School protesteerde Konijnen in schoolgebouw tegen oproep H. L. Th. de Zwart vijfentwintig gedood Onderwijzer wil niet jaar bij PTT-IJmuiden in militaire dienst Bedenkelijke verdeeldheid m kleine bedrijfstak visserij Newport News: geducht wapen UIT DE IJMOND Geen tuchtrechtelijke maatregel na ,Duurt’-ramp VERENIGINGSNIEUWS JUBILARIS MET KWALITEITEN vuile keuken Nieuwe voorzitter Raad van Kerken GEVONDEN Havenberichten Israëliër hielp maar wilde naam Chinees kreeg boete voor Urker producenten willen eigen organisatie Fietser ernstig gewond na aanrijding niet op geven I I I I l I M •bon 5 IJMUTDER COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 V rijwilligheid Kort IJmondnieuws (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN Als tijdig de Coöpe ratieve Producentenorganisatie voor de Visserij Oost-Nederland U.A. door de rijksoverheid wordt erkend, dan zullen er in ons kleine land, met de reeds erkende Coöperatieve Produ centenorganisatie van de Visserij, twee wettige organisaties van visaan- voerders zijn. V elsen~N oord Veisend'J midden (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Een opvallend harde werker, die mede door zijn grote zorgen voor het materieel aan vele jongeren tot voorbeeld kan wor den gesteld”. Aldus werd maandag morgen tijdens een intieme bijeen komst in de kantine van het postkan toor aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden door directeur H. Bosch de heer H. L. Th. de Zwart gekarakteri seerd, die hier deze dag zijn zilveren ambtsjubileum vierde. In zijn toe spraak werd er door de heer Bosch verder ook nog even aan herinnerd dat de jubilaris zijn loopbaan bij de P.T.T., in IJmuiden op zestigjarige leeftijd in september 1946 als hulpbe- steller was begonnen, om na diverse bevorderingen in 1967 zijn huidige functie als C-besteller I te bereiken. Een en ander dank zij de door hem steeds betoonde stiptheid en ware plichtsbetrachting. I ii (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) De heer H. Bosch speldt de jubilaris het PTT-insigne op. (Van een onzer verslaggeefsters) 177. Aldus ds. D. J. Spijkerboer. NAAM ADRES Olschoon eerstgenoemd lichaam twee weken later (in Den Haag) dan het oos telijk genootschap (in Urk gevestigd) werd opgericht, wacht de Urker groep nog op het officiële fiat; maar haar bestuur zegt vol vertrouwen te zijn, want het ministe rie znu de aanvraag aanvaardbaar hebben bevonden. Tijdig betekent hier volgende week vrij dag, want dan treedt ook voor Nederlands visserij de gemeenschappelijke marktpo- litiek in werking; dan zijn namelijk de verleende acht maanden uitstel om. Inbraak. Maandagnacht is er inge broken in een fabriek aan de Havenstraat op het industrieterrein. Uit de kantoren verdwenen een rekenliniaal en een pakje sigaretten. (Van een onzer verslaggevers) DINSDAG 21 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. Voor dit door hem als „ernstig” gekwa lificeerde feit vroeg de officier 200 boete en de politierechter vonniste conform. WOENSDAG 22 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 u. DINSDAG 21 SEPTEMBER IJmond Paviljoen, IJmuiderstrand-bou- levard, 20 u. Mode-show „Petit Paris”. Openbare bibliotheek en leeszaal, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord is open van 19 tot 21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, ingang Spaamestraat, 19 tot 20 uur: spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Manly Sport, 19.3021.30 uur: boksles en wedstrijdtraining in gymzaal Moer- berg-Comitéschool Kerkstraat, oud-IJmwi den. soluut nodig het is één front te vormen als de Nederlandse visserij zich in de EEG wil handhaven. Temeer door het feit, dat sterke visserijlanden zoals Noorwegen, Denemarken, Engeland en Ierland voor de deur staan om te worden toegelaten als lid van die gemeenschap. Het jubileumfonds werd vervolgens ver tegenwoordigd door mejuffrouw G. Laan, die het op haar beurt een vreugde noemde een kwart eeuw met de jubilaris te hebben samengewerkt. Spreekster dankte hem