Londen vreest vergeldingsmaatregelen van Moskou UITWIJZING GROTE ADERLATING Het drama de chroom VOOR RUSSISCHE AMBASSADE van Willy Brandt kreeg gezicht klap m komt niet vrij krealer NAVO-bezinning op troepenvermindering Brief van sir Alec Brieven niet beantwoord Ontstemming in de NAVO „Voor politiek in oosten” Zweedse spion Wennerstroem Democratisch Gapende Strauss kandidaat e Senator Harris 3 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 197. „A ugiasstallen” Snel vertrek Geen bevestiging Toezicht Vaag „Evenwichtig" Verenigde Staten Presidentsverkiezingen in (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft zich nu zo’n drie jaar voorbereid op mogelijke wederzijdse evenwichtige vermin dering van strijdkrachten, „wederzijds” betekent dat de Russen ook iets zullen moeten doen maar wat onder „evenwichtig” moet worden ver staan blijft nog zeer onduidelijk. De blauwdrukken en plannen werden al voorbereid toen er uit het Oosten nog geen enkele reactie op de NAVO-voornemens merkbaar was. Schoten Na Russische reis van bondskanselier Brandt NPD-er 550 man (Van onze redacteur in Londen) SIR ALEC DOUGLAS HOME 41' (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Stockholm) Of Gislo zal worden vervolgd, was gis- ADVERTENT1E k (Van onze redacteur in Bonn) yVVVVVX/VVVVVVVXC/VVVVVVVX^/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXA/VVVX/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXA/VVVVVVVV'^ MUWVMMMA -WW| Inlichtingen en inschrijving telefoon 023 - 266727. Die z\jn inmiddels aangegroeid tot een fikse stapel boekwerken en de wes telijke experts menen dan ook vol ver trouwen dat zij met de voorbereidingen tot de onderhandelingen verder zijn ge vorderd dan de Russen. Volgens som migen zouden die er zelfs nog mee moe ten beginnen. Oost noch West is overi gens al toe aan het op een rijtje zetten van de harde feiten. Er zijn wel enkele hoofdlijnen her kenbaar: Er wordt gesproken over troepen vermindering die aan westelijke kant zowel strijdkrachten van de V.S. als van de Europese lidstaten zal betreffen. De reductie van de troepen moet plaats vinden in Centraal-Europa, een gebied dat in de voorbereidende be sprekingen nog niet vast is omlijnd. Het ziet ernaar uit dat het uiteindelijk zowel de westelijke landen die er troe pen gestationeerd hebben zal omvatten als een, althans in het NAVO-concept zo groot mogelijk gedeelte van het Rus sische grondgebied. Binnen de NAVO bestaat nog geen overeenstemming over het gehele pro ject maar voor het onderzoekstadium is er een toereikende gemeenschappelijke basis. „Evenwichtig” betekent in de op vatting van de experts dat bij het be- De Britse regering wenst dat hieraan een einde wordt gemaakt vóór het begin van de voorbereiding voor een Europese veiligheidsconferentie. De consequentie van de uitwijzing is dat het totaal van de in Engeland geac crediteerde Russische functionarissen zal worden verminderd met het aantal Rus sen dat uit het land wordt gezet. Dit betekent een geweldige aderlating voor de Russische ambassade en de ande re Russische instellingen in Londen. Daar tegenover staat echter dat, hoewel de omvang van de Russische ambassade in november 1968 naar aanleiding van de spionage ten behoeve van de Sovjet-Unie uitgevoerd door de RAF-sergeant en chef technicus Britten, die 21 jaar gevangenis straf hiervoor kreeg, werd ingekrompen, Experts gaan ervan uit dat van een troepen vermindering niet onmiddellijk een vermindering van de defensielasten is te verwachten integendeel zelfs als de stijdkraehten in getalsterkte te ruglopen kunnen de uitgaven voor de verdediging stjjgen omdat de veiligheid van het Westen gegarandeerd moet blij ven. De mobiliteit van de troepen moet worden verhoogd, er zullen kortom ver vangende middelen moeten terugkomen 9 Het is niet ónmogelijk dat met de Russen een overeenstemming wordt ge zocht over een limiet voor puur ver dedigende strijdkrachten. toepassen van welbekende vertragings- taiktieken en het uitoefenen van druk op andere plaatsen. Gedurende deze hele periode zette de Russen hun spionage tegen Engeland on verminderd voort. BRUSSEL In NAVO-kringen heerst ontstemming over het feit, dat de West- duitse regering zijn partners in de Noord- atlantische Verdragsorganisatie niet