Vier percent meer loonzakje IN DE BOOT GENOMEN KNIPSELKRANT in Mysteries bij kunstroof „Kabinet overvalt ons met tekort" Centraal Planbureau DRS. DEN UYL (PvdA) HEKELT TROONREDE EN MILJARDENNOTA: voorziet voor 1972: Waterramp 1960 druppelt nog steeds na Trein botst op auto misbruikt I Inbrekers gepakt in „Het Dorp” Geschenk van prins Bernhard werd Afbraak HOOGOVENS IJMUIDEN elektro- monteurs en machine bankwerkers Dl DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 2 TWIJFELS Tuindorp Oostzaan VERSLECHTERINGEN Premies TERUGGANG Steeds meer raadsels Vreemde machten Radicaal Verschil Nog inflatoir a 1 in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar; in 4-ploegendienst. minimum salaris 15.275,- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: EXAMENS Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 970 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. leider in de Tweede Kamer, Den Uyl, op Troonrede en miljardennota. De financiële situatie die nu aan de dag treedt, zo vervolgt hij, is in hoge mate zorgwekkend. Ze is het resultaat van vier jaar regeringsbeleid van de confessionele partijen en de VVD. Het Nederlandse volk krijgt thans de rekening gepresenteerd van dat beleid. Het betaalt die rekening vandaag al met een prijsstij ging van 6.5 percent. Vandaag is het de dag van de waarheid voor het Nederlandse volk. Het kan nu uit de kranten vernemen hoe het er met’s lands boekhouding voorstaat en er zelf zijn conclusies uit trekken. De kranten helpen daar een handje bij. Vandaar dat we een keuze hebben gemaakt van commen taren uit andere dagbladen. DEN HAAG „Het kabinet-Biesheuvel overvalt ons met een schrikbarende vergroting van het tekort van de overheid over dit jaar. Dat tekort is bijna twee miljard groter dan ons de dag voor de verkiezingen door ex- minister Witteveen is voorgehouden. Hoe het mogelijk was, dient te worden nagegaan in een diepgaand parle mentair onderzoek, dat zo snel mogelijk moet plaats hebben”. Dit is het commentaar van de PvdA-fractie- 1 Hos uit Doorgeziekt Verbijsterend (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIES de I 1 De boot was geschonken voor de con trole van de zeldzame dieren, waaronder de witte rinaceros in het Oedjoengkoe- lon-reservaat. Het vaartuig werd echter niet vrijgegeven door de douane van Tan- dong Priok. Het bleek tenslotte dat doua- ne-beambten hem hadden gebruikt om toeristen te vervoeren naar de „duizend eilanden” (Poelau Seriboe) ten noorden van Djakarta. Prins Bernhard heeft geld toegezegd voor de reparatie. was de ram] port redel weest. DJAKARTA.Een door prins Bern- hard, in zijn kwaliteit van voorzitter van het Wereldnatuurfonds, aan Indonesië ge schonken motorboot blijkt door de Indone sische douane te zijn misbruikt als toeris tenvaartuig. Het vaartuig is thans voor grote reparaties naar de haven van La- boean Banten op West-Java gebracht. Het heeft zeven maanden geduurd voor men erachter kwam waar de boot gebleven was. HOOGERHEIDE Op een niet bevei ligde spoorwegovergang hij „De Kraaien- berg” (gemeente Hoogerheide) is maandag middag een vrachtauto, bestuurd door de 36-jarige P. Hamers uit Tilburg, door de sneltrein Goes-Bergen op Zoom geraakt. De bestuurder had de trein te laat opge merkt. H(j gaf vol gas, waardoor het trein stel alleen nog tegen de achterzijde van de vrachtauto botste De partijen van de progressieve combi natie hebben volgens de P.v.d.A.