Palestijn kaapte EX-PREMIER WILSON IS TEGEN INTERNERING Jordaans toestel t Zware last Russische leiders overvallen door plotselinge reiswoede van SIMON DE WIT Gesprek over vermijden incidenten op zee I Gedwongen vlucht naar Libië Lynch wil toch wel praten met Faulkner Amerikaanse straaljager wordt te duur Monnet heeft kritiek op Chinezen naar Bonn Parijs Chinezen bouwen bamboemuur voortzetten l VOORBEREIDING NIXONS BEZOEK AAN CHINA Amerika wil in Rogers wil hulp aan Griekenland Tupamaros willen Britse ambassadeur Peking handels- missie openen „Alcohol is groter sociaal probleem dan marihuana” vrijlaten 3 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 Gejolterd Portret l B-specials Volgens Japanse krant Commissievoorzitter: Blad in Hongkong: TUSSEN RUSSEN EN AMERIKANEN Beste cliënte, geachte mevrouw F-14 gaat waarschijnlijk f70 miljoen kosten ADVERTENTIE Kom gerust naar Simon de Wit allemaal. U vindt er alles wat u zoek. Ook nu i U hebt het waarschijnlijk al gelezen: gisteren is een der centrale magazijnen van Simon de Wit deels door brand verwoest. Natuurlijk geeft dat veel problemen. Maaralle bekende, vertrouwde Simon de Wit artikelen (ook de aanbiedingen uit onze advertentie van deze week) zijn volop aanwezig, vandaag, morgen- maar ook de volgende week. Voor een subcommisise van de Senaat zei Rogers gisteren „wij betreuren dat het regime zich niet met meer spoed richt op terugkeer naar een representatieve re gering en wij hebben de Griekse regering bij talrijke gelegenheden onze teleurstel ling daarover laten blijken. Niettemin zijn wij er vast van overtuigd dat de vei ligheidsbelangen van de Verenigde Staten en van de NAVO deze militaire bijstand aan Griekenland rechtvaardigen”. Schumann. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Schumann, is in Boedapest aangekomen voor een of ficieel bezoek van twee dagen. TOKIO (AFP). De Amerikaanse rege ring heeft besloten een handelsmissie in Peking te openen, zo meldt het Japanse dagblad „Mainitsji Sjimboen” De krant be roept zich voor dit bericht op Japanse regeringskringen. onderwerp van gesprek zijn. Een ander punt is de door de Sovjet-Unie vaak toege paste methode, Amerikaanse manoeuvres door „trawlers” te doen gadeslaan. De Amerikaanse regering zou deze han delsmissie nog voor het bezoek van pre sident Nixon aan China willen openen. Paddestoelen. In Frankrijk zijn twee men sen, onder wie een kind van twee jaar, overleden na het eten van giftige pad destoelen. Elf mensen liggen ernstig ziek in de ziekenhuizen van Reims en van Parijs. Malaria. De Venezolaanse senator Oscar Picon Giacopini, heeft onthuld, dat er bijna 15.000 malaria-patiënten zijn in Venezuela. Dit aantal neemt met gemid deld 70 per dag toe. in le >P et et el ie er ra ai e- rle 2 en sn. lie ng in. >r- bij ><»r ■ri ng De op an ke jn is ke e- ïsj )r st e- ek e- ïft fi kt en 'or iet ?rs ng 'a- lie )rt n- ag en rij de ng te an en en en dt: de ti t elt L. at in ir ld ig. ik si ze an n- (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De hoogbejaarde Jean Mon net, die als één der laatst overlevende „vaders van Europa” tevens als het gewe ten van het Verenigde Europa-in-opbouw mag worden beschouwd, heeft gisteren in een ongewoon felle verklaring voor de Franse televisie de Westduitse minister van Financiën. Karl Schiller, beschuldigd met zyn monetaire politiek de toekomst van het oude continent in gevaar te bren gen. Onder de sprekers was ook mevrouw Farrow, de vrouw van een van de geïn terneerde leiders van de beweging voor de burgerrechten. Ze verklaarde dat ze tij dens een bezoek aan haar man in de gevangenis van Crumlin Road in Belfast had gehoord dat de gevangenen door het Britse leger en de politie worden gefolterd om inlichtingen uit hen te krijgen. bewegen. De aboe Ali Ajad-groep heeft het vliegtuig overgenomen en we gaan nu naar Benghazi”. Aboe Ali Ajad was een