Gemeenteambtenaren: CHRISTELIJKE PERS WIL L Stakingsrecht voor BIJ KRANTENMAMMOET overheidspersoneel DE BEURS DEZE WEEK Pope neemt Philips in Helden over Grol Ter Apel is te redden is c o ra Maatregelen V.S. treffen EEG zwaar anqen isvy“y Wall Street 1 W 8 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 2 Gigant Wall Street L I A 1 w KLM: fors verlies Niet beperken Kleine hausse MÉÉ W Wf 1 M lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll EURAZ. ADVERTENTIE V .V S.'i Illlllllllll» 5 J h. Ui Indonesische export stijgt. De Indonesi sche uitvoer zal de komende tien jaar tot ca. 3 miljard roepia per jaar stijgen, en in 1980 voor ongeveer de helft uit ruwe grondstoffen, en voor de helft uit artikelen als rubber, hout en mineralen bestaan. De secretaris van het Nationaal Insti tuut voor Exportbevordering, S. Samha- ni, grondt deze verwachtingen op de ontwikkeling van de Indonesische uit voer gedurende de laatste drie jaar. Deze is sinds 1968 met 12 a 13 percent per jaar gestegen tot 1,16 miljard in 1971, een record sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Sanders. De Transportwerktuigen- en Ma chinefabriek voorheen G. B. Sanders Zn. in Enschede wil de fabricage en het on derhoud van liften overdragen aan het Haagse bedrijf Van Straate-Schindler. De afdeling heeft zeven werknemers. Enkele mensen worden ontslagen. Herstructurering. De Sociaal-Economische Raad zal de regering adviseren een indu striële herstructureringsinstelling op te richten. Deze instelling zou werkzaam kunnen zijn als promotor voor het sti muleren van structuuronderzoek in be drijfstakken en bij het opstellen van aanbevelingen, die uit onderzoekingen resulteren? Als de regering positief te genover deze gedachte staat zal de SER haar voorstel nader uitwerken. Pierson, Heldring en Pierson. De heren J. C. van Marken en P. A. Huet zullen zich per 31 december a.s. wegens de geldende leeftijdsgrens resp. gezond heidsredenen terugtrekken als firmant van Pierson, Heldring en Pierson. yortge beurs dag IBM Int Harv. Int NlcKeJ Int I a T Kennecott Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell OH Soc Vacuro Stand Br. Stand on Nj Studebaker Texaco Un Aircraft Un Corp Un Brands Un Incorp Us Steel Westlngh. Woolworth Ford X L.M Aj Gi en ve Ac ba he ba dii in tei ml vr; in de te de vo zie ha I ste dr. ge< vn wa 1 tll( nir kr; boi me pre spi sin vo pn 1 dei da mi va eei vo de de SU] sp vo we sir kr WJ ja; Nt Aj si; m* sti W( te] w; Pi ve be sti Ei da Ne br ha w; be m ha di ne da Pi or bj da K zo la V C n C t t 2 te tt ai 01 li h J< ei v; h v e M k d si o V e n -10^ Industrie-orders. Zowel uit het binnenland als uit het buitenland heeft de industrie in augustus minder orders ontvangen. Voorts heeft de gemiddelde dagproduktie bij het geheel van de industrie een daling vertoond. Een en ander blijkt uit de conjunctuurtest van het centraal bureau voor de statistiek over augustus. De be oordeling van de voorraden gereed pro- dukt luidde bij 60% (vorige maand even eens 60%) der ondernemingen normaal, bij 35% (vorige maand 40%) te groot en bij 5% (vorige maand 0 te klein. De beoordeling van de orderontvangst luidde bij 65% (vorige maand 75%) der ondernemingen normaal, bij 5% (vorige maand 10%) groot en bij 30% (vorige maand 15%) klein. e> derzoeken van een nauwere samenwer king met de perscombinatie (Het Parool, De Volkskrant, De Arbeiderspers). Beide organen vrezen dat de Kwartetbladen in „Trouw” zullen opgaan en dat er ontsla gen moeten vallen. 28 32% 56’A 31'/! 32% 24'/: 40 93'/t 46% 50% 43% 72% 58 32% 31% 8‘/! 