Nederland moet versoberen EXTRA GELD VOOR OPENBAAR VERVOER Automobilisten worden steeds meer in de wielen gereden Zelfstandigen minstens 300 gulden aftrek Pas volgend jaar accijns Autorijden wordt flink duurder Belasting moet sneller betaald op frisdrank 1 Temperen Zorgelijk Voorrecht Rijkswegenfonds in de tang De staat als werkgever 1 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 (Van onze redactie economie) WEGENAANLEG ZEESCHEEPVAART ZEEHA VEN BELEID VEILIGHEID OOSTERSCHELDE LUCHTVAART PTT Dwangbevel duurder SPOORWEGEN DEN HAAG Uit de begroting van minister Drees van Verkeer en Waterstaat springt naar voren, dat hij het gebruik van het openbaar ver voer wil bevorderen en het onnodig gebruik van de particuliere auto wil bemoeilijken. Om dit te bereiken heeft hij op zijn begroting een aanzienlijk hoger bedrag dan vorig jaar uitgetrokken om het openbaar vervoer meer rendabel te maken en heeft hij in de bedragen die aan het Rijkswegenfonds zijn toegerekend voor bouw en onderhoud van wegen de afknijptang gezet. Andere belangrijke beleidspunten: 1971 1970 1972 1968 1969 1967 I 1 (Van onze parlementsredactie) luchthaven (Van onze parlementsredactie) om MINISTER DREES (Van onze parlementsredactie) naar een uit maatschappelijk oogpunt ge wenste verdeling van het vervoer over de verschillende vervoermiddelen. De minis ter meent, dat daartoe het stichten van een algemeen verkeersfonds zal kunnen bijdragen. DEN HAAG. De verhoging van de Wiebeltax en de benzine-accijns volgend jaar heeft tot gevolg dat het rijk ruim 40 cent per liter zal gaan heffen, ruim 3,6 cent meer dan dit jaar. Mede door de aangekondigde verhoging van de „opcen ten” motorrijtuigenbelasting zullen de au tomobilisten een belangrijk aandeel moe ten leveren tot de oplossing van de tekor ten van het rijk. De financiële verhoudingen binnen de Nederlandse Spoorwegen zullen met in gang van 1972 belangrijke wijzigingen on dergaan. Deze vloeien voort uit een EEG- verordening, die bepaalt, dat per 1 januari 1972 voor alle te handhaven onrendabele activiteiten vooraf een vergoeding aan de NS moet worden vastgesteld, gelijk aan het verschil tussen kosten en opbrengsten die op deze activiteiten betrekking heb ben. Onrendabele activiteiten mogen al leen worden gehandhaafd voor zover zij noodzakeliik zijn om een toereikende ver voersvoorziening te waarborgen. Een bescheiden uitbreiding van de wer kingssfeer van het huidige fonds is wel mogelijk door daarin ook het onderhoud van wegen op te nemen. Tot nu toe werd het onderhoud uit de normale begroting betaald. Het is de bedoeling om per 1 januari 1973 een verzekerde oude dagvoorziening voor zelfstandigen te bereiken in de fisca le sfeer (commissie van Soest). 1 I x i 1 l 1 1 i i 1 i i i i i i 3 r t r z s c s t dingssysteem op Schiphol acht de minister noodzakelijk. Beziet men de totale lastenverzwaringen voor het autoverkeer (flinke verhogingen van de wegenbelasting, benzineprijzen van Volgens de Miljoenennota zal deze ver hoging 180 miljoen extra in het laatje brengen. Maandag deelde minister Nelis- sen mee dat voor gewone personenauto’s van 800 tot 1000 kilogram f 42.62 per jaar meer zal moeten worden betaald, voor auto’s van 1000 tot 1300 kg f 53.28 per jaar en vanaf 1300 kg 60,26 per jaar. Ook in 1972 wordt Nederland de reke ning gepresenteerd van de overbesteding. De manier waarop het nieuwe kabinet dat gaat doen is nog straffer, dan al min of meer duidelijk was geworden bij de poli tieke afspraken die leidden tot het regeer- akkoord-Steenkamp. Toen kon nog niet gerekend worden met definitieve cijfers. Die zijn er nu wel en ze tonen aan. dat de toestand waarin het kabinet verzeild is geraakt (een tekort van 3,9 miljard) rond uit bedroevend is. Om eruit te komen is een reeks maatregelen aangekondigd, die economisch en cultureel-maatschappelijk vrij ingrijpend zijn. De vraag is zelfs of het effect van die maatregelen niet een zodanige irritatie zal opwekken, dat de groeicijfers dat gaan illustreren. Het gaat om een reeks bezuinigingen, om