Demonstrant op bergtop Westduitse begroting ’72: TABAK, BENZINE van EN DRANK DUURDER Dom Helder Camara naar „Sipri''-symposium Praten over vrede in Zweden Sadat wil vooral volgzame aanhangers Goud moet basis blijven monetaire stelsel Weer nieuwe gevallen van cholera in Spanje Gratis reizen achtergrond Europese Commissie: 1 Ontevredenheid bij Franse politie Poolse schrijver uitgeweken Medewerker Russo van dr. Ellsberg blijft in gevangenis Korter dienen in West-Duitsland Zuidafrikaanse vakbondsleider kritiseert zijn Togo erkent China „Priester” vergat de dingen dezer wereld niet Verkiezingen in T sj echo-Slowakije regering J ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 3 (Van onze redacteur in Bonn) Strauss Defensie Over twee maanden Gunnar Myrdal (Van onze redacteur in Beiroet) Agressiever Pamfletten 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- UITNODIGING voor GRATIS PROEFLES DALE CARNEGIE CURSUS BONN De Westduitse regering gaat tabak, benzine en drank zwaar der belasten. De prijsverhoging voor benzine wordt geschat op 6 pfennig per liter. Het extra kapitaal dat hier door beschikbaar komt is geheel be stemd voor verbetering van het we gennet. BEIROET Het merkwaardige bij de politieke processen in Cairo is, dat de doodstraf is geëist voor een staatsgreep, die zeer waarschijnlijk nooit is gepland en voor hoog verraad, dat misschien alleen ergens in het achterhoofd van één van de voormalige ministers of de vice-presi dent is opgekomen. De huidige leiders van Egypte spelen voornamelijk politiek met de processen. Het gaat er niet alleen om in de toekomst elke oppositie of het denken eraan te voorkomen, maar ook om de ge frustreerde Arabische bevolking weer in rechte banen te leiden over het moeten winnen van een oorlog tegen Israël, wat in de concrete machtsverhoudingen onmogelijk is. ij e WW (Van onze redacteur in Madrid) (Van onze redacteur in Bonn) de ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE tot ning De regering hoopt door de belastingver hogingen in totaal 2,2 miljard extra te kunnen incasseren. Voor Defensie zijn 24,2 miljard uitgetrokken, hetgeen niet alleen het grootste bedrag is, maar bovendien elf percent meer dan dit jaar beschikbaar is. NS-legitimatiebewijs óf pasfoto(’s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. De begroting zal op hevig verzet stuiten in het parlement. De oppositiewoordvoer- der voor Financiën en Economie, Strauss, heeft scherpe kritiek geleverd op het werkstuk van minister Schiller, dat naar zijn oordeel symptomatisch is voor de in- flatiepolitiek van de regering. wel het vechten Kort tevoren werden in Cairo pam fletten verstrekt met beschuldigingen aan het adres van Sadat. De nog be staande aanhang zou, zo werd toen gehoopt, in protest tegen hun aftreden gaan demonstreren, waardoor in ieder geval Sadat gedwongen zou zijn zich te houden aan de beslissingen van het Centrale Comité van de Arabisch-Soci- alistische Unie en zijn plannen tot hervorming op te geven. Het is de methode, die kort na het debacle van de juni-oorlog in 1967 zo succesvol was gebruikt door Nasser. Het desperate karakter bij de actie van de linkse voormannen in Egypte geeft de verklaring voor de misrekening bij de uitvoering van de plannen. Bij de uitgebreide ervaring van Ali Sabri in het mennen van de bevolking moet het zo volledig onderschatten van zijn aan hang, zoals goed ingelichte kringen in PRESIDENT SADAT VAN EGYPTE De rol van de dollar teruggedrongen moet worden (een enkeling meent zelfs dat die rol volledig is uitgespeeld) Men terug moet naar vaste pariteiten, overigens niet zonder een totale herwaar dering van de pariteiten van de voor naamste valuta (de dollar incluis) Tijdens een bijeenkomst van de enige politieke partij en de Togolese regering, werd dit besluit genomen. Togo is het 61ste land dat Peking erkent. Lachs van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag en prof. B. V. A. Röling van de universiteit van Groningen. Er