LITHO-VERKOOP STEUNT UNICEF Bouw nieuwe stad Almere zal 1975 beginnen m Knelpunten op wegen Wetenschappelijk onderzoek op universiteiten wanorde Beleidsmaatregelen mogen onderwijs niet benadelen SB 11 Viaduct in metro Dick Bartels Twee miljard schade door verkeerd verkeer Hl1 DR. P. J. GATHIER IAVOI: Valse brief aan Ontsluiting Zuid-Flevoland Kamercommissie milieubeheer RAAD VAN ADVIES VOOR HET WETENSCHAPSBELEID oostlijn van Kamervragen over condoomaffaire premier in omloop Ouder worden op jongere leeftijd VOOR UW SUÈDE- en NAPPA-KLEDING ib* I X - JS V VRIJDAG 2 4 SEPTEMBER 19/1 2 Deltadijken Veerfarieven BELANGEN Bontmodehuis Mogelijk gesprek met W.-Duitsland over drie van Breda BABY LAG DRIE DAGEN ONDER HARINGTON Zoeterwoude Weert-Maastricht A msterdam-Hoevelaken A msterdam-Purmerend (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Er zijn slechts „fragmentarisch gegevens” beschik baar over het wetenschappelijk onderzoek dat aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen wordt uitgevoerd. Het is niet bekend welke onderzoekingen worden verricht. Het is niet bekend wat dat onderzoek kost. Er kan zelfs geen globaal beeld Rondweg Eindhoven Fiscus krijgt geen gegevens over volkstelling Veenendaal-Ede van worden gegeven, want de ad ministraties van de universiteiten zijn er niet op ingericht. Tenslotte is het evenmin mogelijk om zelfs maar bij benadering aan te geven hoeveel tijd de wetenschappelijke staven aan onderzoek besteden in verhouding tot de tijd besteed aan onderwijs, ma nagement, enzovoort. Ml X i .®i MM I |*U’ v>~ JE F 1 s B® - ft.- '1 'I gevaar (Van onze parlementsredactie) WW ADVERTENTIE ADVERTENTIE De Keuze uit honderden bontmantels en bonthoeden in elke prijsklasse. tai ee er Ec de la: ge re wl sc kt kt ki Jt be WAGENWEG 146 HAARLEM Tel. 316529 In Zoeterwoude is nog steeds de helft van de rijbaanbreedte voor het verkeer afgesloten. Het verkeer wordt geregeld door middel van verkeerslichten. Er geldt een snelheidsbeperking van 90, 70 en 50 km/u, een inhaalverbod en een stopverbod van maandag tot en met vrijdag, dagelijks van 7 tot 16 uur. Het doorgaande verkeer tus sen Utrecht en Leiden wordt aangeraden gebruik te maken van de autosnelwegen UtrechtDen Haag en Den HaagAmster dam. Over de veertarieven voor de Wester- schelde zegt de minister,, niets te voelen voor de suggestie van het PvdA-Kamerlid Roels, om een hoger percentage van de kosten van de veren ten laste van het rijk te laten komen. Het rijk betaalt nu 60 percent. Hij wil een herziening van de 6040-verhouding niet in overweging ne- Het verkeer in de richting Maastricht Heerlen wordt nog steeds ter hoogte van het klaverblad Kerensheide op één rij strook gebracht en over de rangeerbaan geleid. Er geldt een maximumsnelheid van 70 km/u. RAAKS 34 Tel 310685 ZIJLSTR 29 Tel 310766 DEN HAAG, (DPA). De Duitse minis ter van Buitenlandse Zakei dr. Scheel en zijn Nederlandse collega mr. Schmelzer zullen in gesprekken bij het staatsbezoek van de koningin aan de Bondsrepubliek in oktober waarschijnlijk ook spreken over een eventuele vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. UTRECHT In de komende maanden zullen we allen staan voor de taak om de efficiency van het onderwijs zo te ver beteren dat de beleidsmaatregelen geen nadelige invloed hebben op de kwaliteit van het onderwijs. Dit zei dr. P. J. Gathier, directeur van de directie Algemeen Voort gezet en Voorbereidend Onderwijs (AVO) van het ministerie van O. en W., donderdag op de vergadering van vertegenwoordigers van de algemene vereniging van school leiders in Utrecht. zal blijken te liggen. Het wordt, hoe dan ook, ondoelmatig besteed. de „onbekwaamheid van de leraren” beter niet dan wel gegeven kunnen worden. Ten slotte plaatste dr. Gathier nog een kritische kanttekening bij de klacht van vele leraren dat hun status in de afgelopen jaren heeft geleden. Hij meende dat de beroepsstatus steeds minder wordt bepaald door factoren als opleiding, inkomen en macht en steeds meer door de wijze waarop de beroepstaak wordt uitgeoefend. Wonderlijk genoeg Leefde het jongetje nog. Het is in het Academisch ziekenhuis in Leiden opgenomen. KATWIJK. Personeelsleden van een haringverwerkingbedrijf in Katwijk heb ben donderdag onder een lege harington een pasgeboren baby gevonden. Het kind een jongetje bleek daar sinds maan dagmorgen vroeg te hebben gelegen zonder eten of drinken. De moeder, en 18-jarig Joegoslavisch meisje, had het jongetje di rect na de geboorte op die plaats verstopt. Zr is inmiddels gearresteerd 1 WO twi ger de ko] loo bir te vai dal dr; I koi be; Ce du gei sie mt hoi op tot dit me 1 he op (m VO' zei pe bri pe rir de on eei wc lei dr ZOI De de bi; ge ru vo 1 De P.v.d.A. was het met C.P.N.