Ruilverkaveling kost 223,5 miljoen PROEF IN HET NOORDEN IJsselmeer is studie Minister Lardinois wil object La ndinrich ti ngswet Onderzoek naar recreatie op Veluwe In 1970 minder zedendelicten Legitimatie voor kiezer Experiment wordt uitgevoerd in ruilverkavelingsgebied Vleeskeuring in één hand Visserijbudget half miljoen lager Tl FAX MET „GRONDBANK” k F ROOITEMPO IN BUITENLAND TE LAAG concurreren Glasgroenteteelt moet beter kunnen Vijf miljard voor ontwikkelingshulp Stijgend aantal gratieverzoeken PLATTELAND KRIJGT STEEDS MEER RECREATIEVE FUNCTIE Wetsontwerp voor rechtsbijstand gastarbeiders „Levenslang” geen leven lang meer r 19 3 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 mmwrnmmm/mmmHmfr/rmmrnmwfmf/nmwfrnrt/fmmmfmmmrmmrwrmrrmmmmm/rm. W ijziging abortuswetgeving COMMISSIE Discussienota kunstbeleid AANTAL MISDRIJVEN STEEG MET 11 PROCENT AFVOER VERSTOPT? Meer ontvluchtingen van tbr-personen de drogist heeft *t! Ml (88800 f piz JÏzTToo (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) I 1 1 t (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) MINISTER LARDINOIS ADVERTENTIES (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (Van onze haagse redacteur) in Aanpassen van deze maatregelen aan 1969. MINISTER VAN AGT i. a 2 1 van het aantal misdrijven tegen het leven en de persoon met 201. <and- van De keuze is gevallen op ruilverkave- lingsgebieden om na te gaan in hoeverre de voorstellen een aanvullende mogelijk heid bieden voor de financiering van be drijf svergroting. Onder meer wordt nog bezien of het wenselijk is de voorgestelde canon tussentijds aan te passen. In het kader van de reeds in de rege ringsverklaring genoemde bezinning om trent het ruilverkavelingsbeleid zal een ministeriële commissie, waarin de ambtge noten van Financiën, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Water staat en CRM zitting nemen onder voor zitterschap van minister Lardinois, voor stellen doen een de ministerraad over het verder te voeren beleid. De regering stelt zich voor hierover in het begin van 1972 beslissingen te nemen. DEN HAAG. Minister Engels zal een discussiestuk met uitgangspunten voor het toekomstige kunstenbeleid uitbrengen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie kondigt in de toelichting op zijn begroting een wetsontwerp aan over de rechtsbijstand aan vreemdelingen, speciaal met het oog op de buitenlandse werke- nemers. DEN HAAG. Het Rijksinstuut voor Natuurbeheer zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheden, die de Veluwe als natuurterrein en als recreatie-object biedt. Dit wordt meegedeeld in de vandaag ver schenen memorie van Toelichting op de begroting van Landbouw en Visserij. Het in opdracht van het ministerie te verrich ten onderzoek, dat nog maar in een fase van oriëntatie verkeert, zal worden ver richt in samenwerking met het bosbouw- proefstation „De Dorskamp” en de stich ting voor bodemkartering. De uitkomsten van het onderzoek zullen kunnen aangeven waar en in welke mate het gebruik van uiteenlopende gebieden voor recreatiedoeleinden is te verenigen met het behoud van het natuurlijke mi lieu. eindcijfer is overigens beïnvloed door het onttrekken van de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de Europese Gemeenschappen aan de land bouwbegroting. In de toelichting bij zijn begroting deelt de minister mee, dat gratiëring van deze categorie gevangenen van geval tot geval zal moeten worden bezien. s 1 9 1 e i Ook de sportvisserij krijgt aandacht. Het aantal uitgereikte visakten en bijdra- gebewijzen steeg van 692.996 (in 1969) tot 736.092. DEN HAAG, zittingsjaar zal 1 r 1 1 1 r i 3 i