een betere beheersing van de in ternationale liquiditeitenmassa moet ko men. egen ngen ver- >ren. ons- wor- door na- mm, Sta- nog I dit pu it de voor dok- nge- hij het illen voor ang- sie- deze met tv- >uw die ;erij pen ven loze 600) het ler- eeft •ug- LOME (AFP). De Westafrikaanse staat Togo heeft besloten tot diplomatieke erkenning van de Chinese Volksrepubliek over te gaan. ip 26 De leis duo i en In men ieeft tv- t te een ■ken age- laad tv- met ■van ouw die :aak Iden in be- toe- ch- in iek. dat ge- aar en tie- en sen aag Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Kosmos. De Sovjet-Unie heeft weer een satelliet gelanceerd in het zeer geheime Kosmos-programma. Het is de Kosmos- 437. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 7.00 uur RESTAURANT VAN AKEN Baan 113 - Haarlem s tot van i. M. rden ectie op- e in ■ede- er te n in n de incie Jen lem tijk on- am. ook ins- asis n de r zij boot. BARCELONA. Na de nieuwe geval len van cholera aan Spanjes Middelland- se-Zeekust, is de ziekte nu min of meer gestabiliseerd. Deskundigen nemen echter aan dat de cholera niet voor een jaar of twee geheel uitgeroeid zal zijn. Uit abso luut betrouwbare, medische bron is ver nomen dat er nu dagelijks vijf tot negen patiënten in ziekenhuizen van Barcelona aankomen onder verdenking van de ziek te. bben irval nan- ;ent- s de lit. Dit te meer omdat Sadat een hervor ming van de Arabisch-Socialistische Unie wenste, die de linkse opstandige meerderheid zou omzetten in volgzame aanhangers van de president, zoals in middels ook is gebeurd. Min of meer als een laatste kans zich te handhaven en invloed op het politieke beleid van Egypte te behouden, werd besloten tot de ontslagaanvrage en masse. Dominee Smith uit de Verenigde Sta ten is een tegenstander van de oorlog in Vietnam. Om zijn standpunt duide lijk te maken koos hij een ongebrui kelijke plaats voor een zit-actie: de top van de Shasta-berg in Noord-Ca- lifornië. Gisteren keerde hij wat eer der terug van zijn hooggelegen de- monstratieplek dan aanvankelijk de bedoeling was. Op de foto: dominee Smith op de terugtocht naar de be woonde wereld. Direct na het ontslag van Ali Sabri is Sadat met een intensieve campagne begonnen onder de officieren van het Egyptische leger voor steun. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van de advie zen van de huidige minister van Oor log Sadek, toen chef-staf. Sadek was als voormalig hoofd van de inlichtin gendienst van het leger tot in details op de hoogte van de politieke opvattin gen bij de officieren. Omdat Sadat ondanks zijn verlies bij de stemmingen toch doorging met zijn politiek, werd hem door Ali Sabri c.s. een ongrond wettig optreden verweten. Hoewel het niet met zekerheid be kend is moeten de mensen, die nu terechtstaan, hebben vermoed dat zij bij de houding van Sadat geleidelijk aan zouden worden ontslagen. Cairo volhouden, voor uitgesloten wor den geacht. Hun misrekening heeft ook te maken met de inmiddels genomen tegenmaatregelen van Sadat in de peri ode tussen het opzijzetten van Ali Sabri op 2 mei en de dag waarop het ontslag van de ministers bekend werd, 15 mei. Op basis van deze enigszins legale politieke machtsstrijd zijn de beschul digingen op hoogverraad en staatsgreep samengesteld. LOS ANGELES (Reuter). Een fede rale rechter heeft bepaald dat Anthony Russo voor onbepaalde tjjd in de gevan genis moet bljjven omdat h(j niet tegen een grand jury wil zeggen hoe dr. Daniel Ellsberg in het bezit is gekomen van de geheime documenten over Vietnam van het Amerikaanse ministerie van Defensie. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM Dit weekeinde wordt in Stockholm een symposium gehouden van de wetenschappelijke raad van het Zweedse Internationale Vredesinstituut „Sipri”, een soortgelijk symposium als in 1967 waaraan werd deelgenomen door bekende polticologen uit de gehele wereld. Doel van de bijeenkomst is volgens een Sipri-woordvoerder enerzijds het beoorde len van de activiteiten van de afgelopen jaren en anderzijds het voorbereiden van nieuwe projecten. Elk jaar publiceert men een jaarboek over de bewapeningswedloop in de we reld, waarbij in 1969 melding werd ge maakt van onder andere de verkoop van 26 Hunter-gevechtstoestellen door Neder land via Engeland aan Jordanië: een zaak, die in Nederland officieel werd ontkend, maar het nodige opzien baarde. Onder de 24 deelnemers aan dit sympo sium bevindt zich de Braziliaanse aarts bisschop Dom Helder Camara, nog steeds kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vre de. Verder onder anderen: de Oostenrijkse premier Bruno Kreisky, prof. Manfred Vooreerst wordt echter d e van een Daardoor zijn de processen in Cairo De verkiezingen, aldus partijleider Hu- sak, worden gehouden in een situatie die over het geheel genomen bevredigend is vanuit politiek, economisch en sociaal oog punt. We zullen open en oprecht met de kiezers spreken over het verleden, heden en toekomst. Iedereen in Tsjecho-Slowakije en in het buitenland die het wil zien, heeft sinds twee en een half jaar stap voor stap de vooruitgang en de consolidatie in Tsje cho-Slowakije kunnen volgen. „Pater Martinus” in werkelijkheid een 30-jarige man uit Stuttgart, die af en toe als huisschilder gewerkt heeft, zal wegens oplichterij, bedrog en het onwettig dragen van priesterkleren, vervolgd worden. De man, die zichzelf uitgaf als missio naris, had de pastoor van Oberreute zijn diensten aangeboden. De pastoor kon hem best gebruiken en „pater Martinus” ging niet alleen in diens parochie maar ook in parochies in de buurt werken. Hij vergat echter „de dingen dezer wereld” niet, hield vele collectes „ten bate van de mis sie” en liet zich voor zijn godsdienston derricht en voordracht goed betalen. Het geld verdween in zijn zak. Daarom zit hij nu in de gevangenis. De commissie komt in dit document tot de conclusie dat dollar en pond sterling in de loop van de tijd hun functie als reservevaluta moeten verliezen. Daarvoor in de plaats moeten collectief beheerde reservefondsen komen, vergelijkbaar met de nu al bestaande speciale trekkingsrech ten. Wat voor resultaat er maandag in de EEG-raad uit de bus gaat komen is uiter aard nog onduidelijk. Maar in Brussel krijgt men meer en meer de overtuiging dat de verhouding van de Zes onderling minder „krampachtig” is geworden. Dat is voornamelijk het gevolg van een pragma tische benadering; men is naar een ver- derliggend doel gaan kijken: de broodno dige hervorming van het internationale monetaire systeem. Duidelijk is, volgens doorgaans goed ingelichte Brusselse kringen, dat zich wat meer eenheid begint af te tekenen. Meer en meer raken de Zes het er over eens dat: PRAAG (AFP) Eind november zullen in Tsjecho-Slowakije verkiezingen voor het parlement en voor de gemeenteraden worden gehouden. De Centrale Comités van de Communistische Partij en van het Na tionaal Front zullen volgende week bijeen komen om hun goedkeuring te geven aan dit voorstel van het presidium. EVIAN (AFP) Nadat donderdag de bond van geüniformeerd politiepersoneel in Frankrijk dreigde met bezetting van mi nisteries als hun salariseisen niet worden ingewilligd, hebben gisteren ook de bon den van politie-officieren en van admini stratief en technisch politiepersoneel acties in het vooruitzicht gesteld. De voorstellen van de regering in Parijs vinden de bonden zeer onbevredigend, en in strijd met eerdere toezeggingen. Als de onderhandelingen mislukken zullen de bonden tot actie overgaan, aldus een gis teren gepubliceerd communiqué. WARSCHAU, (Tanjug) Andrzey Brycht, een vooraanstaande Poolse schrij ver, heeft tijdens een vakantiereis over de Middellandse Zee besloten niet naar zijn land terug te keren. Hij wil zich met zijn vrouw in België vestigen. Brycht heeft o.a. geschreven „In Hitlers hoofdkwartier” en „Het rapport uit München”. Het Westduitse kabinet heeft dit beslo ten tijdens een bijeenkomst waarop de begroting-1972 werd goedgekeurd. Die