MORGEN BREZJNEV Onrust in van Parlementsverkiezingen in Denemarken Orleans gevangenis New de postgiro dak makkelijk! Ook Pompidou gaat niet naar feest van de sjah fen Relatie op dieptepunt na agitatie Milde Troonrede crisissituatie Op kunstbenen Opnieuw rust naar top van Mont Blanc aan oevers Suezkanaal achtergrond in Weer strijd om Tokio’s tweede JOEGOSLAVIË VERWACHT luchthaven n benzinevoorraad La Suisse”: van in Cambodja verloren Nieuw geval cholera in Parijs Champagne duurder „Festiviteiten der tragische clowns” Grootste deel van de postgiro heeft al meer dan 2 miljoen rekeninghouders U bóft als u van vis houdt. J)enem 3 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 Geen duimbreed O (Van onze redacteur in Kopenhagen) Jonge kiezers Wfk-: Wonderkind Krag wSINoordzeer: rHjörrin^ Frederikshovï SuitSÏanp^ WIJTING LEKKERBEKJES OM TE WATERTANDEN 2 Vis houdt fit4 RKEN: f^Srendbli W-CtFC?*? «Z'TT Fatale vergissing KOPENHAGEN Vandaag trekken de Denen ter stembus en zal worden beslist over het lot van de huidige coalitieregering onder pre mier Hilmar Baunsgaard. 3 febrauri 1968 werd duidelijk dat er een einde was gekomen aan het socialistische bewind in Denemarken. Premier Jens-Otto Krag, die nu overigens weer een goede kans heeft, moest ver trekken en een coalitie bestaande uit sociale liberalen, gematigde libe ralen en conservatieven nam het heft in handen. Premier werd de in 1920 geboren Hilmar Baunsgaard met de slogan: „Welvaart voor ieder een”. Zichzelf daarbij omschrijvend als de nieuwe radicaal. JUTLAND 3 yngkobingAarhu. ^eeland: Eenling ADVERTENTIES ADVERTENTIE (Van onze redacteui in Jeruzalem) VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWV 100 tSkager Rak: -^'nholF irpc— ^ALANO ■ALSTERj ■B Het wonderkind van de Deense poli tiek, zoals Krag wel wordt genoemd, (Van onze redactrice in Wenen) BELGRADO Joegoslavië ver wacht morgen het bezoek van de Rus sische partijleider Breznjev, waar mee beide landen voor het eerst sinds de Russische invasie in Tsjecho- Slowakije weer contact op hoog ni veau met elkaar opnemen. Deze reis valt midden in een periode, waarin Ingestort. In de Indiase staa Bombay is een honderd jaar oud, vier verdiepingen tel lend gebouw ingestort Daarbij hebben zeker 22 mensen het leven verloren. Ze ventien personen raakten gewond. werd op 33-jarige leeftijd al minister, een primeur in de Deense parlementai re geschiedenis. Uit zijn recente redevoeringen en uit de commentaren in de Joegoslavische pers blijkt evenwel, dat Tito niet bereid is ook maar een duimbreed toe te geven. In Belgrado verwacht men dat Tito zijn één miljard gulden, dat nu tot het dubbele is gegroeid. De buitenlandse schulden zijn van 4 miljard naar 9 miljard geklommen, tot ieders verwon dering, en een heet hangijzer is dat de belastingen vrijwel zijn verdubbeld ge durende deze jaren van besnoeiingspo- litiek. Arrestaties. President Kaoenda van Zam bia heeft zeker tien leiders van de op positie laten arresteren. Onder hen is echter niet Simon Kapwepwe, de gewe zen vice-president die een maand gele den het regime van Kaoenda de rug toe keerde en leider van de oppositie werd. hallo, Jisbjei =römö3 De leukste bijdrage in het verkie- zingsdebat werd overigens geleverd door een kandidaat van de Socialisti sche Volkspartij, lector C. H. Frahm. Deze blijft volhouden dat het regelma tig roken van hasjiesj ertoe heeft ge leid, dat hij de meeste politieke proble men in het land zowel als er buiten nu volledig onder de knie heeft. Het zal hem wellicht de stemmen van een paar doorgetripte vogels opleveren, zo