VOOR EEN SLIDING NAAR DE BURGERRECHTER? Hoofddorpse nog met een abces ruin tobt Bul ijl Sr i. «ft. JF i 19 18 Hobby Opportunistisch w ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 OM DE EER ■HF’ - W - AJAX' WIM SUURBIER A/VWWVV\A/VVWVVWV\A/V\A/VVV\A/VVW\/VVVV\A/VVVVVVWVV1A/^^ <VWVVVVVVVVVVVVVVVV\AAAAAAAAAAA/KA/VJWVVW\AAAAAAAAA^JVV\AAAAAAA/VV'AAAAAAAAA/VVVVWVVVVVW^^ Henri Buitenzorg is nog niet van Eland af THEO KLEIN. in juni al eens om de Gouden Zweep verslagen en deze koers was geknipt voor hem omdat hij als drie jaar oude stayer beter geschikt is voor de langere afstand dan de sprinter Henri Buiten zorg. Jan had van kop af met hem willen winnen, maar het heeft helaas niet zo mogen zijn”. En over de nieuwe gezichten in Ajax topelf: „Het is een normaal verschijn sel dat spelers die opeens in het eerste van Ajax worden ingezet zich snel aan passen. De training wordt professioneel geleid, je oefent met stuk voor stuk uitstekende spelers, die elkaar leren voetballen. Het enige is misschien dat enkele jonge voetballers die nog niet in Bijzonder fel zijn de twee trainers op het jaarlijkse recordaantal overwin ningen. Twee jaar geleden eiste Van Dooyeweerd dat op, vorig jaar nam Jan Wagenaar jr. de leiding over en op het ogenblik ziet het er bij een stand Is Ajax dat weer lijkt terugge keerd tot het opportunistische voetbal eerder een verzadiging dan in de Euro- pa-cup. En tenslotte ben je van die mensen toch afhankelijk”. tuurlijk, maar iets heel wat ernstigers. Maar voor een sliding naar de burger rechter?” Oost-Duitsland zijn geweest niet hele maal op de hoogte zijn hoe fanatiek die ploegen allemaal voor eigen publiek zijn. Door te praten kun je dit toch wel aardig opvangen, terwijl het grootste gedeelte wel weet wat daar te koop is”. niet onder leiding staan van een man die het doet omdat hij het zo’n fijne liefhebberij vindt. Nou weet ik wel dat ook dit weer moeilijk ligt, want waar haal je beroepsscheidsrechters vandaan, die behoorlijk betaald moeten worden, in een klimaat waar de meeste clubs toch al niet weten hoe zij het hoofd boven water moeten houden. Ook de bond zie ik zo’n stap nog niet nemen”. MARC SERNË De grootste zorg waarmee Ajax’ Wim Suurbier bij zijn rentree heeft te kampen is een lichte psychologische angst die ontstaat na de gok die een meniscus-operatie toch altijd blijft. Niet dat de snelle vleugelverdediger nu uitgerekend dooi’ de medische ingreep (door dokter Hans Tetzner als „uiterst geslaagd” gekwalificeerd) aan het piekeren is geslagen, want de Ajacied realiseert zich juist door zijn positie als full-profvoetballer dat succes en ontgoocheling maar vaak een klein stapje van elkaar verwijderd liggen. Suurbier legt uit: „Dat de hele gang van zaken maar erg betrek kelijk is, daar ben ik al de nodige jaren achter. Ik ben zelfs misschien door mijn instelling op dit punt wel iets te gemakkelijk. Maar ik besef maar al te goed dat het op een gegeven moment is afgelopen. Je bent als voetballer tenslotte kwetsbaar. Dat zie je maar weer aan zo’n meniscus. Het belangrijkste is dat je je angst kwijt raakt. Dat ligt helemaal aan jezelf. Als je begint dan blijft er echter toch een kleine barrière dat zag je ook aan Ruud Krol die zich na zijn enkelbreuk de eerste wed strijden ook voorzichtig bewoog waar je even doorheen moet. Er is altijd een momentje de twijfel: zou het wel gaan.” De grote doorbraak volgde aan het begin van dit jaar. Op 7 februari won Eland (eigendom van de heer Van Elshout uit Den Haag, die hem voor 15 met zekerheid voor het vijfde jaar van een paard kan zeggen of het een grote draver wordt. Nu hebben we geluk met Eland, maar aan de andere kant hadden we pech met de verkoop van Anton, die pas ging winnen nadat wij hem aan Joop Ham verkocht hadden. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk om het risico van een mislukking te beperken door bijvoorbeeld een veulen uit goede ouders te kopen en het vakkundig te begeleiden. Maar dan nog heb je geen absolute zekerheid over de toekomst van het paard”. over hem plaatste en tegen iedereen verklaarde dat hy helemaal nog niet weg kon) voor een jaar b(j. Ook al om dat de gegadigden voor een voetballer van zijn klasse wel groot zyn maar niet de financiën op tafel kunnen brengen die Ajax voor zjjn sterspeler in zijn hoofd heeft. „In feite kunnen in Neder land alleen Feyenoord en PSV dat be talen”, stelt Suurbier, die er onmiddel lijk aan toevoegt: „Je kunt dan wel naar België gaan, maar dat is ook niet alles. Bovendien is er een regeling in de maak die de belastingfaciliteiten ook niet meer zo voordelig maken. Het hele transfersysteem vind ik echter waarde loos. Als je kunt aantonen dat je je echt kunt verbeteren dan zouden er normaal gesproken geen moeilijkheden moeten zijn en zou je weg moeten kunnen. In de praktijk ligt dat vaak anders. Het lijkt de markt in Arabië wel. Jan biedt wat, Piet biedt wat en jij moet maar rustig afwachten wat er uitkomt. Het is in Nederland allemaal zo moeilijk. Ik voel wel iets voor zo’n systeem als in West-Duitsland waar je als voetballer in een bepaalde categorie valt.” Ajax is de laatste weken nogal in de publiciteit gekomen rond de onverkwik kelijke overtredingen van het duo Cruyff-Keizer, waarbij een wettelijke regeling van het tuchtrecht in het be taalde voetbal opnieuw dichterbij lijkt gekomen. Suurbier ziet dat nog niet zo: „Zoiets acht ik onmogelijk. Als dat ooit wordt doorgezet dan moet er via de VVCS een boycot van voetballers ko men die weigeren te spelen. Voetbal ligt nu eenmaal een beetje moeilijk. Als je iemand nou echt lichamelijk letsel toe brengt door bijvoorbeeld boven op hem te gaan staan dansen als hij op de grond ligt. Dat is geen overtreding na- De bruine ruin zal zeker niet voor 17 oktober in de baan komen. Op die datum hoopt Van Dooyeweerd zijn rentree met hem te maken in de race om het Zilveren Paard. Wanneer alles naar wens verloopt volgt er dan nog één race op 31 oktober (Van Dooye weerd: „Dat willen we alleen doen om het publiek te tonen dat Eland er nog helemaal is”) voordat de meester met groot winterverlof gaat. Daarmee kómt dan een einde aan het meest opmerke lijke seizoen uit het leven van Eland, die acht jaar geleden als zoon van Hairos Deux en Zippora (zuster van Theo Messidor) geboren werd. Op vier jarige leeftijd belandde de draver van Geerssen via Strooper bij Van Dooye weerd. „Toen waren zijn prestaties nog niet denderend”, aldus Stef van Dooye weerd, „later bleek dat hij door een onwillige knie nooit helemaal voluit had kunnen lopen. Twee jaar geleden is hij daaraan geopereerd en sinds die tijd is het steeds beter gegaan”. Die veronderstelling berustte op een misvatting, want tijdens de race werd al spoedig duidelijk dat Eland zijn voorbenen niet zo ver uit kan slaan als hij gewend was, waardoor hij veel terrein op Henri Buitenzorg verloor om zelfs in de finale op een teleurstellend’ zesde plaats terecht te komen. „We konden wel huilen”, zegt Van Dooye weerd, „Eland heeft Henri Buitenzorg van 95 tegen 80 overwinningen in het voordeel van Jan van Dooyeweerd naar uit dat de eer weer in Hoofddorp terecht zal komen. Morgen wordt de strijd voortgezet in de wedstrijd tegen de Belgen, waarin Wagenaar opnieuw Henri Buitenzorg en Jan van Dooye weerd Felix als vervanger van Eland inzet. wedstrijd tegen Dresden (Suurbier: „hoewel Carl Zeiss Jena uit en thuis ook een dag en een nacht verschil was, je weet het tensoltte nooit”) de door slag moet geven om met een 2-0 voor sprong de volgende ronde binnen te stappen lijkt hem wel aannemelijk. Ondanks de'trainerswisseling en enkele spelers-mutaties waarover hij opmerkt: „Wij hebben een nieuwe trainer en wij hebben tot nu toe de nodige reesultaten met de man behaald. Wat moet je nog meer? Een vergelijking met Michels blijft toch ook altijd maar een betrek kelijke zaak. Als Michels