13% 20% 30% 91% 52 70% 35% Merkwaardigerwijs ontpopte zich in de levens- en genotsmiddelensector een klei ne hausse, die vooral aandelen Van Nelle en Albert Heijn aanstak. Eerstgenoemde steeg zelfs van 290 op 320 door fusiege- ruchten, terwijl het supermarktbedrijf van 170 gulden op 176 gulden kwam. Ook de Interlas kon zich weer herstellen en 20 punten optrekken. Maar daarmede was het aan de pluskant wel bekeken. De obligatiemarkt bleef de gehele week kleurloos. De onverwachte discontoverla- ging had nauwelijks enige invloed. Men kan langzamerhand geen wijs meer uit de vele vaak geheel tegengestelde factoren. Duidelijke renteverlaging in het buiten land, geforceerde renteverlaging in eigen land, maar forse afremming van de koop lust en dreigende zware begrotingsdruk op de ruimte van de kapitaalmarkt. Men z.oekt het maar uit. En omdat dit uitzoe ken meer in de richting van het koffiedik kijken neigt te gaan, bleef het sil. De beurs sloot in afwachtende stem ming. Slotkoerxen Eerste periode heden 300% 28% 32% 56% 31% 32% 24% 39% 94% 47 50% 43% 71% 57% 32% 31% 7% 13% 21% 30% 93% 31% 71% 38% Bedrijfscommissie bouw. De Sociaal-Eco nomische Raad heeft vrijdag besloten tot het instellen van een bedrijfscommissie voor de bouwnijverheid. Dit is een van de voorbeelden van een bedrijfscommis sie, zoals die in meer bedrijfstakken zullen worden ingesteld met het oog op de stichting van ondernemingsraden, zo lichtte het kroonlid mevrouw dr. H. Verwey-Jonker toe. Tot dusver hebben diverse bedrijfstakken dispensatie van het instellen van ondernemingsraden. Santa Fé Ino Can. Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem Am Can A C F Lnd Am Smelting Am lal Am Brands Anaconda Beth Steel Boeing -i City Bank Cons Edison Dougl. Alrci Olie Dup de Nem Eastm Kodak Gen Elect! Gen Motors KLM Goodyear T Am Motors Treedt de Christelijke Pers tot de Pers combinatie toe, dan wordt Neerlands grootste dagbladreus langzaam aan tot een gigant. Alles bij elkaar worden in dat samenwerkingsverband dagelijks een en een kwart miljoen kranten gemaakt. In de ze mammoet zijn Parool (na de opheffing per 1 oktober van het Rotterdamse Parool en de Schiedammer ten gunste van Het Vrije Volk dat zich dan op Rotterdam terugtrekt, 180.000 abonnees) en de Volks krant (ruim 200.000) ondergebracht in de Perscombinatie. Van deze combinatie maakt ook deel uit de Arbeiderspers, thans nog uitgeefster van Het Vrije Volk (nadat het zich zal hebben teruggetrokken op Rotterdam en de landelijke en Am sterdamse edities zullen zijn opgeheven, om en nabij 175.000 abonnees). Volgend jaar zal door de Perscombina tie (Parool, Volkskrant, Arbeiderspers) sa men met de Nederlandse Dagbladunie een nieuwe vennootschap worden gesticht die het Vrije Volk verder zal exploiteren. In die nieuwe vennootschap nemen perscom binatie en NDU elk voor 50 percent deel. De Nederlandse Dagblad Unie tenslotte omvat de Algemeen Dagblad-groep (om trent 350.000 abonnees), NRC-Handelsblad (100.000), en Het Vaderland (35.000). Totaal bijna een half miljoen. Verhuizing bij Nijverdal. Nijverdal-Ten Cate gaat binnen enige maanden over tot concentratie van enkele produktie- afdelingen. De spinnerij-afdeling van Borne zal worden samengevoegd met de spinnerij te Nijverdal. De veredelings- afdeling uit Borne za’ worden overge bracht bij het veredelingsbedrijf te Goor. Bij deze produktie-afdelingen die uit Borne worden overgeplaatst werken 347 mensen, onder wie 90 buitenlandse werk nemers. Aan vrijwei alle personeels leden zal vervangende werkgelegenheid bij andere bedrijven van het concern ook in het complex Borne worden aange boden. Voor 20 personen, voornamelijk uit de beambtensector staat thans nog niet vast of dit het geval kan zijn. Een deel van deze groep zal mogelijk moeten afvloeien. Slotxoersen Eerste periode heden 32% 73% 41% 6% 45% 33 33% 57% 22% 42% 44 15% 25% 19% 30% 38% 25% 27% 155 85% 63% 85% 30% 7% Britse kranten. De uitgevers van kranten in Engeland hebben vrijdag met sluiting van alle nationale bladen gedreigd als de produktie opnieuw gestoord wordt. Er dreigt een krachtmeting tussen de direc ties en de 107.000 man sterke bond van typografen, die meer loon eist. Donder dag konden bij de Daily Express, de Daily Telegraph, de Daily Mail, de Daily Mirror, de Sun en de Financial Times 2.715.243 kranten niet