Rijkspolitie Provinciale Staten horen bij met 500 man benoeming van commissaris uitgebreid Grotere kans op ontslag burgemeester na 6 jaar V erf ijningsregeling voor gemeenten vernieuwd Geen aanleg nieuwe rijkswegen tot ’76 Beroepsbevolking groeit niet veel Nieuwe prijsmaatregelen niet te verwachten BEZUINIGING VAN 400 MILJOEN OP RIJKSGEBOUWEN KRITIEK OP DE WEST t en uitgeeft..,. Hoe de staat één gulden ontvangt.... gastarbeiders W apeneinbargo W atervervuilers moeten betalen Speciale aandacht voor migratie Portugal naleven Bedrijven moeten meebetalen aan Verplichte premie betaling pensioen ten laste winst 0 20 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 9 (Van onze parlementsredactie) BESTAANDE PROJECTEN WORDEN VERTRAAGD UITGEVOERD REGERING: A nisterdam-U trecht Later klaar Toch bezuiniging EXU Stijging staatsuitgaven in 10 jaar in miljoenen guldens fêhp Defensie DEN HAAG Minister Geertse- ma van Binnenlandse Zaken wil meer aandacht besteden aan de beoordeling van burgemeesters wanneer hun ambtsperiode na zes jaren verlengd moet worden. Naast een beoordeling van beleid en optreden van een bur gemeester in het afgelopen tijdvak, acht de minister toetsing van de eisen, die in de komende periode aan hem moeten worden gesteld van groot belang. Mr. Geertsema stelt zich voor in het bijzonder ook aan dat laatste punt aandacht te schenken. ^^■KHVvlnnooisch.psh. accijns BTW (Van onze redactie economie) BEI OP VERVOER OVERIGEN INVOERRECHTEN 4952 OVERIGEN ALG BESTUUR NATIONAI E SCHUl O ;o:158. DEFENSIE 7CT VOLKSHUISVESTING W CT 30 SCI JUSTITIE EN POIITIE 12 CT SOC. VOORZIENINGEN 10 CT 2, f796 5 CT 27 CT 6« «5 '66 68 •70 ONDERWIJS EN WE T ENSCH APP EN (Van onze parlementaire redactie) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) de MINISTER GEERTSEMA (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) de afgelopen jaren (loonstijgingen [o DEN HAAG. Door de minister staatssecretaris van Financiën is bij meer van Op verzoek van de betrokken gemeenten is de termijn voor reactie verlengd tot medio oktober 1971. Voor eind 1971 zullen de colleges van Gedeputeerde Staten zich weer over de reacties van de gemeenten moeten uitspreken. Van belang voor gemeenten die met gewestvorming te maken hebben, is dat de minister niet voor 1972 tot een afge rond oordeel kan komen over de gewest vorming Rijnmond en Groot-Amsterdam. Ook nog in deze kabinetsperiode wordt verwacht, dat het ontwerp voor een nieuwe Gemeentewet kan worden inge diend. Nog in deze kabinetsperiode wil de re gering de eerste lezing van een alge hele herziening van de Grondwet vol tooien. Vooral de positie van de jongeren in het arbeidsproces vraagt aanpassing en Dit betekent, dat een belangrijk deel van het programma en waarschijnlijk het ge hele programma voor 1972 moeten wor den opgeschort tot na 1972. Voor het jaar 1973 is reeds een programma van rond f 200 miljoen opgesteld. In dat jaar zal, met het uitgestelde pakket van f 400 mil joen mee. het programma derhalve f 600 miljoen belopen. CULTUUR EN RE CREATIE Wel dient uitdrukkelijk te worden be paald dat aanspraken op pensioenuitkerin gen die het gevolg zijn van verplichte deelneming aan een pensioenregeling, niet tot de winst behoren. ONTWIKKEI INGS HUI P (Van onze parlementsredactie) Totale uitgaven 12342 2834 Volkshuisvesting „3265 DEN HAAG Voor 1976 zullen geen nieuwe rijkswegen meer worden aange legd. Tot dat jaar zullen alleen de be staande plannen, waarvan reeds een deel in uitvoering is genomen, worden uitge voerd. Echter niet in het normale tempo, zoals bij de lancering van deze plannen was aangekondigd. maar in een vertraagd tempo. Minister Udink deelt in zijn toelichting mee niet te verwachten, dat in 1973 de gehele portefeuille in uitvoering zal kun nen worden genomen. Er zal te zijner tijd een nadere prioriteitenafweging noodzake lijk