Zand voorts circuit blijft geheel open man mes op de keel Jongen zonder 3 meisjes dood gijzelaars V ariomatic ook voor zwaarder verkeer DANSLES wee vrouwen zetten Gevangenen rijbewijs rijdt vermoorden „Mao is gezond” Jê I Koning? Wie? Hoe? Waar? JOHN STOL wasiaieis op zuil I I 3.EI 7,75 5,- f 35,— I 99,— 29,50 1,45 2,60 I Onderzoek naar dood van vrouw in Heemskerk Moeder en broer teruggevonden na 28 jaar AGENDA pagina 13 Verder in de krant Rat nieuwste huisdier HET WEER Raad weert alleen ergste herrieschoppers verrassing voor NS Nieuwe verhoging tarieven wéér „Luns heeft hier niets te zoeken" „Geld of we maken je koud" SEEGERS WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 272 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Echtgenoot verhoord Chinese ambassadeur in Parijs Na actie met plasticbom Wat meer bewolking Vinding Hub v. Doorne nog niet in produktie (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Je geld of we maken je hiermee koud. Dat is met dit mes een klein kunstje”. Dit riepen gistermiddag twee onbekende vrouwen tegen de 82-jarige Haarlemmer R. Bergsma, nadat zij hem in zijn woning in de Maasstraat een stiletto tegen de keel hadden gedrukt. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Groningse scholieren en studenten 15 11 11 13 13 13 17 17 17 19 9, 16 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Bovendien een Gouden A&K-5 cadeau. Om één van de 15 Gouden Garderobes van 500 gulden elk te kunnen winnen. Bij A&K. Hebt u goed gezien! grappig yersey jurkje met 3 sergeantstrepen op de linkermouw. Kost maar 59.75 PARIJS (AP, AFP en Reuter). De Chinese ambassadeur in Parijs heeft vandaag meegedeeld dat> partij voorzitter Mao Tse Toeng in uitste kende gezondheid verkeert. Hij zei dit na berichten gisteravond van de Franse ners en radio dat de 77-jarige Chinese leider dood of ernstig ziek zou zijn Ook Japanse kranten en ra diostations zijn vandaag van mening dat niets wijst op Mao’s dood. C. PESCHAR'S CASH CARRY TEMPELIERSSTRAAT 28-HAARLEM ijl i IJmuider Courant Madame d’Arconville: Wie troost zoekt, is al half getroost. (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES DAMESKAPSALON IJMUIDEN TEL 1 42 32 (Van onze redactie economie) - ADVERTENTIES elk op Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Deze krant bestaat uit twintig pagina’s EINDHOVEN. Dr. Hub van Doorne, de nu 71-jarige oprichter van de Eindho- vense DAF-fabrieken heeft een transmis- sie-uitvinding gedaan, waardoor het mo gelijk wordt de variomatic (automatische versnelling) te gaan toepassen op zwaar der verkeer en grotere vermogens. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Ook in 1972 blijft het Zandvoortse circuit beschik baar voor alle nationale en internationale motor- en autoraces. De gemeenteraad heeft gisteravond besloten enkel de grootste lawaaima kers van het circuit te weren. Met negen tegen zeven stemmen werd het voorstel van B. en W. dat overigens tot stand kwam op aan dringen van de raadscommissies het gebruik van het circuit te beperken tot dertig racedagen per jaar, verworpen. De raadsbeslissing kwam na een voor Zandvoort roerige week, waar in de raad negen telegrammen kreeg toegestuurd, die voor continue ring van het circuitgebruik pleitten. Ook werden een kleine 4500 hand tekeningen van motorrijders bij het raadhuis bezorgd, waarmee het ,,^andvoort-moet-blijven”-parool extra kracht werd bijgezet. Vóór de beperking van het circuitgebruik tot dertig dagen stemden de PvdA, Inspraak Nu en D’66. Zij vonden de VVD en de confessionelen tegen over zich. Ook het college bleek verdeeld. PvdA-wethouder Kerkman, Inlichtingen dagelijks van 7-9 uur. Julianakade 16-18, IJmuiden, Tel. 14733. Deze week aanvang nieuwe lessen UTRECHT. Er ligt op dit moment in Den Haag