begroting voorziet in een uitgaven totaal van 106,6 miljard mark, dat is 8,4 percent meer dan voor dit jaar was be groot. De belasting op sterkedrank wordt 25 percent hoger. Daardoor zal een fles drank gemiddeld vermoedelijk ongeveer 80 Pfennig duurder worden. Door de be lasting op tabak met 21 percent te verho gen zal een sigaret, nu gemiddeld ruim negen Pfennig, tot elf Pfennig kosten. Die laatste verhoging zal overigens pas in de herfst van 1972 van kracht kunnen wor den. opbouw Arabische macht nagestreefd. j_ tegen d e linkse voormannen tegelijk het begin van een nieuwe episode in het conflict Arabieren-Israel en één van de laatste uitingen van verwarring in de Arabische wereld over het verlies van de derde oorlog tegen de joodse staat in 1967. Door deze achtergrond is er alle reden tot wantrouwen tegen elke be wijsvoering, die de schuld van Ali Sabri en de zijnen moet aantonen. De ontwikkelingen in mei, toen de politie ke machtsstrijd door Sadat aan het daglicht werd gebracht, onderstrepen dat nog eens. Twee weken, voordat de zes ministers hun ontslag aariboden, was vice-president Ali Sabri al uit zijn func ties ontzet. De reden hiervoor was het herhaaldelijk verlies voor Sadat bij stemmingen in het Centrale Comité van de Arabisch-Socialistische Unie over beslissingen ten aanzien van vre desonderhandelingen en de vorming van de federatie van Arabische staten. Een nieuw internationaal monetair systeem flexibeler moet zijn dan het hui dige (er moet meer gelegenheid zijn tot indamming van speculatieve kapitaalstoe- vloed, maar bovendien zou het verloop van de economieën er in verdisconteerd moeten kunnen worden) De minister van Verkeer zal over 14,5 miljard kunnen beschikken, 24,3 percent meer dan in 1971. Een tweede minister, die in het kader van dringend noodzake lijke verbeteringen op een royaal aandeel van de staatsinkomsten mocht rekenen, namelijk die van Onderwijs en Weten schap, ontvangt 5,2 miljard mark, een verhoging met 28,6 percent. OBERREUTE (AFP). Na zes maan den huwelijken te hebben ingezegend, pas geboren kinderen te hebben gedoopt, biecht te hebben gehoord en stervenden de abso lutie te hebben gegeven, is „pater Mar tinus” in Oberreute, een plaatsje in de Westduitse deelstaat Baden-Württem berg, ontmaskerd en gearresteerd als op lichter, .omdat hy een soort potjeslatijn sprak.” Donderdag bijvoorbeeld nam het specia le ziekenhuis voor besmettelijke ziekten van de Catalaanse hoofdstad elf patiënten op, waarvan er negen inderdaad positief als choleragevallen geïdentificeerd wer den. Mogelijk zullen deze getallen in de komende maanden langzaam teruglopen. Niettemin betekent dit dat er in Barce lona en langs de verdere Middellandse- Zeekust waar de laatste weken cholerage vallen vermeld werden, natuurlijk wel iets meer aan de hand is dan de veertien „perfect gecontroleerde en geïsoleerde” gevallen die de Spaanse volksgezondheids- autoriteiten deze week bij de Wereld- Gezondheidsorganisatie (WHO) in Genève aanmeldden. Maar aangezien de toestand nu min of meer is gestabiliseerd, zal de Spaanse regering er zeker niets voor voe len om de kat opnieuw de bel aan te binden. Per slot van rekening betekende de kortstondige cholera-uitbraak in de provincie Zaragoza in juli al een grote tegenslag voor de toeristenindustrie. Er werden niet minder dan 200.000 hotelreser veringen in de provincie afgezegd, hetgeen een geschat verlies van 20 miljoen gulden opleverde. Men kan de gevolgen van de huidige cholera-uitbraak in dit opzicht nog niet overzien, maar het valt aan te nemen dat deze navenant zullen zijn. Niettemin heeft men de inenting tegen cholera in Spanje nog steeds niet ver plicht gemaakt. Na het al gevloeide bloed van Arabi sche leiders als gevolg van eerdere processen en door werkelijke staatsgre pen of pogingen daartoe wordt met de angst in de nu besloten rechtskamers van Cairo ook een nieuwe basis ont wrongen aan de Egyptenaren voor een politiek, die straks misschien