Begin van Zweedse Kruimels van toeristendollars zijn voor plaatselijke bevolking rendierslachting SINT MAARTEN IS IN FEITE AMERIKAANS GEBIED DEVIES: Belastingvrij en geen controle door douane Onafhankelijkheid op Antillen is nog een schrikbeeld Aruba roept om afscheiding van Curasao SLEEPiNE PDLiCE dl M w- dan vragen GEBIEDSDEEL LEUNT STERK TEGEN NEDERLAND AAN „Eerst schieten, F* r i A*- 17 DOLLARS S3 ROULETTE AMERIKAANS AFHANKELIJK HISTORISCH H EXCLUSIEF VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1971 „Ontoelaatbaar” „Koe” 4 WILLEMSTAD (Curagao) De stofwolken rond het bezoek van de Nederlandse parlementaire delegatie aan de Nederlandse Antillen hangen nog boven Curasao. De onafhanke- lijkskreet van de Nederlandse parle mentariërs dreunt nog door. Antil liaanse politici tonen zich in hun reacties duidelijk geschrokken door de haast waarmee Nederland het Ko- ninkrijksstatuut te lijf wil gaan. On danks de recente regeringsverklaring van premier Biesheuvel, waarin deze stelde, dat Nederland zich het recht voorbehield om initiatieven te nemen inzake de staatkundige verhouding met de rijksdelen overzee, kwam de aanval van de Nederlandse parlemen taire delegatie voor de Antillen toch blijkbaar nog onverwacht. iM Ut- Ai w (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (Curasao) Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius, drie eilandjes op Schiermonnikoog-formaat, die als het gebied der Bovenwindse Eilanden deel uitmaken van de Nederlandse Antillen, liggen op ruim 800 km van Curasao in een enigszins vergeten hoek van het Koninkrijk. Ze vormen een natuur like eenheid met een reeks eilandjes van Britse en Franse origine, die op de grens tussen de Caraïbische Zee en de Atlantische Oceaan een uiterst moeizaam bestaan leiden. I MM (Van onze correspondent) werd zoeken. Dit in tegenstelling tot Suriname, waar het onafhankelijkheidsstreven al ja renlang in het middelpunt van de belang stelling staat. Het woord „onafhankelijk heid” dient op de Antillen zo nu en dan als lokkertje tijdens de verkiezingscam pagnes. Buiten de verkiezingsarena wordt het gemeden als een vloek. De historische band met de Benedenwindse eilanden Auraba, Curacao en Bonaire is, mede door de grote afstand, vaag en kunstmatig. Op de Bovenwindse Eilanden speelt de dollar een grotere rol in het dagelijkse geldverkeer dan de Antilliaanse gul den. Sinds de Amerikanen hebben ontdekt dat met plaatselijke autoriteiten wel te praten valt, ontwikkelen de mini-eilandjes zich in een snel tempo tot het grootste Amerikaanse wingewest binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Niet alleen als „playground” voor gefortuneerde 65-plussers en gokparadjjs voor beroepsspelers, die na Las Vegas ook wel eens iets anders willen maar ook als een uiterst lucratief werk terrein voor Amerikaanse grondspeculanten, die er zonder wapengekletter redelijk in zijn geslaagd de drie eilandjes te veroveren. Die dagjesmensen in 1970 waren het er 58.000 meestal middenstanders, die een jaar lang voor hun cruise hebben ge spaard, vormen slechts een „bijprodukt” van de toeristenindustrie. Het „hoofdpro- dukt” ligt op het strand of rond de zwem vijvers van de luxe hotels’ beroepsgokkers en rijke oude heertjes, die aan de zijde van een Brigitte Bardot-figuur de generatie kloof proberen te overbruggen Laat in de avond verschijnen ze, feeste lijk opgetuigd, in de casino’s. De mannen achter de roulettetafels, de vrouwen achter de gokautomaten die in slagorde langs de wanden staan. De sfeer is er plechtig. Er wordt weinig en zacht gesproken. Af