Zes auto’s in Vijftig jaar Velsens Hogere Burger School kettingbotsing HERINNERING VAN ADRIAAN MORRIËN Andere wereld van halfgoden Velsen en Groot-Amsterdam Flarden en flitsen... VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Velsen voor restauratie over concept voor voorontwerp-wet Velsen Onderzoek Middenstandsbank College adviseert raad: geen uitspraak Geldlening voor Velsen Taakverdeling wethouders geloofsbrief Nieuwe directeur Engelmunduskerk Subsidie door GEVONDEN Haring en zwaardvis BREESAAP DOORLEREN SPOT Hoe de duiver vlogen Kort IJmondnieuws HALFGODEN V elsen-N oord ZONDIG V elsen-l Jmuiden DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 IJMUIDER COURANT r t (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De Velser HBS, nu Prof. Vissering Scholengemeenschap, viert zaterdag 18 september het vijftigjarig bestaan met een reünie van oud-leerlingen en oud-leraren, van wie meer dan duizend hun komst heb ben aangekondigd. „Dag Willem, dag Kootje”, is de titel van het cabaret-programma, dat ’s avonds in de Stadsschouwburg wordt gepresenteerd door een groepje oud-leerlingen. Een goed gekozen titel, want zo’n reünie is vooral even door die oude school lopen en dag zeggen tegen allerlei mensen die je al vergeten was, die je vaak alleen maar kent zoals ze op school waren en die je nu tegenkomt als „volwassen personen”. Een vreemde ervaring. Alsof je zelf meespeelt in een toneelstuk van G. B. Shaw, die ook altijd grapjes uit haalde met de tijd. Cf l Het docentenkorps in 1928. Wijlen dr. C. F. Haje Briniostraat, aan I 1 1 t t (Uit het reünieboek van de Vissering HBS). VELSEN. Bij besluit van de voorzit ter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeente raad Velsen, is de heer J. Jansen benoemd tot raadslid in de plaats die is opengeval len door het ontslag nemen door de heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.). De heer Jansen heeft zijn benoeming aange nomen en desbetreffende geloofsbrief zal worden onderzocht door een commissie van drie raadsleden, die tijdig zullen wor den aangezocht om hun taak te verrich ten, aldus B. en W. VELSEN. De gemeente Velsen zal, op aanbieding van de nv Bank voor Neder landse Gemeenten, een geldlening ten be drage van 385.000 aangaan, indien de gemeenteraad accoord gaat met een des betreffend voorstel van B. en W. Het geld zal worden bestemd voor gas- en water bedrijf en verbetering van de Duin- en Kruidbergerweg. VELSEN. Als de gemeenteraad van Velsen accoord gaat met een desbetref fend voorstel van het College van burge meester en wethouders, dan zal ten be hoeve van de restauratie van de Engel- munduskerk in Velsen-Zuid een gemeen telijk subsidie van 113.360 worden ver leend. (Van een onzer verslaggevers) DONDERDAG 16 SEPTEMBER Aqua Home, Koningsweg, 20 u. aqua- riumsociëteit Tropica VRIJDAG 17 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg, geopend van 14.30-17.30 en 19- 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30- 8 u. gemengd zwemmen, 8-12.15 u. school zwemmen, 12.15-13.15 u. gemengd zwem men, 13.20-16.15 u. schoolzwemmen, 16.15- 16.45 u. zwemlessen, 16.45-18 u. gemengd zwemmen, 18-19.30 u. IJRB, 19.30-21 u. ge mengd zwemmen, 21-22.30 u. IJRB. IJmuider Harmonie, van 19-21 u. in gem. vergaderlokaal, Abeelenstraat, jeugdorkest en van 20-22 u. tamboer- en trompetters- korps, in MMS Tolsduinerlaan. i f Van de postduivenhoudersvereniging „IJmui- den" te IJmuiden namen 90 duiven deel aan een wedvlucht van Strombeek (België) af over een afstand