Uitbreiding gezondheidsvoorlichting Voorkomen van ziekte beter dan genezen Bundeling akties gewenst gezond milieu voor CRM TORNT (NOG) NIET AAN TONEEL EN ORKESTBESTEL Wèl aan muziekscholen en monumentenzorg Extra geld beschikbaar voor Uitkeringen bejaarden en 45.000 bejaardenhelpsters gehandicapten verbeteren Salariëring van orkestleden wordt verbeterd MINISTER ENGELS WIL VIA SUBSIDIEBELEID NIEUWE EXPERIMENTEN ONDERSTEUNEN VRUCHTBAARHEID Welzijn 17 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 Sport Gastarbeiders Omroep Drugbeleid Duurder Bibliotheken W elzijnsraad Ingrepen Topsport Wijkcentra (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Stuyt van Sociale Zaken en Volksgezondheid gaat bijzondere aan dacht schenken aan het voorkomen van ziekte. Hij denkt daarbij met name aan uitbreiding van de gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. Het streven zal er op gericht zijn ziekteverwekkende factoren zo veel mogelijk terug te dringen door middel van maatregelen tot tijdige opsporing van ziekten en ziekte-oorzaken. In het kader hiervan is een zogenoemd preventieplan in voor bereiding. Woonwagenbeleid (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Engels en zijn beide staatssecretarissen Vonhoff en mevrouw Van Veenendaal (CRM) hebben in hun Memorie van Toelich ting op de begroting voor 1972 besloten tot het stellen van enige duidelijke prioriteiten, te weten het bejaardenbeleid, de salariëring van orkestleden, de voorziening uit de experimentenpot, alsmede een uitbreiding van het personeelsbestand van de rijksarchiefdienst. Daartegenover staat, dat de bewindslieden in drie gevallen de subsidiekraan definitief hebben dicht gedraaid: de manifestatie Musement is „voorlopig” afgelast, de huishoude lijke gezinsvoorlichting wordt beëindigd en de begeleiding van de jeugdige werknemers, die naar de Randstad migreren, wordt stopgezet. Tussen beide „uitersten” in bevinden zich de begrotingsposten, die met een feitelijke verlaging te kampen hebben: de sector van de muziekscholen, de aankoop van natuurterreinen (drastisch), de post monumentenzorg. 10 Jaar belastingdruk Mid J ADVERTENTIE een echte diamant. (Van onze redactie economie) Aan de bestrijding van volksziekten als reuma en (Van onze redactie economie) MINISTER ENGELS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister en staatssecretaris van Sociale Zaken zullen binnen kort de Sociaal Economische Raad advies vragen over een aantal belangrijke verbe teringen van sociale verzekeringen met name ten behoeve van de levensomstandig heden van hen die niet of niet meer aan het arbeidsproces deelnemen, zoals gehandi capten en bejaarden. De huwelijksvruchtbaarheid, zo blijkt voorts uit de memorie van toelichting, daalt in ons land nog steeds. De bevolkingsgroei zal daardoor kleiner zijn dan des tijds werd becijferd. Voor het jaar 2000 komt men nu op een bevolkingscijfer van 17,1 miljoen inwoners. De collecties van het rijksmuseum van Kröller-Müller te Otterlo zullen in 1972 in het dan verbouwde museum weer kun nen worden bezichtigd. Voorjaar-1972 zal het rijksmuseum Paleis het Loo opengaan. Het personeelsbestand van de rijksar- chiefdienst zal met 14 man worden uitge breid. In 1973 zal met de bouw van een nieuwe algemene rijksarchiefbewaarplaats te Den Haag worden begonnen. De toename van het gebruik van drugs vervult mi nister Stuyt met zorgen. In nauw overleg met zijn ambtgenoot van Justitie wordt nagegaan welke voor zieningen op dit punt noodzakelijk zijn. Uitbreiding van de Opiumwet wordt voorbereid in de zin van een wet op gevaarlijke geneesmiddelen, waarin ook psycho trope stoffen worden begrepen. verbeterd. Ook de post „experimenten en kunstzinnige vernieuwingen” kon onaan