NEDERLANDSE PERS MISLUKTE IN 1931 ALS VREDESENGE HET PETITIONNEMENT DER NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. IJmuider Courant I* 1 n Petitionnement moest verloop van ontwapeningsconferentie in Genève beïnvloeden I 1 5 Petitionnement voor Internationale Ontwapening ■iwl H Het Petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers. Het woord is aan... I Groore indruk in Genève. Prachtige redevoering van Tituiesco. Lord Robert Cecil en de leiders der Anterikaansche ontwapeningsactie enthousiast. Navolging van het Nederlandsche voorbeeld zal ern stig in overweging worden genomen. I HET NEDERLANDSE volkt heeft een machtige morele invloed. Wij zijn als één man voor inter nationale ontwapening, voor het uitroeien van de gruwelijkste kanker die de mensheid kent: de oor log Met deze woorden leidde hoofdredacteur Robert Peereboom van Haarlems Dagblad veertig jaar geleden een unieke actie in van de Nederlandse Dagbladpers. De kranten manifesteer den zich in dat begin van de roerige crisisjaren als vredesengel en wisten 2.438.90 van de vier mil joen Nederlanders boven de achttien jaar er toe te bewegen een petitionnement te ondertekenen dat het verloop van de ontwapeningsconferentie in Genève (februari 1932) moest beïnvloeden. Het petitionnement werd op 17 september 1931 door een delegatie van de Dagbladpers in Genève aangeboden. De inhoud: „Ik verzoek Uwe conferentie met den meesten aandrang, in naam der men selijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leidenDeze volks stemming maakte bij de leden van de Volkenbond grote indruk („een roemruchte gebeurtenis voor u”) maar dat was dan ook wel het enige, aangezien de ontwapeningsconferentie op een Babyloni sche spraakverwarring uitdraaide waardoor de kans op een vredesregeling volledig de mist inging. I i Fascisten Veilig idee i’ Het Belangrijkste. I 1 F en teekent! Doet Uw plicht Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Naam: Adres: Adres: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 18 September 1931 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoordredaclwr: ROBERT PEEREBOOM Buitengewone indruk te Genève. TITULESCO Erbij «J* Zo versloeg Haarlems Dagblad de aanbieding van het petitionnement van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings» conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Bind», P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Axel Manthe ,£en man kan heel wat verdragen, zoo- lang hij zichzelf verdragen kan”. populariteit door al deze tactische fou ten met de dag nog meer verminderen moet” '49e Jaargang No. 14795 HAARLEM S DAGBLAD is te scheppen en te leven en niet te ver woesten en te sterven .Uw daad eert hoog uw vaderland, uw beroep en de geheele menschheid. Sinds langen tijd is de naam van uw vaderland gelijkluidend aan vredes wil en vredesorganisatie. Reeds vóór den wereldoorlog kwam in Nederland de eerste conferentie bijeen waar over ontwapening ia gesproken. Nederland kreeg toen ook de eer ste organisatie van gerechtigheid, nL het Hof van Arbitrage. Na den weieldoorlog beeft men natuurlijk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste permanente orgaan dat bestemd is om recht voor geweld In deze tijd speelt Robert Peereboom, die als buitenlands correspondent in Parijs en Londen een kijkje achter de schennen van de internationale poli tiek heeft kunnen nemen en ook de vredesonderhandelingen in 1919 mee maakte, zijn vredestroef op één kaart uit. Nadat hij jarenlang in zijn com mentaren in Haarlems Dagblad een campagne heeft gevoerd tegen het toe nemende oorlogsgevaar en in 1929 een eenheidsfront van de dagbladpers heeft zien mislukken, krijgt zijn voorstel nu wel de broodnodige steun en afgespro ken wordt, dat vrijwel alle bladen het petitionnement voor internationale ont wapening op 8 juli op de voorpagina zullen afdrukken. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die toe ontwapening der naties zullen leiden. Nu moet een onderscheid worden ge maakt tussen de houding van de meeste Nederlandse kranten en die van de re gering. Grote behoedzaamheid was bij de politici troef. Met andere woorden: Nederland zou onder geen beding mo gen voorgaan. gasmasker voor, dat hem het uiterlijk geeft van een glazig starend varken op zijn achterste poten. Uiterlijk is hij een karikatuur van de mens”. Enkele persstemmen. De Maasbode: „Een belangrijke gebeurtenis want zel den nog zal het zijn voorgekomen dat alle meningsverschillen terzijde kunnen worden geschoven om eendrachtelijk en met volkomen overeenstemming van ons gehele volk een groots en heilig doel na te streven: de redding der we reld van de geweldige bewapening die tot een nieuwe wereldcatastrofe moet leiden”. Het andere rooms-katholieke blad De Tijd zegt: „Katholiek Nederland wordt uitgeschakeld en geen enkele krant zal alleen zijn eigen resultaten publiceren. Een zeldzame gebeurtenis omdat het journalistieke klimaat in die tijd nog wordt gekenmerkt door onder linge jaloezie en kifterijen. dan alle redevoeringen die men houden kan. Maar daardoor hebt gij U ook een bevoor rechte positie boven die der staatslieden ver overd, ook wanneer wij- staatslieden, zij het ook met de grootste overtuiging en uit de diepte van ons hart verklaren, dat de wereld den vrede wil. Dan toch vertolken wij slechts een gevoel, terwijl gij Nederlandsche journa listen voortaan voor vrede en ontwapening arbeidt krachtens een geschreven en In goe den vorm opgemaakte machtiging van Uw volk. En daar niets wat menschefljk is, ons vreemd kan zijn hebt gij door aldus Uw va derland te eeren, ook de geheele wereld ge- eerd. Ik gevoel ten volle den ontroerenden Alle lezers boven de achttien jaar worden uitgenodigd dit stuk te onder tekenen en te maken „tot een grootsche en waardige demonstratie van het Ne derlandsche volk”. Voor de kranten is dit in alle opzichten een gemeenschap pelijke daad. De concurren tiefactor ABONNEMENTENper week 027K, per maand 120, per 3 maanden f 357%, franco per post ƒ3.8754» losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22» per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post ƒ0.7254. Juist omdat er ook in de redactionele kolommen bijzonder veel aandacht aan wordt besteed de voorpagina’s staan er bol van krijgt de actie het effect van een lawine. Robert Peereboom: „Als men volhoudt wint men terrein. De stem, die uit een klein bevolkings centrum spreekt, heeft meer tijd nodig om naar buiten door te dringen dan de tijd uit Londen, New York, Parijs, Ber lijn en Amsterdam. Maar als ze iets te zeggen heeft wordt zij gehoord. Als de klank van warmte en overtuiging haar bezielt maakt zij indruk. Zo is het ook met de Nederlandse stem in Genève”. Onophoudelijk wordt geschreven over de verschrikkingen van de oorlog. Dagelijks worden afleveringen van oor logsromans gepubliceerd. „De soldaat in de moderne oorlog is een wezen in groengrauwe kledij met een omge keerde ijzeren pot op het hoofd en een doet mee”. Het Volk, orgaan van de SDAP stelt vast dat het petitionnement een machtige demonstratie moet wor den van het volksbegeren naar ontwa pening. En wie zouden daaraan vuriger deelnemen dan de socialisten! Voor waarts, sociaal-democratisch, vindt dat iedereen handtekeningen moet werven. „Op fabriek en werkplaats, van mond tot mond”. Andere kranten als de NRC, Algemeen Handelsblad, Het Vaderland, De Standaard (orgaan van de ARP) en De Telegraaf drukken het communiqué met vette koppen af. Terwijl de uitverkoop „met de be kende stormloopprijzen” (dat ook) is begonnen, komen er veel reacties. De artiest Kees Pruis zet in zijn gedicht de god Mars in de beeldengalerij en Erich Maria Remarque, de schrijver van „Van het westelijk front geen nieuws” geeft een verklaring uit waar in hij zegt dat de wereldsteden door middel van de moderne oorlogstechniek van de aarde weggevaagd zullen wor den. Het maakt indruk. De bioscopen doen mee aan „het monument van onze internationale gevoelens” en de bewoners van het Friese Warga