SCHRAP NAMEN VAN I McGovern Saigon in met stenen bekogeld Oe Thant zal niet Geen handel meer in geleerdheid MODESHOW Gaullisten betrokken bij schandaal JERSEY SHOP ALLE KANDIDATEN” blijven Tsjechische „Socialistische Beweging”: Minister Riad wordt mogelijk vervangen Onrust in Zuid-Vietnam strijdig met achtergrond „Apartheid is christendom” 1 stokt Slapeloze nachten voor pseudo-doctors in Italië Gesprek tussen Duitslanden Interneringswet in VS af geschaft -ren 3 2 1 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 99 Deken van Johannesburg: Onrust Op vrije voeten Doofpot Dassault Onwelriekend Barteljorisstraat 27 - Haarlem Telefoon 320618 UITNODIGING voor GRATIS PROEFLES DALE CARNEGIE CURSUS PARIJS Het milj oenenschandaal van de Franse bouw- en beleg gingsmaatschappij „La Garantie Foncière” dat, na jaren onderaards ge smeuld te hebben, twee maanden geleden met een zware knal en de verspreiding van veel kwalijke geuren eindelijk explodeerde, is nog steeds niet al te openhartig uit de doeken gedaan. Het was al gauw dui delijk dat een aantal gaullistische parlementariërs en andere hoge par tijbonzen direct bij het schandaal betrokken waren, maar nu blijken nóg veel hogere kopstukken tot in de toppen van het staatsbestuur even min geheel vrijuit te gaan MAANDAGMIDDAG 20 SEPTEMBER - K - W - (Van onze redacteur in Jeruzalem) dat recht was tot nu toe al even theoretisch. (Van onze redacteur in Bonn) SENATOR MCGOVERN (Van onze redacteur in Rome) arena De parlementsverkiezingen hadden al in 1968 moeten worden gehouden, maar zijn toen in verband met de Russische invasie uitgesteld. Pas nu, ruim drie jaar later gelooft Husak de interne situatie voldoen de onder controle te hebben. De verkie- De wet dateert van 1950. het begin van de koude oorlog. Er is nooit gebruik van gemaakt DE NIEUWE COLLECTIES HERFST/WINTER 71-72 ZIJN UIT. Partijleider Husak heeft het afgelopen weekeinde een plenaire vergadering van het Centrale Comité aangekondigd. Men verwacht dat die vrijdag plaats heeft en dat bij die gelegenheid de precieze datum DOOR DIE nieuwe uitloper aan de stam van het oorspronkelijke schan daal is nu ook weer eens de deksel opgelicht van een andere doofpot. waarmee dan gelijktijdig de eerlijke democratische spelregels worden door kruist. Het is al geruime tijd bekend dat Riad op de nominatie staat om vervangen te worden. BONN. De onderhandelingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR, over de noodzakelijke aanvulling voor het Berltfn- akkoord, zijn ook gisteren nog niet op gang gekomen. PRETORIA, (AP) De Anglicaanse deken van Johannesburg, dominee Gonvil- le A. Ffrench-Beytagh heeft de Zuidafri- kaanse apartheid beschreven als „strijdig met het christendom” DONDERDAG 16 SEPTEMBER 7.00 uur RESTAURANT VAN AKEN Baan 113 - Haarlem lO- en en lat n- ;et gs te. rr- ijn ek iiP is en !H1 MAAR INTUSSEN zijn er ook ande re en nóg onwelriekender staaltjes van medeplichtigen aan het licht gekomen. Bekend is geworden dat zowel de jon ge advocaat Rochenoir die intussen in de gevangenis zit als Rives- Henrys sinds lange jaren tot de intie me entourage van premier Chaban- Delmas en ook van president Pompi dou behoorden, voor wie ze diverse vertrouwensmissies hebben uitgevoerd. De veronderstelling mag niet hele- Een voorsprong waardoor altijd de meer conservatieve en rechtse kandi daten bevoordeeld worden. En zo werd Georges Pompidou’s campagne, behalve dan vermoedelijk door de Garantie Foncière, ook nog door zijn vroegere broodheer bankier De Rothschild, de textiel- en krantenkontag (en eigenaar van de „Figaro”) Jean Prouvost en, vooral niet te vergeten, door de wa pen- en vliegtuigfabrikant Marcel Das sault gefinancierd. JERUZALEM. De vraag of de nieu we Egyptische regering opnieuw Mah- moed Riad als minister van Buitenlandse Zaken onder haar leden zal tellen wordt als een barometer beschouwd voor de machtspositie