getast worden gehandhaafd. waarbij de problematiek op het terrein van de lichamelijke vorming en sport in het algemeen niet uit het oog zal worden verloren. Het is volgens minister Engels onver mijdelijk de uitgaven voor de aankoop van natuurterreinen drastisch te beper ken. Gestreefd zal echter worden naar het behoud van een zo gedifferentieerd moge lijk en kwalitatief belangrijk fysisch mi lieu. Men stelt thans een nationaal plan voor het veilig stellen van natuurgebieden op. Bij de subsidiëring van centrale accom modaties in dorps- en wijkcentra zal het accent meer komen te liggen op projecten in stadswijken en minder op projecten in de kleinere samenlevingen. De maatschappelijke dienstverlening zal een andere structuur moeten krijgen en mm A f!98r- 0.15 K mm 398.— 0,30 K mm f 728,— 0,30 K B. C. D. De begroting van Volksgezondheid en Milieuhygiëne geeft een totaal aan van 420 miljoen gulden, dat is 80 miljoen méér dan vorig jaar. De stijging vloeit on der meer voort uit de gestegen loonkosten, de aankoop van sera en vaccins, de kosten van streeklaboratoria, etc. Voor de gesubsidieerde instellingen, die werkzaam zjjn op het terrein van de maatschappelijke gezor l- heidszorg is rond 9 miljoen meer uitgetrokken. dat „deze sector het de komende jaren wel wat rustiger aan kan doen.” De bibliotheekbesturen zelf zullen beslissen of op korte termijn de zogenoemde „bo vengrens” van de contributies (nu nog f 6,50) zal worden verdubbeld. CRM zal daarvoor toestemming moeten verlenen. In het openbare bibliotheekwerk zullen niet alle wensen kunnen worden ingewil ligd. Er is een bibliotheekdienst tot stand gekomen, die snelle informatie over de boekenmarkt geeft. De financiering van de Wereldomroep uit de omroepgelden zal ook na 1971 worden gecontinueerd. De ontwikkeling bij de omroep baart minister Engels ern- Er zal een nieuw beleidsstandpunt ten aanzien van verdovende middelen moeten worden ingenomen. Veel aandacht zal CRM schenken aan advisering en hulp verlening. Hoe precies het vraagstuk ter hand zal worden genomen, zal worden bekeken na het verschijnen van het rap port van de commissie-Verdovende Mid delen (dr. Baan, Volksgezondheid). De subsidiepercentages voor de landelij ke organisaties van het jeugd- en jonge renwerk zullen niet verhoogd worden. De open jongerencentra zullen de subsidie percentages ontvangen, die gelden voor de clubhuizen. Staatssecretaris Vonhoff zegt bij het jeugdbeleid te hebben gekozen voor „operationaliteit” boven „administra tieve aangelegenheden”. Besloten is in 1972 geen nieuwe jeugdraden onder subsi- dieverband te brengen. Het Jeugd Advies Centrum (JAC) blijft in tegenstelling tot sommige berichten rijkssubsidie ontvan gen. Ook nieuwe JAC’s elders in het land zullen geld krijgen. Minister Engels is niet zonder zorg over het feit, dat steeds meer buitenlandse gastarbeiders naar de Randstad komen en een toenemend aantal werknemers dat migreert van Randstad naar elders in Nederland. Een te grote zuigkracht op buitenlandse werknemers dient voorko men te worden. Het aantal Tunesiërs zal snel toenemen. Op dit moment is op iedere 880 buitenlandse werknemer een functionaris ten behoeve van zo’n groep werkzaam. Per 1 januari 1972 zullen bedrijven, die buitenlandse werknemers in dienst heb ben, een heffing ter grootte van 200 a 300 gulden per werknemer krijgen opgelegd. De heffing zal op pl.m. 60.000 werknemers betrekking hebben (bijvoorbeeld geen EE- G-onderdanen). Besloten zal worden tot een verhoging van het staangeld op goed geoutilleerde woonwagencentra. Men hoopt daarmee te komen tot „doorstroming” naar vaste be huizingen. Het verschil in huur van een huis en een standplaats is te groot, waar door woonwagenbewoners niet naar