-fractie- leider het onvermijdelijke van een aan zienlijke verzwaring van de belastingdruk tijdig onderkend. Ze hebben het aan de kiezers voorgelegd. Dat het kabinet-Bies- heuvel ten lange leste de juistheid van dit standpunt erkent is winst. Het getuigt echter van weinig politieke moed, dat ook nu nog de zaken rooskleuriger worden voorgesteld dan ze zijn. Het kabinet doet thans weer beloften over belastingverla gingen in 1973, waarvan nu reeds aan toonbaar is, dat ze niet zullen kunnen worden nagekomen. De wagen werd ongeveer 50 meter mee gesleurd en toen in een sloot langs de spoorlijn geslingerd. De trein kwam 600 meter verder tot stilstand. De chauffeur werd met een shock naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht De trein had een half uur vertraging. Volgens DE WAARHEID staan de plannen van de regering in het teken van de sociale afbraak. „Het kabinet- Biesheuvel wakkert als een blaasbalg de bestaande inflatie verder aan.” ring te leggen in de sfeer van de vermo gens- en de hogere inkomens. Dat zou ook een rechtvaardige verdeling van de lasten ten goede komen. Vervolgens zegt de heer Den Uyl zieh te verzetten tegen de beperkingen op het gebied van cultuur en welzijn, De aange- kondigde bezuinigingen en bevriezingen op deze gebieden, evenals de door hem ge constateerde verslechteringen voor het be- roeps-onderwijs en de vertraging van de scholenbouw, zijn naar het oordeel van de socialistische fractieleider een uiting van een mentaliteit, die de verantwoordelijk heid van de overheid voor het welzjjn miskent. Uit het slinkende aantal aanvragen om subsidie voor nieuwe industriële vestigin gen buiten de randstad blijkt de economi sche teruggang. Nergens toont de regering snel te willen helpen. De P.v.d.A., zo voert de heer Den Uyl verder aan, is zich bewust, dat als zij nu regeringspartij zou zijn, zij in de achtergelaten financiële chaos in de eerste plaats het puin zou moeten ruimen, daarom verzet deze partij zich niet tegen verzwaring van de belas tingdruk maar wel tegen de eenzijdige manier waarop dit volgens haar gebeurt. Onder de kop „Geen radicale in greep", schrijft DE GELDERLANDER. gen. de welvaart eerlijker te verdelen en de mensen meer zeggenschap in eigen zaken te geven. Alle economische wolven rennen te gelijk het bos uit. Bij haar poging vat te krijgen op de ontwikkelingen is het kabinet-Biesheuvel doende met de blo te hand een gladde naling te grijpen in een vat met gelei. Met name de prijs ontwikkeling lijkt een zorgelijke zaak als van de verwachte 7 percent al 2 percent automatisch voortvloeien uit maatregelen. Tot de sterke punten in het beleid rekent het blad de woningbouw alsme de de bestrijding van watervervuiling en luchtverontreiniging. rijksarchief documentatie kunsthistori- Den aan Het FINANCIEEL DAGBLAD komt tot de conclusie, dat de ingediende begroting teleurstellend is omdat ze niet adequaat is aan de kwalen van onze economie AMSTERDAM (Gem. Un.) Geslaagd voor het kandidaatsexamen economie H. T. M. Schilte, Aerdenhout. I l 1 i COU- allen 1 kit va: Ne mi ku he le\ J de aa sti de he en vo sti m< all on ge na he nu ’s va ha he de va ge Ti hj vr za ke de ge Vc m le ze d; re d< di ni w SI hi BI k di ei ei h h n ji n bi g v e r AMSTERDAM. Voor het gerechtshof fn Amsterdam is maandagochtend het appèl behandeld dat de gemeente Am sterdam heeft aangetekend tegen het von nis van de rechtbank van 16 juni 1970 waarin werd bepaald dat Amsterdam an derhalf miljoen gulden moet betalen aan twee woningbouwverenigingen als schade vergoeding voor de overstromingsramp die Tuindorp Oostzaan op 14 januari 1960 heeft getroffen. Het regeringsprogramma maakt geen geweldige indruk. Het grijpt niet radi caal in de ruïneuze erfenis die de liberaal Witteveen dit kabinet heeft nagelaten. Het zit voor het blok Er is wel één miljard bezuinigd maar dit zet nauwelijks zoden aan de dijk. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt dat met een loonsverhoging van negen tot tien percent in het gunstigste geval achter de prijsstijgingen wordt aange sjokt. Daarom is het tijd over de hele linie een forse loonsverhoging af te dwingen. De werkende mensen verke ren in de positie om de regerinqsplan- nen te verijdelen. Bij het belasting innen is de wetteloosheid tot methode verheven. De wiebeltax, die bestemd heette te zijn voor inflatiebestrijding. wordt onwettig gebruikt voor het fi nancieren van regeringsuitgaven De verhoging van de bewapeningsuifgaven is onaanvaardbaar. Het kabinet belijdt slechts lippendienst aan vrede en ont spanning. Plechtig wordt vreuade ver kondigd over de