REACTOR OP WIELETJES STEL STUURGROEP IN VAN KVP, AR EN CH Simavi wil inspraak Grote verschillen tussen faculteiten STUDIELOOPBAATI ONDERZOCHT Aardgas grote bomenveller Memisa-mil j oenen J Minister Van Agt heeft spijt over „Ariër” Bewindsman realiseerde zich niet geladen betekenis vrouw maken zwarte EEG-standpunt Hulpverlening in tropen I Wim Kan bezorgd over bezoek van Begeleiding van reizigers moet efficiënter Kruitschepen weg uit Zwartemeer lijst giftige stoffen Japanse keizer Noordzeelanden Jeugdbende bracht vermoedelijk man om het leven Nederland mag landen in Turkije gevraagd Waarnemend voorzitter Th, Laan (KVP) over samenwerking confessionelen: Verzending zeepost Weer Kamervragen J- over volkstelling een luchtje Aan begraven vaten zit wellicht Zes jaar geëist voor moord op MM <*31 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 Z 2 Spoorwegen: ADVERTENTIES 5 t EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEELEN MARKIEZDm/ZONNESCHERNIEN rotlUIKgN/LUXAPLex JALOUZ1EEN Bankoverval: buit 4.500 gulden (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. Vandaag discussi eert de KVP-partijraad over de chris- ten-democratische samenwerking aan de hand van een concreet pakket voorstellen van waarnemend voor zitter Th. Laan. Hij heeft vanmiddag voorgesteld om een stuurgroep in te stellen, waarin besturen en fracties van KVP, ARP en CHU zijn verte- Geld lag op straat genwoordigd, ter bevordering en be geleiding van de samenwerking. -VC 'P de Uitspraak 30 september. DEN HAAG. De Nederlandse cabare tier Wim Kan heeft de minister-president vanuit zijn vakantieoord San Demienico (Italië) een open brief gezonden, waarin hij zich ernstig zorgen maakt over de wijze waarop Nederland over enige tijd de Japanse keizer Hirohito zal ontvan gen. Dit blijkt uit mededelingen „Kerngegevens over de studieloopbaan van de studen tengeneraties 1954-’57 en 1961-’63”, bin nen respectievelijk 13 en 7 jaar. In de godgeleerdheid behaalde 83 percent van de mannen het afsluitend examen. DEN HAAG. Van de mannen, die in de jaren 1954 tot en met 1957 een universi taire studie begonnen, heeft tweederde de studie binnen dertien jaar voltooid. Van de vrouwen is dit tweevijfde. Tus sen de faculteiten komen aanzienlij kt verschillen voor. Daarom gaat een studiegroep van NS nu na op welke wijze de reizigersbegelei- ding efficiënter kan geschieden waarbij men zich vooral zal gaan richten op de stoptreindiensten in de randstad. Dit reactorvat van 365 ton is gebouwd bij de RDM in Rotterdam. Vrijdag werd het op transport gesteld naar de haven om verscheept te worden naar Argentinië. heeft een rw W et tc si S b sc ol< Sc S2 kc ni O] ki er pi d< g< Pi til V( n< ai u S1 T ui W de m lij w m Z€ V( 1 vai Mri Pk we vai eer see de koi I eni gei sta nie op] Ve I ge< lisl noi dei del vei bel nie zeg leg be< str hai eer vai fer vai nei hel litc wo 5 hel ra? nei we dal op de de dr< te de] am dei na] vo* Vij Ar gel nu res de’ 1 ka ws we wc in Dit percentage was bij sociale en poli tieke wetenschappen 47. Bij de vrouwen lopen de percentages var 56 bij rechts geleerdheid tot 24 bij sociale en poli tieke wetenschappen. Hierbij zij opge merkt, dat een aanta' studenten na kortere of langere tijd van studierichting verandert. Gedacht wordt, aldus een woordvoerder van NS, bijvoorbeeld aan overheveling van de kaartles verkoop van de kleinere stations naar de conducteur in de trein een systeem dat al op kleine schaal (Sit- tard-Heerlen, Sauwerd-Roodeschool, Sant- poort-Noord-IJmuiden) wordt toegepast. Ook zal worden bezien of verdergaande uitbreiding van kaartjesautomaten wel licht