Leef op goede voet met ow voeten ■IIE De keuken in met Wina en Toussie ren met gelijke hoeveelheid spuit water. IHI pBOUW? ri Vrouwelijkheden de w"* Perfect kinderschoeisel van beslissend belang Hi ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 17 Erbij (Van onze medische medewerker) Schoenen H OPVOEDING KONINKLIJKE POPPEN GEVECHT TEGEN Kruiden GESLACHTSZIEKTEN BLOOT ALS BEROEP Een mens loopt in 75 jaar minstens 100.000 kilometer. De eerste 10.000 kilometer hiervan kunnen van beslissend belang zijn voor het gehele verdere prestatievermogen van de voet. Een huisvrouw legt per jaar binnenshuis gemiddeld 5000 ki lometer af. Een spelend school kind. loopt per dag al huppelend en dravend zeker 20 kilometer. Verzorging Appeltjes Meetapparaat HAARLEM De meeste kinderen worden geboren met normale voeten, maar heel veel volwassenen heb ben voetafwijkingen. Onze voeten worden weleens „de stiefkinderen van ons lichaam genoemd”, terwijl ze eigenlijk de troetelkinderen moesten zijn. Dat vertroe telen van de voeten moet al heel vroeg in de kinderja ren beginnen. Tussen het eerste en het vijftiende le vensjaar wordt de kindervoet twee maal zo lang en an derhalf maal zo breed. Dit normale groeiproces verloopt alleen gunstig bij een ongestoorde groei in de juiste „be- huizing”. De kindervoet bestaat voor een belangrijk deel uit kraakbeen. Pas omstreeks het twaalfde tot vijftien de levensjaar wordt dat zachte kraakbeen stevig bot. Voor die tijd went de voet gemakkelijk aan te smalle of te korte schoenen en daardoor ontstaan (helaas meest al pijnloos) allerlei vervormingen. In het algemeen gaat men pas aandacht aan de voeten schenken wanneer de klachten al vrij ernstig zijn en dat zijn niet altijd uit sluitend klachten van de voeten zelf. Want hoofdpijn en pijn in de rug worden heel vaak veroorzaakt door een verkeerde stand van de voeten en kleinere of grotere afwijkingen van die voeten. - c r k Kinderschoenen die niet voldoen Het voor nk/WWVWVVVVWVWVVVWWWWVWVVWWWWWWWrfWWWWMVVVIA/WWWWVWWVW'HWWWWVWWW** MWMWWVWVWWWWWWVWWWWWWMWWWWWMMWRlfWWWWWWWVWWWMVVll Het is heel opvallend dat de medis che wereld zo weinig aandacht heeft geschonken aan het vervaardigen van de juiste schoenen. Aangezien het mosselseizoen mo menteel in volle gang is lenen we uit haar grill en barbecueboek het volgende recept voor mosselen aan spitjes: wikkel gekookte mosselen in plakjes gerookt spel (twee mosselen per plakje), steek ze aan pennetjes en bestrijk ze met olijfolie. Grillen in de oven of op een houtvuur, en opdienen met tartaarsaus: mayonai se met kappertjes, fijngehakte sja lotjes, verse gehakte kruiden, door elkaar gemengd in een kom waar van de wand met een teentje knof look is ingewreven. „Koninklijke poppen” zijn een maand lang te zien in het Nederlands Textiel museum in Tilburg. Vanaf 5 oktober wordt in het museum een expositie ge houden van meer dan 100 poppen, af komstig uit de privé-collectie van ko ningin Juliana die in de loop der jaren tijdens haar binnen- en buitenlandse reizen honderden poppen heeft gekre gen. Renata-m eetapparaat lengte èn breedte. „volgroeide” leeftijdsgroep verdubbelt ruim, maar in de breedte is de groei niet meer dan anderhalf maal. mate ze in actie komen voor de came ra’s: simpel naakt levert 50 tot 100 gul den per uur op, groepssex en „harde” porno zo’n 500 gulden per uur. Dat is dan nog maar een fractie van wat de grote mannen achter de schermen, de uitgevers, met hun porno-op-papier verdienen. verschillende breedtematen die Renata maakt worden vervuld. Het zijn ia feite maatschoenen, waarmee bijvoor beeld de te-pas-en-te-onpas gebruikte steunzolen, als doekje voor het bloe den, kunnen worden nagelaten. „Ik heb het gevoel dat niemand zijn