Rij gewonden Attica Ook in Marion schietpartij HEVIGE KRITIEK g OP ROCKEFELLER Steeds hoger V oetenwerk Faulkner zet handtekening Geïnterneerden in Ulster niet vrij Burgemeester van Poggio Nativo zwicht voor nonnen Tegenslag voor nudisten in Italië Kant en klare ’«a Spaanse protestactie tegen schietpartij Steeds moeilijker kunsthars vnlpasta in De Zeldzame Kiwivrucht o at Na neerschieten van arbeider 3 2 de Bijenkorf 1 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 Ontslag Geen bekentenis 1 Vicieuze cirkel Oostenrijkse pas nu al wegens sneeuw gesloten DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! r /vwwwwwwwwwwwvwwwvwwwww%/v^ (Van onze redacteur in Madrid) vwvwvwwwwwwwwwvwvvvvvvvwvvvvvw ADVERTENTIE Komt u ’m proeven in ons restaurant? (Van onze redacteur in Londen) f/2 ware grootte) ADVERTENTIE n L- n •ond t de nin- de WENEN (DPA). De naderende winter heeft voor de automobilisten die van de weg over de Grossglockner in Oostenrijk gebruik willen maken al de eerste onaan gename verrassing bereid. Wegens sneeuw val moet deze weg van nu af aan ’s nachts worden gesloten. vo werd voorgespiegeld, voor het geval hij zijn plannen wilde verwezenlijken. Na heftige geestelijke strijd verscheen de burgemeester dezer dagen in de raads zaal van het stadhuis om te vertellen dat rikaanse pers ongeloofwaardig genoemd, want de gijzelaars waren allen geboeid en blank, terwijl nagenoeg de gehele muiten de bevolking van de gevangenis uit niet- blanken bestond. John Bernal. De Engelse natuurkundige John Desmond eBrnal is gisteren op 70-jarige leeftijd overleden. Bernal kreeg op wetenschappelijk terrein internatio nale bekendheid dooi zijn onderzoeken naar kristalstrukturen. Door de politie ondervraagd, ant woordde hij, geen enkele overtreding te hebben begaan. Na het controleren van het rijbewijs moest men de man wel laten gaan: hij had geen enkele wet met voeten getreden. Op een lange rij liggen hier de ge wonde gevangenen van Attica, kort nadat de gevangenis was bestormd door politie-agenten en leden van de Nationale Garde. Volgens officiële cijfers werden „circa honderd” op standige gevangenen gewond. ’P w zoor echt en ROME (AFP) In een straat in Rome heeft de politie een automobilist aangehouden, die zijn voertuig met de voeten bestuurde. Het bleek dat de man, die zich comfortabel had geïnstal leerd, daarmee „handig” uit de voeten kwam. aris de de toe ans rof- rige rei- een len. jlan met en 1979 ie d :e n k bij tima van |oen zoor 'aan kre- >nds :rtal dat zoor 1 of ■den we- vol- ge- de de i- g ■aad iode in arin ron dere >mi- i en nte- last. ves- 872 Ie 1- m pu- ;en- ling lige I- eeft 1 in ;mit •eld, een van eer- ini- il Ie Ie laag 2,38 jard aan ags- 971- Dominici hoopte daarmee de achteruit hollende economie van zijn dorp weer wat op gang te brengen. Maar de dappere burgemeester capituleerde voor het vage vuur dat hem door de pastoor en de nonnen van het klooster van Poggio Nati- In de buurt van Rome zijn naar schat ting vijftien clandestiene nudistenkampen, maar ieder jaar gaan er zo’n 300.000 Italiaanse nudisten naar Joegoslavië of Frankrijk, want daar mag het wel. Te recht dat' alle burgemeesters zoals Domi- nici proberen al het geld dat deze blote toeristen uitgeven in de geldladen van hun eigen gemeenten te laten verdwijnen. Een tot twintig jaar veroordeelde Ame rikaan is gisteren door gevangenisperso neel doodgeschoten toen hij en twee an dere gevangenen probeerden te ontsnap pen ui* de gevangenis van Marion in de Ameri aanse staat Illinois. De wegens bankroof in 1969 veroordeel de Miguel Retolaza had met de twee anderen de chauffeur van een rijdende betonmolen een mes op de keel gezet om hem te dwingen door de prikkeldraadaf rastering te rijden toen de bewakers het vuur openden en hem door het hoofd schoten. De twee anderen gaven zich over. Drie gevangenbewaarders in de staats gevangenis van Auburn (New York) heb ben ontslag genomen. In totaal wil een vijftal bewakers uit deze gevangenis weg. De ontslagen hebben volgens de gevan genisdirectie te