beleids ombuigingen en om een rechtstreekser hantering van het profijtbeginsel. Waartoe die te zamen gaan leiden, wordt om te beginnen weerspiegeld in een aantal be lastingmaatregelen, waarvan de „wiebel- tax-operatie” wel het meest in het oog springt. Daarnaast leidt de verhoging van de Wiebeltax ook nog tot een verhoging van de autoprijzen, want in dit complex van belastingmaatregelen is ook opgenomen de „bijzondere verbruiksbelasting op auto’s” een soort voortzetting van de vroegere Omdat het ministerie het openbaar en het particulier vervoer in samenhang met elkaar beschouwt, zal worden gestreefd Door de werking van het Rijkswegen- fonds zijn de afgelopen jaren goede vor deringen gemaakt met de aanleg van Rijkswegen De indruk is ontstaan, dat de uitbouw van verkeers- en vervoersvoor zieningen in de stedelijke gebieden daarbij is achtergebleven. Het belangrijkste voordeel wordt echter gevonden dat het financieringstekort van het rijk in 1972 met een bedrag van 300 miljoen gulden kan worden verminderd zij het dat gelden ontvangen worden in 1972 in plaats van in 1973. Over de winst die het rijk maakt en het verlies die de belastingbetalers gaan lij den, doordat namelijk de rentewinst bij trage betaling voor de belastingbetaler nu Een beter fiscaal klimaat voor de be vordering van de scheepvaart onder Nederlandse vlag. Ondanks alle bezwaren zal de Ooster- schelde worden afgesloten. Nationaal plan voor de ontwikkeling van zeehavens Het beleid van de regering blijft gericht op het bevorderen van een gezonde ont wikkeling van de zeehavens, waarbij overinvesteringen en ongezonde concur rentie moeten worden vermeden. Het be leid zal moeten worden gebaseerd op weloverwogen studies, uitmondend in de opstelling van een nationaal plan voor de Daarin zal ook een vermindering van het wettelijk geregelde aandeel, dat het Rijkswegenfonds uit de algemene midde len ontvangt, worden opgenomen. De ver mindering past in het streven de over heidsuitgaven voor 1972 te beperken en bedraagt f 75 miljoen. Voor de aanleg en onderhoud van secundaire en tertiaire wegen zal in 1972 f 20 miljoen beschik baar worden gesteld. Tegenover de hogere uitgaven die van deze overheveling het gevolg zijn, staan de extra-opbrengsten als gevolg van een verhoging van de opcenten die ten gunste van het Rijkswegenfonds op de motorrij tuigenbelasting zal worden geheven. In een wetswijziging zullen deze zaken later nader worden geregeld. Al jarenlang wordt in ons land gedacht aan de invoering van accijns op frisdran ken. Nadat eerst het Tweede-Kamerlid Mommersteeg enkele jaren geleden dit had voorgesteld om de ontwikkelingshulp te kunnen verhogen, kwam vorig jaar nog mej. Van Leeuwen, Kamerlid voor de A.R.P. met een plan om door middel van een frisdrankenaccijns de uitkering aan oud-invaliden te verhogen. De regering heeft nu geheel andere plannen met de opbrengst: dekken van het tekort. De opzet van het in het regeerakkoord aangekondigde verkeersfonds eist nog veel studie en overleg. Hiervoor meent de minister een jaar nodig te hebben. Tot nu toe was er een investeringsaf trek. waarbij bepaald was dat er dan jaarlijks van de winst ten minste 2.000 gulden moest zijn geïnvesteerd. De kleine ondernemers hadden bij de huidige rege ling dus geen profijt van de aftrekrege- ling omdat zij weliswaar investeren, maar zelden voor meer dan 2.000 gulden per iaar. Opcenten op de wegenbelasting voor de financiering van een nieuw in te stellen Rijkswegenfonds. (Taxi's wor den van alle opcenten vrijgesteld). Bestrijding van de verkeersonveilig heid krfjgt met name in de bebouwde kommen extra aandacht. weeldebelasting. De heffing op niet aan het verkeer deelnemende auto’s, waarover reeds in de formatie-periode werd gespro ken, zal het komende jaar nog niet wor den ingevoerd, omdat de voorbereidings tijd daardoor te kort is. Minister Nelissen waarschuwde ervoor dat het ook heel goed een gemeentelijke belasting zou kun nen worden. „Wij hebben wat de uitvoe ring betreft nog vier jaar voor de boeg, dus