Dekenaktie in Velsen fanfare, maar houdt geen maat Rond de losplank i Stormvogels zal matige start goed willen maken „Amsterdam lanceert plan met Wethouder C. Ockeloen over de voorhaven: VEREKIGINGSNIEUWS Velsen voor test tegen Alkmaarse Boys Gewestnota in oktober in de raad UIT DE IJMOND 5 Initiatief van Wereldwinkel ONZINDELIJK REKENEN MET TWEE SOORTEN GULDENS DE VISHAL Insluiping via keukendeur Afsluiting Driehuizerkerkweg Grote ravage op Amsterdamseweg Havenberichten I ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 TJMUIDER COURANT 4 VOOR MOZAMBIQUE 99 Wens Onzindelijk Stof Wringen Fanfare Dringen (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het gemeentebestuur heeft vrijdagmiddag een nadere toe lichting gegeven op het Velser rapport met betrekking tot een voorhaven in IJmuiden, waarover wij vrijdag reeds uitvoerig berichtten. Wethouder C. Ockeloen en burgemeester W. M. B. Bosman, bijgestaan door wethouder H. de Boer, ir. D. N. Dammers, directeur openbare werken, drs. B. Weber, econoom der gemeente en mr. A. P. van Uffelen gemeentesecretaris, leid den de persconferentie, welke ten doel had, het standpunt van de gemeente nader te onderstrepen. Met name wethouder Ockeloen heeft daarbij een aantal saillante kanttekeningen geplaatst bij het rapport waarin Velsen zich fel afzet tegen het Amsterdamse voorhavenplan. Onderstaand enkele kernachtige uitspraken van wethouder Ockeloen, in tamelijk willekeurig verband verzameld uit zijn tijdens de persconferen tie gehouden inleiding en aansluitend op hetgeen wij gisteren reeds uit het rapport citeerden. (Van een medewerker) IJMUIDEN Op de maandag- markt viel grote bedrijvigheid te constateren om alle vaartuigen op tijd te lossen. Er liepen namelijk drie haringschepen binnen die allemaal in aanmerking kwamen voor een trawlerlosbeurt. De KW 123, die als vierde haringboot achter de KW 39 binnenkwam, moest noodgedwongen blijven liggen voor de dinsdagmarkt. De KW 39 nam alle beschikbare los sers in beslag om de vangst van ruim 1800 kisten met vis uit de noordelijke Noordzee op tijd in de hallen te krij gen. Het hallenpersoneel heeft zich vreselijk uitgesloofd een ieder te hel pen, desondanks moesten er toch drie kotters blijven liggen voor de dins dagmarkt. TAXI 3000 TEL. 23000 V eisend Jmuiden Velsen-N oord (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE en fel. 14864 »n jn f. e: t- (Van een medewerker) r i. i. (Van een onzer verslaggeefsters) u., 501 ?n v. t- sr, el. „Amsterdam rekent in het van die zijde samengestelde rapport onzindelijk, name- IJMOND Nu de eerste competitiedag bij de voetbalamateurs achter de rug is kan men nog wel geen stevige prognoses maken, maar men zou uit de eerste resul taten toch al we) wat koffiedik-beschou- wingen kunnen puren. Nadat de meeste clubs uit de IJmond hun openingsduels thuis hebben gespeeld, trekken de elftallen met supporters nu naar „buiten”. De binnenlandse handel heeft deze week niet zo veel in het buitenland hoeven te bestellen. Door twee Noordschepen werd voldoende vis binnengebracht. Uit België voerde men wel een kleine partij schelvis in. Bovendien had een kotter een aardige partjj wijting aan boord, waardoor men vermoedde dat nog meer wjjting op de markt zou worden gebracht. Ook hierdoor voelden veel handelaars er weinig voor in het buitenland te bestellen. de Boer en ge- A. P. v. Uffelen. VELSEN-NOORD. Uit een bouwkeet aan de Wtjkermeerweg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee compres- sorslangen ter waarde van f 200 gestolen. interessant duel kunnen worden, aangezien beide teams over een .ichotvaardige voor hoede en een sluitende defensie beschikken (3-0 en 4-0). ADO ’20 moe toch wel kans zien de zege in de wacht te slepen. West- Frisla kwam immers thuis tegen QSV niet verder dan 1-1. De Heemskerkse formatie boekte wel dezelfde cijfercombinatie tegen CSV. maar dat op vreemd terrein. P e e i i. I. r. i. 1- ZONDAG 19 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat IJmuiden, ge mengd zwemmen van 10.30 tot 12.00 u. „Men gaat er ook zonder meer van uit. dat het particuliere bedrijfsleven in en bii de voorhaven, miljoenen wil investeren. Maar wij nebben geen enkele aanwijzing, dat het particuliere bedrijfsleven staat te dringen. Het Noordzeekanaalgebied ken merkt zich voorlopig nog door een grote onbenutte zandvlakte, die niet eens be reikbaar is, omdat er geen wegen zijn aangelegd en er verder nog geen enkele voorziening is getroffen”. „De Amsterdamse raad laat staan de bevolking heeft nog geen gelegenheid r k se 10, ar 19. u ~S ti ll. il- ik ie v. n, et (Van een onzer verslaggevers) 50. f9 ij- n- rn n: el. D- in 24 in x, ilt i.i e jS N. e S .0. LS- 28 J. )k ie n. e t, r. e- rs, g- ls, lie gn ts. !3- tr. ok ut 30 •b. or 10 n. 5). 1). e- n- 11. v. se sh Is, rs. ri- d- )3, 51- 12, or DRIEHUIS In verband met herstra- tingswerkzaamheden zal het gedeelte van de Driehuizerkerkweg tussen de Waterloo- laan en de Da Costalaan met ingang van donderdag 23 september gedurende tien dagen voor alle verkeer worden gesloten. Dinsdag liepen er nog eens twee haring schepen binnen, zodat de handel op de eerste twee dagen van deze week zeer be slist levendig mag worden genoemd. In het verdere verloop van de week is geen haring meer aangevoerd. In de tweede klas hebben Velsen, Storm vogels, De Kennemers en DEM uitwedstrij den op het programma staan. Velsen. dat ook dit jaar weer goed voor de dag wil komen het liet dat weten via een over winning op HRC in een enerverend en doelpuntrijk gevecht kan zijn huidige kracht testen aan de wedstrijd tegen Alk maarse Boys. De Alkmaarders startten ook met het veroveren van de volle buit, dus er kan een boeiende ontmoeting tegemoet gezien worden. Stormvogels zal zijn mis stap van zondag goed willen maken. Het paar bedrijven hebben blijkens onze in formatie nauwelijks behoefte aan een IJ- muidense voorhaven”. „Hier zou maximaal zes tot acht mil joen ton erts per jaar kunnen worden aangevoerd. Aan de rendabele hoeveelheid van dertig miljoen ton (Amsterdamse cij fers) komt men dus op geen stukken na”. „De ertsoverslagcapaciteit in Rotterdam wordt overigens zo groot, dat men daar zonder bezwaar die dertig miljoen ton meer kan verwerken. Met een verschui ving naar Amsterdam maakt men de Rotterdamse haven onrendabeler”. IJMUIDEN TEL. 15000 Garage Scheldestraat 67 Voor BEVERWIJK: GarageBreestraat 55. Van links naar rechts: drs. B. Weber, econoom, wethouder C. Ockeloen, ir. D. N. Dammers, directeur openbare werken, burgemeester W_M. B. Bos man, wethouder H. meentesecretaris mr lijk naar believen met twee soorten gul dens, de nu-gulden en de dan-gulden, waarbij de inflatie tot 1980 zoals het het beste uitkomt al of niet wordt verwaar loosd”. „Men heeft het rendement in het jaar 2000 berekend op een miljard. Maar wij becij feren het verlies op een miljard en dat verschilt dus twee miljard”. Bij de vierde klassers heeft VSV een goede indruk achter