AR verwijt kabinet gebrek aan visie In weekeinde tientallen doden in het verkeer Zeker 448.000 goede huizen nodig BLIJVEN NAZEUREN” „OPPOSITIE MOET NIET VVD-fractieleider H. Wiegel: Prof. M. Rooij geridderd 1 Actie voor behoud van christelijke VOLGENS ONDERZOEK VAN CBS: Massale betoging voor beter Diplomatenzoon smokkelde voor Grote vechtpartij in Beek kapitaal aan hasj WC-stop NS milieubedreiging onderwijs „Geen perspectief op toekomstig beleid" pers KB WIEBELTA X CHU vóór WENSEN TWEE DODEN BIJ VAL VAN TRAP MAANDAG 27 SEPTEMBER 1971 2 N! In Den Haag Extreem geëngageerde journalistiek gehekeld Mr. Schuttevaer WD) UTRECHT „Als de oppositie bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer blijft nazeuren over het tekort op de begroting zal de WD daarop een zo hard mogelijk antwoord geven”. Deze waarschu wing lanceerde de fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, de heer H. Wiegel, zaterdag op de WD- partijraadsvergadering in Utrecht. Hij nam daarbij nadrukkelijk stelling tegenover de suggestie dat minister Witteveen een puinhoop zou hebben nagelaten. (Van onze parlements redactie) de VVD-fractievoorzitter H. Wiegel de 8 i De 57-jarige vrouw overleed ter plaatse. Haar man werd licht gewond. (Van onze Amsterdamse redactie) en een red. Verdere uitkomsten van het onderzoek: „voor alleenstaanden bedragen de over eenkomstige cijfers respectievelijk 85 per cent (434.400), 14 percent (68.800) en 1 per cent (5.600). Voor wat betreft de huishou dens en alleenstaanden die over een zelf standige woning beschikken wijst het on derzoek uit dat bijna 6 percent (230.400) een woning bewoont van slechte kwaliteit en bijna 4 percent (147.800) een woning van matige kwaliteit. „Onder de huishoudens die bij anderen inwonen zoekt 37 percent (35.400) een zelf standige woning en onder de inwonende alleenstaanden, de kamerbewoners dus, 21 percent (14.600). Van de huishoudens en al leenstaanden in woonverblijven die niet aan de woningdefinitie voldoen is 62 per cent (19.800) beslist onvolwaardig gehuis vest. Het uniebestuur koos zaterdag ondanks verzet van de centrumgespreksgroep oud C.H.J.O.-voorzitter Jac. Huysen uit Delft en J. Baarda uit Sneek in het dagelijks bestuur. In dat bestuur werden ook geko zen J. Korten uit Urk en drs. G. Bos uit Hoornaar. Dr. E. Bleumink werd aange wezen als vice-voorzitter. Adjunct-secreta- ris werd de Rotterdamse advocaat mr. J. L. Janssen van Raay, bekend pleiter in voetbalzaken. Russische jagers weg. Na een informeel be zoek van vijf dagen aan de haven van Rotterdam zijn twee jagers van de Rus sische marine zondag naar hun land te ruggekeerd. Meer dan 6.000 mensen heb ben de oorlogsschepen vorige week be zichtigd. Bij het vertrek stonden op de kade de protestborden met leuzen over de slechte behandeling van de joden in Rusland. Bejaarde lag dood in sloot. In een sloot langs de weg in Amsterdam-Noord is het stoffelijk overschot gevonden van de 91- jarige H F van Dalen, die uit het ver zorgingshuis in de Roeterstraat in de hoofdstad was weggelopen. la di ze h< g« sr ol re te d< lii h< kt (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. Het Utrechtse Staten- lid mr. J. Schuttevaer heeft zaterdag op een partijraadsvergadering van de VVD in Esplanade zijn ongenoegen uit gesproken over het bericht dat de NS- treinen zonder toiletten wil inzetten op enkele stoptreintrajecten. „Dat is mi- Ilieubedreiging van de eerste soort”, riep hy uit. A/VVV\A/VVVWVVVVWVVVVWVWWVVVVU'WVWVWVWWVVVV1 t a r w Bi dc vc la S< oï n< be m be c J f 2 1 n< T to d< bt v; C m dt gi t€ si N h a b si B d> d: V' e< te ai ir L O] el k te In Brouwershaven is de 74-jarige M. van de Klooster onvoorzichtig de weg overgestoken en door een auto aangere den. Hij overleed korte tijd