neemt men aan in Denemarken, maar de verkiezingsuitslag blijft vooralsnog in nevelen gehuld. Niets van dit alles kon worden ver wezenlijkt onder pressie van de twee andere coalitiepartners en men rekent erop, dat de mensen die toen voor Baunsgaard stemden zich geen tweede keer aan deze steen zullen stoten. redelijk overwicht heeft in het parle ment. De regering beschikt namelijk over 98 zetels van de in totaal 171, een ongewone situatie in Denemarken, waar men doorgans met minderheids regeringen of wankele coalities door het politieke leven moet. Blijft de vraag wat de jonge kiezers gaan doen, die in 1968 Baunsgaard aan een uniek aantal van vijftien winstze- tels hielpen, verkregen door anti-NA- VO-politiek, anti-EEG-politiek, het ei sen van diplomatieke erkenning van Hanoi en meer van dergelijke radicale slogans. Niettemin heeft bij het annuleren van zijn aanvankelijke aanvaarding van de invitatie toch vermoedelijk ook het feit wel meegesproken, dat hij zich als staats hoofd uit de club der grote vier niet als eenling in het mondaine feestgeroes wilde mengen. Dat feestgeroes is overigens opnieuw in een wat minder zonnig daglicht gekomen, nadat de Zwitserse krant „La Suisse” enkele dagen geleden in een genadeloos artikel van „de festiviteiten der tragische clowns” heeft gesproken. Net als zijn andere collega’s-staats- hoofden is president Pompidou nu blijk baar tot de conclusie gekomen dat zijn persoonlijke aanzien bij de Oosterse praal van het komende Perzische hoffeest wei nig te winnen zou hebben. JERUZALEM De rust aan het Suez kanaal is teruggekeerd en de spanning is afgenomen. Zowel de Israëliërs als de Egyptenaren hebben alle mogeljjke moeite gedaan om een uitbreiding yan de strijd te vermijden. conservatieve en militaire kringen niet zeer welkom schijnt te zijn. Als er wer kelijk rekening zal worden gehouden met wat „ons volk” in dit opzicht wil, zal de regering ook de nogal ingrijpende advie zen van de oppositie au sérieux moeten nemen en kan er op het gebied van een vernieuwde defensiepolitiek heel wat uit de bus komen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Na de staatshoofden van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Enge land en ook van Nederland, heeft gisteren de Franse president Georges Pompidou de Sjah van Iran laten weten, dat hij op 14 en 15 oktober niet aanwezig zal zijn op het geldverslindende feest ter ere van de 2500ste verjaardag van diens keizerrijk. De Franse premier Chaban-Delmas zal de wederzijdse relatie opnieuw op een dieptepunt is beland. De oorzaak daarvan is de ondergrondse Russische agitatie tegen het regime van Tito en de publiciteitscampagne van de Oosteuropese satellietlanden tegen de vor ming van een pro-Chinees, anti-Russisch blok (waaronder Joegoslavië) op de Bal kan. 1 kg wijtingfilets, 80 gr bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet. De wijtingfiIets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk PARIJS (AFP). In de omgeving van Parijs is een geval van cholera geconsta teerd bij een man die uit Kameroen kwam. Een riskante noot ontbreekt dan ook niet bij dit bezoek, temeer daar de sym pathie van het Joegoslavische volk voor de Sovjet-Unie in de loop der jaren is geslonken naarmate de bedreiging van die kant groeide. Onderwerpen van gesprek zijn op bila teraal gebied de Russische houding in het conflict tussen Joegoslavië en Bulgarije over Macedonië en eventuele economische hulp van de Russen aan Joegoslavië. Op het gebied van de internationale politiek staat bovenaan op de agenda de groeiende invloed