zijn. En dit kan betekenen, dat een deel van de voor 1971 en 1972 opgeschorte projecten pas na 1973 tot uitvoering komt. Van de buitenlandse werknemers wordt geconstateerd dat een groter aantal dan verwacht zich definitief in Nederland heeft gevestigd. De vraag is gerezen of het verantwoord is opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers uitsluitend uit de algemene middelen te blijven bekosti gen. vernieuwing van de arbeidswetgeving. Het streven van de regering is er op gericht, dat voor alle jongeren tot 18 jaar geleide lijk aan de status van werknemer wordt omgebouwd tot die van leerling. Het sociale beleid moet er volgens de minister van sociale zaken op zijn gericht in de arbeidssfeer voorwaarden te schep pen waaronder de gewenste onderwijsver nieuwingen geleidelijk aan verwezenlijkt kunnen worden. Aan het ieeriing-zijn dient ook in het arbeidsmilieu optimaal inhoud te worden gegeven. De staatssecretaris van sociale zaken werkt aan de uitbouw en vernieuwing van de gehele arbeidswetgeving. Hij denkt met name aan een nieuwe wet op het terrein van de arbeidsbescherming en aan een nieuwe wet in zake de arbedisvoorzie- ning. Het ontwerp van wet tot instelling van de ombudsman, waarom de Kamers hebben gevraagd, is in voorbereiding. Op korte termijn zullen de wetsontwer pen voor wijziging in het decoratiestel sel door de minister worden ingediend. Naast de handhaving van de werkgele genheid in het algemeen vormt de regio nale spreiding een punt van bijzondere zorg in de komende periode. Vooral de kwetsbare groepen van de beroepsbevol king eisen bijzondere aandacht. Nederland blijft tegen de apartheidspo litiek van Zuid-Afrika („in strijd met de Rechten van de Mens”), maar wijst volle dige isolering af. „De dialoog met Zuid- Afrika kan worden ondersteund door ac tiviteiten van particuliere zijde”, is in de begroting te lezen. Speciale aandacht zal ook worden ge schonken aan: veiligheidsaspecten en be roepsziekten, het fysisch milieu (geluid en luchtverontreiniging) en het geestelijk ar beidsmilieu. waaronder wordt verstaan de bevordering van de kansen tot persoon lij kheidsontplooiing. De nadelige gevolgen van deze maat regel voor het rijk worden voor 1972 globaal op 5 miljoen geraamd. Een belangrijk aantal werken zal naar verwachting later gereedkomen dan in voorgaande jaren werd voorzien, zegt dr. Drees. „Voor een deel is dit het gevolg van de moeilijkheden bij de voorbereiding of de uitvoering. De geschatte vertraging loopt op van enkele maanden tot enkele jaren. Gemiddeld beperken zich de vertra gingen tot een jaar. De verplichte premiebetaling ten laste van de winst komt. Uitgangspunt voor dit wetsontwerp is geweest een parallel te trekken met de voor loontrekkenden geldende regeling die er op is gericht de belasting pas dan *e heffen als de pensioenen worden uitge keerd. Dit wordt bij loontreVJre„'’ be reikt door de verplichte bijdragen inge volge een pensioenregeling in mindering op het loon te brengen en de aanspraken die berusten op een pensioenregeling niet tot het loon te rekenen. Binnenkort zal een ontwei*p-wijziging van het Financiële-Verhoudingsbesluit 1960 „het Staatsblad bereiken” die tot doel heeft om een nieuwe vergoedings regeling voor de gymnastieklokalen met terugwerkende kracht tot 1969 in te voeren. VERKEER EN WATERSTAAT DEN HAAG De voorlopige verfij- ningsregeling voor kleinere stedelijke ge meenten (van belang voor Rijksuitkerin- gen aan de gemeenten), zal worden ver vangen door een regeling voor gemeenten met een historische stedelijke kern. Bo vendien zal de verfijning voor de bodem gesteldheid met terugwerkende kracht tot 1 januari 1968 voor een groter aantal gemeenten gaan werken. Deze positieve toezeggingen zijn in de begrotingstoelich ting voor Binnenlandse Zaken te lezen. Maar ook: „De staatssecretaris en de mi nister menen