commandoleider die bij de gevechten van vorige maand russen Palestij nen en regeringstroepen in Jordanië is gesneuveld. Op het vliegveld van Benghazi werd de kaper door de politie weggeleid, waarna het vliegtuig werd doorzocht. Bij de terugkeer van de Caravelle in Amman was koning Hoessein op het vliegveld aanwezig ter begroeting van de inzittenden. Maandagochtend vroeg wisten 106 tupa maros, onder wie hun leider, de 36-jarige Raul Sendic, via een tunnel uit de gevan genis te ontsnappen. Daarom bestaat er geen reden meer om Jackson in de volks- gevangenis vast te houden, aldus het com muniqué. De kaping speelde zich af toen het vliegtuig van de Libanese hoofdstad Bei roet onderweg was naar Amman. De Jor daanse toestellen op deze lijn moeten een grote omweg over Egypte maken omdat Syrië zijn luchtruim voor Jordanië heeft gesloten. De caravelle bleef twee uur op het vliegveld van Benghazi en kon daarna naar Amman vertrekken. De kaper was geqapend met een hand granaat. Toen het vliegtuig Alexandrië naderde was hij overeind gesprogen en had hij geroepen: „Laat niemand zich rikanen geleidelijk aan hun invloed in Europa. Er zal een soort vacuüm kunnen ontstaan (wat de Russen met hun zorgen aan hun oostelijke grenzen alleen maar welkom kan zijn) indien niet West-Euro- pa zelf als volwaardige gesprekspartner tegenover de Russen het verdrongen Amerika zou gaan vervangen. Veel wijst erop, dat Frankrijk op het ogenblik bezig is de leidersrol in West-Europa voor zich op te eisen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schumann was in mei van dit jaar in Moskou en kondigde vlak daarop tij dens de NAVO-vergadering een spoedige oplossing inzake Berlijn aan, waarmee hij naar later bleek, gelijk bleek te hebben ge had. Sindsdien is Parijs pleitbezorger ge worden van de door de Russen zozeer ge wenste Europese veiligheidsconferentie. En nu is er het opzienbarende bezoek van twee van de drie Russische leiders aan Parijs, terwijl de derde vrijwel gelijktijdig naar Canada gaat, een land met een zo grote Franstalige minderheid. Het lijkt er veel op dat de Russisch- Franse dialoog al op gang is gekomen, nog vóór de Amerikanen van dit conti- Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft in juli een amendement op de wet op de hulp aan het buitenland aan genomen, waarin staat dat alle militaire hulp aan Griekenland moet worden opge schort tenzij president Nixon uitdrukkelijk verklaart dat deze hulp onmisbaar is voor de veiligheid van de Verenigde Staten. HONGKONG (AP) Volgens het in Hongkong verschijnende Engelstalige dag blad ..The Star” is China op het ogenblik bezig met het bouwen van een „Bamboe gordijn” langs de veertig kilometer lange landgrens tussen China en de Britse kroon kolonie. WASHINGTON (DPA) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zullen op 12 ok tober in Moskou besprekingen beginnen over de kwestie, hoe voortaan incidenten tussen marine-eenheden van beide landen vermeden kunnen worden. De voorzitter van de commissie, Mi chael Sonnenreich, heeft verklaard dat de commissie ervan overtuigd is dat het erg ste probleem verbonden met het misbruik van een opwekkend middel in de Verenig de Staten het misbruik van alcohol betreft. „Maakt het gebruik van marihuana je tot een schuimbekkende maniak? Neen. Is het lichamelijk gewoontevormend? Voor zover ons bekend is dat niet het geval. We weten dat alcohol dat wel is” aldus Sonnenreich. „We weten zo vervolgde hij be paalde dingen over alcohol. We weten de gehele reeks van problemen die samen - hangen met alcohol-misbruik. Niemand heeft nog werkelijk de invloed van mari huana onderzocht.” De commissie zal in maart verslag uit brengen van zijn bevindingen op het punt van marihuana-gebruik en een jaar later over andere verdovende middelen. De commissie heeft een bezoek gebracht aan Nederland, België en Engeland om de wetten tegen druggebruik in die landen te bestuderen. De uit dertien leden bestaande commissie is nog niet tot een conclusie gekomen, zei Sonnenreich. „Maar een aantal dingen is al duidelijk geworden." Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Charles Bray, heeft gisteren in Washington meege deeld, dat de Amerikaanse onderminister van Marine, John W. Warner, hoofd van de Amerikaanse delegatie is. Het hoofd van de Russische delegatie zou het plaatsver vangend hoofd van de Russische marine Vladimir A. Kasatonov zijn. Het doel van de besprekingen is, naar het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken te verstaan heeft gegeven, niet het sluiten van een officiële overeen komst, maar een „informele overeenkomst” ter aanvulling van de bestaande regels voor de wereldscheepvaart, De eerste gespreksronde zou niet langer dan tien dagen duren. Waar de besprekin gen worden voortgezet, staat nu nog niet vast De F-14 is ontworpen als opvolger van de Phantom F-4 als belangrijkste straal jager van de Amerikaanse marine. Het toestel wordt gebouwd door Grumman. Volgens een accountantsrapport dat Proxmire overlegde, kost de F-14 nu al 16.7 miljoen dollar per stuk, in plaats van de oorspronkelijk genoemde 11.5 miljoen dollar. Tegen de nieuwe prijs zouden de 313 bestelde machines Grumman echter neg op een verlies van 367 miljoen dollar komen te staan. Daardoor zouden de kosten per toestel waarschijnlijk dicht bij de 20 miljoen dol lar (70 miljoen gulden) komen te liggen, aldus de senator. Oorzaken van deze prijs stijging zouden zijn een vermindering van het aantal bestelde machines en hoger uit vallende kosten van de elektronische appa ratuur voor het geschut. MONTEVIDEO (Reuter) De Tupa maros, de stadsquerilla-organisatie in Uruquay, hebben gisteravond laten weten, dat z ij de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson zullen vrijlaten, „omdat er geen reden meer is om hem vast te honden”. De 56-jarige diplomaat werd op acht ja nuari van dit jaar ontvoerd. ners van Bogside op tot solidariteit en burgerlijke ongehoorzaamheid. Ze vroeg hun geen geweld te gebruiken”. Niet de protestantse arbeiders zijn de vijanden van de katholieke arbeiders”, riep ze uit, maar alleen de regering en de oranje-orde zijn verantwoordelijk voor de burgeroor log. Het blad meldt dat grote stapels palen langs de grens gesignaleerd zijn. Volgens reizigers zouden duizenden arbeiders naar het grensgebied zijn gestuurd. Volgens de „Star” zouden de Chinezen een muur bouwen „in een wanhopige po ging om aan de toenemende golf van vluch telingen naar Hongkong een einde te ma ken”. Tot dusver hebben de autoriteiten in Hongkong ongeveer 2.500 vluchtelingen ge registreerd. De directe aanleiding voor deze onge wone activiteit moet zonder twijfel in het aangekondigde bezoek van president Nixon aan China worden gezocht. De snelle dooi in de Chinees-Amerikaanse betrekkingen wekt bij de Russen de vrees, op het toneel van de wereldpolitiek in een hoek te worden gemanoeuvreerd. De groeiende invloed van Peking op de Bal kan wordt door Moskou als een directe aantasting van de eigen machtssfeer opge vat. Om zich tegen het Chinese gevaar te wapenen willen de Russen een actieve Europa-politiek voeren met als direct doel een Europese veiligheidsconferentie. De opzet van die conferentie is de facto erkenning van de DDR en van alle be staande grenzen, een bevestiging van de bestaande machtsverdeling in Europa, ook wel status quo genoemd, en een geleidelij ke vermindering van de wederzijdse troe pensterkte. De prijs die het Westen aan zijn toestemming voor een dergelijke vei ligheidsconferentie heeft gekoppeld, heb ben de Russen inmiddels betaald. Die prijs was een oplossing inzake Berlijn. Lukt deze opzet, dan verliezen de Ame- WASHINGTON (Reuter). William Proxmire, een democratisch lid van de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren be kendgemaakt, dat hjj stappen zal doen om de constructie van de straaljager F-14 onverwijld te staken met het oog op de toenemende kosten. (Van onze redacteur in Parijs PARIJS. De Franse regering heeft bekendgemaakt, dat eind van deze maand een Chinese delegatie onder leiding van de minister voor de Buitenlandse Handel een officieel bezoek aan Frankrijk zal brengen. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse federale commissie belast met een onderzoek naar het marihuana-probleem, heeft als werk-hypothese het standpunt in genomen dat dronkaards een veel ernsti ger sociaal probleem vormen dan marihu- anarokers. De commissie is nog niet toe aan een formeel rapport. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN Een koortsachtige reislust heeft plotseling de Russische lei ders overvallen. Niet minder dan zeven buitenlandse bezoeken staan nog voor dit jaar op het programma. Partijleider Breznjev gaat deze maand naar Belgrado en in oktober samen met president Podgomi naar Parijs: zijn eerste bezoek in een westers land. Podgomi reist bovendien in oktober naar Hanoi en premier Kosigin wordt in oktober in Hongarije en Canada en in december in Denemarken en Noorwegen verwacht. Het is niet on waarschijnlijk, dat dit lijstje zelfs nog met andere reizen zal worden aan gevuld. AMMAN (Reuter en AFP). Een lijn toestel van de Jordaanse luchtvaartmaat schappij is gisteravond veilig in Amman teruggekeerd na een gedwongen vlucht naar Benghazi in Libië. Passagiers vertel den dat de caravelle was gekaapt door een Palestijnse guerrillastrijder. In de laatste jaren hebben zich meer dan honderd incidenten voorgedaan tussen Rus sische en Amerikaanse marineschepen. Uit Amerikaanse regeringskringen ver luidt, dat zich gemiddeld eenmaal per maand incidenten tussen Russische en Amerikaanse marineschepen voordoen. Maar behalve de bewegingen der oorlogs schepen van beide naties zal ook het over vliegen van schepen door vliegtuigen WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse minister van buitenlandse Zaken William Rogers heeft gisteren het congres gevraagd 80 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor militaire hulp aan Grieken land, ondanks de trage terugkeer naar de democratie in dat land. Wilson veroordeelde krachtig het partij dige aspect van de vorige maand genomen interneringsmaatregelen en eiste onmid dellijk maatregelen om te verhinderen dat de paramilitaire protestantse organisaties wapens zullen krijgen. Hij citeerde het blad „Dailv Telegraph” dat heeft gemeld dat de „B-specials”, ex-leden van het speciale protestantse politiekorps, over meer dan tienduizend wapens zouden be schikken. Wilson stelde ook de vorming van een raadgevende vergadering voor heel Ier land voor, die de parlementen van Dublin en Belfast zou moeten vertegenwoordigen. Tijdens een protestbijeenkomst in Lon donderry tegen de interneringsmaatrege len is het gisteren tot ongeregeldheden gekomen. Een menigte van ongeveer dui zend betogers bekogelde soldaten met ste nen. De militairen gebruikten traangas en rubberkogels om demonstranten te ver spreiden. Tijdens de bijeenkomst riep het parlementslid Bernadette Devlin de inwo- Voor één „paardekracht” is dit wel een heel zware last, vergeleken met hetgeen de gemotoriseerde tegenlig ger vervoerd. Deze foto werd gemaakt in de omgeving van de Russische hoofdstad Moskou. Kort voordat het Jordaanse lijntoestel na twee uur wachten toestemming kreeg van de Libische autoriteiten, naar Amman terug te keren, haalde een Libische func tionaris een portret van koning Hoessein uit de cabine. Na enige minuten bracht hij het terug! met rode verf besmeurd en met aan de achterkant enige beledigingen aan het adres van de Jordaanse vorst gekrabbeld. Een lid van het volksfront voor de Bevrijding van Palestina (FPLP), Tayssir Kobaa, heeft op een persconferentie in Beiroet met klem tegengesproken