j IJmuider Courant Ibo-student Raphael Agoha Sb w i 4; BIAFRA IS MET HET VERLEDEN BEGRAVEN 0 (Van een medewerker) T oekomst „Burgeroorlog” 1 Raphael C. Agoha is 34 jaar en woont sinds 1964 in Nederland. Hij kwam hier om bosbouw te stu deren. Aanvankelijk in Deventer, maar later in Wageningen, be kwaamde hij zich in het vak. Tij dens zijn verblijf in Nederland is zijn onmiskenbare schrijverstalent, niet onopgemerkt gebleven. In zijn vrije tijd schreef Agoha twee boe ken. Het eerste, onder de titel: „De eenzaamheid van Zwarte Piet”, werd nauwelijks bekend. Het tweede, met op de kaft de cynische vraag: „werden we daarvoor chris ten?”, lijkt een ander lot bescho ren. In dat tweede boek, onlangs bij uitgeverij Kok in Kampen ver schenen, schetst Agoha het leven in Oost-Nigeria, zoals hij dat kent van vóór de burgeroorlog. Het boek houdt een aanklacht in tegen de houding van missionarissen en zendelingen tijdens deze oorlog. Agoha is er heilig van overtuigd, dat, wanneer juist zij of hun ker ken zich duidelijk hadden uitge sproken tegen de houding van een aantal Europese landen, de oorlog niet zo snel zou zijn uitgelopen op een haast onmenselijke tragedie. O1- WAGENINGEN „Toen ik naar Nederland kwam voelde ik mij als een kat in een vreemd pakhuis. Maar ik dacht bij mijzelf: beste christe nen, wij begrijpen elkaar, dus het zal allemaal best meevallen. Toen be gon de oorlog. De verschrikkingen daarvan openden mij de ogen. Ik be gon de schijnheiligheid van de zogenaamde christelijke wereld in te zien. Ik wist plotseling, dat de meeste wapens voor de strijdende partijen in Nigeria uit West-Europa kwamen. Die wetenschap heeft mij enorm ge schokt. Het werelddeel waarop de Ibo’s hun hoop hadden gevestigd, dat een einde had kunnen maken aan de oorlog, deed niets. West-Europa wilde liever wapens verkopen. Het speelde een politiek spelletje met mensenlevens. De dingen die ik in jullie kranten heb gelezen over de oorlog, de argumenten die er voor in jullie parlementen werden gebruikt, hebben mij niet laten zien, dat jullie christenen zijn”. De lbo Raphael C. Agoha wil nog dit jaar terug naar zijn land. In Nederland heeft hij in de afgelopen jaren lijdzaam moeten toezien, hoe zich op zijn geboorte grond Oost-Nigeria één van de bloedigste oorlogen uit de geschiedenis van het mensdom afspeelde. Agoha rept met geen woord over Biafra. Dat land is van de landkaart geveegd. Hij heeft het over Iboland of Oost- Nigeria. Daar leeft zijn volk. Biafra is na ruim dertig maanden burger oorlog met het verleden begraven. J 1 ras ■wyyqjfa NIGERIA van uit Europa veroorzaakt Leven je ouders nog? mensen AGOHA Erbij A een volk en de ziel te dienen, kunnen zwijgen als zij zien, dat het volk van het rechte pad afraakt. Zij hielden hun mond en daarom verloor ik het ver trouwen in hen. Ik ben opgevoed met de regel, dat wanneer je iets kwaads ontdekt, je er verzet tegen moet aante kenen, anders word je deelgenoot van het kwaad. Waarom hebben juist zij dit nooit ingezien?” Je uit enorm scherpe kritiek op de genen die jarenlang onder de Ibo’s hebben gewerkt. Maar de kerken in hun algemeenheid dan? Ik dacht dat die juist zo veel goed hebben gedaan tijdens de oorlog. AGOHA: ,Dit was niet de reden van de oorlog. Je weet zelf dat de reden erg gecompliceerd is. Er is in feite helemaal niets dat de oorlog heeft veroorzaakt. Ik kan je voorbeelden ge ven. maar ik verkeer nu niet in de juiste positie om daar over te discus siëren, dat moet je begrijpen. Ik ga in december naar huis en ik wil geen moeilijkheden.” AGOHA: „Voor de oorlog had ik regelmatig contact met mijn familie en vrienden.” Laten we dan over de toekomst pra ten. Als je straks naar huis gaat, in wat voor land denk je dat je terecht zult komen nu er een eind is gekomen aan de oorlog? Had ie in de afgelopen jaren dan helemaal geen contact met thuis? Zijn de Nigerianen geen historische vijanden van de Ibo’s? Maar was die reden sterk genoeg om een oorlog te beginnen? Zou je voor het nieuwe Nigeria wil len werken? Ben je eigenlijk nog wel welkom in Nigeria? AGOHA: „Ik weet het niet. Voor mij telt alleen dat ik naar huis ga. Tk kan toch niet eeuwig uit mijn land weg blijven?” „In de eerste jaren van mijn verblijf in Nederland, voordat de oorlog uit brak, was ik even religieus als in mijn eigen land. Ik ben groot gebracht in een zeer goed-katholiek gezin. Daarom