van de Volksrepubliek China ver der het Midden-Oosten, de Balkanpolitiek en de toestand in Europa met betrekking tot de geplande Europese veiligheidsconfe- rentie. Het meest explosieve onderwerp vormt zonder twijfel de eis van de Rus sen, die ze al in juni van dit jaar in een nota aan Tito zouden hebben geformu leerd. Deze eis zou militaire faciliteiten behelzen voor het Warschau-pact, te we ten het gebruik van de haven in de Sloweense stad Koper, het gebruik van het vliegveld op het eiland Krk in de Adriatische Zee en een vrije luchtcorridor plus dito autoweg van Hongarije naar de Adriatische Zee. en dan goudbruin bakken in dampen de slaolie of frituurvet. Warm opdienen. Kostelijkl NARITA (Reuter) Gisteren z(jn op nieuw gevechten geleverd op de plaats waar Tokio’s tweede internationale lucht haven wordt aangelegd. De politie arresteerde negentig studenten. Twee studenten en 21 politiemannen raak ten gewond. Ongeveer 700 betogers, van wie velen brandbommen bij zich hadden, staken de slaapverblijven in brand van de arbeiders die aan de nieuwe luchthaven werken. Ook werden barricaden opgeworpen. De politie verdreef de betogers met traangas. Voorts houdt de Troonrede zich bezig met interne vraagstukken als woning bouw, wijkverbetering in de steden, ver keer en vervoer, planologie, milieuhygië ne, onderwijs, gastarbeiders, grondwets herziening en koninkrijksverhoudingen. Over al deze onderwerpen worden maat regelen of nota’s in het vooruitzicht ge steld. De middenmoot van de Troonrede is gewijd aan het vraagstuk van de prijs- en loonpolitiek en de overheidsuitgaven, waarbij fiscale maatregelen als duurdere benzine, belasting op frisdranken, verho ging van vermogens- en inkomstenbelas ting en andere verzwaringen van de be lastingdruk nauwelijks nieuws kunnen worden genoemd. Wat de vrees voor een stijging van de werkloosheid betreft, is de regering nog niet over de rode streep die „werkloosheid” onderscheidt van „ont spanning op de arbeidsmarkt.” Deze „ontspanning” zal zich volgens de Troonrede in 1972 voortzetten. Het is mogelijk dat de volgende Troonrede over „het spook der werkloosheid” spreekt in plaats van over „ontspanning”, maar voorlopig lijkt het erop dat het af nemen van de werkgelegenheid voor bepaalde groepen en in bepaalde gebieden de rege ring nog geen enkele bezorgdheid inboe zemt. Wat de regering al evenmin zorgen baart, is de hachelijke positie van de krantenbedrijven in Nederland, want zij rept er met geen woord over en daaruit kan worden geconcludeerd dat zij zich nog niet bezonnen heeft op de mogelijk heid om met overheidsgeld een verdere vermagering van de „Koningin der Aarde” tegen te gaan. Vorige week zijn al enkele gevallen van de besmettelijke ziekte in Frankrijk ge- contateerd en ter kennis van de wereld gezondheidsorganisatie gebracht. Deze ge vallen betroffen personen, die na een va kantie uit Spanje terugkeerden. Het Deense overkoepelende orgaan van vakbonden wijst op het groeiende probleem van de werkloosheid, een zaak die de premier aan den lijve ondervond, toen hij onlangs door een paar bouwvakkers bijna werd gedwon gen op de vuist te gaan. Ondanks alles kan worden vastgesteld dat premier Baunsgaard vrij populair is en een Dit is de Britse schrijver Norman Croucher die op twee kunstbenen de hoogste bergtop van Europa de Mont Blanc heeft beklommen. De 31-jarige Croucher verloor beide benen toen hij 21 jaar was bij een treinongeluk. Ze werden tot onder de knie geampu teerd. Vastberaden begon de Brit te oefenen om opnieuw te leren lopen. Zo maakte hij wandeltochten