VUURZEE BIJ SIMON DE WIT IN ZAANDAM CONSULT BIJBETALEN Toeloop studenten niet eigenmachtig beperken Studiekosten doublerende leerlingen niet vergoed Zelfmoordproblematiek ondei schat PATIËNT MOET VOOR 'j l Man wurgt echtgenote IV k B Fré Meis wil volkscongres over Groningen C b b kies keuris kiezen... LJ Minister tot universiteiten: verdacht Minister van Onderwijs: VAKGROEP KLINISCHE PSYCHOLOGIE (NIJMEGEN): Vrouwen stalen voor 10 mille uit warenhuizen Ex-echtpaar van flessentrekkerij VVD-nota: Overbodig gebruik medische hulp kan worden tegengegaan Registraties van motorvoertuigen samenvoegen Verzending zeepost „Stop economische hulp aan Pakistan” "Me :iC 2 S' V RENTELAST Bh F- r mb DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 D Categorieën ITO-school DEN HAAG Door het verplicht stellen van een redelijke, voor ieder te dragen bijbetaling voor zowel een huisartsenconsult als voor een eerste verwijzing naar de specialist kan overbodig gebruik van medische ver richtingen worden tegengegaan. Door de daaruit voortvloeiende daling van de algemene kosten resulteert dat uit eindelijk in een grote voordeel voor de verzekerden. Kamerleden na bezoek aan India: - fa.„:sfa Mevr. mr. E. Veder-Smit ADVERTENTIE (Van onze correspondent) (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze correspondent) (en op uw best) te voelen. Prettig idee! GRONINGEN Het centrale actiecomi té. het overkoepelend orgaan van de actie comités in de verschillende bedrijven in Groningen, onder leiding van het Gronin ger CPN-Kamerlid Fré Meis, zal zaterdag aan de ongeveer 100 actiecomités voorstel len een volkscongres te houden over de Groninger problematiek. gevraagd. Beïnvloeding van het geboorte cijfer kan geschieden door voorlichting over bevolkingsproblemen, door bij het onderwijs op het belang van het bevol kingsvraagstuk te wijzen, door wegneming van de verkrijgbaarheid van voorbehoed- van de verkrijgbaarheid van voorbehoeds middelen, door aanwijzing van de pil als ziekenfondsverstrekking en door het be leid ten aanzien van de kinderbijslag. Over die kinderbijslag: „Tot een herzie ning van het bestaande systeem achten wij alle aanleiding aanwezig. Wanneer men de vorming van grote gezinnen niet wil bevorderen, zou het onjuist zijn dit langs een omweg toch te doen door een progressief systeem van kinderbijslag. Het meest aanbevelenswaardig acht de V.V.D. bevriezing van het bedrag op het huidige bedrag. Directe afschaffing van de kinder bijslag zou namelijk tot moeilijke com- pensatieproblemen leiden. toe is gedaald. De „Samaritans” werken in ongeveer 100 Engelse steden met ongeveer 11.000 speciaal opgeleide vrijwilligers. Een groot aantal vooroordelen vergezelt de zelfmoordproblematiek. Prof. Van de Op het symposium zal de Belgische hoogleraar dr. S. Batselier van de univer- siteit van Leuven twee films vertonen, gewijd aan het grafisch werk van twee jongens, met wie hij tijdens zijn werk in contact is gekomen. De een heeft thans zelfmoord gepleegd en de ander is ter beschikking van de Belgische regering ge steld. Prof. Batselier zal op het congres spreken over de vraag, waarom de een in een crisissituatie de dood zoekt en een ander niet. Een gedeelte van het grafisch werk zal tijdens het symposium worden tentoongesteld. (Van onze redactie binnenland) Pro Am ken om onv toer M terv pres Daa' kan: met wee eige te v Te tion Gau win; Eur< De scha duit van bijze sing met D de iage toes V Pro: 16.7 de doll 313 nog kon D waa lar aldi stijg het vall ratu H Hon blad bezi gort land kolo Pi net. ,.va< ten mag een Frai van met van gen. HAARLEM In de nabjje toekomst zullen de kentekenregistratie, de registra tie van de WAM (wet aansprakelijkheids verzekering motorvoertuigen) en de regi stratie van de toekomstige verplichte peri odieke voertuigkeuring worden samenge voegd. De twee eerstgenoemde registratie’s bestaan reeds en vallen onder de