Coach Jan Janbroers: Henri Buitenzorg en Eland in titelstrijd Flamingo’s stort zich voor de eerste maal serieus Europa-cupgewoel m Ramsey ziet het wel voor Nederland Bij nieuwe sponsor Frisol Cees Priem blijft tot De Super Stereo Bank Mees Hope nv München bij amateurs „Koers van de waarheid” „Kwartfinale eerste doel” J h* w| I 1 Stan Smith won Forest Hills 1 Rusland op eerste plaats 21 Kent u de voordelen van de obligatierenterekening van Bank Mees Hope NV: ja DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 Collectief denkwerk Basketbal Financiële zorgen BMH per maand vrij opneembaar. Etappewinst Perurena in ronde Catelonië Dl (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Zoals gemeld, trekt het huidige merk- ADVERTENTIE 3329 Het rentepercentage van deze rekening is gekoppeld aan het maandelijks rendement van 9 staatsobligaties. Over augustus ’71 bedroeg dit percentage 5 Bovendien f 2.000, per maand vrij opneembaar. En geen opzegtermijn voor de aankoop van effecten of onroerend goed. Voor andere Termijnspaardeposito 5’A% bij een opzegtermijn van 6 maanden. Termijnspaardeposito 6V4°/o bij een opzegtermijn van 12 maanden. Termijnspaardeposito 7% 24 maanden vast. Op onze kantoren zal men u graag alle gewenste inlichtingen verstrekken. Smith overdonderde de Tsjechische da- viscupspeler, die in de eerste ronde New combe en in de halve finale Ashe had uitgeschakeld met zijn flitsende services en krachtige volleys. En het krachttennis dat Smith demonstreerde werd voor Ko- des een soort nachtmerrie. Met deze zege is de 24-jarige soldaat Stan Smith de tweede Amerikaan geworden die in zes tien jaar de titel in het herenenkelspel op Forest Hills heeft gewonnen. De Amerikaanse Billie Jean King heeft in het damesenkelspel gewonnen. Zij ver sloeg haar landgenote Rosemary Casals met 6-4, 7-6. Het was de elfde overwin ning uit elf wedstrijden die Billie Jean King heeft gespeeld tegen Casals. King speelde brillant tennis en was haar tegen standster in alle opzichten verre de baas. Zij verdiende met haar zege 5000 dollars. Smith verdiende met zijn zege 15.000 dollars, maar hij zal geen cent van deze prijs accepteren Het bedrag zal als dona tie worden gestort in het Amerikaanse Davis Cupfonds. Graetz maakt super-radio’s met subliem stereo-geluid. Door middel van een automatische afstemming is elke gewenste zender onder handbereik... Druk op de knop dan gaat een grandioze wereld van geluid voor u open. Dan komt alle techniek tot z'n recht die Graetz in deze radio's heeft toegepast. De vorm geving geeft nog een ekstra dimensie aan de prachttoestellen die u geleverd krijgt inklusief 2 geluidsboxen. een jaarlijkse bijdrage van 35.000 van de sponsor niet van de grond gekomen is.” „Maar,” vult Janbroers aan, „daarmee zijn we nog niet helemaal uit de financië le zorgen. De bijdrage van Levi’s is voor namelijk gebaseerd op de nationale com petitie. Dat kost ons voor het eerste team alleen al 25.000 per jaar aan reiskosten en kleding. Voor de deelname aan het Europese toernooi moeten we net als in voorgaande jaren weer een beroep doen op de gemeente Haarlem.” Een afschrij ving wegens geldgebrek, zoals twee jaar geleden, is door de steun van Levi’s echter niet meer nodig, wat niet wil zeggen dat Flamingo’s zich onbezorgd in het cupge- woel kan storten. Met de uitgebreide nati- doeleinden geldt een opzeg termijn van 3 maanden. Minimale le storting f 500, daarna tenminste f 100,— per keer. Bank Mees Hope NV kent nog meer aantrekkelijke spaarrekeningen: Spaardeposito: 4W/o bij een opzegtermijn van 1 maand. LONDEN. Sir Alt Ramsey, manager van het Engelse elftal, is van mening dat Nederland en