van Egypte’s president Sa dat. WASHINGTON. (AFP) Met 356 te gen 49 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wet inge trokken, die de regering in tijden van oorlog en opstand het recht gaf staatsge vaarlijke elementen te interneren. Daarentegen stopte de andere mach tige pers- en textielmagnaat, Marcel Boussac, Alain Poher weer wat zak centjes toe. Maar wie onder de Franse grootkapitalisten geld zou hebben ge stoken in de verkiezingsambities van linkse kandidaten als Mitterrand of zelfs Deferre is tot dusver nooit uitge lekt, en vermoedelijk zal die aandrang dan ook wel veel minder groot zijn geweest. Die beide feiten de traagheid van Vrouwe Justitia èn de boter die een aantal aanzienlijke schedels zou bedek ken zouden wel eens in een relatie van oorzaak en gevolg met elkander verbonden kunnen zijn, zo veronder stelt men in Parijs. ROME. Iedere Italiaan, die er niet meteen helemaal idioot uitziet, wordt door de andere Italianen met „dottore” aange sproken. Kan hij daarbij nog lezen en schrijven, dan kan hij „professore” worden genoemd. Heeft iemand iets van hem nodig, dan wordt het al gauw „eomman- datore”. Intussen wordt niet alleen bij de oppositie, maar zelfs onder de gaullis ten opnieuw aangedrongen op een wet, die de financiering van verkiezings campagnes aan banden zou moeten leggen. Een Dassault, die krachtens de bui tenlandse politiek van het Elysée nu half Afrika en nog enkele andere con treien van wapens en vliegtuigen voor ziet, heeft zich met die belegging dus ook niet vergist. Voor de hoge heren van de Garantie Foncière zou men zich, als gezegd, nog niet zó definitief uit willen spreken. In Zuid-Vietnam, waar op het slagveld bijna geen activiteit voorkomt, is het vandaag onrustig geweest met tegen de Amerikanen en president Thieu gerichte betogingen en aanslagen. zingen zijn bedoeld als sluitstuk van de zogenaamde „normalisering” in Tsjecho- Slowakije. In juni van dit iaar hebben de beide Kamers van het parlement een nieuwe kieswet aangenomen, die noodza kelijk was geworden door de federalise ring van Tsjechië en Slowakije in oktober 1968. Zelfs een verlenging van zijn ambtspe riode met een jaar of een paar maanden zal hij in geen geval accepteren. „Mijn besluit staat onomstotelijk vast”, zo ver klaarde Oe Thant gisteren op een pers conferentie. In antwoord op vragen over Vietnam zei Thant dat het vredesvoorstel van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront. dat op 1 juli in Parjs werd ingediend, „misschien de beste gelegenheid biedt om de impasse in het vredesoverleg te doorbreken.” De VN-secretaris-generaal is teleurge steld over het stilzwijgen van de Veilig heidsraad over zijn memorandum inzake Oost-Pakistan. De toestand in Oost-Pakis- tan ziet Thant nog steeds als een bedrei ging van de internationale vrede en vei ligheid. WANT ZULKE toch wel leuke be dragen kunnen natuurlijk moeilijk al leen maar onder de noemer van een vriendschapsgebaar worden geplaatst. Eerder als politiek beleggingsgeld, waarbij de milde gevers erop rekenen dat het zijn rente op zal brengen. SAIGON. (AP en Reuter) De Ameri kaanse senator George McGovern heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Vietnam eni ge benauwde ogenblikken doorgemaakt Een kerk in Saigon, waar McGovern zich met een groep studenten en politieke tegenstanders van het Zuidvietnamees be wind onderhield, werd met stenen en benzinebommen bekogeld. Pas na ongeveer een half uur kon de senator, fel tegen stander van het Amerikaans regeringsbe leid inzake Vietnam, door leden van de Amerikaanse militaire politie en van de ambassadewacht worden ontzet. Een ooggetuige vertelde dat de stenen waren gegooid door zogenoemde „cow boys”, leden van jeugdbenden die de stad Saigon op motorfietsen onveilig maken. Het gesprek dat McGovern in de kerk had willen voeren ging over de toestand in de Zuidvietnamese gevangenissen,en in