later. In Beesel is de 78-jarige heer A. Thijs- sen, die op de rijbaan liep, door een auto aangereden en dodelijk gewond. De 62-jarige J. M. L. Lausberg, die op de fiets de Rijksstraatweg in Wassenaar wilde oversteken, is aangereden door een auto en dodelijk gewond. In Amsterdam-Noord rende de 2-jarige Andries de Haan plotseling uit de strui ken het fietspad op. Hij werd overreden door een bromfiets en liep dodelijk letsel op. Wat de wensen van de bevolking betreft is het volgende uit de bus gekomen: niet alle bewoners van slechte woningen wen sen een andere woning en evenmin alle inwonenden en bewoners van woonsche pen, zomerhuizen en dergelijke. Daarte- De 27-jarige instrumentmaker A. J. de Jager uit Alblasserdam is op het klaver blad Oudenrijn de macht over het stuur van zijn motorfiets kwijtgeraakt en te gen de vanrail gebotst. DEN HELDER. De 58-jarige mevr. L. Staleman-Lont uit Den Helder is zater dagnacht van de trap in haar woning gevallen en kort na aankomst in het ge meenteziekenhuis overleden. De 21-jarige student Marcel Mensing uit Utrecht heeft zaterdag na een val van de trap in zijn woning aan de Wagendwars- straat het leven verloren. Volgens de politie is hij ruggelings van de drie en een halve meter hoge trap gevallen, waarbij hij zijn nekwervels heeft gebroken. „Het berekende tekort aan gewenste wo ningen van 406.000 zou voor 39 percent ge legen zijn beneden de huurgrens van f 2.280 per jaar. Het berekende aantal van 250.400 woningen die niet in de voorkeuren van de vragers passen bestaat hoofdzake lijk uit oude en slecht geoutilleerde wonin gen benéden de huurgrens van 1.200. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Massaal maar bijzonder ge ordend hebben zaterdagmiddag tiendui zend ouders, leerkrachten, studenten, scho lieren, werkende jongeren en zelfs enkele tientallen schoolkinderen uit het gehele land in Den Haag gedemonstreerd tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering op onderwijsgebied. De organisatoren, het Actie-comité Amsterdams Onderwijs, kre gen van staatssecretaris Schelfhout de ver zekering, dat als men voor de begrotings behandeling met „constructieve tegenvoor stellen” kwam, daar zeker rekening mee gehouden zou worden. In Veendam raakte de 41-jarige J. J. Scholtens uit Wildervank met zijn brom fiets een trottoirband en botste tegen een verkeerspaal. Hij was op slag dood. De 13-jarige Carla Teerds uit Apel doorn verloor het leven, toen de door haar moeder bestuurde auto slipte en in het Apeldoorns kanaal reed. De moeder 12-jarig zusje konden worden ge- genover wensen bewoners van goede wo ningen een grotere of kleinere woning, een woning met meer comfort, een woning in een andere buurt, een andere gemeente. De ondertekenaars, onder wie de burge meester van Noordeloos, tevens Tweede- Kamerlid, de heer M. W. Schakel, (A.R.P) die als voorzitter van het actiecomité op treedt, nodigen het algemeen bestuur van de Stichting Christelijke Pers en de lezers uit in de kolommen van genoemde kran ten te reageren op de aangekondigde fu sie van de christelijke bladen met de Perscombinatie. Het actiecomité is be vreesd, dat toetreding tot deze combinatie op korte termijn het einde betekent van een christelijke krant in Nederland. De ondertekenaars menen, dat de Perscombi natie geen enkele garantie kan geven voor het behoud van een christelijk uit gangspunt van deze krant. Het actiecomité meent, dat de stich ting en de lezers het voor het zeggen heb ben. Zij moeten daarom hun stem duidelijk laten horen. De advertentie is ook aangeboden aan het dagblad Trouw. De directeur van dit blad. ing. O. Postma, heeft echter geweigerd de advertentie in zijn krant op te nemen. Hij vindt deze stap „voorbarig”. DEN HAAG. In oktober 1970 beschik te 96 