prikte Hughes pijnlijk raak TELSTAR WAS TE LIEF EN WERD DOOR GO AHEAD WEGGESPEELD HET VOORNAAMSTE: Fijne voetbalavond in Eindhoven BEHOUDZUCHT VAN ZWAKKERE CLUBS BANT HOOFDKLAS HOCKEY UIT Kijker doodgegooid Glas-gras Zandvoort „Er zit geen vuur in” r Twee maten Conservatief T, w W Ere-divisie Geels met Kowalik en Schoenmaker in cijfers aan de leiding 11 Ws MAANDAG 27 SEPTEMBER 1971 9 imn nmai Go (Van onze sportredactie) bezien I - s- '"x I Levensgevaarlijk een (Van onze sportredactie) een (Van onze sportredactie) De resterende tijd benutten de De- ventenaren om de 7000 toeschouwers met wat „vrije oefeningen” te verras sen. Geels leek in die periode alles te kunnen. Hij bediende Verdonk in de 20e minuut op maat: 4-0, terwijl inval ler De Winkel (op de plaats van Geest- man) de eindstand tien minuten voor tijd op 5-0 bepaalde. de de een Het was een uitspraak waar Stefan Kovas zich wel bij kon aansluiten: „Bo ven mijn hoofd hangt altijd maar weer die naam van Ajax. Daar is men bo vendien niet gauw tevreden. Als je met 3-0 wint dan wil men dat het 4-0 of 5-0 is. 1-1 is niet gek. Zeker als je het vertoonde spel in aanmerking neemt is dit de juiste uitslag”. Lang voordat de huidige hockeycom- petitie begon, had het bondsbestuur het Zijn woorden misten echter hun uit werking: het voorstel werd met 343 te gen 236 stemmen aangenomen. Na de stemming zei de teleurgestelde voor zitter: „Vanaf heden worden daarmee de huidige competitiedoeleinden het komen tot een hoofdklasse gestaakt. Wij zullen nog kijken of er volgend jaar met het oog op de Olympische Spelen tijd is voor het spelen van een competitie om de landstitel. Over de vorming van een commissie kan ik nu nog geen mededelingen doen. We) zal het bestuur een nota over de hoofd klasse gaan opstellen, die wellicht nog dit jaar aan een buitengewone algeme ne vergadering zal worden overhan digd. Het bestuur zal zich verder nog nader beraden over zijn houding ten aanzien van deze stemming." Dat laatste zinnetje klonk nogal on- 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 4 4 5 4 3 4 3 3 3 2 2 2 0 1 0 0 0 0 3 2 0 1 3 1 1 1 1 3 3 1 4 2 3 2 1 14 11 10 10 9 9 9 7 7 7 7 7 5 4 4 3 3 1 0 0 1 2 2 1 2 3 3 3 2 2 4 3 4 4 5 6 de voor in BOEDAPEST Een 64-jarige toeschouwer is bjj de voetbalwedstrijd HongarijeBulgarije die zaterdag in Boedapest is gespeeld, door een vijf kilo zware fles dodelijk getroffen. Bij een omstreden beslissing van de Schotse scheidsrechter Davidson ten gunste van de Bulgaren, raakten grote groepen toeschouwers op de tribunes slaags. De wedstrijd werd vijf minuten onderbroken totdat het publiek na waarschuwingen de vechtpartijen had gestaakt. In die periode werd de fles in de richting van het speeldveld geworpen. Deze verbrijzelde het schedeldak van de toe schouwer. Via beelden van de televisie wordt getracht de dader op te sporen. besluit genomen dat er volgend seizoen een hoofdklasse .bestaande uit 10 clubs zou komen. Tot afgelopen zaterdag wis ten de clubs in de eerste klasse niet beter dan dat zij zich dit seizoen moes ten kwalificeren voor die hoofdklasse, waarin Nederlands beste hockeyclubs elke zondag tegen elkaar konden uitko men. Vooral de begeleiders van het Neder lands hockey-elftal en veel topvereni- gingen hebben reeds lange tijd aange drongen op de instelling van een derge lijke klasse. Maar de minder sterke clubs stonden zeer sceptisch tegenover dat idee: zij vreesden die hoofdklasse niet te kunnen halen en waren bezorgd dat hun beste spelers naar de hoofd- klasseclubs zouden vertrekken. Niettemin nam het bestuur een jaar geleden toch het besluit tot vorming De