Memisa-actie leverde al 13,5 miljoen gulden op Willem Duys rekent op 20 miljoen Twee Britse militairen gedood Regering wil parkeerexcessen aanpakken WEGENBELASTING VOOR ALLE AUTO’S Muiters in Attica hadden geen vuurwapens kogels gedood „Gijzelaars door CASH CARRY Aantal nieuwe I doorlaatposten I I AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER I Staatsloterij in Haagse Rolzaal Beroepen van Zaandamse politieman ongegrond J ut SEEGERS f 61e JAARGANG NUMMER 266 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Iet woord is aan... In Noord-Ierland tm/m (Van onze redactie economie) 99 Nachtvorst DAMESKAPSALON IJMUIDEN TEL. 1 42 32 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. EDISONSTRAAT 5 2 3 3 7 7 7, 19 13 13 15 15 15 17 17 17 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. A mbtenarengerecht Haarlem: Slachtoffer gasexplosie overleden C. PESCHAR'S TEMPELIERSSTRAAT 28-HAARLEM - i IJmuider Courant (Van onze redacteur in Rotterdam) ADVERTENTIE p.m. v.a. ADVERTENTIE KNIP UIT DEN HAAG In het komende begrotingsjaar kan een kabinetsvoorstel worden verwacht dat de bedoeling heeft alle geregistreerde auto’s motor rijtuigenbelasting te laten betalen, of er nu geregeld mee wordt gereden of niet. Het voorstel betekent, dat alle auto’s, waarvoor tot heden geen belasting werd betaald omdat ze ongebruikt langs de stoeprand stonden, in de toekomst kunnen worden belast. In het vorige kabinet hebben de toenmalige ministers Witteveen en Bakker deze zaak al besproken. Minis ter Drees van Verkeer en Waterstaat heeft de materie nu verder uitge werkt met zijn collega Nelissen van Financiën. Het is niet onmogelijk dat op Prinsjesdag wordt aangekondigd, dat een dergelijk voorstel binnenkort te verwachten is. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur Uit het binnenland Buitenlands nieuws A chtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, Kennemer Kruimels Sport Kunst Radio en tv Modejournaal Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Het Doelen-publiek, na twaalven al flink uitgedund, stroomde op dat mo ment huiswaarts. Trotse Willem Buys: „Waar we vooral in geslaagd zijn, vind ik, is, dat we de massahysterie die bijvoorbeeld bij „Open Het Dorp” zo sterk was, hebben weten te vermijden. Dat hebben we heel doelbewust ge daan. We wilden een programma van niveau bieden, zonder overdreven emo ties”. Willem Duys met een Congolees poliopatiëntje, Fidel, dat ter gelegenheid van de actie naar Nederland was gehaald. De vlag hangt halfstok voor de gevangenis in Attica. Zoals bekend is er al een accijnsverho ging aangekondigd, die de benzine onge veer 3 cent per liter duurder zal maken. volgens hem „bewezen” dat opstande lingen zelf ruwe wapens hadden ge maakt. bedrag, waar we anders zes jaar voor moeten collecteren”. De eindstand in De Doelen was de afgelopen nacht bijna 13,5 miljoen. In dat bedrag zat dan wel de anderhalf miljoen, die de nieuwe minister van Ontwikkelingshulp, Boertien, liet over maken en waarvan Paul van Vliet als een cadeautje van „Bies” op het toneel 100 briefjes van f 1000 in baar geld overhandigde. De Condense „Guardian”: „Het ou de Amerikaanse gevangenisgebruik van straf voor slecht gedrag vormt niet langer een passende methode voor gezagshandhaving (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM-ZAANDAM. Het Ambte narengerecht in Haarlem heeft twee be- rjepen van de hoofdinspecteur van Politie in Zaandam de heer J. B. L. de Rave ongegrond verklaard. Op 18 november van het vorig jaar had de Centrale Raad van Beroep in Utrecht de heer De Rave in het gelijk gesteld wat betreft zijn ontslag als hoofdinspecteur van Politie en dat bete kende dat hij weer in functie was. In 1967 was hij p'psp' ->rst en een jaar later was ontslag