gelaten in zijn start- wedstrijd tegen OG. Daarom verwacht de Velsei aanhang dan ook wel een goed resultaal tegen DTS (dat fienova met 2-1 klopte) KIC za] thuis willen laten zien, dat het wel degelijk kansen kan benutten. Bij Alcmaria Victrix kon dil niet bewezen worden Debutant SVIJ krijgt het zondag bij TYBB niet gemakkelijk De IJmuide- naren zullen zich echter wel snel in het nieuwe milieu aanpassen Zowel SVIJ als TYBB begonnen de competitie met een nederlaag. Wat dat betreft is de strijd dus open. Door prachtig weer begunstigd hebben de kleinere kotters weer een belangrijk aandeel gehad in de visaanvoer. Er werden leuke resultaten bereikt in de platvis-vis- serij, maar eveneens in de rondvis-visserij. Zo zijn er veel gullen binnengebracht, die weliswaar kleiner waren, dan men over het algemeen gewend is. Van de visserij op sprots en pilchards is deze week niet veel terecht gekomen. Veel schepen liepen wel binnen met kleine partijen makreel voor de conserven-industrie. De Kennemers zal deze week wel ge traind hebben op het benutten van kan sen, het zwakke punt van de eerste com petitiedag. De Beverwijkse ploeg gaat bij Purmersteijn op bezoek, dat DEM een 1-1 gelijk spel heeft af gedwongen. DEM trekt ook de noord in. Het moet de wapens krui sen met Schagen. dat sterk startte door de uitwedstrijd tegen DWV in winst om te zetten. In de derde klas prijken er twee thuis wedstrijden van Kennemei clubs op de lijst. Alleen VVB moet er met de bus op uit. De Breesapers hoeven echter niet ver op reis, want Foresters is de gastheer. De ploeg uit Heiloo lijkt een lastige klip voor VVB te worden, want Foresters sleepte verdien stelijk een punt bij Always Forward weg. BeverwijkHSV zou wel eens een zeer neemt de strijdbijl op me. Zaandijk, dat wel degelijk voetbal op het middenveld kan demonstreren, maar tegen De Kenne mers niet produktief bleek. Er zit dus wel een mogelijkheid voor Stormvogels in. SANTPOORT. In de nacht van vrij dag op zaterdag is men binnen gedrongen in een woning aan de Santpoortse Para- maribostraat. vermoedelijk via een niet afgesloten keukendeur. Uit een huishoud- portemonnaie werd 40 meegenomen en uit een andere portemonnaie f 20. terwijl ook nog f 10 uit een spaarbusje is ont vreemd, alsmede een doublé damesarm- band ter waarde van f 45. Vrijdag aangekomen In IJmuiden: Bonaire, Teignmouth; Newport News, Portsmouth; Oost- kerk, Bremen; Pinguïn, Bremen; Malmanger, Rotterdam; Bolglos. Teesport; Borodine. Igge- sund; Buchholz, Flixborough; Ruesteringen, Lon den: Patricio. Bilbao; Francis-B, Cork; Martha Friesecke, Londen; Arthemis. Hamburg; Biene, Emden; Tor Scandia. Gothenborg; Charles H Merz, Shoreham; Essi Kristine, Norfolk; Friars Graig, Liverpool; Cordene, Port Jerome; Coueron, Honfleur. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Ulysses, St. Maarten; Thy ra Behrens. Odense; Domlnen- ce, Colchester; Chrlstoffer Oldendorff, Lluea; Joan C. Selby; Kattenturm, Cont. Plat; Nep tunes. Curacao; Viking, Neath; Alchimist Bre men, Rotterdam; Inha. Turku, Pinguïn, Ant werpen; Martha Friesecke. Boulogne; vossun. Canada; Barken, Gruvon. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Amyntas, Rotterdam; Nord Atlantic, Sundvall; Karin Winkler, Flixborough: Huil; Halthabu, Flix borough; Amstelstroom. Hull; Zaanstroom, Fe lixstowe. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Malmanger, Brake; Baltique, Oslo; Calvijn. Ystad; Barford, Londen; Tor Scandia. Immingham: George Viel- jeux, Antwerpen; Brightling, Southampton; Biene, Londen; Kamperdijk, Christobal Amstel- land. Hamburg; Piotrokow Trybunalski, Piom- bano; Bulk Eagle, Cardiff; Argestls, Barbados; Cielo Rosso. ZATERDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg, 20 u. reünie oud-leer- lingen bij gelegenheid vijftigjarig bestaan van Velsens HBS. Jeugdcentrum IJmuiden, Kanaalstraat 257, 20 u. poppenprogramma. „Amsterdam heeft de plannen gelan ceerd met veel fanfare, maar met weinig reële berekeningen. Als kleine gemeente beschikken wij niet over de middelen om grote bureaus in te schakelen voor onder wek, etcetera. Wij komen tot heel andere berekeningen en verwachtingen op grond van beschikbare cijfers en prognoses Wij kunnen slechts hopen dat anderen geen belanghebbenden het Amster damse rapport zowel als het onze eens wetenschappelijk en kritisch willen bekij ken vóór er beslissingen worden genomen”. „De lonen en prijzen zijn in de IJmond al het hoogst in Nederland, Een verdere ontwikkeling van de groot-industrie zal alles nog opdrijven en dan gaan de mid delgrote en kleine bedrijven kapot, want die zullen zich aan moeten passen aan het hier geldende loonniveau, terwij, de ar beidsmarkt hier al zo krap is, dat er al duizenden buitenlandse werknemers moes ten worden aangetrokken”. gehad zich uit te spreken over de voorha venplannen. Ook Amsterdam heeft nog wel een paar andere plannen op tafel liggen waarvoor het geld ontbreekt. Ook daar zal men prioriteiten moeten afwegen en het is de vraag of raad en burgerij hoogste prioriteit aan de voorhaven willen geven”. „Als gemeentebestuur worden wij ge acht de belangen van de plaatselijke be volking te dienen, maar dat kan tegen woordig niet meer, zonder de streekbelan- gen er wezenlijk bij te betrekken” „Wat betekent de overslag van tachtig miljoen ton erts? Als we uitgaan van de normen (het convenant) die Rotterdam met betrekking tot Hoogovens op de Maasvlakte heeft gehanteerd, dan komt het er op neer, dat hier 15.000 ton erts als stof de lucht in zou gaan. En dat met een stadswijk als Zeewijk, waarin miljoenen (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op de rijksweg van Velsen naar Amsterdam zijn vrijdagmiddag tegen zes uur twee personenauto’s frontaal te gen elkaar gebotst, terwijl een derde auto werd geraakt. De Ongevallendienst moest acht gewon den naar het ziekenhuis brengen, maar allen konden ha te zijn behandeld naar huis worden gebracht. De botsing ontstond, toen een kantoor bediende uit Bergen, in westelijke richting rijdens, een voor hem rijdende wagen wilde passeren. Hij begaf zich op de linker weghelft, waar uit tegenovergestel de richting een auto met Amsterdammers die juist terugkeerden van een begrafenis naderde. Deze wagen werd bestuurd door een monteur uit Amsterdam. Na de klap schoot de wagen van de kantoorbediende via de berm een weiland in. De bestuurder en een passagier werden er uit geslingerd. Zij kregen schaaf- en vleeswonden en de bestuurder liep een hersenschudding op. De wagen van de Amsterdammer kwam in de berm tot stilstand. Alle zes inzitten den, onder wie twee kinderen van twee en tien jaar en een bejaarde dame liepen snij- en schaafwonden op en de bejaarde mevrouw revens een lichte hersenschud ding. De twee auto’s werden totaal vernield. VELSEN. In de week van 20 tot 26 september, de vredesweek, wordt in de gemeente Velsen een inzameling van de kens gehouden. Deze dekens zijn bestemd voor de zwarte bevolking van Mozambi