bedreiging van de vrede Racisme betekent kerk Gereformeerde zending licht leden van synode „Orientatie-71” - w Jeugd wil ontrouw christelijke de kaak stellen aan in via tot stroom van Oecumenische steun aan deken Beijtagh Uitbreiding hogeschool in Kampen XyRQPfANSJ. Kosmokomplot-affaire leidt reacties FTE SLEGS BLANKEST - w- -a I Zendingsdag in Utrecht Steeds minder wijding in VS 14 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 Erbij (Van onze redacteur geestelijk leven) O - Septuagint 7.1 „Wij willen als christenen wel vrede, maar eigenlijk ook niet Keer op keer blijkt onze krachteloosheid door de drang tot geweld. We willen alleen vrede als het past bij wat ons als goed en recht voorkomt. Toont de geschiedenis van de christelijke kerk niet de vroomste gebeden naast de meest schaamteloze goedkeuring van vormen van geweld?” Aldus ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika tijdens een avondgebed, zondag in de Utrechtse Dom kerk. Als geldt dat wie het zwaard opneemt door het zwaard vergaat, waarom blijkt dat dan niet?, zo vroeg hij. Het is de verkondiging van een waarheid die voor ons te groot is. De belofte van een rijk van vrede is vervaagd in een wereld vol onderdrukking, verkrach ting en vertrapping van mensenrechten. Waar is het teken van een nieuwe tijd, waar is de geloofwaardig heid van het rijk van Christus gebleven? Hieuw gebouw „Evangelie verminkt” rftc '1 te' I BS mB&SS Doodstraf dreigt w; PARCELS nonr~~ «e 5 t steeds WVVVVV^/MVVVV\/VVWVVV\AA/VVV>/VVW\/V>/W\/\rV\AA IR toekomst zal, dank zij de de generale w> - ’s Morgens had ds. Beyers Naudé in een radio-interview al opgemerkt dat bantoekerken groter. Wat zou de consequentie zijn wan neer de opvattingen van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika zouden wor den aanvaard? Ds. Beyers Naudé, die organisatie stellen, die vóór de toepas sing van geweld is, hoogverraad met de doodstraf als gevolg. Overigens kan hij als christen niet zien dat Christus het recht geeft tot geweldpleging tegenover anderen. Maar ook ziet hij niet in dat men het recht heeft te protesteren tegen de actie van de Wereldraad zolang men zijn goed keuring geeft aan vormen van politiek, economisch en sociaal geweld. Ffrench Beijtagh, principieel tegen stander van de apartheidspolitiek, zou pamfletten in zijn bezit hebben gehad waarin werd opgeroepen tot geweldda dige omverwerping van de Zuidafri- uaanse regering. Verder zou hij gelden nebben ingezameld voor de Mozambi- riaanse vrijheidsbeweging Frelimo. De deken, wiens proces op 2 augus tus in Pretoria is begonnen, heeft ont kend schuldig te zijn. Ten aanzien van de hulp aan zieken wordt gezegd dat de zending moet streven naar „een geneeskunde van de armoede.” Grote ziekenhuizen en hoog gespecialiseerde klinieken behoren niet tot de eerste vereisten. toekomstige zending nu Stoep van een kerk in Rio de Ja neiro (Brazilië): illustratie uit het jaarverslag van het Zendingscen- trum. De ondertekenaars zijn ir. J. H. van Bemmel te Maarssen, ds. G. Boer te Zoetermeer, ir. J. van der Graaf te Huizen, dr. C. Graafland te Amster dam, prof. dr. G. P. van Itterzon te De Bilt, ds. L. Kievit te Gouda, drs. G. van ervan vonden en vrijwel niemand had begeerte Kampen te verlaten. En een enquête onder de studenten wees uit dat meer dan zeventig percent van hen aan Kampen de voorkeur geeft voor eventuele nieuwbouw. Pater Schallert, directeur van het instituut voor Sociaal Kerkelijk Onder zoek aan de universiteit van San Fran cisco: „De conclusies zijn nauwelijks subtiel te noemen. De clerus schijnt zijn meest intelligente, begaafde, crea tieve, idealistische en vernieuwingsge zinde leden ta verliezen”. Over de ja- ren 1965-1970 is het aantal priesterwij dingen met 30% gedaald. Schallert komt tot de conclusie, dat de crisis direct verband houdt met de verschillen van opvatting onder de cle rus over vernieuwing. in zijn 'and de titel „dominee” niet meer mag voeren, meende dat daar door de hele apartheidspolitiek van de regering zou worden bedreigd en de nationale partij te gronde zou gaan. Het zou ook leiden tot ernstige twisten in de kerk en een mogelijke scheuring. 