on- tech- DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie meent, dat een verkorting van de strafduur van levenslang gestraften moet berusten op een wet die voorziet in voorwaardelijke invrijheidsstelling in ge val een levenslange vrijheidsstraf is opge legd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het totaal aantal misdrijven dat ter kennis van de politie is gekomen, in 1970 met bijna 11 percent is gestegen (tot 262.430) vergeleken met 1969. De stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door ver mogensdelicten en door de eenvoudige en gekwalificeerde diefstallen. Opmerkelijk is de niet onaanzienlijke daling van het aantal zedendelicten met 617 en de daling DEN HAAG. Het IJsselmeer is mo menteel, als gevolg van wijzigingen in het visserijpatroon, een interessant object van studie. Dit schrijft minister Lardinois (landbouw en visserij) in zijn begroting. Op de resultaten van de studie zullen de beleidsmaatregelen worden gebaseerd, die in het kader van een IJsselmeerraad, waarover het overleg met het bedrijfsle ven nog gaande is, zullen worden uitge werkt. Natuurlijk wordt de stijging van het aantal misdrijven voor een klein deel veroorzaakt door de toename van de be volking in ons land, als men dit verdis conteert blijft de stiieing echter nog 9 percent. DEN HAAG. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij vindt het van be lang een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een Landinrichtingswet, met behoud van een effectief beleid ter verbetering van de landbouwstructuur. Dit gezien de toenemende betekenis van de niet-agrarische functies van het platte land. DEN HAAG. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij meent dat de con currentiepositie van de glasgroenteteelt moet worden verstevigd. Stagnatie in de groei van de Nederlandse export van kasgroenten wordt veroorzaakt door ver zadiging op de Westeuropese markt. Enke le „primeur”-perioden wellicht uitgezon derd, is op de huidige markt geen sterke groei meer aanwezig. Om het op structuurverbetering gerich te karakter van deze maatregel de nadruk te leggen zou de mogelijkheid beperkt moeten zijn tot bedrijven, die al boven een bepaalde drempel liggen dan wel deze gaan overschrijden. Voor de weidebedrij- ven zou dit 30 hectare en voor de akker bouw 50 hectare moeten zijn. Nadat de bewindsman in zijn beschou wingen over het grond- en pachtbeleid uitvoerig is ingegaan op de kenterings- of dalingstendensen op de agrarische grond markt, stelt de minister vast dat deze maar ten dele het financieringsprobleem bij bedrijfsovername en -vergroting oplos sen. Derhalve blijft de pacht als financie- ringsinstrument van groot belang. De re gering heeft dan ook besloten wijzigingen in de Pachtwet voor te stellen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De regering heeft besloten in 1972 een proef te nemen in het kader van een „grondbank” door de Stichting Beheer Landbouw gronden (SBL) in enkele ruilverkave- lingsgebieden in het noorden des lands. De omvang van de grondmarkt daar, aldus minister Lardinois van Landbouw en Visserij in de memorie van toelichting op de landbouwbe groting 1972, biedt de ruimste mo gelijkheid om op korte termijn de voorstellen van de commissie-Wellen praktisch te toetsen. Bijzondere aandacht wil de heer Van Agt ook geven aan de strafrechtelijke wetgeving. In dit verband worden ge noemd: misdrijven en overtredingen tegen de zeden, wijziging van de strafbepaling inzake abortus, herziening van het straf stelsel op basis van het rapport van de Commissie Vermogensstraffen, nieuwe re geling van de maatregel van terbeschik kingstelling en de strafbaarheid van de