WELKOM OP DEENS EILAND AMAGER Nu abortuskliniek van NVSH in Den Haag Overheid moet meer onderwijs weinig doelmatig Medisch Inkomen marinepersoneel Antillen erg slecht ingenieursbureaus particulieren gebruiken K van VIELEN MARK1EZEN/ZONKIE5CWERMEN roilUIKEN/LUXAFLCX JALOUZIEEN in Oplichter kreeg spijt Reductie voor buitenland Algemeen Marine Weekblad: 1 Bouwstop schaadt studie studenten niet 1 Kort geding NMP ingetrokken President-directeur Heidemaatschappij 17 mille Man vermoedelijk vermoord WERKGROEP PROF. DR. A. QUERIDO: jongeren op reizen naar Medeplichtigen van bankroof in arrest Per jaar worden al 30.000 vrouwen behandeld Spanjereizigers, laat u inenten Postagentschap overvallen: buit in Spanje JR ZATERDAG 11 SEPTEMBER 9 1971 g 1 ONDUIDELIJK Minister De Brauw: VOLKSGEZONDHEID: VERWACHTINGEN Toestand mr. Cals nog onveranderd Chemische fabriek „Naarden” voor rechter Voor tien mille gestolen uit klokkenwinkel MAN BEKENT 43 INBRAKEN P d s' g d b n R g e< E g' h EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK #1 rj (Van onze Haagse redactie) (Van onze redactie binnenland) van (Van onze correspondent) (Van onze Haagse redactie) Met name de jonggehuwden en onge huwde marinemensen hebben het volgens het Algemeen Marine Weekblad moeilijk. Het salaris van de militairen in de Antil len wordt uit twee onderdelen samenge steld. Het loon volgens de in Nederland geldende schaal, aangevuld met een regio nale toelage. Bij de samenstelling van deze toelage is men er vanuit gegaan dat de marineman DEN HAAG De toestand van mr. Cals. die enkele weken geleden in het Westeinde ziekenhuis in Den Haag werd opgenomen, is nog onveranderd. H(j zal zyn werkzaam heden dan ook nog niet kunnen hervatten en nog geruime tjjd in het ziekenhuis moe ten verbleven, aldus is gisteravond namens de behandelende geneesheren verklaard. ontwikkelingen in een gebied schaalver groting van landbouwbedrijven al binnen de mogelijkheden ligt, ruilverkaveling zo wel voor de betrokken bedrijven als ook voor de overheid een zeer rendabele acti viteit zijn. Enkele weken geleden is medegedeeld dat de voormalige premier aan de rug is ge opereerd en dat daarna complicaties waren opgetreden. AMSTERDAM. In het Westerkanaal in Amsterdam heeft de politie het lijk opgehaald van de 63-jarige Cor Vahrme- er. Na een onderzoek door de patholoog- anatoom dr. J. Zeldenrust acht de politie een misdrijf niet uitgesloten. (Van onze correspondent) huidige regeling zijn ingeschreven, zullen zijn afgevloeid. De man werd, zoals eerder gemeld, op 26 augustus in Oisterwijk aangehouden. De man was samen met een minderjarig meis je in Amsterdam ondergedoken. Het duo placht daar ’s avonds auto’s te stelen en ermee naar Noord-Brabant te rijden. In verband met deze zaak zijn vijf personen aangehouden. ROERMOND Inbrekers hebben uit de winkel van een horloger in Roermond voor ongeveer 10.000 gulden aan horloges, klok ken en kandelaars ontvreemd. De dieven verschaften zich toegang tot de winkel door een ruit uit de sponning te nemen. Ze verdwenen daarna in een auto in de richting van het Hollands Diep waar zij vermoedelijk zijn overgestapt op een boot. t« b MOERDIJK. Twee mannen hebben vrijdagavond in Moerdijk een roofoverval gepleegd op een postagentschap. De man nen, die omstreeks zes uur het postagent schap binnendrongen, maakten volgens de eerste berichten ongeveer f 17.000 buit. t< F g' s; w h h h k' rn h P' P' d: 81 la g' m Is h d MIPoeNHAVENCnMATZT UMUtOn «SStO-HWf NAiaSÓUUR »2«SO-fUOt OISTERWIJK. Een 19-jarige jonge man uit Oisterwijk heeft bekend, dat hij in achttien plaatsen in het zuiden van het land in totaal 43 inbraken en diefstallen heeft gepleegd. Daarbij maakte hij voor tienduizenden guldens buit. Zijn belang stelling ging alleen uit naar