5^ in Negen hervormden hebben een brief aan het moderamen geschreven, waar in zij met diepe zorg constateren „dat er een stroming is in onze kerk, even als trouwens in andere kerken, die het evangelie dermate verwereldlijkt, dat Christus opgesloten wordt in de kaders van haar revolutionaire ideologie en het evangelie wordt verminkt tot een program voor revolutionaire actie.” Ook deze gelden zullen, naar werd meegedeeld, niet worden gebruikt voor de aanschaf van wapens, maar voor rechtsbijstand en sociale, medische en onderwijsprogramma’s. Op de besteding zal geen controle zijn. Naast veel brieven van individuele gemeenten over „Kosmokomplot” heb ben ook enkele groepen van brief schrijvers zich tot het moderamen van de hervormde synode gewend. In vijf jaar tijds is het positieve saldo van de r.k. priesterwijdingen in de Verenigde Staten omgeslagen in een negatieve. In 1965 stonden tegenover elke 100 nieuw gewijde jonge priesters 75 verliezen aan priesters door overlij den, pensioen of uittreding. In 1970 was deze verhouding: 100 wijdingen tegenover 250 verliezen door overlij den, pensioen of uittredingen. In een op gedegen onderzoeken gebaseerd rap port, dat de Amerikaanse socioloog Eu gene Schallert s.J. aan het pauselijk staatssecretariaat te Rome heeft uitge bracht, zegt hij, dat de Amerikaanse priesters hun strijd om een vitale kracht in de samenleving te blijven, verliezen. Bendyshe Burnett, de bisschop van Grahamstown, heeft in het proces te gen de anglikaanse deken van Johan nesburg verklaard dat hij zich niet kan herinneren dat de deken een bloedige revolutie in Zuid-Afrika heeft bepleit. Het openbaar ministerie heeft de deken ervan beschuldigd daartoe te hebben opgeroepen tijdens een kerkelijke con ferentie in 1966. Twee „ndere deelne mers aan de conferentie van 1966 heb ben de verklaring van Burnett onder schreven. Gereformeerden in de omgeving van Arnhem behoeven het minst per ziel op te brengen (ƒ7,28 per jaar); de gereformeerden van het district Delft het meeste 10,77 per ziel). Eigenlijk had de zending dus kunnen volstaan met het traditionele deelver- slag van het werk van deputaten. Dr. Gilhuis vraagt zich bovendien af „of de zending niet te ver zou gaan door al datgene op haar programma te houden, wat traditioneel daarop voor kwam.” Zo vraagt men zich in zen- dingskringen af of taken op het gebied van het hoger onderwijs niet overge- dragen kunnen worden aan bijvoor beeld de Vrije Universiteit of de Theo logische Hogeschool van Kampen. Volgens deze nota moet in de ko mende jaren bijzondere aandacht ge schonken worden aan het lectuurwerk en het werk van de electronische mas samedia. De zending moet daarvoor hulp zoeken van organen die speciale kennis hebben, zoals de NCRV en het Wereldverband voor Christelijke Com municatie. Tot de ondertekenaars van deze brief horen: C. J. Dippel. Eindhoven; prof, dr. J. de Graaf, De Bilt; de heer J. W. de Haan, Bussum; drs. I. J. van Houte, Hilversum; ds. E. E. Stern, Amsterdam en prof. dr.J. Sperna Weiland. in Indonesië, 380.000 in en Op zaterdag 9 oktober wordt in het Utrechtse congrescentrum de interker kelijke zendingsdag gehouden. Het the ma is: „Wat betekent bevrijding en heil vandaag?” Sprekers zijn prof. dr. J. M. van der Linde en prof. dr. J. Verkuyl. Na de inleidingen op het thema volgt een bespreking in discussie Na de in leidingen op het thema volgt een be spreking in discussiegroepen. Onder werpen zijn: 1. Genezing en heil; 2. bevrijding en vrede, 3. is de kerk nog zendingskerk? 