Evangelisatie vereist training, zegt rev. Gilbert W. Kirby Synodepraeses schrijft brief aan predikanten ter bemoediging het evangelie de kern Bultmann van en proces Zestien maal Leerhuis Zending: langdurig Stichting brengt evangelische films NIEUWE UITGAVEN C. de Bruijn leidt Hollandse ring 2 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 12 Erbij „Woord en Beeld” Fin zorgde in RAI voor sociale element Slavensysteem r Jezus wonderen 1 Vergeving en zonde (Van onze redacteur geestelijk leven) Een van de dingen, die sterk zijn opgevallen bij het Europese Congres voor Evangelisatie in Amsterdam, is dat de taalbarrière een grote rol speelde. De discussies kwamen vaak moeilijk op gang, hetgeen ook al werd veroorzaakt door grote culturele en theologische verschillen. De deelnemers aanvaardden wel allen dezelfde fundamenten, maar kwamen toch uit geheel verschillende theologische achtergrond. Een onmiddellijk gevolg van het congres is dat nationale en regionale congressen zullen worden georganiseerd, waar het in Amsterdam besprokene verder zal worden doorgegeven. In Duitsland en Nederland zijn hiertoe al comité’s gevormd, de Engelsen houden in mei 1972 een congres, in Frankrijk zul len een aantal kleine congressen worden gehouden. Voor velen is Bultmann een van de namen, die steeds weer worden gehanteerd bij pogingen om alle fundamenten van het christelijk geloof weg te breken. Als men in Robinsons,, Honest to God” steeds weer wordt geconfronteerd met losse uitspraken van Bultmann is men inderdaad ge neigd deze als een medestander te zien in een stormloop tegen de grond beginselen. Maar hoe anders wordt dit alles als men het oeuvre van Bult mann eens wat nader beschouwt! Popmuziek Sociale aspecten Symbolen in de bijbel I Studeren in Indonesië: bijbellezen in klasverband. zal een REV. GILBERT W. KIRBY. In het binnenlands overzicht wordt voor PROF. PAAVO KORTEKANGAS VVVVNAAA/VVVVVVWVVWVWVVVVVVVVVVVVVV»’ MVW functie was be- Aldus staat te lezen in het jaarver slag van De Raad voor de zending der Nederlandse Hervormde Kerk, dat on der het hoofdredacteurschap van J. M. H. Swellengrebel tot stand is gekomen. is één van de over de wereld De voorzitter van het congres, rev. Gilbert W. Kirby, riep in zijn slottoe spraak op tot een zich volledig inzetten voor de evangelisatie. Iedere christen en iedere beschikbare methode moet worden gebruikt. De mensen moeten voor evangelistische taken worden ge traind. De situatie varieert in de ver schillende delen van de wereld en de opleiding moet daaraan worden aange past. De Nederlander Jan van Capelleveen heeft een uitvoerige toespraak gehou den over de verbreiding van het evan gelie door de lokale kerk. Iemand die het evangelie wil doorgeven, moet niet alleen trouw zijn aan de tekst van het evangelie, maar hij moet ook zo spre- veen. „Iedere gemeente zou een inven taris moeten maken van het beschik bare talent en beginnen met de oplei ding van personeel om het evangelie te „Laat het werk niet alleen door de dominee doen”, aldus Jan van C&pelle- ken dat de ontvangers van de bood schap het begrijpen. Hij zei ook dat de kerken vaak teveel leven in de agrarische verleden tijd en nog niet hun plaats hebben gevonden in de stedelijke gemeenschap van nu, die zij hebben te dienen. verbreiden binnen hun eigen kring van werk en studie”. In ditzelfde hoofdstuk „Het wonder” vindt men ook beschouwingen over de vergeving, de enige mogelijkheid die ons vrijheid schenkt. We moeten die vergeving als wonder zien, aldus Bultmann, die op het on derwerp