Gemeentebestuur van Velsen in rapport: AANLEG VOORHAVEN ONAANVAARDBAAR Planologisch onverantzvoord Bedreiging voor milieu Twee doden in Belfast Boete 10 mille voor vervuiling natuurgebied Fokker licht besluit toe: Gedwongen ontslag voor 200 man Na pressie van bondgenoten VS voor toelating van China tot VN Pas op voor treinconducteur Ruys ontslaat 67 mensen v jac.warnïng VAN LENT’s over AGENDA pagina 13 Verder in de krant HET WEER Britse delegatie in Rhodesië 3,53 pet camera nova Nabetaling voor ambtenaren Weer Kamervragen „Arische” minister Ex-SS’ers gaan zich opnieuw organiseren aii VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 268 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van een onzer verslaggeefsters) Kennemerland Telefoon 023-310220 maandag gesloten H. van Looi], onderdirecteur Als er non één moderne vrandcombinatie is, die juist in camera nova thuis hoort, dan is het Inter lübke wel. Kanaal gebied 5- 23, 25 4 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hier en daar wat regen Geleidelijk meer bewolking met voornamelijk morgen overdag hier en daar wat regen of mot regen. Overwegend matige, in hoofdzaak zuidwesteliike wind. Minimumtemperaturen onge veer 12 graden, maar in het zuid oosten omstreeks 4 graden met kans op nachtvorst Maxima morgen rond 18 graden. Vijftig doden na drinken van poetsmiddel Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 02550-103 92-143 60 AUTOBEDRIJVEN N.V. IJMUIDEN. „Het gemeentebestuur van Velsen acht de aanleg van een voorhaven uit economisch oogpunt niet verantwoord en uit een oogpunt van planologie en milieu-hvgiene onaanvaardbaar”. Dit is de slotconclusie van een rapport van het gemeentebestuur. k |k,. I IJmuider Courant voor (Zie verder pagina 7). (Zie verder pagina 19) Verwachting van het K.N.M1 tot zater- In Zutphen, in het rayon IJssel, hebben rVWWVWIMI/VUVWVVVVVVVUWUWVVUUVUVWUUWVWVWVVVV Leer nieuws bij Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Voor het Noordzeekanaalgebied oetekent de aanleg van een voorhaven: geen effectieve bijdrage aan de verdere ontplooiing van de industriële werkge legenheid: een ernstige Oedreiging van het in aan leg zijnde recreatiegebied Spaarnwoude De op.shtingsvergadering van de neo- nazistische vereniging zou op 16 oktober in Rosenheim, bij München, gehouden worden. SALISBURY (Reuter). De Britse on derhandelaar Lord Goodman is vandaag aan het hoofd van een delegatie van vier Rhodesië-deskundigen in Salisbury aange komen voor hervatting van het overleg met de Rhodesisehe regering. Over Zuid-Vietnam zei president Nixon op zijn persconferentie, dat de VS dit land hulp zullen blijven geven „Verkiezingen me* maar één kandidaat zijn nog beter dan in het geheel geen verkiezingen, zoals in Noord-Vietnam het geval is”, aldus Nixon, over het feit dat alleen Thieu in Zuid-Vietnam kandidaat zal zijn bij de komende presidentsverkie zingen. (Van onze Haagse redactie) De gepensioneerden zullen een uitkering ontvangen van 3,83 percent zonder aftrek van de 54. In een donderdag te Den Haag gehou den vergadering van het centraal georga niseerd overleg onder leiding van minister Ge<—- js dat besloten. Engeland en Rhodesië willen met deze besprekingen proberen een eind te maken aan het conflict dat zes jaar geleden ontstond na de eenzijdige Rhodesisehe on afhankelijkheidsverklaring. Hildebrandzaal In de Schoutensteeg naast is ook een ingang van Camera Nova. Ruys Haarlem, dat deel uitmaakt van de groep Thomassen en Drijver-Verblifa N.V., zal de produktie van bepaalde en kelvoudige verpakkingsfolies, waarvoor de concurrentie bijzonder groot is beëindi gen. Het bedrijf zal zich nog meer dan in het verleden gaan toeleggen op de fabri cage van hoogwaardige laminaten, folies van twee of meer lagen. Over de essentiële punten van een af vloeiingsregeling is met de betrokken vakbonden uit de grafische industrie vol ledige overeenstemming bereikt. Het per soneel is gisteren van de voorgenomen maatregelen op de hoogte gesteld. