Servan-Schreiber stort zich de Franse politiek weer in Gesleutel uit Betere Kringen Amerikaans ballet bij Danstheater GOED DAT ER POLITIE IS Ongelooflijk boek over zinloos bombardement Tekort aan goede dansers Kamerlid tegen In Den Haag vervoer voor half geld voor 65-plussers Strijd met Faure om voorzitterschap van de Radicale Partij verwacht Kamervragen over Memisa-aktie ontvangst van ambassadeur „TOBIA” van Lennaert Nijgh Een bank waar u altijd iemand vindt om mee te praten LANGE BRIEF LINKS-REGHTS BOMBER VAN LEN DEIGHTON 9 F? H DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 advvktvntle WIE DE KNAPPE spionagero mans van Len Deighton (Ipcress File, Only when I larf, Funeral in Berlin, Million Dollar Brain) heeft verslonden, heeft een paar jaar reikhalzend uitgekeken naar een nieuw boek. Dat is er nu en het is duidelijk, waarom Deighton zijn aanhangers zo lang op zich heeft laten wachten. Ik ergerde me dóód: rijdt er eentje voor mij uit met maar één brandend achterlicht, po- litie-auto passeert ons - doet niksl Rijdt doorl Tóch de volgende morgen eens de verkeerspolitie opge beld. Er was die avond een „bericht aan alle wagens" uit gegaan: kijk uit naar groene auto nummer-zoveel. Dóér had den ze naar uitgekeken. Had een dodelijk ongeluk veroorzaakt... WIE IN LENNAERT Nijghs „Tobia of de ontdekking van het mastur bariaat” een Nederlandse „Portnoy’s Complaint” (van Philip Roth) ver wacht, komt bedrogen- uit. Het boek geeft de meest verbreide vorm van sexuele bevrediging geen enkele serieuze (al dan niet grappig be schreven) aandacht. WaitL i NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van onze redacteur in Parijs) en SERVAN-SCHREIBER ADVERTENTIE als de van J. HEIJER Het „Paspoort 65”, tot instelling waarvan de raad besloot geeft reductie bij bezoek aan musea, concerten, bioscoopvoorstellin gen en sportwedstrijden en op bibliotheek- gelden. Een resultaat dat door de overige radi cale kopstukken met grote zorg werd geconstateerd nu de partij juist weer eens voor de noodzaak stond zijn toekomst in de richting van links ofwel van rechts te kiezen. Daarentegen was de voorzitter van de partij, de oud-minister Maurice Faure, die van nature eerder tot de conservatieve familie behoort, juist voorstander gewor den van aansluiting bij de linkse coalitie die de socialisten van Mitterrand samen met de communisten bezig waren voor te bereiden. Hij wil van de minister weten of deze het eens is met de Raad voor de Zending, dat deze gift niet strookt, met de strenge normen die tot nu toe vooi de onwikke- lingtsprojecten zijn aangelegd. Hiermee doelt het Kamerlid onder meer op projec ten die zijn opgezet in het kader van de medefinanciering. De heer Pronk vraagt de minister ten slotte of diens gift mag worden beschouwd als een eerste aanzet tot verruiming van de criteria, die door de minister voor der gelijke ontwikkelingsprojecten worden ge hanteerd. En nog zeer de moeite waard ook. Niet alleen dat Deigton zijn gegevens levensecht verwerkt, ook de karakters van de talloze figuren en hun onder linge verhoudingen zijn bijzonder knap geconstrueerd. De bemanning van een „Tobia, of de ontdekking van het masturbariaat”, door Len- naert Njjgh. Uitgeverij: Swan partners, Den Haag - Aquarius, Groenekan (U.). Of het nu Tobia of Lennaert Nijgh is, ik vind het spijtig dat hij op vuilnisemmers in keukens gaat zitten om zich vol te gieten met alcohol of spitsvondigheden, terwijl het leven zich binnen handbereik afspeelt. Waarom schrijft hij daar niet gewóón over. J. HEIJER Het prozadebuut van liedjesdichter Nijgh gaat over de alsmaar mislukken de liefdesavonturen van domineeszoon Tobia. Hij is net van de middelbare school en probeert vergeefs zijn krin getje in Heemstede-Aerdenhout te ont snappen door