I MALAFIDE KOPPELBAZEN PRAKTISCH UIT WATERWEGGEBIED VERDWENEN s t Ahoy: 3 miljoen verlies Grofsmederij reorganiseert I DE BEURS DEZE WEEK I I „Ingeleend personeel is piek-personeel” Ét 4 WI n I A Dollar in Frankfurt beneden 3.30 DM Wall Street 1 Nieuwe topman VW heet Leiding .V I 10 i TIEN TEVEEL KARWEIBEDRIJVEN eVOOR MILJOENEN WEINIG MOED 1\ Ar t GEEN BROOD It- ZA1 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 I 2900 L „Personeelsbestand wordt aangepast" 9 JL - iinnfflinmmniimiwiiiiniiiniiiiiiiiiinnoiinnwiiniwnminfflnfflmfflnnwfwm^^ tsti9in8^ (Van onze redactie economie) (Van onze beursredactie) ADVERTENTIE 1 r i\\- A X* i V 0? •v; zorg over A- •jjtf 4 NVV-man Schravenmade raamt, dat 90 percent van de niet-bonafide koppelbazen uit het Waterweggebied thans is verdwe nen. „De officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank is niet zachtzinnig geweest voor de malafide koppelbazen. Hij heeft geweldige harde straffen tegen hen geëist”, zo zegt hij. Street Dow 889.31 nu on w< laj Schravenmade: „Die straffen zijn zeer juist, want de betrokken personen over traden vrijwel alles wat er te overtreden viel. Ze voerden geen of in elk geval geen goede administratie en ze betaalden geen of nauwelijks belastingen en sociale pre mies. Ik durf rustig te zeggen dat de AMSTERDAM. Troonrede en miljar dennota waren voor de Amsterdamse ef fectenbeurs aanleiding de koersdalingen in geforceerd tempo voort te zetten. Hiermee is door een reactie gedemonstreerd hoe beide voor ons land zo belangrijke stuk ken bij het grote publiek zijn gevallen. FRANKFURT (Reuter). De notering voor de Amerikaanse dollar werd vrijdag op de wisselmarkt in Frankfurt vastgesteld op 3.299 mark, waarmee voor de eerste maal sedert de Westduitse mone taire hervorming tweeëntwintig jaar geleden de dollar officieel beneden de 3.30 mark noteerde. Dit betekent een re valuatie van de zwevende mark van net iets minder dan elf percent. I Te de Joi voi gel mo of Go mi mc zij he w; he Hj ju ja i de ge: op, Ke Ti; str va vc (A bi; te er de K H) I ov< bel boi spl tra see we be1 wi; Te gef tij< op: als An Eg 1 hei hei Va We Ko Ge doi I me dei vei Hu Zo de nic tin Va Br m; I aa Jo pl> rei co pa de he be W de w: in scl Hi mi wi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuuiuuiiiiiiiiiiuiimiiiiiniiiiiuHiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHiiiu De koppelbazen werd in de meeste ge vallen een forse boete (van minimaal 10.000) opgelegd en daarnaast kregen zij ook nog voorwaardelijke gevangenisstraf fen. Tegen een koppelbaas werd zelfs een maand on voorwaardelijk geëist. Daarnaast is door het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor en de fiscus beslag op ei gendommen gelegd. periode heden 304% 28% 30% 55% 30% 37 239'. 38% 93% 44% 48% 41% 68% 56% 31% 30% 8% 13% 20% 29% 94% 52% 71 34% i Nederlandse arbeiders in dienst treden van Duitse bona fide koppelbazen en dan in eigen land weer worden uitgeleend. De vakbeweging bestudeert op het ogenblik of met deze handelwijze geen belangen worden geschaad van Nederlandse bedrij ven en of een en ander reglementair is. Mr. Bos vraagt zich in dit verband af of het via Duitse bedrijven uitlenen van Nederlands personeel aan Nederlandse be drijven niet in strijd is met de EEG- bepalingen. Hij vermoedt, dat in deze figuur het aspect concurrentievervalsing in het geding is. periode heden 31% 73% 39% «4 42% 32% 32% 58% 22% 42% 42% 15% 25 15 29% 36%e 24% 26% 153 83% 61% 82% 3334 7% De heer A. Schravemade heeft van af het begin tegen de koppelbazen gevochten. Dit staat in een nota van de wethouder aan de gemeenteraad voor de gemeente begroting 1972. Onderzocht zal worden in hoeverre het mogelijk is de gebouwen door de bevolking voor verschillende activitei ten te laten gebruiken op de dagen, dat er geen tentoonstellingen worden gehouden. ROTTERDAM. Het Ahoy-complex, dat op 15 januari van dit jaar officieel werd geopend, is volgens de wethouder van bedrijven, de heer J. Worst, een goede aanwinst gebleken voor de Maasstad. Niet temin zal over 1971 vermoedeljjk een ver lies van 3.180.000 ontstaan. De obligatiehoek kon niet veel moed putten uit de benarde financiële positie