zorgen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, aldus het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. De heer Meis deelde dinsdagavond na afloop van de vergadering in Oude-Pekela mee dat er naar moet worden gestreefd een noordelijke bodemschat aan te wenden voor de oplossing van de noordelijke pro blematiek. Dit wordt gesteld in de discussienota „Volksgezondheid” die het Tweede Ka- mgrlid mevr. mr. E. Veder-Smit voor de V.V.D. heeft opgesteld en waarin vraag stukken worden aangesneden als de gees telijke volksgezondheid, het bevolkings vraagstuk. abortus, ziekteverzuim, het zie kenhuiswezen en de financiering van de gezondheidszorg. STADSKANAAL De 38-jarige mevrouw G. Snaters in Stadskanaal is woensdag avond door haar 33-jarige echtgenoot met een nylonkous gewurgd. De man belde na zijn daad de politie om te vertellen dat zijn vrouw dood was en reed daarna weg met zijn auto. NIJMEGEN. In Nederland wordt de zelfmoordproblematiek niet op de juiste wijze aangepakt. Wanneer men zelfmoord en zelfmoordpogingen wil voorkomen, is wetenschappelijk onderzoek naar de fac toren die hiermee in verband staan nood zakelijk. Ondanks enkele initiatieven, ge beurt dit echter niet. de geneesmiddelen, met name die welke bij de drogist verkrijgbaar zijn, niet ge heel uit het ziekenfondspakket zouden kunnen worden genomen. Voor een ieder redelijkerwijze betaalbare uitgaven beho ren steeds meer door de burger zelf te worden betaald. Met verdere uitbreidingen van de ver strekkingen, met name ook van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten, zal vanwege de kostenstijgingen die daar het gevolg van zullen zijn, grote voorzichtig heid moeten worden betracht. Ruime aandacht wordt in de nota be steed aan het bevolkingsvraagstuk. „Alles wat men doet om de gevolgen van onze sterke bevolkingsgroei op te vangen is beleid achteraf. Bewijst de Nederlandse samenleving zichzelf een dienst door op deze wijze voort te gaan en zichzelf te noodzaken in één der dichtstbevolkte lan den op aarde elk jaar een stad van tenminste 100.000 inwoners inclusief alle nodige voorzieningen te bouwen?” wordt DEN HAAG. Lotingen, wachtlijsten en andere maatregelen die universiteiten de laatste tijd hebben afgekondigd om de overvloed van eerste-jaars-studenten te keren, zijn onverenigbaar met de huidige wetteiyke bepalingen en bovendien door het gebrek aan landelijke coördinatie on billijk ten opzichte van de individuele student. Dit heeft minister De Brauw van Wetenschapsbeleid in een brief aan de universiteiten en hogescholen geschreven. In de brief verzoekt hij deze instellingen met klem niet vooruit te lopen op de aangekondigde wettelijke voorzieningen. Veertien percent van het totale leerlin genbestand krijgt een toelage. Een rede lijk percentage, vindt de minister, die niet van plan is de inkomesnschalen en norm bedragen te verhogen anders dan als ge volg van de stijging van lonen en prijzen. Op vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid Van Ooyen over het tekort aan bevoegde docenten bij het dagonderwijs zegt de minister dat dit ook problemen schept voor het avondonderwijs. Het stringent doorvoeren van de maat regel tot beperking van het maximaal te geven aantal lessen in dag- en avondbe trekking tot 37 lessen is echter niet inge geven door bezuinigingsoverwegingen. De minister hoopt dat de nieuwe leraarsoplei- ding er mede toe zal bijdragen dat het tekort aan bevoegde leraren in de derde graadssector kan verminderen. Te denken valt aan een bijbetaling van een rijksdaalder bij een huisartsenconsult en van een tientje bij een eerste verwij zing naar de specialist. Het sterk toenemend gebruik van medi camenten maakt het gewenst ook ten aanzien van deze verstrekkingen zekere beperkingen aan te leggen. Bij de alge meen toegenomen welvaart valt, zo staat in de nota, niet in te zien waarom bepaal- De buit van die middag vertegenwoor digde een waarde van 300,-, maar bij de vrouwen thuis bleek nog eens voor tenminste 10.000.