Trainer Tsjevnisov: „Elke wedstrijd belangrijk Voor tien mille draait Russische wereldkampioen op volle toeren Richey trok zich terug uit Davisteam Nederland nog zonder fouten Wereldkampioen Ovion bracht de drager DEN HER TOG OP MEER DAN Iv Motorzesdaagse i Toekomstcijfers V LEVI’s HAARLEM CARDINALS Danspasjes 99 Geen vreemden BASKETBALL Geen bezwaar VOORSEIZOEN- AANBIEDINGEN VOORDELIG KOPEN TOT 15 OKTOBER ROSSKOPF METAALSKIES, compl. ƒ275.— incl. Salomon Sicherheitsbindung Hakautomaat en stokken HEAD SKIES 200, met 100.- VOORDEEL SKIES, -schoenen en SNEEUWKETTINGEN Martelgang DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 (Van onze sportredactie) een ADVERTENTIE n 11 INRUIL VERKOOP VERHUUR THEO KLEIN een ADVERTENTIE tegen Toegangsprijs 1.75. Jan van Goyenstraat 18, HEEMSTEDE Tel. 285309 - Ruime parkeergelegenh. Zaterdag 25 september - 20.30 uur speelt in de Kennemersporthal: Hij zegt: „We zijn hier uitgenodigd, dus komen we. Tegen wie we spelen maakt dan weinig uit, als we maar op het ijs Het was voor de „Nederlanders” een schrale troost te weten dat zij op moesten baksen tegen de absolute top, het vlies dunne bovenlaaigje van een leger van 4,5 miljoen ijshockeyende Russen. Maar liefst drie miljoen schoolkinderen van nog geen 14 jaar ijshockeyen in de Sovjet-Unie. Internationaal Wolsecretariaat Ruton wasautomaten reeds v.a.f 718.— onder andere er weer”, was het enige wat hij na afloop kon uitbrengen, terwijl hij praktisch niet meer op zijn benen kon staan. Schür zal het Ovion daarom zeker niet lastig kun nen maken. Of Den Hertog dat nog zal kunnen? Middelink: „Je moet niet gek opkijken als Fedor vandaag of morgen weer een minuut of zes, zeven pakt. Want zo is hij.” Den Hertog: „Weet ik veel. En ik weet niet veel.” jongens zijn in groter verband nog niet georganiseerd. Zij selecteren zichzelf uit, zodat alleen de sterksten zich later bij de nationale organisatie aan kunnen sluiten”. Die bond omvat momenteel dan nog eens anderhalf miljoen leden, die wel in gere geld competitieverband uitkomen, en uit de enorme massa kunnen de nationale coaches hun talenten halen. tere (ondanks deze tegenvallende belang stelling sprong de UYC er gisteren finan cieel toch nog uit) genoten dinsdag- en gisteravond van een wervelende show, een in ons land nog nooit vertoonde ijshoc- keydemonstratie, die de „Nederlandse” ploeg na de 25-1 nederlaag van dinsdag gisteren op een verlies van 20-0 kwam te staan. BRI ANCON Typisch Fedor den Hertog. Dat was in wezen de verklaring, hoe simpel ook, waarachter het drama schuilging. Zaterdag in die gedenkwaardige rit naar Mende, schitterde Den Hertog zoals praktisch alleen hjj dat kan. Gisteren, toen vier bergen het rennersveld van de Tour de l’Avenir tot een uitputtingsslag dwongen, ging Den Hertog af zoals bjjna alleen hjj af kan gaan. Hjj miste faliekant het wiel van de agressieve Regis Ovion, toen deze al op de hellingen van de eerste de beste col met vtff prjjsjagers ten aanval ging en was op dat moment eigenlijk meteen verslagen. Daar kwam nog bij, dat Den Hertog uiterst moeizaam tegen de beide Alpenkolossen, de Col de Vars en Col d’Izoard, optornde, terwijl zijn Franse rivaal juist daar excel leerde. Desastreuze gevolgen voor de algemene rangschikking konden dan ook niet uitblijven, omdat Ovion zich in Briancon maar liefst 13,5 minuut