worden gedrukt doordat de typografen vergaderingen hielden. Over de afgelopen drie dagen is het produktieverlies ongeveer negen miljoen exemplaren. inillllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIHIIIIIlillllllllllilllllllllllllilillllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Ook van de kant van Wail Street kwam '"een steun opdagen. Daar had men zelfs moeite het bruggehoofd over de 900 te behouden. De monetaire besprekingen van de tien rijke landen, de weigering van \merika te devalueren alsmede onzekere elementen in de binnenlandse economische politiek van de Amerikaanse regering wa ren factoren die het grote publiek tot een zekere mate van terughoudendheid brach ten. Ook van de zijde van de institutione le beleggers viel geen kooplust waar te nemen. Deze zelfde stemming heerste ook op het Damrak. Ook hier kwam een hoge mate van terughoudendheid voor, nu over enkele dagen de eerste begroting van de nieuwe regering bekend zal worden en daarmede de regeringplannen meer om- lijnd zullen worden gepresenteerd. Het publiek onthield zich van acties, waardoor de dagelijkse om zetten bedroevend laag bleven. Evenals de vorige week echter boden de internationals nog de meeste weerstand tegen de afbrokkeling- Konink lijke Petroleum moest met vier gulden het meeste afstaan, terwijl Unilever drie gulden verloor. Voor de rest bleef het verlies tot een gulden beperkt. kansen voor de samenwerking. Bij onder- handelingen zou volgens de directie van de Perscombinatie het streven gericht moeten zijn op het behoud van de redac tionele identiteit van alle betrokken dag bladen. EINDHOVEN. De vestiging van het Philipsconcern in Helden-Panningen zal worden overgenomen door NV Pope in Venlo, ook behorend tot het Philipscon cern. Dat heeft de Philips-persdienst be kendgemaakt. Bij de vestiging die deel uit maakt van de hoofdindustriegroep Elco- ma, werken 160 personen. De NV Pope fabriceert draad en kabel voor electro- technische doeleinden. UTRECHT. GroI’s kledingindustrie in Ter Apel kan volgens een woordvoer der van de NVV-textielbond De Een dracht in Groningen zeker worden gered. Dit is, zo zei hij, de vakorganisaties duide lijk geworden na een gesprek met de directie van het bedrijf. Yen-revaluatie. De president van de bank van Japan, Tadashi Sasaki, heeft vrijdag gezinspeeld op de mogelijkheid van revaluatie van de yen. Hij zei het niet juist te achten de yen te revalueren vóór algemene herziening der valuta- pariteiten. Japan zal bij die herziening een leidende rol moeten spelen, waarbij de mogelijkheid bestaat dat de yen wordt gerevalueerd wanneer dc Verenigde Sta ten instemmen met een devaluatie van de dollar, zo merkte Sasaki op. gelden. „Het stakingsrecht van de ambte naar vindt zijn begrenzing in de daad van de overheid: De behartiging van het alge mene belang”. De ambtenaar heeft een bijzondere werkgever, zo stelt de commis sie, en daardoor vertoont de arbeidsover eenkomst van deze ambtenaar bijzondere facetten. Er zou volgens de opstellers van het rapport een permanente commissie moe ten komen, die bij ontstane geschillen een advies zal kunnen uitbrengen waaraan de overheid gebonden is, tenzij het algemeen belang zich daartegen uitdrukkelijk ver zet. vorige oeursdag 31% 73'/! 41 6'/» 45% 33% 33 57% 22% 42% 44% 15 25 15% 30 38 25% 28 154 85% 63% 84% 33% 7% De ondernemingsraad en de redactie commissie betwijfelen of het voorstel, ge zien de beschikbare alternatieven, het juiste is. Zij doen een dringend beroep op het algemeen bestuur zich niet alleen te beraden op dit voorstel, maar ook en vooral op de alternatieven. Bij de Perscombinatie ziet men alle (Van onze financiële redactie) HAARLEM. Ook deze week stond in de financieel-economische sector van ons land de rente-ontwikkeling weer centraal. De dam die de Nederlandsche Bank had opgeworpen tegen de naar haar mening te grote stroom van buitenlands beleggings- kanpitaal heeft een koersreactie voor ons