- aan in Haagse waren huizen gestolen levensmiddelen, kleding en huishoudelijke artikelen te liggen. De twee vriendinnen gingen steeds samen op pad en hadden dat al twee jaar gedaan zonder te worden betrapt. Eén grote puinhoop is overgebleven van het centrale magazijn van Simon de Wit aan de Conradstraat in Zaan dam, dat gistermiddag bijna geheel in vlammen opging. De schade wordt op twee miljoen gulden geschat. Ook nagenoeg alle artikelen, waarmee de 140 winkels bevoorraad moeten wor den gingen verloren. De brand is ont staan tjidens het schaf uur, toen er niemand in het magazijn aanwezig was. Het is gebleken, dat in speciale leef tijdscategorieën meer zelfmoorden of po gingen daartoe voorkomen dan in overige, zoals mannen tegen hun pensionering en jongens van 16 en meisjes van 18 jaar. Vooral voor adolescenten geldt, aldus prof. Van de Loo, dat zowel een zeer strikt ouderlijk gezag als het volledig ontbreken daarvan een funeste uitwerking kan hebben op de ontwikkeling van het karakter. In crisis-situaties kan dat tot zelfmoordpogingen leiden. De registratie van de verplichte perio dieke keuring zal worden opgezet, zodra deze keuring een feit wordt. Naar aanlei ding van de kritiek op de huidige kente- kenregeling heeft een interdepartementale werkgroep onderzocht welke mogelijkhe den er waren voor een meer efficiënte registratie. In een interim-rapport kwam de werkgroep tot de aanbeveling, dat integratie van de bovengenoemde registra ties nog aangevuld met de registratie van de motorrijtuigenbelasting voorde len zou bieden. Het advies werd destijds nog door minister Bakker overgenomen, met uitzondering van de motorrijtuigen belasting. De registratie hiervan zou apart gehouden worden. Het zal naar verwachting nog enkele jaren duren voordat de samengevoegde registratie werkt. Eerst zullen er een aan tal wetswijzigingen voor nodig zijn. De integratie van deze drie registraties maakt een vergaande mechanisering mogelijk. Men zal nog moeten beslissen over de plaats, waar deze gemechaniseerde regi stratie ondergebracht moet worden. De minister zegt voorts dat de ernstige situatie, waarvoor de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs zich geplaatst zien, alleen op te lossen is door maatrege len van structurele aard. De koers van het beleid zal daarom niet op incidentele maatregelen worden gericht, maar op structurele veranderingen. Daarbij moet er rekening mee'worden gehouden dat het voor het onderwijs benodigde personeel niet beschikbaar is, ook al zouden de middelen daartoe aanwezig zijn. Minister De Brauw zegt met nadruk, dat een extra toewijzing van personeelsplaatsen boven het normaal accres slechts een zeer tijde lijke verlichting kan brengen. Hi lang reizi het Vi een ging telir ken’ T< Hon regi Alle krachten zullen moeten worden ingespannen om de ziekenhuizen zo doel matig mo.jelijk te laten functioneren, waarbij ruimer aandacht zal moeten wor den besteed aan beperking van de rente last door gezamenlijke financiering, geza menlijk verrichten of uitbesteden van ta ken, verschuiving van klinische naar poli klinische behandeling, doelmatige regeling van het opname- en ontslagbeleid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk per post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Australië: ms „ACT 2” (15-9); Bra zilië: ms „Alkes” (15-9); Canada: ms „CP Discoverer” (15-9); Japan: ms „Benledi” (14-9); Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Eichsfeld” (15-9); Ned. Antillen en Su riname: ms „Neptunus” (13-9); Verenigde Staten: ms „Atlantic Champagne” (13-9) en ms „SL 180” (15-9); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Simonskerk” (13-9). wijs niet nodig acht. Hij antwoordt dit op vragen van het P.S.P.