zich te storten in het roerige studentenleven te Amsterdam op het eind van de jaren zestig. DEN HAAG De Haagse gemeenteraad neeft maandagmiddag met 25 stemmen voor en 16 tegen een motie aangenomen, waardoor bejaarde Hagenaars, die een .Paspoort 65" aanschaffen, voor half geld met tram en bus mee mogen. ..Bomber”, door Len Deighton; paperback-uitgave van Signet, The New American Library, Inc., New York. Ze geven een vermakelijk, weinig vleiend kijkje in de „betere kringen”, waaraan Haarlem en omgeving zo rijk zijn en een alleraardigst beeld van de Amsterdamse studentenwereld in de tijd tussen provo en kabouter. Het is alleen jammer dat Nijgh zich in zoveel kronkels moet wringen om van zijn relaas een sleutelroman te maken. Het ontkracht de waarnemingen, die zeer de moeite van het vertellen waard zijn. In een lange brief, die door het Parijse blad „Le Monde” werd gepubliceerd, breekt Servan-Schreiber opnieuw een lans voor zijn denkbeelden en betoogt hij, dat het collectivisme als economisch systeem in alle landen bankroet heeft geleden. PARIJS. Na zich zes maanden ilchtbaar niet steeds zonder grote moeite afzijdig van de actieve politiek te hebben Behouden, is Jean-Jacques Servan Schrei ber weer in de arena afgedaald door de post van secretaris-generaal van de Fran se Radicale Partij opnieuw in eigen han den te nemen. Er wordt slechts enkele keren naar masturbatie verwezen, maar dan nog betwijfel ik of Nijgh wel weet waar over hij schrijft. Wanneer een van die schaarse verwijzingen het circusnum mer betreft van „The Five Fingers and their Jumping Act” dan mis ik daar node de zesde vinger die de Jumping Act enig houvast zou geven. De titel en de inleiding (een overbodig oubollig opstelletje over een uitgever die het plan oppert een boek over masturbatie op de markt te gooien) zijn misleidend. DEN HAAG. Het Nederlands Dans Theater heeft voor het komende seizoen het patroon gehandhaafd van 50 voorstel lingen in de randstad, even zovele elders in Nederland, diverse trips naar Duitsland en België, alsmede later in het seizoen grote buitenlandse toernees. Ook in het nu begonnen dertiende jaar zal constant het repertoire worden vernieuwd, mede als waarborg voor originaliteit van het eigentijds ballet. Het tableau de la troupe vermeldt nog enige vacatures, daar het aanbod niet heeft kunnen voldoen aan de eisen van de artistieke leiding. Volgens de analyse van J.J. S.S. heeft Frankrijk sinds een halve eeuw nooit een linkse meerderheid gehad. Wil men de gaullistische regeringscoalitie ooit en spe- Nijgh wil de indruk wekken Tobia niet te zijn. Maar waarom geeft deze uitgeverszoon de domineeszoon dan wel de bijnaam mee, die Nijgh op het Ken- nemer Lyceum droeg: Tobias? Ik houd het erop dat Tobia voor 83,3 percent Nijgh is. Boudewijn de Groot mag als Boudewijn meedoen, maar de rest van de kornuiten is in al dan niet doorzich- Het boek is een scherpzinnige aan klacht tegen militairisme en oorlog. Het maakt weinig uit of je bij de RAF of de Luftwaffe zat. De twee „helden” die we tegenkomen in dat boek, wor den uit de militaire dienst gezet. Bij de Engelsen is dat een piloot, die wel eens wil weten welke doelen zij gaan bom barderen en hardop zijn twijfels uit spreekt. Bij de Luftwaffe is het een vlieger, die er achter komt dat Joden gebruikt worden voor bevriezingsexpe rimenten om de overlevingskansen van neergestorte vliegers te meten. Hij wil onder zijn collega’s een protest organi seren, maar wordt gefusilleerd nadat hij heelhuids uit de luchtslag is geko men. In Engeland, West-Duitsland, Zweden en België hebben de sociaal-democraten het orthodoxe marxisme dan ook prak tisch afgezowren. In Tsjecho-Slowakije stond de arbeider, aldus Schreiber, in 1939 op hetzelfde levenspeil als zijn Franse of