kinderen nog werkelijk opvoedt. We staan alleen maar in stomme verbazing terzijde en kijken hoe ze zichzelf op voeden”. (Beryl Pfizer in de Almanak van „Ladies” Home Journal).” „De toename van geslachtsziekten is zo dramatisch dat met spoed een natio nale bestrijdingsactie nodig is”. Deze noodkreet stond kortgeleden in het Amerikaanse maandblad „McCall’s” en is afkomstig van de American Health Association. Kinderen hebben vaak lange, platte of mollige hoge voetjes, waarvoor het heel moeilijk was goed-passende schoe nen te krijgen. Ook het niet zo zelden voorkomende euvel van twee ongelijke voetlengten bij kinderen kan nu beter worden opgelost. In die gevallen moest de moeder altijd twee paar schoenen van verschillende maten kopen, en van ieder paar een schoen gebruiken, een kostbare aangelegenheid. Een van de grootste vijanden van onze voeten is de mode. Meer dan 40 jaar lang liep de mensheid op te smal le, te spitse, te nauwe schoenen en wat Anderen zeggen: „Het kan me niet schelen of iemand me herkent. Ze dur ven het toch niet te zeggen omdat ze niet willen toegeven dat ze porno grafische tijdschriften kopen”. De hono raria voor de modellen lopen op naar- Hamertenen, spreidvoeten, doorge zakte voeten en talloze andere afwij kingen komen maar al te vaak voor als bron van vermoeidheid en het niet zelden daarbij behorende slechte hu meur. Daarnaast komen dan nog lik doorns en ingegroeide nagels die er dikwijls mede oorzaak van zijn dat men zijn voeten verkeerd neerzet, uit angst voor pijn. De verdere verzorging van de voeten laat eveneens vaak te wensen over. Regelmatig wassen, minstens een keer per dag en de voeten goed afdrogen (ook tussen de tenen) waardoor de beruchte voetschimmel zich niet kan ontwikkelen. Ontelbaar veel mensen lopen slecht en gebruiken hun voetspieren onvol doende, vooral de buig- en strekspie- ren. Het is merkwaardig hoeveel vol wassenen eigenlijk nog moeten leren lopen, goed leren lopen. Kinderen moe ten leren om hun voeten van achteren naar voren echt af te wikkelen. Daar naast kunnen zij bij wijze van spelle tje met hun tenen knikkers oprapen. Het is voor kindervoeten uitstekend wanneer kinderen, op het gras of in het zand, op blote voeten spelen. Ooit geweten dat ons oer-Holland- se appeltje de oudste cultuurvrucht Likdoorns (het bijna unanieme voet euvel) ontstaan zowel door te nauwe als door te ruime schoenen, doordat de voeten daarin voortdurend schuiven. Aan een wandelschoen mogen dan misschien andere eisen gesteld worden dan aan een „zit”-schoen, een eerste vereiste is dat schoenen goed zitten. Ook wanneer men uitstekend passende schoenen draagt, is het belangrijk om regelmatig van schoenen te wisselen. De Zweedse porno-koning Berth Mil ton, beschreven als een soort kruising tussen een middengewichtbokser en een broertje van Clark Gable, vliegt per eigen straalvliegtuig de wereld over om modellen te zoeken en vindt ze, naar eigen zeggen, „zowel in de super markt als in de kerk” Een 24-jarige Duitse uitgever: „Ik houd niet van wer ken. En wat brengt snel en met weinig moeite geld in ’t laatje? Pornografie”. De nagels moeten recht geknipt wor den en niet mooi rond aan de nagel boeken, omdat ze hierdoor naar binnen kunnen groeien. Voor de kinderen geldt dezelfde wijze van goed nagel- knippen. Grotere kinderen die hun voe ten zelf willen verzorgen, moeten re gelmatig gecontroleerd worden op de wijze waarop zij de nagels knippen. Een „oude rot” in het orthopedische schoenmakersvak, de heer P. J. J. Heesters, die gedurende vele jaren ook als leraar op dit gebied en bij het TNO werkzaam was, heeft een vernuftige methode bedacht waardoor het moge lijk is om zowel de lengte als de breedte van de voet tegelijkertijd