Berlijn-regeling maar de regering stuurt zelf een tankbatal- jon naar West-Duitsland bij wijze van DEN HAAG. Waarom stuit de Haag se recherche bij het onderzoek naar de opzienbarende Haagse kunstroof in de flat van mevr. F. Steunebrink-Van Delft op de namen van bekende Hagenaars als een zakenman in de rosse Geleenstraat, een handelaar in onroerend goed en Henri Jansen, die enige weken terug bij een vechtpartij met zwaarden aan de Kaag om het leven werd gebracht? Hebben deze drie personen, die goede bekenden zouden zijn van de zoon van mevrouw Steune- brink, iets met de diefstal te maken óf heeft het toeval toegeslagen? museum de meest markante figuren uit de vaderlandse politiek zijn. Uit de boot vielen De Jong. Roolvink, Witteveen, Luns en mej. Klompé. Als we de bemanning van het schip be kijken lijkt ons muiterij niet uitge sloten. Na een dijkdoorbraak bij zijkanaal H van het Noordzeekanaal kwamen 264 wo ningen van de Algemene Woningbouwver eniging en de rooms-katholieke woning bouwvereniging „Het Oosten” in het Am sterdamse Tuindorp onder water te staan. Een deskundige die kort na de ramp een rapport over de oorzaken opstelde, weet de ramp aan een samenloop van vier factoren. Mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello, de raadsman van de gemeen te Amsterdam, wees tijdens zijn pleidooi op dit rapport en was van mening dat de rechtbank zijn vonnis niet had gestoeld op enig technisch advies dat erop had kun nen wijzen dat de gemeente schuld trof. De definitieve dekking van een belang rijk deel der uitgaven wordt immers ver schoven naar 1973. Na het laten vallen van verkiezingsprogram en regeerakkoord is het zeer moeilijk vertrouwen te hebben in het woord van deze regeerders. De heer Den Uyl heeft bezwaar tegen de voorgestelde veelheid van verhogingen van verbruiksbelastingen en van tarieven van overheidsdiensten. Dat is geen bijdra ge tot doorbreking van de loon- en prijs- spiraal. Het zou juister zijn, zo meende hij, een groter deel van de lastenverzwa- ARNHEM De politie heeft maandag drie Amsterdammers betrapt, die in een winkel in „Het Dorp” hadden ingebroken. Op het moment dat twee van hen de winkel uitkwamen arriveerde de gewaar schuwde politie. Eén van beide mannen wist zich los te rukken, maar na enkele schoten in de lucht gaf hij zich over. De derde wiste zich uit de voeten te maken, maar kon even later worden aangehouden. De heer Van de Watering kwam alleen al tot deze conclusie na het bestuderen van de foto’s die de Haagse recherche hem had voorgelegd. Het aan Rembrandt toegeschreven zelfportret is bij het rijks- bureau onbekend. Het aan Jan Steen toe geschreven doek staat wel in de registers van het bureau, maar is gemaakt door Richard Brakenburgh, een Haarlemse schilder die tussen 1605 en 1702 doeken in het genre van Jan Steen maakte. De P.v.d.A. verzet zich niet tegen een kritisch bezien van de ontwikkelingen, aldus de heer Den Uyl, zij keert zich echter wel tegen een beleid dat wel aan defensie doch niet aan het welzijn priori teit geeft. De P.v.d.A.-fractievoorzitter kondigde voorstellen aan om daarin ver andering te brengen. Troonrede en miljardennota falen als beleidsplan, om de inflatie terug te drin- Hij vroeg om een nader onderzoek. Vol gens de raadsman van de twee woning bouwverenigingen mr. J. M. Broelmann, waren de aanwezigheid van een waterlei dingbuis in de dijk en damschotten van Invloed op de doorbraak geweest. Volgens hem lag de verantwoordelijkheid voor deze situatie volledig bij de gemeente, al imp volgens het deskundige rap- ilijkerwijs niet te voorzien ge- De vraag is echter of de oppositie een beter alternatief heeft. We kunnen ons dat nauwelijks voorstellen tenzb die wezenlijk zou ingrijpen door bij voorbeeld wel aan de fatale loonstij gingen en de daarmee gepaard «aande prijsstijgingen een halt toe te roepen. De verhoging van schoolgelden en het laten betalen van schoolgeld voor leer plichtigen, zal de neiging om arbeiders kinderen verder te laten leren niet be vorderen, Het is afremmen van de onder- wijsdemocratisering. