BRANDT ZAL VANMIDDAG VERKLARING AFLEGGEN ft Gevangenissen in VS zijn propvol ASSISTENT- H00FDB0EKH0UDER Keflavik: het kwade geweten van Ijsland Boze vissers de Theems op Hulp Amerika aan Middeleeuwse toestanden achtergrond Politieagent doodgeschoten „Opgetrokken wenkbrauwen” in Washington o i F t I Leden van drie terechtstaan koningshuizen naar Sjah-feest Ex-koning Idris van Libië moet Malraux gaat als vrijwilliger naar Pakistan 3 2 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 I11 I 500 dollar Samen in één vliegtuig DIRECTIE N.V. STOUTENBEEK W aakhond Radicaal Aanslagen in Ulster XL Geïnteresseerden worden verzocht hun eigenhandig ge schreven sollicitatiebrief, die met uiterste discretie zal worden behandeld, te richten aan: BONN (DPA). Bondskanselier Brandt zal vanmiddag direct na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie op het vliegveld van Keulen-Bonn de mi nister van Buitenlandse Zaken, Scheel, op de hoogte brengen van zijn ontmoeting met de Russische partij leider Brezjnev. Daarna zal hij een verklaring vor de pers afleggen en kunnen de journalisten vragen aan hem stellen. (Van onze redacteur in Stockholm) REYKJAVIK. Het kwade geweten van IJsland ligt op circa 50 kilo meter afstand ten zuiden van de hoofdstad Reykjavik, de enige hoofd stad in Scandinavië die geen spoorwegstation heeft en heet Keflavik. Het is de Amerikaanse NAVO-basis met een bezetting van ongeveer 3.700 soldaten, een stukje Texas op het schiereiland waar bijna nooit bezoekers worden toegelaten. Een erfenis van de vorige regering die be sloot dat een klein land een supermacht nodig heeft als bescherming tegen andere supermachten. W I Opperrechter Hugo Black van VS neemt ontslag 'V in- len Postbus 70 Beverwijk On onze centrale administratie te Beverwijk hebben wij de functie vacant van De eventuele functionaris moet in het bezit zijn van praktijkdiploma boekhouden, bij voorkeur M.B.A. wel worden rond van lui- het en. dienst heeft maar hij kon niet zeggen hoeveel en bij welk onderdeel. DE EERSTE moeilijkheden begonnen in het begin van de jaren zestig toen de eilandbewoners ineens Coca Cola- gegeven, dat hij wellicht een bezoek aan Bonn zal brengen. „Ik wil deze mogelijk heid niet uitsluiten”, zei hij. „In elk geval moeten de voorwaarden daarvoor gescha pen worden.” af wat er met de na het waarschu- BELFAST (AFP en Reuter). Leden van het ondergrondse Ierse Republikeinse leger (IRA) hebben in de afgelopen nacht in de Noordierse grensplaats Strabane. bij Lon donderry, een politieman doodgeschoten. (Van onze redacteur in Stockholm) an ie g- ti- at agd der or- aen or- zo Irs. jen rid, X ifpr igd, een ;pe- of iger ioer e n •r le de <e- rd. nst [en *in en. ng en de lie en it- en de en an ijf n- er s. ie ?n ril id in s- en te en ■e- I im pe nd, de ge- on- len "♦e, 'Qls die nen iris- ne- Volgepropt. Een vrachtwagen die 86 ne gers vervoerde heeft bij de Zuidafri- kaanse plaats Makwassie een ongeluk m en is in brand gevlogen. Daar bij zijn vijftien passagiers omgekomen en 38 gewond. De volgepropte vracht wagen reed naar het bantoe „thuisland” Transkei. Behalve deze mededeling van Westduit- se en Russische zijde hierover werden geen nadere inlichtingen gegeven over het lange onderhoud van beide politici, dat Een lange rij visserschepen voer gis teren langs de geopende Tower Bridge de Theems op om in de En gelse hoofdstad Londen te proteste ren tegen Britse aansluiting bij de EEG. De vissers zijn boos over het voorstel dat de territoriale wateren zullen worden teruggebracht van 12 mijl tot zes mijl. gistermiddag tijdens een boottocht op een staatsjacht op de Zwarte Zee werd voort gezet. Voor het gesprek begon, had Brezjnev aan Westduitse journalisten kennen Voor deze interessante functie met goede toekomstmo gelijkheden gaan onze gedachten uit naar een energieke jongeman van 22 jaar, die een deel der huidige werk zaamheden van de chef-administratie zal gaan overnemen. en tandpastareclames op de televisie kregen van de Amerikaanse zender Nadat de