van ’s Rijks middelen. Er kon in elk geval geen stimulans aan worden ontleend, hoe wel de regering duidelijk stelde dit jaar niet meer op de kapitaalmarkt te willen lenen. De nieuwste staatslening werd overigens een groot succes, maar leidde ook al niet tot een herstel. Het bleef sukkelen en wachten op nieuwe gezichts punten. De beurs sloot in gedurkte stem ming. Leiding wordt de opvolger van dr. Kurt Lotz, die op 13 september zijn aftreden wegens meningsverschillen „over belang rijke kwesties” bekendmaakte. heeft naar de verkoopkant, hetgeen toene- Pandbrieven. Na de Friesch-Groningsche gaat ook de Westland-Utrecht Hypo theekbank met ingang van 27 september weer over tot de uitgifte van 8.5 per cent pandbrieven (1970 - 3) tegen een koers van 100.5 percent. Slotkoersen Eerste vorige beursdag 305 28 30% 55% 30 36% 23% 38% 93% 45 48% 41% 69% 56% 31% 31% 8 13% 20% 29% 94% 51% 71% 34 Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors In de 10 percent zit nog een derde groep koppelbazen: de illegaal opererende lieden. „Deze mensen zijn heel moeilijk te pakken, omdat ze zich onderdompelen in zogenaamde karweibedrijven, maar we beginnen er een beetje greep op te krij gen. Een voorbeeld van deze categorie is de koppelbaas, die door een bona fide bedrijf wordt ingekocht. Het is op deze wijze onzichtbaar of het koppelbaas-per- soneel nu in permanente of in tijdelijke dienst van het opkopende bedrijf is”. Het zal nog een klein jaar duren, alvo rens de mala fide koppelbaas helemaal uit het Waterweggebied is verbannen, schat de heer Schravenmade. Hij heeft niet de indruk, dat veel koppelbazen met perso neel en al naar West-Duitsland zijn uitge weken, zoals is verondersteld. Wat wel regelmatig voorkomt, is dat de Bij de Stichting Rijnmetaal, een sinds eind vorig jaar operationeel geworden uit- leenbureau van 21 werkgevers in het Waterweggebied, komen met het slinken van het aantal mala fide koppelbazen steeds meer arbeiders en beambten in dienst. Volgens Schravenmade telt de stichting nu 130 werknemers. Zij kunnen overal in de Rijnmond worden ingezet, zij het dat een tewerkstelling nooit langer dan drie maanden kan duren. Daarna moet een andere inlener worden gezocht. Deze stichting is per slot van zaken in gemeenschap door de mala fide koppelba zen in het Waterweggebied na de oorlog, toen de koppelbaas met zijn praktijken begon, voor tientallen miljoenen guldens is tekortgedaan”. De vakbonden zijn tevreden over de loontechnische dienst van het department van sociale zaken en over de justitie, die in nauwe samenwerking met de vakbe- ting 90 percent al is gelukt, schenkt de uit te rangeren. Dat dit voor naar schat ting 90 oercent al is gelukt, schenkt de vakbondsbestuurders voldoening. Zorg is er nog wel over de resterende 10 percent. Schravenmade: „In die 10 percent zit een aantal twijfelgevallen koppelbazen die zich lieten registreren voor de slui tingsdatum (18 juni) van de periode waar in een verzoek om een vergunning kon worden gedaan. We weten niet of dit allemaal bona fide koppelbazen zijn, maar dat horen we wel van de loontechnische dienst van sociale zaken”. Daarnaast zit in die 10 percent een groep onderaannemers of uitleners, die met schijncontracten werkt. Dit zijn con tracten, waarin geen afspraak is gemaakt over de werkzaamheden die het door de koppelbaas uitgeleende personeel bij een bepaald bedrijf zullen verrichten. Deze groep koppelbazen gaat contracten met bedrijven aan, waarin geen melding van de aard van de werkzaamheden wordt gemaakt maar waarin alleen een totaal aantal manuren wordt overeengekomen. LEIDEN. De N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij gaat zich her- structueren. Niet-rendabele activiteiten worden afgestoten, zo heeft het bedrijf bekend gemaakt. WOLFSBURG (DPA). De raad van commissarissen van Volkswagen heeft Ru dolf Leiding met ingang van 1 oktober nenoemd tot president-directeur van Volks- wagenwerke AG. Hij was algemeen direc teur van de dochteronderneming Audi N’SU Auto-Union- De blokvormenproduktie voor Hoogo vens zal naar men verwacht in 1974 gestaakt zijn, aangezien Hoogovens deze produktie dan zelf ter hand gaat nemen. De reorganisatie, die