hockeyers krijgen hun hoofdklasse (voorlopig) niet. Door het conservatis me van een flink aantal clubs moest het bestuur van de KNHB, dat het oog gericht hield op verbetering van ’t spel peil van het vaderlandse hockey, bak zeil halen. De sterk aan tradities en sfeer gebonden verenigingen, die de boot naar die hoofdklasse lijken te mis sen, omdat men op basis van gezellig heid en tradities nu eenmaal niet tot het sterkste spel komt, hebben duidelijk op uitstel (een studiecommissie benoemen; een motie van wantrouwen in feite je gens het bestuur) aangestuurd. Het be stuur van de hockeybond neemt de zaak terecht hoog op. Het is moeilijk strij den tegen conservatisme. Vice-voorzit- ter Bromberg vreest terecht dat van uitstel afstel komt. En men hockeye rus tig voort.... Ahead Eagles met dat pro bleem. Tot vorige week had hij echter nog de zekerheid dat zijn spitsen in de rug werden gesteund door een bekwame middenlinie met als sluitstuk een betrouwbaar verdedigingsblok. Het vormde de beloning voor PSV waarover Ajax-trainer Stefan Ko vacs later terecht zou opmerken: „Het was een juiste afsluiting van een perio de waarin Ajax onder zijn niveau speelde. Dat was natuurlijk ook de verdienste van PSV. Ajax speelde wat angstig. Dat kwam met name door het goede spel van Devrindt en Hoekema”. Inderdaad had PSV door dit duo in die eerste periode bij vlagen het beste van het spel. De fysiek sterke Devrindt was Neeskens (die zich in de tweede helft meer dan voortreffelijk herstelde) wel eens te slim af en Hoekema zwierf zo in die spits dat het Hulshoff zweverig voor zijn ogen werd. Toch ontstonden Zeven minuten later stonden er maar liefst twee man (Verdonk en Van Mar wijk) voor het doel vrij. Geels bracht de bal beheerst op om vervolgens Van Marwijk in staat te stellen er 2-0 van te maken. Vooral bij de voorbereiding van het eerste doelpunt verzuimden de Velsense verdedigers om kordaat in te grijpen, een handicap die zij de hele wedstrijd hielden. Rab: „Er werd in derdaad te lief gespeeld. Ik heb ze naar aanleiding van de straf van Van Essen tegen NEC op het hart gedrukt enige voorzichtigheid in acht te nemen om dergelijke affaires te voorkomen. Zoals 16- 2 11- 2 19- 5 10- 6 11- 8 6- 4 8- 8 14- 5 7- 7 9- 9 6-10 •-10 14-12 5- 9 4-12 0- 6 2-15 1-19 GRONINGEN. De Nederlandse hockeycompetitie zal het ook volgend jaar zonder een hoofdklasse voor de heren moeten stellen. Dat was het op zienbarende resultaat van de algemene ledenvergadering die de KNHB zater dag in Groningen hield. Daarmee kreeg het bestuur van de KNHB, dat een groot voorstander van die hoofdklasse is, een uiterst pijnlijke nederlaag te in casseren. Weliswaar had men in be- stuurskringen rekening gehouden met krachtige tegenstand, maar niemand had kunnen verwachten dat de tegen standers van die hoofdklasse veruit in de meerderheid zouden zijn. Dick van Dijks luid bejubelde ge lijkmaker. Gepasseerde Jan van Beveren tiert tegen zijn verdedigers. meter ruimte zou geven. Tegenwoor dig is dat bij een spits normaal. Maar vanmiddag was dat niet zo, het is lang geleden dat ik zoveel vrijheid had.” Toch verzuimde PSV in die eerste helft om door te stoten. Van der Kuylen moest al na twintig minuten het veld verlaten met een beenblessure en de gerecruteerde Guus Hiddink had als aanvaller te weinig inhoud om PSV’s aanvalskracht tegen een versterkte Ajax-defensie behoorlijk op peil te hou den. Hoekema: „Daar komt nog bij dat ook een speler als Eef Mulders die juist in de wedstrijd tegen Ajax van grote waarde had kunnen zijn ge blesseerd was. Nu moest je het in feite met twee aanvallers constant opnemen tegen