4. boodschap van de be vrijding in de wereld van de religies (Islam in Afrika) en 6 tv, radio en pers in dienst van bevrijding en heil. Inleiders voor de discussiegroepen zijn A. van Soest, arts, dr. R. J. van der Veen, prof. dr. D. C Mulder, dr. I. H. Enklaar en ds. Y. Schaaf. Wie niet aan de discussiegroepen wil deelnemen wordt een programma ge boden met films, klankbeelden, koor zang en muziek. Samenzang, koorzang en muziek (De Bazuin, Utrecht), alles onder leiding van Mees van Huis. Na dere inlichtingen bij de Nederlandse Zendingsraad, Prins Hendriklaan 37, Amsterdam-7, tel. 020-717654. De Wereldraad van Kerken heeft opnieuw giften verstrekt aan organisa ties van en voor onderdrukte rassen- groepen. Het uitvoerend comité van de raad, dat in Sofia heeft vergaderd, heeft dit besluit genomen. Er gaat opnieuw een bedrag van 200.000 dollar naar zeventien organisaties, waarvan 130.000 dollar naar negen bevrijdings bewegingen in zuidelijk Afrika. Twintig leden van de hervormde kerk hebben een brief gestuurd naar het breed moderamen en naar de di rectie van Kerk en Wereld om uiting te geven aan hun verontwaardiging en verontrusting over de gang van zaken rondom het tenslotte afgelaste week end „Kosmokomplot II” in Driebergen. Zij vallen over het feit dat de lei ding van de kerk de schijn o p zich heeft geladen uit de weg te zijn gegaan voor insinuerende publikaties in één krant, zij zijn verontrust over „het nerveus pogen de rust in de kerk te bewaren en het verlies van een aantal getrouwen te voorkomen”. Overigens krijgt het christelijk insti tuut een nieuw gebouw. Dit dankzij de steun van de evangelische kerken in West-Duitsland, die een nieuw gebouw zullen financieren. In dit gebouw zul len de kantoren van het Instituut en andere instellingen, waarmee men nauw verbonden is, worden gehuisvest. De Duitse kerken zullen ook financiële steun verlenen aan de bouw van een opleidingsschool voor bantoepredikan- ten. Zuid-Afrika een klimaat heerst van verzet tegenover de reacties van de buitenwereld. Daarom kan hij in het buitenland geen dingen zeggen, die hij binnen niet kan verantwoorden. Ten slotte betekent het zich achter enige Naar aanleiding van de geschiedenis van de christelijke kerk achtte drs. Beyers Naudé het geen wonder dat de jeugd de valse vormen van de kerk wil afstropen, om haar in de naaktheid van haar ontrouw voor de wereld te len we de grondoorzaken moeten na speuren. Dan zijn we al een heel stuk peuren. Dan zijn we al een heel stuk ,op weg naar de vrede. Ds. Bevers Naudé zei dat het racisme niet alleen miskenning betekent van de waardigheid van de mens maar ook een bedreiging van de vrede. Zoge naamde christenvolken hebben het ra cisme geschapen. De aanspraken van het christendom lijken en bespotting als we niet alles proberen om dit uit de weg te ruimen. Hij doelde hierbij ook op de tegenstelling tussen rijk en arm, economische ongerechtigheid is een van de ernstigste oorzaken van bedreiging van de vrede. „Onze toekomstvisie is ook te eng” zei de directeur van het Christelijk Instituut. „Wie heeft echt de vredes- voorspelling uit Jesaja geloofd’ Wie denkt eraan dat dit elke dag de werke lijkheid van ons bestaan kan vormen? Onze geloofsvisie is te klein. We zijn niet bereid ons in te zetten. Juist nu we ons steeds meer bewust worden van ons vermogen onszelf in een ogen blik te vernietigen moeten we beseffen dat geweld geen plaats mag hebben in een nieuwe wereld in een nieuwe tijd” De beleidsnota werd gepubliceerd onder de naam: „In grote trekken”. Daarna volgt het werkverslag „Met naam en toenaam”. Daaruit blijkt dat het budget van de zending gestegen is van 3,7 miljoen in 1965 tot 7,9 miljoen gulden dit jaar. Bijna 3,5 miljoen Prof. Schallert besluit met de op