laatste jaren discussies on der meer hierover steeds meer op ko lossale vechtpartijen uitdraaiden werd het de Amerikanen verboden de bases te verlaten. Uitgezonderd op woensda gen wanneer alle verkoop van alcohol houdende drank verboden is en de soldaten in burger gekleed dienen te zijn. Door gebrek aan informatie doen dan ook de vreemdste geruchten de ronde. Er zouden geheime nachtclubs zijn, alleen voor de soldaten waar ook op woensdag een borrel wordt ge schonken én menigeen is van mening dat de soldaten na tien uur niet meer op straat mogen komen. de door Duitsland en Japan bezette of be dreigde landen hun eigen boontjes maar moesten doppen, gaat ieder voorstellings vermogen te boven. Natuurlijk zeggen de nuchterlingen dan dadelijk dat er ook van Amerika niet veel zou zijn overgebleven, als de „As-mogendheden” hun heerschap pij over de wereld hadden kunnen vesti gen en consolideren, maar het is de grote vraag of die bedreiging in 1942 door de Amerikanen al zo duidelijk gevoeld werd. Het is welhaast zeker dat miljoenen Ame rikanen hun inspanningen en duizenden hun leven veil gehad hebben om een goede zaak te dienen en anderen te redden. Of in 1971 de toestand ook maar in de verte vergelijkbaar is met die van de oor logsjaren, valt sterk te betwijfelen. Daar gaat het echter niet om. Het gaat erom dat, wanneer er nu een kans is om Ameri ka van Europa uit iets terug te doen uit erkentelijkheid voor eertijds bewezen dien sten, Europa die kans niet moet laten voorbijgaan. Is die kans er? Monetaire en economische specialisten van het Europese vasteland en Engeland zijn geneigd de oorzaak van de huidige moeilijkheden bij Amerika zelf te zoeken en niet bij een eventuele bedreiging van buitenaf. De levensstandaard in Ame rika is veel hoger dan elders in de wereld. De luxe van de „American way of Life” is in gevaar, maar zouden de Amerikanen niet in de eerste plaats een beetje sober heid moeten aanleren, zoals die elders tra ditie is? En die soberheid betreft niet in de eerste plaats datgene wat men gemeen lijk „luxe” noemt, maar vooral de over dadigheid aan militair vertoon en avon tuur, waaraan Amerika als het ware ver slaafd is geraakt. Men kan van de Euro peanen met recht hulp verlangen, als men zelf de tering naar de nering zet en op houdt met dollarverslindende ondernemin gen die macht en prestige dienen. Een re alistische defensie van de geïndustrialiseer de en gecultiveerde milieus op het weste lijk halfrond is een zaak voor alle landen die tot die milieus behoren, maar is dat militaire apparaat van de NAVO wel zo realistisch georganiseerd en uitgerust, of is het vermilitariseerde denken van politici misschien langzamerhand zowel onrealis tisch als luxueus geworden? De nog immer voortgaande dollarver- kwisting in Vietnam zou twijfel kunnen wekken aan de Amerikaanse kunst van efficiënt leven en laten leven. Vrijwel de helft van de Amerikaanse bevolking heeft schoon genoeg van deze geweldspolitiek, maar de andere helft kan misschien uit overwegingen van welvaart en welstand tot betere inzichten komen. Soberheid en zelfs armoede hebben op de wereld vaak verrijkend gewerkt. Misschien komt er een beter Amerika uit de crisis te voorschijn, en daaraan zal Europa waarschijnlijk graag willen meehelpen. *WVVVVVVV\A/\/VVVVVVVVVV\/V\A/V\A-^/VVVV\/VV\A/VV\A/\A/V\A/VVV\A/VVVV\C/V\AA/V\A/VV\A/VVV>A/VNA/\/VVVVVVVVV *'zvvvvvV\/VVVV\/VVVVVVV\A/VVVVV\n/VVVVVVV\AAAn/VVV\A/VV\*VVVVV\A/VVVVV\/V\nAA/V\/VVVVVV\/V\A/V\A/V\A/V\A/' Het uitgezonden materiaal was aan gepast aan de soldaten zodat de TJslan- ders de indruk kregen te worden geïn doctrineerd. De demonstraties leidden ertoe dat een eigen televisiestation werd gebouwd en ie Amerikaanse zen der werd afgeschermd. Het radiostation daarentegen zendt nog 24 uur per dag waarbij voornamelijk nieuwsberichten de woede opwekken van alle IJslan- ders die links van het midden staan. In perscommentaren in elk der landen wordt erop gewezen dat het niet juist is een dergelijke miljoenenfeest te geven, terwijl de