aanbeveling verdient. maakt. Ik ben er ten volle van overtuigd, dat persoonlijke omstandigheden van een bewindsman geen enkele rol mogen spe len bij de beslissingen die hij neemt of voorbereidt Voor mijn ambtsvoorganger is dit ongefwiifeld ook een vast richtsnoer geweest”, aldus minister Van Agt. Het drietal kamervragen werd gelijklui dend beantwoord om de aard van het gebeurde zo goed mogelijk weer te geven. Ir Vredeling informeert of dit systeem vaak wordt doorbroken doordat de pro ducten eerst naar een andere lidstaat van de EEG worden uit.gevoerd. /aar de prij zen onafhankelijk van de producent wor den vastgesteld, en vervolgens weer in het 'and van oorsnrong worden ingevoerd. „Nederland is het enige land dat de Japanse keizer tijdens zijn reis niet offi cieel tegemoet zal treden. Wij doen dus blijkbaar iets wat internationaal niet ge bruikelijk is. Waarom onderbreken wij dan deze ongebruikelijke lijn door de keizer wel aan de lunch te laten zitten met onze eigen lieve koningin?” zo vraagt Kan zich in zijn brief af. Naar de mening van Wim Kan zou de komst van „de grote verzetsstrijder” uit het land van de rijzende zon nog wel te verteren zijn als er echt niets officieels gebeurde, wanneer hij gewoon ons land zou bezoeken omdat wij de man om „economische” redenen niet willen weige ren. Maar als hij straks komt, zo gaat Wim Kan verder, en de regering biedt hem geen diner aan. maar hij wordt wel op Soestdijk aan de lunch ontvangen, is zoiets voor ons totaal onverteerbaar. Wim Kan besluit zijn open brief met de opmerking, dat hij „namens vele slachtof fers van de geen enkele verantwoordelijk heid dragende, machteloze aanstaande be zoeker van Nederland” benieuwd is naar het antwoord van de minister-president. Al maanden tevoren had de verdachte zich tegenover vrienden en collega’s drei gend over zijn vrouw uitgelaten, zo zelfs dat een van zijn kennissen overwoog de politie in te lichten. De datum van het misdrijf was volgens de officier niet willekeurig gekozen. In de week daarvoor was de echtscheiding in een beslissend stadium gekomen, en op zaterdag 17 oktober had de verdachte te horen gekregen dat zijn dochtertje in geen geval aan hem zou worden toegewe zen. Zijn laatste hoop was daardoor de grond ingeboord. DEN HAAG In Ankara is vrijdag een Nederlands-Turkse luchtvaartovereenkomst getekend, waarbij Nederland rechten ver werft voor lijndiensten van Amsterdam via landingsplaatsen in Europa naar Istanboel en Ankara, en verder gelegen landings plaatsen in het Midden en Verre Oosten. De overeenkomst, die werd getekend door de Nederlandse ambassadeur dr. H. H Dingemans en de Turkse minister van bui tenlandse zaken Olcay, moet nog door het parlement worden goedgekeurd. ZEIST. De vereniging Simavi heeft vrijdagavond meegedeeld dat zij erop re kent dat Memisa andere organisaties voor medische hulpverlening in de tropen zal inschakelen voor overleg over de beste ding van de ruim ƒ20 miljoen, die het Nederlandse volk bij de recente tv-actie heeft bijeengebracht. Simavi noemt Medi cus Mundi, de hervormde en de gerefor meerde zending en ook Simavi zelf, des tijds opgericht door protestantse artsen. DEN HAAG. Het tweede-Kamerlid ir. H. Vredeling (P.v.d.A.) heeft, als lid van het Europese Parlement, de Europese commissie gevraagd een standpunt in te nemen t.a.v. de verticale prijsbinding. Worden ook van deze omzwaaiers de studieresultaten meegeteld, dan neemt het rendement vooi de meeste studie richtingen met gemidueld 3 tot 5 percent toe. Ver boven het gemiddelde komt nomische wetenschappen en geneeskunde. Daartegenovei staat enige stijging bij onder meer