vergeving later uitvoerig te rugkomt. We bedoelen „Humanisme en christendom”, waar hij zegt dat het „Juist de mens die zijn verleden de baas wil worden is door zijn verleden gekwalificeerd, getekend. Dit komt om dat hij de schuld niet als een louter negativum, als louter onvolmaaktheid als gebrek of als een „nog niet” moet opvatten, maar als iets positiefs, als kwaad, als opstand tegen God, als zonde. Zomin een mens, die tegenover zijn medemens fout is geweest de verhou ding met hem weer in het reine kan brengen door zedelijk rijper te worden Evangelisatie en sociale hervorming staan niet tegenover elkaar, maar ho ren tezamen, aldus de spreker. „De sociale vruchten van het evangelie kunnen op verschillende vlakken wor den gezien. Het is echter niet voldoen de ze te bewonderen, we moeten de vruchten van bekering en geloof dra gen in onze tijd en in onze omgeving”. We moeten werken om deze problemen op te lossen en iets tonen van Christus’ bezorgdheid over deze wereld. De Franse ds. Charles Guillot toonde veel praktische wegen om jonge mensen te bereiken. gewezen op de goede samenwerking in de Nederlandse Zendingsraad. De raad de Zending kreeg een nieuwe voorzitter: ds. J. Hoogenkamp nam de hamer van ds. A. Oskamp over. (Zen- dingsbureau, Leidsestraatweg 11, Oegst- geest, Tel. 01710-52940). „Zending is iets anders dan de pro- duktie van wasmiddelen of fietsban den, waarbij winst en verlies zich in mathematische grootheden laten uit drukken. Zending is participering in een langdurig proces en alle fantas tische verhalen van „vroeger” ten spijt ik maak me sterk dat het nooit anders geweest is: het is een langdurig proces.” een andere >-elatie. een heel ander kader, een heel andere verhouding dan de tijd toen men scheep ging om er ergens op die nog zo onbekende wereld te beginnen. En die verhouding is nog steeds aan het veranderen en zal er in de toekomst ook nog heel anders uit gaan zien.” Het verslag is bijna uitbundig ge ïllustreerd. De bijdragen zijn vlot en beeldend geschreven. Veel aandacht is natuurlijk besteed aan de situatie in Indonesië, maar daarnaast treft men een uitvoerige beschouwing aan over de zendingsactiviteit in Afrika verschil blijkt uit de houding ten aan zien van het verleden. Volgens de hu manistische opvatting overwint de mens het tekort door zelfopvoeding, door niet aflatende inspanning. In het christendom laat de mens zijn verleden nooit achter zich door eigen inspan ning, zegt Bultmann. De heer C. de Bruyn is benoemd tot president van de Hollandse ring van de Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen, als opvolger van de heer J. P. Jongkees, die sedert de organisatie van de Hollandse ring in maart 1961 met deze last. pas hun diepte krijgen als men ze in groter verband leest. Aldus Bultmann die als kern van de christelijke boodschap benadrukt: „God heeft zich in het kruis van Christus geopenbaard als de God der vergeven de genade.” Tijdens het congres is een stortvloed van redevoeringen op de congresgan gers losgelaten. We kunnen er maar een kleine greep uit doen. De Angli kaanse dominee John R. W. Stott zei, dat als de kerk in Europa ooit haar evangelische ijver en kracht wil terug winnen, zij in nederigheid moet erken nen dat het werk van bekering het werk is van de Heilige Geest. Da macht van het evangelie ligt niet in de welsprekendheid van de predikant of in zijn geleerdheid. Zowel communicatie met het woord als woordeloze commu nicatie van het evangelie is nodig. Maar hoever de electronische revolutie ook gaat, de kerk zal