rechtspersoon. De duur van verschillende fasen in de civiele procedure zal worden bekeken. Er wordt inkorting overwogen. Hoewel tot 1 maart 1972 een redelijk aantal aanvragen (voor circa 97.000 hecta re) is ingediend in het kader van de EEG- rooiregeling, heeft het rooien in de lidsta ten tot nu toe voor slechts circa 26.000 hectare plaatsgevonden. DEN HAAG. De minister van Li bouw en Visserij en zijn ambtgenom Volksgezondheid en Milieuhygiëne menen dat de primaire verantwoordelijkheid voor de vleeskeuring in één hand behoort te zijn en dat deze verantwoordelijkheid het best kan worden overgebracht naar Land bouw en Visserij. Nederlandse boer of tuinder op gelijke voet wordt behandeld als zijn collega in België en de Bondsrepubliek. Een en an der zal mede ’s ministers standpunt bepa len, zowel bij de verschillende in EEG- verband te nemen besluiten, alsook bij de concretisering van de in de regeringsver klaring vermelde voorgenomen verbete ring van de sociale, economische en fisca le positie van de zelfstandigen. In de moeilijke situatie van onze fruit teelt is weinig verandering gekomen. Dit jaar werden 43.700 ton appelen en 55.700 ton peren uit de markt genomen. Hoewel in het voorjaar 1971 de prijzen van het bewaarde fruit hoger waren dan tevoren zal de gemiddelde kostprijs over het gehe le oogstjaar 1970-1971 niet worden gedekt. Het totale ophelderingspercentage daalde echter van 43 tot 41 percent. DEN HAAG. Omdat het aantal ont vluchtingen uit de inrichtingen voor ter- beschikkinggestelden van de regering toe neemt, zal minister Van Agt van Justitie nagaan hoe, zonder dat de kwaliteit van de behandeling in gedrang komt, de vei ligheid der maatschappij kan worden be hartigd. De bewindsman meent, zo blijkt uit de memorie van toelichting op zijn begroting, dat in deze situatie het accent sterker ligt op perfectioneren en intensiveren dan op uitbreiding van de produktieomvang. Ver groting van de EEG zal evenwel een nieuwe impuls aan de afzet kunnen ge ven. Vraagverruiming door het aanbieden van nieuwe produkten is evenzeer drin gend gewenst. De bedrijfsgrootte is in de bloemkweke rij minder gunstig dan in de groenteteelt onder glas. Herstructurering is gewenst door het beëindigen van zwakke bedrijven en het vestigen van nieuwe bedrijven de bestaande zeer krachtige centra. Intussen zullen de ministers van Land bouw en Visserij en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bevorderen dat over de ontwikkeling van het benodigde wettelijke instrumentarium een interde partementale studie wordt begonnen. Belangrijke wijzigingen zijn niet te ver wachten in het eerste onderdeel van het structuurbeleid: begeleiding van de af vloeiing uit de landbouw, alsmede toevoe ging van vrijkomende gronden aan andere bedrijven, dan wel onttrekking ervan aan het agrarisch gebruik. Het tweede onder deel van het structuurbeleid heeft ten doel de ontwikkeling van potentieel ge zonde bedrijven te bevorderen. Voor de evolutie van het beleid op de terreinen van verbeteringen van infrastructuur, toe kennen van ontwikkelingspremies, verle nen van borgstellingen en toepassing van technieken in de bedrijfsvoering, is de ontwikkeling in EEG-verband mede van invloed. Die stijging heeft ook z’n invloed op het aantal opgehelderde misdrijven. Toch werd door de politie 4,5 percent meer misdrijven opgehelderd in 1970 dan in De bewindsman acht het niet uitgeslo ten, dat het voorlopig vastgestelde rnini- mum-aantal van 100 bedrijven kan wor den bereikt. De financiële opbrengst van de IJsselmeervisserij bedroeg in 1970 6.970.000 (een teruggang van drie mil joen ten opzichte van 1969). Die daling wordt vooral