-Kamerlid Van der Spek. Een onafhankelijk deskundige zal belast worden met de coördinatie van de dage lijkse leiding van de school en met de begeleiding van directeur en leraren en met de bevordering van de communicatie tussen bestuur, directeur en personeel van de school. Minister Van Veen heeft de personeelsraad van de school gevraagd om zich te onthouden van voorgenomen, met de wet strijdige activiteiten en niet bij voorbaat het vertrouwen te onthouden aan de deskundige. De regering staat op het standpunt dat een beperking van de toeloop tot het wetenschappelijk onderwijs waarschijnlijk onvermijdelijk is, maar dat een dergelijke beperking een wettelijke basis nodig heeft. Over de moeilijkheden aan de ITO- school in Amsterdam zegt de minister, dat hij het treffen van wettelijke maatregelen voor een structuurherziening voor deze school voor individueel technisch onder- AMSTERDAM Een gescheiden levend echtpaar uit de hoofdstad w’ordt ervan verdacht een aantal Nederlandse postor derbedrijven te hebben benadeeld voor ongeveer tienduizend gulden. De 36-jarige man en zijn 42-jarige ex- vrouw zouden in de periode van december 1970 tot mei 1971 met gebruik van circa 25 valse namen goederen hebben besteld zonder deze te betalen of terug te sturen. De goederen die zij niet zelf hielden, zou den zijn doorverkocht in een café, maar zowel de man als de vrouw ontkennen alles. Dit is voor de vakgroep klinische psy chologie van de katholieke universiteit in Nijmegen het uitgangspunt geweest om op 30 september en 1 oktober een symposium te houden met als onderwerp het pro bleem van de preventie van zelfmoord en zelfmoordpoging. Prof. Dr. K. J. M.. van de Loo, hoofd van de vakgroep, hoopt dat hierdoor het wetenschappelijk onderzoek naar de die per liggende oorzaak van zelfmoord wordt gestimuleerd en een aantal vooroordelen wordt weggenomen. Loo bestreed woensdag op een persconfe rentie opvattingen als „publikaties in kranten over zelfmoordgevallen leiden tot meer zelfmoorden” „erfelijke factoren spelen geen rol” en „hij die erover spreekt, pleegt toch geen zelfmoord.” Het jaarlijks aantal doden door zelf moord komt overeen met het aantal sterf gevallen als gevolg van auto-ongevallen, ruim 2000. Het aantal zelfmoordpogingen zonder dodelijke afloop met min of meer ernstig letsel als resultaat is naar schat ting zeven tot acht keer zo groot. In feite beschikt men niet, aldus drs. R. F. W. Diekstra, één van de organisatoren van het symposium, over de juiste aantallen. Daar komt bij, dat de zelfmoordstatistiek van het CBS pas begint te tellen bij 15- jarigen. Het is bekend, dat ook bij nog jongeren zelfmoord voorkomt. Dat preventie mogelijk is, bewijst het resultaat van Engelse en Amerikaanse zelfmoordpreventiecentra, die reeds vele jaren actief zijn. Uit een onderzoek van dr. C. Bagley, die op het congres zal spreken, is gebleken, dat in Engelse ste den, waar de „Samaritans” werkzaam zijn, het aantal zelfmoorden en pogingen daar- DEN HAAG In een warenhuis in de Haagse binnenstad zjjn dinsdagmiddag 2 vrouwen van 39 en 37 jaar uit Wateringen aangehouden wegens winkeldiefstallen. DEN HAAG. Minister Van Veen van Onderwijs heeft de Tweede-Kamerleden mevrouw Klaassens-Postema en de heer Laban (P.v.d.A.) op hun desbetreffende vragen geantwoord, dat in het schooljaar 1970-’71 op een totaal van 250.000 aanvra gen om studiesteun voor het volgen van Mavo, Havo, VWO en middelbaar beroep sonderwijs er 4000 werden afgewezen we gens ongeschiktheid. De minister wijst de eis van de Kamerleden af, doublerende kinderen de studiekosten te blijven ver goeden. Naar zijn mening worden de ge- sch'ktheidsnormen uiterst soepel toege past. Ook als een leerling niet slaagt voor een eindexamen wordt. afgezien van de geschi'theidsnormen, de studietoelage voor het dan te doubleren jaar toch verleend. Belangrijker wordt echter in de nota genoemd de mentaliteit van alle betrokke nen. Enkele losse onderwerpen in de nota: de verpleegstersopleiding dient zo spoedig mogelijk te worden herzien. Sterkere dif ferentiatie en gerichte nascholing zijn noodzakelijk teneinde aan de toenemende eisen te voldoen die aan het beroep wor den gesteld. Uitbreiding van de op vrijwillige grondslag gebaseerde geslachtsziektenbe- strijding is urgent. Bij de bestrijding van het druggebruik staat het jeugdprobleem centraal. Het accent moet meer gelegd worden op de hulpverlening aan en op vang van jongeren, dan op de strafrechte lijke vervolging. Aan de efficiencybevordering en de kostenbewaking dient een hogere priori teit in het algehele volksgezondheidsbeleid te worden gegeven. De discussies in de V.V.D.