dan ook voor de ondervonden vriendschap en collegialiteit, om hem daarna als jubileum geschenk een elektrische boor aan te bie den. Bij monde van de heer J. van den Bosch werden hem hierop namens het personeel enige diabenodigdheden over handigd. Nadat nog enkele andere collega’s de heer en mevrouw De Zwart met dit ju bileum hadden gecomplimenteerd, sprak de jubilaris zelf een kort dankwoord, waarna deze bijeenkomst als een gezellig samen zijn werd voortgezet. De visproducentenorganisaties zijn nood zakelijk om het gemeenschappelijk vis serijbeleid, volgens de basisverordening van de Éupropese Gemeenschap inzake bet marktbeleid te kunnen uitvoeren. Te snel. Maandag heeft de Velser po litie een snelheidscontrole gehouden, on dermeer op de Stationsweg in Umuiden* Tweeëntwintig automobilisten zagen zich bekeurd wegens te snel rijden. de eerste werktuigkundige van de met carbid geladen kustvaarder zich te ver antwoorden voor de Raad voor de Scheepvaart. Alle negen opvarenden wer den gered. Zowel de kapitein als de eerste werktuigkundige hebben bijzonder weinig initiatief en activiteit betoond om te po gen hun schip te behouden. De raad is echter van oordeel, dat een oorzakelijk verband tussen hun tekortkomingen en het zinken van het schip niet aantoonbaar is: een tuchtrechtelijke maatregel komt derhalve niet aan de orde. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Wegens het vollopen en zinken van het motorschip „Duurt” in de Middellandse Zee hadden de kapitein en BEVERWIJK. Naar nu pas bekend is geworden hebben vandalen zondagnacht vijf konijnen in de Prins Bernhardschool aan de Adrichemlaan gedood. De konijn tjes bevonden zich in het door de leerlin gen verzorgd dierenverblijf van de school. UITGEEST Leerlingen en onderwijzend personeel van de r.-k. lagere Maria- school liepen maandagmiddag in optocht door het dorp om te protesteren tegen de oproep van het ministerie van Defensie, die de onderwijzer van de vijfde klas, de 22- jarige P. Schulte, heeft gekregen om de militaire dienst te gaan vervullen. Als de heer Schulte gehoor geeft aan de oproep komen er 31 leerlingen op straat te staan. Maandag aangekomen in IJmuiden: Helga-S, Fale on; M. I. Transporter, Noordzee; Pellworm, Oxelesund; Christel, Gothenburg; Hannes Fese- feldt, Swansea; Ludwig, Bremen. Maandag vertrokken van Umuiden: Newport News, Oslo; Utvik, Gdansk, Umuiden; Otto Leo nard t, Rotterdam, IJmulden; Sierra Urbion, Pa sa jes, IJmuiden; William 3. Everard, Birken head; Bodil Schmidt, Fltxborough; Wunner, Flixborough; Jon V, Felixtow; Wigg s, Wells; Carsten, Rauna; Kersten Eva, Sharpness; Nord- see, Aden; Memel, Dagenham; Kosmos, Rotter dam; Klarenbeek, Gruvon; Amstelborg, Stade, Beverwijk; Anna Chatharina, Luisana; Marbo, Flixborough. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Sirius, Rot terdam. Dinsdag vertrokken van Umuiden: Amberly. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. VELSEN. Na drie jaren heeft de voorzitter van de Raad van Kerken ds. J. Spijkerboer zijn taak overgedragen aan pater Ant. Freriks msc. Inlichtingen over deze voorwerpen kun nen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag tussen 16.30 en 17.30 uur eventueel zullen worden afge geven. Volgens het hoofd van de school, de heer M. Wiegerink, is er géén onderwijzer beschikbaar om de open gevallen plaats in te nemen. „Er zijn wel huismoeders, die de lessen aan de vijfde-klassers willen overnemen. Wij gaan daarmee niet ak koord. Het komt de leerlingen niet ten goede.” De heer Wiegering meent, dat de leerlingen van het basisonderwijs de dupe worden van de maatregel van het Ministe rie van Defensie om aan slechts 100 onder wijzers vrijstelling te geven. „Wij zijn niet met uitstel gebaat. De heer Schulte gaat helemaal niet in militaire dienst. Al thans, dat willen wij bewerkstelligen. De school werkt in deze zaak nauw samen met de school in Haarlem, waar eveneens een dengelijk ergerniswekkend geval zich vcordoet. De scholen schreeuwen om vast personeel. Als