Ontwikkelingshulp hoger Onderwij smaatregelen Méér woningwetbouw Méér voor bejaarden ONDANKS BEZUINIGING NIEUWE ACTIVITEITEN Belasting vrije voet nog met omhoog Troonrede Prof ij tgedachte bevordert het welzijn Méér steun openbaar vervoer Drees beknibbelt: ambtenaren het raam uit 13 Televisie gunstig voor staatsloterij KIJKGELD IN ’73 OMHOOG „Eerst nog eens rustig kijken" J DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 Nieuwe activiteiten „Leden van de Staten-Generaal” Bezuinigingen De minister geeft en neemt rW UB (Van onze parlementsredactie) méér voor defensie. de voor (Van onze parlementsredactie) CORRECtlf) (W'EBei tax) SALARIS “f 1650 f 7,1? P.MNO f 12,92 (Van onze parlementsredactie) f 4250 op 8 cent Rente-overbruggingsregeling scheepsbouw, meer kosten voor verzorging bejaarden en ziekenfondsverzekering bejaarden. netto f 4,42 Minister Drees’ niets ontziende „afknijptang" laat het wel en wee van de ambtenaren van zijn eigen ministerie niet ongemoeid, omdat hij niet van plan is extra salarissen voor meer portiers in zijn begroting op te voeren. Zo werd een van de ingangen van het ministerie van Verkeer en Water staat wegens bezuiniging afgesloten. Werkt men aan de zuidzijde van de lange vleugel in het voormalige KLM- gebouw dan is voortdurend omlopen geboden. DE ONZEKERHEID die is ontstaan in het inter nationale handels- en betalingssysteem, geeft reden tot bezorgdheid. Veel van wat na de oorlog is opgebouwd, voor de wereldhandel en daarmee ook voor de Neder landse economie, staat thans op het spel. In nauwe en gewaardeerde samenwerking met onze Benelux-part- ners spant de regering zich in om een zo spoedig moge lijk herstel van ordelijke verhoudingen te helpen bevorderen. Zij acht hierbij een eensgezind optreden van de lidstaten van de EEG en de toetredende landen van zeer groot belang. Onze economie heeft de laatste jaren een sterke expansie vertoond. Deze gaat ook dit jaar gepaard met een aanzienlijke overbesteding en een krachtige stij ging van lonen en prijzen. Thans begint zich enige ontspanning op de arbeidsmarkt af te tekenen die zich in 1972, bij een te verwachten vermindering van de economische groei, waarschijnlijk zal voortzetten. De overbesteding tot uiting komend in tekorten op de lopende rekening van de betalingsbalans houdt echter aan. De sterke prijs- en loonstijgingen leggen een groot beslag op de ruimte die voor de totale groei van de rijksuitgaven beschikbaar is. Daaren boven zullen de belastingontvangsten in verhouding minder toenemen. DEN HAAG. Het kabinet-Biesheuvel kan zich niet aan de zelf gemaakte af spraak houden de belastingvrije voet in 1972 te verhogen. De noodmaatregel, waardoor degenen die alleen een AOVV- of AWW-uitkering genieten buiten de loon- en inkomstenbelasting vallen ook ai gaan die uitkeringen omhoog, blijft be staan tot 1 januari 1973 DEN HAAG. De televisie heeft onge twijfeld een gunstige invloed op de deel neming aan de staatsloterij, zo zegt minis ter Nelissen in de toelichting op de begro ting van financiën. In het afgelopen jaar werden bijna anderhalf miljoen loten gekocht en in dezelfde periode van vorig jaar waren het er 1,2 miljoen. Niet alleen de normale verkoop is gestegen, maar ook de verkoop via de postgiro. Dit jaar werden per giro 97.000 loten verkocht en vorig jaar 67.000. Het is dan ook niet te verwonderen dat mr. Nelissen verwacht volgend jaar 11 miljoen gulden meer te zullen ontvangen uit de staatsloterij. méér voor Verkeer en Waterstaat: maatregelen voor de NS en ander open baar vervoer, uitbouw van Lelystad en bouw van de nieuwe stad Almere, Overigens wil de regering ook met nieu we activiteiten beginnen. Voorbeelden hiervan zijn Verschillende maatregelen op onder wijsgebied: verlaging van de leerlingen- schaal bij het kleuteronderwijs, aan trekking van extra leerkrachten, invoe ring van partiële leerplicht voor zes tienjarigen en uitbreiding van de le rarenopleiding, uitbreiding van de woningwetbouw en aanvullende individuele huursubsidies, meer uitgaven voor ontwikkelingshulp, Het kabinet ziet er ook nog een middel in om te komen tot een betere inkomens verdeling. Degene die meer verdient kan immers ook meer betalen als hjj naar het theater of concert wil, of wan neer zjjn kinderen willen gaan studeren. Als nu bljjkt dat door het profijtbeginsel bepaalde diensten niet binnen het bereik van lagere inkomensgroepen komen, dan zal het kabinet zich in de toepassing van het beginsel matigen. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De belangrijkste tegenvallers voor het kabinet-Biesheu- vel zijn: de overheidssalarissen (bijna een miljard gulden meer zal daar voor dit jaar worden uitgegeven dan was verwacht), het departement van Onderwijs (216 miljoen gulden meer), Verkeer en Waterstaat, Gemeente fonds (55 miljoen gulden meer) en Bezitsvormingsfonds (150 miljoen gul den meer). Zoals gemeld zal de regering het wets ontwerp, waarbij rente zou worden bere kend op belastingschulden, weer intrekken „mede gelet op de in de Tweede Kamer levende bezwaren”. Het rijk zal daardoor tachtig miljoen mislopen, maar als com pensatie daarvoor wordt dan ook voorge steld de inkomstenbelasting sneller te gaan innen door de afbetalingstermijnen te laten vervallen. De omzetbelasting voor dag- en nieuws- bladabonnementen blijft nog drie jaar op het nultarief staan, als een tegemoetko ming aan deze bladen in de periode van herstructurering. Dit besluit zal het rijk ongeveer tien miljoen gulden kosten. Citrusvruchten blijven definitief in het lage 4-percentstarief van de omzetbelas ting. Muziek- en toneelvoorstellingen hou den nog drie jaar dit tarief. DEN HAAG. Als gevolg van de toe nemende tekorten, waarmee radio en tele visie te kampen zullen krijgen, zal in 1973 niet meer te ontkomen zijn aan een verhoging van de omroepgelden. Aldus de Memorie van Toelichting op de begroting CRM-1972. DEZE VOORUITZICHTEN vervullen de regering met zorg. Zij acht het noodzakelijk dat zo snel mogelijk weer evenwicht wordt bereikt tussen middelen en be stedingen. De regering wil haar beleid daarop richten, waarbij zij de belangen van kwetsbare groepen van de bevolking en van structureel zwakke gebieden in het oog zal houden. Zij hoopt dat het nog deze week aan vangende brede overleg met het bedrijfsleven een bijdrage zal leveren tot dit beleid. Op een aantal terreinen zal het beleid worden ge wijzigd om de stijging van uitgaven te beperken en de inkomsten te vergroten. Op deze wijze kan ook ruimte vrijkomen voor dringende voorzieningen op andere ter reinen. Enige van de beleidsombuigingen zullen even wel in 1972 nog geen gunstige invloed kunnen hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet-Biesheuvel zal volgens de miljoenennota: „in zjjn beleid voor een maatschappelijk verant woorde toepassing van de prof ij tgedachte een belangrjjker plaats inruimen dan tot dusverre is geschied”. Wat bedoelt het kabinet nu precies met dat omstreden „profijtbeginsel”? De mil joenennota stelt dat wie profiteert van een bepaalde voorziening daarvoor moet betalen. Niet alle overheidsdiensten moeten zonder meer uit de algemene middelen worden gefinancierd, maar ook in de verhouding van overheid tot burger zal worden nagegaan of er aan leiding bestaat om de gebruiker zelf rechtstreeks te laten betalen. Lang niet alle overheidsmaatregelen komen alle burgers in gelijke mate ten goede. Het nieuwe kabinet is van mening dat door toepassing van de profjjtgedachte een rechtvaardiger verdeling van de lasten wordt bereikt. Wanneer een burger voor bepaalde diensten meer moet betalen, zal hjj zich wel tweemaal bedenken voordat hij er gebruik van maakt en komt daardoor aldus het kabinet tot een meer bewuste keuze. En daar door werkt de profjjtgedachte welzjjns- bevorderend. Vrede