vier of vijf verdedigers”. ZANDVOORT De wedstrijd Zandvoortmeeuwen 5EDO 4, die gis teren in Zandvoort werd gespeeld, kreeg door een weinig voorkomend voorval een voortijdig einde. In de rust klaagden vier Haarlemse spelers bij scheidsrechter Van de Noort over glasverwondingen, die bij valpar tijen waren opgelopen. Een onderzoek op het veld leerde, dat het gras was bezaaid met stukjes glas. De arbiter vond verder spelen te gevaarlijk en staakte de wedstrijd Het glas is waarschijnlijk tijdens de zomer maanden met de compost verspreid. Dc recente regenval heeft de deel tjes vervolgens naar de oppervlakte gebracht. Na rust draaide de onvermoeibare Eaglesmachine, negen man (met uit zondering van spits Geels en doelman Van Zoghel) die hun werkterrein vrij wel van doel tot doel hebben, wat stroe ver waardoor een tegendoelpunt van Telstar tot de mogelijkheden ging be horen. Aanleiding voor Rab om reser- vespelers Jos Jonker en Ton Fens al vast langs de lijn warm te Laten lopen. Zij zouden fris en wel in plaats van Stout en Bischot een doorbraak moeten forceren. Op het moment dat Jan Rab op een spelonderbreking wachtte om het duo in te zetten velde Ruud Geels echter het definitieve vonnis. Schuldi ge in dit geval was Frans van Essen, die de oud-Feijenoorder vergeefs trachtte te omspelen. Hij raakte de bal kwijt en moest toezien hoe Geels Van der Meeren voor de derde maal ver sloeg, waarmee de dubbele spelerswis- sellng in feite overbodig was geworden. het vandaag achter ging was weer precies het andere uiterste. Waarmee ik overigens niet wil zeggen dat mijn waarschuwing deze speelwijze zou heb ben veroorzaakt.” Fred André was in eerste instantie de man die de levensgevaarlijke spits (bondstrainer Arie de Vroet observeer de hem vanaf de tribune voor Jong Oranje) aan banden had moeten leg gen. Daarnaast werd echter van de forse verdediger verwacht dat hij van tijd tot tijd mee op zou komen om de aanval te ondersteunen. Geels: „En als dat gebeurde dan werd de dekking door niemand overgenomen.” Dat die tac tiek (Rab: „Het leek me het beste om Go Ahead niet alleen defensief tege moet te treden”) niet van gevaar ont bloot was bleek al na 9 minuten toen Ter Mors op links achtereenvolgens langs Van Essen, Bischot en André schoof om de bal via Oude Wesselink voor te zetten naar Ruud Geels, die moeiteloos langs Van der Meeren knal de: 1-0. er ook voor het doel van Van Beveren de nodige sensationele momenten. Bij voorbeeld toen Piet Keizer op enkele meters van de dure PSV-goalie onge looflijk hard inkogelde, waardoor Van Beveren nog eens accentueerde waar om het predikaat „beste keeper” nog op hem van toepassing is. Ajax (Kovacs: „we mochten niet verliezen anders zou de achterstand in de competitie te groot worden”) moest na die 1-0 echter wel wat anders gaan doen dan verdedigen. Het vervangen na rust van Schilcher door Sjaak Swart (Kovacs: „Dat was af gesproken. Als het niet goed zou gaan zou Sjaakie erin komen”) was al een indicatie in die richting. Met Swart kwam echter een brok stabiliteit in de Ajk-achterhoede, die zijn weerslag leek te hebben op het hele team. Opeens werd er uitstekend positie gekozen. Devrindt en Hoekema waren op slag kansloos tegen Neeskens en Hulshoff en Van Kraay kreeg de grootste last met Dick van Dijk, die een pass van de goed opgekomen Neeskens al na zeven minuten achter de uit po sitie gespeelde Van Beveren in het doel kon werken. Daarna bleef Ajax het spel in zijn totaliteit erg professioneel beheersen, hoewel Cruyff één keer over 45 me ter magistraal aangespeeld door Swart waarbij de Ajacied alleen voor Van Be veren kwam, die