geweten aan vermindering van de aalvangst. Goede verwachtingen heeft men van de snoekbaarsvangsten. De vergroting van de minimum-maaswijdte zal pas per 1 juli 1972 van kracht worden. DEN HAAG. In 1970 is beslist over bijna 6.000 gratieverzoeken. Ruim 71 per cent van de verzoeken werd afgewezen. Het aantal onvoorwaardeliike gratiever zoeken bedroeg ongeveer 15 percent en het aantal voorwaardelijke ruim 13. In een gering aantal gevallen (0,3 percent) werd tot verwisseling in een lichtere strafsoort besloten. Aldus blijkt uit mededelingen van mi nister Van Agt van Justitie in de toelich ting bij zijn begroting. Hij voegt daaraan toe, dat evenals in vorige jaren gebleken is dat het aantal gratieverzoeken stijgende is. Daarnaast blijft een bedrag van 41,2 miljoen (was 42,5 miljoen) beschikbaar voor waterschaps- en gemeentewerken. De Stichting Beheer Landbouwgronden kan in 1972 ƒ78 miljoen 63 miljoen) besteden aan grondaankopen en dergelij ke, maar met 40 miljoen 30 miljoen) aan ontvangsten wordt het begrotingskre diet beperkt tot 38 miljoen 33 mil joen) Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, waardevol instrument ter bevordering van de bedrijfsstructuur in land- en tuinbouw, zal zijn activiteiten in 1972 versterkt kunnen voortzetten. Het fonds zal 90,5 miljoen ter beschikking krijgen. Dit was 77 miljoen voor 1971. Ook de draagkracht van het Borgstel- lingsfonds voor de Landbouw is wederom aanzienlijk versterkt met 20 miljoen tot een kapitaal van 210 miljoen. Een groot deel van het programma van het landbouwkundig onderzoek is gericht op nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden van land- en tuinbouw. Voor het land bouwkundig onderzoek is 81,7 miljoen uitgetrokken 72,4 miljoen). Voor het landbouwonderwijs wordt 234,5 miljoen aangevraagd 216 miljoen) en voor de bedrijfsontwikkeling 94 miljoen 80 miljoen in 1970). Het eindcijfer van de landbouwbegro ting 1972 vertoont een relatief geringe daling tot 1.150.484.000 tegen 1.316.675.000 voor 1971, in beide gevallen inclusief de kapitaalsdienst. Dit nieuwe Op zo kort mogelijke termijn zal een voorstel worden ingediend tot wijziging van de vleeskeuringswet en in verband daarmee van de destructiewet om deze overdracht te realiseren. De voorgenomen aanpassing van de vleeskeuringswet waar door de zogenoemde nadere keuring zal vervallen, zal zo mogelijk in dezelfde wij ziging worden opgenomen. De minister meent dat de preventieve diergeneeskunde meer moet worden toe gepast. In dit verband overweegt hij de produktie op bedrijven van bepaalde om vang aan nader vast te stellen voorwaar den te onderwerpen. De consequentie van de EEG-richtlijn inzake gezondheidsvraagstukken op het gebied van het handelsverkeer in vers vlees van pluimvee is, dat reeds na 8 maart 1973 op zeer veel Nederlandse be drijven een pluimveekeuring zal moeten worden ingesteld. De inrichting en hygië ne moeten dan aan EEG-normen voldoen. In het ontwikkelingsbeeld van land- en tuinbouw onderkent minister Lardinois vtff hoofdlynen. Allereerst noemt de be windsman het complex van factoren ge vormd door snelle afname van de be roepsbevolking en van het aantal bedrij ven, de toename van de arbeidsprodukti- viteit en de daarmee samenhangende noodzakelijkheid van bedrijfsvergroting voor wat de grondgebonden produktietak- ken betreft. Minister Lardinois merkt in zijn begro ting verder op, dat van de mogelijkheid tot het verkrijgen van een vergoeding voor het staken van alle beroepsvisserij- activiteiten op het IJsselmeer en de Rand meren in 1970 22 bedrijven gebruik maak ten. In 1971 staakten 25 bedrijven hun activiteiten. Verwacht wordt, dat dit aan tal nog