fedor, vergevingsge zind als altijd had een excuus voor zijn makker: „Hij is pas uit dienst en heeft nog maar weinig kunnen trainen.” Uiteraard werd de IJsselstreek wel kampioen in de afdeling van amateurs. in het geheel niet aan bod. Waar schijnlijk heeft Arce grote plannen met Ben de Brouwer. Dat ook Fred Beckers nog wel eens aan bod kan komen als werper, bleek woensdag toen Arce hem in de laatste twee innings inzette. Dat zal echter alleen in de (eventuele) derde wed strijd gebeuren, want het derde honk is buiten Beckers zwak bezet, omdat Robert Maat wegens studie in Nederland moest blijven woensdag op de vierde speeldag in de Oostduitse competitie gelijkgespeeld: Che mie Halle uit tegen Lokomotiva Leipzig met 1-1 en Dynamo Dresden thuis tegen Dynamo Berlijn eveneens met 1-1. „Het klinkt misschien gek”, licht Stoltz toe, „maar ik ben met deze resul taten niet ontevreden. Van de Paverd had bjj de beste vjjf kunnen komen als hjj niet door zijn onbekendheid met de internationale regels drie waarschuwin- BREDA Rini Wagtmans zal het ko mende seizoen vrjjwel zeker rjjden voor Goudsmit-Hoff. De Brabander Ijjkt van zjjn voorlopige verbintenis met het Ita liaanse merk SCIC af te kunnen komen. Kees Pellenaars verklaarde: „Goudsmit- Hoff heeft mij gevraagd alle zaken van de wielerploeg te regelen, nu directeur Heere er niet meer is. De ondertekening van het contract door Wagtmans kan door het ongeluk van mjjnheer Heere nu ook pas dinsdag 14 september plaatsvinden. Ik heb het allemaal met Baldini van SCIC in orde gemaakt”. Henk Stoltz blijft enthousiast. Vol vuur legt hij de fysieke tekorten van de Nederlandse deelnemers bloot. Als het aan hem lag dan ging er een volledige ploeg voor een uitgebreide trainings stage naar Rusland (dat 4 maal goud won) of Bulgarije (drie gouden plakken) om de fijne kneepjes van het vak te le ren. Stoltz: „We hadden nu eigenlijk van de gelegenheid gebruik moeten ma ken om ons in Bulgarije te oriënteren. Maar wat wil je, zolang er maar net geld genoeg is om vier man af te vaar digen, moet je dergelijke dingen nog uit je hoofd zetten Op zijn voorstel is men in de KNKB inmiddels begonnen met een gelijkge richte opleiding voor oefenmeesters, waardoor men in de toekomst volgens een en hetzelfde principe kan gaan werken. Mogelijke resultaten daarvan zijn echter pas op langere termijn te verwachten. Tot aan de Olympische Spelen van volgend jaar richt Henk Stoltz zich voorlopig nog op de bestaan de kernploeg van negen man, die bin nenkort wordt uitgebreid met de Lim burgers Grosveld en Van Liesse, de Amsterdammer Brinkman en mogelijk de Nederlands kampioen in het zwaar gewicht Dolman, die tot nu toe de cen trale trainingen op Papendal niet kon volgen. De doelpunten werden achtereenvolgens gemaakt door Koppel (5e minuut), Müller (12), nog eens Muller (15), Netzer (44) en weer Muller (60) mei in het strafschopgebied. Schneiders doelpunt (32ste minuut) was daar een treffend voorbeeld van. Toch wilde Fadrhonc het na rust met dezelfde formatie opnieuw proberen. Het spel werd inderdaad beter, maar doeltref fend was het nog niet. Te vaak werd er gezocht naar de man die er niet was: de snelle sprinter, die een ploeggenoot na een geslaagde een-tweé in schietpositie kon brengen. Nu hoefde het voor de jonge Oranje-equipe ook niet zo erg meer. Men lag in gewonnen positie dat was duide lijk en de Israëliërs konden zich bij die nederlaag maar moeilijk neerleggen. De waarschuwing voor Bar was nog niet duidelijk genoeg. Pas na het wegstu ren van de veelvuldige international Spiegler Haarlem had eens een oogje op hem werd het wat rustiger en kon Fadrhoncs equipe zich zonder angst voor blessures meer in de strijd mengen. Toch was een wisseling nodig om de afstand te vergroten. René van de Kerk hof, het geheime wapen, werd voor Schoenmaker ingezet. De bondscoach had zich persoonlijk met het „geval” bemoeid. Vertelde hij onlangs niet dat Oranje en de clubs hand in hand gaan en haalde hij toen niet René van de Kerkhof als voor beeld aan? „Hij zat bij FC Twente een beetje moeilijk, maar nadat ik ruim een half uur met hem gesproken had, geloofde hij er weer in. Heb je hem tegen Sparta zien spelen? Weer als vanouds.” Dat laatste kenmerkte ook het optreden van de Twentenaar in Jong Oranje. Nau welijks in het veld gekomen pikte hij een bal bij de middenlijn op, klopte zijn verbaasde tegenstanders vlot op snelheid en liet aan de meegekomen Hoekema de afwerking over. PARIJS BordeauxParijs, de