ook dit keer zich niet liet misleiden maar niet los kon ko men van Pleun Strik en Keizer als van ouds in Van de Dungen een uiterst las tige opponent trof. Ajax bleef echter domineren. Schmidt Hansen mocht alleen nog maar achter Krol aanlopen en ook het middenveld waar Gerrie Mühren een onopvallen de maar nuttige partij voetbalde werd minder overgeslagen dan in de eerste helft. Van Beveren weet PSV’s terugvallen aan die snelle tegengoal. „Dan krijg je toch weer die oude angst van: zou het dan weer niet luk ken”. En Kurt Linder: „PSV werd die tweede helft opnieuw geplaagd door nervositeit. Bovendien begonnen wij de tweede helft door die voorsprong met een andere instelling. Toch wist Ajax zijn overwicht handig uit te buiten. Op komende verdedigers en ook Cruyff hielden ons van teveel offensief werk af. Je weet hoe gevaarlijk Ajax ten slotte kan ztfn. Eén foutje en je bent opnieuw de verliezer. Met die 1-1 ben ik tenslotte erg tevreden. Je praat al tijd maar over winnen of verliezen, maar ik vind het voornaamste dat twin tigduizend mensen vanavond een fijne voetbalavond hebben gehad”. Veel handballers en korfballers zijn gisteren gedupeerd door een op zijn minst wonderlijk beleid van de Ge meentelijke Dienst voor Sport- en Jeugdzaken te Haarlem. Ten gevolge van de grote droogte werden in de loop van de week de velden van de gemeente lijke sportterreinen onbespeelbaar ver klaard, omdat de grasmat onherstelbaar beschadigd zou worden. Voor hand- en korfballers op deze velden derhalve een verloren zondag. Vreemd is echter, dat er op deze terreinen wel gevoetbald werd, zodat de ontstemming van de hand- en korfballers zeker gerechtvaar digd is. Programma aanstaande zondag: FC UtrechtFeijenoord Telstar—MW VolendamGo Ahead Eagles FC Den Bosch—DWS Ajax—NEC FC TwentePSV FC Den Haag—NAC SpartaFC Groningen VitesseExcelsior FeijenoordVitesse 4-0, MVV—FC Utrecht 0-1, Go Ahead EaglesTelstar 5-0, DWS—Volendam 1-0, NECFC Den Bosch 1-0, PSV—Ajax 1-1, NAC—FC Twente 0-0, FC GroningenFC Den Haag 1-2, ExcelsiorSparta 0-0. Feijenoord Ajax Sparta NEC FC Den Haag FC Twente DWS PSV MW FC Utrecht NAC Telstar Go Ahead Eagles FC Groningen Volendam Excelsior FC Den Bosch Vitesse EINDHOVEN. Ajax-gelegenheids- vleugelverdediger Heinz Schilcher maakte tegen PSV de elementaire fout om ook veelvuldig op te komen wan neer hij niet in het bezit van de bal was. Vijf minuten voor rust werd dit afgestraft toen Jan van Beveren na een afgeslagen Ajax-actie met een uit- gooibal loepzuiver de excellente Oeki Hoekma aanspeelde. Deze wachtte tot de goed sprintende Devrindt op juiste plaats stond, die daarna voortreffelijke Heinz Stuy met goede kopstoot kansloos liet. DEN HAAG. Na zeven wedstrij den in de eredivisie delen drie spelers de eerste plaats op de topscorerslijst. Het zijn Janusz Kowalik (Sparta), die zondag niet scoorde, Ruud Geels (Go Ahead Eagles), die twee doelpunten maakte en Lex Schoenmaker (Feije noord), die met een treffer zijn totaal eveneens op acht bracht. De kop van de topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1/2/3. Kowalik (Sparta), Geels (Go Ahead Eagles) en Schoenmaker (Feije noord) allen 8., 4. Devrindt (PSV) 7., 5/6 Bosveld (Sparta) en Van Dijk (Ajax) beiden 5„ 7. Berg (FC Den Haag) 4., 8/11. Brokamp (MW), Klijnjan (Spar ta), Groenendijk (FC Utrecht) en Hasil (Feijenoord) allen 3. DEVENTER „Telstar is geen slechte ploeg. De spelers zijn vaak aan de bal, maar er zit geen vuur in”, oordeelde een glunderende Eagles-trainer Barry Hughes gis teren nadat zijn ploeg met vijf doelpunten definitief een einde had gemaakt aan de veelbeloven de seizoensopening