Duitse kameraden. En vandaag, nadat in zijn land 30 jaar het collectivisme werd toegepast, is hij voor zijn levensniveau nu tot meer dan de helft bij Fransen en Duitsers achterop geraakt. J.J. S.S. laat in zijn brief weinig twijfel bestaan dat hij nu weer alles op het spel wil zetten om de Radicale Partij voor zijn persoonlijke inzichten te winnen. Over enkele weken zullen in Avignon de radicalen weer eens in congres bijeen komen. Servan-Schreiber hoopt dan op zijn vroegere beschermer en huidige ri vaal, Maurice Faure, de voorzitterszetel te kunnen veroveren. Na zich een half jaar afzijdig en betrekkelijk kalm te hebben gehouden, werpt J.J. S.S. zich nu weer in de strijd. Voorspeld mag worden, dat men de gevolgen van dat voornemen op Frank rijks politieke koortsthermometer de ko mende weken zonder veel moeite zal kun nen aflezen. Deze avonturen zijn beschreven in de vorm van brieven, gesteld in de stijl van een woorddronken middelbare scholier: gecultiveerd en spits, tot de dood erop volgt. Aangezien het de wederwaardigheden van zo’n jongen betreft, is de schrijftrant functioneel en daarom wel te pruimen. Maar ie moet een heel brok irritatie overwin nen om er tenslotte toch van te genie ten. In het donker Door een storing in het plaatselijke elektriciteitsnet is maandag avond een groot deel van Hoek van Hol land van stroom verstoken geweest. Ook het treinverkeer op de lijn Rotterdam Hoek van Holland werd in de war ge stuurd. De meeste treinen, waaronder enkele D-treinen, kregen 40 minuten ver traging, zodat de boot naar Harwich ook ongeveer een uur oponthoud kreeg. Uit de talloze tierelantijnen komt Tobia tevoorschijn als een niet onsym pathieke schlemiel, voor wie men graag enige geamuseerde deernis kan opbrengen. Tobia is de ganse dag bezig plannen te smeden om wulpse vrouws personen te versieren. Dat mislukt voortdurend. Zelfs als Tobia met een meisje naar bed gaat, dan nog kan hij de daad niet stellen, wegens onderbre king van buitenaf of een plotselinge impotentie. Deighton wil aantonen dat Engeland zich geen haartje méér hoeft te ver beelden dan Nazi-Duitsland. Hij laat een voor de Nazi’s gevluchte jood pro feteren, dat er in Engeland maar wei nig hoeft te gebeuren of het fascisme krijgt zijn kansen. Een verwijzing naar de huidige toestand met zijn racistische immigratiewetten. Kortom een geweldig boek, dat zeer snel vertaald moet worden. „Bomber” zoals het nieuwe boek heet is een gigantisch werk geweest. Het geeft een minutieus verslag van de voorbereiding op en de uitvoering van een grootscheeps bombardement door de RAF in het Ruhrgebied eind juni 1943. Deighton geeft evenveel zorgvul dige aandacht aan hetgeen aan Britse als aan Duitse zijde is gebeurd. Het geheel is een gefingeerde episode. Het bombardement speelt zich af op de 31ste juni, een datum die niet bestaat. De plaats die bij vergissing plat ge bombardeerd wordt is verzonnen (Alt- garten bij Krefeld), evenals de vliegba sis van de jagers der Luftwaffe (Kroondijk bij Utrecht). Maar voor de rest is nagenoeg alles authentiek. Honderden gesprekken heeft Deighton gevoerd met oud-ge- dienden van de RAF en de Luftwaffe, met burgers uit de buurt van Krefeld, met mensen van het KNMI in Den Bilt, ja zelfs met een voormalige vuur torenwachter in de buurt van Noord- wijk, om er achter te komen hoe de weersomstandigheden waren en het strand eruit zag eind juni 1943. Deigton heeft in Engeland en Nederland vlieg- bases bezocht o.a. Deelen waar de Duitsers een bunker hadden gebouwd met de nieuwste snufjes op het gebied van radar en andere telecommunicatie. Hij heeft oude bommenwerpers der Tommies gevlogen evenals in een ori ginele nacht jager van de Moffen. Al die gegevens heeft hij in een computer gestopt en wanneer hij deze of gene