1 Directeur Aronson Neckermann Vliegreizen: I I s V DE BEURS DEZE WEEK L 0 „De Rijksluchtvaartdienst doet maar wat w AVlg VVV1 uw verzekeringen Weekeind vluchten naar Denemarken werden verboden V v C o Sphinx ontslaat 75 mensen Wall Street Spanningen tussen gulden en B-frank 10 GEEN ANVR-LID CONCURRENTIE TERUGGELOPEN <3 KOERSVERLIES 1 ZA i ZATERDAG 11 SEPTEMBER iimiiiini hiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiuiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ V ii 7 v I - ^Jl^® AL 2900 ve' I - AMSTELVEEN „Die rijksluchtvaartdienst in Nederland maakt er een potje van. Het is toch te gek, dat zo’n club maar eigenmachtig kan uit maken, wie er wel en wie er niet goedkope vakantievluchten mag maken. Wat er nu aan de hand is, getuigt van een zigzag-beleid, waarvan ik de achtergrond eigenlijk een schandaal moet noemen. Maar daar mag ik niet hardop over praten. Ik moet intussen wel goedvinden, dat de Vliegunie en de club van grote touroperators van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (A.N.V.R.) met goedkope snippertrips en zonnevlugjes op de markt komen, terwijl mijn plan is verworpen. Ik wilde in de week ends Nederlanders naar Denemarken gaan vliegen en Denen weer terug halen naar Nederland. De rijksluchtvaartdienst heeft daar geen toestem ming voor gegeven. Ik zou daar wel eens een begrijpelijke en redelijke verklaring voor willen hebben”. lAAA. llilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllliuilllllliuilllilllillllliillilliilllllill IllIUllllllllllllUUllIlllUllllilllllUlUlIfflUIU (Van onze beursredactie) Hoe dan ook: het meest sensationele ADVERTENTIE <5 t c wat de Amsterdamse effectenbeurs deze dat iedere touroperator steeds maar men sen het land uit vliegt, zondat dat daar iets tegenover staat, had ik het zó gere geld, dat wij vanuit Denemarken weer Fritz Aronson wil: gelijke monniken, gelijke kappen kocht. Zij moeten dus een premie van drie percent betalen en hoe hoger deze premie wordt des te meer zal hun belang stelling tanen. Iets wat de regering nu precies beoogt. Santa Fé Ina Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac Allied Chem Am Can A C.F Ind. Am Smelting Am T a T Am Brands Anaconda Beth Steel Boeing Chryslei City Bank Cons Edison Dougl. Alrci. Dup de Nem Eastm Kodak Gen Electi Gen Motors Goodyear T Am Motors E dat Dui Au; mie Dec linl en E gen ove ove daa Hei wet one sta; sta; die one A coü de dc ar or hc D’ m re dijt we: re da? eer I dal 9 c 9 Zw 1 he Üe pl< wc ge or; on P teai Mai dat ged Net Are „Ze ver .’.'J's,!-. periode heden 33% 71% 42 6% 45% 34 331'2 56% 23 43% 44% 15% 26% 15% 30% 38% 25% 28% 156% 87% 65% 83 34 7% gewonnen. Spoedig daarop volgden de zes grootste touroperators van de ANVR die weer iets onder de prijzen van de Vlieg- unie gingen. Iedereen verwachtte, dat Ne ckermann ook een flinke duit in het zakje ging doen. „Daar hebben we wel over gesproken, maar de conclusie was, dat wij niet als nummer drie achter de anderen zouden gaan aanhollen” zegt Aronson. „Als wij dat willen, kunnen wij zeker zulke goede arrangementen aanbieden als de zonne- vlugjes en de snippertrips, omdat wij nu eenmaal scherper kunnen calculeren. Bij ons blijft er minder bij de agenten zitten en onze reisorganisatie kan inkopen met een totaal van 600.000 vliegreizigers in Duitsland en Nederland achter zich. Het zou voor ons dus geen kunst geweest zijn, als prijsbreker op te treden. Niettemin hebben wij daarvan afgezien. Wij werken MAASTRICHT Aan ongeveer 75 man personeel bij Sphinx-Ceramique ii vrijdag ontslag aangezegd. De omzet in Wall Street was 11.380.