VOEDSELVERGIFTIGING: 1971 TOPJAAR Kamerleden bezoeken Bredase koepel Economen veranderen Om de dag wordt een zeemijn gevonden Bont- mode 71/72 Dick Bartels vaak van functie tar T VERNIEUWDE KALVERSTRAAT s c Betrokkenen bij Chinese moord gehoord jens ,4 500 Bontmantels korst goed speel goed hTf Prof. dr. D. A. A. Mossel (TNO): OVERVAL: BUIT VRAGEN OVER UITLATINGEN 3 MILLE MINISTER VAN AGT met hooivork Gastronomerie Enquête Instituut voor Arbeidsvraagstukken Met gevangenen gesprek over klachten Marine: Hoe langer projectielen in water liggen, des te gevaarlijker worden ze Prinses Margriet in verwachting Kamervragen over misdrijven Boer stak vrouw de bokkedoorns” 2 I A a 1 wc WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 wrmmfwrffr/rmrmrnmwrmmrmmm/mmrffmffrmrrwrmmm/rrmmmrrrrmrHmrmmrmmfmmwnrrwwrmwwrr/mrmrrmrrmn Frisdranken vfmr/w/rr/wwr/n/wfWfffrw/wmwrrmfrHmrrffrffwrfwmrrmfrrmwrrmrmmrfnm/rrmrrrrfmfmmfrwfnrrrrrrf/rrmrrwrfmmrmrrrmt De Tafelreservering gewenst. Kristalliseren 11 Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party's. Premier: Geen militaire versterkingen naar Suriname SPECIAALZAAK in PELTERIJEN Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij temidden van romantisch natuurschoon in het Wethouder van Ge luk park aan de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. g rr*- Het risico van de voedselvergiftiging Telefoon 31 65 29 ADVERTENTIE (Van onze redactie in Amsterdam) voor appelsap enigszins „onder invloed” raak te Uit de studie, waaraan 3000 economen hebben meegewerkt, blijkt dat juist-afge- studeerden zelden een eerste betrekking vinden door bemiddeling van een geeste- lijk arbeidsbureau. Vaak gebeurt het via advertenties (29 pet.), relaties (39), univer sitaire contacten (18 pet). Bij de volgende functies is interne promotie (40 percent) van belang. Het inkomen blijkt een veel grotere invloed te hebben op het verbruik dan het klimaat. Een Duits onderzoek heeft uitge wezen dat bij een stijging van het inko men met 1 percent 1.52 percent meer aan Drs. H. J. Seelen, marketing manager van Hero, vertelde dat het frisdrankver- bruik in Nederland is gestegen van tien liter per hoofd van de bevolking in 1957 tot 55 liter in 1970 en daarmee de bier- consumptie bijna heeft ingehaald. veningen van plan een nader onderzoek in te stellen naar de van die bezoeken ge maakte (vertrouwelijke) verslagen. DEN HAAG. Prinses Margriet is in verwachting. Dit heeft de Rijksvoorlich- tingsdienst dinsdagmiddag namens prinses Margriet en haar man mr. P. van Vollen hoven meegedeeld. De bevalling zal naar men verwacht eind maart plaats vinden in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen. In de vergadering van de beide Kamer commissies is dinsdag niet de eventuele vrijlating van de drie Duitse oorlogsmis dadigers ter sprake gekomen. Over die vraag zal eerst in de fracties moeten worden overlegd. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van Schaik (K.V.P.) heeft de minister van Justitie gevraagd hogere beloningen vast te stellen voor hen die meehelpen ernstige misdrijven op te helderen. Hij stelt dat politie-autoriteiten van mening zijn, dat de beloningen tenminste 10.000 moeten bedragen, wil er enig resultaat te verwachten zijn. Het Kamerlid wijst erop dat slechte 5000 is uitgeloofd voor inlichtingen, die kunnen leiden tot aanhouding van de moordenaar van het meisje Cora Mantel in Uithoorn. De heer Van Schaik vraagt de minister of hij wil bevorderen dat de politie en de justitie op dit gebied „een bredere en dus meer effectieve armslag” wordt gegeven. Na de overval vluchtten de beide man nen in een auto. Van de daders ontbreekt elk spoor. Het zeer grote aantal en de onbekende ligging van de mijnen maken een volledi ge schoonmaak