Op en top-topmode VAKBEWEGING antel pecialist Alléén Woensdag 29 ct 79 ct 69 ct 98 ct 1.69 98 ct I 119.95 99.95 „Arbeiders moeten straks ACTIEGROEP WIL NAAR ÉÉN ONGEDEELDE alleen beslissen” Democratie is thans zoek IS msmsmsmsmsmsms Andijvie James Grieves extra E: Snijbonen Binten Gehakt Hamburgers HOOGOVENS IJMUIDEN Tismsmsmsmsmsmsmsmsmsmsms 71 b( VROOM a DREESMANN Wat doet een kwaliteitscontroleuse? DINSDAG 14 SEPTEMBER 1971 8 di: Afs 5 A ARBEIDSMARKT 1 kilo 2 kilo 500 gram V( 5 kilo C 500 gram voornaam 3 stuks I Haarlem, Grote Houtstraat 180, 023 - 312512 Schalkwijk, Rivièradreef 26, 023 - 3243 51 I t t 1 I I 1 1 BENADEREN E> Gewilde unimantel. Zuiver wol. Modieuze siersteek. In kleuren donkerbruin, purple, marine en bottle. Maten: 38 t/m 50. Amersfoort, Breda, Dordrecht, Den Haag, Haarlem, Leiden, Rotterdam, Tilburg, Utrecht. AVRO krijgt belang in drukkerij De Boer 1 I i g| n De wintermode e<?n stapje voor zijn, dat is De Mantelspecialist. Twee voorbeelden uit een kollektie die het helemaal is voor deze winter en.voor niet-te-geloven-prijzen. dat Is het salaris op 21-jarige leeftijd van een kwaliteitscontroleuse bij Hoogovens. 492,— schoon als je 18 bent. ƒ587,— op 20-jarige leeftijd. 662, bij 23 jaar en ouder. 1 W "XÏ -• t JOHN BINDELS 4 L adres geboortedatum itiiitHiiuiiiiiiMm nttmitiHii» HF 953 Kwaliteitscontroleuses controleren de kwaliteit van platen vertind blik. Schoon werk in een ruime be drijfshal. Een baan met geregelde werktijden. Vrije zaterdag en gemakkelijk vervoer als je buiten de directe omgeving van Hoogovens woont. Boven dien. als je nog geen 21 bent, kun je in bedrijfstijd deelnemen aan gezellige cursussen op het gebied van algemene vorming. Interesse? Als je tussen de 17 en 25 bent, onge huwd en enige werkervaring hebt, vul dan de bon in. Dan hoor je meer en je kunt het werk eens zien. Je kunt ook bellen (02510) -94000. om van van Stuur deze bon fn een envelop zonder post zegel naar Personeelsvoorziening, Hoofdkan toor 2, Hoogovens, Antwoordnummer 94000, Mfnuiden. ik stel prijs op nadere informatie over de functie van kwaliteitscontroleuse. HA State termi der I hoogs kregt Holla deze Hie betek reert Noon vond derin bij ar In nenb' naar resta aantr perse in di bestu mens Na Gouc trede wijze de p zeer door appl; mr. woor toeli< vang 1 i I 1 IJMUIDEN vakbeweging zeggen de actiegroepen dat zij niet voldoende te doorzién is voor de gewone leden. De opbouw is door de vele bonden met hun afzonderlijke besturen en commissies te gecompliceerd. Het gewone lid kan uit die wirwas maar moeilijk wijs worden en voelt zich daarom nauwelijks bij het beleid aan de top betrokken. De actiegroep vindt nu, dat ieder lid daad werkelijk moet kunnen meebeslissen. Dan zal de vakbeweging pas goed aanspreken. Gerichte informatie en openheid van acti viteiten zijn de middelen waarmee het doel kan worden gediend, meent de groep. Zij heeft in haar programma een struc tuur voorgesteld, die begint vanuit de bedrijfscommissie, die per bedrijfstak sa menwerken in een afdeling. Die afdelin gen vormen dan regio’s, waaruit het be stuur wordt gekozen. Al gelet daat mers Erg goed voor ieder die jong is en zich jong voelt. Tweed met bijna-echt bont afgezet. Heel apart door originele Brandenbourg-sluiting. In de modekleuren bleu, brique en aubergine. Maten: 34 t/m 44. HILVERSUM. De AVRO heeft een minderheidsbelang verkregen in het aan delenpakket van de koninklijke drukkerij en uitgeverij v/h C. de Boer jr. in Hilver sum. Over de grootte van deze deelneming werden geen mededelingen gedaan. Druk- keij De Boer heeft een langjarig contract vjor het drukken van het programmablad van de AVRO. Op een buitengewone aandeelhouder svergadering zal de heer J. C. Bongenaar, financieel-economisch directeur van de AVRO, worden voorgedragen als commis saris van De Boer. M- Zeg, ik zoek een leuke baan, weet jij wat voor me? Nou, ik ben kwaliteitscontroleuse bij Hoogovens geworden. Dat is weer eens wat anders, en je verdient goed; f 617,-schoon in de maand. voor de gelijkberechtiging van de vrouw, ook in het arbeidsbestel. Er zou een a_ntal infra-structurele maatregelen moe ten komen om de traditionele arbeidsver deling tussen de man als kostwinner en de vrouw als huisvrouw te doorbreken. De vakbeweging dient ook haar eigen beleid erop te richten dat de plaats in het arbeidsbestel en het ouderschap van man nen en vrouwen verenigbaar worden. De vakbeweging moet er de condities voor scheppen dat vrouwen in alle inspraakor ganen een aan mannen gelijkwaardige plaats kunnen innemen. De vakbeweging moet ernaar streven dat arbeidsovereen komsten, waarbij ontslag wordt overeen gekomen bij huwelijk of zwangerschap op dit punt onverbindend en onwettig wor den verklaard. In het algemeen moet het vooroordeel ten aanzien van de vrouw worden