van 174 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.50 uur. Een duif van F. Piers bereikte als eerste het hok om 12.34.55 uur; de laatste prijsduif om 12.4712 uur. De uitslag was als volgt: F. Piers 1 3 4 5 6 8 IQ 14, M. Middelkoop 2, A. J. Waal 7 13 15 16, A. Voetman 9 18, J. Kraaijenoord 11. J. Sponselee 12, Hoekstra en Zn 17 Juffrouw Uhlig, klein maar dapper. De grootste ondeugd durfde niet met zijn ogen te knipperen. Meneer Calkoen. Gaf ons in de eer ste tekenles op om 64 verschillende kleursoorten grijs te maken. Dr. Broekens. Een man die leefde voor zijn Labiaten en zijn secundaire embryozakkernen. De conciërge. Mateloos was het ont zag dat wij koesterden voor Boer (één voet achter de halfopen deur gehaakt: Psente, meneer). En toen de verschijning van leerlin gen die kennelijk „fout” waren in jeugdstormuniform op school. Het liefst had je ze in elkaar getimmerd. Maar je kon ze niet aanpakken want daarmee bracht je je eigen ouders in gevaar. Hoogtepunt in de jaren vijftig: de uitvoering van de operette „Het Witte Paard”, vijfmaal opgevoerd in Haarlem, Beverwijk en IJmuiden, compleet met koor, orkest en alle leraren op het toneel. De halve streek had het erover. Over de geschiedenis van de school in het algemeen schreven we al. Voor een ieder persoonlijk betekent die school een stuk eigen geschiedenis. In een gedenkboekje, dat ter gelegen heid van het jubileum is verschenen, wor den zowel door oud-leraren als oud-leer lingen persoonlijke herinneringen opge haald, onder meer door de bekende dich ter Adriaan Morriën, eens een leerling van wat toen nog de Rijks Hogere Burger School in IJmuiden heette. In zijn herin neringen schuilt ook een stukje geschiede nis van IJmuiden. Uit zijn bijdrage aan het herinnerings- boekje citeren we het volgende. Er waren wel tien of twaalf leraressen en leraren, nu een schamel aantal maar toen een collegium van geleerden die een voor mij onvoorstelbaar leven leidden, halfgoden die ook iets van dokters had den, zoals de directeur met zijn raspende baard, of dr. Groosmüller met zijn ironi sche distantie, een dokter van wie je voelde dat hij zelf niet oud zou worden. Ik was verlegen en onhandig. Ik had mij nog nooit aan iemand voorgesteld „In juni of juli 1928 slaagde ik voor het Mulo-examen A. Door ziekte had ik een jaar verzuimd, een van de redenen waar om ik van mijn ouders mocht „doorleren”. De enige mogelijkheid daartoe in de naas te omgeving was de RHBS te Velsen. Begin september deed ik een door de leraren geïmproviseerd toelatingsexamen. Ik was zestien. Tien jaar lang was ik leerling geweest van de Groen van Prin- stererschool op het Koningsplein te IJ muiden, een „school met den bijbel”. In de Groen van Prinstererschool werden de lessen met psalmgezang en gebed begon nen. De ramen waren zo hoog dat je niet naar buiten kon kijken en ’s winters droop roet van de lange kachelpijpen. Er was geen gymnastieklokaal omdat gym nastiek te werelds werd bevonden.” VELSEN. Na de verkiezing tot wet houder van de heer Th. C. Witte in de raadsvergadering van 2 september is be sloten, dat de nieuwe wethouder dezelfde portefeuilles zal beheren als zijn voorgan ger, de heer J. van Leeuwen. Wethouder Witte zal het beheer voeren over de sociale zaken, de volksgezondheid (w.o. geestelijke volksgezondheid en school- voeding) en de woonruimteverdeling. Bij afwezigheid zal wethouder Witte vervan gen worden door wethouder De Boer en omgekeerd. De wethouders Ockeloen en Roessingh zullen als voorheen blijven op