geld en sie raden. ROTTERDAM De heer M. Dessing van de Nederlandse Middenstands Partij heeft het korte geding, dat hij tegen het tweede kamerlid Jac. de Jong had aange spannen, vrijdagmiddag ingetrokken. Hij had geëist, dat de heer De Jong, voorzitter van het interimbestuur van de partij, de naam en het merk van deze partij nipt meer zou gebruiken nadat zich een scheu ring in de gelederen had voorgedaan. Juridisch is de abortuskwestie voor ve len nog altijd onduidelijk. Bovendien lijkt het regeerakkoord de inmiddels gewekte verwachtingen niet te honoreren. De NVSH, die al sinds 1966 pogingen doet om de hulpverlening te verbetere (bemidde ling buitenland), zal in haar kliniek 400 gulden voor de ingreep in rekening bren gen. Op korte termijn zal gepoogd worden dit tarief, voor vele vrouwen veel te hoog, te verlagen. PL’RMEREND Een dame in Purmer- eind die voor 600 was opgelicht, heeft het grootste deel van haar geld terug gekregen. Twee weken geleden werd de vrouw door een man aan de deur benaderd die haar vertelde, dat ze in een gratis loterij een kleuren-tv-toestel en enkele lappen stof had gewonnen. Ze moest „wel even de BTW vooruitbetalen”. De argeloze vrouw gaf het gevraagde bedrag 600) kreeg de lappen stof, maar zag nooit het tv-toestel. HAARLEM. Jongelui tussen 10 en 21 jaar kunnen 25 percent reductie krijgen op reizen naar het buitenland wanneer zij gebruik maken van de kaart Rail Europe Junior. Aan deze reductieregeling wordt deelgenomen door een groot aantal Euro pese spoorwegmaatschappijen. Sinds de invoering in november 1969 werden in ons land ruim 5600 van deze jongerenkaarten verkocht. DEN HAAG. Minister De Brauw (Wetenschapsbeleid) meent, dat de vertra ging met het begin maken van nieuwe werken bij instellingen van wetenschap pelijk onderwijs van geen of weinig in vloed zal zijn op het verloop van de studie van aanwezige studenten. De minister heeft zijn oordeel donder dag ter kennis gebracht aan de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid Masman over de bouw stop bij het wetenschappelijk onderwijs. In dat antwoord zegt de bewindsman de Instellingen van wetenschappelijk onder wijs verzocht te hebben voorshands geen nieuw aan te vangen werk aan te beste den, ook indien de plannen reeds goedge keurd waren. Van deze maatregel zijn uitgezonderd, aldus het antwoord, de bouwvoorzieningen van urgente aard ten behoeve van de academische ziekenhuizen en de in een gevorderd stadium van voorbereiding verkerende bouwvoorzienin gen voor de studentenhuisvesting. Van in uitvoering zijnde werken zal geen onder breking plaats hebben. Elke ongewenst zwangere vrouw, die een verwijsbriefje van een arts (bijvoor- beeld de huisarts) meebrengt, wordt in beginsel geaborteerd in de NVSH-kliniek. Niet altijd zal een minderjarig meisje, dat van haar zwangerschap wil worden afge holpen. schriftelijk toestemming van haar ouders behoeven te hebben. Hierover, en over kwesties van nacontrole, indicatie stelling, observatiestadium, voorlichting en administratie, is een brief aan alle artsen en gyneacologen in en om Den Haag gestuurd. Naast de nieuwe NVSH-kliniek in Den Haag werken ook de klinieken in Arnhem en Beverwijk en de particuliere praktijk van de Amsterdamse arts dr. Wong zon der het „toezicht” van een abortusteam. Binnen afzienbare tijd verwacht zij ook in Rotterdam, Utrecht en wellicht Bruns- sum abortusklinieken, die op deze basis functioneren. Aan elke vrouw, die met de kliniek in contact komt, zal de NVSH een voorbe hoedmiddelenpakket uitreiken. In de toe komst denkt de vereniging aan de oprich ting van een sterilisatiekliniek. Bij de bankroof werd 100.000 gulden gestolen. Eerder arresteerde de politie zes mensen, waaronder de 19-jarige bankbe diende, die de cijfercodering in