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat de regering on der druk van de vele protesten reeds heeft afgezien van de in het regeerak koord overeengekomen verhoging van kleutergelden. Het is onaanvaardbaar dat de defensie-uitgaven aanzienlijk worden opgevoerd, terwijl de gemeentelijke inves teringen worden bevroren op het peil van 1969, de opvoering van de woning-produk- tie is onvoldoende en wordt niet veilig gesteld, de klasse-grootte bij het basis onderwijs wordt niet verlaagd: geen maatregelen worden genomen om de drei gende werkloosheid in het noorden en in Limburg te voorkomen. Zij had daarmee de ernst van de situatie onderstreept, waardoor het haar mogelijk was geworden met meer klem aan te dringen op matiging in de loon- en prijspolitiek. Nu maakt zij een fatalistische indruk. Zo van: wij zouden wel meer willen doen aan col lectieve voorzieningen maar dat gaat helaas niet. En verder moeten wij maar zien, hoe de wal van de werk loosheid het schip van de inflatie keert. De bittere pil, die het kabinet ons laat slikken, smaakte te bitterder, omdat onze medicijnmannen genezing van de kwaal niet in uitzicht stellen. De regering heeft te weinig ingegre pen in de structurele expansie der uitgaven die sedert het kabinet-Cals is ingezet. In de huidige situatie werkt de begroting nog sterk inflatoir omda’ nog een bedrag van 350 miljoen infla toir gefinancierd moet worden. De regering had de burgers eerlijke- en duidelijker de noodsituatie vooi ogen moeten stellen Daaruit had ze een argument kunnen putten voor een drastischer afremmen. Ze doet dit niet wellicht uit politiek lijfsbehoud. Ze is De waarnemend voorzitter van de K.V.P.-fractie Andriessen zegt dat de aan- gekondigde ingrepen pijnlijk zijn. Ondui delijk is echter nog hoe de verzwaring van lasten over de onderscheiden maat schappelijke groepen is verdeeld. De be oordeling zal vooral vanuit evenredige lastenverdeling geschieden. Een aantal maatregelen is nog te weinig uitgewerkt voor een standpuntbepaling. Dit geldt on der meer de verhoging van de schoolgel den, bij de uitwerking waarvan met de draagkracht rekening dient te worden ge houden. Verheugend is dat de verhoging van het kleuterschoolgeld van de baan is. Zoals bekend voorzag het planbureau voor dit jaar een prijsstijging van 6,5 pet. en een loonstijging van 14 pet. Voor 1972 is het percentage reële loonverbetering Ook „Madame Tussaud" in Amster dam heeft zich aangepast aan de nieuwe politieke situatie. In de boot genomen werden de heren Veringa, Udink, Biesheuvel, Schmelzer, Drees jr., Geertsema, Den Uyl en Van Mier- lo. Dit zouden volgens het beelden- „De Rembrandt, Potter en Hobbema stammen zelfs niet uit de 17de eeuw, er bestaan stylistisch geen overeenkomsten. De makers van deze schilderijen hebben zeker enige generaties later geleefd”, al dus de heer Van de Watering. Hij ver werpt de verklaringen die prof. dr. W. Vogelsang en de heer Gratama, de voor malige directeur van het Frans Hals museum Haarlem, in '36 hebben afgegeven over de echtheid van de schilderijen. Vol gens hem is het ook ónmogelijk de doe ken in Nederland te verhandelen. becijferd op 4. Dat is 1 pet. meer dan In het afgelopen jaar, waarin de loonmati ging zijn effect deed gelden. De belasting druk loopt volgend jaar op van 28,9 tot 29,7 pet. De inflatie-conectie zorgt ervoor dat de loon- en inkomstenbelasting met 0,3% gemiddeld minder stijgt, dan gebeurd zou zijn als het door de welvaart te veel geïnde belastingbedrag niet voor 80 pet. zou worden teruggegeven en alleen de wiebeltax (loon- en inkomsten-, vennoot schapsbelasting) met 5 pet. verhoging in de tarieven van 1972 zou hebben doorge werkt. De sociale premiedruk zal in 1972 van 17,6 tot 18,4 oplopen. De groei van de produktiviteit loopt terug van 5 naar 3 pet. en de bedrijfsin vesteringen nemen met 5 pet. af. Het laatste cijfer is geflatteerd, omdat daarin de vliegtuiginvesteringen die vorig jaar zo’n grote rol