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: industrie 911.00 (mln 4.89), sporen 245.52 (min 0.91), nutsbedrijven 112.73 (min 0.10). Avondverkeer (tussen haakjes de slotkoersen van gisteren): AKZO (75.60), Hoogovens (66.90), Kon. Olie 138.50- 139.20 (139.60), Philips 37.00 gb- 37.10 (37.00), Unilever 117.10 gb- 117.30 (117.00), KLM (123.50). (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De monetaire samenwer king in Benelux-verband verloopt minder voorspoedig dan de uitlatingen van de betrokken ministers suggereren. In de verhouding tussen gulden en franc zijn spanningen opgetreden, die er toe hebben geleid, dat tot nu toe de Belgische en Nederlandse nationale banken voor zo’n 300 miljoen gulden hebben moeten inter veniëren om de onderlinge pariteit te kunnen handhaven. De Nederlanders de den dat door francs te kopen, de Belgen door het verkopen van guldens. Vooral voor België lijkt de coöperatie nadelig te verlopen. Overigens wijt men het feit, dat de monetaire overeenkomst wat stroef verloopt aan seizoeninvloeden, die de gulden betrekkelijk schaars maken. Voor de komende weken wordt verbete ring van de toestand verwacht. Ondertussen was de beurs wel verbaasd over de maatregelen, ondanks de geruch ten die al enige tijd over de eventuele komst van de „nul-guldens” de ronde hadden gedaan. Maar sedert de gulden is gaan zweven was in elk geval op de obligatiemarkt de buitenlandse belangstel ling aanzienlijk getaand. De dagelijkse omzetten liepen tot ver beneden die van het afgelopen voorjaar terug en de rente had enige moeite zich staande te houden. Bovendien lijkt de maatregel niet zonder gevaar voor onze economie, die hier en daar al duidelijk op de rem blijkt te zijn gezet. Het is bepaald geen publiek geheim dat alleen dank zij de buitenlandse be langstelling voor onze naar verhouding nog altijd hoge rente met de daaruit vakantiegangers naar Nederland zouden vliegen. Het Nationaal Bureau voor Toe risme was daar erg mee ingenomen. Maar het gaat niet door: de rijksluchtvaart dienst heeft ons dat dezer dagen bericht. Onze vluchten zijn concurrentie voor de lijndiensten. En die naar Spanje dan?” SlotKoersen Eerste periode heden 305% 28% 32% 57% 32% 33% 26 40% 93% 46% 49% 44 73% 58% 33% 32% 8 13% 21% 31% 93% 52 69% 38% 3,-, Dat zegt Fritz Aronson, directeur van Neckermann Vliegreizen in Nederland, over de merkwaardige gang van zaken rondom de korte vliegvakanties naar zuidelijke bestemmingen, die mogelijk zijn geworden door wat in de reiswereld de „borrelbeslissing” van de rijksluchtvaart dienst wordt genoemd. Daarmee wordt gedoeld op het feit, dat enkele weken geleden zomaar toestemming werd gege ven voor goedkope mini-vliegvakanties, waarin ook weekeinden mochten vallen. Aan die toestemming was een ontmoeting voorafgegaan van topfunctionarissen van de rijksluchtvaartdienst en van de groep, die als de „Vliegunie” het eerst met zon- nevlugjes op de goedkope wintervakan- tiemarkt kwam. Het was een puur zake lijke bijeenkomst, die zo’n gezellig verloop had, dat de rijksluchtvaartdienst de ande re dag tot zijn eigen verwondering werd geconfronteerd met de al te loslippige toezeggingen van één van de topmensen. Die toezeggingen, onder getuigen gedaan, konden toen uit vrees voor gezichtsverlies niet meer worden ingetrokken. De „Vliegunie” had de eerste ronde IBM Int Harv Int. Nickel Int T a T Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soo. VacuiD Stand Br. Stand Oil NJ Studebaker Texaco Un Aircraft Un Corp Un Brands Un Incorp Us Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M vorige beursdag 306% 28%ex 32% 58 32% 33% 26% 40% 93% 46% 58 44% 74 59% 33% 33% 8%ex 14 21% 31% 94% 52% 70% 38% AMSTERDAM. Pal voor het vorige weekeinde heeft de Nederlandse regering gemeend de kapitaalstroom vanuit het buitenland te moeten indammen door het creëren van een aparte obligatiemarkt voor buitenlandse kopers. Deze kunnen pas op onze eigen obligatiemarkt