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM.De sinds 1966 met verlies werkende Haarlemse onderneming Ruys Haarlem N.V. ontslaat 67 van de 350 werknemers in het kader van een reorga nisatie, die het bedrijf weer gezond moet maken. Een Luchtfoto van het gebied waar de buitenhaven is geprojecteerd, ten zui den van de Zuidpier. DEN HAAG. Het overheidspersoneel krijgt in oktober een nabetaling over 1971 v..n 3,53, percent van het huidige jaarsa laris, verminderd met f 54. Deze vermin dering is het verschil tussen de 400 die £..n het overheidspersoneel over 1970 werd uiteekeerd en het bedrag dat gemid deld is uitgekeerd in de voor de trendbe- rekening van belang zijnde bedrijfstak ken. Lucas evangelist: Hij die getrouw is in het minste, is ook in het grote getrouw; hij die onrechtvaardig is in het minste, is ook in het grote onrechtvaardig. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 5,7, 9, 11 Kunst 11, 15, 17 U itwijzer 11 Puzzel 13 W eerrapport 13 Beeldverhalen 13 Radio en tv 115 Films 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Voorts is in Belfast in een buurt waar veel protestanten wonen, een stervende man aangetroffen Hij bleek kort na aan komst in net ziekenhuis te zijn overleden. De man had een ernstige wond aan hei hoofd. Van de daders heeft de politie nog geen spoor gevonden (Zie verder pagina 3). WASHINGTON, (Reuter en AP). President Nixon heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten vóór het lidmaat schap van China van de Veiligheidsraad zullen stemmen. Maar de VS willen voor komen dat Formosa uit de Volkenorgani satie zal worden gestoten. EDELSMIL JUWELIER HANDGESMEDE EKSKLUSIEVE SIERADEN Korte Houtsti 16. Haarlem tel. 311582. zijstraat Grote Houtstraat 1ste straat links vanaf Houtbrug Aldus de Utrechtse kantonrechter tot een 59-jarige vader en zijn 33-jarige zoon, expediteurs uit Hilversum, die donderdag terecht stonden wegens overtreding van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Va der en zoon werden conform de eis elk veroordeeld tot 10 mille boete. Ook moe ten ze er voor zorgen dat het puin wordt afgegraven en dat het terrein binnen een half iaar weer in de oude toestand is hersteld. „Dat kost ongeveer 10 mille, dus met deze veroordeling komt u er nog vrij goedkoop af”, aldus de rechter. De zoon kocht vorig jaar een prachtig stukje ongerept moerasland in Loosdrecht, midden in een broedgebied van zeldzame vogels. On het terrein werd puin gestort. Waarschuwingen van de gemeente Loos drecht baatten niet, ook boetes niet. Vader en zoon vroegen ook geen stortvergunning aan. dagavond: DEN HAAG. Is het bij de beoorde ling van de vraag of de Duitse oorlogs misdadigers in Breda al dan niet moeten worden vrijgelaten van belang of een daartoe strekkende maatregel wordt geno men of bevorderd door een „ariër” of een „niet-ariër”, nog afgezien van de vraag wat met die aanduidingen precies wordt bedoeld? Dit is een van de vragen die het V.V.D.- Kamerlid Wiegel heeft voorgelegd aan de minister van Justitie Van Agt. Het Kamerlid wil weten of de bewinds man bereid is onomwonden te verklaren zijn uitlatingen te betreuren. De door de minister gebezigde woorden zijn niet al leen niet ter zake doende en ongerecht vaardigd, maar zij zijn bovenal door velen als uitermate kwetsend ervaren, zo meent de heer Wiegel. Het Nederlandse Auschwitzcomité heeft in een telegram aan premier Biesheuvel het kabinet herinnerd aan de reeks argu menten die J'egen vrijlating van de Breda se oorlogsmisdadigers zijn aangevoerd De