van honderden kilometers. Ook bergklim- men stond op zijn oefenprogramma, waardoor hij tenslotte zo goed als normaal heeft leren lopen. Croucher kreeg de smaak te pakken wat resul teerde in de beklimming van de Mont Blanc. „Ik wil mijn lotgenoten duide lijk maken dat ze niet bij de pakken hoeven neer te zitten”, aldus Crou cher na zijn beklimming die vijf dagen heeft geduurd. Russische gast zal herinneren aan het gemeenschappelijke communiqué na het vorige bezoek van Breznjev in 1962. Daar in stond dat zij eikaars territoriale inte griteit zouden respecteren en wederzijdse gelijkgerechtigdheid en niet-inmenging in interne aangelegenheden zouden garande ren. Dat communiqué betekende in feite een hernieuwing van de zogenaamde „de claratie van Belgrado” van 1955 met de zelfde inhoud, die in 1956 in de „declara tie van Moskou” op partijniveau werd bevestigd. Maar de toen gegarandeerde principes zijn lijnrecht in tegenspraak met die van de beperkte soevereiniteit in de zogenaamde „Breznjev-doctrine” waar mee Moskou sinds de invasie in Tsjecho- Slowakije pleegt te opereren. In 1962 evenwel bestond er tussen de Sovjet-Unie en Joegslavië nog geen me ningsverschil over de politiek ten aanzien van China. In de afgelopen maanden heeft Breznjev herhaaldelijk met een in vasie gedreigd wanneer de banden met Peking van Joegoslavië en de andere twee rebelse landen op de Balkan al te vriend schappelijk zouden worden. Na het spectaculaire bezoek van presi dent Nixon aan Joegoslavië in oktober 1970 is het voor de Russen een erezaak om van deze visite een niet minder groot se aangelegenheid te maken. Zij schatten dat op zijn minst vijftig percent van de Joegoslaven althans in hun hart met het vaderland van de revolutie sympathiseren. Ze schijnen op navenant enthousiasme bij de begroeting te rekenen. Voor kenners van het land lijkt dit een fatale vergissing van hetzelfde soort als in de zomer van 1968 in Tsjecho-Slowakije. Ook toen seinde de Russische diplomatie ke vertegenwoordiging een naar later bleek véél te optimistische schatting over de sympathie voor de Sovjet-Unie naar huis. Het kabinet-Krag struikelde over een wetsvoorstel, dat maatregelen voor de belastinghervorming en afremming van de voortschrijdende inflatie be helsde. De premier zag zich gedwongen de stembussen van zolder te halen en zowel de opkomst van de stemgerech tigden als de uitslag was een nare verrassing voor hem. Ruim negentig percent van de in totaal 3,2 miljoen kiezers kwamen toen opdagen en dienden het kabinet-Krag de doodsteek toe. Terwijl Jens-Otto Krag de ontslagaanvrage ging zitten formuleren, kwamen de drie grootste oppositiepartijen verrassend snel tot overeenstemming. De gebundelde oppo sitie vormde een coalitiekabinet, dat een einde maakte aan het veertienjari ge socialistische bewind en Krag trok zich terug in het oppositionele verdom hoekje. Toen het kabinet-Baunsgaard orde op zaken ging stellen, was er een tekort op de betalingsbalans van rond Rierverbruik Het bierverbruik in West- Duitsland heeft in 1970 een nieuw record bereikt 139 liter per hoofd van de be volking. Dit is 47 percent meer dan in 1960, toen het verbruik 95 liter per Westduitser was. TOKIO (Reuter en AFP) De voorzit ter van de Japanse boeddhistische opposi tiepartij „Komeito”, Yoshikatsu Takeiri, is gisteren door een 29-jarige man neerge stoken toen hij in de buitenwijk Shinjuku van Tokio uit zijn auto stapte. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De wond zou niet ernstig zijn. De dader is gearresteerd. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag. NEW ORLEANS (AFP en AP). In een gevangenis in de Amerikaanse stad New Orleans, waar 900 mensen gevangen zitten, hebben zich gisteravond incidenten voor gedaan. De gedetineerden staken matras sen in brand. EPERNAY (AP). Namens het verbond van champagne-fabrikanten is in de Fran se plaats Epernay bekend gemaakt, dat de prijs van de champagnedruiven is gestegen tot 5.415 frank per kilo, dat is elf percent meer dan verleden jaar. De reden is een tekort aan druiven, die veroorzaakt is door slechte weersomstan digheden Hersens! ^"leiding® Een come-back van Krag kan na de verkiezingen niet worden uitgesloten. De laatste opinieonderzoeken h ebben Baunsgaard een twee percents voor sprong voorspeld en dat het een drama in percenten wordt, staat vrijwel vast. Verwacht wordt, dat het de kleine partijtjes zullen zijn, die net de zetel- drempel overschrijden om van door slaand gewicht te worden in een coali tievorming. Voor de kiezers is het een beetje omzien in wrok. Op 6 februari 1968 presenteerde premier Baunsgaard een regeringsprogramma met een serie besnoeiingen om eerst maar eens de staatsuitgaven binnen de perken te gaan houden. Maar van het in balans brengen van de staatsfinanciën is wei nig terechtgekomen. Spoorwj 0 km De Egyptenaren gaven zaterdag na de Israëlische laketaanval op Egyptische stel lingen al te kennen de zaak binnen de perken te willen houden. Ze lieten hun soldaten weer uit te bunkers komen, waar zij zich vrijdag in hadden verschanst, en lieten ze weer zonder helmen rondlopen. De Israëlische pers legde er de nadruk op dat Israel niet tot massale vergelding moest overgaan, maar de zaak politiek moest uitbuiten. Ook aan de woorden van Dayan, dat hij niet verbaasd zou zijn als de vijandelijkheden in november, na de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, hervat zullen worden, moet in dit verband niet te veel betekenis worden gehecht. Allereerst is dit niets nieuws. Israëlische militaire kringen wijzen al enige tijd op deze mogelijkheid. En verder had een in terview. dat zondag in een Israëlisch blad verscheen, waarin Daysn dit vorige week woensdag zei, dus vóór het neerschieten van het transportvliegtuig, al plaatsge vonden. De guerrilla’s beschoten de houders met bazooka’s en 82 mm mortiergranaten van Chinese makelij, nadat zij drie schildwach ten hadden gedood en een burger verwond. In Pnom Penh verwacht men dat de benzine gerantsoeneerd zal worden. Men kan aan de hand van de opmer kingen in de Troonrede en de gegevens van de Miljoenennota gerust stellen, dat Nederland zich in een gevaarlijke econo mische crisissituatie bevindt, die de des kundigen en verantwoordelijken zowel in het overheidsapparaat als in het bedrijfs leven met grote zorg vervult. Deze crisissituatie wordt in de Troonre de niet met harde, realistische woorden aangeduid. De Troonrede is altijd nog een stuk dat bij wijze van proclamatie door de vorstin aan het parlement en dus aan het Nederlandse volk wordt medegedeeld en de formuleringen van dat stuk zijn voorzichtig, mild en van zeer algemene strekking ten aanzien van de werkelijke moeilijkheden. Men moet de Troonrede altijd zorgvuldig lezen, woord voor woord, omdat zij slechts een zwakke en verva gende afspiegeling geeft van de voor naamste problemen en in haar beknopt heid weinig houvast biedt voor degene, die nu eens precies wil weten hoe het met 's lands economie en politiek gesteld is. Als we de verschillende hoofdstukken van het komende regeringsbeleid aan de hand van de Troonrede volgen, dan valt het op dat reeds in de tweede