vol doende heeft ingelieht over de draagwijd te van het bezoek van Brandt aan de Sovjet-Unie. Hij deed dit onder andere tijdens het bezoek aan Londen in oktober 1970 van zijn Russische collega Gromiko. Op diens verzoek schreef sir Alec hem een per soonlijke brief over deze kwestie geda teerd 3 december 1970. Daar een antwoord of zelfs een bevesti ging van deze brief uitbleven, schreef sir Alec Gromiko opnieuw op 4 augustus 1971. Ook deze brief werd nooit beantwoord. I De Russische belangstelling voor on derhandelingen wordt mede bepaald door de mate waarin zij bereid zouden zijn verminderd rechtstreeks toezicht op de satellietlanden te aanvaarden. Het grote aantal inschrijvingen van volwassenen voor de werkbijeenkomsten op donderdagavond in de Koudenhorn maakt een tweede avond gewenst. Hoe dan ook, het politieke denken in de Verenigde Staten is gefrustreerd geraakt door het idee, dat „de vijand” over een bijna waterdicht monopolie voor een be langrijke grondstof beschikt. Wat dit poli tieke denken intussen niet of nauwelijks in aanmerking heeft genomen, is het on- ontkenbare feit dat de Sovjet-Unie en straks ook China automatisch zijn opge nomen in de wereldhandel, belangrijke factoren vormen in de wereldeconomie en zowel als afzetgebied als ten aanzien van grondstoffenproduktie onmisbaar zijn om die wereldeconomie in stand te houden Alle bondgenoten van de Verenigde Sta ten, met Engeland voorop, betrekken mi neralen en materialen zowel als gerede produkten uit de Sovjet-Unie en China en zijn zeer tevreden met de situatie dat zij eigen produktie aan deze landen kwijt kunnen. Met ingang van 28 september nu ook op dinsdagavond van 8 tot 10.30 uur tekenen en schilderen, grafiek, boetseren en pottenbakken, dramatische expressie, werken met textiel, vormen in de ruimte met papier, gips, hout, steen en ijzer. het aantal in andere categorieën in Enge land werkzame Russen voortdurend is gegroeid. Het totaal bedraagt nu 550, het hoogste aantal Russische functionarissen in enig westers land inclusief de Verenig de Staten (de Verenigde Naties niet mee gerekend). In de afgelopen twaalf maanden zijn op verzoek van het Foreign Office verschei dene Russische employés, nadat ontdekt was dat ze zich aan spionage hadden schuldig gemaakt, uit het land vertrok ken. Er is geen twijfel aan dat door deze affaire er een nieuw dieptepunt in de Brits-Russische betrekkingen is bereikt. De ontevredenheid spitst zich toe op het feit dat de Verenigde Staten en de lidsta ten van de Europese Economische Ge meenschap aanmerkelijk uitgebreider in formaties hebben gekregen dan de NAVO. De NAVO, waarop men er vooral op wijst dat er nog steeds bepaalde details ontbre ken die kunnen meehelpen te bepalen in hoeverre het bezoek van de heer Brandt aan de Sovjet-Unie van belang is geweest voor de onderhandelingen over de weder zijdse evenwichtige vermindering van strijdkrachten en de problemen voor de toegangen tot Berlijn waarmee ook de NAVO zich bezig houdt. Ongetwijfeld zal de Sovjet-Unie, als haar grote chroomertsleveranties aan de Verenigde Staten vervallen, corrigerende maatregelen nemen die de handelsbetrek- kingen van Rusland met de westelijke wereld schaden, de wereldeconomie letsel toebrengen en in het algemeen nadelig zullen zijn voor de ontwikkeling van betere verhoudingen. Of deze consequentie verantwoord is met het oog op de werke lijke veiligheid op de wereld en dus ook de werkelijke veiligheid van de Verenigde Staten, zal moeilijk in cijfers kunnen worden uitgedrukt. Wel blijkt uit dit alles, dat het politieke denken nog steeds ver achter loopt bij de reusachtige vlucht die de economische afhankelijkheid van alle landen onderling heeft genomen en die in de huidige situatie eigenlijk toch de bepalende factor zou moeten zijn voor iedere politieke theorie. denken van de omvang der strijdkrach tenvermindering de momentele oneven wichtigheid in de berekeningen moet worden betrokken. De NAVO is blijk baar niet te vinden voor een verminde ring in gelijke getallen, wel voor per centages. Tien percent vermindering van strijdkrachten is een cijfer dat dik wijls wordt genoemd vooral omdat de Verenigde Staten hoe dan ook hun troe pen met 10 percent willen verminderen. De Amerikaanse positie is nog vol strekt