leerlingenraad van het Amsterdamse Spinoza lyceum heeft een telegram ge stuurd aan minister van Agt van Justitie waarin de raad protesteert tegen „elke poging van invrijheidstelling van de drie van Breda” en tegen „het gebruik van het beladen woord „ariër”. Het comité „Vrouwen van Ra- vensbrück” heeft aan minister Van Agt van Justitie een protesttelegram gestuurd. BOMBAY (Reuter) In een dorpje in de buurt van de Indiase stad Bombay zjjn 50 mensen overleden na het drinken van alcohol, die waarschijnlijk met een poets middel was vermengd. Choorstraof 16 UfrechJ Grote Houtstraat 80 Haarlem De tijdloze Interlübke-stijl past in élk interieur. Eindeloze wandelementen bieden u elk denkbare combinatie mogelijkheid om woon-slaap-tiener- jongens-en eetkamers om te toveren in smaakvolle, praktische leefruimten. Kasten, kommodes, bedden, wanden kunt u al naar behoefte uitbreiden, verplaatsen, verhuizen, opbouwen, aanbouwen, verwisselen en noem maar op. Interlübke is ioo°/o mobiel, maakt elke inbouw in elke kleine, elke grote kamer makkelijk en mogelijk. Interlübke heeft net zoveel elementen als wensen heeft. Kom maar bekijken. Vrij en ongestoord bij Camera Nova. BELFAST (Reuter). Vandaag is in de Noordierse hoofdstad een Britse militair doodgeschoten en zijn twee militairen ge wond. De militairen beschermden een ploeg technici, du ontboden was in ver band met de vondst van een bom op de hoek van een straat De investering van grote bedragen in een voorhaven voor activiteiten, die in een andere Nederlandse haven ook en zelfs beter kunnen plaatshebben, kan niet worden gezien tls een doelmatige bijdrage aan een nationale zeehavenont wikkeling. UTRECHT. Wat al te agressieve treinreizigers moeten er ernstig rekening mee houden dat zij in een gespierde handomdraai door de c onducteur buiten gevecht kunenn worden gesteld. Treincon ducteurs die tegenover vechtlustige reizi gers wat sterker in hun schoenen willen staan kunnen namelijk sinds kort gratis een zelfverdedierinvscursus volgen waai hun bijvoorbeeld judo en karate wordt bi.igebracht. SCHIPHOL. De inkrimping van het personeel bij de Nederlandse vestiging van Fokker-VFW zal van hoog tot laag worden uitgevoerd en zowel onder het geschoolde als het ongeschoolde personeel. Dit heeft directeui H. I Grobben vanoch tend in het hoofdkantoor op Schiphol - Oost meegedeeld op een aldaar belegde persconferentie. Er zullen 300 medewer kers in het produktiebedrijf moeten ver dwijnen en 400 indirecte werknemers van de algemene staf en van de hulpdiensten Van de 550 tekenaars op het constructie bureau zal er tenslotte een 50-tal moeten afvloeien. Onder 750 werknemers die moeten wor den afgestoten, zullen 250 tot 300 inge leende krachten zijn 'de helft buitenlan ders). Er '■esteren dan 450 tot 500 vaste employés van wie ook weer een groot deel als gevolg van het natuurlijk verloop het bedrijf zal verlaten „Maar na diep gaande studie is ons gebleken, dat wij aan dit proces toch ook leiding zullen moeten geven en aldus in zeer beperkte mate toch tot ontslag zullen moeten overgaan. Nader op dat punt ondervraagd sprak de directeur ovei een mogelijk gedwongen ontslag aan 200 employés Reeds een maand geleden heeft de di rectie de vakverenigingen op de hoogte gesteld van de problemen, waarvoor zij zich zag gesteld Dinsdag is daarop een tweede gesprek met de vakverenigingen gevolgd. Aan de toen geuite wens, dat Fokker deze problemen ook zal gaan be spreken met de Duitse en Belgische bon den, zal het bedrijf in ieder geval gevolg geven. Directeur Grobben wilde ondanks de recessie in het bedrijf niet pessimistisch denken. Gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar is er slechts „een geringe teruggang in de groene cijfers” opgetre den. „Wij willen het afstoten