ANTI-THIEU COMITÉ IN ZUID-VIETNAM Stille m Sensationele verhalen over Russische spionnen doen ronde in Engeland „VS leggen basis aan Sai Oceaan” Betogingen in Qui Nonh, Da Nang en Saigon Een ambassade vol spionnen Noord ierse minister treedt af Moskou zou kapitalen betalen voor waardeloze gegevens in Rome Alarmkreet IN DAG TOT DAl [JLV JUF JrtL ’W A A/r* „Bijna tweehonderd politieke gevangenen in Russische psychiatrische inrichtingen Zware Russische Volgens L’Express Weinig verandering in samenstelling Franse Senaat kernexplosie op Nova Zembla Israel verwerpt resolutie van V eiligheidsraad Telegrammen „Canadese premier Trudeau is een Dit jaar 89 doden bij bergklimmen crypto-communist” 3 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1971 A mnesty-afgevaardigde Reddaway: Honkbal Jacht T siechen Europees congres over waterverontreiniging George Wallace: (Vervolg van pagina 1) LONDEN In Engeland doen allerlei sensationele verhalen de ronde over de ondergrondse Russische activiteiten. Dit land wordt nu eenmaal gekenmerkt door een zekere lichtgelovigheid, gebrek aan controle en ge brek aan efficiency, omdat het zolang een eiland is geweest. Het is niet te verwonderen dat de Russen hier hun hoofdbasis voor spionage tegen de NAVO hebben gevestigd, aldus meldt onze redacteur in Londen. commentaar op actuele zaken In Frankrijk SCHADEVERZEKERINGEN: r ADVERTENTIE in i WW Uw assurantieman weef er MEER van! HELVETIA ONGEVALLEN UPPSALA (AP). In het seismologisch instituut van de universiteit van Uppsala is vanmorgen een zeer zware ondergrondse kernontploffing op het Russische eiland Nova Zembla geregistreerd. PARIJS (Reuter en AFP). Bij de gis teren gehouden verkiezingen voor 90 van de 293 zetels van de Franse Senaat heb ben de gaullisten en hun bondgenoten hun positie weten te versterken. De politie greep niet in bij deze anti- Thieubetoging, die de grootste was van de laatste drie weken. Ook in Da Nang, de tweede stad van Zuid-Vietnam, kwam het tot een betoging tegen Thieu. De daar mar cherende veteranen werden door de politie met traangas uit elkaar gedreven. In de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh hebben communistische guerrilla strijders handgranaten en kneedbommen geworpen naar Amerikaans ambassade personeel dat een partijtje honkbal speel de. Twee ambassadefunctionarissen wer den gedood en er vielen ruim tien gewon den, onder wie gezinsleden van de Ame rikanen. Er zouden ook Cambodjanen ge wond zijn. Wat de communistische ambassades be treft wordt vooral de Tsjechische ambas- JERUZALEM (AFP). De Israëlische regering heeft de zaterdagavond door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie over Jeruzalem met grote nadruk verworpen. Dit blijkt uit een gisteren in Jeruzalem na afloop van een kabinetsvergadering uitge geven communiqué. Gearresteerd. In West-Berlijn is de 29- jarige Dorothea Ridder gearresteerd. Ze wordt ervan verdacht leden van de ui terst linkse groep Baader-Meinhof steun te hebben verleend. BELFAST (Reuter) De Noordierse gen, David Bleakley, is afgetreden uit protest tegen het beleid van de provin ciale regering-Faulkner. In zijn ontslag brief aan de premier uit hij vooral be zwaren tegen het recente interneringsbe- sluit. Reddaway, lector politieke wetenschap pen aan deLondense economische Hoge school, vertelde dat het aantal dissiden ten van wie bekend is dat ze opgeno men zijn, nu bijna veertig bedraagt maar dat het werkelijke cijfer waarschijnlijk dichter in de buurt van de 200 ligt. mensen worden geplaatst die in ernstige mate geestelijk gestoord zijn. Vaak ook krijgen ze strafbehandelingen. Hij wist van een man die in hongerstaking was gegaan en toen een zeer sterk verdovend middel toegediend had gekregen waar door hij in „catastrofale lichaamscondi- tie” kwam. SAIGON (AFP, AP en Reuter) Op een bijeenkomst in Saigon is in het weekeinde een „coördinatie comité tegen de dictatuur van presi dent Thieu” opgericht. Dit is uit goedingelichte bron in de Zuidvietna- mese hoofdstad vernomen. PARIJS (Reuter). De Verenigde Sta ten zijn in het diepste geheim bezig met de aanleg van een nieuwe reusachtig lucht machtbasis in de Stille Oceaan. De voornaamste verliezers zijn de in oppositie zijnde gematigden