en toe wat gilletjes van de dames als een automaat tot uitbetaling overgaat. On wezenlijk grote havanna’s worden deels wikkeld van een straatarm visserseiland tot een exclusief vakantieoord voor Ameri kanen die de welstandsgrens ver achter zich gelaten hebben. Maar een Curagaoe- naar of een Arubaan kan zich niet per mitteren om in eigen land met vakantie te gaan. In een gewoon hotel beginnen de prijzen bij 60 dollar per dag. Wil men iets luxer, dan is er het Mullet-Bay-hotel, waar men voor 125 dollar per dag ook gebruik mag maken van de golflinks. Taxitarieven, de prijzen van huurauto’s en alles wat zijde lings met het toerisme te maken heeft, bewegen zich op hetzelfde niveau. Het doet dan wal irreëel aan als het hoofd van het toeristenbureau de verwachting uitspreekt dat in de naaste toekomst ook Europese De ijver om toeristen en investeerders binnen te lokken maakt de autoriteiten uitermate soepel in hun toelatingsbeleid, zo soepel, dat ook een toenemend aantal duistere figuren de weg naar St. Maarten weet te vinden: beroepsgokkers en rand figuren, die in de schaduw van het casino leven en werken. De Antilliaanse politici hebben zich in de afgelopen jaren uitsluitend beziggehou den met politiek kibbelwerk op dorpsni- veau. Voor staatkundige problemen was geen tijd en nog veel minder animo. Zij zien zich nu plotseling met de neus op de feiten gedrukt en raken lichtelijk in pa niek. „Het uur der waarheid is aangebro ken”, constateerde Siegfried Rigaud, frac tieleider van de Democratische Partij. Druk verkeer in de Voorstraat van Philipsburg. Het rendier weegt gemiddeld ongeveer 180 kilo en is ongeveer duizend gulden De Statuutcommissie, die in het leven werd geroepen na de geruchtmakende gouverneurskwestie rond dr. E. Jonckheer, is nooit tot leven gekomen. Omdat men uiteindelijk toch wel met iets tastbaars moest komen, liet men de Antilliaanse jurist rar. dr. W. van Leeuwen zijn ge dachten omtrent de toekomstige status van de Nederlandse Antillen op papier zetten. Het rapport-Van Leeuwen is reeds maanden geleden gereedgekomen, maar noch de Antilliaanse regering, noch het parlement heeft er tot nu toe aandacht aan geschonken. aangemeten, hetgeen bij Amerikaanse re laties veel indruk maakt. Dankzij zijn welwillende houding bij grondaankopen, verblijfs- en werkvergun ningen is „senator” Claude Wathey mede directeur van alle hotels op St. Maarten. Er zijn trouwens maar weinig onder nemingen op het eiland, waarvan Claude (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Ongeveer 200.000 be wapende Zweden trekken dezer dagen ten strijde. De jacht op de rendieren in Lap land is weer voor enkele dagen geopend en ongeveer 30.000 rendieren zullen in de regen van schoten en hagel het leven laten, zo wordt verwacht. De eerste dode is inmiddels al gevallen. Een jager in Vanjauback (Lapland) werd door zijn vriend voor een rendier versle ten. Het is slechts het begin van een serie dodelijke ongevallen die elk jaar onver mijdelijk gebeuren Een bewuste onafhankelijkheidsgedach- te is bij het Antilliaanse volk ver te kolonie bij Engeland aangemeld heeft. Buiten de stad liggen verblindend witte strandgn- De Caraïbische Zee blijkt blau wer dan de ansichtkaarten suggereren. De eeuwige zon maakt het nauwelijks moge lijk om in de schaduw van de schaarse bomen wat verkoeling te zoeken. De wegen zijn erbarmelijk, maar daar wen je aan. Wie heeft er trouwens haast? Soms staat er langs de weg een bord: „Sleeping po lice”. Er volgt dan na 50 meter een ver keersdrempel. Degene die met te hoge snelheid over