een vaste woning willen. Het voorontwerp van wet op de kinder opvangcentra is in een vergevorderd sta dium. Er zal meer aandacht voor de problemen van de ongehuwde moeders komen, evenals voor de opvang voor de gehandicapten. De post „bejaardenverzor ging” is met 11,4 percent gestegen. PRINSJESDAGPENNING Geslagen in 21,6 karaat* gedegen gond en renet met De voorzijde van deze mooie penning toont het belangrijk ste moment van prinsjesdag n.l. Koningin Juliana en haar gemaal prins Bernhard tijdens het uitspreken van de troonrede. Minister Engels meldt in de memorie van Toelichting op de begroting-1972 voor CRM totaal: 1.937.800.000 dat een veranderanderende maatschappij tot een veranderende waardebepaling moet leiden. Daarom zullen oude activiteiten steeds moeten worden herijkt op hun huidige zin en werkelijke bruikbaarheid. DEN HAAG. Bundeling is gewenst bij de reeks particuliere verenigingen, or ganisaties en actiegroepen voor behoud van een gezond milieu, zodat versnippe ring van krachten en van geld wordt voorkomen. Dit zegt minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in de memorie van Toelichting op de eerste begroting van dit nieuwe departement. Er wordt hard gewerkt aan het gereed maken van algemene maatregelen van bestuur, waarna de Wet op de Luchtver ontreiniging in werking kan treden. Het intern overleg over beheer en administra tie van het fonds luchtverontreiniging is vrijwel afgerond. Er is nog beraad over de uitvoering van de wettelijk bepaalde financiering van voorzieningen door mid del van rijksheffingen. De definitieve aanwijzing van Rijnmond als saneringsgebied kan binnenkort wor den verwacht. Bezien wordt nog welke andere gebieden moeten worden aangewe zen als saneringsgebied. Goede voortgang wordt gemaakt met de uitbouw van het landelijk meetnet voor luchtverontreini ging. Geleidelijk worden de hier en daar bestaande regionale meetnetten in het landelijk net opgenomen. Tegen het einde van 1972 zal waarschijnlijk het centrale meetstation Bilthoven in bedrijf zijn. Er komt een interdepartementale com missie, die de geluidshinder in zijn totali teit zal bestuderen, met uitzondering van de terreinen, waarop reeds vruchtbaar Een adequaat welzijnsbeleid voor groe pen als buitenlandse werknemers, bejaar den en ouderen zonder werk is dringend noodzakelijk. Daarnaast vragen gehandi capten, revaliderenden en woonwagenbe woners om sociale dienstverlening. Ge poogd wordt vast te stellen, welke de specifiek regionale behoeften aan sociaal- culturele voorzieningen zijn, die voort vloeien uit regionale taakstellingen. Een doelmatiger structuur van het wel zijnswerk is van belang. Ondanks de ca paciteitsuitbreiding van de Sociale Acade mies zal het aantal gediplomeerden in 1975 ver beneden de behoefte liggen. Het bijzonder regionaal welzijnsbeleid zal sterker het accent leggen op het leefmi lieu in nieuwe stadswijken. Overwogen wordt om een deel van de 28 bestaande regionale welzijnsstichtingen (gesubsidieerd) om te bouwen tot organen voor overleg en advies. neren van deze instellingen. In nauw verband hiermee staat de vraag naar een wettelijke basis van het werk. Er wordt een voorontwerp van wet op het maatschappelijk en cultureel welzijn voorbereid. Dit voorontwerp met toelich ting zal worden gepubliceerd en voor advies op dezelfde wijze worden rondge zonden als destijds is gebeurd met het memorandum ter voorbereiding van wet geving op dit gebied. DEN HAAG Minister Engels van CRM zal de komende jaren het subsidie beleid hechter funderen. Hij wil in alle sectoren verstarring voorkomen door nieuwe experimenten te ondersteunen en tegelijkertijd verder te werken aan een wetgeving voor het maatschappelijk en cultureel welzijn. In het algemeen