het volgens Stott nooit zonder het gesproken woord kunnen stellen. Inzake de kloof tussen rijk en arm zei de spreker dat het christendom economische zegen heeft gebracht in de landen waar het zich verbreidde Maar deze zegen is verbonden met kwaad. Hebben we de christelijke geest de relatie tussen volkeren laten beïn vloeden’ Zoals tussen mens en mens de door de schuld verstoorde verhouding alleen maar hersteld kan worden door een schuldbekentenis van de ene partij en door het vergevende woord van de andere, zo kan de verhouding tussen de mens en God ook alleen maar hersteld worden, doordat de mens zijn zonden voor God belijdt en doordat Gods ge nade hem vergiffenis schenkt”. evenmin is dit tegenover God mo gelijk, in zover schuld juist een mis stap is tegenover God. De vraag is wel: hoe kunnen wij weer die veerkracht en geloofssponta- neïteit vinden, die ons even ontspan nend als intensief en met vreugde doen arbeiden in de dienst van het evangelie en ons ervoor behoeden de teleurstel lingen en tegenheden op een verkeerde wijze af te reageren? Wat de apostei Paulus schrijft in Romeinen 5 kan in deze tijd van helpende betekenis en dat over dit alles toch de glans van de hoop kan liggen Dit te meer Ook het gezongen woord speelt een rol. Onder de sprekers was dan ook de zanger Cliff Richard, die er op wees dat popmuziek helpt om te begrijpen wat jonge mensen beweegt. „De songs van de top twintig weer spiegelen wat jonge mensen geloven” zei hij. Eerst had hij niet begrepen hoe hij jonge mensen direct door liedjes kon beïnvloeden. Maar toch verwerkt hij nu in zijn programma’s regelmatig songs met een christelijke boodschap en velen hebben zijn voorbeeld nage volgd. De Amsterdamse prof. Dr. H. R. Rookmaaker sprak over „Jeugd in op stand.” Een van zijn uitspraken was dat de juiste houding van de evangelist belangrijker is dan de juiste methode „We moeten de werkelijke problemen van de tegenwoordige tijd bestuderen In de toespraak van prof. dr. Paavo Kortekangas kwamen de sociale aspec ten van het evangelie ook even aan bod. Hij sprak over de relaties tussen de rassen en over de kloof tussen rijk en arm. „Gered door Christus kunnen we niet de ongelijkheid accepteren zo als die officieel wordt erkend in Zuid- Afrika”, zei de Finse hoogleraar, die erop wees dat in Zuid-Afrika de bijbel passend wordt gemaakt ter rechtvaar diging van het beleid. „Wees niet tevreden met verouderde kerkelijke structuren” riep Kirby uit, „met hymnen, die twee of drie eeuwen geleden zijn gecomponeerd en met kerkprogramma’s, die totaal geen reke ning houden met sociologische veran deringen. Evangelisten moeten eerlijk genoeg zijn om de moderne wereld te zien zoals zij is, om naar de kerkelijke situatie te kijken en dan onszelf af te vragen hoe ver we zijn achter geraakt in het vervullen van onze taak: man nen en vrouwen met het evangelie te bereiken.” als wij ons te binnen willen laten brengen, de belofte van de Heer: „Ik ben met u al de dagen, tot aan de voleinding van de wereld”. En wanneer Hij, de levende Heer er is, dan is er de bron van kracht, die haar werking doet gevoelen, gaandeweg ver der. De vreugde daarover hebben niet alleen predikanten nodig, de gemeenten kunnen haar evenmin ontberen.” Graag bid ik u „deze vreugde in de Heer” toe, „die uw toevlucht is” (Neh. 8:11b).” De Canadese evangelist Leighton Ford gaf een commentaar op de Ame rikaanse „Jezus-jongeren.” U moet dicht bij deze mensen gaan staan, al dus vermaande hij de congresgangers. „Wees soepel in methode en houding teneinde in