zo’n dwarsligger rijdt vliegt met zijn hoofd tegen of door het autodak. De eerste keer is het een verrassing, maar je vergeet het nooit meer. De Amerikanen, die St. Maarten be zoeken, zijn voor een groot gedeelte dag jesmensen, die met schepen worden aan gevoerd. Ze zijn een dankbare prooi voor de taxichauffeurs, die de oppervlakte van het eiland aanmerkelijk vergroten door zo langzaam mogelijk te rijden Na de rondrit volgt een bijna verplichte „shopping tour” langs de „tax-free-shops”, waarna de trip besloten wordt met een kleine aderlating in een van de casino’s. opgercokt. deels opgegeten door mannetjes, heeft hij zichzelf de titel van „senator” die met een geforceerde nonchalance to rentjes bouwen van dollarfiches op en rond het favoriete nummer. Croupiers harken ongeïnteresseerd de inzetten naar zich toe onder het alziend oog van opzichters, die zelfs zonder make-up geschikt zouden zijn om in gangsterfilms te figureren. St. Maarten heeft zich in korte tijd ont waard. In totaal levert de jacht, benevens enkele dode jagers zo’n vier miljoen kilo rendiervlees op en een grote hoeveelheid sterke verhalen. De band met Nederland knelt niet, wèl de onderlinge band tussen de zes Antilli aanse eilanden. De historische tegenstel lingen tussen Aruba en Curasao zitten zeer diep. De Arubaanse Volkspartij roept om „separacion”, afscheiding, niet van Neder land, maar van Curasao. Op de Bovenwindse Eilanden finan cieel afhankelijk van Curasao en Aruba voelt men zich een kolonie van Cu rasao. De politieke partijen op de Boven winden, die elkaar bij het minste of geringste het mes op de keel zetten, zijn het op één punt roerend met elkaar eens: „Handen af van het Statuut.” De voorzit ter van de West Indian Progressive Move ment (WIPM) verklaarde: „Het Statuut heeft reeds aangetoond dat onafhankelijk heid de totale ondergang betekent voor Saba en St. Eustatius.” De bevolking en de politici op de Bo venwindse Eilanden spreken vol afgunst over het naburige eiland Angauilla, dat zich enkele maanden geleden weer als Vorig jaar werden door te ijverige ja gers enkele tientallen koeien neergescho ten, enkele paarden en een klein aantal landbouwmachines Een dorp in Lapland kwam zonder elektriciteit te zitten, nadat de hoogspanningsleidingen waren kapot geschoten en een landbouwer die voor zichtigheidshalve zijn koe aan beide zijden het woord .koe” op de flanken had ge schreven, moest toch ervaren dat het dier werd neergeschoten. „Ik dacht dat het een rendier was dat me voor de gek wilde houden”, verklaarde de schutter. Eerst schieten en dan vragen is dus het devies, maar de jachtverenigingen laten doorgaans wèl per advertentie weten in welk gebied men de volgende dagen denkt te gaan jagen, hetgeen ongetwijfeld menig leven heeft gered vergunning te bemachtigen. Die is dan wel tijdelijk, maar wie moet dat controleren? De politie niet. Een ijverige agent, die een Amerikaan zonder geldige verblijfsvergun ning in de kraag grijpt, wordt hiervoor op het matje geroepen, omdat hij het toerisme nadelig beïnvloedt. Dat kreeg ook een be lastingambtenaar te horen, die een aan slagbiljet durfde sturen aan een Ameri kaanse ingezetene van St. Maarten in verband met diens activiteiten in de toe ristensector Mr. Th. van Lier, voorzitter van de Nederlandse delegatie, trachtte tijdens een persconferentie de gemoederen enigszins te kalmeren. Het standpunt van de Ne derlandse delegatie was naar zijn mening te overtrokken in de publiciteit gekomen: „Wij willen de banden met de Nederland se Antillen en Suriname niet verbreken en wij willen