langste eendaagse wedstrijd die de wielersport kent, gaat dit jaar niet door. Dit hebben de organisatoren in Parijs bekend ge maakt. De reden waarom de marathon- koers, die zondag zou worden gehouden, is geannuleerd, is het geringe aantal inschrij- vinden. Slechts acht coureurs hadden zich tot woensdag aangemeld voor de 613 kilo meter lange rit, te weten Rebillard, Perin, Besnard en Julien (allen Frankrijk), Ro siers en Van Ryckeghem (beiden België), Pijnen (Nederland) en Tschan (West-Duits- land). daardoor dalen tot 692 pnt. Altijd nog een fantastisch gemiddelde na vier wedstrijden en tekenend voor de tot nu toe ondervonden tegenstand. Carel de Vries wierp vijf innings (twee-één-twee) en Fred Beckers nam de laatste twee innings voor zyn rekening (twee-één-nul). Het Neder landse team maakte twee fouten. De Fransen kregen 17 honkslagen om hun oren en grabbelden acht keer. Rini Wagtmans zei er zelf over: „Maan dag heb ik in Milaan een gesprek gehad met SCIC. Ze willen me niet graag los laten. Ze zijn echter aan het onderhan delen met Italo Zilioli om die als kopman te krijgen. En dat leek maandag voor 99 percent zeker. Als hij bij SCIC komt ben ik vrij en dan kan ik 14 september het contract met Goudsmit-Hoff tekenen”. Niet gedurende de hele wedstrijd. Daar voor week men nog te vaak van de instructies van de bondscoach af. Maar toch waren er die momenten waarop het liep zoals Fadrhonc zich had voorgesteld. Glinsterend demonstreerde hij die ogen blikken. Haalde hij zich de goede momen ten van zijn voorwaartsen voor de geest. Want om dat deel van het elftal heeft de bondscoach de meeste zorgen. Van hen immers wordt over ruim een maand (9 oktober in Tilburg) het meest geëist. Voor Bill Arce en zijn mannen zijn nu de twee moeilijkste dagen van het toer nooi aangebroken. Zowel donderdag als vrijdag zijn er geen wedstrijden voor de Nederlandse ploeg. Op de achtergrond dreigen de beslissende wedstrijden tegen Italië, dat bijzonder hardnekkig gesteund wordt door het thuisfront. Donderdag traint de Nederlandse ploeg weer uiterst hard om dan ’s middags in een naburig meertje een viswedstrijd te houden. Dat is eigenlijk de enige ontspanning die de Nederlandse ploeg krijgt. Natuurlijk wor den tussen trainingen en wedstrijden in langdurig gekaart, maar zo’n toernooi blijft een zware klus. Mochten onze verslagen de indruk heb ben gewekt dat het Nederlandse team in Italië met vakantie is, dan kunnen wij dat snel ontzenuwen. De tot nu toe gespeelde wedstrijden stelden weinig voor: de te genstanders waren duidelijk minder sterk. Maar omdat het Nederlandse team een vrije zwakke voorbereiding kende, moest hier in het warme Parma keihard ge werkt worden om de benodigde topvorm te bereiken. En die topvorm moet er zijn om Italië van het lijf te houden. Zowel Nederland als Italië hebben tot nu toe maar weinig indruk kunnen maken, maar alweer kwam dit omdat tegenstand ontbrak. Alles het laatste weekeinde. Voor de Amerikaanse het Nederlandse honkbalteam Arce Is het bijzonder moeilijk werken. Tot nu toe kon hij alleen Herman Beid schat de volle negen innings testen. Dat gebeurde in de openingswedstrijd tegen Spanje en Beidschat vloog kort daarna weer naar Nederland. Hoe zijn vorm is als hij vrijdagavond weer het hotel in Parma binnenstapt, weet niemand. Het warme weer van de laatste dagen in Ne derland kan in het voordeel van Arce werken. AMSTERDAM. Op 30 en 31 oktober wordt in Breda de jaarlijkse driebanden wedstrijd Nederlaijd-België gehouden. De ploegen hiervoor zijn: Rini van Bracht, Hennie de Ruyter, Jan de Wilde en Piet de Jong (Nederland) en Raymond Ceule- mans, Laurent Boulanger, Frans van rel en Roger Debaets (België). OSLO. Het Franse voetbal elftal heeft woensdagavond in Oslo in een wed strijd voor het toernooi om het Europees kampioenschap (groep 2) met 3-1 gewon nen van Noorwegen. Bij de rust stonden de Fransen reeds met 2-0 voor. De stand in groep 2 in nu: Bulgarije Frankrijk Hongarije Noorwegen Natuurlijk, zij beschikken over een zeer goede techniek. Maar de zo door Fadr honc gepropageerde beweegliikhe'd werd voortdurend gemist. Daarom ook kreeg die laatste li.in zelden moeilijke proble men op te lossen. Kon de klus zonder moeite worden geklaard, al keek men er in de eerste helft nog wel eens vreemd tegen aan. Angstig zelfs zou men het bljjven hangen van de middenlinie Boskamp, Schoenmaker en Haan die fase kunnen noemen. -Mi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21