dat een algemene herziening van de Rijksfinanciering nog niet nodig Is". en de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend waarin de fiscale begeleiding van verplichte deelneming in een bedrijfs- of beroepspensioenregeling wordt voorge steld. Dit betekent, dat met ingang van 1 januari 1972 bij zulk een verplichte deel neming: 37831 Omdat daarmee de kans bestaat meer dan tot nu toe dal burgemeesters na zes jaar worden ontslagen, zal hun rechtspositieregeling moeten worden aan gepast. Wanneer in een bepaalde provincie een nieuwe commissaris van de Koningin moet worden benoemd, wil minister Geertsema, net als bij de benoeming van een nieuwe Ter bestrijding van de vervuiling van rijkswateren zullen degenen, die daarom afvalwater lozen, heffingen moeten beta len. Uit de fondsen, die daardoor ontstaan, worden uitkeringen verleend voor het tot- stand-brengen van zuiveringstechnische maatregelen. In 1971 tot en met 1973 zullen uit deze heffingen bijdragen wor den verleend tot een totaal van ongeveer 95 miljoen. De minister zegt dat ook internationaal het overleg wordt geactiveerd om tot overeenkomsten te komen inzake de ver betering van de grensoverschrijdende wa teren en bestrijding van de zeewaterver- vuiling. DEN HAAG. De Rijksgebouwen- dienst moet in 1971 en 1972 een pakket van werken en aankopen met een omvang van f 400 miljoen opschorten. Dit bete kent, aldus minister drs. Udink van Volkshuisvesting in de toelichting bij zijn begroting, dat in vele huisvestingsbehoef- ten van de departementen, de hoge colle ges van staat en diverse rijksdiensten en - instellingen geruime tijd niet zal kunnen worden voorzien. De daarmee verband houdende pensi oenaanspraken niet in aanmerking worden genomen bij de winstbereke- ning. Als de aanhangige herziening van de Grondwet over verlaging van de kies gerechtigde leeftijd ook in tweede lezing wordt aangenomen, zal spoedig daarna een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet worden ingediend, die verla ging van de leeftijd voor het actief kiesrecht tot achttien jaar ten doel heeft. te komen tot ver- de weeeriviiker Bovendien zal het langzamer tempo DEN HAAG. Er zijn geen nieuwe prijsmaatregelen te verwachten, het kabinet heeft in overleg met het bedrijfsleven gekozen voor de vrije prijs- en loonvorming. Wat de verticale prijsbinding betreft is de minister van economische zaken van oordeel, zo staat in zijn memorie van toelichting, dat in ieder geval enige bijzonder wettelijke voorziening van duurzame aard noodzakelijk zal zijn ter vervanging van de bestaande op artikel 10 van de wet economische mededinging gebaseerde maat regel. Deze maatregel, die uit 1964 dateert, houdt een onverbindendverklaring in van collectieve vormen van verticale prijsbinding en van individuele verticale prijs binding voor een aantal soorten duurzame gebruiksgoederen. Het lijkt niet mogelijk voor 15 juni 1972 een duurzame nieuwe wettelijke regeling tot stand te brengen. Daarom zal de bestaande maatregel moeten worden verlengd. De minister wil het aantal waterkanon nen uitbreiden, omdat deze in de prak tijk goed blijken te voldoen. Door een grotere spreiding over het land zal een snellere inzet zijn gewaarborgd. De reorganisatie van de brandweer krijgt alle aandacht. Het aantal gebie den, waar besprekingen over dit onder werp aan de gang zijn, is verdubbeld en bedraagt nu ongeveer 40 Er zijn In middels vijf regionale organisaties tot stand gekomen. Speciaal voor de drie grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die in 1971 een teruggang van de bevolking hebben van respectievelijk 8.000, 10.200 en 12.000, zal een „noodverband worden aan gelegd”. De drie gemeenten krijgen van het Rijk f 1,50 per inwoner meer. Opmerkelijk is, dat Nederland bij de bepaling van zijn standpunt ten aanzien van vertegenwoordiging van Communis