bevolking in Iran van honger sterft en politieke gevangenen er worden doodgemarteld. De huidige, vrij radicale regering onder premier Johansson, heeft beslo ten een einde te maken aan de moei lijkheden Onderhandelingen over het opheffen van de basis zullen binnen kort van start gaan. Het zijn vooral de communisten die met tien zetels in het parlement vertegenwoordigd zijn die op een beëindiging van het NAVO- verband aandringen Maar over Kefla vik spreekt men in Ijsland als over het zwarte schaap in de familie dat verstopt moet worden als er bezoek komt. Voor het geld behoefden de bewakers dan ook niet te blijven. Een cipier ver dient in vele gevallen minder dan 500 dollar per maand, (tegen bijvoorbeeld) een Newyorkse politieman bijna driemaal zo veel. De Bondskanselier zal het kabinet lichten en zal maandag aan een bijeen komst van het landelijke bestuur en de Bondsfractie van de socialistische partij deelnemen. Vermoedelijk zal hij dinsdag de Westduitse oppositie op de hoogte stel len. In Washington heeft men volgens het CDU-lid van de Bondsdag Walther Kiep met „opgetrokken wenkbrauwen” gerea geerd op de Krimreis van Brandt. Na terugkeer van een bezoek van twee we ken aan de VS en Canada meldde Kiep, dat zijn gesprekspartners in Washington functionarissen en politici er geen geheim van hadden gemaakt, dat zij van mening zijn, dat de overeenkomst van de ambassadeurs over Berlijn „geheel geen geschenk” van de Sovjet-Unie is. Bondskanselier Brandt en de Russische partijleider Brezjnev hebben gisteren in Oreanda op de Krim „actuele kwesties van de Duits-Russische betrekkingen” en internationale vraagstukken van gemeen schappelijk belang besproken. Daarbij nam vooral de Europese veiligheid een grote plaats in. Hij wordt beschuldigd van politieke en administratieve corruptie. Koning Idris is uit Libië gevlucht nadat hij bij een staatsgreep twee jaar geleden werd af ge zet. Een volkomen vruchteloze bijeenkomst van de financiële kopstukken der tien „rijke landen” in Londen is na twee dagen plotseling geëindigd. De bedoeling was ge weest, dat op deze conferentie het probleem van revaluatie en devaluatie der munt eenheden zodanig zou worden geanaly seerd, dat een bevredigende oplossing van de monetaire wereldcrisis dichterbij zou komen. Deze bedoeling is niet gehonoreerd. Het wordt steeds duidelijker dat de Ver enigde Staten van de partners en bond genoten verwachten, dat het Amerikaanse standpunt volledig wordt aanvaard en dat niemand aan een andere methode van oplossing denkt dan die, welke voor de Verenigde Staten de meest gunstige is. Er is wel enige tekening gekomen in de gedachtengang, die de Amerikaanse specia listen op monetair gebied volgen. De eco nomische moeilijkheden van Amerika zou den door een drastische verlaging van de defensielasten aanzienlijk kunnen worden verminderd, indien althans de economische betekenis van het defensie-apparaat er niet onder zou behoeven te lijden. Dat wil zeggen: de wapenproduktie, de werkge legenheid in de voor defensie werkende bedrijven en in alle nevengeschikte indu striële activiteiten zou moeten worden ge handhaafd en zelfs met vastgestelde per centages moeten stijgen, terwijl de kosten van onderhoud, die het Amerikaanse de fensie-apparaat vergt alsmede de kosten van dollarverslindende militaire onder nemingen als in Vietnam en op alle buiten het Amerikaanse grondgebied liggende mi litaire bases gedeeltelijk zouden moeten worden afgewenteld op de bondgenoten. Washington staat op het standpunt dat het kostbare Amerikaanse militaire appa raat en de dure militaire avonturen die nen ter beveiliging van de vrede en de welstand in de gehele wereld. Vandaar dat de Amerikaanse vertegenwoordigers op internationale conferenties voortdurend de nadruk leggen op hun verwachting, dat de rest van de wereld zijn steentje zal bij dragen om de ernstige Amerikaanse crisis te helpen lenigen. Ook in Londen is die verwachting dui delijk tot uiting gekomen, waarbij nog een andere Amerikaanse overweging niet on der