was ik er trots op een christen te zijn in een christelijk land. Maar tijdens de oorlog kon ik uit de kranten en zelfs uit de verklaringen van de priesters zelf opmaken, dat zij eerder politici AGOHA: „Daar kan ik echt geen antwoord op geven. Tot aan de dag van vandaag voel ik geen haat ten opzichte van de Nigerianen. Ik denk er altijd maar aan, da de oorlog vanu.t Europa werd veroorzaakt en gesteund. Zo denk ik er echt over. Ik weet zeker, dat de Ibo’s en de Nigerianen nooit de moed zouden hebben gehad om twee ëneenhalf jaar achter elkaar te vechten. AGOHA: „De oorlog was niet nodig geweest. Er was geen reden voor. Ik ben er zeker van dat hij is aangesticht van buiten Nigeria. Sommige Westeu- ropeanen waren er erg op gebrand om nieuwe typen wapens te verkopen. Zij hadden nooit gelegenheid om ze te testen, dus werden ze op ons getest. Tijdens de oorlog verloor ik mijn ver trouwen in het christendom, in de blanken, ja zelfs in God. Ik begon mij af te vragen waarom ik ooit zo dom had kunnen zijn te geloven, dat de blanken gelijk hebben en dat ik tegen over mijn broers en vrienden heb kunnen beweren dat zij hen als een voorbeeld moesten beschouwen.” waren dan missionarissen. Dat was een ontzettende schok. Sommigen van hen zeiden: we discussiëren niet over deze oorlog, het is een interne aangelegen heid van het volk. We willen er niet over discussiëren. We zijn alleen maar priester.” „Toen begon ik me af te vragen hoe het in hemelsnaam mogelijk kon zijn dat priesters die in een land zijn om Wie was de werkelijke vijand in de oorlog? AGOHA: „Ik heb geen idee. Het is al weer zeven jaar geleden dat ik mijn land verliet.” Weet je eigenlijk wel wat voor wapens er gebruikt zijn? Allerlei typen vlieg tuigen, geweren en raketten. Met dit soort wapens werd zogenoemd een burgeroorlog uitgevochten.” AGOHA: „Ik voel nog steeds wel dat ik bij Nigeria hoor. Voor de oorlog was ik daar trots op. Als ik het nu eerlijk moet zeggen dan denk ik sinds de oorlog meer aan mijn eigen volk, dan aan het hele land. Ik wil daarom het liefst in Oost-Nigeria gaan werken. Ik wil in de eerste plaats gaan werken voor mijn eigen volk, wat niet uitsluit dan ik ook niet zal nalaten, als de gelegenheid zich voordoet, om me in te zetten voor het hele land.” AGOHA: ,Die vraag is erg gecompli ceerd. Nigeria was geen eenheid in de tijd voordat de blanke kwam. Het was een groep koninkrijken, die bij elkaar is gebracht door het kolonialisme. Een gedwongen groep. Misschien was het zo. dat sommige stammen niet opge scheept wilden worden met de zaken van anderen. Dit soort zaken kunnen onenigheid in een volk veroorzaken. Het is zelfs rr.ogelijk, dat mensen el kaar om deze reden niet mochten.” AGOHA: Ja. Zij willen me alleen niet vertellen wie dood is of leeft Zij schrijven mij, dat met hen alles in orde is en dat ik maar op mijn eigen zaakjes moet letten. Ze willen me niets vertellen omdat zij bang zijn dat ze mij zullen shockeren. Dat is nu een maal een gewoonte van de Ibo’s tegen over de zoons of dochters die ver van huis zijn. Ik denk wel, dat er leden van mijn familie dood zijn. Voor de oorlog kreeg ik vooral brieven van de jongeren. Nu schrijven ze mij nooit meer. Ik denk omdat ze niet meer leven. Ik vraag je dit omdat je als een vakman in Nigeria terug zult keren. Je zou bijvoorbeeld iets kunnen gaan doen in bet onderwijs? AGOHA: „Ja natuurlijk. Maar wat is er belangrijker: een volk dienen of een volk voeden? De kerken hebben er een heleboel aan gedaan om mijn volk van voedsel te voorzien. Het zou immers op een tragedie voor hen zelf zijn uitgelo pen als ze niets hadden gedaan Toen val ik hiermee niet beweren dat er helemaal geen goed is verricht Als de kerken er niet waren geweest dan waren er zon der enige twijfel nog meer gestorven. Toch blijf ik er bij, dat het veel belangrijker was geweest wanneer de kerken zich tegen het wapengeweld hadden uitgesproken. Ze hadden hier in West-Europa moeten beginnen Van hieruit werden de wapens verstuurd. Ze hadden dit in het belang van de vooruitgang van de hele wereld moe ten veroordelen.” en gesteund” „Oorlog wen Da ai ben ik het wel mee eens ja. al geet ik er de voorkeur aan om straks eerst naar mijn eigen volk te gaan. Het is tenslotte toch ook zo dat.eh.de Here Jezus ook als eerste naar de joden ging.....” L - i-,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13