van de ontgoocheld arriverende Nederlandse gele-truidrager had gedistantieerd. En daar hoeven zij achteraf geen spijt van te hebben. De Russen pakten het uit spelers van TYSC, Boldoot en Smoke Eaters (Geleen) bestaande team aan alsof er ook dit keer een wereldtitel op het spel stond, hetgeen twee maal een daverende show opleverde. Vijfduizend Tilburgse toeschouwers en 1800 Utrechtste suppor- De handicap van Schür is bekend. Op nieuw had hij erg veel pijn. Dat hij de rit toch weer volbracht, was voor hem echter al een grote voldoening. „Gelukkig, ik ben Volgens Richey had Amerika, dat het recht bezit te bepalen op welke soort banen gespeeld moet worden, altijd moeten kiezen voor een hard en snel speel-oppervlak. „De Roemenen blinken uit op langzame ba nen,” aldus Richey. De Challenge Round, de laatste die gehouden zal worden omdat volgend jaar de Daviscuphouder vanaf de eerste ronde meespeelt, begint op 9 ok tober in Charlotte (Carolina). MAN. Ook na de tweede dag van de internationale motorzesdaagse op het ei land Man is het Nederlandse Trophy-team nog zonder strafpunten, een prestatie die ook is geleverd door Tsjecho Slowakije, Oost Duitsland, Zweden en Italië. Gisteren werd hetzelfde traject gereden als maandag, alleen in omgekeerde volg orde en volgens het a-schema, zodat de twee keer 150 kilometer aanzienlijk zwaarder werden. Ondanks het feit dat het Trophy-team met moeilijkheden kampte (Frits Selling moest na zijn val van maandag door een masseur worden geholpen en Gerrit Elbert rijdt met een verbogen vork, een onderdeel dat niet vervangen mag worden) handhaafde het toch de 0. Het Vaas-team kampte met ernstiger tegenslag. Hier moest namelijk Arno Dreezen uitvallen met een kapotte ver snellingsbak. Hierdoor ging de vierde plaats die Nederland zich in de loop van dinsdag had verworden verloren. West Duitsland overkwam min of meer hetzelf de, zij het in ernstiger mate. Door het uitvallen van een der coureurs moesten zij de tweede plaats prijsgeven. Pustjens weg, maar viel precies 1000 m voor het op één na hoogste punt in de ronde (de Galibier, die vandaag genomen moet worden, is met 2.556 m 200 m hoger» van uitputting van zijn fiets. Hij trachtte nog wel de strijd voort te zetten, maar artsen constateerden, dat dit niet verant woord was. Voor Mittereger, die strijdend ten onder is gegaan overigens weer een bewijs dat deze ronde te zwaar is voor amateurs kwam het einde van de tour in het ziekenhuis van Briancon, waar ook de Fransman Chabran belandde, die tij dens de afdaling van de Vars ernstig ten val was gekomen Pustjens mag zich nu de beste klimmer noemen van het rennersveld. „Ik had niet gedacht, dat het zó zwaar zou zijn. Ik heb me op de Col de Vars geforceerd om Mittereger voor te blijven, waardoor ik Ivion later moest laten gaan”, aldus een gelukkige Pustjens na afloop. Ook Kees van Dongen heeft zich enorm goed ge weerd in het hooggebergte. Hij had zelfs nog kracht genoeg om voor de top van de Izoard, toen het restant van het peloton volledig uit elkaar viel, enigszins te ver snellen, waardoor hij ruim een minuut eerder dan Den Hertog als achtste in Briancon arriveerde. Van Dongen: .Alleen ben ik nog bang om snel te dalen. Maar dat wil ik ook nog leren.” Hennie Kuiper heeft het eveneens lang vol kunnen hou den in het peloton en moest pas op de Izoard