staat te zijn deze jongeren te helpen de werkelijke betekenis van het leven te vinden.” Het christelijke geloof bestaat dus niet in een geestelijke houding van de mens. Het bestaat uitsluitend als geloof in de God die niet als een „wereld- ding” door de mens willekeurig beke ken kan worden, maar die alleen dan gezien wordt als Hij zich tonen wil. Daarom is de twijfel aan God die om een criterium vraagt waarmee hij God kan „constateren” verwerpelijk. De mens moet in de twijfel gebracht worden, waarin hij aan zichzelf twij - feit; dat wil zeggen, waarin hij onze ker wordt of hij wel over zichzelf en over de wereld kan beschikken. Hij moet vertwijfelen. politiek-theologische redactie van Hans De Hollandse ring ongeveer 600 ringen, verspreid, waaruit de kerk bestaat. De Hollandse ring omvat zogenoemde wij ken en gemeenten in Amsterdam. Lei den, Den Haag, Delft, Rotterdam- Noord en Rotterdam-Zuid, Vlaardingen en Dordrecht. En dan grijpt men naar Bultmann en leest daar onbeschroomde stukken over vergeving en Kruis, zonde en verlossing. Ontmythologisering is na tuurlijk een materie, die men in dit boek nooit voorbij kan gaan, maar steeds komt men dan toch weer uit bij de kern. Dan stuit men op de christe lijke paradox: „en dit is inderdaad het meeste vreemde in het christelijke ge loof, dat een historisch gebeuren, een gebeuren in de tijd, voor de eschatolo gische gebeurtenis houdt: Jezus Chris tus als de daad van God, waardoor hij een einde gemaakt heeft aan de oude wereld” Een heel ander boek is „Wereldvrede en revolutie,” analyses onder Eckehard Bahr. Hij zei dat de werkkampen in Zuid- Afrika door evangelisten oorden van zonde worden genoemd. „Maar we moeten er ook aan denken dat de arbeiders van duizenden kilometers ver naar deze kampen zijn gebracht. Mannen moeten hun gezinnen voor lange tijd verlaten om in het levens onderhoud te voorzien. Ze kunnen hun gezinnen misschien maar - eens in het jaar bezoeken. Is het dan juist een sexuele ont sporing als een zonde te beschouwen? Is het niet het slavensysteem, dat zulke omstandigheden schept? Is het een wonder dat het communisme zich uit- breidt?” Sterke nadruk op de symbolen wordt gelegd in „Nieuw inzicht omtrent de bijbel” van J. G. Sutherland. Hij tracht aan te tonen dat vele belangrijke bij belgedeelten zijn ontstaan uit ziener schap, iets wat ook reeds in het heel vroege christendom werd onderkend. „De ziener immers werd de hogere werkelijkheid geopenbaard op een wij ze die aangepast was aan het menselijk bevattingsvermogen, namelijk in beel den, in symbolen.” Het is beslist boei ende literatuur maar eenvoudig is het vaak niet. Zo schrijft hij: „De wonderen van Jezus zijn echter ook getuigen voor zover zij erop wijzen dat het christe lijk godsgeloof geen pantheïsme en geen monisme is en dat het christelijke geloof niet naar eigen willekeur over Gods daden kan spreken, maar alleen dan, wanneer het Gods handelen waar neemt in een heel concreet geval. Het christelijk geloof is geen wereldbe schouwing, maar wordt altijd van mo ment tot moment veroverd en het zegt: „Heer, ik geloof, kom mijn ongeloof te hulp!” IMc 9,24). In „Geloof zonder mythe” zijn arti kelen opgenomen uit Kerugma und Mythos, Glauben und Verstehen en uit de Marburger Predigten. Steeds wordt men bij de lezing getroffen door de koene gedachten, maar ook door de innige vroomheid die alle overdenkin gen van de theoloog uit Marburg ken merken. Tegenwoordig wil men de be grippen omzetten in moderne taal. Woorden als zonde en verlossing moesten door de Evangelische