passage wilde herschrijven toverde de computer in enkele seconden de ge vraagde alinea tevoorschijn. Kortom, zoals gezegd een gigantische arbeid. eskadron RAF bommenwerpers, die van Luftwaffejagers, radarmensen bij Noordwijk en de burgerbevolking van het getroffen stadje, met hun per soonlijke ambities, hun oneerlijkheden, baantj esjagerij, liefdesperikelen komen tot leven. Eind maart motiveerde de radicale lei der zijn vrijwillige retraite met de opmer king, dat hij de partij in zijn actie en zijn onderhandelingen niets in de weg wilde leggen. Een opmerking die in elk geval wel van enige zelfkennis getuigde, want J.J.S.S., wiens intelligentie, verbeeldings kracht en aanleg voor de politieke show door niemand betwijfeld worden, had in zijn jonge loopbaan niet minder overvloe dig bewezen dat hij van de strategie voorlopig veel minder kaas heeft gegeven. Met zijn onbesuisde, vaak persoonlijke, grievende aanvallen zag hij kans zich in een recordtijd in alle politieke kampen de felste vijandschappen te scheppen en te cultiveren, om zo behalve zijn eigen persoon ook de Radicale Partij in de binnenlandse politiek geheel te isoleren. K'üOflBi I K -Lil l K' IN! Servan-Schreiber, die zich als directeur- oprichter van het weekblad „l’Express” altijd en vrij consequent als een figuur van linkse stempel had doen kennen, wilde het lot van de partij nu niettemin aan het centrum verbinden. tige pseudoniemen gehuld. Voor buren, kennissen, vrienden en vijanden van Lennaert is dat allemaal erg leuk te achterhalen (Is die Toosje nu echt Koos- je van de Krenten?). Waarvan ik als outsider kan genie ten, zijn de uitstekende beschrijvingen van een feestje in een Heemsteedse villa, van de balorigheden van een beroemd Acteur (Ramses Shaffy) en zijn aanhang in een etablissement in onze contreien en van de bruiloftsdag van Beatrix en Claus. De eerste voorstelling van het seizoen in ons land is op 14 september in Den Haag, waar in totaal 20 voorstellingen worden gegeven. In Amsterdam, Rotter dam en Utrecht zullen respectievelijk 15, 10 en 3 voorstellingen worden verzorgd. In de eerste helft van het seizoen zal het gezelschap voorts deelnemen aan de Europalia in Brussel en aan het festival van Vlaanderen in Gent en Leuven, en zal het optreden in het Belgische Bergen. In januari volgt een reeks van veertien voorstellingen in Duitsland. Plannen voor een vierde toernee door Amerika in april ’72 nemen vastere vor men aan. Het is de bedoeling van de leiding van het Nederlands Dans Theater om hierop aansluitend grote buitenlandse toernees te maken in de maanden mei en juni. De eerste helft van het boek (de voorbereidingen) wordt daardoor op het eerste gezicht een beetje langdra dig; te veel hooi op de vork, denk je dan. Maar zodra het bombardement uitgevoerd wordt, bereikt het schrij verschap van Deighton een hoogtepunt. Bijna alle doden die men in een aan geschoten vliegtuig kan sterven of in ’n gebombardeerde stad worden griezelig nuchter en exact beschreven. Dit komt deste harder aan omdat men de perso nen die het betreft is gaan kennen. We weten wat deze en gene van plan is te doen de volgende dag, hoe hij denkt en voelt. En dan: afgelopen, uit, bloed, pijn, dood. In enkele korte zinnen, zo snel en kil als de dood zelf, wordt dat getekend. Bovendien vindt de Tobia van Nijgh een soort tweede vader in de figuur van Ludovic, een steenrijke jongeman die een kast van een huis (zoiets Kareol) te Aerdenhout bewoont; een echte man van de wereld, die ve>- verheven is boven het plaatselijk ge- kroel, waarin Tobia ten onder dreigt te gaan. Het is deze Ludovic, die Tobia in het laatste hoofdstuk aan de „droom vrouw” helpt, met wie de grote daad dan tenslotte wel lijkt te lukken. Deze vrouw is merkwaardigerwijze Ludovics eigen vrouw. De functie of invloed van Tobia’s moeder komt in het hele boek niet voor. BERGEN OP ZOOM. Het D’66-Ka- merlid W. Wilmerts heeft maandagavond op een partij vergadering in zijn woon plaats geprotesteerd tegen de ontvangst van de Zuidafrikaanse ambassadeur, za terdag in het stadhuis. De ambassadeur zal daar een expositie openen van Netty Franken. Het Kamerlid vindt het „in hoge mate betreurenswaardig” dat de ambassa deur ook door de burgemeester ontvan gen wordt. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Pronk (PvdA) heeft door middel van vra gen enkele kanttekeningen geplaatst b(j de gift van anderhalf miljoen gulden van de minister zonder portefeuille (Ontwikke lingssamenwerking) Boertien ten behoeve van de Memisa-aktie. claal bij de komende Kamerverkiezingen van 1973 wippen, dan zal het volgens Schreiber nodig zijn alle reformisten, de mocraten en andere liberale hervormers in één kamp te verzamelen. Faure daarentegen wenst de Radicale Partij niet te scheiden van het linkse front-in-opbouw om straks samen met Mitterrand en de communisten de verkie zingsstrijd in te gaan. Servan-Schreiber heeft zich overigens niet alleen bij de communisten maar ook bij de socialisten zo zoetjes aan al zoveel tegenstanders voor het leven gemaakt, dat zijn verwij dering van de post van secretaris-generaal voorwaarde voor ieder verder contact was geworden. Een van de twaalf plaatsen bij de danseressen is niet vervuld. Nieuw is de Canadese Marilyn Lewis. Bii de dansers zijn er nog twee vacatures. Voorts kwam van het Nationaal Ballet naar het Haagse gezelschap over de Amerikaan Michael Tinton, en werd de Pool Marek Kriiszkie- wicz geëngageerd, die het vorige seizoen in Duitsland werkte. Sedert 1 mei is ook de Cubaan George Coleman aan het Ne derlands Dans Theater verbonden. Hij ge noot zijn opleiding in Amerika. Het komende seizoen worden onder meer twee nieuwe choreografieën van Hans van Manen aan het repertoire toe gevoegd. In het voorjaar zal de Ameri kaan Glen Tetley met een nieuw werk zijn bijdrage leveren. De jonge Ameri kaanse choreograaf Louis Falco komt twee nieuwe balletten instuderen. Ook zullen werken van Linda Hodes. Anna Sokolov en Frans Vervenne in produktie worden genomen. Louis Falco is reeds aan het werk getogen. Hij studeert zijn werk „Huesca- pe” in, dat op 18 oktober in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag in première zal gaan. Hij ontwerpt verder een nieuw ballet voor het gezelschap, dat op 27 oktober zijn wereldpremière beleeft. Falco wordt geassisteerd door de gastleraren Don Farnworth en Jennifer Muller, die tnede deel uit maken van de directie van de Louis Falco Company. Nijgh voegt na het relaas droomvrouw er onmiddellijk aan toe dat het niet echt gebeurd is. Wat uiteindelijk wel echt gebeurd is, ver zwijgt hij omdat h°t nog maar zo kort geleden is. Het grootste deel van het boek moet namelijk wel een waar verhaal zijn. Het is een sleutelroman, (roman is overigens geen tuiste term). Dit laatste euvel moet een oorzaak hebben. Tobia wijt het aan de hadji, een boze geest die met zijn familie uit het oude Indië is gerepatrieerd. Een veel meer voor de hand iggende reden is de voortdurende aanwezigheid van het voornaamste familielid, de vader Tobia senior is een dominerende domi nee, die de doorgaans foute berichten over zijn zoons escapades, tegelijk gnuivend en moraliserend begroet. Hii speelt door het hele boek heen een belangrijke rol. Maar in plaats dat Tobia definitief afrekent met zijn va der wat je van een adolescent toch mag verwachten waardeert hij hem in zekere zin. Nijgh geeft de dominee sympathieke trekjes mee en schrijft niet erg negatief over de dubbele mo raal die de man aanhangt.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23