wij verliezen gaan wij door met de strijd. Op welke fronten dat zal gebeuren weten wij nog niet In ieder ge val is er parlementair overleg gaande om de kwestie van de heer Schulte en Boxem op te lossen,” aldus de heer Wie gering, die vanmorgen zijn onderwijzer voor de vijfde klas weer hartelijk in het klaslokaal kon begroeten- IJMUIDEN. Twee mannen op de fiets kwamen maandag met elkaar in botsing op de Noorderslnisweg. Een van de fietsers liep een gebroken onderkaak op; vermoedelijk kreeg hij ook een her senschudding. De man is naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. De inbrekers maakten zich niet alleen schuldig aan deze dierenmishandeling, maar verdwenen tevens met een bandre corder (waarde 400) en een koptelefoon. Uit een geldpotje werd 45 gehaald. De samenstelling van het moderamen van de Raad is nu als volgt: pater Freriks (r.-k.), Driehuizerkerkweg 60. voorzitter; L. E. Posthumus (NH), Chr. de Bourbon- laan 3. secretaris; J. W. Laan (doopsge zind), Middeloolaan 6, Driehuis, penning meester; A. Tol (oud-kath.), Lange Nieuwstraat 5; C. v.d. Kogel (gerefor meerd), Duinweg 23, Santpoort; ds. D. J. Spijkerboer (NH), Vinkenbaan 16, Sant poort. In een soort terugblik op de voorbije drie jaren schrijft ds. Spijkerboer onder meer het volgende. „In de toekomst zal blijken, dat de oecumene niet langer een vrijblijvende zaak van enkele hobbyisten kan zijn. Het is de hoogste tijd het proces van verken ning spoedig te beëindigen en om te zetten in een situatie van wederzijdse erkenning. Dat zal dan zijn uitwerking hebben te vinden naar twee kanten. Het interkerkelijk verkeer dient sterker te worden: de erkenning dat wij in Christus één zijn mag geen frase zijn, maar moet inhoud krijgen rond Woord en Sacrament. Ten tweede zal de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid groter worden. Hoe dat niet niet alleen oecumenisch, maar ook economisch kan, zal een vraag voor de komende tijd zijn. Aktie vindt zijn oorsprong in roeping. Bij roeping is er Eén die roept en anderen zijn er die horen. Dat niet alleen muren oren hebben, maar ook oren muren, is ons wel duidelijk geworden. Het is een feest wanneer samen gehoord en samen geleden wordt. In het geloof en de hoop op dat feest gaan wij samen verder, met de liefde als inzet”. De „Duurt” is twee tot drie uur nadat het May-Day-bericht was uitgezonden op 4 juli 1969 tussen 2.00 en 3.00 uur gezon ken, met het voorschip wat voorover en slagzij over stuurboord. De bemanning, die in de reddingvlotten was gegaan, werd door het Israëlische motorschip „Tel Aviv” opgepikt en een week later in Haifa aan de wal gezet, De Israëliër had de May-Day-roep ge hoord en later een door de kapitein van uit de sloep afgevuurd valschermsignaal waargenomen. - Opmerkelijk was, dat de „Tel Aviv” zijn eigen naam niet wilde opgeven toen het schip zich met het kuststation in de buurt in verbinding stelde. Overigens nog een onjuistheid van de kapitein: in zijn May-Day-bericht ver meldde hij niet dat de „Duurt” vanaf de opgegeven positie nog enige tijd in zuide lijke richting zou koersen. Al bij al: kapitein en werktuigkundige hebben niet gehandeld als van een goed kapitein en goed werktuigkundige mag worden verwacht, maar een tuchtrechte lijke maatregel tegen hen zat er niet in. H.S.V. Velsen. In het Noordhollands- kanaal namen 28 leden van H.S.V. Velsen deel aan de competitiewedstrijd. Tevens werd er om de koningstitel gevist. De heer A. Kouwenhoven sr. kon na afloop worden gekroond tot koning. Hij werd winnaar met 33 stuks. De totale vangst bedroeg 258 bovenmaatse vissen. De visclub legde tijdens een internationaal concours te Me- demblik beslag op de tweede plaats. Alleen Het Kar pert je uit Beverwijk moest men voor laten gaan. 19.30 uur r.k. zwemver. Velsen, 19.30- 21.30 uur VZV, 21.30-22.30 uur gemengd zwemmen. IJmuider Harmonie, 20-22 uur repetitie in het gem. vergaderlokaal, Abeelenstraat. WOENSDAG 22 SEPTEMBER PEN-centrale, Kanaalstraat 257, IJmui den, 20 u. Sectie Toneel van de Velser Gemeenschap, sectieavond van alle ama- teur-toneelverenigingen in de gemeente Velsen. Vredesweek, in Asterix, Lariksstraat hoek Zeeweg, IJmuiden-Oost, 20 u. Poli tieke avond met discussie tussen vertegen woordigers van politieke partijen over bui tenlandse paragraaf in hun partij-pro gramma. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plena 1945, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaarneberg. Wüstelaan 79, van 14.30 tot 17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek. Willemsbeek- weg, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; fili aal Wijkerstraatweg 177. Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 uur. Boksclub De Ring, 19.30 tot 20 uur in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJ muiden. trainen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De grond was vuil en er lagen etensresten op de grond en onder de spoelbakken, een vuilnisbak stond open en bloot zonder deksel, uit de ijskast kwam een onaangename lucht en er lag voedsel op vuile rekken waar schimmels bezig waren te ontkiemen. Dat constateerde de inspecteur van de keuringsdienst in febru ari van dit jaar in de keuken van een Chinees-Indisch restaurant in Heemskerk. Drie dagen later bij een nieuwe contro le was de zaak weer schoon en vandaag moest de 32-jarige restauranthouder zich voor de verontreiniging van zijn zaak verantwoorden voor de economische poli tierechter, mr. Swanenburg, in Haarlem. Hij vertelde dat de inspecteur wel heel ongelegen was gekomen, op zaterdag, als het een troep is in de keuken en afval inderdaad op de grond ligt. De open vuilnisemmer was bedoeld voor de schil lenboer en van schimmels was helemaal geen sprake: „Dat was vet, wat langs de rekken droop en stolde” verklaarde de restauranthouder. „Met warm water is het zo weg”. „Ja, schimmels ook”, repliceerde mr. Swanenburg. In ieder geval konden, dank zjj de acti viteiten van de heer De Zwart op deze wjjze diverse problemen in het bedrijf zeer bevredigend worden opgelost, waar spreker hem bijzonder erkentelijk voor was. Geen wonder dat htf door dit alles ook door zijn collega’s hoog wordt gewaardeerd, zodat het de heer Bosch een groot genoegen was hem namens de directie van het staats bedrijf een jubileuminsigne te mogen op spelden gevolgd door het overhandigen van enige enveloppes met inhoud. Voor me vrouw De Zwart werd hier door de direc teur nog een fraai bloemstuk aan toege voegd. -H- maan'dabonnM 6,90 4$ kwartaalabonnea f20.10 Vereiste is, dat deze instituten door de (hier Nederlandse) overheid als zodanig worden erkend. Via de nationale regering kunnen zij dan profiteren van regelingen, zoals in aanmerking komen voor toesla gen uit de Brusselse pot bij de overbrug ging van doorgedraaide vis, enzovoort. De Nederlandse visserij is een bepaald niet zo grote bedrijfstak. In vele bijeen komsten is telkens weer betoogd, dat ten aanzien van de buitenlands concurrenten men alleen daartegen niets kan uitrich ten maar vereend wel degelijk een kans heeft. Het leek er op, dat de overgrote meerderheid van de betrokkenen het daar mee wel eens was. Met name mr. dr- H. A. H. Boelmans Kranenburg, de zeer kun dige en actieve secretaris van de Stich ting van de Nederlandse Visserij, heeft zich beijverd duidelijk te maken hoe ab- Beide betrokkenen, aldus de raad, heb ben blijk gegeven weinig kennis te heb ben van- bepaalde essentiële nautisch- technische eigenschappen van hun (21 jaar oude) schip. Belangrijke gegevens zijn de raad onbe kend gebleven doordat het journaal en het lijstje met genoteerde tijden met het schip naar de zeebodem zijn gegaan, ter wijl er toch alle gelegenheid was om deze documenten in veiligheid te stellen. Het schip liep vol, door een lekkage in een der ruimen, maar waardoor het lek was ontstaan, waar precies en op welk tijdstip de lekkage zodanig was dat alle pompen dienden te worden gebruikt om het schip drijvende te houden is er niet uit gekomen: de verklaringen van stuur man en beide betrokkenen