handen heeft gespeeld van de berovers. Met de aanhouding van de Hagenaar en het meisje is de zaak volgens de rijkspoli tie voorlopig nog niet rond. Een groot deel van het geld ontbreekt nog. Belangenbehartiging de Zeemacht (VBZ) hier al in 1966 op gewezen. Zonder resultaat, aldus het Ma- rineweekblad. Om aan de „noodsituatie” spoedig een einde te maken, stelt het VBZ voor: met terugwerkende kracht tot 1 januari 1971 een minimum bezoldiging voor zowel gehuwden als ongehuwden in te voeren; de regionale toelage aan te passen aan de gestegen kosten van levens onderhoud in de Antillen; de salarisver hogingen niet meer in mindering brengen van de toelage. het bestaan van normen. Beide elementen zijn in ons land niet geformuleerd. De werkgroep beschouwde het als haar taak deze elementen te ontwikkelen. Onder wijskundige problemen zijn niet nader bewerkt. Dit is vaak niet te doen als niet gestreefd wordt naar een doorzichtige verhouding tussen de gezondheidszorg en het medisch wetenschappelijk onderwijs, een stramien, dat in ons land ook ondui delijk is. De werkgroep planning medisch weten schappelijk onderwijs besteedt veel aan dacht aan de problematiek, die zich de komende 4 a 5 jaar zal voordoen bij het verwerken van de achtereenvolgende stu dentengeneraties. Prof. Thung wijst op verspilling door de lange gemiddelde studieduur en het hoge aantal uitvallers. Hij staat een onderwijs proces voor met een mgangsselectie door de opleiders, die vervolgens gehouden zijn een selectievrije opleiding te verzorgen. Dat kan alleen als het een selectie betreft, naar maat en getal, waarop ook het curriculum is berekend. Een werkelijke verbetering van het onderwijsproces acht hij pas mogelijk, nadat planning en capa- citeitsbewaking beter zullen zijn geregeld en nadat de studenten, die onder de Het korte geding werd ingetrokken, na dat de heer De Jong en vier andere ge daagden voor de president van de Rotter damse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, schriftelijk hadden verklaard dat zij geen prijs stelden op het gebruik van de naam Nederlandse Middenstands Partij als merk. De president twijfelde er overigens aan of de NMP een handelsmerk kan voeren. Stations weg. De Nederlandse Spoorwegen gaan op de lijnen Leeuwarden-Harlingen en Leeuwarden-Staveren een sterk ver eenvoudigd beveiligingssysteem invoeren. In verband daarmee zullen de stations gebouwen in zeven Friese plaatsen wor den gesloopt en worden vervangen door eenvoudige abri’s of wachthuisjes, na melijk ii Franeker Dronrijp Deinum, Mantgum, Workum. Hindelopen en Sta veren Wanneer dal gebeurt staat nog niet vast. Volgens de N.S. betekent dit geen service-vermindering voor het pu bliek. Op de komende jaren is een zware hypotheek gelegd. Daarom moet de tijd tot 1976 anders worden benaderd dan de periode die er na komt .Van de planning rond 1976 moet het belangrijkste oogmerk zijn het signaleren van knelpunten. „Meer dan een soort EHBO zal men in deze periode niet kunnen bieden”, schrijft prof, dr. P. J. Thung, lid van de werkgroep. In de inleiding wordt onder meer opge merkt, dat het ontwerpen van een plan- ningsmechanisme voor medisch weten schappelijk onderwijs vereist: het kennen van de doelstellingen van dit onderwijs en Belangrijk is dat de reductie dus ook geldt voor kinderen van „spoorouders” die bijvoorbeeld als gevolg van het vervallen van de kinderbijslag geen recht meer hebben op vervoersfaciliteiten, aldus de Nederlandse Spoorwegen. De kaart is uitsluitend geldig voor rei zen zowel eerste als tweede klas naar België. Luxemburg, Franrijk. Spanse, Portugal, West-Duitsland, Italië, Zwitser land, Joegoslavië en Hongarije. Tot en met 31 december van dit jaar bovendien ook voor reizen in Oostenrijk. Of de reductie door de Oostenrijkse