nodig is om de continuïteit van het bedrijf te waarbor gen, zal een aanpassing van het perso neelsbestand met zich mee brengen, zo is gezegd. Of en hoeveel ontslagen zullen vallen kon nog niet bekend worden ge maakt. Evenmin konden mededelingen ge daan worden over de activiteiten die afge stoten zullen worden. Dit zal afhangen van de resultaten van een studie, die de KNG en een adviesbureau voor bedrijfs organisatie thans verrichten. Met de ondernemingsraad en de vakor ganisaties wordt bestudeerd op welke ma nier de belangen van alle betrokkenen zo goed mogelijk behartigd kunnen worden. het leven geroepen voor het helpen van bedrijven, die met pieken zitten. Als een piek voorbij is, behoort het ingeleende personeel te verdwijnen. Inge leend personeel is piek-personeel, „niets minder maar vooral ook niets meer”, aldus de heer Schravenmade. De bewuste officier van justitie is mr. P. A. H. Bos, die zich voornamelijk bezig houdt met economische delicten in het Rotterdamse arrondissement. De heer Bos verklaart, zeventien zaken tegen te kwa der trouw opererende koppelbazen te heb ben behandeld. In vijftien gevallen werd de koppelbaas vervolgd twee zaken werden geseponeerd. De heer Schravenmade verklaart, dat de werkgevers vrijwel unaniem gunstig hebben gereageerd op het verdwijnen van de mala fide koppelbaas. Tal van onder nemingen zijn gedwongen geweest hun personeelsterkte opnieuw te bezien, nadat een reeks koppelbazen het moest laten afweten. Een aantal bedrijven bleek best zonder ingeleend personeel te kunnen werken. Op zich genomen vielen de begroting en de daarin verwerkte voorstellen voor het bedrijfsleden nog wel mee, maar de te neur waarin een en ander is opgesteld was vrij pessimistisch. De verkenningen van het centraal plan bureau bevestigden deze indruk zodat ook op wat langere termijn het signaal in feite op rood staat. Het grote punt waar mee ook de nieuwe regeringsploeg wor stelt, is de bestrijding van de hardnekkige inflatie die alle welvaartsverbetering dreigt weg te vreten. De ontwikkeling in Engeland leert echter dat een inflatiebe- strijdingsklimaat van wat langere duur al spoedig op een soort recessie dreigt uit te lopen met een naar verhouding vrij grote werkloosheid. Ook in Amerika, waar de inflatiestrijd nog voortdurend in alle hevigheid wordt gevoerd, tracht de regering anderzijds de scherpste kantjes daarvan weg te nemen. Desondanks tobt men in Amerika nog altijd met een werkloosheidspercentage van 6 percent. Volgens het centraal plan bureau zal dit percentage volgend jaar in ons land tot ongeveer 2 percent oplopen. Al met al een miljoenennota vol klaag liederen, harde maatregelen en ernstige begrotingstekorten en zelfs voor 1971 een enorm gat, dat niet eens op normale wijze gedicht kan worden. Geen wonder dat het grote publiek weinig aanleiding zag op dit perspectief beurszaken te gaan doen. Ook de beroepshandel zelf zag er nog weinig brood in, hoewel veel aandelen toch lang zamerhand op een niveau komen dat menigeen wel achter zijn oor gaat krab belen. Het nare van de situatie is voorts nog. dat ook Wallstreet weer in een soort baissesfeer is beland. Optimisten spreken nog steeds van een consolidatiefase, maar met die zogenaamde consolidatie is het koerspeil door de 900 gevallen en bleven ook de omzetten op een bijzonder laag niveau. Dat was ook het geval in Amster dam, waar het deze zomer wekenlang eveneens bijzonder stil is geweest. Het ontbreken van stimulansen deed in een dergelijke markt het koerspeil een af brokkelende richting ingaan. Maar deze week kwam daarin in zoverre een wijzi ging dat de omzetten duidelijk aanzwol len, maar dan grotendeels aan de verkeer de kant. De verkoopdruk werd hierdoor aanmerkelijk verzwaard en het opvang- vermogen verkleind. Een en ander wordt in verband gebracht met het naderende maandultimo, waarmee voorts weer een kwartaal wordt beëindigd. En tegen het einde van ieder kwartaal plegen bankiers en commissionairs de rekeningen van hun cliënten nog eens na te lopen om de debetposities te controleren. Door de zo- merbaisses zijn ongetwijfeld hier en daar deze posities teveel ondergraven, zodat óf moet worden bij gestort of