van 10 percent van ons personeel niet bagatelliseren’ aldus de heer Grobben „maar wij komen er nog genadig van af. vergeleken bij het buitenland” al 16 conducteurs zich voor de cursus opgegeven en als er in andere rayons ook belangstelling voor bestaat zal ook daar met de lessen in zelfverdediging worden begonnen. Doel van de cursus, aldus NS, is in de eerste plaats zelfvertrouwen kweken, waardoor de conducteur in benauwde si tuaties door zelfbewust optreden een gees telijk overwicht behoudt Zoals gemeld is, is de 'aatste tiid de baldadigheid in trei nen. met name van de kant van jongeren, sterk toegenomen. WENL.J (AFP). De overlevenden van de SS-divisie „Das Reich” zijn opge roepen, zich in West-Duitsland te reorga niseren in een neo-nazistische organisatie. Dit meldt het maandblad van de Interna tionale Organisatie van Verzetsstrijders, dat in Wenen verschijnt. Beverwijk Driehuis IJmuiden Washington zou deze beslissing hebben genomen onder sterke druk van de bond genoten. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties komt volgende week dinsdag bijeen. De kwestie van het Chine se lidmaatschap van de VN zal vermoede lijk in de tweede helft van oktober aan de orde komen. President Nixon maakte het gewijzigde Amerikaanse standpunt bekend tijdens een geïmproviseerde persconferentie, kort nadat de Amerikaanse VN-gedelegeerde George Bush een onderhoud had gehad met vertegenwoordigers van andere lan den om over deze kwestie te praten. Onder de landen die bij dit overleg aan wezig waren, waren Japan, Australië en Nieuw -Zeeland. Deze bondgenoten van de VS zouden er vooral op hebben aan ge J -origpp Peking een zetel in de Veilig ^eidsraad te geven waardoor China het recht van veto zal krijgen. Daarin wordt het standpunt gemeente als volgt samengevat: Amsterdam pleit voor de aanleg van een voorhaven om: de positie van de haven van Amster dam voor de toekomsl veilig te stellen: de werkgelegenheid in Amsterdam te stimuleren; de industrialisatie ir het Noordzeeka naalgebied te bevorderen; Nederland over een tweede haven vooi mammoetschepen te doen beschikken. Niettemin blijkt uit de van Amster damse zijde uitgebrachte nota’s, dat er ten aanzien van de functie, die de voorhaven zal moeten vervullen, geen duidelijk mzicht bestaat. De voor de aanleg can een voorhaven geraamde investeringen zijn veel *e laag, omdat daarin niet zijn opgenomen- de kosten van terreinverharding drai nage, Kademuren en complementaire uitrusting van de voorhaven: de kosten van de voorzieningen, die buiten het gebied van de gemeente Velsen /uilen moeten worden getroffen om het vervoer van de in de voorhaven aangevoerde goederen naar het achter land te kunnen verwerken: de kosten van thans niet te voorziene maar ongetwijfeld noodzakelijke wer ken, zoals het opruimen van wrakken, aanleg van wegen naar meer zuid waarts gelegen strandgedeelten. De aanleg van een voorhaven kan niet tot gevolg hebben, dat kan worden afgezien van de vernieuwing en aanpassing van het sluizencomplex UTRECHT. Hoewel u herhaaldelijk was gewaarschuwd en u heel goed wist Jat u geen puin mocht storten bleef u maar vrachtauto’s vol met troep lossen in een uniek natuurgebied. Als we dit toe- itaan is de toch al schaarse natuur in ons land gauw verdwenen. Een voorhaven te IJmuiden zal Zuid-Kennemerland oetekenen: belangrijke toeneming van het verkeer en de daarmede gepaard gaande proble men en geluidshinder, met name in Bloemendaal en Haarlem; bedreiging voor belangrijke waterwin gebieden: toenemende spanning op de woning- en arbeidsmarkt: aantasting van de recreatieve waarde van het Bloemendaalse strand en van de landsenappelijke et. biologische bete kenis van het duingebied. van de

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1