treden als eikaars vervanger. De vervanging van de burgemeester is als volgt geregeld: wethouder C. Ockeloen, eerste vervanger en vervolgens de wethou ders M. Roessingh, H. A. de Boer en Th. C. Witte. De spreekuren van de burgemeester en van de wethouders blijven onveranderd vastgesteld op woensdagmiddag van half drie tot vier uur. Wethouder Witte is voor woonruimtezaken uitsluitend te spreken na schriftelijk verzoek, omdat van alle individuele zaken voorafgaande kennis neming en bestudering onontbeerlijk is. Zakkenrollers. Uit de mantelzak van een 56-jarige Beverwijkse vrouw, die woensdagmiddag inkopen op de weekmarkt deed, is een portemonnee ontvreemd. In de beurs zat een bedrag van 188 en een zesrittenkaart voor de NACÓ-bus. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Woensdagmorgen ontstond bij de zuidelijke tunneluitgang een ketting botsing, waarbij zes personenauto’s waren betrokken. Volgens het politierapport rea geerden enkele automobilisten te laat, toen plotseling een file ontstond. De voertuigen werden licht beschadigd. Geen der chauf feurs had persoonlijk letsel. De kerk waarvan de toren eigendom van de gemeente is heeft een functie in het dorpsbeeld van het oude dorp Velsen en kan worden beschouwd als een onvervangbaar cultuurhistorisch monu ment dat nauw met de streek verbonden is. VELSEN. Met betrekking tot het conceptvoorontwerp van Wet gewest Groot-Amsterdam waarbij Velsen en de andere IJmondgemeenten niet in be doeld gewest zullen zijn opgenomen heeft Velsens College van burgemeester en wethouders de raad voorgesteld te besluiten dat de gemeente Velsen zich van een uitspraak ten aanzien van dit concept zal onthouden. omdat iedereen met wie ik te maken had, wist wie ik was. Ik schaamde mij voor mijn afkomst: mijn vader droeg een werkkiel. Vooral schaamde ik mij omdat mijn ouders gereformeerd waren en ik elke zondag tweemaal naar de kerk moest en ook verder die dag in gepaste ledigheid moest doorbrengen. Voordat ik de kerk binnenging, keek ik eerst altijd of ik niet door een jongen of meisje van de HBS gezien werd. Ik had van niets ervaring dan van wat ik hier heb aangeduid. Ik wist niet of ik voor een meisje uit mijn klas mijn pet moest af nemen, alleen maar aan mijn pet hoefde te tikken, of mijn pet gewoon mocht ophouden. Alle jongens droegen toen een pet, totdat zij omstreeks de vierde of vijfde klas op een hoed overgin- gen. Ik herinner mij nog heel goed de tweed-pet van Jan Tegel, die hij vaak over de lantaarn van zijn fiets had han gen, of de hoed van Jan Bobeldijk. Als ik op straat een meisje van de HBS zag, maakte ik mij onzichtbaar door een ande re kant uit te kijken, of ik vluchtte een zijstraat in. Niet dat ik dergelijke beuzel achtige conventies niet snel leerde onder scheiden en doorzien, maar toch bleven zij, met mijn andere angsten, van invloed op mijn houding in de klas en op mijn gevoelens tegenover de anderen. In veel opzichten bleef ik een buitenstaander, een jongen die in twee tegenstrijdige werelden leefde en elke dag een grens overschreed, iemand die de dingen met een zekere onverbiddelijkheid, maar natuurlijk ook met een geweldige hunkering, registreerde en er nooit helemaal bij betrokken was. Zo was ik wel lid van de HBS-vereniging en betaalde ik trouw mijn contributie, maar ik ging nooit naar de feestjes omdat ik niet kon dansen en mij al in gedachten stijf voelde, en ook omdat ik op zaterda gavond voor twaalven thuis moest zijn, overeenkomstig de conventies in die ande re wereld waarin ik