praktisch gesproken tot Ruime parkeergelegenheid in omliggende straten. De maal zijn ding deke van niet laste In zijn jarig gewt naar hij: erg dat De oms1 niet beeli om ik zi dan Ffre voor niet klaa sche behc de r P drei onto bew aanj schi maa red dat ge Ui tr< oo va de g| De 1968 toen uitge geloc de o Cronjéstraat 82 2*255329 PK deke le A kaan met ADVERTENTIE VIMJVVVVWWWVVWWWVVVUVVVWIMMfVWVVUWVVVVUVUWVWVWAAMAmAWVVVIfVWUmAAAAAflAAIVWVVVWIA 1 ARNHEM. De 43-jarige beheerder van het hulppostkantoor aan de Lawick van Pabststraat in Arnhem is dinsdagmid dag door twee jongemannen beroofd van f 3.110. Ze kwamen het postkantoor bin nen met een machinepistool en dwongen de beheerder het geld af te geven. De beheerder was op dat moment alleen in het kantoor annex boekhandel. BILTHOVEN. Prof dr. D. A. A. Mos sel van het centraal instituut voor voe- dings-onderzoek (TNO) in Zeist heeft in Bilthoven op een door de n.v. Olland georganiseerd „automaten-symposium” ge zegd, dat 1971 voor wat het optreden van voedselvergiftigingen betreft een topjaar is geweest. In „gemiddelde zomers” zijn er wekelijks twee- a driehonderd bekende gevallen van zomergriep (het werkelijke aantal ligt gewoonlijk ongeveer 10 maal zo hoog). Dit jaar waren het er ongeveer 400. Dat betekent overigens niet, dat Ne derland in dit opzicht een „gevaarlijk” land is, want we steken bij andere landen beslist niet slecht af. DEN HAAG. Leden van de vaste Kamercommissie voor justitie van de Eer ste en Tweede Kamer zullen woensdag 22 september een bezoek brengen aan de Bredase koepelgevangenis. Zij zullen daar praten met de directie, het personeel en met gevangenen. Hiertoe is dinsdag op een gezamenlijke vergadering van de beide commissies besloten. frisdranken wordt besteed. Voor melk is dat percentage maar 0,13. Voor koffie 0,23 en voor alcohol houdende dranken 0,99. De afgelopen vijf jaar is de frisdran- kenproduktie met 76 percent gestegen tot 694 miljoen liter in 1970. De produktie van vruchtenlimonade nam het sterkst toe (met 253 percent), gevolgd door die van cola en up-dranken (183), terwijl de ga- zeuseproduktie een daling te zien gaf. De vruchtenlimonade maakt nu 48 percent van de frisdrankenmarkt uit. De dranken worden steeds meer in grote flessen (drie kwart liter of meer) verkocht: het aantal grote flessen steeg in vijf jaar van 339 miljoen tot 627 miljoen, terwijl het aantal kleine flesjes met 71 miljoen daalde tot 535 miljoen. Spui is het wegdek voorzien van sier- tegeltjes. De werkzaamheden hebben een half jaar geduurd. Deze route, geveegd in het kader van de NAVO-operatie New Broom 2, heeft naar Zuid en Noord twee banen, elk met een breedte van vijf kilometer met daartussen een „middenberm” van drie kilometer. De vissersschepen van nu zijn zwaarder dan die van vroeger en er worden visme thoden gevolgd die meer vis naar boven halen, maar ook zeemijnen. Veruit de meeste daarvan zijn in de Tweede Werel doorlog te water gelaten. De punctuele Kriegsmarine bracht ze althans in de Noordzee alle netjes in kaart. De ande re Noordzeelanden hebben daar na de oorlog veel profijt van gehad. Maar de Engelsen hebben in 1943 in een paar dagen duizenden mijnen uit vliegtuigen gedropt. Niemand weet waar ze gebleven zijn, aldus een woordvoerder van de Ko ninklijke Marine. De Duitsers vinden de nog aanwezige Volgens mr. Geurtsen is een tweede brief van de Bredase gedetineerden met concrete grieven over de omstandigheden in de gevangenis, nooit bij de vaste Ka mercommissie gearriveerd. „Wij nemen nu maar aan dat het een open brief was”, aldus de heer Geurtsen. In die brief werd met name geklaagd over de strafcellen, de bezoekregeling en het sanitair. Verder zou er in deze gevangenis worden gediscrimi neerd tussen