Joegoslavië beide landen bereikten in 1970 het eindtoernooi niet zich zulien plaatsen bij de zestien landen die zuilen deelnemen „ar de eindronden van hef toernooi om he wereldkampioen schap voetbal 1974 in West-Duitsland. Om zich te plaatsen zal Nederland in de voor ronden België, Noorwegen en Ijsland moe ten uitschakelen. Volgens Ramsey zullen de Europese ver tegenwoordigers in West-Duitsland zijn: Engeland, Hongarije. Italië, Nederland, Roemenië, Portugal of Bulgarije, Joego slavië Tsjecho-Slowakije en Rusland. Verder versloeg Roemenië Spanje met 76-72 na een ruststand van 33-33 en West- Duitsland Frankrijk (88-64). Het schema voor de halve finales van vrijdag is: Rus landItalië en JoegoslaviëPolen. keer eerder geklopt, Nee, spot niet met Henri Buitenzorg. We ontlopen elkaar niks en voor mij wint het paard dat de gelukkigste koers krijgt. Eén ding weet ik zeker dat Eland heel goed is,” aldus Jan van Dooyeweerd, die voor de grote strijd niets aan het toeval overlaat. ESSEN. Op de laatste dag van de voorronden voor het Europees kampioen schap basketbal heren heeft Rusland woensdag in Essen met 94-73 gewonnen van Polen. De ruststand was 47-43 voor de Russen, die door deze overwinning de eerste plaats in de a-groep bezetten. team van Cees Priem (Acifit) zich terug uit de wielersport. Niet alleen Priem stapt van Acifit over naar Frisol, maar ook de ploegleiders Piet Liebregts uit Amsterdam en Peet Verschuren uit Helsweert. Ook de Acifit-renners Peter van den Donk en Cor Leunis zullen voor Frisol gaan rijden. Voorts heeft Frisol onder meer aange trokken de renners Nanno Bakker (thans rijdend voor Amstel) en Nico Vermeulen (nu uitkomend voor Peugeot). Voor Frisol reden dit seizoen reeds de renners Ad van Opdorp, Harry van Groezen, Bertus Slings, Peter Goedde, Hans Hellemons en Wim Evertse. (Van onze sportredactie) GOES. Cees Priem uit Goes heeft gistermiddag definitief het besluit geno men nog een jaar amateur te blijven. De Zeeuwse renner zal gaan rijden voor het amateurteam van Frisol, een benzine- maatschappij uit Dordrecht. Cees Priem is nog wel lange tijd in onderhandeling geweest met de Franse profploeg van Bic. De kansen van Priem op een profcontract werden echter aan zienlijk kleiner toen door de directie van Bic het besluit werd genomen om de profgroep van 36 tot 20 renners terug te brengen. Bovendien speelde voor Cees Priem ook een rol de onverwachte over stap van Jan Janssen van Bic naar Flan- dria. Jan Janssen trad aanvankelijk als bemiddelaar op tussen Priem en Bic. Nu Cees Priem besloten heeft nog een jaar amateur te blijven kan deze Zeeuwse renner ook opgenomen worden in de se lectie van KNWU-coach Joop Middelink voor de Olympische Spelen van volgend jaar in München. Leg uw oor te luisteren bij de erkende Graetz handelaar. En ontdek het zelf. Stereo in 1971 is Graetz. 100% Nederlandse garantie door „Graetz (Nederland)” garantie-zegel. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Sportvernieuwer Pierre de Coubertin mag het dan nog zo goed bedoeld hebben toen hij stelde dat deelnemen belangrijker zou zijn dan winnen, voor Levi’s-Flamingo’s gaat die idealistische olympische leef regel, althans in Europees verband, niet langer op. Drie maal heeft de Haarlemse basketbalclub voor een continentaal bekertoernooi ingeschre ven, en evenzovele keren was men er eigenlijk bij voorbaat al van door drongen dan een eervolle klassering buiten bereik lag. De voornaamste re den voor de deelname tot nu toe was het opdoen van internationale erva ring. Badalona (Spanje), Leipzig en Dukla Ölomouc zorgden er achtereen volgens voor dat de realisten gelijk kregen, door de nationale