en veiligheid, rechtvaardige verdeling van welvaart, eerbiediging van de rechten van de mens en bescherming van het leefmilieu zijn vraagstukken, die dringend ons aller aandacht opeisen. Zij vormen een uitdaging die wij met verantwoordelijkheid, toewijding en creativiteit moeten tegemoettreden. Wij weten ons hierbij gesterkt door het algemene verlangen naar een meer humane samenleving, waarin de solidariteit met de misdeelden groeit. Het stemt tot voldoening, dat onze betrekkingen met vele landen zich verstevigen en verdiepen. De regering denkt hierbij in het bijzonder aan Indonesië. De vriendschap en de gastvrijheid waarmede regering en volk van dat land mijn man en mij hebben ontvangen, zullen voor ons altijd een kostbare herinning blijven. Door de Verenigde Naties is een internationale stra tegie tot stand gebracht voor de samenwerking met de ontwikkelingslanden. De regering aanvaardt de daarin neergelegde afspraken als richtsnoer voor haar beleid. Aan U wordt een nieuw vierjarenplan voor de Neder landse ontwikkelingssamenwerking voorgelegd. Voor de politieke ontspanning in de wereld acht de regering het onmisbaar dat de Chinese Volksrepubliek gaat deelnemen aan het overleg in de Verenigde Naties. fl5,- Hoewel in de „hoofdpunten van het re geringsbeleid” vrijwel niet gesproken wordt over de bezuinigingen die het kabinet zou doorvoeren, wijdt de miljoe nennota daar wel een hoofdstukje aan. „De voorgenomen beleidsombuigingen”, aldus minister Nelissen, „betreffen onder meer het matigen van investeringen, afremming van de groei en soberder uitvoering, door berekening van kosten en ruimere toepas sing van de profijtgedachte”. Bij de plannen tot bezuinigingen van 900 miljoen gulden, die aanvankelijk in het regeerakkoord zijn opgenomen, had men lastingen die in 1971 om conjuncturele redenen tot stand werd gebracht met ingang van 1 januari 1972 op het wettelijk toegestane maximum te brengen. Met heb voorgenomen beleid beoogt de regering de spanning in onze economie te verminderen en de inflatie geleidelijk af te remmen. Om te komen tot een verdere uitwerking van de taak die de regering zich heeft gesteld op het terrein van de sociale verzekeringen zal aan de Sociaal-Economische Raad ten nadere adviesaanvrage worden voorgelegd. De opstelling van een integraal structuurplan voor het Noorden van het land is ter hand genomen. Een nota zal worden uitgebracht over de perspectieven voor Zuid-Limburg. Voorts hoopt de regering het komende parlementaire jaar voorstellen te doen tot invoering van een selec tieve investeringsheffing op nieuwe bedrijfsgebouwen in het Westen. Voor de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf zal een integratiebeleid worden gevoerd dat zich niet zal beperken tot de financiële en sociale sector. i zich ook zal uitstrekken tot het terrein van de ruimte lijke ordening. Ter begeleiding van de snelle en ingrijpende struc turele veranderingen in de land- er. tuinbouw worden de middelen voor ontwikkeling en sanering versterkt. Na de te verwachten beslissingen over het agrarische structuurbeleid binnen de EEG zal de regering U hier over een nota toezenden. Ook zuilen U voorstellen tot herziening van de Pachtwet bereiken. rekening gehouden met lagere verwachtin gen van de loon- en prijsontwikkeling. Dit leidt zowel tot aanzienlijke tegenvallers in dit lopende jaar als in het komende jaar. Bij de berekening van de bezuiniging ging men immers uit van veel te lage streef cijfers. Het kabinet waarschuwt ervoor dat nu weliswaar enige ruimte wordt ge schapen voor nieuwe taken in de komende jaren, maar dat die ruimte wel zal worden bepaald door de loon- en prijsstijgingen in de toekomst. Ofschoon bepaalde uitgaven sterk zullen stijgen, zal dit toch niet geheel drukken op de rijksbegroting, omdat het kabinet op een andere wijze voor de financiering wil zorgen Verhoging van collegegelden, inschrijf- en