gaan zelfs zover, dat zij een ophaaldienst voor de handtekeningen organiseren. Het publiek stroomt naar de loketten van de kranten en laat onder meer weten dat „zoals het nu in de wereld gaat, kan het toch waarlijk niet meer gaan” en „Welk een reusachtige actie is dit. En wat wordt het ons makkelijk gemaakt om er aan mee te doen”. Terwijl de feuilletons „Ons Kanon” van Paul Portier en „Vrouwen in oor logsland” er in gaan als gesneden koek en de Albert Hall in Londen het po dium is voor een massale vredesmee- ting, barst de kritiek los in de commu nistische „Tribune” en „De Bezem”, het blad van de fascistische groep rond Sinclair de Rochemont. De fascisten schrijven: „Eindelijk is het tijd een luchtje te scheppen. Maar binnen dit jaar valt ook nog die ver vloekte vredesconferentie, die alle goede gesten kan bederven. Jonge Ne derlanders, laat u toch niet wijs maken dat er werkelijk een strijd wordt ge voerd voor de vrede. Zij dient niet de vrede maar de vraten”. Als m september ’31 de balans wordt opgemaakt, blijkt dat twee-derde van de bevolking achter het petitionnement is gaan staan en dat de actie praktisch geen cent heeft gekost. Met deze anti- oorlogsbuit reizen de heren J. W. Hen- ny en mr. W. G. J. Veenhoven, respec- Donderdagmiddag heeft dan te Genève de plechtige aanbieding plaats gevonden van het petitionnement voor internationale ontwape ning, georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. De heer J. W. Henny, voorzit ter van de Nederlandsche Dagbladpers sprak in de Fransche taal een rede uit, dip wij in ons vorig nummer reeds afdrukten, hij was vergezeld door Mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris der zelfde vereeniging en door den hoofdredacteur van ons blad, den heer Robert Peereboom, van wien het initiatief voor deze geheele actie is uitgegaan en die als voor zitter der Petitionnementscommissie optrad. Hiernaast vindt de lezer een weergave van de gloedvolle redevoering, waarmede de heer Tituiesco, voorzitter van de Volkenbonds vergadering, de oorkonde in ontvangst nam. Deze eerste aanbieding van een dergelijk nationaal vredespetitionnement te Genève heelt in de Volkenbond^tad een buitenge- De kranteberichten uit de julidagen van 1931 spreken over de opgewonden stemming onder de Berlijnse studen ten met botsingen tussen de socialisten en republikeinen. Dr. Johann Schoter, de minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, ziet de gesloten Tolunie tussen Duitsland en zijn natie als een geneesmiddel voor de catastrofale eco nomische situatie en niet als een ver groting van het oorlogsgevaar. Zullen we ooit de maan bereiken? vraagt een ander zich af. Duidelijk is ook dat men het gevaar van Adolf Hitler, de Oostenrijker, on derschat. Onder de kop „Misdadige lichtzinnigheid der Hitlerianen” seint de correspondent uit Berlijn, dat „het een veilig idee is dat Hitlers tanende «o i Aanbieding van het Nederlandse petitionnement in het Palais des Nations in Genève. „Gij hebt een volksstemming ten gunste van de ontwapening georganiseerd en ge zijt schitterend geslaagd! Welk een roemrijke gebeurtenis voor u. Gij hebt twee en een halve millioen onderteeke- Baars in bewezimz gebracht. Zii ziin daar in de Dlaats te steUens heft internationale Kadere berichten over de aanbieding van het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers, aan. den Volkenbond te. Genève. (Is blad, le pag.I. De Geneefsche arbeid. De voorwaarden. Oostenrijk gesteld voor het verleenen van credieten. Duitschland .en de aanval op den Engelschen vrijhandel. (2e blad, le pag.) De basis van den vrede tusschen Vaticaan en fascisme. (2e blad, le pag.) De brand aan den Viersprong te Bennebroek. Twee jaar tegen verdachte geëischt. (2e blad, 2e pag.) Ernstige gasvergiftiging te Rotterdam. Blauwzuur uit een ontsmet huis ontsnapt. Een man overleden. (2e blad, 2e pagj De bezuinigingen op defensie. Bé» oorlogs- heeft, evenmin een beletsel mar stfn1 om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. Internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid). d. dat het onverschillig Is, in welk Mad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van leder blad niet afzonderlijk zal geschieden en dat het totaalcijfer Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenapaarne 12 Telefoon No..: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10000 Administratie: 10724. 