onduidelijk. Kenners hebben de indruk dat Laird (minister van Defen sie) voorstander is van een flinke re ductie, terwijl het ministerie van Bui tenlandse Zaken dit verlangen afremt. Verder doen ook nog de CIA, het Bu reau voor Toezicht op Bewapening en Ontwapening en de Nationale Veilig heidsraad aan het beraad mee. Nie mand weet wat president Nixon wil. De Amerikanen zijn nog niet zover dat de stukken al op het Witte Huis liggen. Andere hebben op eigen houtje Enge land snel verlaten nadat zij als spionnen waren ontdekt, namelijk nog voor dat een officieel verzoek om hen te laten vertrek ken kon worden ingediend. Daarbij komt nog dat een aantal Russische functionaris sen in verschillende capaciteit verzocht heeft zich in Engeland te mogen vestigen, visa’s werd geweigerd omdat bekend was dat zij spionnen waren. De Russische spionageactiviteiten be lemmeren het Britse streven naar de best mogelijke betrekkingen met de Sovjet- Unie waarvan nog deze week de nieuwe Britse ambassadeur in Moskou, sir John Killick bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven aan president Podgorny ge wag maakte. WASHINGTOIN (Reuter). Senator Fred Harris uit Oklahoma heeft zich kan didaat gesteld voor de de democratische nominatie voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. LONDEN. In zijn brief aan Gro miko van 4 augustus schrijft Sir Alee dat de Sovjet-Unie op grote schaal spionage tegen Engeland bedrijft. De bekende gevallen, zo vervolgt hij, vor men een lange lijst. „Mij zjjn nog veel meer gevallen bekend waarbij zeer ernstige en ongetwijfeld zijn ze ook u bekend.” De Britse minister van Buitenlandse Zaken sir Alec Douglas Home, heeft her haaldelijk getracht de Russen te overre den om hun spionage op te geven. Westelijke experts geloven nog steeds dat de mogelijkheid van een Russische interventie in Roemenië niet geheel mag worden uitgesloten. En zij worden in die opinie gesterkt door de omvang rijke oefenprogramma’s die de strijd krachten van het Warschaupact aan de grenzen van dat land afwerken. Ook de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije hebben uitgewezen d>at de Russen in hun kamp met veel politieke onzekerheden moeten rekenen maar zij hebben voorts gedemonstreerd hoe snel ingrijpen mogelijk is zelfs wanneer zich in dat land geen Russische troepen bevinden. Het is daarom vooreerst niet goed denkbaar dat Moskou bereid zou zijn een groot stuk van het eigen Rus sische moederland te betrekken in de omschrijving van een „Centraal Euro pa”. Wederzijdse evenwichtige verminde ring van strijdkrachten, of zoals het doorgaans wordt aangeduid MBFR (volgens de beginletters van „mutual balanced force reduction”) is een vraag stuk waarover politici en militairen zich met dikwijls uiteenlopende opvattingen buigen, achtervolgd door een op ont spanning ingestelde openbare mening die steeds moeilijker het evenwicht ont dekt tussen de eigen groeiende econo mische problemen en voortdurend stij gende uitgave voor verdediging tegen een ogenschijnlijk niet zeer tastbare vijand. (Vervolg van pagina 1) LONDEN In de brief waarin het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de uitwijzing van de 105 Russen aankondigt, wordt met bitterheid de tegenstelling vastgesteld tussen het Russische verlangen naar een conferentie over de Europese veiligheid en de omvang van de Russische spionage gericht tegen Engelands veiligheid, aldus meldt onze redacteur in Londen. BONN. „Dat is voor de politiek in het Oosten!” riep gisteren de 23-jarige Viktor Rüdiger Gislo uit, terwijl hij bondskanselier Willy Brandt een klap in het gezicht gaf. De bondskanselier was op bezoek bij het organisatiecomité van de Olympische Spelen in München. Hij had voor het bureau van het comité juist een radio-interview gegeven en een paar om standers de hand geschud, toen de jonge man op hem toestapte om zijn afkeer voor de regeringspolitiek te demonstreren. Drie jaar geleden overkwam Brandts voorganger, Kiesinger, in West-Berlijn hetzelfde. Als een persoonlijke bestraffing voor diens activiteiten in de nazi-tijd, gaf Beate Klarsfeld de toenmalige bondskan selier een oorvijg. Sir Alec bestrijdt Gromiko’s hoogst onredelijke en onrealistische opvatting dat in het belang van de betrekkingen tussen