was gebleven dan had hij ook een moeilijk seizoen gehad. Een trainerswisseling kan voor een club na zoveel jaar ook wel eens een gunstige uitwerking hebben”. Als ruin mag Eland nog vier seizoe nen (tot en met zijn twaalfde jaar) in wedstrijden uitkomen. Van Dooye weerd rekent op een gemiddelde winst- som van 30 mille per seizoen, waarmee zijn totale prijzenbedrag de 2 ton zou passeren. Het is nu nog een open vraag of het in die tijd nogmaals tot een gelijkwaardige confrontatie met Henri Buitenzorg zal komen. Vanaf volgend jaar heeft Van Dooyeweerd echter een tweede kanspaard in de strijd tegen Henri Buitenzorg: de zeven jaar oude Felix, onlangs overgekomen van het entrainement Van der Togt. Van Dooye weerd: „Felix kan volgend seizoen een bedreiging gaan vormen voor Henri Buitenzorg en Eland. We zullen hem speciaal voorbereiden voor de Grote Prijs der Lage Landen”. Je zou volgens Suurbier al moeten beginnen bij het arbiterkorps ,,Je hoort zo’n scheidsrechter wel eens zeggen: ik fluit omdat het een fijne hobby is. Dan denk ik: hoe is dat in hemelsnaam mogelijk. Als je ziet tot wat voor mil joenenbedrijven Ajax en Fejjenoord zijn uitgegroeid dan kan de zaak toch mille overnam van Leeuwenkamp) een eerste prijs van 5.000 waarmee hij een serie van 14 overwinningen (me* een totaal prijzenbedrag van 42 mille) inluidde. Belangrijkste trofeëen: Gou den Zweep (f8.000) en het Kampioen schap voor Nederlandse paarden 10.000). Van Dooyeweerd: „Eland is, mede door de afwijking aan zijn knie schijf, een laatbloeier geworden. Toen hij bij ons kwam hadden we hem een plaats in de middenklasse toebedacht, het kwam niet bij ons op dat het ooit nog eens zo’n crack zou worden. Waar mee opnieuw bewezen is dat niemand De wedstrijd tussen beide topdravers afgelopen zondag was niet zomaar een krachtmeting. Het was voorbestemd als sensationele apotheose van een voor beide paarden succesvol seizoen, waar in zij elkaar in de winstsommen naar de kroon staken. Tot zondag had Eland ruim 42 mille verdiend, terwijl Henri Buitenzorg dit seizoen 41.000 vergaar de. Met de eerste prijs van f 12.000 zou de winnaar van het kampioenschan een waarschijnlijk beslissende voor sprong nemen. Daar kwam dan nog bij dat de dravers de twee eeuwig concur rerende entrainements van Van Dooye weerd (Eland) en Wagenaar (Henri Buitenzorg) vertegenwoordigden. Toch beseft Suurbier dat het spelen in de Europa-cup nog steeds een bij zondere stimulans met zich meebrengt en waartoe een geïnspireerd Ajax in staat is hebben al veel clubs van naam bijzondei' hardgrondig ondervonden. Suurbier bedenkt over de Europa-cup: „Het is zowel voor de club als voor de spelers erg belangrijk dat je er in zo’r» Europa-cuptoernooi bij bent. Er wordt aardig aan verdiend en ik geloof dat het voor de toeschouwers nog altijd aantrekkelijker is om op woensdagavond naar een Europa-cupwedstrijd te gagn dan op zondagmiddag een competitie wedstrijd te bezoeken. Daar zie ik Het contract tussen Wim Suurbier en Ajax loopt aan het einde van dit sei zoen af. Suurbier tekende na een woe lige onderhandelingsperiode (vooral omdat Van Praag zich lijnrecht tegen- (aardig om te zien, maar riskant) van enkele jaren geleden niet kwets baarder in vergelijking met het vorig seizoen? Suurbier: „Ik weet het niet. Daarbij wordt altijd gesteld dat onze verdediging zo kwetsbaar zou zijn. Zo lang je meer doelpunten maakt dan de tegenstander dan ben je niet kwets baar. Dat zag je aan Brazilië. Maar de schuld van een tegendoelpunt moet zeker zoals het huidge Ajax voetbalt soms ook op een heel andere plaats ge zocht worden. De inleiding kan best ont staan door een fout van een aanvaller. Dat wordt vaak vergeten. Je kunt na tuurlijk wel vraagtekens achter sommi ge dingen zetten. Waarom men bijvoor beeld een jongen als Nico Rjjnders heeft laten gaan is mij volstrekt onduidelijk. Onbegrijpelijk ook, maar daar zitten redenen achter waar je toch niet