dat zijn organisatie misbruik van het vertrouwen van passagiers zou hebben gemaakt om bommen aan boord van vliegtuigen van „El Al” te krijgen. „Onze beweging is voorstander van het kapen van vliegtuigen om de aandacht van de wereld op het lot van de Palestij- nen te vestigen, maar wij zijn gekant tegen het plaatsen van bommen aan boord van vliegtuigen die onschuldigen zouden doden”. Dit bezoek, dat het eerste zal zijn waarmee de Chinezen een westers land vereren, was al in de pen sedert de Franse onderminister Bettencourt 14 maanden geleden Peking bezocht. De Franse diplomatie zal trouwens ko mende weken veel werk aan de winkel hebben. Zo zal volgende maand ook de Russische partijleider Breznjev gedurende drie dagen zijn opwachting in Parijs ma ken, terwijl de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Maurice Schumann al leen voor september al reizen naar de Balkan, Zwitserland, Canada, de VS en nog tweemaal naar Brussel voor ontmoe tingen met zijn EEG-collega’s op zijn agenda heeft genoteerd. DUBLIN (AFP) De premier van de Ierse Republiek, Jack Lynch, heeft gisteren gezegd dat hij bereid is deel name aan een gesprek met de Britse premier Edward Heath en de Noord- ierse premier Brian Faulkner te over wegen. Heath heeft begin deze week tjidens zijn onderhoud met Lynch een dergelijk gesprek voorgesteld. Volgens de Britse lezing heeft premier Lynch het voorstel afgewezen. Gisteren verklaarde Lynch dat hij het aanbod in ernstige overweging wil nemen, maar dat er naar zijn mening ook vertegenwoordi gers van de parlementaire oppositie in Belfast aan een dergelijk gesprek zonden moeten deelnemen De Britse oppositieleider Harold Wilson heeft gisteravond voorgesteld een deel van de bevoegdheden van dc Noordierse rege ring over te dragen aan een speciale parlementaire commissie. In de commissie zou een gelijk aantal parlementariërs uit Londen en uit Belfast zitting moeten heb ben. De commissie zou met name de bevoegdheid moeten krijgen nieuwe wet ten voor te stellen om de gelijke rechten van de rooms-katholieke en protestante gemeenschappen in Noord-Ierland te ga randeren. Als het Noordierse parlement deze wetsvoorstellen zou afwijzen, zouden ze door het parlement in Londen opgelegd kunnen worden. Volgens een communiqué van de links georiënteerde verzetsgroep, dat op het kantoor van een dagblad in Montevideo werd afgegeven, zal Jackson profiteren van „een amnestie”. Wanneer dit precies zal zijn, werd er niet bij gezegd. Wel maakten de tupamaros duidelijk, dat zij de ambassadeur hadden beschouwd als gijzelaar voor gevangen medestanders. nent zijn verdwenen. Dat is wat de Rus sen met hun plotselinge reislust willen bereiken: president Nixon en voorzitter Mao Tse Tung laten zien dat het nog altijd Moskou is, die in Europa de politiek bepaalt. Voor de Fransen wordt hiermee een oude droom van generaal De Gaulle werkelijkheid. Zweefde hem niet een Eu ropa voor ogen van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral maar zonder Amerika nen? Monnet hing zijn filippica op aan een in terview, dat het Parijs weekblad „l’Ex- press” maandag met Schiller publiceerde. Daarin deed de minister de uitspraak dat kanselier Willy Brandt en hij het altijd met generaal de Gaulle eens waren ge weest als hij de Europeanen opriep hun eigen nationale belangen niet uit het oog te verliezen. Tegen dit Westduitse beroep op de na tionalistische filosofie van generaal De Gaulle stelde Jean Monnet de waarschu wing, dat er „langs deze weg spoedig geen Europa en ook geen vrijheid meer zal zijn”. De vestiging van een Europese gemeen schap, zo hield de Fransman de West duitse regering voor, eist van alle leden en van Frankrijk en West-Duitsland in het bijzonder, naar gemeenschappelijke oplos singen van onze problemen te streven, die met ieders belangen rekening houden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3