obligatiebezit tot gevolg gehad van rond 3 percent. Hoewel een zekere rentestijging de regering kennelijk welgevallig is ge weest, gezien de prompt daarop aangekon- digde staatslening tegen 8 percent, is deze reactie blijkbaar toch te hard aangeko men. Gevreesd moest worden dat ook op 99,5 percent de animo voor de nieuwe staatslening op een laag pitje zou blijven, hetgeen de Nederlandsche Bank weer heeft gehoopt het wisseldisconto met een half percent te verlagen. Merkwaardige ontwikkeling die wel duidelijk aantoont hoe de monetaire auto Er is een ambitieus reorganisatieplan opgesteld, dat werkgelegenheid garandeert voor het voltallige personeel van 170 man. De bonden hebben de indruk dat op vrij korte termijn het bedrijf weer met een positief saldo zal kunnen werken. Dit alles hangt af van het verkrijgen van een krediet dat is aangevraagd bij de investeringsbank. Met dit krediet moet Grol de beginfase na de reorganisatie zien door te komen. Gepoogd wordt een rege- ringsgarantie voor dit krediet te krijgen. VALKENBURG. Het stakingsrecht moet in beginsel niet langer aan overheids personeel worden onthouden, vindt een speciale commissie van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren. De com missie, die haar rapport vrijdag bekend heeft gemaakt tijdens de bondsdagen die momenteel in Valkenburg-Houthem wor den gehouden, wil het stakingsrecht ech ter wel aan enkele beperkingen onder werpen. De overheid heeft het recht een staking te verbieden of als de staking al is begonnen hervatting van het werk te bevelen aldus de commissie. Een staking moet vooraf bij exploot worden aange- kondigd. Een staking is slechts toelaatbaar als zij uitgaat van een in de „centrale commissie georganiseerd overleg” toegela ten centrale of van een instelling van die centrale. Het stakingsrecht zou voor het gehele overheidspersoneel moeten gelden en niet worden beperkt tot personeel boven of beneden een bepaalde rang. De commissie vindt een afzonderlijke wettelijke regeling voor het stakingsrecht van overheidsper soneel gewenst. Deze regeling zou los moeten staan van het gewone arbeids recht. De commissie wil het „bijzondere ka rakter van de verhouding ambtenaar- overheid” met zijn volle gewicht laten Laat ons de zorg over uw verzekeringen. Het personeel is inmiddels op de hoogte gesteld. In afwachting van de consolidatie zal een deel van het personeel worden tewerk gesteld in het bedrijf van Pope te Venlo. De ondernemingsraad van Elcoma en de vakbonden hebben naar aanleiding van de maatregel hun bezorgdheid uitge sproken over de werkgelegenheid in mid- den-Limburg en speciaal voor Philips Roermond. Tot de maatregel is besloten gezien de minder goede gang van zaken in de hoofdindustriegroep Elcoma en de uitbrei dingsplannen van de NV Pope. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De Amerikaanse monetai re en commerciële maatregelen betekenen voor de EEG een verlies van 2 miljard dollar op de handelsbalans ten opzichte van de rest van de wereld. Het groeiper centage van de uitvoer naar landen buiten de EEG zal met 3 tot 4 punten dalen. De extra invoerbelasting van 10 percent die de VS hebben ingesteld raakt de EEG in 87 percent van de export naar de VS waarmee een bedrag van 5,7 miljard dol lar is gemoeid. Dit staat in een rapport van de Europe se Commissie. Onder meer gaat het bij de door het Amerikaanse beleid getroffen uitvoer om die van auto’s (1,4 miljard dollar), ijzer en staal (620 miljoen), che mische produkten (290 miljoen) en textiel (370 miljoen). De vermindering van de ontwikkelings hulp met 10 percent die president Nixon heeft aangekondigd betekent dat de totale hulpverlening die door rijke landen wordt opgebracht met drie tot vier percent om laag gaat IllUlilllIlilllllllllllllllllIlilillllllllllIlIlllllllllUllIllUlllllllllillUlllllllllllllllllllllilllllIlllllllUlllllll^ riteiten in ons land met de rug tegen de muur staan. Aanhoudende buitenlandse