maken met het bloedbad in Attica. De advocaat van Patino’s weduwe heeft een officiële aanklacht wegens doodslag tegen de Guardia Civil ingediend. Er heerste in de bouwvaksector van Madrid al enige tijd onrust wegens de onderhandelingen over de vernieuwing van de arbeidscontracten en wegens de alge mene bouwcrisis die tot veel ontslagen heeft geleid. Zoals gewoonlijk kwam de clandestiene oppositie in actie met po gingen om stakingen of betogingen te organiseren, en begon men vlugschriften zonderlijk grote prijsstijging is dat de inflatie opnieuw groter zal zijn dan men tevoren had verwacht. Het kabinet-Bies- heuvel had zich voorgenomen de inflatie te beteugelen en heeft daarvoor reeds de medewerking beloofd gekregen van het bedrijfsleven. In dit verband zal zoals bekend zowel de loonmaatregel als de prijsstop worden opgeheven. Niet bekend is of de grote prijsstijging in de afgelopen maanden inderdaad een gevolg is van het opheffen van de stringente prijscontrole door het ministerie van Economische Za ken. In politieke kringen houdt men er reke ning mee dat minister Langman spoedig zal overgaan tot het opnieuw instellen van een stringente prijsmaatregel voor de laatste maanden van dit jaar. Voor hij echter daartoe overgaat, zal hij eerst af wachten of de vakbeweging zich inder daad zal houden aan de beloofde matiging in de looneisen. Te verwachten is overi gens wel dat vanuit het parlement druk op de minister zal worden uitgeoefend de prijsmaatregel weer van kracht te doen zijn. noemen achter slot en grendel heeft gezet, heeft premier Faulkner gisteren geant woord dat a'leen die personen zijn geïn terneerd die een organisatie steunen die met geweld politeke doeleinden tracht te bereiken. NEW YORK (DPA en Reuter). Gouverneur Nelson Rockefeller van de Amerikaanse staat New York heeft gisteren zijn toestemming om de opstand in de gevangenis van At tica met geweld te onderdrukken te gen de groeiende kritiek verdedigd. „Ik zie niet in wat ik anders had moeten doen”, zei de gouverneur op een persconferentie in New York. „U weet toch ook wel dat in de hitte van een situatie als deze zich tragedies ontwikkelen”. MADRID. De dood van de 33-jarige Spaanse arbeider Pedro Patino, die maan dag tijdens een incident met de Guardia Civil in een buitenwijk van Madrid werd neergeschoten, heeft tot felle arbeiders- protesten en harde beschuldigingen tegen het regime geleid. Gisteren waren ten minste 20.000 vakarbeiders in de Spaanse hoofdstad in staking, terwijl de regering een brief heeft ontvangen waarin een officieel onderzoek wordt geëist. onder de bouwvakarbeiders van Madrid te verspreiden. Maandag maakte het hoofdkwartier van de staatsveiligheidspolitie een communiqué bekend waarin de dood van Pedro Patino en de aanhouding van drie van zijn kame raden werd gemeld. Volgens de officiële lezing kwam het tot een gevecht tussen Patino met één van de agenten, waarbij diens pistool afging. De arbeider werd zodanig getroffen dat hij al op weg naar het ziekenhuis overleed. Het communiqué gaat daarna uitvoerig in op het politieke verleden van Patino, die bij de politie een lang strafblad heeft als lid van de illegale communistische partij en al driemaal wegens clandestiene activi teiten werd aangehouden. In Madrid circu leert het bericht dat Patino een kogel in de rug kreeg toen hij probeerde te vluchten. bij het bepalen van wat wel en wat niet tot de prioriteiten van de overheidsvoor zieningen mag worden gerekend. Als men in de tegenwoordige tijd een patroon van behoeften voor Nederland zou moeten uittekenen, zou men stuiten op verwikkelingen die wijzen op verwaar lozing van primaire eisen. Wanneer bezui nigingen en lastenverzwaringen primaire eisen van levensvreugde gaan aantasten, bereikt men juist het tegenovergestelde van wat men bereiken wil. Een ontevre den, mokkende samenleving vol irritaties en afgunst, zonder voldoende uitlaatklep pen voor de natuurlijke menselijke aan doeningen en frustraties, is niet een mi lieu dat geschikt is om hoge prestaties te leveren. Er rijzen