examengelden, opbrengst netto 75 miljoen gulden, rekening houdend met het effect op de rijksstudietoelagen, Volledige doorberekening van de ver- pleegtarieven in academische zieken huizen, cnbrengst 100 miljoen gulden, Tarieven van pensiontehuizen voor ge handicapten worden overgeheveld naar de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ), 12 miljoen gulden. Bovendien worden grotere opbrengsten verwacht uit: Maar de ambtenaren van de afdeling voorlichting wisten als weinigen het profijtbeginsel in de praktijk te brengen. Zij hebben nu een nieuwe weg naar buiten (en andersom) gevonden, namelijk door een raam. De afstand tussen het glazen huis waarin zij op de parterre zijn gezeteld en hun geparkeerde auto’s is hiermee tot een minimum terug gebracht. De foto’s tonen de door bezuinigingen afgesloten ingang en de weg door het raam. DE REGERING hoopt dat de totstandkoming van het beginselakkoord over Berlijn zal worden gevolgd door verdere maatregelen voor de verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. De regering neemt deel aan het overleg in de NAVO aangaande de moge lijkheden voor een conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa. Het Noordatlantische bond genootschap blijft de waarborg voor onze veiligheid en het uitgangspunt van een doeltreffend ontspannings- beleid. Daarom ook is het van belang dat de Nederlandse defensie-inspanning wordt gedragen door de over tuiging van ons volk. De regering hoopt dat het werk van de commissie van civiele en militaire deskundigen, die dezer dagen wordt ingesteld, ook hiertoe zal kun nen bijdragen. In het komende zittingsjaar kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de niet-verspreiding van kern wapens. De uitbreiding van de Europese Gemeenschappen zal een nieuwe fase inluiden van de Europese integratie. Deze uitbreiding brengt grote verantwoordelijkheden mee jegens de overige delen van de wereld en voor de verdere Europese eenwording. De regering zal zich blijven inspannen voor de versterking van de positie van het Europese Parlement en de andere instellingen van de Gemeenschappen. 9 Aardgaswinsten, 141 miljoen, Ontvangsten uit renten, 113 miljoen, Paspoorten, 18 miljoen, Staatsloterij, 11 miljoen, Heffingen Wet luchtverontreiniging, 28 miljoen, Heffingen op lozen afvalstoffen, 15 mil joen, Aflossingen, 257 miljoen. *vvvvvvvvvvvvv'A/wvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvnjvvvvvw~vvvvvvt/vvv«nAn/vvtAravvvvvvv'n/vvvvvw#wiMvvvvvvvtMAnAwvvvvvwvv^ Mede daarom wordt voor dat jaar als tijdelijke maat regel voorgesteld de voorziene verlichting van de om zetbelasting op investeringsgoederen te beperken. Om zelfstandige ondernemers ten dele tegemoet te komen zal, eveneens voor het jaar 1972, de zelfstandigen aftrek worden verruimd. In de sfeer van de belastingen zal voorts een aantal blijvende verschuivingen tot stand moeten komen. Deze zijn nodig om de budgettaire gevolgen van enkele ten dele reeds vaststaande fiscale verlichtingen, zoals die voor de werkende gehuwde vrouw en de verlaging van invoerrechten, op te vangen door ver hogingen elders. Daartoe stelt de regering voor een verhoging van de benzine-accijns, de omzetbelasting op elektriciteit en de assurantiebelasting, alsmede de in voering van een accijns op frisdranken. Voorts zal de verhoging van de vermogensbelasting nog twee jaar gehandhaafd blijven. DE REGERING acht het noodzakelijk de voortdu rende overbesteding terug te dringen en tevens het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt te beperken. Daartoe stelt zij voor de tijdelijke verhoging van be- DE HOGE PRIORITEIT die de regering geeft aan de volkshuisvesting blijkt uit haar streven volgend jaar 132.000 woningen in aanbouw te doen nemen. Een regeling ter verbetering van verouderde woonbuurten is binnenkort te verwachten. Hierin zal een gewijzigde benadering van de