speelden, niet meer meetel len. Haalt men dat vliegtuigeffect eruit, dan lopen de bedrijfsinvesteringen maar hoogstens 2 pet. terug. De particuliere consumptiegroei blijft nog 4,5 pet., omdat de reële loonstijging niet wordt aangetast door prijsstijgingen, waartegen de vakbe weging zich heeft Ingedekt door middel van indexclausules. Over de overloop van de lonen van 1972 naar 1973 zegt het planbureau dat die 3,5 pet. zal worden. Dat betekent een extra overloop van 2 pet., die nogal tegenvalt. Het dagblad voor de Zaanstreek DE TYPHOON beschouwt de Troonrede als een welwillend zondagsschooltrac- taatje vergeleken bij de harde feiten van de miljardennota. HET PAROOL meent dat de inflatie al zo ver is doorgeziekt dat er geen aan de Kneuterdijk gekweekt kruid meer tegen gewassen is. Die kwaal is niet meer via de begro- tingspolitiek hetzelfde geldt voor de monetaire politiek onder controle te krijgen. Daarvoor zal het moeten ko men van matiging aan het loon- en prijsfront zelf. Het kabinet-Biesheuvel heeft daar de werkgevers en werk nemers de door hen zo fel begeerde vrijheid gegeven. Men kan slechts hopen dat zij bereid en in staat zijn ook de bijbehorende verantwoordelijk heid te dragen, aldus het parool. Het feit dat het nieuwe kabinet streeft naar een redelijk evenwicht tussen middelen en bestedingen kan op zichzelf geen reden zijn voor bijzonde re politieke verontrusting of voor het opplakken van etiketten als „conserva tief" of woorden van gelijke strekking. Verontrusting over politiek conserva tisme zou op zijn plaats zijn als de regering systematisch voor een beleid zou kiezen dat toch al achtergestelde en kwetsbare groepen extra-zware las ten laat dragen, en dat beschermend zou werken voon hen die zich toch al aan de meet zonnige zijde van de samenleving bevinden. Deze troonrede bevat daarvoor geen duidelijke aanwij zingen en het kabinet-Biesheuvel heeft dus recht ov het voordeel van de twijfel. Enige twijfel is er wel, want de Troonrede is vrijwel in ieder opzicht erg vaag. Wat achter die vaagheid schuil gaat zal nog nader moeten blij ken. DE TIJD schrijft: Hoe knap minister Nelissen zijn za ken ook zal verdedigen, hij blijft voor de verwezenlijking van zijn doeleinden aangewezen op vreemde machten bui ten het parlement zo goed als zijn voorganger: namelijk de wil tot mati ging van werkgevers en werknemers op het front van lonen en prijzen. De rem op lonen en prijzen is weggehaald Voor de beteugeling van de spiraal rest nu slechts het overleg. Maar dat eist een voortdurend behaaglijk klimaat een willige vakbeweging, die wilde ac ties weet te dempen en werkgevers wier individuele knieën niet zwakker zijn dan die van de vakbeweging Het kabinet beschikt op deze manier over geen andere rem dan de noodrem Een gevaarlijk middel.” Over de sociale premies voor 1972 zegt het planbureau, dat de premie werkloos heidswet zowel voor werkgevers als voor werknemers onveranderd blijft gehand haafd op 0,5 pet. De premie ziektewet blijft voor werknemers 1,2 en voor werk gevers 6,1 pet. Voor de wet arbeidsonge schiktheid (invaliden) loopt de premie voor werknemers van 1,45 pet. op tot 1,5 en voor werkgevers «an 4.15 tot 4.2 pet. De AWBZ-premie (bijzondere ziektekos ten) drukt uitsluitend op de werkgevers en stijgt van 1.6 tot 2 pet. in 1972. De AOW-premie (ouderdomspensioen) loopt voor werknemers op van 11.4 tot 11.8 pet., de AWW-premie (weduwen- en wezenpensioen vermindert voor werkge vers van 2 tot 1.8 pet. NRC Handelsblad merkt op: In feite is het verschil tussen alle verkiezingsprogramma’s en wat net ka binet-Biesheuvel nu voorstelt groter dan het verschil tussen de verkiezings programma’s onderling was. Als er sinds de verkiezingen van 28 anril, ja zelfs sinds hei regeerakkoord van 18 juni, al zo veel veranderd is wat kunnen we dan wel in de komende vier, vijf maanden verwachten7 De kwestie is dat de loon- prijsstijging een autonoom gegeven geworden is dat zich vrijwel geheel onttrekt aan de beïnvloeding van politici, laat staan van