DE IJWD Scheidende griffier mr. Van Dokkum: erg prettige slavenbaan r - a Eerste tulpen aan ‘veiling „Het was een DE SFINX VAN HET PROVINCIEPALEIS VEREM&iNGSNIEUWS I W' E schieten met windbuksen Onbeschermd hoofd tegen balk IN DE IJMOND IJmuiden Heemskerk Beverwijk Bedrading auto was doorverbonden „Die slungels van het Vondelpark krijgen in de pers teveel eer” Onbekenden tty. SB Ra. 9 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 99 E Van Riel Noordzeekanaal Die slungels 5 fli Kunstschilder City-theater Cinema Marquette Kennemer-Theater Stadsschouwburg Luxor-Theater E Velsen-Noord (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Zweetdruppeltjes staan op het voorhoofd van de bode die ons in de gang van het provinciehuis („het paleis”) aan de Haarlem se Dreef tegen het lijf loopt. „Je moet je hier voor honderd procent in zetten”, verzucht hij. De voor de buitenstaander sfinx van de pro vincie, griffier mr. G. W. van Dokkum, komt daar in zijn werkkamer met de paarse ruitjes en een bureau, waarop tussen stapels dossiers twee telefoons en een glaasje water, even later ongevraagd op terug. Perso neelszaken heeft hij altijd met veel plezier gedaan, omdat de verhou ding van mens tot mens de invloed van de religieuze kring Aerden- hout waarvan hij lid is hem erg aanspreekt. „Iedereen moet trachten zijn capaciteiten voor honderd procent te benutten. Dat eis ik ook van de mensen hier”. Wijk aan Zee Beverwijk Heemskerk V elsen-IJ muiden W- 5 Wh Ilto I HIIIUUlllinillHIIIIIIIUIIIIIUIUIIIIIIIIIIHIIIIMHIUUlllHIIIIUIIIIUIIIIHIIIIIUIUIIIINHSIlllllllllllllMIUIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII D B V De gewestvorming? straatweg. Geopend uur. De Zuid-Kennemerland. Wat deed u in de oorlog? Uit wat voor milieu komt u? B ROLF STALLINGA films (Van een medewerker) jaar Een scène uit def ïlm Sergeants 33” (Van een onzer verslaggevers) A H B E Heeft u nooit moeite gehad met de ambtelijke regels van het spel? Is een buitenhaven bij IJmuiden de oplossing? K „Nou en of. Ik zat in het corps en daar werd je flink aangepakt. (Noemt de datum dat ze de groene pet op zijn kale hoofd zetten). Er zat wel degelijk iets goeds in, maar later is dat met een ambteljjke loopbaan achter de rug. Hy begon als klerk in Utrecht en werkte zich op tot hoofdadministra teur van de provincie Zuid-Holland, waarna hjj veertien jaar geleden tot griffier der Staten van Noord-Hol- land werd benoemd en daarmee zyn „Randstad-triologie” voltooide. kluis moest banen om ten minste nog de half miljoen aan „invasievoorschot- ten” voor de ambtenaren te redden, die hij als chef van financiën steeds ver borgen had weten te houden. De film die deze week in alle avond voorstellingen van het Kennemer Theater draait, „Porno Motel”, heeft voor de lief hebbers van dergelyke prenten twee aar dige ondertitels, „Als matroos was hy het beste in actie tussen de woelige lakens” er» „Hy was matroos, doch zjjn slagschip was een motelkamer”. Het verhaal gaat over Scott Benny, die elk week-end, ver sleed als matroos, langs een weg in de Ca- '■forniscbe woestijn gaat wandelen en zich voortdurend door vrouwelijke chauffeurs een lift laat aanbieden. Amoureus en op windend straatjongen zet met zijn vriendjes Engel tje en Peentje de boel weer op stelten. de Van met links Sammy Davis (City-Thea- ter-IJmuiden). VRIJDAG 10 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- 1 14.30-17.30 en 19-21.30 VRIJDAG 10 SEPTEMBER Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Willemsbeekweg, IJmuiden-O., jeugd- en tienerbibliotheek, 15.30-17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30- 8 u. gemengd zwemmen, 8-12.15 u. school zwemmen, 