het bijzonder het lot van de politieke gevangenen. De deken is gisteren voor de eerste maal in de getuigenbank verschenen in zijn proces op beschuldiging van overtre ding van de wet op het terrorisme. De deken, die is vrijgelaten op een borgtocht van circa 50.000 gulden verklaarde zich niet schuldig te achten aan het hem ten laste gelegde. In antwoord op vragen die hem door zijn advocaat werden gesteld, zei de 59- jarige Ffrench-Beytagh dat hij nooit lid is geweest van een politieke partij. Gevraagd naar zijn mening over nationalisme, zei hij: „Ik haat zwart nationalisme net zo erg als blank nationalisme, ik haat alles dat het volk verdeelt” De deken zei dat ,men onder sommige omstandigheden de wetten van de staat niet moet gehoorzamen. Als men bijvoor beeld op mij als priester een beroep doet om een Afrikaans kerkelid te bedienen en ik zou daarvoor geen vergunning krijgen dan zou ik zonder vergunning gaan” Ffrench-Beytagh zei verder dat .Jesus voor de gehele mensheid is geboren en niet alleen maar voor één ras”. Hij ver klaarde dat religie en politiek niet ge scheiden kunnen worden, „want beiden behoren tot de legitieme activiteiten van de mens”. Men mag de politicus van de Radi cale Partij Jean-Jacques Servan- Schreiber alweer de eer niet misgun- voor de verkiezingen bekend wordt ge maakt. De houding van de bevolking is er een van ijzige afwijzing. De ondergrondse ac tie om alle kandidaten te laten doorstre pen, hetgeen voor de betrokkenen een vrijwel risicoloze vorm van protest bete kent. zou daarom volgens waarnemers wel eens een eclatant succes kunnen wor den. In het manifest, aldus meldt het Britse persbureau Reuter, opgesteld door de so cialistische beweging van Tsjechoslowaak se burgers” wordt gezegd dat deze verkie zingen geen echte verkiezingen zijn omdat de Tsjechoslo waken niet hun eigen verte genwoordigers m het parlement, de natio nale raad en de regionale en plaatselijke bestuursinstellingen mogen kiezen. Maar hij heeft ook bij voorbaat al gewaarschuwd niet te zullen meehuilen met de wolven in het bos, die Rives- Henrys nu als eenzame zondebok de woestijn in willen sturen. Volgens JJSS zou de parlementaire onschendbaarheid van zo’n driehonderd parlementariërs van het regeringsblok moeten worden opgeheven, omdat het gaullisme en bloc aansprakelijk moet worden gesteld voor alle vertakkingen tussen groot-kapitaal en politiek, waar van het onderhavige schandaal slechts een symptomatische illustratie zou vor men. En als een van de bewijzen voor die stelling voert hij aan de nalatigheid van de regering een wet tegen de grondspeculatie in actieve werking te stellen, die het parlement niettemin al maanden geleden had gevoteerd. Een Amerikaanse militair (rechts) en een Zuidvietnamese brandweer man kijken naar een uitgebrande legervrachtwagen in Saigon. Guer rillastrijders hadden de wagen, waarvan de chauffeur ernstig werd gewond, aangevallen. Het was de vijfde aanslag binnen enkele dagen in het gebied van de Zuidvietnamese hoofdstad. maal worden verwaarloosd, dat het gerechtelijke onderzoek niet met een flitsende snlheid verloopt doordat de verdachten óver gegevens en zelfs do cumenten zouden kunnen beschikken die de allerhoogste gezagsdragers dan toch maar liever niet aan de grote klok zien hangen. In dat verband wordt in politieke kringen nu steeds luider gefluisterd over een cheque van bijna twee mil joen franken die een van de voormali ge directeuren van de nep-onderne- ming, Robert Frenkel die samen met zijn vrouw zijn directiezetel even eens voor de nor heeft moeten verwis selen in juni 1969 in de gaullistische partijkas zou hebben gestort, om de verkiezingscampagne van president Pompidou te helpen financieren. Verscheidene kranten, waaronder „Le Monde”, hebben openlijk de vraag gesteld of het waar is van die cheque, maar van enige tegenspraak heeft het Elysée zich tot dusver consequent ont