stoelen of banken werd gestoken, namelijk: toen Europa en Azië onder de voet dreigden te worden gelopen door vijanden van vrede en beschaving, heeft Amerika de wereld gered. Nu is de tijd gekomen om dankbaarheid te tonen, want nu verkeert Amerika in gevaar en kan de rest van de wereld althans de „bezitten de” rest bij springen. Er is geen enkele reden om de Ameri kanen deze overweging kwalijk te nemen, want zij hebben gelijk. Wat er van de wereld en ons Europa of Nederland ge worden zou zijn, als president Roosevelt in 1942 van oordeel zou zijn geweest dat Het resultaat volgens de voerder Ahlers „in een groot aantal lichtingen” zowel in Bonn als aan bondgenoten worden meegedeeld. Bij het Amerikaanse gevangeniswezen werken 200.000 functionarissen. „Het bud get bedraagt één miljard dollar. Hiervan wordt slechts een gering percentage be steed aan reclassering en nog minder aan onderzoek. De „New York Times” noemde het deze week een mirakel dat de ongelooflijke toestanden zo lang hebben kunnen be staan waardoor het leven in Attica on duldbaar werd, evenals dat in nagenoeg alle Amerikaanse strafinrichtingen het ge val is”. „Nu het drama tot een uitbarsting is gekomen, dient het antwoord geen krach tiger onderdrukking en andere nog bloedi ger drama’s te zijn maar een diepgaande hervorming”, aldus een commentaar in deze krant. bedrijven. Zij spreken dan ook van de „revolutionairen van de gevangenissen”, die verantwoordelijk zijn voor agitatie en oproer. Vooral in het noorden van de Verenigde Staten, waar de gevangenissen propvol zitten, heersen middeleeuwse toestanden. De gevangenissen daar zijn in het alge meen forten in de neo-gothische stijl uit het eind van de vorige eeuw. In het zuiden daarentegen gelijken zij op uitge breide plantages waar de gedetineerde^ werken op de velden onder toezicht van bewakers te paard. „Broeder” George Jackson schreef fft zijn bekende „Gevangenisbrieven” dat 180 als zeer gevaarlijk beschouwde gedeti neerden in de Californische Soledad-ge- vangenis geïsoleerd in kooien zitten opge sloten. Alle gevangenissen hebben een ding ge meen dat de overbevolking een klimaat van geweld heeft veroorzaakt en na het incident in de gevangenis van San Quen tin hebben drie bewakers ontslag geno men. „Ik ben er zeker van dat twee van hen dat deden op aandringen van hun vrouwen”, aldus de directeur Louis Nel son. Het toestel start in Oslo waar koning Olaf aan boord stapt, in Kopenhagen krijgt hij gezelschap van koning Frederik en koningin Ingrid. De Zweedse kroon prins Carl-Gustaf stapt daar ook op. Officieel bevestigd is dit nog niet, maar uit betrouwbare bronnen uit Helsinki wordt vernomen dat president Kekkonen de uitnodiging eveneens heeft aangeno men. Een zaak die hem de nodige moei lijkheden in het parlement gaat opleveren wanneer dit officieel wordt bekendge maakt. Zo verwacht men. Of hij in het zelfde toestel meereist kon een woord voerder van SAS niet bevestigen. Doel van de reis is Shiraz in Iran waar de sjah een luxueus feest op touw heeft gezet om het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk te vieren. In de respec tieve Scandinavische landen heeft het voorgenomen bezoek van de staatshoofden nogal wat negatieve reacties opgeroepen NEW YORK (AFP). Twee bloedige tragedies binnen een maand tijd hebben de aandacht gevestigd op het Amerikaan se gevangeniswezen. Maandagochtend vonden zeker 42 mensen de dood bij de bestorming van de gevangenis in Attica in de staat New York en op 21 augustus werd „Soledad-brother George Jackson” by een vluchtpoging uit de gevangenis van San Quentin in Californië gedood. Bij dit incident kwamen ook drie bewakers en nog twee gevangenen om het leven. CAIRO. (AFP) Ex-koning Idris el Senoussi van Libië zal door een volkstri bunaal worden berecht. Gesteund wordt de basisleiding door het reactionaire dagblad „Morgunbla- did” dat regelmatig erop wijst dat de Russische vloot aan de horizon de dag ligt af te wachten wanneer de Ameri kaanse troepen verdwenen zullen zijn Het