-Kamer- lid Bakker eens. dat de twee ministers op dit terrein er alleen maar zijn gekomen om tegemoet te kunnen komen aan de politieke verdeelsleutel bij de vorming van het kabinet. Tot december worden reconstructie- werkzaamheden op rijksweg 1 in Muiden uitgevoerd, wordt via een doorsteek naar andere rijbanen geleid. Er geldt een in haalverbod voor vrachtauto’s en een snel heidsbeperking van 70 km/u. Ongeveer 14 dagen lang wordt van de nieuwe Leeuwarderweg, de verbindingsweg tussen de IJ-tunnel en Purmerend, één rijbaan afgesloten. Het verkeer uit Amster dam wordt over ongeveer 300 meter over de andere rijbaan geleid. Er geldt ter plaatse een snelheidsbeperking van 50 km en een inhaalverbod. In ochtend- en avondspits moet met aanzienlijke vertra ging rekening worden gehouden. Leerlingen van de tweede Nijmeegse Huishoudschool hebben een actie op touw gezet voor de Unicef. Voor dit doel zijn litho’s vervaardigd die door leerlingen van scholen door heel Nederland verkocht moet worden. Prinses Beatrix was de eerste koop ster. In dien U bij uw aankoop van uw bontmantel prijs stelt op een persoon lijke. deskundige bediening, waarbij de klant nog Koningin is. bezoekt U dan eens de bontspeciaalzaak van Het zit fout op tal van fronten, aldus de raad. De raad verwijt de universiteiten dat ze bij het verdelen van het geld voor wetenschappelijk onderzoek meestal meer rekening houden met gevestigde belangen, ongeacht de kwaliteit, dan met veelbelo vende initiatieven, met name als deze afkomstig zijn van interfaculteiten. Gisteren zijn op een metropersdag in Amsterdam enige maquettes getoond. Dit is de maquette van het toekom* stige station bij Duivendrecht. Deze cijfers, spreken voor zichzelf en maken duidelijk, dat de krachtsinspanning om de verkeersonveiligheid te bestrijden in de naaste toekomst zal moeten worden vergroot, zegt minister Drees jr. In de toelichting op zijn begroting zegt minister Drees voorts, dat de dijkverho gingen in het kader van de Deltawet in 1980 niet geheel voltooid zullen zijn, zoals de bedoeling was. Minister Drees wil de financiële armslag, die een gevolg is van de voltooide afsluiting van Haringvliet en Brouwershavense Gat, niet volledig ge bruiken om het tempo van de dijkverzwa ringen te versnellen. In de begroting is voor de dijkverster king 45 miljoen uitgetrokken. De totale uitigave beloopt dit jaar 87 miljoen, waarin echter 37 miljoen aan nabeta lingen is begrepen. Volgens de minister vormt de gecompli- meerde beheerstoestand van de Noordzee- waterkeringen een mogelijke rem op een slagvaardig kustbeheer. Geleidelijk aan zal getracht moeten worden de situatie meer in overeenstemming te brengen met de eisen voor een efficient beheer. Filevorming en vertraging in de omge ving van de spoorwegovergang Tongelre is er op de rondweg Eindhoven in verband met de bouw van viaducten. In beide rich tingen moet het verkeer ongeveer tweeën eenhalf jaar lang langs een door borden aangegeven route worden omgeleid. natuurlijk naar grootste SPECIAALZAAK DEN HAAG. Het aan de fiscus ver strekken van gegevens die bij de volkstel ling zijn verzameld zou in strijd zijn met de Volkstellingenwet. Dit zegt minister Langman (Economische Zaken), op vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Goudsmit (D’66). Odk het verstrekken van gegevens, verzameld bij de derde algemene woning telling, die op personen betrekking heb ben, is volgens de minister niet toege staan. In Tanger veroordeeld. Een 32-jarige Ha genaar is in Tanger veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van ongeveer 9.000 gulden op beschuldiging van handel in verdovende middelen. Op de veerboot naar Spanje werd in zijn auto 25 kg hasjisch ontdekt. AMSTERDAM Op de Verlengde Gooise Weg is donderdagmiddag begonnen met de bouw van het eerste viaduct voor de oostljjn van de Amsterdamse metro. Het viaduct komt te liggen in de metroproef- baan, die naar verwachting begin 1973 zo ver gereed zal zijn, dat de eerste inmiddels bestelde treinstellen kunnen gaan proefrijden. Dit heeft het Duitse persbureau DPA in goed ingelichte kringen in Den Haag ver nomen. Deze kringen, aldus de Haagse vertegenwoordiger van DPA wezen er donderdag op, dat dit thema kan worden behandeld buiten de officiële agenda om. DEN HAAG De economische schade als gevolg van verkeersongevallen wordt in de toelichting op de begroting 1972 van Verkeer en Waterstaat zeer hoog genoemd. In 1948. 