basketkam- pioen in de eerste wedstrijden uit te schakelen. In het komende seizoen gaan de Haarlemmers het voor de vierde maal proberen is dit keer is het menens. Coach Jan Janbroers, geroutineerdste deel van de twee-eenheid met Rob de Wit, behoorde vorig jaar nog tot de gematigde optimisten, die niet verder wilden kijken dan de eerste ronde tegen de Tsjechen. Die voor zichtigheid is nu voor een flink deel opgetrokken. „Het moet nu mogeljjk zijn”, voorspelt hij, „dat we de kwartfinales bereiken”. Hetgeen inhoudt dat de Nederlandse vertegenwoordigers zich met succes door de eerste twee ronden moeten worstelen. De beloning daarvoor zal bestaan uit plaat sing in een poule van vier teams, die in een halve competitie uitmaken wie zich voor de halve eindstrijden kwalificeren. HAARLEM. Het kampioenschap van Nederland dat zondagmiddag op Duindigt wordt gehouden brengt voor de derde maal in hun carrière de twee Nederlandse topdravers Henri Buitenzorg en Eland te genover elkaar. Het zal ook in andere takken van sport niet veel gebeuren dat twee atleten al zijn het dan in dit geval vierbenige van zulk een topni veau elkaar zo weinig hebben ontmoet. Hun eerste treffen viel vorig jaar in de Gouden Zweep. Henri werd de winnaar, maar een jaar later nam Eland in de Gouden Zweep zijn revanche en klopte zijn drie jaar jongere rivaal met slechts 0,2 sec. verschil. FOREST HILLS. De Amerikaan Stan Smith heeft woensdag het herenen kelspel gewonnen van de open Ameri kaanse kampioenschappen in Forest Hills. De 1.92 m lange 83 kilo wegende Smith versloeg in de eindstrijd Jan Kodes met 3-6 6-3 6-2 7-6. Het is de eerste grote overwinning van Smith, die in december 25 jaar wordt. Op Wimbledon verloor hij in de eindstrijd van Newcombe. Dat collectieve denkwerk is niet zonder resultaat gebleven. In de eerste plaats kwam men tot de overtuiging dat de grootte van de financiële bijdrage van sponsor Levi’s gekoppeld moest worden aan de prestaties van de ploeg, waardoor dat als extra-prikkel kan dienen. Daar naast werd al het mogelijke gedaan om de organisatie te perfectioneren, er kwam een presentielijst op de trainingen, men bestelde speciale basketbalkleding in Amerika, het aantal verplichte trainingen werd opgevoerd tot drie per week en als klap op de vuurpijl werd conditietrainer Dick Nolten als opvolger van Wil West phal aangesteld. Die trainerswisseling was geen toeval. Janbroers: „We willen voor komen dat Flamingo's de bekende eenoog in het land der blinden zou worden. Het is bij ons net als in een goed bedrijf. Als je een bepaald niveau hebt bereikt, be staat het gevaar dat je inslaapt en op dezelfde hoogte blijft hangen. Een ererondje op de schouders is voor Janbroers in Nederland bijna een rou tinekwestie geworden. De Haarlemse coach wil echter meer en werkt met be hulp van collega Rob de Wit aan een internationale erkenning van Flamingo’s. gen. Daarom moeten de spelers zich in tien minuten leeg kunnen lopen. Niet alleen aanvallend, maar vooral ook in de verdediging. Tot nu toe was onze opzet teveel gericht op de aanval. Dat moet veranderen, willen we het spel van de Europese topploegen gaan spelen.” Met deze opzet is Flamingo’s voor Ne derlandse begrippen zeer progressief, zoals heit ook vooraan stond vorig jaar toen de mogelijkheid voor totale sponsoring werd geschapen. In de verhouding met de spon sor is inmiddels al een wijziging gekomen. In eerste instantie fungeerde de in Italië wonende Amerikaanse manager Jim Mc Gregor als tussenpersoon. Hij ontving een bepaald bedrag van Levi’s Nederland in ruil voor twee Amerikaanse spelers: More en Schreur. Bovendien zouden de Haar lemmers een extra-bijdrage