maakt u zich daarover geen illusies.” i -> Om de bestedingslust te temperen gaat het kabinet een reeks belastingen voor 1972 verhogen met 5%. Dat geldt o.m. voor de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting en de benzineac- cijns. Met de opbrengst van dat geld vermindert het rijk de behoefte om op de kapitaalmarkt geld te lenen. Die vermin dering wordt daarmee ongeveer 300 mil joen. De ruimte die daardoor beschikbaar komt wordt „gegund” aan de particuliere woningbouw en aan de financieel toch al krap gehouden gemeenten. De hele opera tie past volgens minister Nelissen van Financiën in het raam van de wet. En daarmee heeft hij dan alle beschuldigin gen van wettelijk „misbruik” van tafel geveegd. Intussen moet de economische toestand het kabinet allerminst gerust stellen. Uit de nieuwste cijfers van de jaarlijkse ma- cro-economische verkenning is af te lezen, dat de produktiviteit van vijf percent in dit jaar tot maar drie percent in 1972 zal groeien. De voorspelde reële loonstijging (4 percent) overtreft zelfs die groei, in plaats van beneden dit percentage te blij ven. Voor particuliere consumptie is als groeicijfer 4,5 percent aangenomen, uit gaande van de verwachting dat prijsstij gingen (7 percent in 1972 is de prognose) de koopkrachtverbetering niet zullen aan tasten, omdat indexclausules in de CAO’s de lonen bijsturen naarmate de prijzen stijgen. Of dat prijsstijgingscijfer nog ver der zal worden beïnvloed door de afwen teling van de verhoogde wiebeltax in lonen en prijzen, staat nog te bezien. Om afwenteling zoveel mogelijk te voorkomen is de omzetbelasting in ieder geval buiten de wiebeltax gehouden. Een gunstige fac tor bij de ontwikkeling van het prijspeil in 1972 zal zijn, dat de invoerprijzen volgens het planbureau niet met 5 percent zullen stijgen, zoals dit jaar, maar hoog stens met 2 percent. Het zal dus in hoofdzaak aan de beloofde matiging van werkgevers- en werknemersorganisaties liggen of de prijsinflatie zich verder door zet. Met het getal van 80.000 werklozen voor 1972 in het achterhoofd (2 percent van de beroepsbevolking) is het zaak dat die belofte wordt waargemaakt. Snelle keuze van de plaats waar de tweede nationale luchthaven moet worden gebouwd. Hoe het straks zal worden is nog onze ker. Vast staat wèl, dat de bezuinigings- bijl nog niet is opgeborgen. Ook voor 1973 zijn er bij het indienen van deze miljar dennota al voornemens bekend geworden die duidelijk maken dat de filosofie van dit kabinet tot nog verdere versoberingen zal voeren. Versoberingen die naar de overtuiging van dit kabinet noodzakelijk zijn om enkele nieuwe taken aan te vatten, zoals dat ook in dit begrotingsjaar gebeurt. We noemen uit het rijtje de huisvesting en de verzekering van bejaar den, de verlaging van de leerlingenschaal bij het basisonderwijs, het opvoeren van de woningbouw en het vermeerderen van de aanvullende huursubsidiebedragen. Als we die wiebeltax nu de broekzak noemen, dan kan de inflatiecorrectie (de 80% teruggave van wat het rijk door de welvaart teveel aan loon- en inkomsten belasting incasseert) voor vestzak door gaan. Met andere woorden; wat het kabi net nu genoodzaakt is terug te geven, omdat het anders door toedoen van V.V.D. en DS’70 zou zijn ontploft, neemt het grotendeels weer terug door de wiebeltax- operatie, al heeft die dan een tijdelijk karakter en de inflatiecorrectie niet. De minister zegt in de toelichting op zijn begroting, dat twee-derde van het aantal verkeersongevallen gebeurt bin nen de bebouwde kom. De schade van het totale aantal verkeersongevallen wordt over 1971 geschat op f2 miljard. De minister meent, dat de bestrijding van de verkeersonveiligheid in belangriike mate moet w’orden gericht op de wegen in de bebouwde kommen. Voorgesteld wordt een dwangbevel voor schulden van 50 gulden of meer te verho gen van f 5 tot f 7,50. De inningskosten zullen daardoor in totaal gaan stijgen met 3,5 miljoen gulden In de memorie van toelichting wordt erop gewezen dat de vervolgingskosten gedekt moeten