geen aanvrage van de Neder landse Spoorwegen voor een tariefsverho ging, zo heeft een NS-woordvoerder des gevraagd meegedeeld. Hij voegde daaraan toe, dat de aankondiging in de memorie van toelichting bij de begroting van Ver keer en Waterstaat, dat bij de NS vol gend jaar niet aan een tariefsverhoging is te ontkomen, de NS volkomen heeft ver rast. De bejaarde lag op de bank in de huiskamer een dutje te doen toen de vrouwen op het raam klopten en hem beduidden open te doen. Hij opende de deur op een kier, waarna de bezoeksters vroegen of zijn vrouw thuis was omdat zij wrijfwas te koop hadden. Toen hij antwoordde, dat zij lag te slapen, drongen de „Dolle mina’s” naar binnen en bedreigden zij hem met de stiletto. Nadat de man begon te gillen, nam het tweetal de benen. De heer Bergsma, die hartpatiënt is, heeft de recherche nog geen signalement van de indringsters kunnen geven omdat hij door het gebeurde zo overstuur is geraakt dat hij nauwelijks kon worden gehoord. Kunststof keukenbuffet Kunststof keukens Asbest platen, 70 x 120 Wandtegels div. kleur, p.m. v.a. Type Formica, p. m2 Wastafels, per stuk Wastafels op zuil Goed gemaakt van Yersey d’Or, in bric, marine, dieprood en warm mosgroen. Korte mouw tjes, streepgarnering in kleur van knopen. Maten gaan tot 42. Staat op dit moment in de etalage bij A K: Nog enkele heren beginners. Gezellige clubs voor gehuw den (beginners). „SNELPRIVÉLES” uur. EDISONSTRAAT 5 2,50 11,— 100,- 27,50 Een personeelslid in de nog onvol tooide Eisenhower-zaal van het John F. Kennedy-centrum in Washington ontwaakt uit z(jn slaapje-in-de-lunch- pauze door het bezoek van koning Olav (V van Noorwegen en enkele autoriteiten. (Van onze correspondent) HENGELO.Een 18-jarige jongen, die een aanrijding met zijn auto had veroor zaakt en daarom door de politie werd achtervolgd, heeft tussen Hengelo en Deurningen drie 12-jarige meisjes doodge reden, Rita Lansink, Ida Asbreuk en Ma rion Wennink, allen uit Deurningen. Een vierde meisje moest naar een ziekenhuis in Enschede worden overgebracht. Het verkeert in levensgevaar. Overwegend droog weer met tij delijk wat meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Minimum temperatuur ongeveer 10, maxi ma rond 22 graden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Een 30-jarige verpleegster en een 25-jarige bewaker van het tot gevangenis omgebouwde vroegere klooster in de Franse plaats Clairvaux, zijn van nacht door twee gevangenen om het leven gebracht. Het tweetal werd door de ge vangenen vanaf gisterochtend in gijzeling gehouden. „Het is Luns, die als secretaris-generaal van de NAVO nauw betrokken is bij de pogingen van de regering om de vestiging van militaire oefenterreinen in Groningen door te drijven” aldus hun verklaring. „Juist de Groninger bevolking heeft hier sterk verzet tegen geboden. Het is ook Luns, die nog altijd nauwe banden heeft met het fascistische regime in Portugal. De Groninger bevolking die weet vat he' is om achtergesteld en uitgebuit te wor den, heeft geen oehoefte aan onderdruk kers en uitbuiters”. De misdadigers hadden als losprijs voor hun menselijke prooien geëist dat twee auto’s met volledige radio-installatie een machinegeweer en twee pistolen met 250 kogels plus nog een royale som geld tot hun beschikking zouden worden gesteld. Om hun aftocht te dekken zouden ze dan bovendien de verpleegster op hun vlucht voorlopig nog in hun gezelschap houden. Om het leven van de beide gijzelaars te redden waren de magistraten bereid de twee gevangenen hun vrijheid te herge ven, maar ook nog vuurwapens toe te vertrouwen ging hun te ver. HEEMSKERK. In de keuken van een woning aan de Beethovenstraat heeft de politie van Heemskerk dinsdagavond het lichaam gevonden van een overleden 26-jarige v rouw. Volgens een