geen einde maken aan de ontwikkelingshulp.” Dit zal wel in andere bewoordingen zijn gezegd, maar zowel in Suriname als in de Nederlandse Antillen heeft men uit de besprekingen geconcludeerd, dat Neder land zich zo spoedig mogeliik wil ontdoen van de knellende banden met de rijksde len overzee. „Uw boodschap is duidelijk De bevolking van St. Maarten, in kleur schakering variërend van griezelig bleek tot dof zwart, is enorm vriendelijk en ver toont weinig of geen kleurcomplexen. „We rate them by the show of their teeth”, zei een Amerikaans reisagent, die terrein kwam verkennen voor het komende sei zoen. Hij kan tevreden zijn. Zolang een Bovenwinder dollars ruikt blijft hij lachen. Een extra attractie is dat St. Maarten bestaat uit een Nederlands en een Frans gedeelte. Zoiets geeft de vakantie een Eu ropees tintje, waar Amerikanen zeer ge voelig voor zijn. Iedere taxichauffeur brengt ze van de Nederlandse „Windmill” toeristen naar St. Maarten zullen komen, of de „Amsterdam Store” in Philipsburg naar de „Moulin Rouge” of restaurant „Saint Tropez” aan de Franse kust. Grens- formaliteiten bestaan er niet tussen de twee delen van het eiland. De grenspaal dient uitsluitend als achtergrond voor va kantiefoto’s. Eens per jaar ontmoet gezag hebber (burgemeester) R van Delden er zijn Franse ambtgenoot voor het uitwisse len van confectiespeeches over de goede onderlinge verstandhouding. Onafhankelijkheid is op de Nederlandse Antillen een moeilijk verkoopbaar politiek produkt, echter niet vanwege de hechte band met het moederland, waarop in officiële toespraken steeds weer de na druk wordt gelegd. Men durft in de Antillen de onafhankelijkheid niet aan. De politici zijn bang voor hun eigen verantwoordelijkheid en voor de gevolgen in het economische vlak. Men kan het op de Antillen niemand uit het hoofd praten, dat lossere banden met Nederland op den duur ook zullen leiden tot vermindering van de ontwikkelingshulp. De tekst op dit bord houdt een waar schuwing aan automobilisten in. Wie haar negeert vliegt 50 meter verder met zijn hoofd tegen het autodak. Toch zullen er nieuwe toeristenbronnen aangeboord moeten worden, want voor tekenen wijzen erop dat de Amerikanen uitgekeken raken op het Caraïbische ge bied. In Puerto Rico hebben al enkele grote hotels, waaronder Hilton, hun deuren moeten sluiten. Ook van de andere eilan den komen alarmerende geluiden uit de hotelsector. De relatief hoge vliegtarieven, de dure hotels, de slechte service en het eenzijdig amusementsleven worden in Amerika als voornaamste oorzaken ge noemd voor de sterk dalende belangstel ling in de Caraïbische eilanden. St. Maar ten, het duurste eiland, dreigt zichzelf uit de markt te prijzen. „Voor de prijs van één dag in de Caraibean bent u een week in Spanje”, adverteert een reisbureau in New York De laatste jaren rolden tien miljoen toeristendollars St. Maarten binnen, maar het grootste gedeelte rolt snel terug naar de Verenigde Staten. Want alle hotels op de Bovenwindse Eilanden zijn Amerikaans bezit, meestal gedeeltelijk zelfs gefinan cierd met door Nederland gegarandeerde leningen uit de ontwikkelingshulp. De eer ste tien jaar behoeven de Amerikaanse ondernemingen geen belasting te betalen De „kruimels” die van de toeristen dollars overblijven, zijn voor de plaatse lijke bevolking, die dat gelaten accepteert, omdat zij vóór het toeristentijdperk zelfs niet voor kruimels in aanmerking kwam. De Amerikanen weten zich bij hun luc ratieve ondernemingen gesteund door Claude Wathey, voorzitter van de Demo cratische Partij en sedert tien