gevolgd. Oostdwitse arbeiders hebben voorbe reidingen getroffen voor een nieuwe doorlaatpost tussen Oost- en West- Berlijn. Op Oostberlijns gebied zijn, tegenover de Westberlijnse Kopen- haagsestraat een achttiental gebouw tjes neergezet zoals die bij andere doorlaatposten dienen voor passen controle. Na de uitspraak van de Centrale Raad had de burgemeester van Zaandam, de heer R. Laan, de heer De Rave brieven gezonden over keuring, inhouding van sa laris en buitendienststelling, waarmee de heer De Rave zich niet kon verenigen en hij ging in beroep bij het Ambtenarenge recht. Alvorens dit gerecht eind augustus deze zaken behandelde, verzocht de voor zitter de partijen overleg te plegen. Na een beraad van tweeënhalf uur trok de burgemeester de brieven in en de partijen kwamen overeen dat de heer De Rave met ingang van 19 november 1970 behan deld werd als een ambtenaar, die wegens ziekte of gebreken verhinderd was zijn werk te verrichten. De hoofdinspecteur verklaarde zich onvoorwaardelijk van ie dere vorm van dienstverrichting als poli tieman te onthouden. Nadat de partijen tot overeenstemming waren gekomen, behandelde het Ambte narengerecht twee beroepen. De heer De Rave had verzocht hem weer in het bezit te stellen van zijn legitimatiebewijs als politieman, dat hij had moeten inleveren en teruggave gevraagd van de kosten van procedures. In beide gevallen verklaarde het Ambtenarengerecht de beroepen als ongegrc Voorts werden gisteren vijf Britse mili tairen bij vuurgevechten in Londonderry en Belfast gewond. De crisis in Ulster zo meldt onze redac teur in Londen heeft een nieuwe ernstige wending genomen. De IRA heeft het nu namelijk gemunt op de vernietiging van de werkgelegenheid van protestantse ar beiders. 250 huilende vrouwen en meisjes bij een door de IRA het Ierse ondergrondse guerrilla-leger maandag met een viertal afzonderlijk geplaatste brandbommen on geblazen fabriek in Belfast verloren hun werkgelegenheid in een land dat toch al een chronische werkloosheid lijdt. Alleen al in de afgelopen week verloren als gevolg van de terreur 700 arbeiders of arbeidsters hun baan. ane Porter: Als ik kwaad over iemand hoor ver- t dien, begin ik altijd te vermoeden at die iemand nog zo kwaad niet i Dit heeft het hoofd voor het gevan geniswezen van de staat New York. Russell Oswald, op een persconferentie verklaard. Het betekent dat de gijze laars zijn geraakt door kogels van politiemannen die de gevangenis eer gisteren hebben bestormd. Het doden cijfer van het bloedbad is inmiddels gestegen tot 41 Zeker honderd gevangenen zijn ge wond. Vier gedetineerden worden ver mist. 23,50 11,50 15,— °RIJZEN INCL B T.W Weersverwachting van het K.N.M.I. tot donderdagavond DEN HAAG. De trekkingen van de Nederlandse Staatsloterij zullen per 22 september niet meer worden gehouden in Studio Bellevue in Amsterdam maar in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag. Er zullen niet langer rechtstreekse tv- uitzendingen van de trekkingen worden gegeven, aangezien de NOS hiervoor niet langer in de gelegenheid is. De correspondent van de Londense Daily Express: „Ik ben ziek van Amerika. Ik vraag mij ernstig af of dit wel het land is waar ik mijn kinderen wil grootbrengen.” Het zou meer soelaas in de moeilijke parkeersituatie in de grote steden kunnen brengen, waar oude vehikels soms maan denlang parkeerruimte bezet houden. Zo blijkt het in de praktijk vaak voor te komen, dat sleutelaars twee oude wagens van hetzelfde merk kopen en die beide in de buurt parkeren, om reserve-onderdelen bij de hand te hebben als er iets moet worden vervangen. Ook autohandelaren, die oude wagens opknappen, volgen vaak deze werkwijze. Voor de inspecteurs van de motorrij- Dit is een nieuw grimmig aspect van het Noordierse