Omroep weer van stal worden gehaald. Terwijl toch deze begrippen niet alleen in de ultra-orthodoxie leven. Maar het is nu eenmaal een feit dat de grote worste ling in de theologie van deze tijd vaak een taalprobleem is. Men wordt er bij Bonhoeffer steeds mee geconfronteerd. Paul van Buren besteedt er vele hoofdstukken aan. Bultmann, vaak als de man betiteld, die de „wonderen wil afschaffen” schrijft ook hierover prachtige dingen Ook hier geldt dat bepaalde uitspraken Vanzelfsprekend kwam ook het drug-probleem uitvoerig aan de orde. Twee Engelse experts hielden over dit onderwerp een discussie. Geciteerd werd de uitspraak van Amerikaanse autoriteiten, dat de enige redding een werkelijke religieuze ervaring is. „Het zou van kortzichtigheid getui gen”, aldus ds. Van Zanten, „als wij meenden, dat wij, om zo te zeggen, de eersten zijn in de geschiedenis van de christelijke kerk, die ons menigmaal zwak en moedeloos voelen. Uit de bijbel weten wij immers, dat profeter en apostelen datzelfde gekend hebben, en ook dat de gemeenten, hoe zij soms ook om haar geloof geprezen werden, bemoediging nodig hebben gehad. De gemeenten en degenen die haar leiding hebben gegeven, hebben de eeuwen door geleefd in de gebrokenheid van het bestaan. Als praeses van de generale synode heeft ds. J. A. G. van Zanten zich per brief gewend tot de predikanten van de Nederlandse Hervormde Kerk en meer in het bijzonder tot diegene die „evenals ieder ander mens, een woord van bemoediging nodig heeft.” Die be hoefte is er „zeker in deze tijd”, aldus de hervormde synodepraeses, „want niemand onzer ontkomt aan de be zorgdheid, dat het Woord van God in onze dagen soms ledig schijnt weer te keren en dat het kerkelijk leven lijkt op een eiland, dat dagelijks verder af kalft. De ontkerkelijking en ontker stening en de soms onafzienbare taken die daaruit voortvloeien, leiden tot on rust, vermoeidheid en zelfs moedeloos heid. Niet alleen bij predikanten, maar ook in de gemeenten, die zij dienen.” Het verslag vervolgt: „Dat proces speelt zich af binnen het geheel van de wereldwijde kerk. Het laat zich mis schien zo het beste omschrijven: jonge kerken, zelfstandige kerken, helpen in hun land, in hun situatie, werkelijk kerk te zijn. En dat, niemand daaraan voorbij zien, inderdaad heel verschil met vroeger. Dat is heel andere relatie, een heel We werden vooral getroffen door het hoofdstuk dat Hans P. Schmidt schreef onder de titel „Sjaloom, de joods-chris- telijke uitdaging.” Hij geeft een overzicht van de ver schillende vormen van vrede, die in de loop der tijd als ideaal hebben gegol den en concentreert zich daarna op sjaloom: van oudsher en uitdaging, de bestaande toestanden moeten terwille van de openstaande mogelijkheden af geschaft worden. Sjaloom is geen toe stand van orde die verloren is gegaan en weer hersteld moet worden, maar de levenswijze waarbij het recht van weduwen en wezen, van vreemden en knechten, van armen en verdrukten ook zijn loop krijgt.” Sjaloom wijst naar een vredesb e - weging, die de mens bevrijdt zodat hij door zijn verstand te gebruiken veranderingen kan doorvoeren; ver van elke tragische wereldopvatting laat deze beweging de betrekking van de mens tot zijn wereld zien als het speelveld van een veelbelovende ge schiedenis.” Ook vanwege de andere bijdragen, die veel informatie bieden, is dit boek zeer aanbevelenswaardig als literatuur bij de vredesweek. De kerkelijke zendgemachtigden IKOR/CVK beginnen in oktober met een serie van 16 televisieprogramma’s onder de titel „Leerhuis”, waarin on derwerpen worden behandeld, die op het ogenblik binnen en buiten de kerk sterk de aandacht trekken. De eerste vier uitzendingen gaan over de vraag of de Bijbel antwoord geeft op het lij den in de wereld (oorlogen, misstanden, ziekte, dood, honger) en of de Bijbel een specifiek christelijk lijden aangeeft in verband met de onvolkomenheid van de wereld, de onmacht van mensen, hoe men vanuit het Evangelie tegenover de vaak onbegrijpelijke tragiek in het le ven moet staan. Het t.v.