conservatieve Amerikaanse week blad „US News and World Report” heeft IJsland vergeleken met de waak hond die blaft wanneer zijn baas wordt aangevallen. In Ijsland vragen ze zich daarentegen hond gaat gebeuren wen. Gevangenisoproeren zijn de afgelopen jaren in de Verenigde Staten steeds talrij ker geworden en ook steeds gewelddadi ger. In de meeste gevallen zijn het ethni- sche minderheden als Portoricanen, Chi- cano’s (Mexicaanse Amerikanen) en voor al negers die in opstand komen. Het zijn vooral de negers die de gevangenissen bevolken. Als gevolg van hun maatschappelijk meestal slechtere omstandigheden, zo zeg gen deskundigen, komen zij eerder met de rechter in aanraking en daardoor eerder in de gevangenis terecht. Zo bestaat tach tig percent van de gedetineerden in de Newyorkse gevangenissen uit negers, die toch maar twaalf percent van de Ameri kaanse bevolking uitmaken. Volgens waarnemers heersen er in de Amerikaanse gevangenissen grote raciale spanningen. Deze worden dikwijls nog opgevoerd door bewakers die de verdeeld heid benutten om beter controle te kun nen uitoefenen. Verscheidene gevangenisdirecteuren zeggen dat de militante negers een kli maat scheppen om politiek te kunnen Gespeculeerd kan de economische kant van de zaak Worden aan de IJslandse luchtvaart maatschappij „Loftleidir” bijvoorbeeld de landingsrechten in de VS ontnomen dan is dat zonder meer economisch een catastrofe. pf Dit tot vreugde van de NAVO-lei- ding die een versterking van de noord- flank wel geschikt vond. Minder blij waren daarentegen de IJslanders zelf met een besluit van de coalitieregering en men protesteerde dan ook voorna melijk wel uit nationalistische overwe gingen. Bezorgd als ze waren voor het zuive re bloed van de eigen bevolking werd toen een overeenkomst gesloten, ge heim natuurlijk, tussen het Pentagon en Reykjavik. Er zouden geen negers op het eiland worden gestationeerd Begrijpelijkerwijs wordt deze zaak ontkend door iedereen die er bij be trokken is, maar volgens IJslandse persbronnen was het de angst voor rassenvermenging die de regering tot het besluit dreef. De persofficier van de Amerikaanse basis verklaarde desgevraagd dat men wel degelijk een paar negersoldaten in Hoeveel er eigenlijk aan deze basis wordt verdiend wordt niet bekendge maakt. Blijft de vraag hoeveel er de VS aan is gelegen de basis te behou den en of men in dat geval economi sche druk op de IJslandse regering gaat uitoefenen. Regeringswoordvoer ders hebben in ieder geval laten weten optimistisch gestemd te zijn over de beginnende onderhandelingen en ne men aan dat de rol als waakhond voor IJsland binnen vier jaar is uitgespeeld. Zij schoten met automatische wapens vanuit een auto op twee patrouillerende politieagenten. De andere agent werd ern stig gewond. Gisteravond raakten drie burgers en drie militairen gewond toen zich in een winkel naast een militaire post in Belfast een ontploffing voordeed. De salariëring is uitstekend en evenredig aan de belang rijkheid der te vervullen functie. vaa de conferentie zal Westduitse regeringswoord- in- de STOCKHOLM. Leden van drie ver schillende koningshuizen vliegen op 13 oktober a.s. in een charter DC-8 van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij SAS naar Iran. Het zijn de koning en de koningin van Denemarken, de Noorse ko ning en de Zweedse kroonprins. XX^ XX PARIJS (AP). Dt 65-jarige Franse oud-minister André Malraux heeft gezegd dat hij zich als vrijwilliger heeft aange meld om <iaar Oost-Pakistan te gaan en zich daar onder Bengaals bevel te stellen. Malraux verklaarde tegenover een ver slaggever dat er nog niets definitief is geregeld. WASHINGTON (Reuter). Hugo Black, een van de rechters van het Amerikaanse hooggerechtshof, heeft ontslag genomen. Verwacht wordt dat het vertrek van de 85-jarige rechter, die sinds eind vorige maand in een ziekenhuis ligt, het begin zal zijn van een nieuwe strijd over zijn op volger tussen president Nixon en de Senaat. WW

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3