echter wel zeer moeilijke vragen, zoals bijvoorbeeld deze: zal het steeds duurder worden van het autorijden, gevoegd bij het steeds voller worden van het tekortschietende wegennet, uitgroeien tot een ernstige kwetsuur van de recrea tiebehoefte? Kan men die kwetsuur voor komen of genezen door een drastische verbetering van het openbaar vervoer? Dat laatste is onwaarschijnlijk, omdat de auto als recreatiemiddel niet alleen ver voer maar ook op zichzelf ontspanning levert. Bovendien zal op den duur het gevoel ontstaan, dat de auto opnieuw een luxe voor de welgestelden wordt. Men is daarom geneigd te veronderstellen dat beperking van de wegenbouw een recht vaardiger middel tot beteugeling van het autovervoer zou zijn dan verhoging van de rijkosten. Maar dan wordt ook de auto in dienst van de economie in zijn bewe gingsvrijheid belemmerd. Als men dus het openbaar vervoer een aanmerkelijk deel van de vervoersbehoefte wil doen overne men, zal ook het vrachtvervoer door de spoorwegen op een of andere wijze sterk moeten worden bevorderd. De slotsom is, dat een bevredigende oplossing in de hui dige situatie al niet meer bereikbaar is, maar dat nog slechts één werkzaam mid del overblijft om althans enig soelaas te verschaffen, namelijk: ingrijpende prijs verlagingen bij het openbare goederen- en reizigersvervoer, gedeeltelijk gedekt door een geheel nieuwe, goedkopere exploitatie. Een exploitatie echter waarvoor het ge heim nog niet is ontdekt, al zoekt men er al jaren koortsachtig naar. De hopeloosheid van dergelijke onoplos bare problemen maakt zich ook op andere gebieden van overheidsvoorziening reeds duidelijk meester van de vindingrijke geesten, van wie het verlossende woord wordt verwacht. Zij staan niet langer voor moeilijkheden, maar voor onmoge lijkheden. Het is verbijsterend te beden ken wat er allemaal zal moeten verande ren en zelfs volkomen vernieuwd, van de grond af aan, om nog ergens een opening te forceren in de vicieuze cirkel waarin deze samenleving ronddraait. Hoe ziet er naar uit dat men in een vicieuze cirkel is terechtgekomen, want zo lang de internering van geweldplegers of hun leiders voortduurt, blijft de overwe gend katholieke oppositie weigeren te praten over haar voornaamste doel: een betere politieke toekomst voor de katho lieke minderheid, die op deze manier zelf het slachtoffer dreigt te worden van het guerrillaleger, de IRA. dat weliswaar voor een herenigd Ierland vecht, maar hoege naamd niet is geïnteresseerd in de politie ke rechten van de katholieke minderheid in het noorden. De Kiwi komt (helaas maar zelden!) uit Nieuw Zeeland; het fris groene vruchtvlees is aan vitamine O veel rijker dan een sinaasappel. Maar het voornaamste: kiwi is lékker sappig, met iets van kruis bes, aardbei èn meloen maar toch helemaal anders. Men moet vooral de invloed niet onder schatten van een afneming der recreatieve mogelijkheden en culturele overheids steun, omdat deze twee factoren van grote betekenis zijn voor de produktie. Zo is bijvoorbeeld de woningnood in Nederland gedurende de laatste twintig jaar heel duidelijk een belangrijke verliespost ge bleken voor de gehele maatschappelijke situatie en daardoor voor de uitkomsten van de economische en industriële bedrij vigheid. Er zijn echter meer van die secundaire oorzaken aan te wijzen, die in belangrijke mate schade aan de nationale economische carrière hebben toegebracht. Ieder land heeft rekening te houden met het feit dat economie en produktie aan hun bron afhankelijk zijn van mensen. Van mensen die goede, bevredigende en rechtvaardige levensomstandigheden nodig hebben om zich volledig te kunnen geven aan hun taak. Dat geldt zowel voor de knappe koppen in de laboratoria als voor de handarbeiders in de werkplaatsen. Het behoeftenpatroon van de mens is niet gemakkelijk te onderscheiden, maar men moet als overheid toch proberen dat pa troon zo duidelijk mogelijk uit te tekenen en zich zo veel mogelijk ernaar te richten. De vloek voor de verhoudingen en de daarmee samenhangende welvaart en