1962 en 1967 bedroeg deze schade respectievelijk 88. 481 en 1047 miljoen gul den. De totale schade in 1971 zal naar schatting rond de twee miljard gulden belopen. De eerste paal voor het metrowerk werd geslagen door de burgemeester van Diemen, mr. J. H. Strumphler Tideman. In en bij de proefbaan, die een lengte van 2 kilometer krijgt, zullen in totaal 13 viaducten moeten worden gebouwd en wel acht metro- en vijf spoorwegviaduc- ten. De laatste komen in de te verleggen ringspoorbaan. Ook zullen nog twee stati ons in ruwbouw worden opgetrokken om dat bij het proefrijden niet alleen de treinstellen maar ook het signaalstelsel moet worden beproefd. men. Voorzieningen voor het opvangen van het toenemende vervoersaanbod op de Westerscheldeveren (nieuwe en grotere beten) zijn mede oorzaak van de stijging van de door het rijk betaalde exploitatie tekorten. Ook de sterke loonstijgingen van de laatste jaren hebben tot extra verho ging van de expolitatielasten geleid. Indien we in de komende jaren enkele zeer dringende zakan tot stand willen brengen dan zal er bij de gewone uitgaven de uiterste zuinigheid geboden blijven. Als maatregel om de groei van de onder wijsuitgaven af te remmen noemde de heer Gathier de vermindering van het aantal leraarlessen. Bij het vwo, havo en mavo betekent dit een daling van twee leraar lessen per klas voor de dagscholen en bij het avondonderwijs van een per klas. De aangekondigde maatregelen zullen, zo voegde hij eraan toe, uitsluitend om finan ciële redenen worden genomen. Het gevolg van de financiële mataregelen is in de eer ste plaats dat er minder leraren per leer ling nodig zijn. Volgens de directeur van 't AVO kan gekozen worden voor de oplos sing om de twee te verminderen leraar lessen gelijkmatig te verdelen over alle vakken en dus voor alle vakken een ver mindering van 6 pet door te voeren. Hij somde in dit verband ook nog andere mogelijkheden op. Men moet er echter wel rekening mee houden, zo waarschuwde de heer Gathier, dat de examenprogramma’s niet zullen worden gewijzigd. Vervolgens liet hij zich kritisch uit over het gebruik van leraarlessen, taakuren en kostbare inventarissen. De middelen, zo meende hij, worden soms op onverant woorde wijze gebruikt. Bepaalde lessen zouden naar zijn mening ten gevolge van Een ander verwijt: er wordt bij het aantrekken, van wetenschappelijke mede werkers soms te spoedig overgegaan tot het benoemen in vaste dienst zonder dat al een redelijk gefundeerd oordeel verkre gen is over de bekwaamheid tot het verrichten van wetenschappelijk onder zoek. De wetenschappelijke medewerkers zijn ook te weinig mobiel. Ze lijden aan honkvastheid. De wetenschappelijke pro- duktiviteit wordt voorts geschaad door de bestaande hiërarchische verhoudingen tus sen hoogleraar en staf, waardoor te wei nig delegatie plaatsvindt. De raad erkent dat het wetenschappe lijk onderzoek ook gefrustreerd wordt door de niet aflatende toeneming van het aantal studenten, waardoor steeds meer tijd aan doceren moet worden besteed. De raad is van oordeel dat op onjuiste wijze gewerkt wordt aan het probleem van de wanverhouding tussen studenten en do centen. DEN HAAG. Volgens het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname zou er een brief aan premier Biesheuvel in omloop zjjn. geschreven door de heer Lachmon, voorzitter van de Staten van Suriname. In deze brief zouden enkele voor beide staatslieden compromitterende za ken worden gesteld. Deze brief, aldus donderdagavond het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname, is niet afkomstig van de heer Lachmon. De handtekening onder het schrijven is vals en de inhoud geheel uit de lucht gegrepen, aldus