que, een Afrikaanse kolonie aan welke Portugal geen onafhankelijkheid geeft. Brillen zijn ook hard nodig en als men geen brillen of dekens heeft kan men geld storten op giro 188.48.00 van de Mondlane Stichting Amsterdam of geld afdragen aan de wereldwinkel, die in deze vredes week op verschillende plaatsen in de ge- rheente vertegenwoordigd zal zijn. De inzamelingsplaatsen voor de dekens en brillen zijn: Wereldwinkel IJmuiden, hoek Bloemstraat-Delareystraat, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 11.30 uur, behalve op dinsdag; Sociëteit Asteriks, Lariksstraat, IJmui den, elke avond na 8 uur; wereldwinkelkraam vrijdag op de Sant poortse markt, zaterdag van 10 tot 4 uur op het Marktplein in IJmuiden, zaterdag van 10 tot 4 uur voor de r.-k. kerk in Driehuis en zaterdag voor de Kijkgrijp in Santpoort. Op deze adressen worden ook alle in lichtingen verstrekt over de aktie. de bestemming van de goederen, de politieke situatie in Mozambique en de nood aldaar. „Amsterdam stelt, dat een buitenhaven een goedkopere oplossing zou zijn dan nieuwe sluizen. Dat zal wel, maar dan moet er wel even bij worden bedacht, dat bij de aanleg van een buitenhaven de vernieuwing van het sluizencomplex even noodzakelijk blijft. De kleine en de mid- den-sluis zijn nu eenmaal verouderd en we hebben maar één Noordersluis. Er moet dus een grote sluis bij komen tenzij men er van uitgaat, dat de bestaande Amsterdamse haven helemaal komt te vervallen en men een nieuwe haven bui tengaats gaat aanleggen”. „Veronderstel dat Amsterdam wat de prognose betreft gelijk zou hebben, dan kan de buitenhaven, zoals die nu is opge zet slechts een begin zijn van nog veel verder strekkende ontwikkelingen en wat zijn daarvan de consequenties voor de IJmond en KennemeHand”. „Amsterdam begon ook alleen met Mo bil Oil, maar daarna kwam het hele streekplan voor het Noordzeekaneelgebied op tafel”. Voor de rokers kwamen enige partijtjes makreel uit de Ierse Zee binnen, maar er was te weinig om aan de nog steeds grote vraag naar makrelen te voldoen. Het ge volg was dat deze vis voor geweldige prij zen werd verkocht, namelijk f 35,per premiekistje. De door de bemanning uit gezóchte makreel, die maar net aan de maat was voor de rokers er was wat goede makreel doorheen gedaan werd toch verkocht voor 31,per veertig kilo. Weliswaar was de kwaliteit van zeer hoog gehalte. Voor de rokers werd eveneens zeer goede haring uit de Ierse Zee binnengebracht. Op de vrijdag- en de maandagmarkt was voldoende platvis, hetgeen van de andere dagen niet kon worden gezegd. De ver kopers van kleine tong volgden nauwgezet de grote aanvoer van deze soort vis. Voor hen lagen de prijzen erg gunstig. MAANDAG 20 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- «traatweg. Geopend 14.30-17.30 u. Besommingen Vrijdag (in guldens): SCH 10 5.320, VL 7 4.370, IJM 8 4.150, IJM 23 1.730, IJM 44 12.110, TX 2 12.880, TX 3 17.860. TX 4 15.570, TX 9 9.660, TX 14 10.810, TX 19 12.110, TX 21 18.730, TX 25 10.420, TX 29 14.260, TX 36 9.360, TX 37 7.320, TX 38 7.120, TX 39 10.060, TX 56 8.430, WR 1 1.430, „Bij die berekening wordt uitgegaan van veronderstellingen die in hoge mate speculatief zijn. Zo valt of staat de renta biliteit van het project zelf met de enor me groei van de grondstoffenaanvoer die Amsterdam verwacht voor de periode 1990-2000. Dit tijdvak ligt in werkelijk heid te ver verwijderd voor serieuze voor spellingen. Zo kan je alles wel rendabel rekenen”, aldus