opereren als tegenover hun aankopen ook verkopen staan voor buitenlandse rekening. In de praktijk komt het hierop neer dat voor de afwikkeling van nieuwe buitenlandse obligatie-aankopen betaald moet worden met aparte guldens die hun leven onder naam van „nul-guldens” zijn gaan leiden. Hierdoor hebben deze „nul-guldens” een eigen koers ontvangen. Kenmerkend voor de ondanks alles toch nog blijvende bui tenlandse belangstelling voor onze obliga tiemarkt: de notering van de „nul-gulden" is deze week al opgelopen tot bijna 103 percent. Dit betekent dat er meer door buitenlanders wordt gekocht dan ver- De directie en de vakorganisaties zeggen het vertrouwen te hebben, dat na deze herstructurering de werkgelegenheid voor de overblijvende ruim 2000 medewerkers in IMTnorrailirt ic rtncfald voortvloeiende kooplust voor obligaties, het rentepeil in ons land in dit jaar toch maar enigermate is gedaald. De Nederlandsche Bank kon er zelfs enige maanden geleden een discontoverla- ging door invoeren. Het nu voorlopig indammen van de buitenlandse vraag be tekent het scheppen van een vraagva- cuüm, hetgeen sterk rente-aantrekkende gevolgen met zich kan brengen. En dat lijkt voor onze economie niet bepaald gun stig. Dit temeer nu overal om ons heen de rente flink aan het teruglopen is. In Amerika blijft de obligatie-index op Wall Street sterk oplopen. Engeland verlaagde kort geleden het officiële disconto met niet minder dan één percent, terwijl deze week ook Zweden tot een verlaging is overgegaan. Weer bod op Jongeneel. De NV Deli- Maatschappij in Amsterdam (Deli-Mij) en Compagnie Industrielle et Forestiere S.A. te Brussel (Indufor) zullen geza menlijk een bod doen op alle aandelen Jongeneel NV in Utrecht, totaal 7.018.000 nominaal. Zoals bekend is eerder door de Thyssen-Bornemisza Group NV een bod van 400 percent uitgebracht, dat echter door het bestuur van Jongeneel niet kon worden aanbe volen. Thyssen-Bornemisza trok zich daarop uit de onderhandelingen terug. Prijsstijgingen. In de eerste helft van dit jaar zijn de consumentenprijzen in acht van de veertien grote industrielanden in een versnelde stijging terecht gekomen, zo heeft het Internationale Monetaire Fonds vrijdag bekendgemaakt. In lan den waar de inflatie eind juni jl. groter was dan eind december 1970, zijn Ne derland, Groot-Brittannië, België, Dene marken, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland en Canada. Een verminde ring van de stijging der kosten van levensonderhoud viel waar te nemen in de Verenigde Staten, Oostenrijk, Italië, Noorwegen, Zweden en Japan. Scheepswerf Kammenga. Kammenga’s jacht- en scheepswerf in Wormer heeft in Amsterdam-Noord de terreinen en opstallen van de voormalige scheeps werf van De Vries Lentsch gekocht. Kammenga zal in de nabije toekomst in Amsterdam grote jachten gaan bouwen en daar tevens reparatie en winterber- ging van jachten gaan verzorgen. De werf in Wormer blijft gehandhaafd. Voor de vestiging in Amsterdam wor den 40 a 50 nieuwe personeelsleden aangetrokken. Dividend Desso. Tapijtfabriek H. Desseaux stelt een onveranderd dividend van 4 per gewoon aandeel van 20 voor. De omzet over het verstreken boekjaar was vrijwel onveranderlijk. Het exploitatie saldo steeg met ruim 20 percent en de netto winst per aandeel bedroeg 10,20 (v.j. f 8,37), zo deelt het bestuur mede. Nederland-Thailand. Overleg in Bangkok tussen delegaties van Nederland en Thai land heeft tot overeenstemming geleid over een ontwerp-overeenkomst inzake ecoonmische samenwerking tussen beide landen. Een belangrijk deel ervan is gewijd aan de bescherming van weder zijdse investeringen. Belgische exportbelasting. De Belgische ministerraad heeft vrijdag besloten de bestaande uitvoerbelasting met ingang van 1 oktober te verlagen. De