buitenlandse gedetineerden, Nederlanders en de drie oorlogsmisdadi gers. DEN HAAG. Er zijn gedurende de laatste weken geen Nederlandse militaire versterkingen naar Suriname gezonden en het ligt niet in het voornemen daartoe over te gaan. Aldus minister-president Biesheuvel in zijn antwoord op maandag ingediende vragen van het Tweede-Ka merlid Van der Spek (P.S.P.). De veronderstelling, dat de jager „Over ijssel” dezer dagen onverwacht uit Neder land naar de West is vertrokken, is onjuist, aldus het antwoord. De „Overijssel” ging op 14 september via Norfolk naar de Nederlandse Antillen in het kader van het normale aflossingsschema. De beslissing hierover is reeds enige maanden geleden genomen en aan de bemanning rnedege- deld, aldus de premier. DEN HAAG. Bij een onderzoek naar functies en carrièrepatronen van econo men is geconstateerd, dat zij nogal vaak veranderen van beroep, niveau van func tie of werkgever, hetgeen gepaard kan gaan met vertrek naar een ander deel van het land. Het niveau van de functie die een econoom bekleedt, hangt nauw samen met zijn leeftijd. Treinverkeer vastgelopen. Op de enkelspo- rige lijn tussen Woerden en Bodegraven is dinsdag van 11.45 tot 14.15 uur geen treinverkeer mogelijk geweest doordat een reizigerstrein met een lekke rem- cylinder de baan versperde. Het defect ontstond toen de trein een te dicht langs de baan liggende dwarsligger raakte. .Goeree” uitgediend. Dinsdagmiddag ver scheen het lichtschip ..Goeree” op zijn laatste reis tussen Hf pieren van Hoek van Holland. De rol var het lichtschip als baken voor de Nederlandse kust is uitgespeeld. Deze ro. is overgenomen door een platform dat in de zeebodem verankerd is. AMSTERDAM. In de Spaanse kust plaats Sitges heeft de Spaanse politie op verzoek van de moordbrigade in Amster dam twee Chinezen aangehouden, die op 12 juni 1970 betrokken zijn geweest bij de „Chinese dassenmoord” op de 21-jarige Chinees Chew Cheo Poh in een hotelletje In de Amsterdamse Chinezenbuurt. Het slachtoffer, een Slngapore-Chinees werd door een 27-jarige landgenoot uit Reuver (Limburg) in .buik en hoofd geschoten waarna hij met stropdassen werd ge wurgd. Het lijk werd daarna in dekens en plastic gewikkeld in het water van de Geldersekade in de hoofdstad gegooid. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid mr. K. A. Keuning (DS’70) heeft dinsdag vragen gesteld over de mededelingen en uitlatingen van minister Van Agt (Justi tie) over een eventuele vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. De heer Keuning vraagt, of minister Van Agt van oordeel is, dat zijn al of niet bewust meegemaakt hebben van de oorlog een rol zal spelen bij de beoordeling door de Kamer of de bedoelde oorlogsmisdadi gers moeten worden vrijgelaten. Ook vraagt het Kamerlid, of minister Van Agt bij nader inzien niet van mening is, dat het gebruik van het woord „Ariër”, waar over wij berichtten, gelet op de betekenis en de consequenties, die dit woord in die tijd had van onzorgvuldigheid getuigt. HEERENVEEN. De politie in Heer- enveen heeft een 25-jarige landbouwer uit Jubbega aangehouden die in een enorme woedeuitbarsting de 48-jarige weduwe H. Stoel-Winder zodanig met een hooivork heeft bewerkt, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Naar het zich laat aanzien is haar toestand redelijk maar vermoedelijk zal één arm verlamd blijven. De aanleiding tot de steekpartij was de vraag wie al dan niet van een bepaalde weg gebruik mocht maken. Op een gege ven moment was in de weg van de boer een paal geslqgen. waardoor hij met zijn landbouwtrekker er niet meer af kon komen. Hij kreeg ruzie met de weduwe waarbij hij op haar instak. De man sloeg op de vlucht maar werd later gearres teerd. wordt volgens prof. Mossel