zal hij het beleid van zijn voorgangster Klompé doortrekken, maar hij acht het wél onre alistisch ervan uit te gaan dat de overheid over voldoende middelen beschikt om „al het bestaande te handhaven en elk nieuw initiatief mogelijk te maken.” Het is mogelijk gebleken op de begroting een extra bedrag van bijna 20 miljoen uit te trekken voor de bejaardenziekenfondsverzekering. Door dit bedrag en door eenzelfde extra bijdrage uit de algemene kas van de verplichte verzekering zal de stijging van de premie die de bejaarde ziekenfondsverzekerde moet gaan betalen het komende jaar beperkt kunnen blijven tot 15 percent. Ook voor de minder draagkrachtige vrijwillige verzekerden, die in aanmerking komen voor een reductie op de premie, ligt een overeenkomstige beperking van de stijging van de zogenaamde bodempremie in het voornemen. Er worden thans wetsvoorstellen voorbereid die beogen de periodieke aanpassing aan de loonstijging van de sociale verzekeringen enerzijds en de bedragen van het minimumloon anderzijds voortaan tweemaal per jaar te doen plaatsvinden en voor de verschillende uitkeringen hetzelfde indexcijfer te hanteren. Dit geheel overeen komstig het advies van de SER. Ook volgt de minister het advies van de SER om per 1 januari 1972 de AOW- en AWW-uitkeringen met een percent extra te verhogen om te voorkomen dat invoering van dit nieuwe aanpassingssysteem voor eenmaal nade lig zou zijn voor de rechthebbenden op AOW- en AWW-pensioen. stige zorgen. Kan een verhoging van de uitgaven in de komende jaren met 10 percent per jaar worden voortgezet, zon der een te sterke verhoging van de om roepbijdragen, die toch al op 1 januari 1973 stijgen?, vraagt hij zich af. Over de regionale omroep (radio) beraadt hij zich nog. De eerste vier jaar zullen de tv- programma’s niet kunnen worden ver vroegd (studiobrand). In de sport zal prioriteit worden gege ven aan de bouw van accommodaties (ook overdekte zweminrichtingen). Er is geen geld voor de invoering van een toeslagre- geling voor sporttechnisch kader. Men zou bereid zijn tot het betalen van hogere contributies voor sportverenigingen (pro fijtbeginsel). Voor de sportkeuring zal be trokkene voortaan zelf vijftig cent moeten betalen: de subsidie aan de medische sportkeuring zal namelijk niet worden gecontinueerd. Door Teleac wordt een se rie sportlessen voor een groot publiek voorbereid. Voorjaar-1972 wordt het con gres „De lichamelijk gehandicapte in de sport” gehouden. Wat de openluchtrecreatie betreft, zal het profijtbeginsel ruim worden toegepast. Omvangrijke voorzieningen worden voor bereid of zijn in uitvoering: in de Greve- lingen en Spaarnwoude, Midden-Delfland. Over Spaarnwoude vermeldt de toelich ting weinig meer dan dat het deelplan „Houtrak” thans uitgewerkt wordt. De post „bibliotheken” is van 31 tot 37 miljoen gestegen. De staatssecretaris vindt hart- en vaatziekten zal minister Stuyt extra aandacht geven. De uitvoering van een nationaal plan voor reuma-onderzoekingen krijgt hoge prioriteit. Op en kele plaatsen in ons land zullen consultatiebureaus voor tbc-bestrijding proeven nemen met een algemeen bevolkingsonderzoek naar hart- en vaataandoeningen. Het wetenschappelijk onderzoek voor de bestrijding van deze ziekten zal hij krachtig bevorderen. De tbc-consultatiebureaus zullen minder intensief gaan functioneren. De gunstige ontwikkeling van de tbc-ziektecijfers geven aanleiding om aan de bureaus minder grote eisen dan voorheen te stellen. Minister Stuyt wijst er nog eens op dat grote spoed wordt betracht met de voorbereiding van het wets ontwerp dat de abortus provocatus gaat regelen op basis van wat daarover in het regeerakkoord is gezegd. Het regeerakkoord vermeldt op dit punt in concreto: Verhoging