stadsvernieuwing tot uiting komen. Over het geheel van vraagstuicken betreffende de volkshuisvesting zal U in het komende zittingsjaar een beleidsnota worden aangeboden. De regering bereidt een regeling voor waarin de bevoegdheden van de centrale overheid op het gebied van de ruimtelijke ordening worden versterkt. Daarnaast zal zij op korte termijn voorstellen doen om de mogelijkheden tot inspraak vooi de burgers op dit terrein te verruimen. De regering acht een geïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid een onmisbaar element in een gezonde planologische ontwikkeling. Met het oog daarop staat zij een krachtig beleid voor ter bevordering van een goed en verantwoord openbaar vervoer. De instelling van een algemeen verkeersfonds zal hiertoe een be langrijke bijdrage kunnen leveren. Daarop vooruit lopend zal de regering voorstellen met ingang van 1 januari 1972 de werking van het rijkswegenfonds enigszins te verbreden door naast de aanleg ook het onderhoud van rijkswegen in dit fonds op te nemen. Daartoe zal een verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting worden voorgesteld. Met voortvarendheid zullen de bestaande wetten op het terrein van de milieuhygiëne worden uitgewerkt en zal nieuwe wetgeving, waaronder een herziening van de Hinderwet, worden voorbereid. Daar komt nog bij het aflopende karak ter van deze verhoging (tot dertigduizend gulden), dat een stijging van de progressie van de middengroepen betekent, „hetgeen in strijd is met de doelstellingen van de regering, te komen tot juist een vermin dering van de progressie voor deze groe pen.” Minister Nelissen: „Vorenstaande in aanmerking nemende, is het kabinet van oordeel dat de problematiek met betrek king tot de belastingvrije voet die ieder jaar terugkomt een nader beraad en rustige besluitvorming vraagt.” OP KORTE TERMIJN zal U een nota worden voor gelegd over de opstelling van een urgentieplan tegen milieuvervuiling. Ter bescherming van ons leefmilieu acht de regering onder andere maatregelen tegen de verontreiniging van onze rivieren en de Noordzee noodzakelijk. Zij zal de totstandkoming van bindende internationale over eenkomsten bevorderen. Voor het voeren van een goed en evenwichtig onder wijsbeleid acht de regering een programmering over een aantal jaren van maatregelen en van de daarvoor beschikbare middelen, onmisbaar. Zij zal voor het kleu teronderwijs de leêrlingenschaal verder verlagen en voor het basisonderwijs de aanstelling van boventallige onderwijzers enigszins verruimen. De nieuwe lerarenopleiding wordt verder uitgebreid. De experimenten met de schoolbegeleidingsdiensten vinden voortgang. Met ingang van 1 augustus 1972 zal voor de 16-jari- gen die geen volledig dagonderwijs volgen, leerplicht van één dag per week worden ingevoerd. Voorts zullen U in het nieuwe zittingsjaar voorstellen bereiken met betrekking tot een schoolgeldheffing voor het gehele voortgezette onderwijs. HET WETSONTWERP herstructurering wetenschap pelijk onderwijs wordt in het kader van een nadere regeling van de samenhang van wetenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs in grote lijnen gehandhaafd. Over de verbetering van de programmering voor het post-secundaire onderwijs hoopt de regering op korte termijn met U in overleg te treden. In afwachting van de totstandkoming van deze structurele maatregelen zal bij een aantal studierichtingen bij instellingen van wetenschappelijk onderwijs overschrijding van de hui dige capaciteitsgrenzen niet zijn te vermijden. Wette lijke maatregelen zijn in voorbereiding die een tijde lijke beperking van de toelating van studenten moge lijk maken De regering is van mening dat een hogere financiële bijdrage mag worden gevraagd van degenen die profijt hebben van het volgen van wetenschappelijk onderwijs. Voorstellen hiertoe zullen U worden aangeboden. Deze zullen het streven van de regering