van Telstar. De energieke Brit prikte daarmee precies op een pijnlijke plek, want juist de enorme inzet waar de oud- Haarlem-trainer zijn spelers steeds weer toe weet te bewegen, ont brak gisteren geheel aan Velsense zijde Het is waar: Telstar speelde correct, hield de bal lang in de ploeg en tikte vaak tot vlak in de buurt van Van Zoghels strafschop gebied. Maar was daar het moment van actie aangebroken dan leek het wel of alle macht en kennis uit Rabs spelers wegvloeiden en bleef er een schutterend stelletje over. Nu is de zeer beperkte aanvals kracht van de Velsense equipe niets nieuws, Jan Rab tobt al sinds het vertrek van Dick Beek naar van een hoofdklasse. „Wij konden dat doen omdat het bestuur gemachtigd is het competitiebeleid te bepalen” zo stelde voorzitter Idenburg zaterdag. Maar het bestuur kon niet verhinderen dat de clubs zich via een omweg wel degelijk met dat competietiebeleid gin gen bemoeien. Ruim 20 Noordhollandse clubs hadden zaterdag een voorstel in gediend, waarin om een commissie werd gevraagd die de materie nog eens na der zou bestuderen. „Maar een commissie kan ons nu niet meer helpen” meende voorzitter Idenburg. „Het bestuur heeft lang ge noeg op alle facetten gestudeerd en er valt verder niets meer te onderzoe ken. Het bestuur blijft van mening dat die hoofdklasse noodzakelijk is om in de top van het wereldhockey te kunnen blijven meedraaien.” heilspellend. Uit de vergadering bleek dat meeste zuidelijke verenigingen deze oompetitiewijziging waren, noord en oost heerste enige verdeeld heid, maar de meerderheid daar was toch wel content met de beslissing van het bondsbestuur. Noord-Holland was falikant tegen de nieuwe opzet en ook Zuid-Holland voelde er weinig voor, volgens de opposanten heeft het bonds bestuur gehandeld in strijd met de re glementen door de wijziging van het competitiesysteem in de bondsvergade ring niet aan de orde te stellen. Het bondsbestuur is op avontuur gegaan, zegt men in Noord-Holland, zonder vooral eerst de financiële aspecten van de nieuwe opzet te bekijken. De excessen die zich in de handbalsport en ook de tafeltennis- en in de basket- balsport hebben voorgedaan na de in voering van een hoofdklasse of eredi visie, hebben een merkbare invloed ge had bij de houding van de Noordhol- landse hockeyverenigingen. Maar ook die zekerheid verdween gisteren op het Eagles-terrein. Jan Rab: „Het was alsof ik een stomp voor mijn kop kreeg. Ik heb onze achterhoe de dit seizoen nog niet zo slecht zien spelen als vandaag. Bijna alle doelpun ten werden mogelijk door grove dek- kingsfouten. Juist ons betrouwbaarste duo André en Zwaan liet het nu bij het onderscheppen van voorzetten, an ders hun sterkste punt, afweten. Aan de andere kant hebben wij in een uit wedstrijd nog nooit zoveel scorings kansen gehad als hier”. Daarmee schil dert Rab de situatie toch wel al te rooskleurig. De schoten die de Velsena- ren op Nico van Zoghel afvuurden werden voornamelijk van grote af stand gelanceerd, zodat zij nauwelijks voortgekomen uit werkelijke doelrijpe kansen gerekend mogen worden. Nee, over kansen kon gisteren beter Ruud Geels meepraten, de grote uit blinker van de middag, die twee doel punten voor zijn Qigen rekening nam (een derde werd afgekeurd) en voor twee andere het voorbereidende werk leverde. Achter een verdiende pils, vroeg hij zich na de wedstrijd nog ver wonderd af hoe de Velsense spelers hem zoveel gelegenheid hadden kunnen geven om zich uit te leven. Geels: „Ik nam zonder meer aan dat ik een man netje bij me zou krijgen, dat me geen iZiB-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11