drama, dat bovendien nu steeds meer het karakter van een werke lijke burgeroorlog dreigt aan te nemen. Men is er namelijk van overtuigd dat de IRA op het ogenblik alles doet om de protestantse extremisten, die zich voorna melijk wegens gebrek aan een centrale leiding zolang stil hebben gehouden tot actie te provoceren. Dat blijkt ook uit doelbewuste aanval len gedurende de laatste dagen op wonin gen in protestantse buurten en andere aan protestanten toebehorende eigendommen. Vier protestanten werden maandag bij het opblazen van een huis gewond, en een andere protestant werd elders door een IRA-kogel getroffen. tuigbelasting zal een wetswijziging tot ge volg hebben dat aan de hand van foto- controles gemakkelijker kan worden vast gesteld wie er „zwart” rijden en wie niet. ATTICA, (Reuter, AP en AFP) „De negen omgekomen gijzelaars bij het gevangenisoproer in de Amerikaanse plaats Attica zijn aan kogelwonden gestorven, en niet doordat hun de keel werd af gesneden, zoals was gemeld. Geen van de opstandige gevangenen be schikte over een vuurwapen”. Komt het bedrag van 20 miljoen gulden binnen, dan kan Memisa met terdaad beginnen aan onder andere de bouw van ziekenhuizen en klinieken tot een bedrag van 7 miljoen, de in richting ervan voor 1,4 miljoen, aan schaf van instrumenten voor een zelf de bedrag, medicijnen voor 4,4 miljoen, revalidatiemateriaal voor 4 ton, zieken auto’s voor 7,5 ton, invalidenwagens voor 6,4 ton en de aanstelling van me disch personeel voor 3,5 miljoen gulden. Drs. Mikx: „Ik vind dat nu ook in ieder geval duidelijk moet worden, dat de regering zending en missie veel meer moet inschakelen bij zijn ont wikkelingshulp. Als organisaties moet je je noodgedwongen altijd met kleine dingen bezighouden. De regering pakt daarentegen altijd grote projekten aan. Daar kunnen wij een goede bijdrage in leveren en dan denk ik vooral en met nadruk aan de kennisoverdracht”. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllh ROTTERDAM.— Willem Duys re kent erop dat de Geef-Gezondheid-slag over een week een eindbedrag van 20 miljoen gulden zal hebben opgeleverd. Prikkend in een gehaktbal en staand op een tafeltje in de geïmproviseerde perskamer van De Doelen na afloop van de tv-marathon: „Als je nagaat dat „Open Het Dorp” na 24 uur 12,5 miljoen gulden had en dat er in de week er na nog eens 11 miljoen bin nenkwam, dan mag ik toch verwach ten dat wij op 20 eindigen”. BELFAST (Reuter en AFP). In de afgelopen 24 uur zijn opnieuw twee Britse soldaten in Noord-Ierland om het leven gekomen. Een militair werd bij Dungan non, waar hij in een patrouille-voertuig rondreed door een kogel getroffen De andere, een wachtpost in Londonderry, werd door een scherpschutter doodgescho ten. Wel zal de NOS op de avonden van de trekkingen de uitslagen in een vijf minu ten durende uitzending blijven presente ren. Deze uitzendingen zullen gewoonlijk even voor half negen ’s avonds worden gegeven. De trekkingen blijven voor het publiek toegankelijk. Met het in gebruik nemen van de Rolzaal is een eeuwenoude traditie in ere hersteld, want in deze zaal werden in de jaren 1709-1855 eveneens de trekkingen van de staatsloterij gehouden. WAGENINGEN. De 58-jarige lood gieter C. A. van der Hoeven uit Wagenin- gen is in de afgelopen nacht overleden aan zijn verwondingen, die hij maandag opliep tijdens de gasexplosie in het labo ratorium voor landmeetkunde in Wage- ningen. Een groot deel van het gebouw werd toen door de ontploffing vernield. De loodgieter en een collega werden gewond. Het andere slachtoffer, de 23-jarige heer K. J. van Gaaien ligt nog in het zieken huis in Wat ringen. Zijn toestand is rede lijk. Tot dusver had het voor de controleurs geen zin om langs de stoeprand stilstaan de wagens te