gedwongen was te leven. Klokslag twaalf begon „de dag des Hee- ren”. Van de ene minuut op de andere werden handelingen die geoorloofd, zij het in beginsel zondig waren, verboden en strafwaardig. Strafwaardig niet zoals klet sen onder de les of lompheid tegenover de leraren, maar op een „hoger” ethisch ni veau waar over dood en" leven werd beslist. En niet dat ik daar ooit echt in geloofde, maar er hing daardoor toch een bijgelovige vrees over de dingen. De belangrijkste betekenis, die de HBS voor mij had, was van een moeizame zelfbevestiging die natuurlijk niet zonder gewone en vrolijke momenten verliep. Ieder van ons heeft zijn eigen ervaring waardoor hij plotseling of langzamerhand beseft dat zijn leven verandert en zijn wereld zich op een onvermoede wijze uitbreidt. Voor mij voltrok die verande ring zich door de ontdekking van de litteratuur, in de vakantie bij mijn over- gang naar de vierde klas toen de bestelde studieboeken thuis werden bezorgd en ik in de bloemlezing van de Nederlandse litteratuur begon te lezen. Ik begon mijn eerste gedichten te schrijven toen ik in de vierde klas zat.” Tot zover Adriaan Morriën. DONDERDAG 16 SEPTEMBER Openbare leeszaal en bibliotheek, Paro chiezaal onder Petruskerk, Venusstraat, 19-21 u.; filiaal Santpoort-Zuid, Willem de Zwijgerlaan ‘72, 19-21.15 uur. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- niing van 19.30 tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerkstraat, oud- IJmuiden. VRIJDAG 17 SEPTEMBER Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN-centrale, Kanaalstraat 257, 20 uur Coverleaf-penligtsj o. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaam- berg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Willemsbeekweg, IJmuiden-O., jeugd- en tienerbibliotheek, 15.30-17.30 u.; filiaal Wij kerstra atweg 177, Velsen-Noord, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. „Mijn vader was zeilmaker. Mijn moe der was de dochter van een visserman uit Zwartewaal die in eep vliegende storm bij Ijsland over boord was geslagen en ver dronken. Ik bedoel maar: mijn ouders waren ongeletterd en gereformeerd. Buiten de Statenbijbel, waaruit na de maaltijden werd voorgelezen (’s middags uit het Ou de, ’s avonds uit het Nieuwe Testament) en waarvan dan ook telkens een nieuw exemplaar moest worden aangeschaft, be zaten zij drie onleesbare boeken over theologische onderwerpen; voor gelovigen is alles een theologisch onderwerp. VELSEN. Van 4 tot en met 10 sep tember 1971 werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven: Broche, driewielertje, zegelring, meisjestas, schoen tje, drie sleutels aan label, kindertas, etui met drie sleutels, damesportemonnee (met een sleutel, zegel en een knoop), zonnebril, herenjasje, schooltas met badgoed, kinder- portemonnee met inhoud, herenbril, da- mespolshorloge, autosleutel, aansteker, sleutel aan steentje, ring met vijf sleutels, vier sleutels aan paperclip, belichtingsme- ter in etui, ring met drie sleutels, kinder- vest, paar sandalen, muntbiljet, loper, han ger, damesvest, herenpolshorloge, jongens jasje, horloge, blazer, regenjack, broche, sjaal, damespolshorloge, poncho, petje, poes, pukkel met sportkleding, gympakje. Inlichtingen over deze voorwerpen dage lijks op het hoofdbureau. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dins dag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. De gemeenteraad van Velsen had reeds in juni van dit jaar besloten Voor het uitbrengen van een preadvies een brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land, waarbij het door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken opgestelde con- cept-voorontwerp Wet gewest Groot-Am sterdam, in handen te stellen van B. en W. Inmiddels is een mededeling ontvangen van GS, dat de minister van Binnenlandse Zaken het conceptvoorontwerp, in af wachting van de daaromtrent gevraagde adviezen, wil handhaven. Het concept is opgesteld omdat vol gens de toelichting de bestuurlijke organisatie van het gebied Amsterdam en zijn omgeving niet meer is aangepast aan de maatschappelijke realiteit. De ontwik keling heeft geleid tot het ontstaan van een groter samenlevingsverband, dat moet worden voorzien van een eigen bestuurlij ke structuur. De vorming van een gewest moet daarom (volgens de toelichting) aan gewezen worden geacht. De vorenbedoelde ontwikkeling doet zich overigens niet alleen in het gebied rond Amsterdam voor. Zij kan getui ge de indiening van het ontwerp van een Wet op de gewesten bij de Tweede Kamer alom in ons land worden gesignaleerd. Ook de gemeente Velsen wordt bij voort during geconfronteerd met problemen die de bestuurlijke structuur raken. Velsens college wijst in verband hiermee op de samenwerking in Zuid-Kennemerland en aan het zo genoemde vier-hoekpunten- overleg. Het college heeft zich tot nu toe steeds op het standpunt gesteld, dat door de heersende onzekerheid omtrent de be stuurlijke indeling in het gebied van de fjmond, Velsen zich in een situatie be vindt waarin een positiekeuze ten aanzien Mijn jeugd had ik buiten doorgebracht, op straat, in de omgeving van de havens en de sluizen, in de duinen en aan het strand (het verlaten strand wanneer de wind op bedekte winterdagen het losse zand met een niet onvriendelijk gebaar voor zich uitwierp). Ik had vogelnestjes gezocht in de Breesaap: jonge leeuweriken in mijn pet; kneutjeseieren, bijna te klein en teer om aan te raken. Ik had gezien hoe het bos werd gekapt om plaats te maken voor de nieuwe sluizen (er kwa men telkens nieuwe sluizen: ik leerde schaatsen op een van de diep uitgegraven sluispannen in de koude winter van god weet 1922 of 23) en voor de Hoogovens. Mijn vriendjes waren jongens uit de Annastraat. Jongens uit een andere straat bezaten al bijna een andere nationaliteit. Na de lagere school gingen zij bij een baas werken of zij kwamen op de Am bachtsschool om een vak te leren. Ik was leergierig maar tegelijk te dromerig en romantisch. Ik had geen voorkeur voor welk vak ook. Het leek mij onbegrijpelijk om bijvoorbeeld huisschilder of timmer man te willen worden. Ik zag het leven van de volwassenen als een vorm van onvrijheid: de aanblik van gereedschap kon mij melancholiek stemmen, al be wonderde (en benijdde) ik de doeltref fendheid ervan. In dergelijke reacties was natuurlijk angst en hoogmoed (hoogmoed komt niet altijd voor de val), maar om mij heen zag ik toch ook de sprekende bewijzen van onderworpenheid. Mijn vader had vaak werkdagen van ’s ochtends zes tot ’s avonds tien. Pas toen hij eigen baas werd, nam hij in de zomer een enkele dag vrij om met ons naar Amsterdam of Zandvoort (een echte bad plaats) te gaan. Net als mijn vriendjes had ik van de zee gedroomd en van verre avontuurlijke reizen. Dr. Groosmüller. Zijn ironie kon verpletterend zijn: „Je hoeft niet op te letten, ik vertel het volgende jaar toch weer hetzelfde.” IJMUIDEN. Volgens de krant van gisteren is vijfhonderd ton Noorse haring „na identificatie door RIVO naar museum Leiden" gegaan. „Na lossing in IJmuiden