cm de kansen voor alle burgers tot het volgen van dit onderwijs mogelijk ie maken, niet in de weg staan. De regering hecht veel belang aan het ontwikkelen van een samenhangend wetenschapsbeleid, waardoor wetenschap en techniek meer dan thans zullen kunnen bijdragen tot de vernieuwing van de samenleving. Een wetsontwerp za] worden ingediend om de finan ciering mogelijk te maken van maatschappelijke en culturele voorzieningen voor personen met een andere nationaliteit en een eigen culturele achtergrond die in ons lana w—'-nh. De regering is van mening dat de i,7f, voorzieningen verbonden kosten ten laste moeten komen van de ondernemingen waarin deze personen werkzaam zijn. Het beleid ten behoeve van de bejaarden zal worden gevoerd op basis van de ingediende nota. DE VOORTZETTING van het maatschappelijk en cultureel welzijnsbeleid zal samengaan met een nadere bezinning op de onderlinge samenhang van de activi teiten en op de vraag wat binnen dat geheel prioriteit zal moeten hebben. Het vraagstuk van de bescherming van de persoon lijke levenssfeer in verband met de registratie van persoonsgegevens zal op zo kort mogelijke termijn tot een oplossing worden gebracht. In het komende zittingsjaar worden wetsontwerpen voorbereid over de vermogensstraffen, de maatregel van terbeschikkingstelling van de regering en de straf baarheid van de rechtspersoon. Over het beleid aangaande de algehele herziening van de grondwet is een nota voor U in voorbereiding. Omtrent de staatkundige verhoudingen met Suri name en met de Nederlandse Antillen bereidt ook Nederland zich voor op de overeengekomen studie in Koninkrij ksverband. LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL, In het komende jaar staat U een zware taak te wachten. Ons land kampt met financiële en economi sche problemen. Om deze het hoofd te bieden moeten wij ons beperkingen opleggen, die als pijnlijk zullen worden ervaren. Deze beperkingen zijn onmisbaar voor het herstel van onze economie. Dit xs een voorwaarde om te kunnen voortwerken aan de duurzame verbete ringen van onze maatschappij en aan onze bijdrage voor de oplossing var internationale vraagstukken. In dat perspectief zullen regering en Staten-Generaal in goed overleg het wenselijke moeten af wegen tegen het mogelijke. Met de bede dat God U de wijsheid en de kracht zal geven om Uw veelomvattende taak te volbrengen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal ge opend. In de Miljoenennota zegt minister Ne lissen dat het kabinet wel van plan is om in de loop van 1973 alsnog te komen met een wetsvoorstel, waardoor de belasting vrije voet omhoog kan. De problemen, vooral de financiële, blijken zo groot te zijn dat het kabinet eerst een rustige bezinningsperiode nodig heeft. De bedoeling van de regering is de belastingvrije voet op te trekken tot het minimumloon van gehuwden met één kind. Dit zou in 1972 echter betekenen dat de vrije voet moet worden verhoogd met 2670 gulden tot 7890 gulden. Als deze verhoging doorwerkt in het gehele tarief dan zou deze maatregel het rijk 2,5 mil jard gaan kosten. Zou deze verhoging echter geleidelijk worden verwerkt in het tarief en bij ongeveer dertigduizend gul den ophouden, dan is er nog altijd een bedrag van een miljard gulden mee ge moeid. Een optrekking van de voet tot het niveau van de AOW-uitkeringen zou bij doorwerking in het tarief een offer van 1,3 miljard gulden betekenen terwijl een dergelijke voetverhoging tot een inkomen van dertigduizend gulden een offer bete kent van een half miljard. „Bij de minst vergaande en minst kost bare voetverhoging die nog altijd een budgettair offer vraagt van meer dan 500 miljoen gulden zou compensatie bin nen de inkomstenbelasting al leiden tot een tariefsverhoging met gemiddeld vier percent”, aldus minister Nelissen. bruto f 1000 P.MNO f 2500 f 7500

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13