-programma „Leerhuis” wil een vaste, herkenbare en meer perma nente vorm geven aan de kerkelijke discussie- en informatieprogramma’s en tegelijk wat meer helderheid aanbren gen in de problematiek waarin de mo derne mens zich bevindt. De serie bevat steeds vier uitzendingen rondom een bepaald thema. Een vaste groep mensen van diverse kerkelijke achtergronden, leeftijden en beroepen werkt er aan mee. In overleg met deze groep worden ook de thema’s voor de volgende uit zendingen bepaald. De t.v.-serie „Leer huis” start in oktober en loopt tot fe bruari 1972. De redactie staat onder voorzitterschap van ds. C. M. Boerma van het Convent van Kerken. De regie heeft Wouter van Praag. kracht zijn: „Wij worden via de ver drukking, langs de volharding, door de karaktertrouw, teruggedreven tot die hoop, die niet beschaamt, omdat zij geboren wordt uit de liefde van God, die door de Heilige Geest in onze harten is uitgestort.” „Wij zullen”, zo merkt de praeses van de hervormde synode ook op in zijn brief aan de predikanten, „het moe ten (of: mogen) doen met dezelfde of mogelijk zelfs met een afnemend aan tal ambtsdragers en in menig geval met een steeds verder ineenschrompe lende gemeente. Dat neemt niet weg, KEES MAAS „Geloot zonder mythe’, een keuze uit de artikelen van Rudolf Bultmann. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond „Wereldvrede en revolutie", ondei redactie van Hans-Eckehard Bahr Uitgave A W. Bruna Zoon, Utrecht/Antwerpen. „Nieuw inzicht omtrent de bijbel”, door J. G. Sutherland, Uitgave Servire, Wassenaar. Presentatie van christelijke films is het doel van de nieuwe stichting „Woord en Beeld” die van start is gegaan met een fonds van buitenlandse produkties. De stichting, die haar diensten onder de naam WEB-filmservice aanbiedt, vertoont in Nederland films van on dermeer World Wide-Pictures (Billv Graham), het Moody Institute of Science, Wycliffe Bijbel Vertalers, Ken Anderson Films, Gospel-Films en an dere producenten van christelijke rol prenten. WEB-filmservice bracht op 7 sep tember in Nieuwspoort te Den Haag de première van de documentatie in kleur over Israël genaamd „His Land” waar in Cliff Richard een der hoofdrollen speelt. Daarin worden de huidige ont wikkelingen in het midden-oosten en de geschiedenis van Israël aan de orde gesteld, tegen een bijbelse achtergrond. In het stichtings-bestuur hebben ds. T. B. van Houten (gereformeerd), ds. G. van ’t Wout (Baptist), ds. J. M. Durieux en de heren H. H. J. Heule en A. Stringer zitting genomen. WEB wil filmavonden organiseren in kerken, ge vangenissen, evangelisatie-meetings. voor verenigingen, op scholen, enz. De stichting is voortgekomen uit samenwerking van verscheidene klei nere organisaties, die elk een of meer buitenlandse evangelische producenten vertegenwoordigen. Zij wenst geen speelfilms in haar pool op te nemen die niet een duidelijk evangelisch ka rakter hebben. Het adres van de stichting is Swee- linckplein 14, Heemstede, telefoon 023- 281496.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 12