merking, dat ei een beleid nodig is en geen lukrake beslissingen. Hij staat wetenschappelijk onderzoek naar prio riteiten voor en een betere opleiding alsmede persoonlijkheidsontplooiing, inclusief celibaat-naar-eigen-keuze van de priesterstudenten. De Wereldraad verwacht van de bij hen aangesloten kerken opnieuw bij dragen voor het anti-racisme-program- ma. Ook particulieren kunnen daaraan meedoen. In Nederland door deelne ming aan de actie „Betaald Antwoord” (Postgiro 75651 t.n.v. Crediet- en Effec- tenbank Utrecht, t.b.v. Betaald Ant woord; bankrekening no. 69.98 61.985 van de Crediet- en Effectenbank, Utrecht, t.b.v. Betaald Antwoord) Zij roepen in hun brief moderamen van de synode en directorium van Kerk en Wereld op, „ernst te maken met het evangelie van Jezus Christus, met name door het bevorderen van maatschappelijke actieplannen, welke de overheden van deze wereld wegen wijzen naar een vrede, welke gedragen wordt door politieke vrijheid, sociaal- economische gelijkheid en geestelijke broederschap van individuen, groepen en volken”. Hij merkt op dat deze structuur onverdragelijk is voor de priester die zich tot de armen wil wenden, die wil experimenteren met nieuwe vormen van priester-zijn, en die zijn talenten beter wil gebruiken. Leyenhorst te Gouda, ir. L v an der Waal te Ridderkerk en dr. B. W. Steenbeek, Nunspeet. Zij spreken hun waardering uit voor de stappen van het moderamen, die in direct tot gevolg hadden, dat het week end Kosmokomplot niet is doorge gaan. De gebeurtenissen rond dit week end demonstreren echter de tendens in het kerkelijk leven, die hun grote zorg baart. „Bepaalde pressiegroepen dreigen de kerk mee te slepen in haar revolutionaire ideologie, die zich niet verdraagt met de inhoud van het evan gelie van Jezus Christus, de Gekruisig de en Opgestane”, aldus deze brief schrijvers. de tegenstellingen in Zuid-Afrika scherper worden, dat de verhouding tussen de Nederduits Gereformeerde kerken en de andere steeds scherpere accenten krijgen. De afstand tot de De nationale stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, waarin elf kerken en geloofsgroeperin- gen in ons land samenwerken, heeft haar gironummer opengesteld voor de verdediging van de anglikaanse deken C. A. Ffrench Beijtagh en anderen, die in Zuid-Afrika door de justitie worden vervolgd. Gelden voor dit doel worden ingewacht op giro 5261 van Oecumeni sche Hulp te Utrecht, met vermelding van „Deken Johannesburg”. De curatoren van de theologische hogeschool stellen de Dordtse synode voor, akkoord te gaan met het huren van de Koornmarktkazerne in Kampen voor de theologische hogeschool en Kampen aan te wijzen als plaats van vestiging voor eventuele nieuwbouw. Eén van de redenen waarom destijds Kampen uitverkoren werd als vesti gingsplaats voor de predikantsopleiding was het feit dat deze stad geen ge meentelijke belasting hief: een niet te verwaarlozen bijkomstigheid voor de met weinig traktement verwende aan staande leraren der school. Overigens berichtte de Zutphense kerkeraad aan de synode van 1854, dat boter in Kam pen belangrijk duurder was dan in Zutphen en dat je er ook veel minder groenten en vruchten kon krijgen en of de theologische school maar niet beter in Zutphen gevestigd kon worden. aldus het gereformeerde blad „Kerkinformatie”. In het curatorenrapport voor de sy node van 1971 geen verhalen over belasting of boter. Wél blijkt dat men met z’n voorstel om in Kampen te blijven, niet over één nacht ijs is gegaan. Niet minder dan vijftien crite ria zijn „nauwkeurig onder de loep genomen”, zoals het studieklimaat, het woonklimaat, het leefklimaat, de mo gelijkheden tot interdisciplinair contact enz. Verder hebben curatoren de men sen van de hogeschool gevraagd wat ze Er zijn priesters, zo schrijft hij, die tevreden zijn met