en de zich links van het centrum opstellende groe peringen. De machtsverhouding in de Senaat zal echter geen wezenlijke verandering onder gaan. De belangstelling voor de verkie zingen in Frankrijk was gering. De be voegdheden van de Franse Senaat met haar niet-gaullistische meerderheid zijn niet groot. Hij levert ook kritiek op het één-partij- bestuur door de protestantse unionisten en bepleit de vorming van een regering op bredere basis, waarin vertegenwoor digers uit alle lagen van de bevolking (ook rooms-katholieken) zijn opgenomen. De 46-jarige Bleakley, die van 1958 tot 1965 als Labourafgevaardigde zitting had in het Nordierse parlement, bekleedde zijn ministerspost pas een half jaar. Zijn aftreden is een slag voor premier Faulk ner aan de vooravond van diens topcon ferentie met de premiers Heath en Lynch van Groot-Brittannië en de Ierse Repu bliek. Een voormalig postkantoor in de buurt van het centrum van Belfast is .gister avond door een bomontploffing vernield. sade als een uitstekende spionagebasis be schouwd mede doordat de Russen bij hun inval in Praag in augustus 1968 zich mees ter hebben gemaakt van de gehele orga nisatie van de Tsjechische spionagedienst. De Britten beschouwen de Tsjechen als de best getrainde spionnen ter wereld. De Britse contra-spionage wist al jaren lang dat de Russische handelsdelegatie in Londen een broeinest was voor militaire en industriële spionage. De groeiende om vang van deze handelsdelegatie was buiten alle proportie vergeleken met het volume van de handel tussen Engeland en de Sovjet-Unie Soms was deze handelsdele gatie wat zijn personeelsbezetting betreft een werkelijke aanfluiting. In tien jaar tijd moest de Britse regering de Russen verzoeken 27 leden van de dele gatie wegens spionage te laten vertrek ken. Er zijn nu bij de handelsdelegatie 200 man permanent personeel en 60 tijde lijke employés. De Russen geven kapitalen uit voor spionage en betalen soms grote sommen voor gegevens die volgens de Britse auto riteiten waardeloos zijn. Er is nu ook een jacht geopend op Britse verraders die de Russische spionnen hebben geholpen. dienst in bijzonders, natuurlijk De „Sunday Times” waarschuwde gis teren tegen hysterie die nu achter alles van Ulster tot de „Concorde” het rode gevaar wil zien. Toegegeven wordt dat de Russen hoewel potentieel daartoe bereid in feite nog geen sabotage hebben bedreven. De 47-jarige elektronische inspecteur James Dayle, heeft toegegeven Concorde- geheimen aan de Russen voor 35.000 gul den te hebben verkocht gedurende de vijf tien maanden dat hij werkzaam was in de vliegtuigfabrieken van de British Aircraft Corporation in Filton. Anderhalf jaar ge leden verliet hij deze firma. Dayle zou de Russen volgens sommige berichten ook materiaal over geheime ra- ketprojecten hebben verschaft, als dit waar is kan het zijn dat hij door de Justi tie met rust werd gelaten om de spionnen verder te kunnen schaduwen. De regering van Israel, aldus dit com muniqué, zal geen enkele discussie begin nen op basis van deze resolutie. Men is van mening dat er geen enkele reden bestaat voor de aanvaarding van een reso lutie over de kwestie-Jeruzalem in de Veiligheidsraad. De politiek van Israel met betrekking tot Jeruzalem blijft ongewijzigd. Israel, zo gaat het communiqué verder, „zal zich bezig blijven houden met de ontwikkeling van de stad ten behoeve van alle inwo ners, de godsdienstige rechten van alle ge meenschappen eerbiedigen en de heilige plaatsen van alle religies en de vrije toe gang tot deze plaatsen verdedigen”. In de resolutie van de Veiligheidsraad wordt Israel verzocht alle in het bezette deel van Jeruzalem getroffen maatregelen die zouden kunnen leiden tot een veran dering in de status van de stad, ongedaan te maken. toenadering tot op de bodem worden uit gebuit. Met name Willy Brandt in West- Duitsland zal een heftige tegenwind on dervinden bij zijn zigzaggende koers in oostelijke richting, want Westduitse con servatieve kringen zullen net doen alsof er in Londen iets geheel nieuws en iets ge heel onverwachts is gebeurd, dat alle hoop op goede betrekkingen met de Sov jet-Unie de bodem inslaat. Ook in Nederland zijn de kreten van ^fschuw niet van de lucht, waarbij het opmerkelijk