houden. Arabische diplomatieke kringen ver wachten dat de Sovjet-Unie begin volgend jaar de diplomatieke betrekkingen met Israel zal hernieuwen. Het schijnt dat ondanks alle ontkenningen er regelmatig rechtstreekse contacten tussen Israëlische en Russische diplomaten plaatsvinden. Met genoegen nodigen wij U uit voor onze modeshow die gehouden wordt a.s. NEW YORK (Reuter en AFP). Oe Thant wil „in geen enkel geval” secreta- ris-generaal van de Verenigde Naties blij ven. Zijn mandaat loopt op 31 december van dit jaar af. Dat de ruime meerderheid van Italianen juridisch ten onrechte met „dottore” wordt aangesproken, weet bijna iedereen en nu is in Rome ontdekt dat er ruim 10.000 zogenoemd gepromoveerde Italianen rondlopen die hun dissertatie bij een spe ciaal bureau hebben laten maken. In Rome is een florerend bureau, dat voor 24.000 tot 42.000 gulden een proef schrift op bestelling levert. Althans lever- De staatssecretarissen Bahr (West- Duitsland) en Kohl (DDR) confereerden ruim anderhalf uur onder vier ogen, waarna een communiqué werd uitgegeven dat nauwelijks meer dan de datum voor de volgende ontmoeting (22 september in Oost-Berlijn) bevatte. Emigrant. Rabbijn Meir Kahane de leider van de militante Jewish Defense League in de Verenigde Staten is in Israel aan gekomen als nieuwe immigrant. Maar hij zal elk jaar zes maanden in de V.S. doorbrengen „om zijn beweging te leiden” Kosmos 438. Het Russische persbureau Tass heeft de lancering van de 438-ste satel liet in de Kosmosreeks bekendgemaakt. Openbaar. Vier wegens moord ter dood veroordeelde mannen zijn vorige week in Ethiopië in het openbaar opgehangen. Een grote menigte woonde de terecht stelling in de buurt van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba bij. Riad is een tegenstander van het Ame rikaanse initiatief voor een tussenoplos sing, die opening van het Suez-kanaal mogelijk moet maken. Daarom wordt Ri- ad’s al of niet aanblijven als een aanwij zing gezien voor de toekomst van de Egyptische buitenlandse politiek. Riad’s bezwaren tegen de politiek van president Sadat komen zo nu en dan voorzichtig tot uiting, zoals onlangs in Belgrado waar Riad benadrukte dat alleen een algehele regeling van het conflict voor Egypte aanvaardbaar is. De meningsverschillen met president Sadat zijn niet van ideologische aard en staan daarom ook niet in verband met het proces tegen Ali Sabri en zijn medewer kers. Als mogelijke opvolger van Riad wordt genoemd: Hafez Ismail, nu Riad’s plaatsvervanger. EEN VIERTAL voormalige directeu ren en raadgevers van de maatschap pij, die mooi weer met de inleggelden van de aandeelhouders had gespeeld, zit intussen achter slot en grendel. Maar de oprichter van de zaak, het gaullistische Kamerlid Rives-Henrys die ondertussen de vinnigste bokser onder de Parijse advocaten, de beruch te fascistische mr. Tixier-Vi-gnancour voor zijn dossier heeft weten te span nen loopt nog steeds op vrije voeten rond, en blijft zich achter zijn parle mentaire onschendbaarheid verbergen. Zolang de instructie niet voltooid is wenst de partij en/of de regering hem ook niet formeel te laten vallen. Niet temin heeft de minister van Justitie, René Pleven die niet bij de gaullis tische UDR is ingeschreven een brief tot de Constitutionele Raad, de hoogste gerechtelijke instantie, gericht met de vraag of het geen overweging zou verdienen Rives-Henrys uit het parlement te verwijderen. Allemaal te kenen die wél wijzen op een wat moeilijk parket waarin de regering nu geraakt is. de, want de Justitie is er zich mee gaan bemoeien. Die heeft de betrokkenen gewe zen op een wet uit 1925, die dergelijke praktijken verbiedt. En wie deze wet overtreedt gaat voor twee maanden tot één jaar de gevangenis in. Tienduizend peseudo-doctors hadden dan ook slapeloze nachten, toen in 1969 de Justitie een onderzoek begon in te stellen naar een Romeins bureau, dat openlijk