godgeleerdheid, diergenees kunde en sociale en politieke weten schappen. Het percentage geslaagden bij aardrijkskunde toom een aanzienlijke daling van 86 naar 53, en deze daling werd niet gecompenseerd dooi de studie resultaten van de omzwaaiers. Het aan tal omzwaaiers nam in de meeste facul teiten toe zo ook bij tandheelkunde, maar 1b percent (tegei 9 percent) van de eerstejaars legde mei goed gevolg een kandidaatsexamen in een andere facul teit af. gedaan om een andere partner, bijvoor beeld zending of werelddiaconaat van de protestantse kerken te benaderen. „Desalniettemin werd deze actie van een rooms-katholieke organisatie als een algemene actie gepresenteerd. Daartegen blijven onverkort de bezwaren van de hervormde zending gehandhaafd”, zo zei een woordvoerder van de hervormde zen ding vrüdag. Over het algemeen traden geen grote ver anderingen op. Het rendement liep onder meer een ietsje terug bij de technische wetenschappen, rechtsgeleerdheid, eco- De bankbediende H Janssen van het bijkantoor van de Amro-bank was don derdagavond om halt zes alleen in het gebouw toen de man, circa 30 jaar, bin nenstapte. Hij vroeg eerst om hypotheek formulieren en toen bleek dat deze er niet waren, zei hij dat hij geld wilde wisselen. Uit een binnenzak haalde hij toen een pistool, waarmee hij de bankbediende dwong geld af te geven DEN HAAG. De staatssecretaris van CRM zal in gemeenschappelijk overleg met de minister van Defensie nagaan of een andere ligplaats kan worden gevon den voor de nrinitieschepen in het Zwar temeer. De ministers van Verkeer en Water staat, van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening en de staatssecretaris van CRM hebben dit vrijdagmiddag aan de Tweede Kamer meegedeeld. In dat ant woord staat onder meer dat de aanwezig heid van munitieschepen niet in strijd is met het geldende bestemmingsplan maar „niet in de geest lijkt van het streekplan” De bewindslieden zijn van oordeel, dat de aanwezigheid van de munitieschepen in het Zwartemeer een bedreiging vormt voor de natuur-wetenschappelijke waarde van dit gebied, aldus het antwoord DEN BOSCH. De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft vrijdag tegen een 41-jarige onderhouds monteur uit Den Haag zes jaar gevange nisstraf geëist. De man had op 18 oktober vorig jaar in Vught zijn voormalige echt genote i..iet twee pistoolschoten om het leven gebracht. Schade. In een Rotterdams café is inge broken Op zoek naa» geld hebben de inbrekers een juke-bo> een automaat en de kassa vernield. Zij -ichtten daardoor een schade aan van f 10.000 De uiteinde lijke buit bedroeg niet meer dan 500. Den Haag. De aardgaslekkages, asfalte- ring van straten en de zeewind zijn de factoren die het Haagse bomenbestand rijker dan dat van de andere grote steden in het land, het meest bedreigen. De invloed van uitlaatgassen van auto’s is niet duidelijk waarneembaar Dit blijkt uit een analyse van deze zomer gemaakte infraroodluchtfoto’s. diergeneeskunde. Var de eerstejaars legde binnen dertien jaai 67 percent het dierenartsexamen met goed gevolg af en tien percent studeerde af ir een andere faculteit. Vergelijkbare cijfers voor stu dieresultaten voor hel kandidaatsexamen z'jn er over wie behoren tot de studen tengeneraties ’61-’63. Simavi-voorzitter P. A de Groot ver klaarde: „De geweldige opbrengst wettigt de verwachting, dat Memisa deze organi saties zal uitnodigen voor een bespreking aan welke grote projecten dit grote geld bedrag moet worden besteed.” „Het probleem voor Memisa is nu, dit grote geldbedrag op een kundige wijze aan te wenden. Van Memisa mag ver wacht worden dat ze