groter al naar gelang de mensen meer kleine hapjes (croquetten, slaatjes en dengelijke) en fris dranken nuttigen. Een onderzoekje heeft bijvoorbeeld uitgewezen, dat de helft van de merkloze frisdranken die via automa ten worden verkocht, min of meer gegist is. Dat kan weinig kwaad voor de gezond heid, maar een gevolg ervan is wel, dat de consument alcohol nuttigt terwijl hij dat helemaal niet van plan was. Prof. Mossel vertelde in dit verband het verhaal van een dominee die voorzitter was van een afdeling van de drankenbestrijdingsorga- nisatie en die na het consumeren van De meerderheid van de economen legt voor de gewenste opleiding vooral de nadruk op de bedrijfseconomie en aanver wante vakken. Economen die werkzaam zijn in de onderzoeks- of in de onderwijs sector, wensen meer aandacht bij de stu die voor de algemene economische theorie en de daarmee verband houdende vakken Economen, die managerfuncties vervullen, willen een vrij algemeen en breed oplei dingsprogramma. De meeste economen wijzen alle franje bij de studie af. Zij zeggen dat wat hen betreft (36 pet.) de sociale wijsbegeerte niet in het studiepro gramma hoeft te worden opgenomen. Het zelfde geldt voor geschiedenis en (33 pet.) sociologie en psychologie (beiden 27 pet). 60 percent van de 3000 geënquêteerden verlangt post-doctorale cursussen. De grootste behoefte ligt daar bij het verwer ven van kennis over automatiseringspro cessen en computermogelijkheden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Arbeidsvraagstukken in Tilburg, dat in opdracht van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is uitgevoerd om ten aanzien van acade misch gevormde economen een verant woorde arbeidsmarkt- en werkgelegen- heidspolitiek te kunnen voeren en een juist onderwijsbeleid te kunnen uitstippe len. - - Uit het huwelijk van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven zijn tot dusver twee kinderen geboren: prins Maurits Willem Pieter Hendrik (drie jaar) en prins Bernhard Lucas Emmanuel (één jaar). Uw bont koopt u vertrouwd in onze speciaalzaak, waar u voortdurend keuze ui+ heeft. Bij elke mantel ’n garantiecertificaat. Aangesl. bij de Ned. Bond van Bontwerkerijen. Wagenweg 146 - Haarlem Het medisch team bij de bevalling zal bestaan uit: prof. dr. J. L. Mastboom, vrouwenarts, prof. dr. E. D. A. M. Schret- ten, kinderarts, prof. dr. J. F. Crul en dr. G. G. M. Nijhuis van de afdeling anesthe siologie. AMSTERDAM. „Tussen april en juni van dit jaar heeft de Mijnopruimings dienst in Den Helder 61 tnijnmeldingen van Nederlandse vissers gekregen. Dat betekent dat bijna om de dag een mijnen veger erop uit moet om zo’n ding on schadelijk te maken. De noordelijke Noordzee blijft altijd een gevaarlijk ge bied.” Dat zegt de woordvoerder van de Koninklijke Marine in Den Haag: kantte kening bij de Westduitse overweging het opruimen van zeemijnen te staken. De gevaren gelden, aldus de Koninklij ke Marine, niet zozeer de koopvaardij als wel de vissersschepen. Voor de koopvaar dij is een jaar geleden, naast de bestaande bochtige, een nieuwe route schoongeveegd die slechts twee bochten heeft tussen (globaal) de Elbe- en de Theemsmond. Houtplein 6 2? 315540 De parlementariërs die Breda zullen bezoeken zijn: de Eerste-Kamerleden mej. G. M. P. Cornelissen (K.V.P.) en dr. E. Brongersma (P.v.d.A.) en de Tweede-Ka- merleden mr. A. Geurtsen (V.V.D.), mej. mr. A. M. Goudsmit (D’66) en dr. mr. B. de Gaaij Fortman (P.P.R.). De Kamer commissies zullen donderdag 30 september over het gevangeniswezen spreken met staatssecretaris Grosheide (Justitie). Vóór het einde van de maand zal waar schijnlijk ook het hoofd van de directie Gevangeniswezen van het ministerie van Justitie, drs. P. Allewijn aan de Bredase gevangenis