tisch China in de Verenigde Naties volgens de toelichting op de begroting alleen „de noodzakelijke conclusies trekt uit de erkenning door Nederland van de Chinese Volksregering in 1950”. Over de positie van Taiwan in de V.N. en de Veiligheidsraad wordt niet gerept. Voor 1972 is 180 miljoen uitgetrokken voor het onderhoud van rijkswegen. Dit is een stijging met f 14 miljoen ten opzichte van 1970. maar rekening houdend met de gestegen kosten en uitbreidingen van het wegennet in de afgelopen jaren, wordt in feite op het onderhoudswerk bezuinigd. Behalve het normale onderhoud van ver hardingen, bermen, sloten en kunstwerken worden uit deze post uitgaven gedaan voor gladheidsbestrijding. reconstructie- en wegverbeteringswerken en het moder niseren van bestaande wegen. Op het normale onderhoud kan nauwelijks wor den bezuinigd Verkeer«n Onderwijs «n waterstaat „3797 wetenschappen 10553^ -rtl 109 lU M 2834 Sociale- voorzieningen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal bij andere landen aandringen op nale ving van het door de Veiligheidsraad af- gekondigde wapenembargo voor de Portu gese gebieden. Dit zegt minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken in zijn toelich ting op de begroting van buitenlandse zaken. De drastische onderbreking van de con tinuïteit van het werk van de Rijksgebou- wendienst zal dan ook een ongunstige invloed op de bedrijfsvoering hebben Maar volgens minister Udink heeft het overheersend belang van beperking van het algemene uitgavenniveau zwaarder moeten wegen. De Rijksgebouwendienst moet voor werken en aankopen in 1972 een bedrag ter beschikking krijgen van 613 miljoen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Door de uitbreiding van de leerplicht zal er zowel in 1971 als in 1972 slechts sprake zijn van een gerin ge groei van de beroepsbevolking. Het Centraal Planbureau verwacht dat het binnenlands aanbod van arbeidskrachten in 1972 zelfs nauwelijks groter zal zjjn dan in 1971. Voorts wordt een stagnerende tot licht dalende werkgelegenheid in de be drijven verwacht. Voorts is een plan gereedgekomen voor de provisorische verbreding van de rijks weg AmsterdamUtrecht. De verkeersin tensiteit is zo veel toegenomen, dat het niet langer verantwoord wordt geacht om met de uitvoering van het plan te wach ten, omdat dan anders in de toekomst dagelijks stagnaties in de verkeersafwik keling zullen optreden. Een afdoende ver breding van de weg is zeer kostbaar. Daarom zal worden volstaan met de ver breding van de weg tot 2 maal 3 rijstro ken binnen de huidige wegbegrenzing. Hetgeen zal neerkomen op het trekken van een aantal strepen. Meer niet. De daling van de middelen in het begrotingsjaar 1972 gevoegd bij de sterke kostenstijging over de afgelopen jaren maakt het moeilijk thans nieuwe objecten in het uitvoeringsschema voor de komen de vijf jaren op te nemen Een uitzonde ring dient echter te worden gemaakt voor een reeds eerder beloofd project, namelijk de bouw van een tweede brug over de IJssel bij Zutphen met toeleidende wegen. Doch ook dit plan zal in eerste instantie worden beperkt tot een enkelbaansverbin- ding tussen rijksweg 48 op de linker IJsseloever en de secundaire weg Zutp- IJsseloever en de secundaire weg Zutphen- Doetinchem op de rechter IJsseloever. De minister van sociale zaken rekent voor zijn beleid in dit kader op een goed overleg met de Raad voor de Arbeids markt en de inmiddels in alle provincies totstandgekomen regionale raden. Aan de Raad voor de Arbeidsmarkt is advies gevraagd over de vorming van een fonds ter financiering van maatregelen op het terrein van de arbeidsvoorziening. Dit zal een zaak zijn van zowel de overheid als het bedrijfsleven. burgemeester in een gemeente, het betrok ken bestuurscollege horen. Provinciale Si aten zullen dus worden gehoord, alvo rens de voordracht aan de Koningin