percent van de 3.351.600 huishou dens, die ons land toen telde, over een zelfstandige woning. Drie percent woonde bij anderen in en één percent was ge huisvest in woonverblijven, die niet aan de woningdefinitie voldoen (zoals woon schepen, zomerhuizen). Dit is één van de uitkomsten van een door het Centraal Bu reau voor de Statistiek ingesteld onder zoek naar de woningbehoeften. Het aantal huishoudens en alleenstaanden dat drin gend verbetering van huisvesting behoeft bedraagt daarmede minimaal 8 percent (300.200) en maximaal 12 percent (448.000). Het onderzoek is gebaseerd op een steek proef van 1 op 200 en omvat bijna 19.000 woonadressen in 222 verspreidliggende ge meenten. Het echtpaar F. Hollander-Heite uit Giethoorn, dat op de fiets op weg naar huis was, is door een achteropkomende personenauto, bestuurd door een 21-jari- ge jongeman uit Vollenhove, aangereden. De 18-jarige bromfietser B. Grob uit Zevenaar is op een fietspad in Zed- dam aangereden door een auto die van de weg was geraakt. De bromfietser is later in een ziekenhuis overleden. In het Groningse Leens is de 46-jarige mevrouw B. Nube-Janninga uit Eenrum met haar bromfiets op een kruising aangereden door een auto en dodelijk ge wond. Het A.R.-partijbestuur zegt uitermate verontrust te zijn over het geconstateerde tekort op de lopende begroting. Het ver langt een duidelijke uiteenzetting van de regering over de oorzaken en de gevolgen van dit tekort. Ook wil het maatregelen getroffen zien waardoor er in de toekomst nauwkeuriger kan worden geraamd. Het partijbestuur is het met de regering eens dat de financieel-economische situa tie om krasse maatregelen vraagt. Maar wel moet naar zijn mening worden nage gaan of in de belastingvoorstellen de la gere inkomensgroepen wel voldoende wor den ontzien. De A.R. wil in de loop van 1973 een beslissing nemen over haar deel neming aan de vorming van een christe lijke volkspartij. Eerst moet worden uit gemaakt of er eensluidend wordt gedacht over de relatie tussen evangelie en poli tiek, zo staat in een verklaring die het A.R.-bestuur zaterdag na een interne ge dachtenwisseling heeft uitgegeven. Het partijbestuur zit echter nog duide lijk aan te kijken tegen het open krakter dat de K.V.P. de nieuwe volkspartij wil geven door haar ook voor andersdenken den open te stellen. In zijn verklaring zegt het A.R.-bestuur dat er plaats is voor een partij die uit de evangelische grondslag politiek bedrijft en dat een gescheiden op trekken van hen, die daarvan voorstander zijn, niet gerechtvaardigd is. Om daarover duidelijkheid te krijgen willen de anti-re- volutionairen eerst een onderzoek naar de fundamentele opstelling van de drie par tijen, de gevolgen van de samenwerking voor de praktische politiek en de wegen die verder moeten worden bewandeld. Het rap port, dat voor september 1972 met mede werking van de wetenschappelijke bureaus van de drie partijen moet worden uitge- bracht, kan dan, samen met de conclusies van de drie partijbesturen, in de partijen in discussie komen. „Moet dat nu zo, is dit noodzakelijk en passend”, zo vroeg hij zich af. Veel ver trouwen in het kabinet kon de heer Wie gel toch wel uitspreken, „aangezien de be reidheid duidelijk aanwezig is om zo veel mogelijk te bezuinigen”. Blij zei hij te zijn met de aanstaande bevriezing van de kin derbijslag voor het eerste en tweede kind en met de toepassing van de inflatiecor rectie. De voorzitster van de V.V.D., mevrouw W. H. van Someren-Downer, had in haar openingstoespraak een pleidooi opgeno- In het ministerie werd de bewindsman een grote kartonnen doos in de vorm van een schoolgebouw aangeboden. Daarin zaten 30.000 handtekeningen van mensen die kleinere klassen eisen in kleuter- en basisonderwijs. „De grootste demonstratie