lossen. Veel moeilijker hebben daarentegen Van Pol en Schür het gehad. Zij raakten al tijdens de aanloop naar de Col de Vars achterop en vochten daarna eenzame, lange strijd uit. Van Pol: „Op die enorm hoge bergen kan ik toch niet zo goed uit de voeten.” Deze groep is niet aangesloten bij de grote overkoepelende bond. Tsjevnisov: „Die k-■ Aangezien dit de eerste thuiswedstrijd is van Levi’s willen wij U voorstellen aan onze nieuwe spelers, Harry Kip en Karei Vrolijk en verder onze Amerikaanse vrien den Bill More en Gerhard Schreur. De overige leden van het Levi’s team zijn: Kees Akerboom, Wim Franke, Adriaan Helmig, Frank Kales, Walter Ombre, Jan Schappert, Mart Smeets en Hans van Sta veren. Dit team wordt getraind en ge- coached door Jan Janbroers en Rob de Wit. Die cijfers waren echter minder belang rijk. Bij voorbaat stond immers al vast dat ook de met negen buitenlanders versterkte „nationale” equipe, het in de verste verte niet zou kunnen redden tegen de Russi sche kunstenaars, die al elf maal de wereldtitel in de wacht sleepten. Van veel groter importantie was dat de gastheren nu eens thuis aan den lijve konden on dervinden welk groot gat er nog gaapt tussen hen en de Russische kampioenen. „Het is geweldig wat die Russen hier deze dagen weer hebben laten zien”, sprak Tony Gallam, de Canadese coach van TYSC-Trappers en gisteren een van de leiders van de gecombineerde ploeg, en thousiast, „dit is het hockey dat het vol gens mij in de toekomst helemaal gaat maken. Met spelers zoals deze Russen kan een coach een taktisch plan opzetten, dat op het ijs punktueel wordt uitgevoerd. Precies zoals dat tegenwoordig in het moderne voetbal gaat. Bij de profs in Canada is dat niet mogelijk. Daar is het nog steeds van: naar voren met die bal en er allemaal zo hard mogelijk achteraan. Het is een kwestie van mentaliteitsver- schil. Een Canadees zal nooit leren om zich helemaal in de opdracht van zijn coach te schikken. En daarom zullen zij het in de toekomst verliezen van de Europeanen. Want hier kunnen wij wél de technische trucjes van de Canadezen overnemen en gecombineerd met de Rus sische mentaliteit kom je dan tot een ideale opzet. Zo wordt er nu in de meeste Westeuropese landen, waaronder Neder land, gewerkt: een deel van de Canadese techniek combineren met een Russische trainingsopzet en taktiek. De resultaten daarvan worden ook hier zichtbaar”. Jean van de tweede categorie), bleken de krachten van de Nederlanders niet langer toereikend de achtervolging voort te zet ten. Middehnk: „De Nederlanders moesten alles alleen doen in het peloton. Ik snapte de Spanjaarden en de Zwitsers niet. Het lijkt wel of de Spaanse ploeg met de Fransen in de slag is.” komen. Voor ons is elke wedstrijd belang rijk. Jaarlijks speelt ons team tussen de 15 en 20 vriendschappelijke interlands. En op elk duel bereiden we ons steeds even serieus voor. Gisteren en vandaag in Ne derland, in het weekend in West-Duits- land en volgende week vier dagen in Zwitserland. Die wedstrijden maken voor ons geen enkel verschil. „De spelers on derstreepten dat gisteren en eergisteren door van de eerste tot de laatste minuut volledig geconcentreerd te blijven aanval len, waardoor de Nederlandse equipe zich vrijwel uitsluitend tot de defensie moest beperken. Gisteren schoten de Russen in de eerste periode al acht