Belgische exportbelasting kent twee tarieven, na melijk 1,75 percent en 0,5 percent. Be sloten is alleen het tarief van 1,75 percent te verlagen tot één percent. Eerder dit jaar heeft de Europese Com missie al laten weten dat België deze exportbelasting dient af te schaffen omdat ze niet strookt met de EEG- spelregels. De uitvoerbelasting werd in gesteld op 1 januari van dit jaar toen in België de BTW werd ingevoerd. De minister van Financiën had haar nodig als substituut voor heffingen die „inge bouwd” zaten in de voordien geldende omzetbelasting. nu eenmaal niet in de sfeer van de witte commercie. Ik geef toe, dat vakantie- aanbiedingen, die beneden de 200 blij ven, psychologisch goed in de markt kun nen liggen. Maar leg ik er dan onze eigen aanbiedingen van 220 voor een hele week naast, een volledig arrangement voor een hotel met zwembad en goede verdere accommodatie, dar geloof ik, dat wij in vergelijking met de mini-vakanties toch méér te bieden hebben.” „Zonnevlugjes en snippertrips geven in hun kortste vorm (vier dagen) maar drie nachten logies voor 170 op zijn goedkoopst. Boek je voor een apparte ment, dan moet je zelf nog eens voor je maaltijden zorgen. Wij brengen de men sen voor het dubbele van de tijdsduur naar de zon voor maar 50 méér. Laat de consument het dan zelf maar uitmaken. Overigens zou dat gedoe met tariefontdui- king in de vorm van maal tij ds- en excur- siebonnen eens moeten ophouden. Wat heeft het voor zin, om op voorschrift van de rijksluchtvaartdienst voor charters minstens 60 percent van het lijnvluchtta- rief (KLM) aan te houden, als er toch weer door middel van allerlei kunstgre pen aan de prijs wordt getrokken?” „In Duitsland zijn de tarieven vrij. Wie voor 50 wil vliegen, kan dat zonder belemmeringen doen. Op die manier kun nen wij tegen mensen met vliegvrees zeggen: „ga om te proberen eens een dagje met ons mee naar Palma, ’s Mor gens heen en ’s avonds terug. Voor vijf tientjes in de jumbo. Hier kan dat nog steeds niet. Maar wat mij op dit moment wel het meest steekt, is het meten met twee maten bij de rijksluchtvaartdienst.’’ Merkwaardige tonelen speelden zich af rond de notering van aandelen Houthan del Jongeneel en de Porceleyne Fles, die dagen uit de notering werden gehouden omdat achter de schermen voortdurend om de zeggenschap in het bedrijf werd gevochten. Voor de rest was het op de lokale markt vrijwel overal koersverlies wat de klok sloeg Als groep viel die van de aannemers op, omdat van de nieuwe regering juist ste’ke bezuinigingen in de utiliteitssector worden verwacht. De Ba- taafsche Aanneming en Ballast Nedaffl verloren vijf gulden. Hollandse Beton zes gulden. En Verenigde Bredere 15 punten. Voorts moesten Gist Brocades en Van der Grinten opnieuw terrein prijsgeven, resp. zes gulden en tien gulden, terwijl ACF en Albert Heijn elk rond vijf gulden verlo ren. Elsevier sprong weer als vanouds fors op en neer, maar verlooi oer saldo toch tien gulden. Alleen voor aandelen-Van Nelle en Desseaux bestond goede belang stelling die in verband wordt gebracht met zeer gunstige verwachtingen. Van Nelle steeg 20 punten. Desso zes gulden. De beurs sloot in gedrukte stemming. SER-aanbeveling. Een werkgroep van de Sociaal-Economische Raad beveelt de oprichting aan van een industriële her- structureringsmaatschappij die een daadwerkelijke bijdrage levert aan een herstructurering van de industrie in ons land. De belangrijkste taak van deze nv is het ontplooien van initiatieven om tot een optimale sectorstructuur te ko men. Dat kan gebeuren door stimuleren van structuuronderzoeken of het be werkstelligen van aanbevelingen die uit die onderzoeken voortkomen. Fritz Aronson is niet van plan het erbij te laten zitten. Als één van de grootste touroperators van Nederland