verklaring van haar echtgenoot, een 32-jarige fa brieksarbeider, zou de vrouw zodanig in de keuken zijn gevallen, dat zij zich zwaar verwondde. De man wordt momen teel door de politie verhoord. De vrouw had een ernstig bloedende wond aan het achterhoofd. wiens partij vorig jaar november zorgde voor het initiatief besluit het circuit op te heffen, stemde voor „de dertig dagen”. De wethouders Rudenko en Van der Mije stemden daartegen. Het circuitgebruik komt in de raad pas opnieuw aan de orde, nadat de Heidemaatschappij ad vies heeft uitgebracht over een eventuele alternatieve gebruiksmoge lijkheid van het circuitterrein. Voor dit onderzoek heeft de gemeente raad, eveneens gisteren, een krediet beschikbaar gesteld. Verwachting van het K.N.M.l. tot donder dagavond 3 3 7 7 23,50 11,50 15.— 11,— PRIJZEN INCL. B T.W - KNIP UIT De vrouw en de* man, die drie kleine kinderen achterlaten, moeten met een mes, het enige wapen waarover de gevan genen beschikten, zijn vermoord. Dw ont zettende ontdekking werd vanmorgen vroeg gedaan toen na mislukte telefoni sche onderhandelingen, die bijna 24 uur onafgebroken hebben geduurd, de autori teiten, na overleg met de minister van Jus titie in Parijs, besloten met een plasticbom de deur van de kamer te forceren, waarin de .twee gevangenen een moordenaar en een dief zich met hun gijzelaars hadden gebarricadeerd. Uit het binnenland2, 15 Buitenlands nieuws3, Van Dag tot Dag A chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kennemer Kruimels Kunst Radio en tv W eerrapport De Kleine Wereld Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers NEEDE. Mevrouw Nina Fedrowna Duvigneau-Sluzkai.ja, 47 jaar, in Neede heeft na achtentwintig jaar haar moeder en broer teruggevonden, van wie zij in de Tweede Wereldoorlog werd gescheiden. GRONINGEN. Het ANJV, de Scho- lierenbond en de Studentenbond in Gro ningen hebben samen stelling genomen tegen het bezoek, dat oud-minister Luns morgen aan Groningen zal brengen om er een lezing te houden voor de 25 jaar bestaande .Commerciële Club” over „As pecten van de Nederlandse buitenlandse politiek”. De drie organisaties zeggen „dat Luns in Groningen niets te zoeken heeft.” Dinsdagavond omstreeks 10 uur werd de politie telefonisch door de buren van de fabrieksarbeider verzocht naar de wo ning te komen. Het telefoontje naar de politie vond plaats op verzoek van de echtgenoot van de vrouw. De gewaar schuwde huisarts constateerde, dat de, volgens de verklaring van de man, in de keuken gevallen vrouw, reeds was overle den. Aangezien de politie uit de verstrekte gegevens is gebleken, dat in de woning een ernstige woordenwisseling heeft plaats gevonden en er door de buren gegil was gehoord, is men begonnen met een onder zoek naar de eventuele schuld van de echtgenoot. SYDNEY (Reuter). Dierenhandelaars in Sydney zeggen dat de huisvrouwen hun katten ruilen voor een nieuw huisdier, de rat. Zij zeggen dat vooral dames van middelbare leeftijd in de stad e r om vragen. Er zijn al honderden tamme rat ten verkocht. In de meeste flatwoningen mogen geen katten gehouden worden. De rat is niet verboden, is rustiger en neemt minder plaats in. „Ze zijn ook erg zindelijk, houden zich zelf schoon net als katten, en eten bijna niets. Gewoonlijk laat men de dieren los door de kamers lopen” aldus een der handelaren. Vanmorgen deelde een directiewoord- voerder bij DAF mee dat over de toepas sing van de vinding nog geen enkele beslissing is genomen en dat zij voorlopig ook nog niet öp de markt zal komen. Dr Van Doorne is nog met de praktische verfijningen van zijn vinding bezig. Hij doet dat in een speciale werkkamer bij zijn huis Doornehof in Deume, waar hij sinds zijn pensioen zes iaar geleden aller lei ideeën, waaraan hij als actief topman van de DAF nooit