welstand in een natie is een automatisme de nudistenbond eerst maar eens moest aantonen dat het kampement niet in strijd zou zijn met de moraal en de politiereglementen. Deze vreemde stelling- name heeft Bruni, de sterke man van de nudistenbond, niet uit het veld geslagen. Hij zoekt op het ogenblik al ergens an ders, want het blijkt dat burgemeesters die niet door pastoors en nonnen voor de voeten worden gelopen plotseling brood beginnen te zien in andermans naakt. Het komt ook voor dat deze lieden lid zijn van andere organisaties. Faulkner herinnerde er in een speciale verklaring aan dat er in Noord-Ierland sprake is van een dodelijke worsteling en een gewapen de samenzwering en dat alleen diegenen worden geïnterneerd die actief bij ge welddaden zijn betrokken. Met de bekendmaking van de rijksbe- groting in het vooruitzicht verdwijnen langzamerhand alle illusies die door het beroemde regeerakkoord van prof. Steen kamp nog in leven waren gehouden. Dat regeerakkoord is vrijwel bedolven onder de „noodmaatregelen”, die het kabinet- Biesheuvel heeft moeten bedenken om de schrikbarende tekorten enigszins te leni gen. De komende begroting omvat een aan tal directe en indirecte lastenverhogingen die het leven met schokken duurder zul len maken. Aan de andere kant snijden bezuinigingsmaatregelen diep in het vlees van nagenoeg alle departementen. Deze twee invloeden hebben onvermijdelijk een verlammende werking op de maatschap pelijke situatie, ofschoon zij eigenlijk be doeld zijn om die situatie te saneren. Het is in dergelijke dwangsituaties namelijk altijd de vraag of het geld, dat door bezuiniging en lastenverzwaring wordt opgepompt, niet onmiddellijk weer weg vloeit aan vermindering van de economi sche uitkomsten door exploitatiemoeilijk- heden in het bedrijfsleven, afneming van de werklust, groei van het onbehagen, verslechtering vhn. de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers, vermindering van de efficiency en teruggang van de buitenlandse handel. Want door de enor me prijsstijgingen zowel als door de slechtere economische en sociale verhou dingen in de bedrijven wordt de concur rentiepositie van Nederland op de buiten landse markten zwakker. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De Italiaanse nudistenvereniging heeft een teleurstelling te verwerken gekregen. Burgemeester Aldo Dominici van het 700 koppen tellende dorpje Poggio Nativo ten noorden van Rome heeft zijn project ingetrokken. Hij had de voorman van de nudistenbond 35 hectare bos grond bij een kasteel ter beschikking willen stellen ten behoeve van de leden. Rockefeller, wiens behandeling van de situatie door president Nixon is geprezen, maar die door liberale en radicale politici scherp wordt gekritiseerd, zei dat het niets geholpen zou hebben als hij had voldaan aan het verzoek van de muitende gevangenen naar Attica te komen om hun klachten te onderzoeken. „Hun houding zou in plaats van soepeler harder zijn geworden”, zei hij. staan er omheen. Bruni vindt dat de politie de wet wel erg streng toepast. „Ik vraag me af,” aldus Bruni, „of er wel prake is van naaktlopen in het openbaar als onze leden alleen kunnen worden gezien als je ervoor in een boom klimt of als je eerst een gat in de schutting boort.” Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoor dehanden. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg 115.30,5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. De reactie van de openbare mening in de V.S. op de nog steeds uitblijvende beken tenis van de gevangenisautoriteiten dat de negen gijzelaars in de gevangenis van Attica in de kogelregen van hun bevrij ders zijn omgekomen is er een van ver bijstering en scherpe kritiek. Niet alleen in kringen van militante negers, maar ook in de pers wordt openlijk getwijfeld aan de geloofwaardigheid van de gevangenis autoriteiten, die gezegd hadden dat de politie pas het vuur opende toen zij zag dat de gevangenen hun gijzelaars de kelen hadden doorgesneden. Toen later bleek, dat alle gijzelaars door kogels