te meten. Zijn geesteskind is door de Renata-kinderschoenenfabriek gereali seerd in de vorm van een speciaal meetapparaat. Dit bedrijf (in Oister- wijk en in Reusel) fabriceert voor elke lengtemaat vier verschillende breedte maten. Andere fabrikanten van kinder schoenen in ons land: Jimmy Joy, Piedro en Pediform, maken van een speciaal voetbed gebruik. Meisjes moeten vóór hun twaalfde jaar geen hogere hakken dragen dan drie tot vier centimeter, al willen ze nog zo graag. Een hogere hak verlegt het lichaamsgewicht te veel naar de voorvoet, waardoor het veel voorko mende euvel van de voorvoetverzak- king ontstaat. Dank zij het meetapparaat kunnen ook ongelijke schoenen worden besteld. De orthopedische specialist in de kli niek kan een kind met een briefje naar de schoenwinkel sturen, waarop hij aangeeft welke maten het heeft, en bij speciale gevallen zelfs direct con tact met de fabrikant opnemen. De artsen willen proberen deze verwijzin gen voor speciale maten schoenen via het ziekenfonds te laten lopen. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de methode straks bij volwassenen zal worden toegepast. de vrouwen betreft bovendien op veel te hoge punthakken. Pas vorig jaar schreef de mode weer een ruime, brede schoen voor met een niet te hoge blokhak. Het Renata-meetapparaat heeft ertoe geleid dat er een zekere band is gaan bestaan tussen orthopedische specialis ten en deze schoenenfabrikant, vooral voor kinderschoenen. Sinds een jaar wordt het toestelletje ook gebruikt aan de orthopedische kliniek der Nijmeegse universiteit. De vakkundige wensen van de orthopedist ten aanzien van kin derschoenen kunnen dank zij de vier Volgens de statistieken neemt in Amerika het aantal infecties met go norroe elk jaar met 15 procent, dat met syphilis elk jaar met 8 procent toe. In 1970 waren er in totaal meer dan twee miljoen gevallen van geslachtsziekten in de Verenigde Staten. Vooral jonge mensen zijn de zorgenkinderen: rela tief komt het grootste aantal besmet- tingsgevallen voor in de leeftijden tus sen 15 en 24 jaar. Volgens de jongste cijfers mag wor den aangenomen dat bijna elke minuut een teenager wordt geïnfecteerd. Ge brek aan voorlichting is ook in de Ver enigde Staten het grote probleem bij de bestrijding. Dr. David Reuben in „McCall’s”: „Als iedereen in dit land zowel jongeren als volwassenen maar een aantal basisfeiten over geslachts ziekten zou weten, zou het gevecht al half gewonnen zijn”. Rondom onze hedendaagse in- en uitheemse vruchten heeft Wina Born in dit boek een paar honderd recepten verzameld voor ontbijtge- rechten, hoofdschotels, kleine hap jes, salades, vruchtendranken en in- maakgerechten. Als variatie op de bekende zuidelijke sangria geeft ze het volgende recept voor een drank met de intrigerende naam „Moren- bloed”: pel en halveer vier perziken (bij voorkeur de oranje buitenland se), verwijder de pit, snijdt ze in kleine dunne schijfjes. Strooi er drie eetlepels suiker en een afge streken theelepel kaneel over, giet er het sap van een citroen en een fles rode wijn op. Twee uur in de koelkast laten staan, daarna serve- Zes meisjes en een jongeman staan in het Duitse blad „Jasmin” afgebeeld in „beroepskleding” en dat betekent in dit geval: in hun blootje. Zij zijn veel gevraagde „porno-modellen”. verdienen met dit hedendaagse beroep honoraria die tot 5000 gulden per maand kunnen oplopen en willen best vertellen hoe ze het vinden om de kost te verdienen met naakt in aktie zijn. Een 26-jarige voormalige herenkap per, getrouwd, van plan om zanger te worden: „Naaktmodel zijn beschouw ik niet als werk, maar als spel. Bovendien levert het goed geld op.” Een 21-jarige studente: „Ik doe het in de eerste plaats voor het geld, maar