adverteerde met geprefabriceerde proefschriften. Overigens is niet uitgesloten dat men daar in de loop van de jaren al heel wat oogjes heeft dichtgeknepen. De Romeinse rechter begreep de noden van zijn schuldigen heel goed. Hij begon met een algemene „amnestie” af te kondi gen, omdat inderdaad de ramp van een andersluidende beslissing niet te overzien zou zijn geweest. De pseudo-doctors had den hun „studie” weer helemaal op nieuw moeten beginnen en ze waren in ieder geval ook hun baan kwijt geweest. De rechter hoopt met deze vergevings gezinde actie dat de toekomstige handel in geleerdheid de kop zal worden ingedrukt met angst voor de wet van 1925. Die kent nu iedereen weer, aldus de rechter, en wie het nu nog probeert, die moet het zelf maar weten. Men neemt aan dat Georges Pompi dou, twee jaar geleden, het kokette sommetje van zestig tot negentig mil joen franken tegen zijn campagne heeft weten aan te gooien. Zijn rivaal Alain Poher zou zich met een wat lager bedrag hebben moeten tevreden stellen. Het is natuurlijk niet helemaal zo dat, ondanks het nauwkeurige recept dat enkele jaren geleden in de Ver enigde Staten werd gepubliceerd „Hoe een president te maken”, men de ver kiezing van een Kamerlid of zelfs een staatshoofd alléén met een vette zak duiten zou kunnen garanderen. Maar een goedgerichte, massale en daardoor zeer kostbare propagandacampagne geeft een kandidaat wél een forse voorsprong op zijn concurrenten, (Van onze redactrice in Wenen) PRAAG De aanstaande parlementsverkiezingen in Tsjecho-Slowakije dreigen in een krachtmeting tussen partijleider Husak en de bevolking te ontaarden. Door het hele land circuleren pamfletten, waarin de verzets beweging de mensen oproept om de verkiezingen te saboteren. Ze worden aangeraden om of thuis te blijven of alle kandidaten op het stembriefje te schrappen. Theoretisch bestaat er in Tsjecho-Slowakije geen stemplicht, maar wie niet meedoet moet op represailles rekenen. Men heeft wel het recht om de namen van niet welgevallige kandidaten te schrappen, maar den Zuidvietnamese oorlogsinvaliden van daag een vreedzame betoging voor Ameri kaanse ondersteuning van hun eisen tot verhoging van de veteranenuitkeringen. Elders in de stad betoogde een „bewe ging van katholieken voor de vrede” voor terugtrekking van de Amerikaanse bezet tingstroepen. Ook in Hue, in het noorden van Zuid- Vietnam, hebben zich felle anti-Ameri- kaanse incidenten voorgedaan. In deze stad, die bekend staat als een centrum van oppositie tegen zowel de regering in Saigon als de Amerikanen, deden jongelui aanvallen met benzinebommen op Ameri kaanse voertuigen. De ongeveer 10.000 Amerikaanse militairen en burgers in de omgeving van Hue kregen na de inciden ten opdracht binnen te blijven. De rellen waren veroorzaakt door de dood van een jonge Zuidvietnamees, die door een Amerikaanse militair was neer geschoten. 2 uur in Café-Restaurant „DIE RAEKSE” (tegenover parkeergarage) Geshowd zullen worden modellen van: LUCIA, ERICA RÖSSLER, KIO, LOUISA SPAGNOLI, GIBI ROMA, MARIS MARESSA, MONTAGUT, BRUESTLE, KORRIGAN, PARIS, ENZ. Japonnen, Deux Fièces. Mantels, Broekpakken, Rokken, Blouses, Pullovers, Pantalons. Maten: 38 t.m. 50. Reserveren: Tel. of aan de zaak. (Prijs ƒ5,- p.p.) Zeker viermaal werden in Saigon brandbommen gegooid naar Amerikaanse voertuigen. Bij een aanslag liep een on derofficier van de Amerikaanse marine ernstige brandwonden op. De daders, jongelui op motorfietsen, waren vermoedelijk radicale studenten die gekant zijn tegen de Amerikaanse aanwe zigheid in Vietnam en tegen het bewind van president Nguyen Van Thieu. Voor de Amerikaanse ambassade hiel- nen dat hij het is geweest die, nog maar nauwelijks weer in de politieke afgedaald, heeft aangekondigd, dat hij de zaak nu in en door het parlement zelf aan het rollen wil brengen. ■ji

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3