Engeland en de Sovjet-Unie de Britse regering zou moeten af zien van het nemen van tegenmaatregelen tegen de Russische spionage. Een frappant en meest recent voor beeld van een Russische poging om een ongewenst persoon op een hoge post in Londen te benoemen, was dat van M. G. Gloesjtjenko, die om een visum verzocht met de mededeling dat hij benoemd was tot eerste secretaris van de Russische ambassade in Londen. Deze man was van 1964 tot 1968 in Engeland als vertegenwoordiger van „Avia-Export” maar zijn activiteiten hadden weinig te maken met de ver koop van vliegtuigen. „Bij verschillen de gelegenheden werd onze aandacht op hem gevestigd”, aldus Sir Alec. „Zo bood hij een Britse zakenman een grote som geld aan voor informaties over details van bepaald Brits militair materieel.” „Dit is de man die de Sovjet-Unie had benoemd tot eerste secretaris van de Sovjet-ambassade.” „U zult niet verbaasd zijn dat ik niet bereid ben deze man naar Engeland te laten terugkeren”, aldus de brief van de Britse minister van Buitenlandse Zaken aan zijn collega Gromiko. De laatste maanden zou hij een paar keer betrokken zijn geweest bij het schenden van de DDR-vlag voor het jaar beursgebouw in München. Eén keer werd de vlag neergehaald, de tweede keer slaagde men erin hem in brand te steken. Scherpe protesten tegen het gebruik van geweld zijn gisteren vanuit Berlijn tot de autoriteiten in de DDR gericht, ’s Ochtends was met een vijftigtal schoten uit machinegeweren de vlucht van twee jongelui naar West-Berlijn verijdeld. Ver schillende schoten waren ingeslagen in een Westberlijnse woning. Donderdaga vond was eveneens een vluchteling tegen gehouden door hem onder vuur te nemen. STOCKHOLM. De 64-jarige Zweedse spion, luitenant-kolonel Wennerstroem, krijgt voorlopig geen gratie. Dat besloot de Zweedse regering gisteren na een spe ciale kabinetszitting, waarbij men de aan dacht op vestigde dat Wennerstroem li chamelijk zowel als geestelijk in goede conditie blijkt te zijn. Het is te verwachten dat de Verenigde Staten vandaag of morgen hun chroomor- ders aan Rhodesië zullen hervatten. Dan is de politicus-militair gerustgesteld, maar de economie van Rhodesië krijgt daardoor de zo dierbaar verlangde impuls om de boycot te overwinnen en zich niets aan te trekken van de Vei’igheidsraad, die de Rhodesische zwart-wit-politiek als een gevaar voor de wereldvrede beschouwt en in strijd acht met de mensenrechten. Dit zijn zoals gezegd hoofdlijnen: schaars nog en vaag. Geenszins behoeft dit te verwonderen want wanneer zich bijvoorbeeld in een groot land als de Bondsrepubliek zo’n man of vijf met een probleem van de strijdkrachten reductie bezighouden, dan zijn er dat in de Verenigde Staten al vele honder den. Dit verklaart waarom de Europese landen doorgaans sneller tot een wel omschreven standpunt kunnen komen, terwijl het in de V.S. soms uitermate lang duurt voordat uit alle opinies en mogelijkheden een handelbare synthese is geformuleerd. De twijfel en de onzekerheid waar mee de kwestie nog steeds omgeven blijft vindt intussen zijn oorsprong niet alleen maar in het westen. Er heerst gerede onzekerheid over de bereidheid van de Sovjet-Unie om een westelijke onderhandelaar in de rol van onder zoeker te ontvangen. De Russen hebben als voornaamste politiek doel een Europese veiligheidsconferentie voor ogen en zij hebben al verschillende ma len te kennen gegeven dat zij het vraag stuk van de vermindering van strijd krachten binnen het raam van ,zo’n veel groter project willen onderbrengen. Het is zonneklaar dat het westen er echter belang bij heeft de onderhande lingen zo veel mogelijk te beperken tot besprekingen over duidelijk gespecifi ceerde onderwerpen omdat dit de Rus sen minder mogelijkheden biedt tot het De 64-jarige topspion die het hele Zweedse verdedigingssysteem aan Moskou verkocht, heeft miljarden schade op zijn geweten en schijnt nog steeds niet alle vragen van de Zweedse binnenlandse vei ligheidsdienst op af doende wijze te heb ben beantwoord. Levenslange gevangenis- Brandts aanvaller behoort tot de rechts-radicale tegenstanders van de rege ringspolitiek. Hij is een student die al eens kandidaat voor de NPD is geweest voor het deelstaatparlement van Beieren. voor verminderde mankracht. Het