van de AOW- en AWW-pensioenen tot het bedrag van het besteedbaar minimumloon; Het optrekken van de uitkeringen voor de groep der zogenaamde oud-invaliden; De totstandkoming van een volksverzekering tegen inkomensderving bij arbeids ongeschiktheid. Dit is vooral van belang voor zelfstandigen en vroegtijdig gehan dicapten; Voorbereiding van een wettelijke regeling inzake een aanvullende pensioenverze- kering in het bedrijfsleven; De minister meent, dat de stijging van de premiedruk in deze kabinetsperiode be perkt moet blijven tot om en nabij de 3 percent van het netto nationaal inkomen tegen marktprijzen; In verband hiermee dienen bestaande voorzieningen opnieuw onder de loep te worden genomen. In het regeerakkoord zijn genoemd: Een gedifferentieerd beperkt eigen risico in de ziekenfondsverzekering; Bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en eventueel voor het tweede kind. De minister wil ook aandacht schenken aan mogelijkheden van vereenvoudiging en coördinatie, het tegengaan van oneigenlijk gebruik der sociale verzekeringen en van de cumulatie van uitkeringen en verstrekkingen. De adviescommissie Woonwagenwet van het ministerie van CRM zal met voorrang een advies uitbrengen wat betreft moge lijke nuanceringen in de uitvoering van het woonwagenbeleid. De plannen voor verbouw van bestaande en de bouw van gunstig gesitueerde niet al te grote nieuwe woonwagencentra zullen worden voortgezet. De woonwagenbevolking zal daarbij zo veel mogelijk worden betrok- CRM zal zich bezinnen over het functio-1 ken. In de memorie van Toelichting wordt voorts meegedeeld dat veel aandacht zal worden geschonken aan de topsport, Als gevolg van de voortschrijdende bouwkosten zijn de financiële spanningen in de Monumentenzorg groot. De minister moet het subsidiebedrag beperken tot 42.820.000 gulden. Dit heeft hem gedwon gen tot een tijdelijke subsidiestop voor restauraties. Subsidieaanvragers krijgen de raad om na 1975 met hun verzoek terug te komen. Dit zal overigens schade berok kenen aan het monumentenbestand: uit stel betekent vaak afstel. Omdat het kre diet voor opgravingen niet kan worden verhoogd, moet rekening worden gehou den met het verloren gaan van belangrij ke gegevens. Er komt een raad voor het welzijn, die onder meer de wenselijkheid van een sociaal-cultureel planbureau zal onderzoe ken. Wat volksontwikkeling en recreatie be treft, zal experimentele ruimte worden gegeven aan nieuwe ontwikkelingen (jeugdwerk). Voorbereidingen zullen wor den gedaan om het beleid een wettelijke basis te geven. Aan de basis van dit beleid zal wetenschappelijk onderzoek moeten worden verricht. Het kindertal per gezin loopt langzaam terug. Steeds minder vierde, vijfde of volgende kinderen komen ter wereld. Het aantal bejaarden steeg in de periode 1960- 70 met ongeveer 11 percent. De gemiddelde levensduur van de mannen blijft da len, die voor de vrouwen stijgt nog steeds. De mannen worden gemiddeld 71 jaar, de vrouwen bereiken ge middeld de 76-jarige leeftijd. Volksgezondheid wijt dit verschil aan het naar verhouding grote aantal dode lijke verkeersongelukken onder mannen en aan de hogere sterfte onder dezelfde sekse als gevolg van hart- en vaatziekten en kanker. Omdat het verkeer voortdurend meer slachtoffers maakt onder de jeugdigen in de leeftijd van 15 tot 24 jaar. verdient deze kwestie de volle aandacht. De ontwikkeling van de bestrijding van besmettelijke ziekten blijft een gunstig beeld vertonen. De minister gaat er vanuit dat het toepassen van het profijtbeginsel moet worden begrensd, wanneer de toeganke lijkheid van culturele en sociale voorzie ningen gevaar loopt. Voor de zwakkeren in de samenleving zullen de drempels volledig moeten worden weggenomen. Globaal