worden door de werkelijke kosten, „anders zou een deel van de extra-invorderingskosten komen te drukken op degenen die hun wettelijke verplichting tot tijdige netaling wel naar behoren nakomen.” Uit de begroting van financiën blijkt dat er in 1970 meer dan twee miljoen dwangbevelen zijn uitgeschreven. In de Memorie van Toelichting op het voorste] zeggen minister Nelissen en staatssecretaris Scholten niet erg gelukkig te zijn met de invoering op dit moment. Een dergelijke accijns kent men ook al in België, maar er is nog geen overeenstem ming op alle punten over de eenmaking van de accijnsregelingen in de Benelux. Voor een evenwichtige ontwikkeling van het Deltagebied is een integrale bena dering van de problematiek in dit gebied vereist wordt overgeheveld naar het rijk, spreken de beide bewindslieden in de toelichting bij dit voorstel niet. Wel echter bij het voorstel om de kosten van dwangbevelen te verhogen. ontwikkeling van zeehavens. De sociaal- economische problematiek van de zeeha- vengebieden spitst zich het meest toe in het noordelijke Deltagebied, waar met name de milieubelasting reeds ver is voortgeschreden en de spanningen op de arbeidsmarkt groot zijn. juist mogelijk de voorlopige aangifte In te vullen en zelfs meer dan tot nu toe zal gaan vragen om nader voorlopige aansla gen. Een ander voordeel vinden de beide bewindslieden dat de administratieve ver werking eenvoudiger wordt. „Door het aantal betalingstermijnen”, aldus de mi nister en zijn staatssecretaris, „terug te brengen tot een zullen de werkzaamhe den van het zwaarbelaste deurwaarders- apparaat op den duur enigszins worden verlicht.” Dat de beide bewindslieden toch tot de invoering zijn overgegaan, „kan hieruit worden verklaard, dat zij geen andere maatregelen zien op het gebied van de belastingen waaraan minder bezwaren zijn verbonden”, zo zeggen zijzelf. „De bedoelde dranken behoren naar hun me ning tot die groep van consumptiegoede ren, waarbij geen overwegende bezwaren kunnen worden ingebracht indien deze in een matige accijnsverhoging worden be trokken.” De Oosterschelde zal ondanks alle be zwaren worden afgesloten. „De geopperde bezwaren, die de regering eveneens onder kent, golden echter reeds in de tijd dat de beslissing tot uitvoering van de Deltawer ken werd genomen. Er hebben zich daar na geen nieuwe elementen van belang voorgedaan, dat een herziening van deze beslissing in overweging zal moeten wor den genomen. Met spoed zal worden gewerkt aan de uiteindelijke keuze van de plaats waar onze tweede nationale luchthaven kan worden gebouwd. Deze keuze zal worden gemaakt uit het beperkte aantal lokaties die zijn genoemd in het rapport van de Interdepartementale Commissie Planologie Luchtvaartterreinen. Daar staat tegenover dat Drees op het gebied van de wegenbouw niet „met ver ve” actief zal zijn, zoals enkele van zijn ambtsvoorgangers, maar voor enkele vei ligheidsverbeteringen op de weg hoogstens wat witte verf over heeft. Tot 1976 zullen er zeker geen nieuwe wegenplannen in uitvoering kunnen komen. Dat is een duidelijke beperking van de groei als we praten over de economische functie van het wegvervoer die niet te compenseren valt met ruimere faciliteiten voor het openbaar vervoer, waarvoor nu overigens al tariefverhogingen zijn aangekondigd. Voor 1972 wordt een duidelijke groei verwacht van de vraag naar de diensten van de PTT. Het is de bedoeling zo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van de rechtspositie van dit staatsbedrijf, waarmee het moge lijk wordt, dat de PTT zelf op de vrije kapitaalmarkt kan lenen. Daardoor krijgt deze dienst een beter slagvaardig beleid. Minister Drees zegt in de toelichting op zijn begroting, dat zijn beleid zal zijn gericht op een selectief gebruik van de auto en op het bevorderen van een goed en verantwoord openbaar vervoer. Het totaal van de uitgaven is geraamd op f 3.539 miljoen, hetgeen f 368 miljoen ho ger is dan vorig jaar. Van dit hogere bedrag is meer dan de helft, namelijk 214 miljoen bestemd voor verdere