alarmeringssysteem zou voor verbete ring behoeven door een groter tijdsbe- reik te geven. straf in Zweden betekent gewoonlijk een periode van 15 jaar, waarbij men echter grote mogelijkheden heeft vervroegd te worden vrijgelaten. Aangezien de overste pas acht jaar en drie maanden van de hem opgelegde straf heeft uitgezeten, heeft hij weinig kans van slagen met zijn herhaalde gratieverzoeken. Hij heeft drie pogingen tot zelfmoord achter de rug nadat hij 12 juni 1964 werd veroordeeld wegens spionage en landver raad. Zo nu en dan komen berichten aan de oppervlakte van de dagelijkse nieuwsin- formatie die op zichzelf niet zo enorm belangrijk zijn, maar in hun strekking en samenhang met de grote problemen die de wereld bezighouden, toch bijzonder inte ressant kunnen worden genoemd. Een van die berichten betreft het voor namen van de Verenigde Staten om in breuk te maken op een aanvaarde resolu tie van de Veiligheidsraad der VN uit overwegingen van „landsbelang”. De reso lutie waar het om gaat was gericht tegen Rhodesië en schreef de boycot van Rho desische uitvoerprodukten voor vanwege de ontrechting door de blanke Rhodesi sche minderheidsregering van het gekleur de Rhodesische volksdeel. De Verenigde Staten hebben zich tot dusver aan deze resolutie gehouden, maar aangezien economie, handel en politiek leven bij de gratie van hetzelfde bloedsom- loopstelsel, namelijk de nationale wel- vaartsbeveiliging, kan Washington niet langer in deze situatie berusten. Wat is namelijk het geval? Rhodesië en de Sov jet-Unie zijn de grootste twee leveranciers van chroomerts. Verreweg de aanzienlijk- ste hoeveelheid die de wereld aan chroomerts nodig heeft moet uit deze twee landen worden betrokken. Amerika heeft een grote behoefte aan chroomerts. vooral in de wapenindustrie, maar daar naast ook in andere takken van industrië le bedrijvigheid zoals de autofabricage. Het gevolg van de boycot van Rhodesië is geweest, dat Amerika voor de invoer van chroomerts vrijwel uitsluitend is aan gewezen op de Sovjet-Unie. Het is na tuurlijk een vreemde toestand dat een land een belangrijke grondstof voor de nationale bewapening moet betrekken uit het land, waartegen die bewapening voor namelijk gericht is. Het zou geen vreemde toestand zijn, indien de gedachte aan een volgende wereldoorlog zo radicaal uit het politieke denken zou zijn verdwenen, dat bewapening nog slechts als een status symbool zou worden beschouwd wat zij in feite toch geworden is, nadat is vastgesteld dat een atoomoorlog tussen de grote wereldmachten niet meer tot de traditionele resultaten zal kunnen leiden, die men van een succesvolle oorlog mag verwachten. teravond in Bonn nog niet bekend. Brandt, die met een „Laat hem, laat hem....” op de slag had gereageerd, wil de het incident niet dramatiseren. Hetzelf de gold voor zijn gastheer, Münchens burgemeester Vogel. Alle in het parle ment vertegenwoordigde oartijen spraken hun afkeuring uit over het gebruik van geweld om politieke opvattingen te onder strepen. Officiële Britse kringen, zo meldt het Britse persbureau Reuter zeiden gistera vond dat de regering in Londen is overge gaan tot een „reiniging van de augiasstal len” om een nieuwe basis van samenwer king en wederzijds vertrouwen tot stand te brengen. Diplomatieke zegslieden be twijfelen of de Sovjet-Unie zich zonder meer bij het uitwijzingsbesluit, dat een ongekend aantal functionarissen betreft, zal neerleggen. Men vreest vergeldings maatregelen tegen de Britse staf in de Sovjet-Unie die veel minder groot in aantal is wat een bitter conflict tot gevolg zou kunnen hebben. Engeland heeft in Moskou 78 man ambassadepersoneel, de gezinnen niet meegerekend. Er bevinden zich verder in de Sovjet-Unie meer dan 400 Britse han- delsvertegenwoordigers, technici en ge zinsleden. Voorts studeren circa twintig Britse jongelui aan Russische universitei- ten. (VVWVVWVVVIAA/WVVVWVVVVWVVWWAAWWVVWVWWVVVWVVWVWIA - V De 40-jarige senator is de tweede de mocraat die zich kandidaat stelt. Eerder meldde senator George McGovern uit Zuid-Dakota zich al voor de race. De Westduitse CSU-oppositieleider Strauss wordt niet bepaald ge ïnspireerd door het debat in de Bondsdag over Willy Brandts reis naar Moskou.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3