regel van de inleiding het onderwerp „bescherming van het leefmilieu” aan de orde wordt gesteld. Het is de eerste maal dat een Troonrede de problematiek van de milieu hygiëne op één lijn stelt met die van vrede en veiligheid, economie en sociale zaken. Dat betekent ongetwijfeld dat het kabinet doordrongen is van de noodzaak, de hoogste prioriteit aan dit onderwerp te geven en het beschouwt als een onderdeel van het welvaarts- en welstandsprogram- ma, zoals dat in grote lijnen het „crisisbe- leid” bepaalt. Wat de buitenlandse politiek betreft, zegt de Troonrede weinig of niets anders dan dat Nederland zich zal blijven refere ren aan de politiek van de bondgenoten in de NAVO. Dat het V.N.-lidmaatschap van de volksrepubliek China wenselijk is, had niet afzonderlijk vermeld behoeven te worden. De zin „Voor de politieke ont spanning in de wereld acht de regering het onmisbaar dat China gaat deelnemen aan het overleg in de V.N.” had evengoed kunnen luiden: acht de regering van de Verenigde Staten het onmisbaar....” enzovoorts. Voor een klein, vredelievend en kosmopolitisch georiënteerd land als het onze spreekt het immers vanzelf dat het deelneming van alle landen ter we reld aan het internationaal overleg toe juicht. Opmerkelijk is, dat de Troonrede de nadruk legt op de wenselijkheid dat „de Nederlandse defensie-inspanning wordt gedragen door de overtuiging van ons volk”. Zij leidt daarmee onmiskenbaar een poging tot reorganisatie en efficiëntië- ring der defensie in, welke poging diverse WMVWWWvwvvwvvvvwvvvvvvvvwvvwwvvvvvwvvvvwvwvvvvvwvw%/vvvwvvwvvvvvwvvvvuvvvvvvvvvvv Politietroepen hebben de gevangenis omsingeld en de straten in de buurt af gezet. Het is niet bekend of de gevange nen hun cellen hebben kunnen verlaten. De laatste maanden hebben de gevangenen in New Orleans herhaaldelijk geprotes teerd tegen de slechte levensomstandighe den in de gevangenis. Urenlang hing gisteravond boven het complex een wolk van rook van de bran dende matrassen. Sinds lang is de gevangenis een doelwit van kritiek algemeen wordt het com plex overbevolkt en sterk verouderd ge acht. Een nieuw gevangeniscomplex is in aanbouw, maar zal pas over een jaar ge reed zijn Wat de economie betreft, geeft de Troonrede in de eerste plaats uiting aan de wens dat de EEG eensgezind tegenover de rest van de wereld zal optreden. In feite tekent zich bijvoorbeeld ten aanzien van de valuta-crisis de situatie af, dat de Verenigde Staten en de EEG bittere te genstanders worden. Een eensgezinde hou ding zal dan ook geen overbodige luxe zijn, want het wordt steeds duidelijker dat de Europese landen zich slechts door een onverbrekelijke solidariteit afdoende zullen kunnen verdedigen. Intussen is die solidariteit nog geenszins bereikt. Onder linge concurrentie onder druk van de moeilijke economische situatie kenmerkt de verhoudingen in de EEG op het ogen blik sterker dan eensgezindheid naar bui ten. het staatshoofd bij die gelegenheid ver vangen. Het officiële excuus van president Pom pidou luidt, dat in zijn zwaar belaste agenda met ontmoetingen met de Japanse keizer, de Russische partijleider Bresnjev, een officiële Chinese delegatie en nog enkele andere hoge gasten, bij nader in zien een reis naar Iran niet meer viel in te passen. PNOM PENH (AFP) Bij de aanval waarbij guerrilla-strijders bij de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh zeventien benzine-opslagtanks vernietigden, is vijf tig tot vijfenzeventig percent van de Cam bodjaanse benzinevoorraad verloren ge gaan. 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3