eist Necker mann dezelfde rechten op als aan de anderen al zijn verleend, al zijn die dan niet op Spanje of Rhodos gericht. Had hij dan toch niet beter lid kunnen worden van de ANVR? Daar zegt Aron son hardgrondig nee op. „Wij garanderen onze vakantiegangers schadevergoeding voor elke redelijke klacht. Iedere vorm van reisverdriet wordt hier door een speciale afdeling onderzocht. En we zijn echt niet kinder achtig. Daarom voelen we er niets voor om ene meneer Benningen, hoe goed hij als voorzitter van de ANVR dan ook mag zijn, mede ons beleid te laten bepalen. Neckermann bepaalt zijn eigen koers. En uit de omzetcijfers van het laatste seizoen blijkt wel, dat die nog zo slecht niet is.” JOHN BINDELS in Maastricht veilig is gesteld. Volgens woordvoerders van de me- taalbedrijfsbond van het NW in Gronin gen is de machinefabriek A. J. Mulder genoodzaakt surséance van betaling aan te vragen. Bij het bedrijf werken ongeveer 80 personeelsleden. „Redding van dit be drijf zit er nog wel in”, aldus een zegs- man van de NVV-bond. Grol’s Kledingindustrie N.V. in Ter Apel heeft bij de Investeringsbank een krediet gevraagd om het in moeilijkheden verkerende bedrijf voor sluiting te behoe den. Bij het bedrijf, dat niets te maken heeft met de enige tijd geleden in het nieuws gekomen Grol’s confectie-industrie in Groningen, werken ongeveer 175 perso neelsleden. SlotKoersen Eerste vorige oeursdag 33% 71% 43% 6% 46 34% 34% 56% 23 43% 45 16 26% 15% 31% 38% 25% 29% 157 87 64% 83% 34% 7% „Met Jan Strijkers, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme, had ik het plan besproken om weekendvluchten naar Denemarken te gaan organiseren. En om tegemoet te komen aan het bezwaar, week heeft laten zien was het spektakel- vuur op de obligatiemarkt. De koersen daar zijn voor vele leningen rond drie percent teruggelopen. Dat komt op een behoorlijke renteverhoging neer en ken nelijk om dit proces nog meer kracht bij te zetten is de regering deze week nog met een nieuwe staatslening voor het beurslicht verschenen, waarvan wel het percentage (acht percent) bekendgemaakt is, maar nog niet de emissiekoers, terwijl het bedrag niet is vastgelegd. Een bewijs temeer dat men om welke reden dan ook in Den Haag kennelijk tegen iedere prijs de rente omhoog wil hebben. Slecht dus vooi onze obligatiemarkt maar slecht ook voor de aandelenmarkt. De door de valutastormen toch al niet prettig liggende markt ontving deze week nieuwe stimulansen voor de geforceerde koersdalingen. Vooral in de meer lokaal gerichte sectoren kwamen de klappen weer hard aan. Voor de internationals bleven de verlie zen overwegend tot circa twee gulden beperkt niettegenstaande ook hier het binnenlandse publiek tot verkoop over ging. Maar door het hoge aanzien van de gulden in het buitenland bleef de belang stelling van die zijde voor onze hoofd fondsen bestaan en aangezien hier geen beperking geldt voor buitenlanders kon den de koersverliezen beperkt blijven. Heineken verloor echter vijf gulden, evenals Bols. Maar hier speelden geruch ten over een accijnsverhoging een belang rijke rol. Van Ommeren moest tien pun ten prijsgeven. Van de cultuuraandelen verloor Amsterdam Rubber vrijwel alle koerswinst van de vorige week, maar kon Deli Maatschappij de winst van vijf gul den behouden. Het meeste bedrijfsnieuws had betrek king op de halfjaarcijfers. Over het alge meen luiden die ook nu weer bevredigend. Wereldhaven kon er zelfs vijf gulden door oplopen. De rest werd voor kennisgeving aangenomen. Ogem verloor echter terrein van 81 gulden op 77 gulden en Hagemeijer van 126 gulden op 121 gulden om,dat hier de teneur van de bereikte resultaten tegenvallend werd uitgelegd. Laat ons de zore over VjA: F i ■i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10