van de uitge kiende Yank ontvangen als het kampioen schap werd behaald. Er zijn nu alweer maanden verstreken sinds die opdracht werd uitgevoerd, maar van de beloofde som nog steeds geen spoor. Voor Fla mingo’s reden genoeg om de banden met McGregor te verbreken en zelf met Levi’s te gaan onderhandelen. Het nieuwe con tract waarin tevens het behoud van de twee Amerikaanse spelers wordt gegaran deerd, is op ondertekening na klaar. dan ook Haarlemse aanpak TARRAGONA. De Spanjaard Do mingo Perurena heeft de eerste rit van de Wielerronde van Catalonië gewonnen. Hij legde de 162,9 km van Calafell naar Tarra gona af in 4 uur 21 minuten en 57 se conden. De Belg Guid< Reybroek werd tweede in dezelfde tijd. Daarna volgden Moreno (Sp), Bitossi (It; en Lopez Rodri- guez (Sp). Hoofdkantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-213213; Rotterdam, Blaak 10, tel. 010-11104C Kantoor Haarlem: Houtplein 8, tel. 023-315950. Zondag wordt in Essen, na afloop van van de mislukking van SVE, dat ondanks de finale om de Europese titel voor lan- 1««-— -- denteams, geloot voor de eerste ronde om de EC I. Voor de eerste maal zullen daar vertegenwoordigers van de Haarlemse vereniging aanwezig zijn om de belangen te behartigen, een afdoende illustratie van de veranderde instelling ten opzichte van het continentale avontuur. Bij Flamin go’s heeft men met behulp van de Ameri kanen Bill More en Gerhard Schreur, vo rige week uit de USA teruggekeerd, defi nitief afgerekend met het chronische min derwaardigheidscomplex. Janbroers „Dat tweetal heeft in onze ploeg een revolutie teweeg gebracht. Door hun komst zijn we in een stroomversnelling terecht gekomen, die ons veel vlugger dan verwacht deed uitgroeien tot een vrijwel complete ploeg.” Toen oud-Herlypromotor Rob de Wit zich vorig jaar voor het eerst naast Jan broers op de bank zette, lag er een splinternieuw driejarenplan klaar, waarin de weg naar de Europese middenklasse was aangegeven. Dit geesteskind van De Wit en Janbroers was opgebouwd uit drie fasen: eerste jaar: consolideren van de bestaande ploeg; tweede jaar: verdere uit bouw van het team en aansluiting met de staart van het Europese toernooi en ten- slottehet derde jaar, waarin de definitieve doorbraak op Europees niveau tot stand moest komen. Zegt Janbroers: „De laatste anderhalf jaar zijn we voortdurend aan het brainstormen geweest. We hebben ons afgevraagd welke les we moesten leren onale competitie („Die zullen we zeker niet voor de Europa Cup verwaarlozen,” aldus Janbroers) en aanverwante toer nooien komen de Haarlemmers dit jaar op een totaal van ruim zeventig officiële wedstrijden. Voor „amateurs,” waarvan een aantal met een vaste baan, geen kleinigheid. Vorige week gaf hij zijn crack een zwaar werk op Duindigt, omdat hij in de korte periode van rust te dik was gewor den. „Thuis krijg ik 't er bij hem nauwe lijks af, een keertje meenemen naar de baan gaat veel beter. Hij spant zich dan ook veel meer in”. Ook in Otterlo zullen vader en zoon Wagenaar Henri Buitenzorg tot in de puntjes prepareren, vooral ook omdat op Henri’s prestetielijst de nationale titel nog ontbreekt. De „ouwe” Jan spraak zamer en ondanks het vorderen van de jaren nog steeds even „ontplofbaar” als vroeger mikt op Henri Buitenzorg. „Je weet niet wat ie kan. Het is alleen dat verdomde foutje, maar geloof me het wordt Henri”. Er zijn dan nieuwe impulsen nodig om nog hoger te kunnen komen. Mede door de komst van Schreur en More is onze ploeg sneller gerijpt dan we hadden voor zien. Daardoor zijn we bijna een heel jaar op ons driejarenplan ingelopen. Het is nu reëel om te voorspellen dat Flamingo’s met een beetje gunstige