hiervoor aan het Nederlandse volk verantwoording zal af leggen. Zij zal de bestemmingen dan ook zeker niet alleen kunnen aanwijzen. Dit vele geld dwingt Memisa ertoe hierover met anderen te overleggen.” De Memisa-actie heeft bewezen dat heel dat Nederlandse volk sympathie heeft voor wat de paters en religieuzen in de missie aan zuiver menslievend werk op vaak bewondcrenswaardige wijze verrich ten, zegt de arts P. A. de Groot, voorzitter van Simavi. Hij voegt eraan toe dat men een moderne visie op tropenhulp niet in eerste instantie bij Memisa vindt, maar eerder bij andere instanties als de her vormde en gereformeerde medische zen ding en Medicus Mundi (ook uit katholie ke hoek). „Deze hebben een moderne me dische aanpak, maar dat doet niets af aan de geweldige bewondering voor de wijze waarop Memisa deze actie heeft aange pakt.” Simavi beschouwt zich als een landelij ke organisatie niet aan een kerk of religie gebonden, duidelijk nationaal van opzet. De hervormde zending verklaarde vrij dagavond, dat Memisa in het voorberei- dingsstadium van haar actie (tussen sep tember 1970 en februari 1971) contact gehad heeft met de Simavi. Uit dit con tact is geen samenwerking gegroeid, daar Simavi bepaalde gronden had om niet aan de actie deel te nemen. Van dit moment af was alleen Memisa organisatrice van de actie. Memisa heeft, voorzover de hervormde zending bekend, daarna geen pogingen UTRECHT. De reizigersbegeleiding dat wil zeggen de verkoop van het spoor kaartje, de controle en de informatie aan de reiziger kostte vorig jaar 24 percent van de vervoersopbrengst. Als de lijn van kosten- en opbrengstenstijging in de toe komst wordt doorgetrokken, dan zullen deze begele'dingskosten in 1990 meer dan het halve spoorwegkaartje gaan kosten. r Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk tei post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alter.burg’ (24/9); Bra zilië’ ms „Altenburg” (24/9); Canada: ms „CP Trader” (22/9); Chili ms „Cartagena de Indias” (21/9); Israël: ms „Hanna" (22/ 9); Japan: ms „Hakone’ (20/9) Ned. An tillen: ms „Prins der Nederlanden” (20/9); Nieuw-Zeeland: ms „Tannstein” (23/9); Suriname: ms Medon” (20/9); Verenigde Staten van Amerika, ms „Atlantic Crown” (20/9). ms „Newark” (22/9); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika ms „City of Guildford” (20/9) VENLO. Een 17-jarig meisje in Ven lo heeft vrijdag een bundel bankbiljetten met een vaarde van 13.500 op straat gevonden. Kort er op bleek, dat een bediende van de gemeentespaarbank, die het geld moest vervoeren, het onderweg had verloren. Hij had de bundel geld onder een snelbinder op de bagagedrager van zijn fiets gebonden. Het meisje krijgt een beloning. VENLO. Een bankovervaller vrijdagavond in Venki niet alleen bedrag van 4500 tneetrenotnen, maar ook het paspoort van de bankbediende. Hij sommeerde de man met een pistool dit identiteitsbewijs af te geven. „Dan weet ik je adres, als je de polit'e waarschuwt.” De overvaller is spoorloos. De sarr -v|ng heeft volgens de heer Laan onder meer tot gevolg: verder uit bouwen van de samenwerking en t *c- verdt' y tussen de wetenschappelijke bu reaus, samenwerking tussen ’bureaus op za,’’»Hik terrein, een afstemmen van he* voorlichtingsbeleid nnfwntWk een nauwere samenwer’r’-" +n««en de fr* De K.VJP. zal volgens de heer Laan een breed samengestelde beleidscommissie van ongeveer 15 mensen moeten instellen van wie een aantal afgevaardigd wordt naar de stuurgroep. Ook wil de heer Laan met inschakeling van het Centrum .voor Staat kundige Vorming studie- en kaderdagen laten organiseren. De heer Laan ging zeer uitgebreid in op de voorgeschiedenis van de samenwer- kingsdiscussies van de laatste weken. Hij bond de nieuwe K.V.P.