voor beter onderwijs de laatste jaren gehouden”, aldus prof. dr. L. van Gelder uit Groningen in een toespraak tot de betogers. „Nederland wordt een achterlijk gebied vergeleken bijvoorbeeld met Oost-Europa als we zien hoe gering de aantallen jongelui zijn, die hier tot het tertiaire onderwijs kunnen worden toegelaten”. Aan het slot van de betoging las actie- leider Jacques Bos van de Amsterdamse Ouderraad voor het openbaar onderwijs een verklaring voor, waarin de eisen van de demonstranten werden samengevat.' een beleidsplan voor het gehele onderwijs, kleinere klassen bij kleuter- en basison derwijs, uitbreiding van de opleidingen van leidsters en onderwijzers, vrijstelling van dienst voor onderwijzers, afzien van de voorgenomen heffingen van schoolgeld en de vermindering van het aantal taak- uren bij het voortgezet onderwijs, van de groepsuitbreiding bij het beroepenonder- wijs en van de verhoging van examen- en collegegelden bij het universitaire on derwijs. De Unieraad van de C.H.U. schaarde zich zaterdagmiddag eensgezind achter prof, van Hulst, die zich uitsprak voor een christelijke volkspartij op evangelische ba sis. „Wij moeten het huis een stevige ba sis gegeven,” aldus C.H.-voorzitter prof. Van Hulst. „We willen het bijbelse funda ment niet loslaten.” De C.H.-voorzitter weigerde zich te binden aan een termijn, waarbinnen het bestuur van de C.H.U. met concrete voorstellen moet komen. Eén politiebusje werd omvergewor- pen. Van een andere politiewagen wer den de ruiten ingeslagen en werd de mo- bilofooninstallatie onklaar gemaakt. Een wachtmeester van de rijkspolitie werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Ge- leen overgebracht. Twee politiemannen en tientallen jongeren werden licht ge wond. Pas toen de politiemannen hun pistolen trokken en enkele waarschuwingsschoten losten, trokken de Ambonnezen, die uit verschillende plaatsen in Zuid-Limburg af komstig waren, zich terug. Het interieur van de bar werd volledig vernield. de reeds bestaande woningvoorraad aan deze voorkeuren tegemoet kan worden ge komen. Door op papier de woningen waar over de vragers momenteel beschikken te ontruimen, ontstaat een aanbod van wo ningen dat door de vragers overeenkom stig hun voorkeuren kan worden betrok ken. Het resultaat van deze berekeningen is als volgt: „Van de 880.000 vragers zou binnen de bestaande woningvoorraad 54 percent (482.000) overeenkomstig hun voor keuren aan een woning kunnen worden ge holpen. Voor de overige 46 percent (406.000) zou binnen de bestaande woning voorraad geen passende woning aanwezig zijn. De 78-jarige J. Zuidema uit Zuidbroek is overleden, nadat hij met zijn fiets plotseling een weg overstak en door een auto werd aangereden. De 63-jarige C. van Panhuijs uit Hui zen is in Amsterdam op een zebrapad overreden door een auto, die een voor- het zebrapad stilstaande auto voorbij reed. men voor een sterke bundeling in het mid den, een streven waardoor de V.V.D. zich naar haar mening, de komende jaren sterk zal moeten maken. „Er zitten mensen in de P.v.d.A. die niet naar DS’70 willen, maar wel naar een bredere middenpartij. In DS’70 zitten ze ook”, aldus de V.V.D.-voorzitster, die was begonnen met de vraag waarom D’66 de V.V.D. honend heeft afgewezen. „Waarom eerst niet rustig gepraat, waarom toch die voorkeur voor de P.v.d.A.?” Naar haar opvatting zal de V.VJD. de komende tijd voortdurend moeten open staan. „We hebben de kans van ons leven, maar dan mogen we niet krampachtig handelen”, aldus mevr. Van Someren. De 58-jarige mej. C. Visser en de 61- jarige mevrouw T. Riekwel, beiden uit Rotterdam, waren op slag dood, toen hun auto in Tessenderloo (Belgisch-Lim- burg) door een vrachtauto werd aange reden. Bij een botsing tussen twee per sonenauto’s