Israëlisch Miljoenenklap voor Suiker cent thea terbu rea us duurder Schuldbesef GROTE SCHILDERIJENROOF IN DEN HAAG “verminderd Weer stank in Rijnmond Jordanië eist VN-sancties met naaldhakken?” L< vliegtuig door raket getroffen „Heeft u ook schoenen j Kaarsen na moord in Attica Dayan: Provocatie Centrale Raad beslist: Sociale premies ook voor artiesten VANDAAG IN ERBIJ: automobilisten McGovern: Dollar moet devalueren ontvoerder HET WEER Staking om vroege pensionering Proef met EHBO voor aankomende TARWESTOETEN v.d.Vooren bakt ze FBI-agenten in Mariette doden AGENDA pagina 6 Verder in de krant enthousiaste bruidjes. Uit de bruidskamers van A&K schrijden elke dag weer ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 269 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN mmmmmmnmrmrrf/mmrwmm/rmmmrr/ffwmrf/rf/wmmmL Het woord is aan... 50 jaar geleden: 1 rmmmmmrrmfrfmmrmmmmrmrwrmrrmmmrrmm/rmmmm Cholera, vroeger. in Nederland Afvalwater: gevreesde vuilbron Poëzie uit de 13e eeuw ADVERTENTIES 4, Autobedriif KONING N.V. Incident bij Troonrede rond Haarlemmer 2 3 3 S 4 6 6 7 7 8 8 9 4 Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Rustig weer Centrale tv-antenne voor heel Goirle 36getuigen in Noord Holland zagen 18 verschillende bruidsjaponnen van A&K. Élk bruidje was gekleed bij A&K. En toch was elk bruidje totaal anders. Begrijpelijk, als u weet dat in de speciale bruidskamers van A&K meer dan 400 verschillende bruidsjaponnen hangen. Een collectie die bovendien regelmatig wordt aangevuld met de nieuwste modellen. En die van a tot z com pleet is, van nylons tot sluier. Persoonlijke wensen worden naar maat vervuld en om te kiezen en te passen krijgt u royaal de tijd. Bei even en wij reserveren die tijd voor u. Zonder enige verplichting. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar f 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND? Fa. HARTOG IJmuider Courant (Van onze correspondent) boord Van links naar rechts: Zelfportret van Rembrandt, Landschap met koeien van Potter, Landschap van Hobbema en binnenhuistafereel van Jan Steen. (Van onze Haagse redactie) Op een dinsdag in september official dealer I.lmuiden Showroom 11001 Verwachting van het K.N.M.I. tot zon- Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman II. van Looij, onderdirecteur Deze krant bestaat uit twintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Régismanset: Spreuken als deze ontlenen hun waarde niet zozeer aan wat ermee gezegd wordt, maar aan de gedach ten die zij opwekken. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws Kerkdiensten W eerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Sport Luidsprekers Bloemstraat 34. I.lmuiden fel. 15141 Vechtstraat 2. Tel. UTRECHT. Er staat de Nederlandse theaterbureaus een hoogst onaangename verrassing te wachten: ze krijgen volgende week een serie aanslagen voor sociale las ten in de bus ten bedrage van ruim één miljoen gulden. Gezien de gunstige ligging van Goirle betekent dit, dat behalve de twee Neder landse netten, ook Duitsland één, twee en drie kan worden ontvangen, alsmede Bel gië Frans en Nederland. De federatie van organisaties van groot handelsbedrijven en het centraal bureau levensmiddelenbedrijf delen mee, dat deze prijsverhoging noodzakelijk is op grond van de verhoging van de prijs af-fabriek. Onze specialiteit EDISONSTRAAT 4 IJMUIDEN M.L. Tectyleer-station. WASHINGTON. (AFP en DPA) A- merikaanse FBI-agenten hebben gisteren in een motel in Mariette in de staat Georgia e en zwaarbewapende ontvoerder gedood en een bankiersgezin bevrijd dat dertig uur in gijzeling was gehouden. Twee federale politiemannen liepen schot wonden op. TEL AVIV, (Reuter, AFP en AP). „Een ernstige provocatie”, zo rea geerde de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan gisteravond op de melding dat een Israëlisch transportvliegtuig door een Egyp tische luchtafweerraket is