12.15-13.15 u. gemengd zwem men, 13.20-16.15 u. schoolzwemmen, 16.15- 16.45 u. zwemlessen, 16.45-18 u. gemengd zwemmen, 18-19.30 u. IJRB, 19.30-21 u. ge mengd zwemmen, 21-22.30 u. IJRB. IJmuider Harmonie, van 19- 21 u. in gem. vergaderlokaal, Abeelenstraat, jeugdorkest en van 20-22 u. tamboer- en trompetters- korps, in MMS Tolsduinerlaan. Het grootste probleem van de pro vincie. Lessor Vonst rekent uit hoeveel oliebollen hij voor al dat goud kan kopen. Zaterdagnacht nog in Kennemer Theater „Vrouwen als smokkelwaar” Sensationele avonturen rond mooie vrouwen! is economisch een reuzen voordeel. Wij zijn een klein land en economisch erg kwetsbaar.” „Een gewest is goed als het niet te groot wordt. Zo is Groot-Amsterdam veel te groot. Daar maak je een halve provincie van, maar je houdt dezelfde bezwaren en hebt niet de voordelen van de provincie met haar grotere bevoegdheden. Je moet geen duplicaat van een kleine provincie maken, want dan kom je van de regen in de drup. Wat Groot-Amsterdam betreft, zijn we niet gelukkig met deze ontwikkeling.” Het overleg tussen de pers en u over de voorlichting inzake provinciale acti viteiten is in het verleden nogal stroef verlopen. Hoe ziet u de kranten? k (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De afgelopen dagen hebben J zich in de IJmond twee gevallen voorge- daan waar by door onbekenden met wind- buksen op mensen is geschoten. „Daar zijn grote meningsverschillen over. Ik kan er geen oordeel over geven omdat er nog onvoldoende gege vens zijn. Het is wel zo dat de provin cie lid wil worden van de rijkscommis- sie zeehavenoverleg. Er is wel eens gedacht aan grote industrie op de zuid- oever van de IJmond als tegenhanger van de Hoogovens. Dat zou het recrea tiegebied aantasten en daar verzet de provincie zich tegen. Als de buitenha ven er komt, zal er waarschijnlijk wel iets als opslagtanks komen maar zeker geen echte industrie als een olieraffi naderij. Dat laat het streekplan niet toe.” De griffier heeft zich nooit helemaal kunnen losmaken van het verleden van zijn eerste wankele stappen op de ambtelijke ladder. Hij was meester in de rechten toen hij als volontair een baantje kon krijgen in Vreeswijk. Maar wat heb je daaraan als je nog eens 300 gulden moet bijbetalen en dan nog niet meer mag doen dan zo’n beetje als bode te fungeren en wat archiefwerk tc doen? Van Dokkum: „Je had tenminste werk. Die moeilijke start heeft mijn leven sterk beïnvloed. Ik ben altijd dankbaar geweest dat ik dit heb ervaren. Heb daardoor veel mensenkennis opgedaan en kan nu alle werk van hoog tot laag beoordelen.” By het Fort Mecclelant komt een be richt binnen dat Medicine Bond overvallen was door Sioux-Indianen. Dit tegen alle afspraken in, want de „Grote Blanke Va der” in Washington had nog maar kort geleden de vredespijp met deze Indianen gerookt. De drie sergeanten, onafscheide lijke vrienden (ook buiten de filmwereld), worden op expeditie gezonden en komen te weten dat de overval op Medicine Bend niet is gepleegd door de Sioux, maar door een geheimzinnige Indianen-sekte, die vast besloten is de blanken uit te roeien. De sergeanten vinden het hol van de ge heimzinnige „Geestdansers” en worden prompt gevangen genomen door honder den krijgshaftige Indianen met grijnzende maskers op en tomahawks in de handen. De Staten van Noord-Hoiland ne men op maandag 13 september af scheid van de griffier van de provin cie, mr. G. W. van Dokkum die eind deze maand zjjn functie zal neer leggen. Het officiële afscheid vindt plaats op donderdagmiddag 23 sep tember in het provinciehuis. Mr. Van Dokkum heeft een opmerkelijke die voor niets en niemand bang is. Dezelfde eigenschap