in Kievitshom (Fr.) is de 76- jarige S. D. Bos uit Sneek om het leven gekomen. GELEEN. Zondagavond heeft zich in de Zuidlimburgse gemeente Beek een ernstige vechtpartij voorgedaan tussen jonge Ambonnezen en niet-Ambonnese jongeren, waarbij gewonden zijn geval len. De vechtpartij ontstond in de bar „Paladium” en ontaardde in een comple te veldslag. Alle beschikbare manschap pen en wagens van de rijkspolitie in Zuid- Limburg werden met spoed naar Beek gedirigeerd. In totaal blijken 869.200 huishoudens en alleenstaanden (23 percent van het totaal) van huisvesting te willen veranderen. Daarnaast blijken 73.800 leden van huis houdens (inbegrepen nog thuis zijnde kin deren) voor zichzelf, al dan niet met een partner, zelfstandige huisvesting te zoeken. Van het totaal van de huishoudens, al leenstaanden en leden van huishoudens die verandering van huisvesting zoeken blijkt een aantal van 880.000 een zelfstandige wo ning te wensen, terwijl de overige 55.000 iets anders wensen bijvoorbeeld plaatsing in een bejaardenhuis, een niet zelfstandige etage of dergelijke. Aan diegenen die een zelfstandige wo ning wensen is hun voorkeur gevraagd over de prijs, de grootte en de ligging van de gewenste woning. Met doorstromings- modellen is nagegaan in hoeverre binnen „Minister Witteveen was geen slechte minister van Financiën”, verdedigde de heer Wiegel de vroegere V.V.D.-bewinds man. Hij zei dan ook geen enkel bezwaar te hebben tegen een parlementair onder zoek naar het ontstaan van het fikse be grotingstekort zoals door de oppositie wordt geëist. „Wij hebben immers niets te verbergen”. „We worden met een Dreesje ’t riet ingestuurd” en „Meer geld voor onderwijs”. Dat waren twee van de vele leuzen die 10 000 betogers mee voerden in een demonstratie in Den Haag tegen het onderwijsbeleid. In dit onderzoek zal de vraag betrokken moeten worden voor welk deel van het begrotingstekort het kabinet-De Jong en voor welk deel het kabinet-Biesheuvel verantwoordelijk is. Ook wil de heer Wie gel weten of gezocht is naar compensa ties voor de overschrijdingen van het bud get op Verkeer en Waterstaat en op On derwijs. Overigens was hem uit de miljarden nota niet duidelijk gebleken waar bezui nigd en waar gecompenseerd is. „Dat zal bij de algemene beschouwingen duidelijk op tafel moeten komen”, aldus de heer Wiegel. SCHIPHOL. Een routine-controle door de speciale veiligheidsdienst op gericht met het oog op mogelijke vlieg- tuigaanslagen heeft zaterdag op de luchthaven Schiphol een kapitale partij hasjiesj aan het licht gebracht. Een 20- jarige zoon van een Canadese ambassa deur in een van de Afrikaanse landen en zijn twee jaar oudere vriend zijn gearres teerd. De 25-jarige K. van der Velde uit Jut- rijp is met zijn auto tussen Lemmer en sneek van de weg afgeraakt en tegen een boom gebotst. De auto brak in tweeën. De bestuurder was op slag dood. Een naamgenoot, de 35-jarige J. H. van de Velde uit Vlissingen, botste met zijn auto tegen een autobus. Hij werd dodelijk gewond. DEN HAAG. Het weekeindeverkeer beeft opnieuw veel slachtoffers geëist. In Barger-Compascum zijn de 15-jarige A. de Vries en de 16-jarige M. van de Brandt om het leven gekomen toen de auto, waarin zij met vier andere jonge lui zaten, bij het inhalen tegen een tegen ligger botste. De 32-jarige meelhandelaar J. J. H. Willems uit Deest is omgekomen toen hij met zijn auto in Winsum uit de bocht vloog en tegen een boom botste. Hij liet de partijraad weten dat V.V.D.