-afdelingen zullen zich de komende winter onder meer op deze nota concen treren. SCHIPHOL Pakistans stelling dat het probleem van de vluchtelingen in India een intern conflict is, is onhoudbaar. Het is een probleem dat de hele wereld aangaat evenals dat van de hulpverlening. De Nederlandse regering moet deze zaak in de Verenigde Naties aan de orde stel len. Het zou het beste zijn als onze ministers van Buitenlandse Zaken en van Ontwikkelingshulp zelf naar India gin gen”. Dit verklaarde op Schiphol het Tweede- Kamerlid P. A. M. Cornelissen (K.V.P.), die samen met zijn collega A. L. ter Beek (P.v.d.A.) van 2 tot 7 september een be zoek aan West-Bengalen in India heeft gebracht. Het bezoek was tot stand geko men op uitnodiging van de centrale rege ring van India. De heer Ter Beek ver klaarde dat Nederland „zich met alle kracht moet verzetten tegen hervatting van de economische hulp aan Pakistan. Jahja Khan. het Westpakistaanse staats hoofd, legt tegenover de Pakistani’s elke hulp van buitenaf uit als steun voor zijn politiek. Het tweede belangrijke punt is dat internationaal de grootst mogelijke druk op Pakistan moet worden uitgeoe fend om het overleg tussen Bangla Desj en West-Pakistan op gang te brengen”. Het was de parlementariërs niet gelukt bevestiging te krijgen van de geruchten als zouden in India opleidingscentra voor vrijheidsstrijders zijn „Aan de grens met Oost-Pakistan, die we tot op enige meters zijn genaderd, hoorden we bij herhaling verhalen over moordpartijen door het Pa kistaanse leger. Zo vertelde een man die zojuist de grens was gepasseerd, dat kort daarvoor 150 jonge boeren waren bijeen gedreven voor een antwoord op de vraag of ze bij de militaire politie wilden. Toen ze dat weigerden waren ze op een rij gezet en doodgeschoten”. Beide Kamerleden waren zeer onder de indruk van de geweldige hulpverlening van India om de vluchtelingen op te vangen. Hun aantal ligt in de buurt van de acht miljoen. Per maand komt er een miljoen bij. Als er niets gebeurt zullen begin volgend jaar evenveel vluchtelingen in India zijn als Nederland inwoners telt: dertien miljoen. De laatste weken is de situatie aanzienlijk verergerd door ernsti ge overstromingen en door ondervoeding. De hulpverlening uit het buitenland stelt nu nog niets voor, aldus de Kamerleden. Woensdagavond meldde hij zich bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats. Naar de man op het politiebureau vertelde, waren er al geruime tijd moeilijkheden tussen de twee echtelieden. De drie kinde ren van het echtpaar staan reeds enige tijd onder voogdij. De man en vrouw waren na gescheiden te zijn opnieuw met elkaar getrouwd. Wel ke moeilijkheden zich er precies afspeelden kwam er bij het eerste verhoor niet uit. Evenmin gaf de man een motief voor zijn daad. Voor de komende winter verwacht hij harde veelvuldige loonacties als antwoord op de grove prijsstijgingen. Ten aanzien hiervan deelde de heer Meis mee dat het centraal actiecomité zal voorstellen de looneisen per bedrijf te gaan stellen. - Zelden kon u zó kritisch zijn als dit seizoen (althans bij ons). Wilt u er ’s morgens sportief, ’s middags charmant en ’s avonds romantisch uit zienu hebt het gewoon helemaal voor het zeggen. Kom nu kieskeurig kiezen. Om u op elk moment van de dag opperbest

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2