wethoudei Ockeloen WR 71 1.160. Spanvissers: KW 93 en KW 95 6.200, TX 33 en TX 67 6.180, UK 17 en 249 1.030. UK 56 en 200 2.180, UK 135 en 145 1.970. UK 142 en 236 2.340, UK 196 en 234 1.250. Scheveningen In Scheveningen zijn zaterdagmorgen aangevoerd: 20 kisten wijting, 2x50 pre- miekisten wijting, 600 gul, 60 kisten haring, 180 kl. kisten haring, 173 kl. k. makreel, 300 schol, 4.000 kilogram tong. Urk In Urk zijn vrijdag door 45 vaartuigen aangevoerd: 80.000 kilogram tong (365- 730), 8.000 tarbot (225-951), 900 griet (190- 321), 65.000 schol (75-142), 8.000 kabeljauw (71-150), 500 wijting 9-125) en 5.400 kilo gram schar (47-65). 18.30-20 00 trompetterkorps en MMS Tolsduiner- HEEMSKERK. De raad Heemskerk krijgt in de vergadering in oktober de gewestnota te behandelen. B. en W. zijn onlangs klaar gekomen met de opstelling van de reeds geruime t(jd geleden aange- kondigde nota over de door Heemskerk afgewezen samenvoeging van de IJmond- gemeenten. „Wij hebben ons vooral afgevraagd of de ontwikkelingen die men van bepaalde zijde wil ook een kans hebben, want wat men wenst gebeurt niet altijd”. „Wij hebben contact opgenomen met onder meer een aantal buitenlandse in dustrieën en dat heeft ons geleerd, dat er met betrekking tot de buitenhaven maar een beperkt aantal produkten voor over lading in aanmerking komt, tenzij de hele Amsterdamse haven naar buiten wordt verplaatst. Voor olie kan de buitenhaven nooit een volwaardige haven worden. De olie zou in kleine schepen kunnen worden aangevoerd, maar dat is nogal ontimis- tisch gedacht. De bestaande pijpleiding Rotterdam- Amsterdam heeft nu nog een overcapaci teit van 20 miljoen ton per jaar. Via de voorhaven zou volgens de Amsterdamse berekeningen nog eens twintig miljoen ton moeten worden aangevoerd. Dat bete kent, dat in het Noordzeekanaalgebied in de toekomst nog eens veertig miljoen ton olie extra zou moeten worden geraffi neerd. En dat onder de rook van Amster dam. Over milieuhygiëne gesproken” „We hebben in dit gebied een omvang rijke metallurgische industrie. Er is geen plaats voor ook nog eens een petro chemische industrie van een dergelijke omvang”. „Voor de containers behoeft men geen grote haven te hebben. Bovendien. Am sterdam had de eerste, goed geoutilleerde containerhaven, maar het containerver voer richtte zich in hoofdzaak op Rotter dam”. „Dan blijft er over het erts, maar het grootste Duitse staalbedrijf bouwt een overslaghaven in Rotterdam en de andere MAANDAG 20 SEPTEMBER Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 u. in Wijk- gebouw Bethelemkerk. Radarstraat, IJ muiden, ledenvergadering; causerie door zuster Aalders. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 20 u. in ’t Braambos, Zeeweg, ÏJmuiden-Oost. re chercheur Tieman vertelt. Asterix, Lariksstraat (hoek Zeeweg) IJ- muiden-Oost, voorlichtings- en discussie avond over dienstnemen en dienstweige- ren, aanvang 20 u. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30 tot 8 u. gemengd zwemmen, 8 tot 16.15 u. schoolzwemmen, 16.15 uur tot 16.45 uur zwemlessen, 18 tot 21 u. zwemvereniging Kennemer Staten; 21 tot 22.30 u. zwem vereniging r.k. Velsen. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945 IJmuiden, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; Parochiezaal onder Pe truskerk, Venusstraat, IJmuiden, 15 tot 18 u.; filiaal Wüstelaan 79. S’poort-zuid. 