-fractie twijfels heeft over de aan gekondigde verhoging van de wiebeltax van 3 naar 5 percent. i verklaring van het partijbestuur over Troonrede en miljardennota. „Er is geen samenhangende visie ontwikkeld.” In de verklaring spreekt het partijbestuur de hoop uit dat dit perspectief alsnog wordt gegeven bij de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen over de rijksbe- groting, die op 12 oktober in de Tweede Kamer beginnen. ROTTERDAM. In een over de gehe le pagina uitgestrekte advertentie in de bladen van Het Kwartet De Rotterdam mer, De Nieuwe Haagse Courant, De Nieuwe Leidse Crt. en het Dorts Dag blad heeft een actiecomité de lezers van de christelijke bladen opgeroepen te vechten voor het behoud van de christe lijke pers. De 18-jarige O. J. Bosma is op zijn bromfiets in zijn woonplaats Kollum door een personenauto aangereden. Hij over leed later in een ziekenhuis. In Horst bij Nijmegen is de 19-jarige mej. A. M. B. Gooren uit Meerloo, die op een bromfiets reed, tijdens dichte mist door een auto aangereden. Zij was op slag dood. Bij de routine-controle voor de vlucht naar Parijs verlangden bewakers van de jonge diplomatenzoon dat hij de koffer die hij bij zich had, open maakte. De koffer zat stampvol hasjiesj. De jongeman was er kort tevoren van Pakistan mee op Schiphol gearriveerd. Hij stond op het punt naar Canada te vliegen. Ook drie koffers van hem in het ruim zaten vol hasjiesj. De totale handelswaarde zou een kwart miljoen bedragen. AMSTERDAM. „Selectie en presen tatie van feiten in de massacommunica tie, welke ertoe strekken om het publiek eenzijdig voor te lichten en zelfs te indoc trineren, verdienen gediskwalificeerd te worden als propaganda in de slechtste be tekenis van het woord”. Dat zei zaterdag prof. mr. M. Rooij bij zijn afscheid van de universiteit van Amsterdam als hoog leraar in de leer der communicatiemid delen, in het bijzonder van de pers. UTRECHT. Het bestuur van A.R.P. verwijt het kabinet-Biesheuvel ge brek aan visie. „Een perspectief op het toekomstig beleid ontbreekt,” aldus een Prof. Rooij deed een scherpe aanval op journalisten die er op uit zijn door een zijdige feitelijke informatie propaganda voor eigen denkbeelden te voeren. „In deze soort journalistiek weerspiegelt zich de huidige tijdgeest. Die kenmerkt zich door het ongeremd, openlijk belij den van de eigen subjectiviteit. Met volle erkenning van de vrijheid van menings uiting heb ik voor de extreme vormen van zulk een geëngageerde journalistiek geen goed woord over. Zij schiet tekort in respect voor een mondig publiek dat zelf moet kunnen kiezen uit geboden, uitge balanceerde informatie om tot een eigen oordeel te komen”, aldus de scheidende hoogleraar. „Weliswaar wordt objectivi teit een fictie, zeker in de wereld van de massa-communicatie, maar daaruit af te leiden dat een werkelijkheidsgetrouwe berichtgeving een onmogelijkheid zou zijn is levensgevaarlijk en getuigt van journa listiek en politiek onbenul”. Prof. Rooij had troost voor hen die zich verontrust tonen over de verschijnselen van een extreem-geëngageerde journali stiek. „De publicisten die deze vorm van journalistiek bedrijven blijken weinig of geen kennis te bezitten van de stand van het onderzoek naar de effecten van mas sacommunicatie. Zij zullen zich te pletter lopen tegen de vooralsnog stevige muur van innerlijk verzet bij de overgrote meerderheid tegen hun opvattingen. Zij zouden beter doen, goed gewapend met kennis van effect en studies, en van hun standpunt uit slimmer opererend, te pro beren ’n paar steentjes uit de muur der te genstanders te wrikken”. Tenslotte merkte prof. Rooij op, dat de maatschappij-critici thans nog schrome lijk overdrijven en gebrek hebben aan kennis van wat op een redactiebureau werkelijk omgaat. De directeur-generaal voor de Volks ontwikkeling en Recreatie van het minis terie van CRM, dr. J. Verhoeve, deelde mee dat de koningin prof. Rooij benoemd heeft tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. OS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2