achter komt. Het zal voor Johan (Neeskens) (in feite nog de enige echte breker op dat middenveld) niet eenvoudig worden om dat verlies op te vangen”. Er is een tijd geweest dat de verhou ding tussen de beide toptrainers min der vriendelijk was. Toen werd er geen woord gewisseld tussen de vertegen woordigers van het kamp- Van Dooye weerd en de Wagenaars. „Maar”, vult Stef aan, „dat is nu definitief voorbij. We zijn allemaal wat ouder en wijzer geworden. Er heerst nu een gezonde rivaliteit, na een wedstrijd feliciteren Om Eland ervan te weerhouden met zijn achterbenen tegen de wanden van zijn box te slaan, heeft Van Dooyeweerd een bok bij hem geplaatst. Een geslaagd experiment, want sinds de eerste kennismaking concentreert de draver zich meer op zijn gezelschap, waardoor de muren voor zijn harde trappen gespaard blijven. Stef van Dooyeweerd: „We be schouwden deze wedstrijd allemaal als het duel van de waarheid. Vier maan den hebben we naar dit kampioen schap van Nederland toegeleefd en dan loopt het op zo’n ongelukkige manier af. We schrokken wel toen we dat gezwel bij Eland voor het eerst zagen, maar toen alles bij het voorrijden goed ging wilden we doorzetten om het publiek niet teleur te stellen en omda< we er van overtuigd waren dat Eland Henri Buitenzorg kon hebben. Er stond 12 mille op het spel, maar op dat moment speelde dat eigenlijk niet meer mee. Natuurlijk zou je blij ge weest zijn als je die prijs op maandag morgen in de boeken bij had kunnen schrijven, maar voor en tijdens wed strijden was dat niet zo belangrijk. Toen voelden we ons echt topsporters en werd er in de eerste plaats om de eer gevochten”. we elkaar gewoon. Er is dit jaar zelfs even sprake geweest dat Eland en Hen ri Buitenzorg elkaar in een recht streeks duel op 2500 meter zouden ontmoeten, maar door het overbezette programma van Jan Wagenaar kon dat niet doorgaan. Dat de routine van Ajax in.de uit tegen I Als de gebroeders Stef en Jan van Dooyeweerd morgenochtend hun paarden klaarmaken voor de reis naar Duindigt zullen zij aan de box van de achtjarige Eland, de succesrijkste draver onder de vijf tig logés, voorbijgaan. En dat nog wel op de dag van de interland tegen België, wat één van de hoogtepunten van zijn seizoen had moeten worden. De glimmende bruine ruin zal de krachtmeting met de zuiderburen echter moeten missen, want hij wordt nog steeds gekweld door een gezwel tussen zijn beide voorbenen. Over het ontstaan van die pijnlijke bult heeft men op het Hoofddorpse entrainement geen zekerheid. Wellicht heeft de grote favoriet vorige week een nacht met de kwetsbare plek op een van zijn hoeven geslapen, waardoor hij zijn spieren irriteerde. Stef van Dooye weerd, woordvoerder bij afwezig heid van zijn broer: „We merkten het al in het vorige weekeinde, voor hij tegen Henri Buitenzorg uit zou komen om het kampioen schap van Nederland, zijn belang rijkste wedstrijd van dit seizoen”. De blessure liet zich in eerste in stantie echter niet zo ernstig aan zien. Bovendien leek Eland er bij het voorrijden voor de grote „koers van de waarheid”, waarin voor eens en voor altijd zou moe ten blijken wie het sterkste was: Eland of Henri Buitenzorg, weinig last van te hebben. Toch maakt Suurbier zich over die terugkeer vooralsnog weinig zorgen. Hij traint intensief met Ajax’ hulptrainer Bob Harmsen veel met gewichten en probeert zijn vermaarde snelheid weer een beetje op peil te brengen, voordat hjj (waarschijnlijk) volgende week zaterdag zijn opwachting in het B-elftal maakt. Of de Ajacied mee naar Dresden zal vliegen was tijdens het ge sprek nog niet bekend maar zelf vindt hij: „Ik blijf veel liever in Nederland om een beetje rustig door te trainen. Ik kan daar toch niet van nut zijn. Om de zaak vanaf de bank te bekijken heb ik tenslotte toch ook niet zoveel aan”. I iiii HMl 'hr ll.i, It: J l jS Ei, IB.UUHÜliw..; ;il|| ij

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19