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg IJmuiden-Oost, Jeugd- en Tienerbibliotheek, 15.30 tot 17.30 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.30 tot 20.45 u. bibliotheek en inlichtin gencentrum van de Ned. Vereniging voor Seksuele Hervorming. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.45 u. Bridgeclub De Jump. Boksclub De Ring, in Ossendoroschool. Wijk aan Zeëerweg van 19.30 tot 20.00 u. trainen. IJmuider Harmonie jeugd- tamboer en majorettenpeloton in laan. „Amsterdam verwacht een extra vervoer van gemiddeld 100 vrachtwagens per uur, dag en nacht. Daarvoor zijn extra wegen nodig, want de bestaande zijn al overbe last. Maar het Hoogoven-verkeer moet zich nu nog steeds door nauwe stadsstra ten wringen”. „De opmerking, dat de aanleg van een voorhaven meer mogelijkheden voor de strandrecreatie op ZoU leveren, is rónduit belachelijk. Misschien wordt het strand wel iets groter, maar het komt dan wel tegen een haven- en overslaggebied aan te liggen met alle stof en lawaai. Bovendien, men kan dat strandje wel op de kaart tekenen, maar niemand heeft er nog bij verteld, hoe men op dat strand moet komen. Via het opslagterrein?” „Amsterdam heeft zich terecht nijdig gemaakt over de aantasting van de Am sterdamse Waterleidingduinen in Kenne- merland. Mogen wij misschien met de zelfde argumenten bezwaar maken tegen een aantasting van ons drinkwatergebied in de duinen?” „In het door Amsterdam gepresenteerde Incubon-rapport wordt berekend, dat Hoogovens een vrachtvoordeel van twintig miljoen gulden per jaar zou hebben van het gebruik van de voor een voorhaven te graven diepe vaargeul. Maar daarvoor heeft men nooit contact met Hoogovens opgenomen en Hoogovens zelf heeft een vrachtvoordeel van „hoogstens enkele ton nen” becijferd. De raad van bestuur van Hoogovens is tegen de aanleg van een voorhaven, omdat men vele nadelen ziet tegenover het geringe vrachtvoordeel” „Hoogovens besteedt zelf miljoenen aan de verbetering van het woon- en leefkli maat. Men mag aannemen, dat men wei nig gelukkig is met een ingrijpende ver dere aantasting van dat klimaat” „De Amsterdamse plannen houden op bij de Velsertunnel. Maar voorbij de tun nel beginnen pas goed de moeilijkheden (verkeer, doorsnijding recreatiegebied, in- dustriestrook”). zijn geïnvesteerd, op 700 meter afstand. Wat betekent al dat stof in een gebied waar 60% van alle Nederlandse vis wordt verhandeld en verwerkt, terwijl hier in de koelhuizen vrijwel de gehele aardbeien- en kersenoogst en nog zoveel meer levens middelen worden opgeslagen, gekoeld en verwerkt” „Alle stof- en lawaaihinder moet men optellen bij de reeds bestaande hinder in de volle IJmond, waar men straks al acht miljoen ton staal per jaar produceert, afgezien van alle andere niet geringe bedrijvigheid”. „Amsterdam stelt, dat een groot gedeel te van het vervoer van en naar de buitenhaven per spoor zal geschieden. Maar al die treinen moeten dag en nacht dwars door de woonbebouwing van Ken- nemerland via Haarlem over de drukste spoorlijn van ons land naar Amsterdam en verder. Daarbij moet men bedenken, dat Hoogovens op het eigen terrein al een langte aan spoorrails heeft liggen van Velsen tot Groningen. Met alle lokomotie- ven en wagons heeft men daar zelf al een klein NS-je” „Men kan natuurlijk een nieuwe spoor lijn aanleggen, maar met alle wegen en wegenaansluitingen die door de aanleg van een voorhaven noodzakelijk worden, blijft er van het recreatiegebied dan niets anders over dan één groot verkeersplein”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5