heb ik alleen wat minder op tenen-staanderig.” De stem van mr. Van Dokkum telt zeker mee in de uiteindelijke beslissing van Gedeputeerde Staten. „Ik be schouw mezelf als eindadviseur, omdat ik alle stukken ken en het advies van de griffie moet verdedigen. Daarbij Is nogal eens een verschil van mening mogelijk, maar politiek geharrewar is er in het college bijna niet. We kunnen elkaar wel goed in de haren zitten. Het is toch vreselijk jammer dat men deze sfeer niet kent.” Hij werd daarna de rechterhand van de toenmalige Zuidhollandse Gedepu teerde Van Riel voor wie hij toen Nieuw Links op kwam, besloot mr. Van Dokkum ook lid van de V.V.D. te worden grote bewondering heeft. Hij vindt de senator „een geniale man, Rong”, is weer terug. Deze oude rolprent uit 1933 van de regisseur David O’ Sel- nick is donderdag in een speciale voor stelling in City te zien. Hoewel de prent dus al tientallen jaren oud is, kan „King Kong” mei verbluffende staaltjes van trucage het nog steeds opnemen tegen soortgelijke thrillers. Het verhaal handelt over een filmpro ducer die op een eilandje in de Stille Zuid zee een geweldige aap ontdekt. Hij neemt het dier mee naar New York en als het ,n een kooi opgesloten monster aan de pers wordt getoond, schrikt het van de flits lampen. De aap breekt uit zijn zware ke tenen en in New York breekt een ware terreur uit. In de avondvoorstellingen van de Heems kerkse oioscoop „Met de muziek mee”. Verder op zondagmiddag om twee uur .Tarzans Avonturen” en om vier uur „Het groene monster”. Mr. Van Dokkum. de tijdens de Sta tenvergaderingen immer zwijgende en wat zorgelijk kijkende rechterhand van de commissaris der koningin en tegelijkertijd de belangrijkste ambte naar van het provinciaal bestuur van Noord-Hoiland. is een uiterlijk erg evenwichtige maar voor de meeste van zijn medewerkers moeilijk te peilen man. In ons gesprek is bet ijs evenwel snel gebroken en praat hij soms een tikkeltje dicterend honderduit. Over het contact met de Statenleden en het niveau van de vergaderingen zegt hij: „Die geweldige verjonging is een beetje spijtig. Van de 79 statenle den in 1957 zijn er nu nog maar zes over. Verjonging is goed, maar de pro blemen en zaken die hier worden be handeld, zijn van zodanige importantie, dat er toch wel meer continuering moet zijn. Hier is dat een groot nadeel. Bij de begroting is het telkens zo, dat zeventig percent van de vragen vier jaar geleden ook al gesteld werden.” Van vrijdag tot en met woensdag een dol en dwaas avonturenverhaal „SERGEANTS 3” met in de hoofdrol len Frank Sinatra. Dean Martin. Sam my Davis Jr. en Peter Lawford. Het verhaal speelt zich af in het Wilde Westen, toen nog een bloedige strijd tegen de Indianen werd geleverd. Een IJmuidens jongetje dat op de Ko- ningsvelden in Velsen-Noord speelde, n kreeg een kogeltje van een windbuks in zijn wang. Het stukje lood moest in het Rode Kruis Ziekenhuis worden verwij derd. Verder deed een inwoner van de Roos en Beeklaan in Santpoort aangifte dat zijn elfjarig zoontje door een aantal jongens was belaagd. Daarbij zou eveneens met ai een windbuks zijn geschoten. De jongen a werd niet geraakt. De uitgestrektheid van de provincie met de veelheid van problemen geeft het provinciaal bestuur nogal wat hoofdbrekens. Van Dokkum: „Ik zie er geen goede oplossing voor.” Verder nog in City op zondagmiddag ’n western met Robert Mitchum „Sheriff zonder ster”. VELSEN Donderdagmorgen zes uur trof de Velser politie aan de zuidkant van de tunnel een personenauto aan met een slapende man. Bij controle bleek dat de bedrading van de wagen was doorver bonden. De man kon geen aannemelijke verklaring hiervoor geven en is