moet worden verkocht. Bijstorten doet niemand graag in tijden van beursdalingen en daarom Op zich genomen vielen de begroting en Slotkoersen Eerste vorige beursdag 31% 74% 40% 6% 44% 32% 33% 58% 22% 42% 42% 15% 24% 15% 20% 36% 24% 26% 153 85% 62% 83% 83% 7% Bij een bedrijf kwam aan het licht, dat jarenlang loon voor tien ingeleende krachten was betaald ofschoon die tien mensen nooit een voet op het fabriekster rein hadden gezet. Koppelbaas en een lid van de betreffende onderneming deelden de tien lonen. Van de mala fide koppelbazen zijn bij de vakbonden „een aantal sportieve reac ties” binnengekomen. Maar twee mannen verweten de vakbeweging „broodroof”. Schravenmade: „Sommige koppelbazen hebben bij ons zelfs geïnformeerd hoe ze de zaken voor hun personeel, dat ze overigens niet in dienst hadden, konden af handelen. Kun je nagaan, hoe onwetend ze waren”. ROTTERDAM. De vakbeweging is content over de aanpak van malafide koppelbazen door de ministeries van So ciale Zaken en van Justitie. De heer A. Schravenmade (50), districtbestuurder van de metaalbedrijfsbond-NVV te Rotterdam, geeft dit zonder omwegen toe. Hij kan het weten, want als het euvel van de onbe trouwbare koppelbaas zich ergens in kwa lijke proporties heeft gemanifesteerd, dan is het in het Waterweggebied. Daar is door dit diep gewortelde kwaad in het recente verleden enkele malen de lont voor landelijke onrust aangestoken. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oid N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westin gh. Wool worth Ford K.L.M. grijpt menigeen die te weinig onderpand mend aanbod op de beurs tot gevolg heeft. Dit aanbod kwam deze week in vrijwel alle sectoren los. De internationals die in voorgaande weken of nauwelijks van plaats veranderden of de dalingen bij enkele guldens lieten, moesten deze week gevoelige verliezen oplopen. Het meest Koninklijke Petroleum, die zelfs tien gul den verspeelde. Unilever daalde zeven gulden. AKZO vijf gulden, Hoogovens zes gulden, Philips moest drie gulden achter uit, maar deze daling staat gelijk aan de zes gulden die Hoogovens verloor. Uit de andere groepen van de hoofdfondsen wa ren vooral de Algemene Bank Nederland met een verlies van 15 gulden en Holland- Amerika Lijn met een verlies van zes pun ten flauw. Heineken kon met wat heen-en-weer gespring echter de koers van de vorige week behouden. Kennelijk omdat bier niet onder de voorgestelde accijnsverho ging valt. Goede berichten uit het be drijfsleven vielen in een moeilijke markt en konden daardoor wat reacties betreft niet goed tot hun recht komen. Toch liepen Van der Vliet, Wernink en Hatéma een vijftal punten op. Nederhorst kon op een verstevigde samenwerking met Pak hoed vier gulden aantrekken, maar laatst genoemde zelf viel aan de algemene bais se ten slachtoffer en verloor tien gulden. Ballast Nedam verloor nog eens zes gulden en Buerhrmann vijf gulden op tussentijdse berichten. De plannen tot sa menwerking, maar niet fusie tussen Van Nelle en Scholten Honig joegen de fusie- peculanten op hol. Van Nelle kwam hier door van 320 op 270 en Scholten Honig van 57 gulden op 50 gulden. Verder was het vrijwel overal verlies wat de locale klok sloeg. Tien gulden voor Albert Heijn, die hierdoor alle winst van de voorgaande twee weken afstond en vijf gulden voor Wereldhaven, VNU, Homburg, Erdal, Bols en Amev. Indien bedacht wordt dat vijf gulden neerkomt op tenminste 25 gulden op oude basis dan zijn de verliezen dus niet gering. Hoek Machines verloor bijna 50 punten. Interlas 30 punten en Nutricia 25 punten. Ook Van Gelder liep verder terug en kwam daarbij op de halve pariwaarde terecht. Rijn-Schelde gedroeg zich ook weer teleurstellend en brokkelde af tot 160 percent. uw verzekeringen De omzet In Wall was 13.460.000 aandelen. Jonescijfers: Industrie (mln. 1.97), Sporen 237.01 (min. 1.70). Nutsbedrijven 109.50 (min. 0.19). Avondverkeer (met tus sen haakjes de slotkoers van gisteren): AKZO (67.50). Hoogovens 62.50 (61.50), Kon. Olie 125.80gb-126.50 (126.30), Phi lips 31.80 (31.70). Unilever 107.70 gb-108.50 (108.00), KLM (113.00). Laat ons de - ‘J 4>. i l’. -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10