een bezoek hebben gebracht. Bij het gesprek met staatssecretaris Grosheide zal de vraag aan de orde ko men of het gebouw van de gevangenis nog moet worden gehandhaafd, zo deelde mr. Geurtsen mee. „Het gebouw is duide lijk niet meer geschikt”, zei hij. De brief met klachten over het leefkli maat van Bredase gedetineerden aan drs. P. Allewijn, waarvan een afschrift naar de Kamercommissies is gestuurd, was één van de aanleidingen tot het bezoek aan de koepelgevangenis, maar de beide Kamer commissies waren al sinds een bezoek aan de Bredase strafgevangenis en aan Sche- De dader, die kort na de moord in zijn restaurant in Reuver werd gearresteerd, kreeg op 11 februari vijf jaar gevangenis straf. Er was tien jaar geëist. De twee aangehouden Chinezen, een 29-jarige kok en een 30-jarige zeeman verschaften de moordenaar de sleutel van het hotelletje waar Chew Cheo Poh werd vermoord. Uit het verhoor in Barcelona is echter gebleken dat het tweetal niet op de hoog te was van diens moordplannen, zo deelde de Amsterdamse politie mede. Er is dan ook geen verzoek om uitlevering aan de Spaanse autoriteiten gedaan. Maar tijdens het verhoor bleek wèl dat het tweetal in de nacht van de moord geholpen heeft het lijk in de gracht te laten zakken. Dit gebeurde met behulp van twee andere Chinezen die nog spoorloos zijn. Het vier tal werd in de nacht van 12 op 13 juni op verzoek van de moordenaar in een taxi naar Antwerpen gereden. Daar raakte de politie het spoor bijster. De twee Chinezen werkten na die tijd als koks in een Chinees restaurant in Sitges. Op 21 sep tember dient de behandeling van de zaak tegen de dader in beroep voor het ge rechtshof in de hoofdstad. In toenemende mate zijn de jongere generaties in hun eerste functie werkzaam als econoom. De toetreding tot de catego rie manager of econoom-manager heeft geleidelijk na een aantal functies plaats buiten het beroep van econoom. De on derzoekers, onder leiding van drs. F. Nico las, menen dat de economie als weten schap in toenemende mate wordt erkend, waardoor economen in steeds meer func ties terecht komen waar de toepassing van economische of bedrijfseconomische vakkennis mogelijk en noodzakelijk is. Het nieuwe plaveisel van de Kalver- straat in Amsterdam is nagenoeg klaar. Vanaf de Munt tot aan het mijnen ’•uim 125.000 niet meer van zo groot gevaar dat men er een veel geld kostende opruimingsdienst voor op de been moet houden een onmogelijkheid. Zolang vissers mijnen in hun netten krijgen, zullen er vaklui moeten zijn om ze onschadelijk te maken. Dat gebeurt door demontage of door ze tot ontploffing te schieten. Krijgt een Nederlands schip schade door ontploffing van een zeemijn dan vergoedt in beginsel de Nederlandse staat die schade indien zij is opgelopen in het Nederlandse deel van het continentale plat. Lijdt een Neder lands schip schade buiten het Nederlands plat, dan gelden daarvoor andere afspra ken. Natuurlijk zijn de schepen tegen dit soort calamiteiten verzekerd. Lloyds heeft in de premies het risico van op een mijn lopen gelijkgesteld met de kans op averij door storm. Maar voor het verhalen van de schade is het voorwaarde dat de be manning precies de positie meldt van het schip op de plaats van het ongeluk. Als dat tenminste nog kan. Onze Marine denkt er anders over Haar mijnopruimingsdienst komt zelfs nog wel mijnen uit de Eerste Wereldoor log tegen, maar ook die moeten onschade - lijk worden gemaakt. Springstof die lang onder water is geweest, kristalliseert na melijk en is dan veel gevaarlijker gewor den. Op het eerste gezicht geeft deze wetenschap aanleiding tot twijfel aan de juistheid van het Duitse argument. I J* /J jigaa-".. '*S l' 'Hl -iWliisitM.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2