neerge schoten. De reden, de Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft beslist dat amusements- musici en andere artiesten geen kleine zelfstandigen zijn, maar werknemers. Daardoor vallen zij onder de werkloos heidswet, de ziektewet, de wet op de ar beidsongeschiktheid en de ziekenfondswet. De 25 Nederlandse theaterbureaus heb ben de premies voor deze verzekeringen nooit betaald. Nu zullen zij dit alsnog moe ten doen, met terugwerkende kracht tot over 1967 toe, en in het vooruit ook al over 1972. Van een aantal bureaus is het zeer de vraag of zij deze klap financieel kunnen verwerken. Eerste slachtoffer is Joop de Knegt, di recteur van het Theaterbureau High Noon, TOULON (AFP). Voor het eerst zijn vrijdag in Frankrijk metaalarbeiders in staking gegaan uitsluitend voor verlaging van de pensioengerechtigde leeftijf tot 60 jaar (nu 65). De stakers werken op scheepswerven bij Toulon. Zij legden het werk voor 24 uur neer. Driehonderd stakers begaven zich naar Heyres waar de gaullistische partij stu diedagen houdt. Zij werden ontvangen door premier Chban Delmas. Terwijl zij bezig waren kwamen nog eens vijf mannen de winkel binnen om hen een handje te helpen. Het tiental zette onverdroten de vernielende werk zaamheden voort tot de telefoon ging. De winkelbediende nam de hoorn van de haak, maar zag geen kans de buiten- NEW YORK (AFP) Jordanië heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties gevraagd sancties tegen Israel te ne men wegens „pogingen de stad Jeruzalem te annexeren.” De Jordaanse afgevaardigde Baha Toe kan zei in de raad, die op Jordaans verzoek bijeen is gekomen, dat „zo lang de Verenigde Naties bestaan nog nooit een land hun gezag zo heeft genegeerd en hun reputatie zo heeft geschaad als Israel.” Vrijdagochtend gold in Rijnmond voor de eerste keer de nieuw ingestelde alarm fase 3, die verdergaande ingrepen van de industrie verlangde. In de loop van de dag werd deze alarmfase weer opgeheven. lijk met zekerheid zeggen of de ontvreem de schilderijen inderdaad echt zijn. „Als ze inderdaad echt zijn, dan loopt de waar de van de doeken in de miljoenen”, aldus haar mededelingen. De dader(s), van wie op dit moment elk spoor ontbreekt, hebben in de flat ook een aantal schilderijen laten hangen. Het toestel, een Boeing „Stratocruiser”, vloog tijdens beschieting op ruim twintig kilometer ten oosten van het Suez-kanial boven de door Israel bezette Sinaï, aldus een Israëlische militaire woordvoerder gis teravond. Een van de bemanningsleden slaagde erin zich met zjj:t parachute in veiligheid te stellen. De overige zeven in zittenden zjjn vermoedeljjk om het leven gekomen. Vorige week meldde Israel het neer schieten van een Egyptisch militair vlieg tuig boven Israëlische stellingen langs het Suez-kanaal. Op de vraag wat Israel gaat doen, antwoordde minister Dayan: „Eerst nadenken, dan een besluit nemen”. Volgens Dayan hebben de Egyptenaren „op een gunstige gelegenheid gewacht” om een vliegtuig neer te schieten hetgeen niet moeilijk is in een wapenstilstandsperiode De Israëlische troepen op de oostelijke oever van het Suez-kanaal zijn gisteren in staat van alarm gebracht. Onze correspondent in Jeruzalem tekent hierbij aan: iedereen vraagt zich af of de Israëliërs represailles zullen nemen, met het gevaar van toenemende spanning en misschien zelfs oorlog. ROTTERDAM.In de nacht van vrij dag op zaterdag heeft het openbaar li chaam Rijnmond opnieuw gewaarschuwd voor toenemende luchtvervuiling. Rijn mond stelde fase twee in, inhoudeod een dringend verzoek aan het bedrijfsleven bepaalde werkzaamheden uit te stellen en extra controles te verrichten. TOKIO. De Amerikaanse senator George Mc Govern heeft vrijdag gezegd dat de Verenigde Staten de dollar moeten devalueren en de nieuwe heffingen op de import moeten afschaffen. Daar tegenover moet staan dat Japan de yen revalueert en de tariefmüren voor Amerikaanse goe deren slecht. MADRID (Reuter). Een resolutie, waarin de r.