jaar politiek alleenheerser op de Bovenwindse Eilanden. Geen moeite is hem teveel om zijn Ameri kaanse vrienden ter wille te zijn. Als volks vertegenwoordiger van de Bovenwinden in de Staten van de Nederlandse Antillen De „onafhankelijkheidskruistocht” van de Nederlandse parlementaire delegatie komt voor de Antillen op een moment dat men sterker tegen Nederland aanleunt dan ooit, en niet alleen in financieel opzicht. Het voort gezet onderwijs is af hankelijk van Nederlandse leerkrachten. De Antilliaanse minister van Justitie is naar Nederland gegaan om 50 Nederland se politiemannen naar de Antillen te pra ten. Economisch worden de Antillen in steeds grotere mate afhankelijk van de Nederlandse ontwikkelingshulp. De toeris tenindustrie, als een reddende engel bin- nengehciaH. is duidelijk op haar retour. Het aantal toeristenschepen dat de ko mende maanden Curasao zal aandoen, is beduidend minder dan verleden jaar. De hotels op Curacao klagen steen en been. Het enige luxe hotel op Bonaire is een paar jaar na de opening gesloten en failliet verklaard. Voor de casino-exploïtanten zijn de toe risten weinig interessant: ze vergokken per avond „slechts” een paar honderd dollar. De gokbazen tonen meer interesse in de keiharde jongens, die een paar duizend dollar vergokken en de volgende avond weer achter de roulettetafel verschijnen. Wekelijks arriveren dan ook op de Juliana-luchthaven chartervliegtuigen met beroepsgokkers, die zich in Las Vegas een bepaalde faam hebben verworven en die nu op uitnodiging van de casinodirectie het werkterrein voor een paar dagen verleg gen. Reis- en verblijfkosten zijn voor reke ning van het casino. Van de genodigden wordt slechts verwacht, dat zij zich in het casino niet kinderachtig gedragen. Deze lieden hebben zo hun manieren. Onlangs moest één van de casino’s een paar dagen sluiten, omdat alle cheques totaal voor 185.000 dollar die een gokgezelschap via het casino bij een plaatselijke bank had verzilverd .ongedekt bleken. De casino directie mocht de schade vergoeden. Bij de grensautoriteiten in de Verenigde Staten en in Puerto Rico geniet St. Maar ten een zekere reputatie als transitohaven voor drugs. De Puertoricaanse douane, van nature al niet inschikkelijk, wil per se de bodem zien van elke koffer die uit St. Maarten komt. Hun vrees is niet onge grond want zelfs voor een onhandige ama teur is het kinderlijk eenvoudig een paar koffers vol drugs St. Maarten binnen te krijgen. Als gevolg van de belastingvrije status van het eiland worden er geen invoerrechten geheven Ei is trouwens geen enkele douanecontrole. Maar „senator” Claude Wathey zegt: De opening van het jachtseizoen in Pajala (Lapland) liep ook slecht af. Vijf jachtvrienden gingen op de vuist, waarbij er één ernstig werd gewond. Oorzaak van de vechtpartij was de overmatige con sumptie van geestrijk vocht. „Toerisme” is de toverspreuk, die de drie armlastige eilanden moet herscheppen in een welvaartsstaat. Voor Saba en St. Eustatius is dat een ver en zeer vaag toe komstbeeld. Sint Maarten is echter door de Amerikanen goedgekeurd als compen satie voor de recreatiegronden die op Cuba verloren zijn gegaan. Natuurlijke en kunst matige toeristenlokkertjes zijn er in over daad aanwezig. Philipsburg, de hoofdstad, ligt op een landtong tussen de Caraibische Zee en het zoutmeer. Er is nauwelijks ruimte voor een Voorstraat en een Achter straat, waar „tax-free-shops” schouder aan schouder naar de toeristen staan te lonken. Een fles whisky kost er nog geen twee dollar, een slof sigaretten nog minder. Camera’s, horloges