-bewindslieden op het hart om „wellicht meer dan in het verleden het geval was” nauw betrokken te blijven bij de ontwikkelingen in de K.V.P. In de opsomming van de feiten riep de heer Laan op een gegeven mo ment uit: „Alle typeringen van A.R.P. en K.V.P. kunnen wel eens flink overdreven worden. We staan veel dichter bij elkaar dan men uit losse interviews en uitlatin gen mag concluderen.” Wijzend op de goede samenwerking op internationaal niveau en de problemen in ons land, zei de heer Laan: „Het lijkt er bij ons (K.V.P., C.H.U. en A.R.P.) wel eens op, alsof we buren ziin in dezelfde straat, die thuis moeiliik met elkaar discussiëren, maar op vakantie, over de grenzen, elkaar gemakkelijk vinden. Programmering van hun idealen moet hun partij werfkracht geven bij alle bevolkingsgroepen.” Over het jaartal, waarin het CDU-doel bereikt moet zijn zei de heer Laan slechts: .Er moet tijdig duidelijkheid ge schapen worden.” Volgens de adjunct-directeur van Haagse Plantsoenendienst, de heer B. Vrijhof, zijn er van de 38.000 straatbo- men die Den Haag telt in de afgelopen jaren duizend door lekkages in aardgas leidingen verloren gegaan. De gezondheidstoestand van het Haagse groen bleek in het algemeen goed te zijn. De test wordt volgend jaar her haald. Zeker is al dat dit de groep beiaarden en verpleegden in psychiatrische inrich tingen behelst. Waarschijnlijk geldt dit ook voor loden, getrouwde vrouwen in- wonenden boven 18 jaar, aldus het Ka merlid, die vindt dat dit een „ernstige discriminatie” inhoudt Honderden verzoeken om informatie en rechtskundige biistand kwamen tot dusver binnen bij het comité rechtshulp weige raars in Ödijk Vrijdag kwamen jok de eerste meldingen over brieven die door officieren van Justitie aan weigeraars zijn verzonden met het verzoek alsnog mee te doen. Het comité vindt dat men hierop niet moet -eageren DEN HAAG.Minister Van Agt (Jus titie) heeft vrijdagmiddag aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij het gebruik van het woord „Ariër” in hoge mate betreurt. Hij doet dat in antwoord ,p vragen, hem over deze uitlating gesteld door de Kamerleden Keuning (DS’70) Roethof en Voogd (P.v.d.A.) en Wiegel (V.V.D.). „Het woord Ariër heb ik gebruikt zon der mij op dat moment te realiseren dat dit voor velen een geladen betekenis heeft. Het gebruik van dat woord en de indruk die ik ongewild heb gewekt be treur ik dan ook in hoge mate”, aldus minister Van Agt. In zijn antwoord zegt minister Van Agt, dat hij in een gesprek met vertegenwoor digers van de publiciteitsmedia inderdaad te kennen heeft gegeven, dat hij het gezien de gangbare opvatting in Neder land over vrijheidsstraffen moeilijk vond gronden te vinden om de tenuitvoer legging van de levenslange gevangenis straffen van de drie Duitse oorlogsmisda digers nog langer voort te zetten. „Ik weet wat bij het debat in de Tweede Kamer in oktober 1969 is aange- voerd.Ik besef ten volle, dat de herinne ring aan de misdaden die begaan zijn in het Nederlandse volk nog diepe emoties oproept, een realiteit waarmee rekening moet worden gehouden”, aldus de minis ter. In de loop van het gesprek, zo vervolgt hij, heb ik een paar redenen genoemd, waarom ik meende dat het voor mij moeilijk zou zijn voldoende begrip te verwerven voor het standpunt, dat ook voor deze veroordeelden tenslotte een beëindiging van de straf toch wel moge lijk moet zijn. „Met het oog daarop heb ik een opmerking gemaakt over het feit, dat ik de oorlog niet bewust heb meege- OD1JK Het Tweede-Kamerlid