spoorwegen ook na die datum zal worden verleend is thans nog niet bekend. Geen reductie wordt verleend op toesla gen. De kaart biedt jongeren tevens de mogelijkheid met dezelfde reductie te rei zen op vele lijnen van de Europabus. NAARDEN. De chemische fabriek „Naarden” is dinsdagmorgen 14 september gedagvaard te verschijnen voor de Am sterdamse rechtbank in een zaak die de chemische fabriek „De Toren” aanhangig heeft gemaakt. Chemische fabriek „De Toren” stelt in een zogenoemde „procedu re op korte termijn” de eis dat de chemi sche fabriek Naarden wordt verboden om binnen een maand na de tekening van het te wijzen vonnis afvalstoffen te lozen in De Lepelaar op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag, voor iedere dag dat de stank voortduurt. DEN HAAG. De NVSH opent maan de;? r‘n het Frederik Hendrikplein in Den Haag Statenkwartier een eigen abortuskliniek. Tot nu toeh eeft de NVSH bij aanvragen voor abortus vooral een bemiddelende rol gespeeld. Zij acht nu de tijd gekomen om op dit terrein ook actief hulp te verlenen. Subsidair stelt „de Toren” als eis dat „Naarden” schadeplichtig wordt beschouwd indien blijken zou, dat stank in De Lepe laar (een meertje waar vlakbij „De Toren” is gelegen en waarin „Naarden” afvalstof fen loost) de bedrijfsresultaten van „De Toren” nadelig zou beïnvloeden. ADVERTENTIE NIJMEGEN. Het aantal arrestaties in verband met de beroving van de Boe renleenbank in Zetten, die eind augustus plaatsvond, is gestegen tot acht. Twee leden van een rechercheteam van de rijks politie in Nijmegen hebben in de Spaanse badplaats Torremolinos in samenwerking met de Spaanse politie een 25-jarige Ha genaar en zijn vriendin uit Arnhem aan gehouden. Zij bevonden zich in een duur hotel en waren in bet bezit van een gedeelte van de buit. Zij hebben de dief stal bekend. in de Antillen normaal kan leven en bovendien een bedrag voor zijn terugtocht kan reserveren. Bij salarisverhoging in Nederland wordt deze verhoging in de Antillen steeds van de regionale toelage afgetrokken, omdat het totale bedrag niet groter mag zijn dan om ter plaatse nor maal van te kunnen leven. Dit heeft ertoe geleid, aldus het artikel dat de marine mensen niet zoals hun collega's in Neder land een salarisverhoging, maar juist een verlaging kregen. De Vereniging tot van schepelingen bij heeft het ministerie DEN HAAG. De werkgroep plan ning medisch wetenschappelijk onderwijs heeft onder leiding van prof. dr. A. Queri- do heeft een aantal beschouwingen op schrift gesteld om allen die in de medi sche faculteiten werken, een beeld te ge ven van zijn overwegingen bij het opstel len van richtlijnen voor een planningsme- chanisme. De werkgroep gaat er van uit, dat men in het recente verleden in doel treffendheid en doelmatigheid tekort is geschoten. vermeld zij acht Orde en veiligheid. Per 1 november is tot directeur-generaal bij het ministerie van Binnenlandse Zaken benoemd mr. J. M. de Graaf uit Arnhem. Hij zal worden belast met de leiding van de directie openbare orde en veiligheid en is op volger van mr. F. R. Mijnlieff, die in maart van dit jaar om gezondheidsrede nen besloot zijn werkzaamheden neer te leggen. De heer De Graaf, geboren in 1924, is sedert 1957 chef kabinet van de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. noemd. Ook komen er onderwijs en on derzoek in het gedrang door de steeds uitbreidende patiëntenzorg. Knelpunt is voorts de steeds toenemende beheers- en bestuurstaak van de faculteitsleden. De gemeentelijke universiteit van Am sterdam verwacht nadelige invloed op het onderwijs in de geneeskunde door de grote aantallen eerste jaars, door de te geringe grootte van het wetenschappelijk korps, en door de te beperkte onderwijs faciliteiten voorts wordt verwacht, dat veel