maal raak, daarop volgden in de tweede fase nog maals zeven doelpunten waarna in de laatste minuten de 20-0 eindstand werd bereikt. Wat niet wegneemt dat de zeven Neder landers in de ploeg aangevuld moesten worden met zes Tsjechen en vijf Canade zen, omdat ons nationale team helemaal nog geen tegenstander voor de Russen geweest zou zijn. Dat enorme niveauver schil was voor de wereldkampioenen overigens geen beletsel om voor twee wedstrijden naar Nederland te komen. Trainer Tsjevnisov, vervanger voor de hoofdtrainer Tarassov, die in Tilburg door een lichte hartaanval getroffen werd en nu de wedstrijden zij het onder protest niet bij mag wonen, ziet niet in waar om zjj aan Nederland voorbij zouden moe ten gaan. Uitslag: 1 Regis Ovion (Fr) 5.38.23 (met bon. |i 5.38.08), 2 Pustjens (Ned) 5.43.33 (met bon. 5.43.23), 3 Duchemin (Fr.) 5.46.26 (met bon. I' 5.46.21), 4 Boishardy (Fr) 5.47.01, 5 Steinmayer 11 (Oost) 5.48.45, 6 Hubschmld (Zwlts) 5.48.53, 7 i I' Hava (Tsj) 5.50.40. 8 Van Dongen (Ned) zt, 9 Melero (Sp) zt, 10 Perez Sollva (Sp) zt, 11 IDen Hertog (Ned) 5.52.41, 12 Martin (Fr) zt, 13 Andrade (Sp) zt, 14 Thalmann (Zwlts) 5.52.45, 15 Ruch (Did) zt. 16. Hrazdira (Tsj) zt. 17 Nogues (Fr) zt, 18 Tocker (Zwlts) zt, 19 'I Huelamo (Sp) 5.55.44. 20 Kuiper (Ned) zt. 28 Van Pol (Ned) 6.07.29, 29 Schür (Ned) 6.09.30. Algemeen klassement: 1 Regis Ovion (Fr) <‘30.27.32, 2 Den Hertog (Ned) 30.35.13, 3 Hava', (Tsj) 30.40.13, 4 Thalmann (Zwlts) 30.41.29, 5.' i] Melero (Sp) 30.43.16, 6 Perez-Soliva (Sp) 30.44.17 1'7 Hrazdira (Tsj) 30.44.55, 8 Pustjens (Ned) 11 30.46.47, 9 Nogues (Fr) 30.48.11, 10 Duchemin I' (Fr) 30.50.38, 11 Steinmayer (Oost) 30.53.20, 12.] I Stocker (Zwlts) 30.54.19, 13 Bols Hardy (Fr) i I' 30.54.29. 14 Vavra (Tsj) 30.57.30. 15. Huelamo 30.58.22, 16 Hubschmld (Zwlts) 30.59.01, 17 Van Dongen (Ned) 31.00.51, 18 Kuiper (Ned) 31.12.27, ;l I 19 Martin (Fr) 31.13.13, 20 Alguesparses (Fr) i| 31.14.05, 24 Van Pol (Ned) 31.21.05, 29 Schür;, (Ned) 31.27.27. 11 Puntenklassement: 1 Hubschmld (Zwlts) 73 Ipnt, 2 Ovion (Fr) 61 pnt, 3 Van Pol (Ned) 50 ;l pnt, 6 Den Hertog (Ned) 42 pnt. i! Ploegenklassement: 1 Frankrijk 91.51.28, 2;| Nederland 91.54.34, 3 Spanje 92.03.11, 4 Tsje- i cho-Slowakije 92.22.29, 5 Zwitserland 92.26.39.;, I' Bergklassement: 1 Pustjens (Ned) 99 pnt, l[ I 2 Ovion (Fr) 72 pnt, 3 Steinmayer (Oost) 64 Ipnt, 4 Duchemin (Fr) 31 pnt, 5 Perez-Soliva (Sp) 30 pnt. AA/WW\A/VWWWWWWWWWWWWWWWWWW\/ Voor de zevende maal raak. De Nederlanders Van Dun (links) en Differ (15) moeten machteloos toezien hoe de Rus Maizev de stand op 70 brengt. zelfs een keer volkomen stil, ging een paar honderd meter zigzaggend over de weg, om daarna zijn martelgang uiterst moeizaam te vervolgen. Den Hertog: „Het moet van die koorts zijn gekomen. Ik zag helemaal zwart. Ik dacht op een gegeven moment zelfs, dat ik van mijn stokje zou gaan”. Regis Ovion kende geen genade. De meldingen dat hij steeds verder uitliep op de drager van de gele trui gaven hem vleugels. In Briancon hoefde niet eens op de aankomst van Den Hertog worden gewacht om hem in het geel te kunnen hijsen. Ovion: „Dit is na het wereldkam pioenschap de mooiste overwinning die ik heb behaald. Ik heb echter ook veel te danken aan het goede materieel, dat ik had. Superlichte bandjes en een speciale versnelling, waardoor ik het ritme