loting tot de kwartfinales in de Europa cup kan ko men”. Dick Nolten (Jan Janbroers: „Een echte beul”) maakt het werk van West phal („De jongens leren lopen”) af. Door zijn keiharde conditietraining moet het „plafond” van de spelers verhoogd wor den. „Nolten moet de spelers leren zich helemaal te geven, zich helemaal leeg te lopen voor een bepaald doel. Net als een hardloper dat kan. Die zijn in staat om in enkele seconden helemaal tot op de bo dem te gaan,” aldus de Haarlemse oefen meester. Die aangepaste conditietraining luidde een nieuwe fase in het meerder ja renplan in. Janbroers: „We proberen van nu af aan volgens een nieuw concept te spelen. Ons spel wordt in het vervolg gebaseerd op korte explosieve verrichtin- Het is dan ook niet denkbeel dig dat de Haarlemse club ondanks de zakelijke aanpak en de verbe terde organisatie op het beslissende mo ment gehandicapt wordt omdat een of meerdere van de spelers zich wegens werkzaamheden terug moet trekken. Vo rig jaar gebeurde dat vlak voor de uit wedstrijd tegen Olomouc met Jan Schap- pert, die zich niet vrij kon maken. Jan broers erkent: „Ja, dat is een probleem dat we niet helemaal op kunnen lossen. We hebben echter wel alles gedaan om het risico zo klein mogelijk te maken. Sommigen hebben zelfs al vakantiedagen gereserveerd om mee te kunnen gaan. Daarbij komt dat wij met onze aanwin sten Karei Vrolijk en Harrie Kip op een totaal van twaalf beschikbare spelers zijn gekomen, waardoor een blessure of een andere tegenslag niet meer zo hard aan zal komen.” In het Kampioenschap Nederlandse Paarden kon de prestigeslag geen door gang vinden, omdat Henri Buitenzorg op dezelfde dag in het Deense Aarhus moest aantreden in het internationaal kampioen schap der 5-jarigen. Henri won dat, maar om de balans in evenwicht te houden finishte Eland op Mereveld in het Kampi oenschap als eerste. Ook daarna ontliepen deze grootheden elkaar. Jan van Dooyeweerd liet Mere- velds mijlrecord schieten, omdat dit niet in het koerspatroon van Eland paste. Maar prompt was Jan Wagenaar erbij om het in te pikken, om daarbij en passant Henri’s km-record tot 1 min 19.1 sec. te verbeteren. De Grote Prijs van Nederland zag de beide kampioenen niet. Eland koos de grote KLM-prijs als laatste voorberei ding en Henri Buitenzorg het klassieke H. van Wickevoort Crommelin Memoriaal, dat hij verrassend verloor van Dooye- weerd’s Jojo Buitenzorg. Zo vlak voor het kampioenschap een mentale klap voor Jan Wagenaar Jr. „Nee,” zegt Jan Wagenaar, wiens gezicht de sporen nog draagt van zijn valpartij op Duindigt, „in ons vak moet je leren te winnen en te verliezen. Ik vind dat Henri Buitenzorg heel best heeft gelopen. De twee foutjes braken hem net de nek. als ie zo blijft, dan ben ik door Eland nog niet geklopt.” Tegenover Henri’s acht eerste plaatsen uit dertien starts, die hem dit seizoen ruim 55 mille opleverden, staat Eland’s conduite-staat met veertien overwinnin gen in één reeks uit zestien starts en een financiële oogst van ruim 42 mille. Hier mee zijn zij dit seizoen de meest winnen de Nederlandse paarden. In deze goldrush kan één van de twee of misschien een derde? nog eens 12*/s mille van de sintels van Duindigt plukken. De vraag wie dat zal doen hout het groeiende leger van koersfans nu al weken bezig. Maar ongewild ook de beide trai ners, die het 2500 meter lange kampioen schap zien als de prestigeslag, de koers van de waarheid. Maar evenrrün als de beste kenner of de prognostieken weten zij de uitslag. „Ik ga tegen mijn gedach ten in als ik zou zeggen dat ik met Eland zo maar ga winnen. Hij heeft mij één

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21