tijd en energie van de docerende staf aan het onderwijs zal worden onttrokken voor de nieuwbouwactiviteiten en de ver huizing naar de Bullewijkerpolder. Nijmegen heeft behoefte aan „affilia ties”. In 1972 zullen 370 en 245 doctorandi praktisch klinisch onderwijs dienen te ontvangen. Voor niet meer dan 85 co- assistenten tegelijk kan de faculteit dit onderwijs in eigen huis verzorgen, omdat het academisch ziekenhuis nog steeds niet is afgebouwd. Nagenoeg geen mogelijkhe den worden aanwezig geacht om de on derwijsprogramma’s te herzien zoals het academisch statuut voorschrijft. Rotterdam verwacht een zwaar beroep op de stafleden door de wijziging van het curriculum. Utrecht vreest ernstige problemen die het gevolg zijn van het ontbreken van een goed personeelsbeleid, alsmede van een goede organisatie van de gezondheidszorg in de ziekenhuizen. Groningen, de snelst groeiende medische faculteit in ons land kent in de preklini sche en klinische sector grote spanningen. Ook het onderwijs aan de tandheelkundi ge studenten komt er de eerste twee jaren grotendeels ten laste van de medische faculteit. Werkelijke vernieuwing en ver betering van het onderwijs wordt er met de grote aantallen studenten illusoir ge- De man, die blijkbaar spijt van zijn daad had gekregen, liet haar donderdag een tv- toestel van ongeveer 500 bezorgen met de mededeling, dat ze in plaats daarvan ook f 500 zou kunnen krijgen. De vrouw koos het geld. Voor de slof sigaretten die de man en passant uit haar sigarenzaak had meegenomen, liet hij twintig gulden achter. De dader, die zich niet bekend heeft gemaakt, had in de zaak waar hij het tv- toestel kocht, gezegd, nog een klant te hebben. Vermoedelijk slaat dit op een bejaarde man uit Jisp, die enige weken geleden op dezelfde manier werd opge licht. Ook in Amsterdam-Noord werden deze week enkele mensen geconfronteerd met het aanbod van lappen stof en een tv- toestel. DEN HAAG Reizigers naar Spanje wordt aangeraden zich tegen cholera te laten inenten. Aldus heeft desgevraagd vrij dagmiddag een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne meegedeeld naar aanleiding van de recente bekendmaking van het voorkomen van choleragevallen in Spanje. DEN HELDER. De financiële positie van het marinepersoneel in de Nederland se Antillen is tot een absoluut dieptepunt gedaald, aldus het hoofdartikel van het Algemeen Marine Weekblad van deze week. In het artikel wordt vastgesteld dat sommige militairen bijbaantjes hebben moeten nemen om in de dagelijkse levens behoeften te voorzien. AMSTERDAM. „Slechts wanneer particuliere ingenieurs- en architectenbu reaus regelmatig door de overheid worden ingeschakeld kunnen zij mede daardoor voldoende kennis verwerven om op de internationale markt te concurreren”. Dit was één van de stellingen van dr. ir. F. Sonneveld, president-directeur van de Ko ninklijke Nederlandsche Heidemaatschap pij, in zijn jaarrede voor de algemene vergadering van de vereniging. De heer Sonneveld constateerde een tendens, waarbij sprake is van een rela tief verminderde inschakeling van parti culiere bureaus. Het percentage dat op de overheidsbegroting wordt ingeruimd voor inschakeling van derden neemt systema tisch af, omdat de nominale bedragen hiervoor de afgelopen jaren constant wor den gehouden, maar de begrotingsposten voor de overheid automatisch met alle algemene loonsverhogingen worden ver hoogd. In het nadeel van de particuliere bureaus is verder, dat zij in hun dienst verlening aan de overheid de BTW ten volle moeten doorberekenen, terwijl over heidsdiensten voor dezelfde diensten hier van zijn vrijgesteld. Inschakeling van par ticuliere bureaus dwingt deze door de werking van de concurrentie uiterst effi ciënt te werken, iets waaraan het bij de overheidsdiensten