waren gedood, terwijl de gevange nen geen vuurwapens hadden, kwam men met de verklaring dat de gijzelaars niet van de gedetineerden te onderscheiden waren omdat zij gevangeniskleren droe gen die zij van de gevangenen hadden moeten aantrekken. Ook deze verklaring wordt in de Ame- Overigens is er in de beide helften van Ierland slechts een gering aantal werkelijke voorstanders van een ophef fing van de verdeling, zodat de IRA zich politiek gesproken eigen’ijk in een lucht ledig bevinden. Bovendien is er geen schijn van kans dat het Britse leger tegenover de IRA zou capituleren, al zijn er sinds augustus 1969 niet minder dan 19 militairen omgekomen. Faulkners besluit om de interneringen te bevestigen van de overgrote meerder heid van de gearresteerden er waren oorspronkelijk 300 verdachten opgepakt is voor vele rooms-katholieken in Noord- Ierland als een schok gekomen en zal zo goed als zeker nog meer kwaad bloed zetten. Het jaar 1971 belooft een bijzonder „duur” jaar te worden. Gisteren werd bekendgemaakt dat de prijzen tot nu toe met gemiddeld 6,6 percent zijn gestegen, terwijl er een prijsstijging van 6,5 percent over het gehele jaar werd verwacht. Men houdt er rekening mee dat aan het eind van dit jaar een nog hoger indexcijfer voor de prijzen bekend zal worden ge maakt De consequenties van deze forse prijs stijgingen zijn nog niet geheel te overzien, maar zeker is dat onze nationale economi sche situatie er nog minder rooskleurig van zal worden. Veel cao’s, waarin een Indexeringsclausule is opgenomen, zullen zodanig worden gewijzigd dat de lonen aan deze prijsstijging worden aangepast. Het gevolg daarvan is, dat ook de over- heidssalarissen, die gelijke tred houden met de loonindex, zullen moeten worden verhoogd. Voor het kabinet-Biesheuvel, dat de laatste hand reeds aan de Miljoe nennota heeft gelegd, betekent dit een nieuwe tegenvaller, die de tekorten van dit jaar alleen maar groter doen zijn. Een ander nadelig gevolg van deze uit- Arrestatie Vijf jonge Grieken die deel /.ouder uitmaken van een tegen de Griekse regering gekenlt organisatie in het buitenland, zijn m Rome gearresteerd. In ons res taurant proeft u ’m au naturel voor 0.75, maar ook met slagroom, met ijs, in taart en zelfs (voor 6.25) met gehakte biefstuk en kerrysaus. En om mee te nemen in de gebakstand (parterre): kiwivruchten per stuk 0.75, taart 5.-, vlaai 1.25 Naaktlopen in het openbaar is in Italië een misdaad. Het wordt hier bestraft met maximaal vijf jaar. Daarom liggen de nu al bestaande nudistenkampen in het ver borgene. Grote, ondoorzichtige hekken LONDEN. De ondertekening door de Noordierse premier Brian Faulkner van het interneringsbesluit tegen 219 personen die vijf weken geleden op grond van de toen genomen maatregelen werden gear resteerd een tiental werd woensdag vrijgelaten betekent een diepe teleur stelling voor de oppositiepartijen en de katholieke gemeenschap in Ulster. Ze hadden hun actieve hulp bij het op gang komen van een verzoeningsproces afhankelijk gesteld van de opheffing der internering. Misschien zouden ze iets toe schietelijker zijn geweest wanneer Faulk ner een groter aantal mensen zou hebben vrijgelaten. Gerry Fist, de leider van de Labourpar- tij, de grootste oppositiepartij in het Stor mont-parlement, blijft weigeren deel te nemen aan het rondetafelgesprek, dat de Britse minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling, in Ulster zal houden met politieke en geestelijke voormannen uit beide bevolkingsgroepen. Het doel van dit gesprek is het vinden van een uitweg uit de moeilijkheden vooral door de katholieken een grotere zeggenschap in het bestuur te geven, om dat ze, hoewel ze nu eindelijk gelijke politieke rechten bezitten, als gevolg van het districtenstelsel numeriek zwak blij ven. Op de klacht van de katholieke minder heid dat de unionistische regering door middel van de internering ook leden van de burgerrechtsbeweging en van de stu- dentengroepen die zich „volksdemocratie” -<

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3