bij het klimmen zo goed kon volhouden.” Met de comfortabele voorsprong, die hij nu heeft, en de in Mendrisio bemachtigde mgenboogtrui, lijkt da 22-jarige Ovion een (Van onze sportredactie) UTRECHT Toen de leden van de Nederlandse delegatie bij de wereldkampioenschappen ijshockey in maart (Genève) vroegen of de Rus sische titelhouders ook eens aan het kleine Nederland wilden denken als zij „toevallig” in de buurt kwamen, durfden zij nauwelijks hopen dat die hartewens een half jaar later al in vervulling zou gaan. De Russen ver gaten hun belofte niet en tijdens de onderhandelingen over een serie wedstrijden in West-Duitsland draai den ze het telefoonnummer van de Nederlandse Ijshockey Bond. Het aanbod: de kampioensploeg voor tien mille per wedstrijd, een „spotkoopje” als men bedenkt dat daarvoor ruim twintig man naar Nederland moesten komen. Na het wegvallen van Rotter dam (het Russische Staatscircus be zet het Sportpaleis) en Den Bosch (ongeschikte datum) bleven er twee verenigingen, het Tilburgse TYSC- ZI Trappers en Boldoot UYC uit Utrecht, over die het geld ervoor over hadden. Op datzelfde moment verkeerde Fedor den Hertog, vele kilometers achter hem, in grote moeilijkheden. Den Hertog stond benijdenswaardige wielrenner. De prof- ploeg van Peugeot heeft hem reeds een fikse geldsom beloofd als hij volgend jaar voor deze sponsor wil uitkomen. Na het wereldkampioenschap zei Ovion echter nee, omdat hij aan de Olympische Spelen in München wil meedoen. Maar de aan biedingen zouden na een eventuele zege in de Tour de l’Avenir weleens te verleide lijk kunnen worden. Daarmee zou de in het slop geraakte Franse beroepswielren- nerij in elk geval wel weer van een attractief element voorzien worden. Het falen van Den Hertog, dat hard is aangekomen in de Nederlandse ploeg (e- veneens werd de eerste plaats in het ploegenklassement verspeeld) werd enigs zins verzacht door de tweede plaats, die Matthieu Pustjens gisteren behaalde. Pustjens dankte dit aan zijn enorme klimcapaciteiten. Op de eerste drie toppen kwam hij als eerste boven. Op de laatste meters bleek hij steeds over iets meer reserves te beschikken dan Mittereger. De Oostenrijker trachtte evenwel op de Izo ard revanche te nemen, maar overschatte zijn krachten daarbij, hetgeen hem fataal werd. Hij sprong 10 km voor de top bij BPOATHUIS ■fred muschter Vervolgens liep de voorsprong van het door Ovion gedirigeerde zestal razendsnel op. Bij de ravitaillering halverwege be droeg het verschil al zes minuten en tien seconden, waarmee Ovion in wezen al in het geel reed. Vervolgens hield de wereld kampioen zich enigszins in op de Col de Vars een klim van acht kilometer - om daarna, 14 km voor de top van de vreselijk zware Col d’Izoard, toen de klim net goed en wel was begonnen, magistraal uit te halen. Hij dartelde met groot ge mak bij zijn vijf medestrijders vandaan om de tocht vervolgens langs steeds die per wordende afgronden alleen voort te zetten. Ovion reed met de allure van een groot klimmer, zoals hij dit jaar ook nog wedstrijd op de beruchte Puy de Dome heeft gewonnen. Hij kwam prak tisch niet uit het zadel, het ritme stokte geen enkele keer. Als de aankomende toppers eenmaal bij de nationale selectie horen dan hoeven zij zich weinig zorgen te maken om hun maatschappelijke positie. De training wordt gecombineerd met