Wie- ringa (P.S.P.) zal de «ninistei van (ustitie verzoeken rijn vervolgingsbeleid aangaan de de weigeraars van de volkstelling openbaar (e maken. E’ zijn volgen; hem geruchten en sterke vermoedens dat grote groepen weigeraars op zeer onduidelijke gronden niet zullen worden vervolgd Burgemeester mr. F J. de Groot van Katwoude heeft het TNO de mspectie voor de Volksgezondheid en het Hoog heemraadschap van de uitwaterende slui zen ingeschakeld om te onderzoeken wat de inhoud van de vaten is. Zonodig, heeft hij laten weten za) de gemeente de vaten uit de grond laten verwijderen omdat zij niet het risico wil lopen dat over een oaar jaar de inhoud door roestpi°kker naai buiten loopt en in de Gouwzee komt Volgens de burgemees ter gaat het om in tora:>' 40 nno liter KATWOUDE Een containerbedrijf uit Volendam heeft 1b een stuk buiten- dijksland in Katwoude tot op negen meter diepte 200 vaten begraven, waarvan vol gens het bedrijf de inhoud niet bekend is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De ambtelijke deskun digen uit de vijf zuidelijke Noordzee- staten (België, Duitsland. Eng /nd, Frankrijk en Nederland) hebben in de afgelopen dagen een „zwarte” lijst oi ge steld van industriële afvalstoffen, die on der geen beding in zee mogen worden g,e’oo«rt. h’Pi’hii OR] Ï-»o -A-c, polychloordivinyl, kwik en pesticiden, die aantoonbare schadelijke gevolgen kunnen veroorzaken voor de visgronden, de vis- consumptie, de badstranden, de magne- siumwinning en de scheepvaart. Ook zijn de deskundigen erin geslaagd criteria aan te leggen voor die minder giftige stoffen die onder benaalde voor waarden op nader aan te wijzen plaatsen zouden mogen worden gestort. „De nor men die wij hierbij hebben aanoelogd” zo vertelde de voorzitter van het overleg drs. R. J. van Schaick na aflnoo. „hebben betrekking op giftigheid, de oplosbaarheid, de accumulatie in de voedselketen en opnieuw de nabijheid van visgronden en recreatiegebieden.” De heer Van Schaick toonde zich duide lijk tevreden over de resultaten van de tweedaagse bespreking, die in een „zake lijke. coöperatieve sfeer” waren gevoerd. De in Den Haag bereikte overeenkomst zal worden voorgelegd aan de regeringen van de vijf betrokken landen, die begin oktober in Londen zullen bijeenkomen. Het is de bedoeling een ontwerpregeling op te stellen die als „model” kan p.cnen voor de conferentie van de leden van de Noordoostatlantische visseriieonventic, die van 19 tot 22 oktober in Oslo zal worden gehouden. De Scandinavische landen zit ten intussen echter niet stil: zij werken eveneens aan een ontwerp dat volgeade maand misschien naast de blauwdrukken van de zuidelijke Noordzee-staten kan worden gelegd. Wat de geografische begrenzing van een eventueel verdrag tegen de verdere zee vervuiling betreft: de deskundigen hebben de voorkeur uitgesproken voor een we reldwijde regeling. AMSTERDAM. De Amsterdamse moordbrigade hoopt met de arrestatie van negen jongelui uit de Spaarndammerbuurt licht te kunnen brengen in de doodsoor zaak van de 63-jarige fabrieksarbeider C Vahrmeijer. wiens deerlijk verminkte en geheel ontklede lichaam vorige week uit het water van de Houtmankade in dezelf de hoofdstadelijke buurt werd opgehaald. De groep jongelui (in de leeftijd van 18 tot 25 jaar), op wie de recherche bij het onderzoek stuitte, wordt niet alleen ver dacht van tientallen inbraken, maar ook van een vijftal berovigingen in hun eigen buurt en de binnenstad. Hun slachtoffers waren steeds argeloze voorbijgangers, die werden neergeslagen en vervolgens van hun geld beroofd. A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2