lopen hierom trent uiteen. treden worden nagegeven, hetgeen hem echter niet verhinderd van tijd tot tijd een „donderspeech” te houden, wanneer hij meent onrechtvaardige of onbevredigende situaties te hebben ontdekt. „En dan is het uitkijken voor de directeur”, vervolgde de heer Bosch, „want men kan ervan zijn ver zekerd dat het gelijk zich in dergelijke gevallen meestal aan de zijde van de jubilaris bevindt”. TE:-- Daarna kunt mi] noteren ala Doorhalen wat niet verlangd wordt. Velserbad, Briniostraat,IJmuiden, 6.30- 8 uur gemengd zwemmen, 8-9.30 uur schoolzwemmen, 9.30-10.45 uur dames- zwemmen, 10.45-11.15 uur zwemlessen da mes, 11.20-13 uur schoolzwemmen, 13-14 uur gereserveerd, 14-15.15 uur gemengd Het vormen van producentengemeen- schappen moet op vrijwillige basis gebeu ren. Het is ook niet zo, dat er per lid-staat slechts één producentenorganisatie mag zijn. Als visaanvoerders dus van mening zijne dat ze beter nergens bij aangesloten kunnen zijn of als groeperingen in het oosten en zuiden des lands het er niet mee eens zijn dat één nationale producenten organisatie goed is voor allen en zo nodig elk een eigen organisatie moeten, wel, dan is zo iets hun goede recht. Of daarmee het belang van de Neder landse visserij in haar totaliteit, uiteinde lijk het belang van allen die werkzaam zijn in het visserijbedrijf, is gediend? Het bestuur van de Urker groep is heel boos over het doen uitgaan van aanmel dingsformulieren voor de Haagse orga nisatie door de Stichting van de Neder landse Visserij. Het vraagt zich af, waarom die producentenorganisatie die geen „nationale” is dit onder die vlag heeft gedaan. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: regenbroek, ladder, ring met vijf sleutels, passer in étui, sleutel, fietstas, paar schoenen, hond, fluitje, schakelarm- - - band, ring met drie sleutels, jack, sjaal, ^^anen l6^5-17.45_uur zwemlessen 18- herenpolshorloge, aansteker, damespols- horloge, jongensjack, plastic zak met bor duurwerk, garen en schaar, portemonnee met inhoud, ring met twee sleutels, balpen, bril, tafelkleed, aktetas met regenbroek en jas, meisjesgympak, autoped, kinder- bril, honkbalknuppel, doosje met schuur- schijven, jongensjasje. Zs United States Navy’s „Newport News” de grootste en sterkste kruiser ter wereld? Deskundigen met een internationale reputatie op dit gebied zijn daar niet zo zeker van, omdat zij toegeven niet haarfijn te weten waar over de Sovjetrussische marine be schikt dat zij verborgen houden en dat kan wat zijn, ondanks alle ge raffineerde spionagemiddelen. In elk geval maakte de 21.000-tonner, die voor en na bezoek aan Amsterdam door de noordersluis van Umuiden kwam, een machtige indruk en men kan veilig aannemen dat deze ge weldenaar een enorme vuurknacht heeft. Zijn aandeel in de Vietnamese oorlog bewees dat kruisers niet uit de tijd zijn; althans niet in alle soorten, van oorlogsvoering. De Amerikaan had, zowel in Amsterdam als in Umuiden en ook daartussen op het Noordzeekanaal, veel bekijks. Bij het verlaten van de sluis werden de op varenden van de „Newport News” hartelijk „tabé” gewenst vanaf de wal. In het politierapport van dinsdagmorgen staat eveneens vermeld dat een negentien jarige bromfietser op de Sluisweg kwam te vallen, toen zijn voorwiel werd geblok keerd door een spatbord dat plotseling losraakte. De jongen werd licht gewond aan zijn gezicht Een meisje, dat hij als duo-passagier meevoerde, werd door de schrik onwel’ Voor een onderzoek is zij overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. Een negentienjarige verpleegster reed in de Wüstelaan door onbekende oorzaak tegen een stoeprand. Zij viel en brak haar rechter enkel. De verpleegster is overge bracht naar het Marine Hospitaal in Overveen. Door dit alles toonde de heer Bosch zich verheugd te mogen beschikken over een medewerker met de kwaliteiten van de jubilaris. De heer De Zwart kan immers altijd een beschaafd en vriendelijk op- 4^,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5