nog wel eens dreigt te ontbreken. De heer Sonneveld ging in zijn rede nog in op de problemen van de „open ruimte” en de ontwikkelingslanden. Hij stelde, dat de open ruimte van fundamentele beteke nis is voor het welzijn van ons volk. Het op economisch verantwoorde wijze in stand houden van het grootste deel van de ruimte is slechts mogelijk op basis van een gezonde agrarische produktie. Dit be tekent een verdergaande schaalvergroting in de landbouw, waarvoor in versterkte mate gemeenschapsgelden beschikbaar moeten zijn. De heer Sonneveld noemde het „volstrekt onverantwoord” om de be schikbare middelen hiervoor te benerken. Zo kan, als ten gevolge van autonome De grens tussen Frankrijk en Spanje is niet gesloten. Reizigers, die uit Spanje Frankrijk binnenkomen, moeten een geldig bewijs hebben, dat zij tegen cho lera zijn ingeënt. De controle van deze bewijzen geschiedt momenteel alleen bij lucht- en bootreizigers, zo deelde de woordvoerder mee. Binnenkort zal be slist worden, hoe de controle zal zijn bij degenen, die over land vanuit Span je naar Frankrijk gaan. Degenen, die bij binnenkomst in Frank rijk vanuit Spanje niet zijn ingeënt, worden gedurende vijf dagen onder controle gehouden, waarbij zij niet be perkt zijn in bewegingsvrijheid. Land- reizigers. die de Spaans-Franse grens overkomen, ontvangen bij de grens een prospectus, waarin vermeld staat op welke symptomen zij acht moeten slaan. De woordvoerder van het ministerie te kende bij de mededeling, dat reizigers naar Spanje aangeraden wordt zich te laten inenten, aan, dat vaccinatie tegen cholera enige tijd bescherming tegen deze ziekte biedt. Hygiënische voor zorgsmaatregelen zijn in dit verband van veel grotere betekenis. Veilig drink water en hygiënisch bereid voedsel zijn de belangrijkste voorwaarden ter voorkoming van cholera. Prinses Beatrix en prins Claus woon den gisteren de feestelijkheden bij op het schiereiland Amager ten zuiden van Kopenhagen. Deze vonden plaats ter gelegenheid van het feit dat hier 450 jaar geleden op verzoek van ko- ning Christien II 200 boeren uit Broek in Waterland kwamen wonen. Zoals wij gisteren reeds schreven is een kwart van de bevolking van Neder landse afkomst. Op de foto: prinses Beatrix wordt begroet door Hanne, afstammelinge van een Nederlandse boer. De werkgroep vroeg de medische facul teiten, waar bij hen de ernstigste moei lijkheden worden verwacht voor het on- derwijsgebeuren in de volgende vijf jaren. Leiden meent: „Hoe kan het weten schappelijk korps in staat blijven om energie en enthousiasme op te brengen voor wat allemaal aan en rondom het onderwijs moet gebeuren”. De vereniging hoopt met de oprichting van een eigen hulpverleningsinstituut, dat een stichtingsvorm (Stichting Directe Hulpverlening NVSH) heeft, mee te wer ken aan het scheppen van meer duidelijk heid. Het nieuwe NVSH-instituut wordt ge vestigd in de op 1 april van dit jaar geopende kliniek van dokter Schlebaum, die het voortdurend groeiende aantal aan vragen tot zwangerschapsonderbreking „niet meer aan kon”. Op dit ogenblik worden 30.000 vrouwen per jaar geaborteerd, de vraag moet op minstens 100.000 vrouwen per jaar wor den geschat. Met de komst van de nieuwe NVSH-kliniek zal dan ook zeker op geen enkele wijze gedoubleerd behoeven te worden. Behalve dat de NVSH het nuttig acht de praktijk van dr. Schlebaum als het ware voort te zetten de capaciteit van de kliniek zal binnen drie maanden wor den uitgebreid heeft bij de oprichting van de kliniek eveneens als belangrijk motief meegespeeld, dat bij veel vrouwen verwarring heerst over de concrete moge lijkheden om geaborteerd te worden. Aan deze ondoorzichtige situatie wil de NVSH een einde maken. patste,..,.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2