de kiezers In elk geval laai zij de oppositie weinig ruimte voor het pone ren van geloofwaardige alternatieven Dat voorspelt niet veel goeds voor de ontwikkeling van de democratie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In 1972 stijgen de prij zen met 7 pet. Maar we krijgen 4 pet. meer in het loonzakje. In de bedrijven loopt de loonsom per werknemer op met 13,5 pet. Er komen 15.000 werklozen bij, zodat het totaal stijgt tot 80.000. Dat is 2 pet. van de beroepsbevolking. Die stijging is kleiner dan verwacht zou mogen wor den. De beroepsbevolking zal niet meer zo sterk groeien, o.m. door verlenging van de leerplichtige leeftijd. De werkgelegenheid bij de overheid wordt met 7000 man uitgebreid. Dat is ongeveer 1 pet. Bij het bedrijfsleven zal de werkgelegenheid per saldo maar met enkele duizenden arbeids plaatsen toenemen. Dit zjjn enkele hoofdpunten uit de prognoses van het Centraal Plan Bureau in de zogeheten „macro-economische verkenning”, zoals die tegelijk met de miljoenennota Is ver schenen. Volgens de „HAAGSCHE RANT” geven wij met zijn structureel te veel uit. De rege ring had daarom iets in de orde van grootte van 1 miljard gulden meer moeten bezuinigen dan zij deed. Op deze en nog veel meer vragen zoekt de Haagse recherche op dit moment een passend antwoord. Terwijl steeds meer raadsels en verwikkelingen de onlossing van de roof in de weg lijken te staan, probeert de Haagse recherche in contact te komen met drs. H. L. Steunebrink. de zoon, die sinds kort in Zwitserland woont en nu in Oostenrijk zou verblijven. De vier „meesters”, die vorige week in de flat aan de Van Alkemadelaan werden gestolen, zijn overigens géén miljoenen waard. Ze zijn volgens de heer W. L. van de Watering, documentatie-assistent van het rijksarchief voor sche documentatie in Den Haag ten onrechte toegeschreven aan Rem brandt, Potter, Hobbema en Steen. ..Als ik moet kiezen tussen de kwalificaties „uit de school van” en „vals”, verklaarde de heer Van de Watering maandagmiddag, „dan kies ik voor de laatste”. V.V.D.-fractievoorzitter Wiegel heeft ook op bepaalde onderdelen kritiek: „Over de voorgestelde verhoging van de wiebeltax heb ik mijn twijfels. Dat geldt ook voor de overschrijding in 1972 van de grens voor de uitgavenstijging die in het regeerakkoord was overeengekomen". Ook ontbreekt tot zijn verbazing in de miljoe nennota een duidelijke opsomming van wat het kabinet bezuinigd heeft. „Over dit alles zullen wij de regering nog aan de tand voelen.” daarom niet vertrouwenwekkend, om dat ze onvoldoende politieke moed toont. De Nederlandse economie kenmerkt zich door inflatie, overbesteding en de dreiging van werkloosheid. Het kabinet opent geen wezenlijk uitzicht op het over winnen van de inflatie. Het rekent nu al in zijn beleid met een verdere prijsstij ging in 1972 van 7 pet. Het komt met een verzwaring van de belastingdruk, die ver uit gaat boven wat de confessionele par tijen in hun urgentie-program aan de kiezers hebben voorgehouden en die nog verder afwijkt van hetgeen in het zoge noemde regeer-akkoord van die partijen met V.V.D. en DS’70 is overeengekomen. „knieval voor de diehards” in Bonn en Washington. De tijd is rijp voor een andere koers, gericht op staatkundige neutraliteit, die en politiek en econo misch aan de werkelijke Nederlandse belangen beantwoordt. Voor de wer kers kan slechts het parool gelden van versterkte en eensgezinde oppositie te gen de plannen van het kabinet Het FINANCIEEL ECONOMISCH MAGAZINE vindt de begrotingsstuk ken verbijsterend „Men moet dit kabinet toegeven dat het een van de meest briljante finan cieel-economische analyses heeft ge schreven die wij ooit van een kabinet gelezen heboen Er is helaas één ding dat ontbreekt Een beleid. Van dit kabinet had eerwacht mogen worden dat het een begroting had opgesteld die zou uitgaar van sanering van over heidsuit gaven en van in flatieb estri j ding. Daar is nauwelijks iets van te rechtgekomen."

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2