export naar buitenland” zou voorts ge beurd zijn met een door de trawler Holland gevangen zwaardvis. Excuus voor deze koppenverwisseling: de geïmporteerde haring is van te goede kwaliteit om in deze tijd van haring- schaarste naar een museum te' gaan; de zwaardvis zou, na deskundige behandeling, een goed museumstuk kunnen worden. Evenals zij bezat ik een soort „klasse- bewustzijn”. Wij verachtten de jongetjes van de burgerstand die „nu” zeiden in plaats van „nou” en die duidelijk lieten blijken dat zij het verschil wisten tussen „kennen” en „kunnen”, „liggen” en „leg gen”. (Ik kende het verschil natuurlijk ook maar ik liet het niet duidelijk blij ken). Wij bespotten hun netheid hun spraakje, hun maniertjes. Zelfs hun ziek ten leken anders dan die van ons. Soms vochten wij met ze. In mijn herinnering zie ik de afstand die ons van hen scheid de, een afstand als de breedte van een straat. Plotseling, omdat mijn vader de com pagnon van zijn baas was geworden en later het bedrijf alleen voortzette, en ook omdat ik ziek was geweest en „leren” kon, hoefde ik niet naar een baas of op een kantoor in de vishal, werd een deel van onderworpenheid verschoven en uit gesteld, mocht ik naar de HBS. Ik trad buiten mijn klasse en liep naar de vijand over. Want in de jaren twintig was het mid delbaar onderwijs nog bijna uitsluitend weggelegd voor de kinderen van de bur gerstand, zoals de naam ook aangeeft. Het was schitterend weer, die eerste dagen van september 1928. Nog altijd kunnen zonnige septemberdagen mij gek maken en valt elke dag in seconden uiteen, een fragmentarisering van de tijd die ik onderga met de gevoeligheid van een precisie-uurwerk. Met de trein reisde ik van IJmuiden naar Velsen (het lijkt nu belachelijk dat ik van reizen spreek). Met bonzend hart ging ik het gebouw binnen waar ik door de directeur, dr. N. Bakker, werd ontvangen en naar een leeg leslo kaal gebracht. Meneer Bakker was de eerste doctor die ik van mijn leven aan schouwde, meneer Haje, de onvergefelijke, de tweede. De een na de ander kwamen de leraressen en leraren bij mij en be proefden mijn kennis die in de duinen aan het strand was verwaaid en onderge stoven. Meneer Fuldauer was ziek en hem zag ik pas na de kerstvakantie, als ik mij goed herinner. Op de Muloschool had ik drie onderwij zers gehad, die de vakken onder elkaar verdeelden. Hier had iedere leraar zijn eigen vak. van de plaats van de gemeente in andere bestuurlijke verbanden zeer bezwaarlijk en trouwens ook ongewenst is. Het ligt in de lijn, aldus B. en W., dat thans ten aanzien van het eerder genoem de voorontwerp een overeenkomstig standpunt wordt ingenomen. Destemeer nu volgens het ontwerp de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk de nieu we gemeente IJmuiden niet in het gebied van het gewest Groot-Amsterdam zijn opgenomen, zodat in dit opzicht het ont werp niet strijdig is met de gedachten die in de gemeente Velsen ten aanzien van de bestuurlijke indeling leven. Het college vindt dat niet mag worden voorbij gegaan aan het feit, dat het con cept-voorontwerp de mogelijkheid opent om bij algmene maatregel van bestuur andere dan de in het ontwerp genoemde gemeenten aan het gebied van het gewest toe te voegen. Het is duidelijk, zegt het college, dat bij toepassing van deze bepaling ten aanzien van de IJmond-gemeenten het ontwerp voor Velsen direct onaanvaardbaar zou worden. Snelle Wieken: vlucht Strombeek jonge dui ven. Gelost 9.50 uur; eerste duif 12.29.20 uur: laatste duif 12.42.36 uur. Kuitwaard 1 6 8 20 22, E. Gorter 2 4 33, W. Dekkers 3 5 9 19 24 31 35 36. W. Tervoort 7 12, A. C. Tabemal 10 11 16 18, Joon en Zn 13 25 27 28 29 32, J. de Jonge 14 17, Schenk 15 21. O. Koks 23. O. van Duin 26 30, v. d. Wensch 34. Oude duiven: eerste duif 12.29.49 uur; laatste duif 12.42.05 uur. Gorter 1, Dekkers 2 23 25, J. de Jonge 3 17, P. Rozemijn 4 8 24, J. van Kooten 5 22, Tervoort 6 10, Schenk 7 13 19, G. Kops 9 15 26, Korthouwer 11, C v. Duin 12 14 16 18, Beve lander 20, K. Bouwer 21. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Met ingang van 1 okto ber is de heer C. W. Harlaar tot nu toe onderdirecteur van de Nederlandsche Mid denstandsbank N.V. in Alkmaar be noemd tot mede-directeur van de NMB in IJmuiden, naast de heer J. J. M. van der Kroft, die op doktersadvies zijn aktivitei- ten moet beperken, terwijl de werkzaam heden van dit kantoor juist zijn toegeno- men. Het college van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente Velsen-Zuid heeft de gemeente verzocht om ten be hoeve van de restauratie van de Engel munduskerk te Velsen-zuid een subsidie beschikbaar te stellen. Een gelijkluidend verzoek heeft het col lege van Kerkvoogden gericht tot de mi nister van Cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. De minister heeft het verzoek ingewilligd en aan de hand van de overgelegde cijfers van de inmiddels voltooide restauratie het subsidiabele be grotingsbedrag vastgesteld op 371.202,38. De rijksbijdrage is bepaald op 50 percent van deze kosten of wel f 185.601. De kerkvoogdij heeft aan de provincie eveneens een verzoek gedaan om een bijdrage in de kosten der onderhavige restauratie. Gedeputeerde Staten hebben op dit verzoek nog geen beslissing geno men, daar zij eerst willen vernemen of de gemeente bereid is een subsidie te verle nen en zo ja tot welk bedrag. De kerk een der oudste kerken van ons land behoort tot de vijf moeder kerken van Holland en werd oorspronke lijk in 722 door Willibrord gesticht. De noord en westmuur van het huidige kerk gebouw dateren uit 1150. Het kerkgebouw werd grotendeels in 1573 tijdens het beleg van Haarlem door Spaanse troepen ver woest en verbrand, waarna het in 1593 is gerestaureerd. Het schip van de kerk werd in 1773 aan de oostzijde met een travee verlengd. Nadien is het gebouw in zijn huidige vorm onveranderd gebleven. Bekneld. Een vijftienjarige jongen uit Harlingen raakte woensdagmiddag op het bergingsvaartuig, de Krab, dat afgemeerd lag aan de steiger bij bureau Wijsmuller, met zijn hand bekneld tussen een kabel en het schip. Voor behandeling werd hij over gebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. Hutten. De Velser brandweer bluste woensdagmiddag een in brand geraakte blokhut, die kinderen in de bosjes tussen de Herenduinweg en de Grote Beerstraat in IJmuiden hadden gebouwd. De politie trof in deze buurt nog een hut aan, die eveneens brandsporen vertoonde. De bouw val zal worden afgebroken. Spreekuur. De wethouder voor open bare werken in Velsen, de heer C. Ocke loen, houdt op woensdag 22 september geen spreekuur. Het gebouw aan de waar eens de stem van Haje bulderde, waar Schröder, Uhlig en Van Over- beeke je Frans, Duits en Engels bij brachten, waar de pijp van Groosmüller legendarisch werd. Onverbrekelijk aan de school ver bonden, de namen van Duvergé, Cal koen, Broekens, Straus, mej. Uhlig, maar ook die van amanuensis Van den Akker en conciërge Boer. Een dependance in Beverwijk de Baljuwlaan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5