kapitaaltoevoer, waardoor de inflatie dreigt voort te vreten, maar aan de ande re kant toch ook duidelijk toenemende tekenen van een economische verflauwing als voorbode van een naderende recessie. En daarbij toenemende spanningen over een begroting die volgende week volgens klemmende geruchten enorme tekorten zal vertonen. Daar deze tekorten toch grotendeels op de kapitaalmarkt gedekt moeten worden, waardoor de regeringsbe- hoefte aan nieuw kapitaal nog zeer groot moet worden geacht, had de nieuwe le ning, aldus de beurs, wel een steuntje van de discontoverlaging nodig. Overigens bleef de obligatiemarkt op het Damrak vrijwel onbewogen onder deze geste, zodat niet te peilen viel hoe de inschrijving per saldo zou uitvallen. De aandelenmarkt in Amsterdam stond ook nu weinig anders te doen dan de afbrokkelende tendens van de voorgaande paar weken voort te zetten. Want stimu lansen konden nergens aan worden ont leend. De nare geruchten over grote be- "lotingstekorten en daardoor hogere be lastingen en ingrijpende bezuinigingen hielden aan. AMSTERDAM.— De Christelijke Pers (Trouw en de Kwartetbladen, samen 197.000 abonnees) gaat de mogelijkheden onderzoeken om te komen tot een nauwe re samenwerking met de Perscombinatie. De ondernemingsraad en de redactiecom missie van de Kwartet-bladen (Rotter dammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant, Dordts Dagblad) hebben met verontrusting kennis genomen van het voorstel van het dagelijks bestuur aan het algemeen bestuur van de Stichting Christelijke Pers, de mogelijkheden te on- Bod op EURAZ. Handelmaatschappij Europa-Azië (Euraz) zal binnen af zienbare tijd uit de beurslijsten verdwijnen. Een der aandeelhou ders, de heer J. K. Leutscher (commissaris van vrijdagmorgen op zal de der J. K. Deli-Atjeh) maakte de jaarvergadering van Euraz bekend, dat hij van plan is spoedig een bod op de aandelen uit te brengen van 7,25 pet, overeenkomend met 120.000. Eerder dit jaar kocht hij Padang Portland met een bod van 10,5 pet. De overige zeven aandeelhouders toonden zich tevreden met het komende bod. De omzet in Wall Street was 11.02 miljoen aandelen. Dow Jones cijfers: industrie 908.22 0.11), sporen 242.62 (4- 0.04), openbare nutsbedrijven 111.32 0.32). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi- Chrysler ciële slotkoers van gistermid dag). Akzo (73.80); Hoog ovens (65.70); Kon. 1.36.60— 137 gl (135.90); Philips 35.60— 35.70 (35.50); Unilever 113.90—114.20 (114.20); 113.00 gl (110.50). Fors kwam echter wel het verlies aan bij de KLM, die op grond van de gevrees de tarievenoorlog op de Atlantitsche route van 125 gulden tot 110 gulden terug moest. Heineken had nog steeds last van de accijnsverhoging die in de komende begroting zou zijn verwerkt, hetgeen het aandeel ook deze week een daling van 5 gulden opleverde. Bols daarentegen kon enkele guldens verbeteren op grond van een fraai tussentijds bericht. In de verzekeringssector heerste een gedrukte stemming nu bij de Amfas de groei in de eerste helft van dit jaar verdwenen bleek te zijn. Het aandeel zelf verloor rond tien gulden, maar AMEV moest ook vijf gulden prijsgeven en de Eerste Nederlandse Nill-Maatschappij drie gulden. Homburg blijkt in het lopende boekjaar aanzienlijk slechter te zullen werken dan in het zo bijzonder fortuinlij ke jaar 1970. De koers viel er eerst fors door terug, maar dankzij raadselachtige aankopen werd het verlies alras wegge werkt. Minder gunstige verwachtingen deed de Auto Industrie Rotterdam van 205 op 180 terugvallen en de Meelfabrieken van 205 op 190. Voorts lagen ook zonder nieuws de meeste hoofdfondsen van de lokale markt onder druk Voor de aanemingsbe- drijven bleef de daling in hoofdzaak be perkt tot enkele guldens. Maar voor de XCF, Van der Grinten. Lijempf, VNU, Bührmann en Elsevier kwamen de ver liezen op rond vijf gulden te staan. VRG- papier verloor verder terrein tot 520.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8