de studie en het salaris van de werkende spelers loopt in de perioden dat zij zich uitsluitend met hun sport bezig houden gewoon door. Daar staan in Nederland een arsenaal van 2300 man, aan de top gesteund door een flink aantal Canadese en Tsjechische „gastspelers” tegenover. „Maar”, besluit Tsjevnisov, „ook in Nederland kan het ijshockey op een veel hoger peil komen, als men zich maar op de eigen jeugd gaat toeleggen en niet langer vreemde spelers in huis haalt”. Gistermorgen was Den Hertog als eerste uit zijn bed. Om zes uur was hij al met het versnellingsapparaat van zijn fiets aan het prutsen, onzeker als hij was dat er iets aan zou mankeren. Voor de start was hij opmerkelijk zwijgzaam, de gekke dans pasjes waarmee hij anders vaak de la chers op zijn hand heeft, bleven achter wege. Wel liet hij zich ontvallen: „Vana vond ben ik die trui vast kwijt.” Met dar angstige voorgevoel ging Fedor den Her tog van start. Het onheil was eigenlijk al geschied. En zie, toen de renners al kort na Digne voor de eerste keer op de pedalen moesten om de Col du Labouret. een berg van de tweede categorie die alleen de laatste kilometer steil was, te passeren, scheen Den Hertog verlamd. Hij reageerde in elk geval niet, toen Ovion demarreerde, in het spoor van Duchemin, Steinmeyer, Boishardy en Pustjens, die zijn concurrent voor de bergprijs, Mitte reger, had zien vertrekken. Pustjens: „Ik heb Fedor voor de koers nog gezegd, blijf aan mijn wiel zitten, dan zit je goed. Maar ik snap niet waarom hij dat niet heeft gedaan. Toen Ovion weg sprong, had hij toch moeten meegaan?” Den Hertog trachtte nog wel met mede werking van Kuiper, Van Dongen en Van Pol het peloton tot grotere snelheid aan te manen, maar het was vergeefs. Het verschil kon nog enige tijd beperkt blij ven tot ongeveer anderhalve minuut, toen na 45 kilometer aan de tweede beklim ming werd begonnen (de Col de Saint LOS ANGELES. Cliff Richey, die aan het einde van het vorig seizoen werd uit geroepen tot de sterkste niet professionele tennisser ter wereld, heeft zich terugge trokken uit het Amerikaanse Daviscup- team uit protest tegen het feit dat de Challenge-Round tegen Roemenië van de komende maand op een langzame gravel- baan zal worden gespeeld. Dergelijke nederlagen pleegt Den Her tog altijd laconiek te accepteren en giste ren was dat niet anders. Den Hertog: „Och, Ovion heeft gewoon revanche geno men.” Om klagend te vervolgen: „Ik heb vreselijke koorts gehad vannacht. Ik weet niet waar het door kwam. Voor de tweede col had ik al twee bidons leeggedronken, verschrikkelijk, wat had ik een dorst. Als ik een tijdje niets had gedronken, kon ik niet meer. Dan nam ik maar wat en ging het wel weer.” Wat die koorts betreft, daarvan was volgens dr. Ab Rozijn geen enkele sprake. Daarom is de nederlaag van Den Hertog eerder een mentale kwes tie. Hij zag enorm op tegen deze Alpenrit waarin hogere bergen waren opgeno men dan in de laatste Tour de France en was de avond tevoren al uiterst nerveus. Alle middelen werden aange wend om hem toch maar zo zelfverzekerd mogelijk aan de start te krijgen. Zelfs Sjeng Collard, de Limburgse seigneur, werd vanuit Digne opgebeld om hem via de telefoon moed in te spreken. ADVERTENTIE 659 Ruton RO1311: een was automaat met een wolwas- M 1^ s

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23