genomen zal (nog) niet getornd worden aan het orkestbestel, het aantal toneelgezelschappen in ons land, het voortbestaan van operagezelschap Forum en de provinciale niet-rijksmusea. Het begrotingsbedrag is met 6,2 percent geste gen tot 1 miljard 937 gulden. Het programma, dat is ontvouwd in de Bejaardennota 1970, zal volledig in uitvoe ring kunnen worden genomen, aldus mevr. Van Veenendaal. Als onderdeel van het vijfjarenplan, dat een uitbreiding van 45.000 part-time bejaardenhelpsters be oogt, zullen 9.000 helpsters „in subsidie worden genomen”. Ook zal in deze kabi netsperiode de uitbreiding van het aantal dienstencentra met 250 worden voortgezet, waarvan 50 in 1972. wordt gewerkt, zoals de geluidshinder door vliegtuigen. Een begin is intussen al gemaakt met de voorbereiding van een wettelijke maatregel tegen geluids- en trillingshinder. Meer geïntegreerde aanpak van de mi lieuhygiëne is nu mogelijk, aldus de be windsman, omdat het ministerie naast de zorg voor lucht, water en bodem nu ook is belast met de uitvoering van de Hin derwet. Minister Engels zegt het te betreuren geen verbetering in de subsidieverhouding voor de muziekscholen te kunnen bren gen. gr 0 22,8 mm i. 1138,— 0.10 K 350 ex. 1234 gr 0 28 - gr 0 38 gr 0 38 Levering rt 3 weken. Prijzen inch BTW. Te bestellen bij banken, juwe liers en rechtstreek* bij de: Hoewel zoals bekend minister Engels vermeden heeft „onherstelbare in grepen” te doen, heeft de noodzaak tot het kiezen van prioriteiten toch geleid tot bevriezing of zelfs inperking van de situa tie op bepaalde terreinen. De verdere ontwikkeling van het beleid zal na gede gen overleg met adviescolleges, instellin gen en Staten-Generaal een definitievp vorm krijgen. In de sector culturele zaken” konden enkele begrotingsposten worden verhoogd Zo zal de salariëring van orkestleden en andere uitvoerende kunstenaars worden Voor het uitlenen van kunstwerken aan tentoonstellingen zal meer aan de kunste naar worden betaald. Dit betekent dat de toegang tot deze exposites duurder zal worden. Het inmiddels opgerichte Materi- aalfonds voor beeldende kunsten stelt kunstenaars in staat ontwerpen uit te voeren met een renteloze lening. Per 1 januari 1972 zal de structurele salarisverbetering van de orkestleden in drie fasen zijn voltooid. De subsidie voor de Hoofdstadoperette is opgetrokken. De bewindsman ziet met voldoening, dat de belangstelling van de toneelwereld voor publiek en samenleving duidelijk is gegroeid. De aandacht in deze sector voor het werk van Nederlandse schrijvers acht hij van zeer groot belang. De gezelschap pen krijgen méér geld voor de stijging van de personeelskosten en een beetje voor de uitbreiding van het werk voor de verticale spreiding. Balletdansers krijgen betere salarissen. Binnen afzienbare tijd kan een eindrap port over het Nederlands museumonder- zoek worden tegemoetgezien. Op dit rap port zal minister Engels voor een belang rijk deel zijn beleid baseren. Hij acht het onnodig om alle provinciale niet-rijksmu- sea met een eigen conservator toe te rusten. Gedacht kan worden aan een streekconservator, die voor een noodzake lijke begeleiding zou kunnen zorgen. De groei van het museumbezoek zette zich duidelijk voort, nog af gezien van de be zoekers aan de Rembrandt-expositie. Bin nenkort zullen de toegangsprijzen van de rijksmusea worden verhoogd. De achterzijde toont de KONINGSKROON voorzien van lak-emaille in prachige kleuren met rondom de provinciewapens. Diamant 500 ex. 7 - - - - - 50 ex. 30 25 ex. 60 Alle penningen zijn genummerd, ge- I zet met een echte diamant en voor- I zien van een gaxantieverzekeringsbe- I wijs. 30% 25% 1962 1964 1966 1968 1970 1972

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17