de structuur van de Amerikaanse parochiepriester, dat wil zeggen sacramenten uitdelen, geld in zamelen en een katholieke school draaiende houden. „Men zou wrange dingen kunnen denken bij het feit dat in de voormali ge synagoge te Pretoria een deken van ae anglikaanse kerk terecht moet staan op beschuldiging van pogingen tot ge welddadige omverwerping van de Zuidafrikaanse regering. De rechtzaak tegen de deken van Johannesburg, Conville Aubie Ffrench Beijtagh, heelt dan ook belangstelling gekregen in de gehele wereldpers”. De stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft zoals gemeld nu haar gironummer (5261, „Deken Johannesburg”) voor de (mede wegens de omgekeerde bewijslast) kostbare verdediging van de deken opengesteld. Voor het eerst in de geschiedenis ontvangen de leden van de generale synode van de Gereformeerde Kerken een volledig verslag van al het werk dat door de zending wordt verricht. Tot nu toe behoefden alleen de Gene rale Deputaten voor de Zending ver slag uit te brengen. Maar hun verant woordelijkheid betrof slechts een klein onderdeel van het totale werk, met name de theologische opleiding over zee. Namens Septuagint hebben de her vormde predikanten J. Lugtigheid te Hem-Venhuizen en J. Vuijst te Zeist een stuk opgesteld, waarin zij zeggen: „Wij zijn ontgoocheld omdat voor ons gevoel het moderamen niet slechts een knieval heeft gedaan voor „de mach ten” maar zich zo ook verslingerd heeft aan die machten. Het moderamen van de hervormde kerk heeft de groot ste beleidsfout sedert jaren gemaakt toen men besloot zich tegen de opzet van Kosmokomplot te richten in plaats van tegen de leugencampagne van De Telegraaf Ten aanzien van de vrijheid van meningsuiting merkte hij op dat er in Per 1 april 1971 waren er 62 zen- dingsarbeiders overzee aan het werk, drie waren met verlof in Nederland, acht waren nog in opleiding, terwijl voor vier posten nog mensen gezocht werden. Oriëntatie-1971 is een uitgave van het Zendingscentrum te Baarn in op dracht van de Raad van Samenwer king en de Generale Deputaten voor de Zending. Het kan verkregen worden door f 4,75 te storten op giro 215600 ten name van het Zendingscentrum, Baarn onder vermelding: „bestelling Oriënta- tie-1971.” In de komende herstructurering, het totale zendingswerk vallen onder de directe verantwoordelijkheid van de synode, die dan ook de leden van het nieuwe Centrale Orgaan zal benoemen. Zover is het nog niet. Wel bestaat er reeds een Voorlopig Centraal Orgaan, maar dat is niet door de synode benoemd. - De theologische hogeschool Kampen. wordt besteed gulden in West-Pakistan, 570.000 Rwanda, 340.000 in Argentinië 570.000 in Brazilië. De noodzakelijkheid bij te dragen in de proceskosten van de 59-jarige de ken, die op 20 januari j.L werd gear resteerd en die tenslotte werd beschul digd op grond van de „wet tegen het terrorisme” (met overwegend omge keerde bewijslast) is door prof. dr. J. Verkuijl, Vrije Universiteit te Amster dam en prof. dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, onderstreept in een geza menlijke oproep. Zij beginnen deze omroep met; Vooruitlopend op de ontwikkeling besloot de reeds een verslag te schrijven waarin alle onderdelen van het werk ter spra ke komen. Omdat de synode voor het eerst bij het gehele werk betrokken wordt, gaat aan het verslag een be leidsnota vooraf, die in opdracht van de bestuursorganen van de zending werd geschreven door dr. J. C. Gilhuis. Volgens deze nota zal de aandrang van de Indonesische Raad van Kerken om Indonesië te beschouwen als één zendingsterrein positief gewaardeerd moeten worden. De consequenties er van zullen echter grondig doorgespro ken moeten worden met de kerken in Indonesië waarmee wordt samenge werkt. wordt daardoor -1.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14