dek king van de tekorten van het openbaar vervoer, inclusief de Nederlandse Spoor wegen. Dit brengt met zich een temporisering van uitgaven in andere sectoren, met name in de water- en wegenbouwkundige werken. De noodzaak hiervan wordt nog versterkt door de optredende loon- en prijsstijgingen in de sector van de bouw werken. Van de f 368 miljoen wordt in verband met de financiële tekorten f 170 miljoen meer opgevoerd voor de Neder landse Spoorwegen en f 44 miljoen meer voor het overige openbaar vervoer. Inclusief de NS wordt voor de tekorten van het openbaar vervoer op de begroting in totaal een bedrag van 377 miljoen uitgetrokken. Voor voorzieningen aan gaande de afwikkeling van het vervoer en het verkeer, met name in de stadsgewes ten, is f 42 miljoen meer uitgetrokken dan vorig jaar. DEN HAAG. De regering wil een nieuwe accijns op frisdranken van 14,5 cent per liter gaan invoeren en hoopt daarmee volgend jaar 65 miljoen gulden extra binnen te krijgen. Officieel wordt deze belasfingvorm „accijns op alcohol vrije dranken” genoemd, maar dranken als thee, koffie, chocolademelk, vruchte- sappen en dergelijke blijden buiten deze accijns. De invoering van deze heffing kost nogal wat tijd, zodat de maatregel pas op 1 april volgend jaar zal ingaan. Anders zou het rijk in 1972 zelfs honderd miljoen extra hebben kunnen innen. Bij de wetsontwerpen, die met de Mil joenennota vandaag zijn ingediend bij de Tweede Kamer, bevindt zich nog niet het voorstel om de motorrijtuigenbelasting te verhogen. Uit de Miljoenennota en de toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat blijkt wel dat bepaalde kosten, zoals onderhoud van wegen, voor taan uit het Rijkswegenfonds zullen wor den betaald, waarvoor de verhoging van de opcenten noodzakelijk is. De opcenten zijn indertijd ingevoerd voor de vorming van het Rijkswegenfonds. In zijn toelichting hierop zegt de minis ter, dat moet worden bedacht, dat nimmer een lokatie zal kunnen worden gevonden die een ieder bevrediging geeft. Alleen door stillegging van het luchtverkeer is op korte termijn de geluidshinder te beëindi gen. „In een moderne samenleving als in ons land, die als vrijwel geen ander op het buitenland is gericht, moet dit onmo gelijk worden geacht”, aldus de minister. Om de geluidshinder te beperken wor den wettelijke maatregelen voorbereid, die een handelend optreden van de overheid mogelijk maken. Daarnaast worden ver schillende maatregelen genomen om in acute gevallen van geluidshinder een ze kere verlichting tot stand te brengen. De groei van het luchtverkeer boven Nederland heeft in 1970 de ramingen overtroffen. Verdere modernisering en au tomatisering van het huidige verkeerslei- Bij het verder doorlopen van het lijstje valt vooral het bemoeilijken van het au toverkeer op. De filofosie van bezuiniger en profijt-sleutelaar Drees krijgt daarbij alle ruimte. Drees mikt op de verbetering van het openbaar vervoer en het beper ken van het auto-gebruik. Hij stopt daar- 170 miljoen in de Spoorwegen ter dekking van het tekort en pompt nog eens 44 miljoen in het overige openbare vervoer. Voor de verbetering van ver- keersvoorzieningen in stadsgewesten heeft hij nog eens 42 miljoen over. De verruiming van de zelfstandigenaf trek zal alleen gelden voor 1972. De bedoeling is namelijk voor het volgend jaar een zekere compensatie te geven voor de vertraging in het af breken van de tijdeliike omzetbelasting op investeringen. Deze belasting zou worden verlaagd van 5,6 percent tot 1.4 percent, maar de rege ring stelt voor die heffing te verlagen tot 4,62 percent. DEN HAAG. Kleine zelfstandigen kri.jeren volgend .iaar een minimum zelf standigenaftrek van 300. Deze aftrek kan worden verkregen ongeacht het be drag men heeft geïnvesteerd. Het komt er dus op neer, dat de Nederlandse belastingbetaler er tot aan de negentig mille per jaar wel wat mee opschiet, maar minder dan wanneer er helemaal geen wiebeltax zou zijn geweest. Van dat laatste kon overigens geen sprake zijn, omdat deze conjuncturele belasting wordt aangehouden en verhoogd als rem op de ongebreidelde bestedingsdrang. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Nederlander zal sneller zijn belasting moeten gaan beta len, zo heeft het kabinet-Biesheuvel be sloten en bovendien vervalt het afbeta lingssysteem. Tot nu toe kon men de vermogens- en inkomstenbelasting vol doen in vijf termijnen Na vaststelling van de belastingschuld krilgl men voort aan nog maar twee maanden tijd om te betalen. Deze regeling geldt niet voor „voorlopi ge” en .nadere voorlopige” aanslagen want daarvoor blijven de vijf termijnen bestaan, maar wel weer voor de invorde ring van de sociale premies. Volgens minister Nelissen en staatsse cretaris Scholten zal dit besluit een sti mulans betekenen om een zo groot moge lijk deel van de belastingen te betalen in het tijdvak waarover de belasting wordt geheven, doordat men zal gaan streven zo Zo spoedig mogeltJk wordt een wets ontwerp ingediend waarin de rechts positie van de PTT nader wordt ge regeld. De thans geldende aftrekpercentages worden met 25 percent verhoogd. 3,6 cent per liter meer, doorwerking van de wiebeltax in de bijzondere verbruiks belasting op auto’s en straks ook nog een tariefverhoging voor kentekenbewijzen), dan moet de conclusie zijn, dat privérij- den nog maar een voorrecht voor een betrekkelijk kleine groep zal zijn. De lastenstijgingen zullen worden omgere kend in kilometerprijzen, die als het om zakelijke ritten van werknemers gaat, weer sterk zullen doorwerken in de kos- tenschema’s van het bedrijfsleven. Aan de andere kant kan deze ontwikkeling ook een gunstige kant hebben. Want wie het autorijden duurder maakt, kan daarmee de verkeersveiligheid dienen voorzover de stijgende kosten in toenemende mate on deugdelijke wagens van de weg houden. Het zou ideaal zijn, wanneer de methode- Drees zou kunnen leiden tot een zó sterk verbeterd openbaar vervoer, dat het in kosten en vooral in tijd en gerief een verkieselijk alternatief zou zijn voor de duurder wordende auto. Zolang dat niet wordt bereikt, zal het dringen blijven op de weg. Er zijn nog méér maatregelen aan gekondigd die het leven in 1972 duur der zullen maken. De accijns op frisdran ken en mineraalwater van 14,5 cent per liter liegt er niet om. Electriciteit, pas poorten en niet te vergeten de collegegel den voor studenten gaan omhoog. Vooral de begrotingen van onderwijs en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn het mikpunt geweest van een „herbezin ning” op de uitgaven, waardoor bestaande zaken zijn af gekapt, gematigd of bevro ren. Gelukkig voor 1972 niet in die mate, als aanvankelijk door „uitgelekte” of mo gelijk bij wijze van proefballon bekend geworden plannen werd gevreesd. Zo is er afgezien van een kleuterschoolgeldverdub- beling en van het schrappen van subsidies aan culturele gezelschappen en jeugd werk. Daar staat tegenover dat entreegeld voor musea en het leesbibliotheeklidmaat- schap ook voor de laagstbetaalden omhoog gaan. Voor wat betreft het betere fiscale klimaat voor de bevordering van de zee scheepvaart noemt het ministerie in de eerste plaats een aantal fiscale maatrege len die een algemene verbetering van het bedrijfsklimaat beogen. Daarnaast zullen tot 1 ianuari 1975 door het verlenen van staatsgaranties op kredieten bepaalde in vesteringen kunnen worden gestimuleerd, waarbij speciaal zal worden gelet op het structuurverbeterende effect van deze kredieten. Van groot belang is het regeringsbesluit dat in de komende jaren bijzondere aan dacht zal worden geschonken aan maritie me research, informatieverwerking en voorlichting. Het blijft wel de bedoeling van de regering om de omzetbelasting op investe ringen in 1973 geheel te laten verdwijnen, zoals ook het plan van de vorige regering was. Door de vertraging in de afbraak krijgt het rijk 315 miljoen meer dan oorspronkelijk was verwacht. f?9O fOJOj 960 V LOON EXPLOSIEl Wat de overheid per jaar mée'r uitbetaalde aan salaris IN MILJOENEN GULDENS 'X 1 I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14