wordt gedaan. In de toelichting op de begroting wordt nog een aantal initiatieven aangekondigd: DEN HAAG. ,.De Surinaams* en Antilliaanse regeringen zouden meer dan tot nu toe het geval is geweest blijk kunnen geven van een grotere betrokkenheid, qua beleid en financieel, bij de eigen culturele zaken.” Dit niet mis te verstane verwijt maakt de Nederlandse regering haar partners in de West in de begroting. Ook het plan om keerssignalering voor moet worden uitgesteld praatpalennet in een worden uitgevoerd. DEN HAAG.In 1972 komen er bijna 500 man meer bij de rijkspolitie. De bedoeling van minister Geertsema is maximaal 650 aspiranten meer in oplei ding te nemen. Hij wil de korpssterkte meer afstemmen op de bevolkingsaantal len in de regio’s. De gemeentepolitie wordt niet verder uitgebreid in de zin, die de Vereniging van Nederlandse gemeenten had bedoeld. Die wilde 20 percent meer mensen, in totaal 3000 man. Dat zou jaarlijks 100 miljoen extra kosten. Er is inmiddels een project in studie dat de bedoeling heeft opgeleide burgerambtena ren als recherche-assistenten in te scha kelen bij de recherchegroepen van de rijkspolitie. Ze zouden toezicht kunnen houden op het naleven van bijzondere wetten, zoals de vreemdelingen-, de opi um- en de vuurwapenwet. Ontwikkelings hulp „1011 DEN HAAG. De bestrijding van waterverontreiniging moet het komende jaar met kracht worden voortgezet, zo blijkt uit de memorie van Toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Daarom is meer geld uitgetrokken voor bijdragen in de kosten van zuiverings technische maatregelen: f 28 miljoen te gen 22 miljoen in 1971. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Zeer speciale aandacht wil de regering geven aan de voorlichting aan migranten. Aan de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen is gevraagd deskundigen aan te wijzen om in nauwe samenwerking met Nederlandse deskundigen de problematiek van de mi gratie te gaan bestuderen. Men wil komen tot een meer specifieke benadering van de problemen, die de sterk groeiende stroom van migranten, vooral uit Suriname, op roept. Vooral de gevolgen in het menselij ke vlak vergen grote aandacht van de drie regeringen. Aldus de toelichting op de begroting van Algemene Zaken Op de begroting zal voor wat betreft de meerjarenplannen „aanzienlijk meer” worden uitgetrokken, dan de 240 miljoen van het nu nog lopende vijfjarenplan Deze verruiming zal echter slechts gedeel telijk beschikbaar komen voor uitvoering van meer projecten. Dat komt door het extra-geld dat nodig is voor nog 'opende projecten (loonstijgingen en oplopende prijzen). HANOEI FN I A NDBOUW Alleen reconstructie- en verbeterings- werken komen voor uitstel Jn aanmer king, meent de minister. In de komende inren zullen alleen nieuwe deklagen wor den aangebracht als de bestaande verhar ding zodanig verzakt of versleten is. dat gevaar voor het verkeer ontstaat 13 CT De aanpassing van de planning van een lager uitgavenniveau is zodanig gebeurd, dat de werken die het verst zijn gevor derd het minst worden vertraagd. Terwil- le van de continuïteit op langere termijn kan de grondaankoop voor later in uit voering te nemen werken niet geheel worden stopgezet. De planning van ging ervan uit 800 kilometer autosnelweg aan te leggen. Hiervan is nu 524 km gerealiseerd. Het programma had een looptijd van zes jaren. Na de indiening van het programma is het regelmatig uitgebreid. DEN HAAG. Minister Engels van CRM bereidt een wetsontwerp voor om heffingen te kunnen leggen op bedrijven en instellingen die buitenlandse werkne mers in dienst hebben. Dit wordt meege deeld in de Memorie van Toelichting op de CRM-begroting 1972. De heffing is bestemd voor het creëren van opvangmo gelijkheden en verbetering van de huis vesting van gastarbeiders.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21