succes van een grootscheeps tegen Israel moet brengen. Terzijde van de ontwikkelingen, die direct tot de botsing tussen de beide stromingen hebben geleid, hebben de verliezers in de afgelopen jaren wel moeite gedaan hun positie in de enige politieke partij te versterken. Ze heb ben ervoor meermalen adviezen gekre gen van communistische partijen uit Oost-Europa, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland. In de jaren van het presidentschap van Nassar was dat ech ter geen politieke zonde. Door eventuele harde maatregelen tegen de linkse oppositie lijkt Sadat weinig respect te kunnen opbrengen voor de door Nasser gehandhaafde tra ditie, dat politieke tegenstanders wel mogen worden gestraft en met de dood bedreigd, maar bij voorkeur toch die nen te verdwijnen in gevangenissen om in een gebied, waar bloedwraak nog geen uitgestorven gebruik is, een keten van moorden te voorkomen. Dat is bij alle macht die Sadat nu bezit een neiging, die in de emotionele geladen heid bij de gewone bevolking niet moet worden uitgevlakt. BRUSSEL. De Europese Commissie heeft vrijdag een document naar de Euro pese ministerraad gestuurd, dat er toe bij moet dragen, dat De Zes maandag, tijdens de bijeenkomst van de financiële raad in Brussel, een gemeenschappelijke positie bereiken, die ingenomen kan worden tij dens latere vergaderingen van de Groep van Tien (Londen) en van het Internatio naal Monetair Fonds (Washington). Een van de voornaamste opvattingen in dit document is, dat het goud voorlopig de basis van het internationale monetaire stelsel moet blijven. Abrasimov. Pjotr Abrasimov, de ambas sadeur van de Sovjet-Unie in Oost- Duitsland, zal binnenkort zijn post ver laten. DURBAN (Reuter) James Grobbelaar, secretaris-generaal van de Raad van Zuid afrikaanse Vakcentrales, heeft in Durban voorspeld dat de vakbewegingen in de hele wereld zich zullen verenigen om het Zuid afrikaanse bewind ten val te brengen als Zuid-Afrika zijn apatheidswetgeving niet drastisch wqzigt. Zuid-Afrika, aldus Grobbelaar, blijft de normen negeren die door alle beschaafde landen zijn vastgesteld voor de behandeling van de arbeiders. Volgens hem zullen de vakbewegingen in de hele wereld het voor beeld volgen van het Britse TUC, dat twee dagen geleden heeft besloten volledige mo rele en materiële steun te geven aan hen die in Zuid-Afrika tegen de rassendiscrimi natie en voor de vrijheid strijden. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft rich gedistancieerd van het besluit van de Wereldraad van Kerken om op nieuw geld te schenken aan groeperingen die het racisme in zuidelijk Afrika be strijden. Gezien het verloop van het conflict kan echter meer worden gesproken van verzet op democratische basis, waarbij wei het dwingen tot een meer agressieve politiek van Sadat wordt bedoeld, maar niet het opzijzetten van hem ais president. Zo is de opvatting van goed ingelichte bronnen in Cairo, die onafhankelijk van de interne poli tiek van Egypte zijn. De 34-jarige Russo zit sinds 6 augustus gevangen. Russo heeft met dr. Ellsberg samengewerkt op een afdeling van de „Rand Corporation”, een instelling voor wetenschappelijk onderzoek. Ellsberg heeft verklaard dat hij de documenten van het Pentagon niet heeft gestolen. Het Instituut voor Vredesonderzoek werd in 1966 opgericht. Aanleiding hiertoe vormde het feit, dat men in Zweden herdacht sedert 150 jaren geen oorlog meer te hebben gehad. BONN. In West-Duitsland wordt dienstplicht in de loop van het volgend jaar van 18 tot 15 maanden verkort. Dit Is in Bonn bekendgemaakt nadat het Westduitse kabinet de begroting voor ’72 had goedgekeurd. Sipri wordt gefinancierd door de Zweedse regering maar de zelfstandigheid en onpartijdigheid worden gegarandeerd door een internationale raad van bestuur. Wetenschapsmensen uit Oost en West hebben hierin zitting en het geheel staat onder leiding van de Zweedse econoom prof. Gunnar Myrdal. F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3