het kabinet. DEN HAAG. Naar het oordeel van het Tweede-Kamerlid drs. Wiebenga is iedere logica zoek, wanneer wel eer spreekbeurt over geboorteregeling wordt gehouden, maar dan aan het tonen of verstrekken van condooms een zware strafmaatregel wordt verbonden. Het Kamerlid ste’* dit in vragen aan de minister van Onde. vijs over het ontzeg gen van de toegang tot een gemeentelijke avond-mavoschool in Utrecht aan een leerling, die na een door hem gehouden spreekbeurt over geboortebeperking con dooms toonde en/of uitdeelde Naar het oordeel van de heer Wiebenga zou het juister van de betrokken school leiding zijn geweest om bezwaar makende ouders te wijzen op het feit, dat de schoolleiding zelf volledig de verantwoor delijkheid had aanvaard voor de gehouden spreekbeurt en dat het dwaasheid is ge boorteregeling te bespreken en over de middelen een taboesfeer in stand te hou den. De spoorwegovergang „De Klomp” in de weg VeenendaalEde is voor ongeveer drie weken afgesloten voor alle verkeer in beide richtingen. Doorgaand verkeer kan gebruik maken van de weg Wageningen Ede. DEN HAAG. Meer dan vroeger het geval was, doen zich op steeds jongere leeftijd aftakelingsverschijnselen voor. Dit wordt in de hand gewerkt door vergifti gingen, waartoe roken en milieuverontrei niging gerekend kunnen worden, voorts door bewegingsarmoede en een onjuist voedingspatroon. Mede door het tekort aan fundamentele kennis over het ver schijnsel van de ouderdom kan dit een van de belangrijkste oorzaken zijn van een onleefbare ouderdom in de toekomst. Er moet aan een groot aantal voorwaar den zijn voldaan, wil men dit kunnen keren. Dit is het hoofdthema van het eerste wetenschappelijke congres, gewijd aan leefbare ouderdom, dat de Nederlandse Vereniging voor gerontologie vandaag in Utrecht hield. Het bestuur van de vereni ging. onder voorzitterschap van oud-mi- nister dr. Veldkamp, ziet een keerpunt in de belangstelling voor onderzoek naar ou- derdomsverschijnselen. Aan het congres namen ongeveer 600 belangstellenden deel. Bij Onderwijs en Wetenschappen is de Kamer ertoe overgegaan twee commissies te vormen, één commissie, die het werk van minister Van Veen van Onderwijs gaat begeleiden en een commissie, die het werk van minister De Brauw van Weten schapsbeleid begeleidt, waaronder ook het wetenschappelijk onderwijs zal vallen. Een voorstel van D’66-Kamerlid Dijk stra, om tot vorming van een aparte commissie voor wetenschapsbeleid en technologie te komen, leed schipbreuk. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft besloten een vaste Kamercommissie voor milieuzaken in te stellen, die zich vooral bezig zal gaan houden met milieu beheer in de ruimste zin van het woord, ook met de milieubeheerstaken van de verschillende departementen. DEN HAAG. Het ontsluiten van de nieuwe polder Zuidelijk Flevoland zal niet worden vertraagd. Minister Drees jr. van Verkeer en Waterstaat zal voorrang geven aan het realiseren van toekomstige woon- en recreatiegebieden. Zo zal in 1975 be gonnen worden met de bouw van de nieu we stad Almere bij Muiden- Voor het bouwrgp maken van de grond (zandop- spuitingen) is in de begroting van Verkeer en Waterstaat vijf miljoen gulden uitge trokken. Met een duidelijk herkenbaar afgrijzen is de raad van advies voor het weten schapsbeleid tot deze conclusie gekomen na een studie van vier jaar. De raad, die een aanbeveling had moeten doen voor de meest doelmatige financiering van het wetenschappelijk onderzoek, heeft dan ook geen definitieve nota kunnen uitbren gen. maar alleen een voorlopige. De nota komt op een moment dat een speciale ministerspost voor Hoger Onder wijs en Wetenschapsbeleid is ingericht en de desbetreffende minister met een ..afge knepen” begroting komt. Aangenomen wordt dat van de onge veer f 2 miljard voor hoger onderwijs ongeveer f 610 miljoen aan wetenschappe lijk onderzoek wordt besteed. Daar komt nog eens f 30 miljoen bij via Zuiver We tenschappelijk Onderzoek. Het zijn bedra gen inclusief de investeringen voor onder zoeken. De raad verwacht dat bij een splitsing van de boekhouding zal blijken dat het voor het wetenschappelijke onder zoek beschikbare bedrag aanzienlijk lager 2 v r.W ■:v -a k® j - fcsj x w s, ,;..xT»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2