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Poatgiro 38810 Wij vestigen Hè aandacht ér opj U. dat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat leder slechts één dagtladformu- ller mag onderteekenen. e. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een onder petitionnement ondertcekend ADVERTENTIeN: 1-5 regel, 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclame. ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels /O.óCfc, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje* (iederea dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend i contant. ■van het geheele land geregeld zal worden, bekend gemaakt. e. dat het formulier, met onderteek»- ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen. f. dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de Nederland sche Dagbladpers to Geneve zal wor den aangeboden. tievelijk voorzitter en secretaris van de Dagbladpers, alsmede Robert Peere boom naar Genève, waar het verzoek schrift op 17 september in het Palais des Nations wordt aangeboden aan Ti tuiesco, de Roemeense voorzitter van de Volkenbond. Tituiesco noemt deze volksstemming een schitterend succes. „U heeft twee en een half miljoen ondertekenaars in beweging gebracht. Zij zijn daar in levende wijze voor ons en zijn welspre kender dan alle redevoeringen”. Vol gens de verslagen maakt deze stap een buitengewone indruk en vooraanstaan de figuren in andere landen zouden dit voorbeeld ernstig nastreven. Zoals gezegd, het succes strekt het Nederlandse volk tot eer, maar welke invloed heeft het gehad op het verloop van de ontwapeningsconferentie? Hele maal niets, aangezien deze op een vol slagen mislukking is uitgelopen. Het enige verdrag was een verbod op che mische en bacteriologische oorlogvoe ring, maar die afspraak is in feite al eerder gemaakt. Het appèl van het volk blijkt in po litiek opzicht een vuist te zijn, die vruchteloos tegen een stalen deur bonkt. De Nederlandse regering neemt een gereserveerde houding aan en stuurt een uit tien leden bestaande de legatie naar Genève met de strikte op dracht het spel aan de onderhande lingstafel met vier „Ausputzers” te spelen. Dat zijn in dit geval beroeps militairen. Dat ontlokt kritiek aan de linkse partijen. De vrijzinnig-democraat Van Embden zegt in de Kamer de uitzen ding van beroepsofficieren absurd te vinden, omdat juist zij zich in hun da gelijkse taak op de bodem van het in ternationale wantrouwen moeten plaat sen. „Aan den moloch der defensie le veren wij ons geweten niet uit”. Deze welsprekendheid past echter niet in de tactiek van uiterste behoed zaamheid, die het Kamerlid Tilanus aldus motiveert: „Afwachten mag dan niet in de geest van deze tijd liggen, het levert soms meer blijvend resultaat op dan grote onstuimigheid, gedreven door een zeker soort liefde in casu ont- wapeningsliefde”. De crisisjaren dringen het spook van de oor’og verder naar de achtergrond en vadertje Colijn doet er nog een schepje bovenop met zijn woorden: „Ga maar rustig slapen”. Dat het op een nachtmerrie zou uitdraaien, hebben ook de meeste petitionnementaanhan- gers niet geweten. ROLF STALLING A Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden (600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog (400.-. Duim (250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke ande. vinger f 150.-, Ann-o( Beenbreuk £100.—. Idem voor Abonnés op het GeilL Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid (2000.-, Overlijden (600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75--. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13