fotograferen, omdat niet te bewijzen viel of die auto’s al dan niet geregeld reden. Men moest het uitsluitend hebben van rijdende wagens. Wanneer ook de stilgezette auto’s belastingplichtig worden, is het mogelijk dat de controleur gewoon langs de stoeprand rijdt en een hele straat controleert. Op die manier wordt het een stuk gemakkelijker de belastingontduikers eruit te pikken. De Amerikaanse advocaat William Kunstler heeft het bloedbad in Attica „net zo moedwillig als My Lai” ge noemd. Kunstler zei dit op een verga dering in Buffalo, waar zijn opmerking met applaus werd begroet. De politie maakte een einde aan de bijeenkomst en arresteerde elf van de aanwezigen Senator Muskie „De tragedie in Attica toont aan dat er iets ver schrikkelijk verkeerd is in de Ver enigde Staten.” dan in komt, verdere I Nylontapijt, 200 breed Nylontegels, 40 x 40 1 Deurplaten, Teak, Wengé Limba vanaf Spaanplaat, 10 mm p. m2 1 Goud-Berken Lambripl. p. pl. In de staatsgevangenis van Baltimore is gisteren een conflict uitgebroken tussen gevangenen en bewakers. Hon derden gedetineerden verschansten zich in de eetzaal. Ze werden met behulp van traangas naar hun cellen terugge dreven. Volgens niet bevestigde geruchten hebben zich in een andere gevangenis in de staat Maryland ook incidenten voorgedaan. De onrust houdt vermoe delijk verband met het neerslaan van de opstand in Attica, waarvan het nieuws snel bekend werd in de meeste Amerikaanse gevangenissen. Dit zijn nog enkele van de vele reacties op het bloedbad in Attica: Penningmeester drs. J. Mikx van Memisa, op dezelfde tijd: „Als dat waar mag zijn. We hebben wat we nodig hebben vooraf begroot op 19.535.000 gulden. Als we die 20 halen, dan hebben we in ieder geval een Kunststof bovenkastje 27,50 198,— 298,— 3,— 7,75 5,— 35,— 99,— 29,50 1.45 B 2.60 Een wetswijziging, die dan in het parlement in discussie komt, staat helemaal los van een verdere ver hoging van de opcenten op de motor rijtuigenbelasting, die het kabinet op Prinsjesdag bekend zal maken. Die opcen ten zijn dat deel van de belasting, dat in het rijkswegenfonds wordt gestort. Voor de consument betekent het verhogen van op centen, dat verhoudingsgewijs zijn totale belastingbedrag met enkele tientjes om hoog kan gaan, afhankelijk van het type auto. In een eerder afgelegde verklaring door de dienst voor het gevangeniswe zen was gezegd dat „de opstandige gevangenen verscheidene soorten wa pens in hun bezit hadden, die wonden hadden kunnen veroorzaken, die op kogelwonden leken.” Russell Oswald wilde niet zeggen waarvan de kogels afkomstig waren. De nieuwe lezing van Oswald kwam enkele uren nadat uit een lijkschou wing was gebleken dat de gijzelaars niet om het leven waren gekomen door de messen van de rebellerende gevan genen, zoals in de oorspronkelijke offi ciële verklaring was gezegd. In Albany, de hoofdstad van de staat, bleef het plaatsvervangend hoofd van het gevangeniswezen. Van Eekeren beweren dat er mensen waren geweest die hadden gezien dat van de gijzelaars de kelen waren doorgesneden. Ook is 12,90 1’19 11,— 2,50 11,— 1 Kunststof hang- of legkasten 100,— |ziini en 9 Kunststof keukenbuffet Kunststof keukens Asbest platen, 70 x 120 a Wandtegels div. kleur. Type Formica, p. m2 Wastafels, per stuk Wastafels op zuil WC-potten, per stuk Hardboard vloerplaten, 61x122 Hardboard deurplaten, vanaf Wandpl. „Decowall” en „Lux-o- mur” 244/275/305x122 vanaf Houten schrootjes, p. m2 vaaf Tegelboard. 183/244 x 122, vanaf Tel 32 29 37 Droog en overwegend zonnig weer en in het algemeen weinig wind. Minimumtemperaturen vlak aan zee ongeveer 10 graden, in het binnenland van plus 5 tot min 1 graad met op veel plaatsen nachtvorst. Maxima morgen rond 17 graden. ♦s*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1