heeft kunnen werken, verder is gaan ontwikkelen. De nieuwe automatische versnellingsbak van Hub van Doorne werkt gedeeltelijk zonder aandrijfriem. Een praktisch bezwaar van de huidige variomatic is, aldus de direc- tiewoordvoerder, dat je er als het ware een speciale aangepaste constructie om heen moet bouwen en dat de maximum snelheden beperkt zijn. De 18-jarige jongen reed slingerend over de Deurningerstraat en nadat hij een vrachtwagen had gepasseerd, gaf hij gas in een bocht. Hierbij verloor hij de macht over het stuur en schoot de berm aan de rechterkant van de weg in. Daarna zwenkte de auto naar links en reed aan de andere kant van de straat de vier meisjes, aan, die van Deurningen op weg waren naar hun school in Hengelo. De jongen, die geen rijbewijs had en pas voor de tweede keer in een auto reed, was vroeger verslaafd aan hard-drugs. De politie onderzoekt of hij op het moment van het ongeluk onder invloed van verdo vende middelen verkeerde. Hij is door de rijkspolitie opgesloten. De geruchten over Mao’s overlijden wa ren vooral gebaseerd op het feit dat een groep bekende Amerikaanse artsen, onder wie twee hartspecialisten een bezoek aan China brengt. Voorts wordt de traditionele parade op 1 oktober ter herdenking van de stichting van de Chinege Volksrepubliek in 1949 dit jaar niet gehouden. Maar volgens een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting in Peking komt dat omdat men zich op die dag meer zal concentre ren op „concrete daden”. Het Amerikaanse blad „Washington Post” wist gisteren nog te melden dat begin vorige week drie dagen lang het burger en militair luchtverkeer was stop gezet. Voorheen was dat soms een voorbo de van belangrijke ontwikkelingen. Het werd echter ook mogelijk geacht dat deze maatregel werd genomen omdat een wer velstorm schade heeft aangericht. De laatste keer dat partijvoorzitter Mao Tse Toeng in het openbaar verscheen, was op 7 augustus, toen hij generaal Ne Win, de premier van Birma, ontving. Tegenover de Amerikaanse journalist Edgar Snow heeft Mao dit jaar gezegó dat de per soonsverheerlijking in de gewijzigde om standigheden na de culturele revolutie zou afnemen. Nylontapijt, 200 breed Nylontegels, 40 x 40 Deurplaten, Teak, Wengé Limba vanaf Spaanplaat, 10 mm p. m2 Goud-Berken Lambripl. p. pl. Kunststof hang- of legkasten Kunststof bovenkastje Kunststof keukenbuffet 198.- 3 Kunststof keukens 298,- J WC-potten, per stuk Hardboard vloerplaten, 61x122 gj Hardboard deurplaten, vanaf Wandpl. „Decowall” en „Lux-o- mur” 244/275/305x122 vanaf J Houten schrootjes, p. m2 vaaf Tegelboard. 183/244 x 122, vanaf Geperf. bedplaten 1 Tel. 32 29 37 Haarlem, Centrum-Schalkwijk, Beverwijk, Hoorn en Alkmaar. Begin deze week gleed een brief uit Rusland in de bus bij mevrouw Duvigneau, waarin een broer schreef dat de familie in Rusland het goed maakte. De brief bleek het antwoord te zijn op een brief die mevrouw Duvigneau met een foto van haarzelf op 19-jarige leeftijd aan de burgemeester van haar vroegere woon plaats Gomel bij Minsk gestuurd had. Hierin had ze om opsporing gevraagd van haar familie. De brief was door een wielrenner uit Neede gepost in Moskou, waar hij deelnam aan wedstrijden. Op brieven vanuit Nederland had mevrouw Duvigneau in de loop der jaren taal noch teken vernomen. Nina Fedrowna Sluzkaija werd in 1942 door de Duitsers gescheiden van de rest van haar familie en op transport gesteld naar Berlijn. Na de Duitse overgave kwam zij naar Nederland. Zij trouwde in Zutphen, waar zij ook geruime tijd bleef wonen. Zij is nu van plan met haar echtgenoot binnenkort naar Rusland te reizen om de destijds verbroken banden <net haar 74-jarige moeder en haar 48- jarige broer te herstellen. 12.90 I 1,19

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1