voor na der onderzoek overgebracht naar het hoofdbureau. zondagmiddag „Bruut maar onweerstaan baar” en eveneens op zondag, maar dan in de vroege matineevoorstelling „Sjors en Sjimmie op het Pirateneiland’Deze twee vriendjes van elk kind komen door een wonderlijke tijdmachine van de oude pro fessor Vonst op een echt pirateneiland te recht. Wanneer zij weer in de twintigste eeuw terug komen, hebben Sjors en Sjim mie een goudschat meegebracht en pro- „Het Noordzeekanaalgebied. Een werkgroep is bezig de herziening van het streekplan Noordzeekanaalgebied voor ie bereiden met de vraag voor de Staten of een grote herziening nodig is. Daarmee is de positie ge moeid van Amsterdam als grote ha venstad en het kanaal als toegangs weg tot deze haven. Waar Amster dam mee zit, is een nieuwe contai nerhaven. Die komt niet van grond met die kleine schepen dit soort zaken hangt de hele uit straling van de kop van Noord- Hoiland af. Die komt anders niet tot ontplooiing. Het stagneert buiten ie ders wil. Het zit er wel in dat het Spaarnwouderbos er is verschil van mening over de vraag of het nou een groenzone of een bufferzone is bij herziening van het streek plan iets groter wordt.” Hi IJMUIDEN. Een 36-jarige Heemsker- jj ker, eerste man bij Hoogovens vertinnerij, J Is woensdagavond met het hoofd tegen een c onstructiebalk gekomen. Hij had geen veiligheidshelm op het hoofd en liep een üg hersenschudding op. De Heemskerker is JJ in het Sint Anthonius Ziekenhuis opge- nomen. VRIJDAG 10 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 uur. „Ja. vaak genoeg. Van Riel heeft eens van mij gezegd dat ik veel meer bestuurder - dan ambtenaar was. De griffiersfunctie zie ik als die van ma nager van een middelgroot bedrijf. Het is een slavenbaan, maar een erg pretti ge slavenbaan. BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling ’t Centrum zijn woensdag de eerste tulpen aangevoerd. De heer P. J. Nijssen van d» Middenduinerweg uit Santpoort heeft ook dit keer weer voor deze pri meur gezorgd. De aangevoerde tulpen waren van uit stekende kwaliteit. Het soort „Golden Ox ford” noteerde 78 cent per stuk; de „Lus tige Witwe” bracht 64 cent per stuk op. Er was ook een aanbod van zogenoemde „IJstulpen”. De bollen waren van de oogst 1969. Deze werden vorig jaar opgeplant en in koelcellen geplaatst tot voor ongeveer veertien dagen geleden. De bevroren kist jes met tulpenbollen werden eind augus tus naar de kassen gehaald en waren nu veilingklaar. De eerste tulpen werden vorig enige weken later aangevoerd. vermeldt voor de vrijdagvond en DONDERDAG 9 SEPTEMBER Beverwjjkse Sportraad. Huize SChey- beeck, Velserweg 2. 20-22 uur spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 uur. VRIJDAG 10 SEPTEMBER Sportfondsenbad Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik •J Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstel- g straat 44: volwassenen 19-21 uur; Parmen- tierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 uur. VRIJDAG 10 SEPTEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 13.30-18 uur bejaarden soos. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 uur jazzdiscotheek. Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 uur. „Daar gaat niet veel van uit. Dat kun je de mensen niet verwijten om dat hiervoor grote gemeenschappelijke belangen nodig zijn en die zijn er gewoon niet. De mogelijkheid om dit gewest uit te breiden met de IJmond en het gebied Uitgeest zien wij niet.” „De plaats van de pers is erg moei lijk. Ze moet aandacht schenken aan inspraak, voorlichting en sensatie. Nu vind ik, en velen met mij, dat de pers de sensatie te veel op de voorgrond stelt. We leven nu in een andere tijd maar ik heb de moeilijke tijd meege maakt toen je blij was werk te krij gen. Nu hebben we het goed, maar ik kan er geen begrip voor hebben dat de pers meewerkt aan die slungels van het Vondelpark ze zijn niet alle maal even kwaad en die op de voorpagina alle eer geeft. Waarom staat er niet meer in over al dat goede werk, dat door bestuurders wordt ge daan?” De klassiek geworden griezelfilm van Alfred Hitchcock „Psycho” draait van vrij dag tot en met zondag in de Stadsschouw burg. De film die in Nederland al weer enige tyd opnieuw in roulatie is. trekt nog steeds volle zalen. Bioscoopbezoekers wor den na de filmvertoning gevraagd de hui veringwekkende afloop van „Psycho" niet door te vertellen, aan welk verzoek wjj “veneens willen voldoen Donderdag tot en met zaterdag de wes tern „Rio Lobo” met John Wayne „De tanden van Dracula” vanat zondagmiddag half vyf en zondag kwart over twee „Ur- sus, de leeuwenkoning”. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Zeewyk, om 19 uur muzikale goodwill - rondgang door de IJmuider Harmonie met tot besluit een muzikale show op het g Canopusplein. Openbare leeszaal en bibliotheek. Paro chiezaal onder Petruskerk, Venusstraat, 19-21 u.; filiaal Santpoort-Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72, 19-21.15 uur. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- ning van 19.30 tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerkstraat, oud- IJmuiden. tikkeltje te sadistische geest gebeurd en nu ‘s het natuurlijk een beetje uit de tijd.” Het gesprek stokt als er een vlieg tuig over het provinciehuis davert. „Vaak is het zo erg” zegt hij, „dat we moeten ophouden met vergaderen. Ze komen ook over mijn huis. Ik word er drie keer per nacht wakker van.” Heeft u al geklaagd? „Ach nee. mijn vrouw wil het wel maar dan moet ik bij mijn eigen dienst zijn. Die Zwanen burgers hadden goed recht om te kla gen maar wij zeggen: tja, Nederland is het enige land waar een grote luchtha ven zo dicht bij de hoofdstad ligt. Dat ar flSHBry Het legendarische monster met zijn mens en ziel verkillend gegrom en zijn verschrikkelijke handen en poten, „King Voor de kinderen zondagmiddag „De avonturen van Pietje Bell’. De Rotterdamse Het filmprogramma nachtvoorstelling van „Ik kreeg van de waarnemend com missaris der koningin Bolsius blanco volmacht om het personeel van de provincie Zuid-Holland buiten de Ar- beitseinsatz te houden en ben daarin geslaagd hoewel we een hemels geluk hebben gehad We moesten allerlei werk verzinnen om de mensen admini stratief bezig te houden. Die Duitsers waren gek op papieren en ambtenarij en dat lukte tot augustus ’44. Toen ging het fout en moest ik bij het ministerie op het matje komen. Toen ik thuis kwam, zei ik tegen mijn vrouw: nu is het afgelopen. Zet mijn koffer maar klaar want ze komen me halen. Door Dolle Dinsdag zijn we de dans ontsprongen omdat al die hoge bonzen toen vluchtten.” Een ander verhaal is dat hij in maart 1945 bij het gealieerde bom bardement op het Korte Voorhout zich een weg naar de door nuin bedolven H. „Mijn vader was kunstschilder in Utrecht. Hij was zeer begaafd en had een prachtige praktijk. De hele upper ten moest les hebben van Gerrit van Dokkum, want anders telde je niet mee. Ik kom trouwens helemaal uit een kunstenaarsgeslacht.” Vertelt dat hij zelf verdienstelijk viool speelde maar dat daar door de grote drukte („ik ben altijd in nieuw werk geval len”) niets meet van terecht is geko men en over de restauratie van het „paleis” dat onder zijn voorganger in verval was geraakt. Bent u als student ontgroend? ■’V .s ^^WVn jK.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9