ook omdat ik er Vandaar dat er behalve Nederlandse poppen ook exemplaren uit andere Europese en uit Aziatische landen zul len worden tentoongesteld. De expositie duurt tot 8 november, een deel van de entreeprijs gaat naar het Koningin Wil helmina Fonds. Ja, die schoenen. Juist tijdens het groeiproces tussen het eerste en het vijftiende levensjaar moeten kinderen perfect passende schoenen dragen, zo dat hun voetskelet correct wordt opge steld, banden en spieren zich op de juiste wijze ontwikkelen en er in die voor de voeten zo belangrijke periode geen afwijkingen kunnen ontstaan. Per lengtemaat moet een kinder schoen in verscheidene breedtematen bestaan. Bij een slanke voet die bij een volgende schoenlengte ook een bredere schoen krijgt, bestaat de kans dat er oen voorvoetspreiding ontstaat. In 14 jaar doorlopen kindervoeten niet min der dan 21 schoenmaten. De voetlengte tussen het eerste levensjaar en de Bij het staan of lopen wordt het lichaamsgewicht door de gehele voet gedragen en het spreekt dus vanzelf dat ook een goede lichaamshouding voor onze voeten heel belangrijk is. Zwangere vrouwen lopen tijdens de laatste maanden van hun zwanger schap zo graag op „gemakkelijke” schoentjes of slofjes. Juist in die perio de vragen de voeten om een stevige schoen. plezier in heb. Geschaamd heb ik me nooit. Maar mijn ouders vertel ik het niet, dat geeft maar onnodige ergernis”. Sommige modellen houden van dit werk, maar zouden niet graag willen dat vrienden en familieleden hen her kennen en „vermommen” zich dus zo goed mogelijk met pruiken en kosme- tische hulpmiddeltjes. Toussie Salomonson, die het schrijven van kookboeken en het geven van kleine verfijnde kookcur- susjes op wonderbaarlijke wijze combineert met een drukke baan op ander terrein, is een tovenares met kruiden. Vandaar dat zij eerst een aantal bladzijden van het „groot grill en barbecue boek” wijdt aan het parfum van het gerecht, de kruiden. Haar recepten voor het roosteren van allerlei vlezen, wild, gevogelte en vis kruidt ze bovendien met een groot aantal tips voor saus jes en mayonaises, kruidenboters, pittige drankjes en nagerechten. (Van een medewerker) HAARLEM. De Haarlemse uit geverij 3. H. Gottmer is bezig, de Nederlandse culinaire bibliotheek uit te breiden met een aantal royaal uitgevoerde kookboeken. Ze gaat daarbij niet over één nacht ijs en heeft medewerksters aangetrokken die zowel van koken als van schrij- vertellen weten. Onlangs al het Toussie Salomonson, dezer dagen is van de zelfde schrijfster het „Groot grill en barbecue boek” uitgekomen. Tege lijkertijd verscheen het „Groot vruchtenboek” van de hand van Wina Born, begaafd en bij tijd en wijle lyrisch schrijfster over de ge neugten van de goede keuken en de goede wijn. Al deze „grote” kookboeken zien er bijzonder smakelijk uit: de in gekleurde lettertjes gedrukte recep ten zijn doorschoten met kleurenfo to’s om van te watertanden. Wina Bom begint haar „Groot vruchten boek” met een klein college over de vrucht van A tot Z, in dit geval van aalbes tot walnoot. ven en verscheen in deze serie „Groot Fondueboek” van s is? De rol die de appel in het paradijs moet hebben gespeeld kent iedereen wel. Appelpitten zijn in restanten van prehistorische paal woningen gevonden. „Helaas” verzucht Wina Born, „onze appelen beginnen meer en meer te lijken op de vergiftigde appel die Sneeuwwitje van haar schoonmoeder kreegDie oerou de appel wordt in Engeland en Frankrijk tot cider verwerkt, en in Normandië weet men aan die cider „de ziel van de appel” te onttrekken door haar te distilleren tot de be roemde calvados. k, - Resultaat van een leven lang on deugdelijk schoeisel. W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17