zal stijgen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het totale visserijbudget bedraagt 19.5 miljoen 20 miljoen), waarvan voor bijdragen ten behoeve van structuurverbetering voor de zee- en kust visserij 7 miljoen 8.5 miljoen). Aldus blijkt uit de begroting van Landbouw en Visserij. Bij de binnenvisserij blijft het tot stand brengen van een goede synthese van de recreatieve en economische functies van de visserij belangrijk. De sanering van de IJsselmeervisserij zal zich wellicht ver sneld doorzetten. Hiervoor zijn voldoende fondsen beschikbaar. Ook in 1972 zal de ontwikkeling van de sportvisserij, gezien de grote recreatieve betekenis, worden gestimuleerd en begeleid door subsidiëring van sportvisserijprojecten. Het beleid voor de zee- en kustvisserij u.. blijft in hoofdzaak gericht op: met stimuleringsmaatregelen bevorde ren van voorzieningen, die blijvend de structuur van de gehele visserij ver beteren (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering geeft volgens de afspraak, die is gemaakt bij de vorming van het nieuwe kabinet in 1972 in totaal een bedrag van 1050 miljoen uit voor ontwikkelingssamenwer king. Dat is 80 miljoen meer dan in 1971 werd geraamd. Voor de gehele kabinets periode is ruim 5 miljard uitgetrokken. DEN HAAG. Ook in het nieuwe begrotingsjaar wordt de prioriteit aan de structuurverbetering van het platteland ruilverkaveling, cultuurtechnische wer ken, landschaps- en recreatiebelangen gehandhaafd. Was in 1971 voor ruilverka veling 219 miljoen beschikbaar, thans zal het totaal 223,5 miljoen bedragen, zo blijkt uit de begrotingscijfers van Land bouw en Visserij. DEN HAAG. De minister van Land bouw en Visserij meent dat als in de andere EEG-landen niet snel een aanzien lijk aantal appel- en perebomen wordt gerooid, op korte termijn onvoldoende verbetering in de situatie voor de Neder landse fruitteelt en die in de EEG kan worden verwacht. De minister zegt in zijn memorie van Toelichting dat de Westeu ropese fruitcrisis in dat geval niet zal worden opgelost. In de loop van dit de Kiesraad advies uit brengen over een aantal wijzigingen van de Kieswet. Onder meer wordt bezien, of het mogelijk zal zijn de oproepingskaart te vervangen door een in het gehele kiesgebied geldende kiezerlegitimatiekaart. Dit blijkt uit de toelichting op de be groting 1972 van het departement van Justitie. Daarin wordt meegedeeld dat in dien de herziening van de grondwet inza ke verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd ook in de tweede lezing zal worden aanvaard, spoedig daarna een wetsont werp tot wijziging van de Kieswet tot verlaging van de leeftijd voor het actief kiesrecht tot achttien jaar zal worden ingediend. Op korte termijn zal bij de Sta ten - Generaal een nota worden ingediend inza ke doelstelling en uitgangspunt van een algehele grondwetsherziening. Er moet re kening mee worden gehouden, aldus de toelichting, dat de in voorbereiding zijnde structuurschets voor de bestuurlijke inde ling de wenselijkheid zal aantonen van wijziging van de provinciale indeling. Of bij deze wijziging met correcties zal kun nen worden volstaan, dan wel of een verstrekkende herindeling geboden is, waarbij een vermindering van het aantal provincies moet worden gedacht, kan thans nog niet worden beoordeeld. Het streven is erop gericht, de voorbereiding van de structuurschets tegen het einde van het eerste kwartaal-1972 voorlopig af te ronden met de publikatie van een concept-structuurschets. Gedurende een half jaar ongeveer zal dit concept ter algemene discussie worden gesteld, waar bij de gedachten uitgaan naar inspraak van de zijde van niet alleen provincies