en juwelen zijn er te koop voor de helft van de prijs die je er in de Verenigde Staten voor betaalt. Al het overige kost in Philipsburg „tax-free” duurder dan op de andere eilanden, waar wèl invoerrechten worden geheven. Wathey of zijn broer Chester geen eigenaar of mede-eigenaar is. Elke Amerikaanse onderneming, die met een hotelplan naar St. Maarten komt, krijgt zonder veel moei te een stuk grond tegen een heel schappe lijk prijsje. Het Eilandbestuur is ook nog bereid deze grond bouwrijp op te leveren, hetgeen meestal niet nodig is, want de hotelplannen worden snel vergeten en het verworven grondgebied gaat in een snel tempo van hand tot hand. In elke hand blijven wat dollars achter. Een terrein, dat een jaar geleden voor 1200 dollar in de markt lag. bracht kort geleden 2.000 dollar op. De terreinen verwisselen zo snel van eigenaar, dat de grondbelasting in de meeste gevallen achter het net vist. De aanslagen komen steeds bij de vorige eige naar terecht. Het grootste gedeelte van St. Maarten is op het ogenblik Amerikaans gebied. Een St. Maartenaar die op zijn eigen eiland een huis wil bouwen komt voor de grond bij een Amerikaan terecht. De jachtkoorts is noodzakelijk zo wordt gezegd om het aantal rendieren in Zwe den op een normaal niveau circa 150.000 te houden. Zouden er geen rendieren worden afgeschoten, dan vreest men „een tekort aan voedsel voor de totale rendierkudde en een ontoelaatbare toename van het aantal verkeersongeluk ken, waarbij deze dieren betrokken zijn”. overgekomen”, zei de Antilliaanse staten voorzitter Maduro aan het einde van de persconferentie. Die boodschap werd voor Juancho Evertz, voorzitter van de Nationale Vok- spaftij, aanleiding om in een geëmotio neerde verklaring Nederland ervan te be schuldigen, dat het eenzijdig de Antillen en Suriname in de onafhankelijkheidsboot wil duwen. „Het Statuut is voor wat betreft de Nederlandse belangen uitge werkt. Men zit veilig binnen de EEG en de NAVO. De luchtvaartverdragen met de Antillen als inzet zijn afgesloten. De Moor heeft zijn werk gedaan, de Moor kan gaan.” De overige politieke partijen proberen de datum voor een eventuele onafhanke lijkheid zo ver mogelijk weg te schuiven. De Antilliaanse politici toonden zich dui delijk aangeslagen door de termijn van 4 of 5 jaar, zoals voorgesteld was door de Nederlandse delegatie. DP-woordvoerder Siegfried Rigaud sprak over een termijn van 10 tot 12 jaar. De Partido Patriotico Arubano had al eerder gesteld: „De PPA spreekt zich uit voor het behoud van de band met Neder land, naar model van de Britse common wealth. Volledige dominion-status met absolute zelfstandigheid van de Nederlandse Antil len zijn echter in de komende 20 jaar niet haalbaar.” Opvallend is, dat Frente Obre- ro, de enige Antilliaanse partij, die in het recente verleden met de onafhankelijk- heidsvlag zwaaide, niets van zich heeft laten horen. „Alle Amerikanen die naar St. Maarten komen worden gecontroleerd door Interpol, de FBI en de CIA”. Waar de controle door dit indrukwekkende consortium plaats heeft is echter niet duidelijk, in elk geval niet op de Juliana-luchthaven. De controle op de binnenkomende passagiers is er zo amateuristisch dat menigeen de aankomst hal bdnnenstapt zonder dat de immigratie- autoriteiten daar weet van hebben. Voor degene die toch de officiële weg wil bewandelen is het ook niet moeilijk om zich op St. Maarten te vestigen. Een Amerikaans paspoort en eventueel wat dol lars zijn ruim voldoende om een verblijfs- mm ,x- «O o

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17