weggenomen dat zij niet volledig kan deelnemen aan het maatschappelijk bestel. Daarbij moet in het oog worden gehouden dat dit vooroordeel zowel bij de man als bij de vrouw bestaat. De nog steeds beriaande tendens dat vrouwen geen vak hoeven te leren omdat zij voor bestemd zijn voor het huwelijk en het moederschap moet worden bestreden, maar het mag niet zo worden dat de vrouw alleen in het arbeidsproces wordt opgenomen ten dienste van de economie. Er moeten verder gelijke kansen op func ties en promoties en goede opvangmoge lijkheden voor de kinderen komen, zowel beneden de schoolgaande leeftijd als voor de leerplichtigen waar het bij deze laatste groep gaat om buiten schooltijden en vakanties. Het onderwijs moet vrije en gelijke vormingsmogelijkheden voor jongens en meisjes bieden. Allen die bij het onder wijs betrokken zijn, moeten deelnemen aan besluitvorming over de doelstelling, de vorm en de inhoud van het onderwijs. Op korte termijn zullen universiteiten en hogescholen allen die daartoe de wens te kennen geven, moeten toelaten tot het deelnemen aan het onderwijs en het af leggen van tentamens. Dit houdt ook in dat de werkende jongeren die daartoe de wens te kennen geven alsnog dagonder wijs moeten kunnen gaan volgen. Daarbij moeten van overheidswege deze mogelijk heden ook financieel door een aangepast beurzenstelsel optimaal gemaakt worden. woonplaats De actiegroep heeft inmiddels gepro beerd contact te krijgen met „Arbeiders- macht”. De actievoerders vinden dat deze vooral in Rotterdam actief geworden groepering bij de doelstellingen niet bui ten gesloten hoeft te worden. Er zijn verschillende initiatieven genomen om Arbeidersmacht te benaderen maar nie mand heeft daarop tot heden positief gereageerd. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Er moet een nieuwe ongedeelde vakbeweging komen, die de nadruk legt op maatschanpijvernieuwing. Die vakbeweging zal zich moeten bedie nen van politieke partijconcentrati dit doel te bereiken. Het verkleinen inkomensverschillen, het waarborgen het stakingsrecht als machtsmiddel en het overhevelen van de beslissingsmacht in de ondernemingen naar de arbeiders, zijn de belangrijkste doelstellingen van de actie groep die de nieuwe vakbeweging tot stand wil brengen. Tw ve', de: boi sto bre ma Maandag heeft de groep in Amsterdam tijdens een persconferentie een concept voor een actieprogramma gepubliceerd, waaruit kritiek blijkt op het beleid van de huidige vakbeweging. Die heeft te veel nadruk gelegd op de directe belangenbe hartiging van de leden en te weinig op de noodzaak tot maatschappijvernieuwing, zo lichtte actiegroepsecretaris J. Geerts tij dens de bijeenkomst toe. Het groof-te verwijt van de actiegroep aan de huidige vakbeweging is, dat zij niet democratisch functioneert. Angst voor het verlies van invloed bij het kader is er volgens de actiegroep oorzaak van dat er nog steeds drie afzonderlijke vak centrales in stand worden gehouden. Dat is verspilling van geld en mankracht, meent de groep. Met de vrijkomende krachten en gelden zal meer aan oplei ding en vorming van de leden kunnen worden gedaan. Van de tegenwoordige ja, De actiegroep, die geheel losstaat van de groep „kritische vakbondsbestuurders”, heeft inmiddels zo’n 100 sympathisanten over het hele land onder vakbondsleden en ongeorganiseerden. De groep wil met het concept-actieprogramma haar aan hang vergroten, door het systematisch be naderen van bedrijven. Enkele punten uit het concept-actieprogramma: De arbeid moet op korte termijn evenveel invloed krijgen als het kapiaal. De werkers moeten daadwerkelijk gaan meebeslissen. Geldschieters diepen niet het beslis- singsmonopolie te hebben. Men kan geen mensen verantwoordelijkheid ontzeggen als zij die in feite al dragen. Er zal daarom een bedrijfsraad moeten komen waarin arbeiders en kapitaalverschaffers in dezelfde verhouding zijn vertegenwoor digd. Consumenten en leveranciers moe ten bij het beleid worden betrokken. De bedrijfsraad benoemt en ontslaat de di rectie, stelt jaarstukken vast en beslist bij fusies, reorganisaties en bedrijfssluitingen. Op die manier raken de mensen minder vervreemd van hun eigen activiteit: het investeren van hun persoon in een organi satie, die een groot deel van hun leven bepaalt. Als eerste aanzet naar deze be drijfsraad zou de ondernemingsraad een beslissende stem gegeven moeten worden bij het personeelsbeleid en meer bij be langrijke beslissingen moeten worden in geschakeld. Op den duur moet de factor arbeid het totale beslissingsrecht in de onderneming krijgen. Op den duur moet de bedrijfsraad niet meer paritair bestaan uit vertegenwoordigers van arbeiders en aandeelhouders, maar uit niemand anders dan arbeiders. De vakbeweging moet zich inzetten

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8