-k. kerk van Spanje verge ving vraagt voor haar partijdige houding In de burgeroorlog van 1936 heeft op de conferentie van Spaanse bisschoppen en priesters in Madrid niet voldoende steun gekregen om aangenomen te worden. dagavond Droog en vrij zonnig weer, maar vooral in het noorden wol kenvelden. In het algemeen wei nig wind. Minimumtemperatu ren van ongeveer drie graden in het zuiden, met kans op nacht vorst, tot twaalf graden in het noorden van het land. Maximum temperaturen morgen omstreeks negentien graden. De ontvoerder was dinsdag het huis van de bankier Smith binnengedrongen en had hem, zijn vrouw en twee dochters onder bedreiging met een pistool gedwongen naar het motel te rijden. De man eiste dat Smith later naar de bank zou rijden en de kluis zou openen. Toen de ontvoerder gisteren zag dat het motel was omsingeld, opende hij het vuur. Terugschietende politiemannen troffen hem dodelijk. Het bankiersgezin bleef on gedeerd. GOIRLE. De ruim 11.000 inwoners tellende Brabantse gemeente Goirle krijgt als eerste plaats in ons land een centrale antenneinrichting, waarop alle televisie toestellen in die gemeente op zullen wor den aangesloten. Dit betekent, dat van alle daken de antennes kunnen verdwijnen en dat de betrokken huizen worden aangeslo ten op een antenne, die ongeveer in het midden van het dorp is verrezen en 35 m. hoog is. De democratische kandidaat voor het presidentschap zei een en ander tijdens een bespreking met de leiders van de invloedrijke federatie van economische organisaties over de gevolgen van de eco nomische maatregelen van president Nixon voor Japan. In vol ornaat staan de leden van een politie-motorbrigade, afkomstig uit Buffalo, aangetreden voor de gevange nis in Attica. Met een kaarsje in de DEN HAAG. In een schoenenwinkel aan de Wagenstraat in Den Haag hebben zich vrijdagmiddag tegen sluitingstijd wilde tonelen afgespeeld. Een vrouw die met drie mannen en een seksegenote de winkel binnenstapte vroeg om schoenen met naaldhakken. Toen de 17-jarige win kelbediende, die alleen in de zaak was, ontkennend antwoordde, ontstak het vijf tal in woede en begon alle schoenendozen uit de rekken te halen en over de vloer te gooien. tegen wie een proefproces aanhangig was gemaakt. Uit zijn boeken over 1967 en 1968 had men een aantal postjes gepeurd, waar over navordering aan premiebetaling werd geëist. Bij die postjes waren optredens van Ria Valk. Peter Crooney, Inca Marina, Sjef Tigges, het Lowland Trio, Anita en Roberto en Swiebertje met gezelschap. Totaalvordering over 1967 145,35 en over 1968 171,86. Zo op het oog geringe bedragjes, maar dit is niet meer dan een fractie van wat er in werkelijkheid is omgegaan. Frans van Klingeren, secretaris van de Vieta, de bond van theaterbureaus, noemt de beslissing van de Centrale Raad „een waanzinnige uitspraak”. Hij zegt: „Alleen wij, de theaterbureaus, worden er de dupe van. De verplichting geldt niet voor de gewestelijke arbeidsbureaus, die ook aan arbeidsbemiddeling voor artiesten doen. Noch voor de omroepen, noch voor ver enigingen of hotels. Als straf voor zijn vakmanschap zal de theateragent straks zo’n 24 percent meer moeten berekenen aan zijn klanten”. De resolutie, die algemene vergeving vroeg van „God en het volk, omdat wij niet wisten hoe wij ware dienaren voor verzoening van ons volk moesten zijn toen het verdeeld was door een burger oorlog” heeft ook bij de tweede stem ming niet de vereiste meerderheid van twee derden gekregen. Er waren nu 123 stemmen voor, 113 tegen en tien blanco stemmen. Bij de eerste stemming waren er 137 voorstemmers. OOSTERBEEK. Misschien in de loop van volgend jaar al zal een aantal aan komende automobilisten en motorrijders bij wijze van proef een cursus moeten vol gen waar hun de voornaamste vuistregels voor eerste hulp bij ongelukken worden bijgebracht. De opzet van deze instructie