en gemeenten, doch ook van het georgani seerde maatschappelijk leven. De tweede factor is dat de agrarische gebieden geen uitsluitend agrarische func tie meer vervullen. De belangen van land bouw, landschapszorg, natuurbeheer, re creatie en zorg voor het milieu zullen door een op synthese gericht beleid het best gediend worden. De derde hoofdlijn is de toenemende behoefte aan een uniform kwaliteitspro- dukt, de snelle technologische ontwikke ling alsmede het steeds kapitaalintensiever karakter van de produktie. In de vierde plaats wordt gesignaleerd dat de landbouw tot de sectoren behoort, waar de lasten van de werkzame (inter nationale) inflatoire impulsen zwaar we gen. Tenslotte: de vergroting van de EEG zal nieuwe, belangwekkende perspectieven, met name voor de tuinbouw openen. Aan de andere kant vervullen de breuklijnen die in het internationale monetaire stelsel aan de dag treden, de bewindsman met grote bezorgdheid over het lot van de landbouwmarkt. Voor het markt- en prijsbeleid wordt opgemerkt dat de getroffen maatregelen ten behoeve van het verkeer en land- bouwprodukten erop zijn gebaseerd dat de Volgens het regeerakkoord is dat als volgt verdeeld: 1972: 1050 mln, 1973: 1150 mln, 1974: 1325 mln en 1975: 1525 mln. Aan de Kamers zal ook een vierjarenprogramma worden aangeboden voor de ontwikke lingssamenwerking. Zoals bekend is, heeft de commissie- Wellen, die de financieringsproblematiek van de landbouwgrond heeft bestudeerd, in enkele hoofdlijnen voorstellen van een „grondbank” uitgewerkt. Voorgesteld wordt bij bedrijfsvergroting en bij be drijfsovername (ouders-kind, verpachter- pachter) de mogelijkheid te openen de betrokken gronden aan de SBL over te dragen met als contraprestatie een erf- pachtsrecht van 26 jaar. Het bedrag dat meer zal worden uitge geven, zit voor een groot deel in verho gingen van bijdragen aan de Internationa le Ontwikkelings Associatie (IDA), de re gionale ontwikkelingsbanken en het VN- Ontwikkelingsprogramma. de gevolgen van de regionale overbe- vissing. Aanpassen van dit beleid aan het EEG- visserijbeleid en aan de mogelijke in vloed van de uitbreiding van de Euro pese Gemeenschappen. Meewerken aan nationale en interna tionale maatregelen die de waterver ontreiniging kunnen terugdringen. Bevorderen van alle vormen van derzoek (biologisch, chemisch, t nisch, technologisch en economisch), omdat vele beleidsmaatregelen op de resultaten van dit onderzoek zijn ge baseerd. Het verlenen van vrijheid aan terbe- schikkinggestelden geschiedt geleidelijk. Niettemin is het aantal personen dat hier van misbruik maakt vrij aanzienlijk, al dus de bewindsman in de toelichting bij zijn begroting. Hij merkt daarbij op, dat de meeste hunner op korte termijn vaak binnen enkele uren eigener be weging naar de inrichting terugkeren. De gesloten afdeling van de prof. mr. W. P. J. Pompekliniek in Nijmegen (een particuliere inrichting voor terbeschik- kinggestelden) moet noodzakelijk beter beveiligd worden. Er zullen dan ook bouwkundige voorzieningen worden ge troffen. Opmerkelijk in het overzicht, dat in de begrotingstoelichting van Justitie is te vinden, is de scherpe stijging van het aantal overvallen op banken, postkantoren en geldtransporten. In 1969 werden in totaal 33 banken, 5 postkantoren en 10 geldtransporten overvallen. In 1970 waren 25 banken, 5 postkantoren en 16 geldtrans porten het slachtoffer. In de eerste helft van 1971 werden reeds 27 banken, 14 postkantoren en 15 geldtransporten be roofd. STIJGinG DATIOnAAL IDKOMEn in 10 JAAR ■1971 1970 11969 1972 1968 1967 1966 *115 500 I 1965 1Ï964 1963

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19