zal zodanig zijn, dat wanneer de proef slaagt, deze landelijk op min of meer dezelfde wijze kan worden gegeven. Het Oranje Kruis, de Koninklijke Na tionale Bond voor Reddingwezen en EHBO, die de vuistregels EHBO voor toekomstige rijbewijshouders hoog op hun verlang lijstje heeft staan, zal minister Stuyt (Volksgezondheid) nog dit jaar een afge rond voorstel voor een proefinstructie doen toekomen. Of de proefinstructie inderdaad in de loop van het volgend jaar van start zal zal gaan is volgens voorzitter dr. W. van der Slikke van het Oranje Kruis afhan kelijk van het feit of de bewindsman ach ter de voorstellen zal staan en de voor de proef benodigde gelden beschikbaar ge steld kunnen worden. Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Spaarne 53, Haarlem, tel. 321314 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. wacht over zijn benarde positie in te lich ten, omdat een van de tien bezoekers hem de punt van een stiletto in de rug liet voelen. Hij legde de telefoon neer en zag tot zijn verbijstering dat twee van de mannen over de immense schoenberg stonden te wateren. Dat was voor de winkelbediende de druppel die de emmer deed overlopen. Hij greep een krukje om zijn vrijpostige klanten te lijf te gaan. Maar tegenover het legertje kon hij niets uitrichten. De kruk werd hem eenvoudig afgepakt en hij kreeg een paar bestraffende draaien om de oren. Daarna vouwden de tien schielijk twee plastic zakken open, kozen welgeteld tien paar schoenen uit en ver dwenen met gezwinde pas door de win keldeur. Schoenen en bezoekers zijn spoorloos. Militairen wijzen er op dat het Egypti sche verkenningstoestel vorige week boven Israëlische stellingen werd neergeschoten, terwijl het transportvliegtuig boven Israë lisch gebied vloog. Wat de missie van de vlucht was en wie er aan boord waren is nog niet bekend gemaakt, maar het is niet uitgesloten dat hoge Israëlische militairen aan waren. DEN HAAG. Uit een flat aan de Haagse Van Alkemadelaan zijn zeven schilderijen ontvreemd die een gezamen lijke waarde vertegenwoordigen van enige miljoenen guldens Terwijl de bewoonster van de flat in Oostenrijk met vakantie was zijn de doeken van beroemde mees ters als Rembrandt, Paulus Potter Jan Steen en Meindert Hobbema door de da ders) in alle rust van hun lijsten ontdaan. Een knecht van een wasserijbedrijf, die in het flatgebouw moest zijn, viel het gistermiddag op dat de deur van de wo ning van mevrouw F. Steunebrink-van Delft, die sinds begin juli van dit jaar in het buitenland vertoeft, open stond. De deur was geforceerd. De man waarschuwde de portier van het gebouw, die op zijn beurt de Haagse politie op de hoogte stelde. Deze ontdekte bij binnenkomst al snel dat ook de woon- kamerdeur, die op slot had gezeten, gefor ceerd was. De politie trof op de grond de lege lijsten aan. Wanneer de diefstal gepleegd is. valt niet te zeggen. Afgelopen maandag heeft de werkster de woning nog schoonge maakt. Toen bleek alles nog in orde. In de opengebroken bureaulade heeft de politie foto’s met afbeeldingen van vier van de zeven gestolen doeken gevonden. Een zelfportret van Rembrandt en een landschap van M. Hobbema zijn aan de achterzijde voorzien van een verklaring van prof. dr. W. Vogelzang (1936). Een landschap met koeien van Potter en een binnenhuistafereel van Jan Steen zijn aan de achterkant eveneens daterend uit 1936 van de heer Gratama destijds als directeur van het Frans Halsmuseum in Haarlem. Niettemin kan de Haagse politie onmoge- DEN H? G. De consumentenprijs van suiker wordt met ingang van maan dag met een cent verhoogd tot 125 per kilogram. hand bewijst men de laatste eer aan de gijzelaars, doodgeschoten tijdens de bestorming van deze Amerikaanse ge vangenis begin deze week. Haarlem-centrum: 023 - 32 44 87 Haarlem-Schalkwijk: 023 - 28 99 18, Beverwijk: 02510 - 2 35 34, Hoorn: 02290-41 88,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1