is dat zij bijna allemaal ein digen in de roep om meer geld voor defensie. Dat men met een nog groter be drag aan bewapening op de begrotingen geen Russische spionnen zal tegenhouden of vangen, staat wel vast maar de stem ming wordt door dergelijke affaires na tuurlijk rijp voor alles wat tegen de „be dreiging uit hei Oosten” in het veld kan worden gebracht. Intussen zijn Engeland en de Sovjet- Unie bezig aan de afwikkeling van hun tragi-komische spel, dat bij dergelijke diplomatieke conflicten behoort. Moskou weet niets van spionage in Londen, vindt de uitwijzing van 105 man een ernstige belediging en eist genoegdoening. De uit wijzing van Brits diplomatiek personeel uit de Sovjet-Unie zal ongetwijfeld volgen en dan kan men aan beide kanten weer van voren af aan beginnen. Sinds onheuglijke tijden leven de naties met de „diplomatieke milieuverontreini ging” der spionage. Van lieverlede heeft de activiteit van de spionnen een meer technische inslag gekregen, omdat de tech niek, niet alleen de zuiver militaire maar ook de industriële, van zo’n gigantisch be lang is geworden voor de nationale syste men. Het is niet in de laatste plaats aan spionnen te danken dat de wetenschappe lijke en technische uitkomsten der grote machten gemeengoed zijn, ofschoon zij vaak in het diepste geheim zijn uitgedok terd. Het is niet overdreven om te stellen dat de spionage-activiteit, die iedere res pectabele mogendheid bedrijft, geholpen heeft om oorlogen te voorkomen. Maar onthullingen zoals Londen die nu beleefd heeft wijzen erop dat het riskant is om de dingen te overdrijven. In Moskou is men zeer boos, maar waarschijnlijk het meest op de eigen inlichtingendienst die zo on beheerst de gemakkelijkste weg van de ambassade heeft gekozen, met alle risico’s van dien. Jarig. Paus Paulus VI is gisteren 74 jaar geworden. „Hij heeft dit niet gevierd en zijn dagelijkse werk voortgezet als altijd”, aldus een bekendmaking. Ris? In Saigon hebben zaterdag Zuidvietna- mese militaire veteranen hun ongenoegen over de regering van president Nguyen Van Thieu geuit door verkiezingsborden in brand te steken. Elders in de stad staken studenten vijf voertuigen in brand, waar van drie van Amerikanen. Guerrillastrijders hebben gisteren tien Zuidvietnamese versterkingen en een Amerikaanse basis aan de grens tusen Zuid-Vietnam en Cambodja aangevallen. Amerikaanse militaire woordvoerders noemen het de zwaarste reeks aan. allen in de laatste vier maanden. Wallace zei dat er „een kryp to-commu nistische premier in Canada is, vlak ten noorden van onsen erger dan Castro zelf”. Verwacht wordt dat Wallace volgend jaar weer een gooi zal doen naar het Amerikaanse presidentschap. Een woordvoerder van het instituut ver klaarde dat de ontploffing een uitslag van 6,7 graden op de schaal van Richter te weegbracht en ongeveer even hevig moet zijn geweest als de ontploffing van 14 ok tober vorig jaar op Nova Zembla, die gold als de zwaarste kernontploffing ooit tot stand gebracht. CHAMONIX (AP). Van officiële zijde is in Chamonix bekendgemaakt dat dit jaar tot nu toe het klimseizoen is bijna afgelopen in Frankrijk bij het berg- klimmen 89 mensen het leven hebben ver loren. Vierenvijftig mensen kwamen om in het massief van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa. ROME. (AFP) Op het interparlemen taire Europese Congres over de waterver vuiling, dat in Rome wordt gehouden, is met grote nadruk gesteld dat het wankele ecologische evenwicht in Europa tot een wereldcrisis kan leiden. Dit kan gebeuren als er geen doeltreffende maatregelen te gen de vervuiling worden genomen, de be volkingsaanwas niet in toom wordt gehou- en geen halt worden toegeroepen aan de irrationele industriële ontwikkeling. Uit de aan het congres voorgelegde rap porten blijkt onder meer dat: maandelijks 80 ton arsenicum, 20 ton cadmium en grote hoeveelheden insek- tenverdelgende middelen in de Rijn worden gegooid, terwijl deze rivier toch de voornaamste bron voor het drinkwater is van miljoenen Nederlan ders. In Engeland een derde van het drink water afkomstig is van meren of ri vieren waarvan het water besmet is door rioolvuil en industrieel afval. Elk jaar 100.000 ton koolwaterstoffen in de Middellandse Zee worden ge stort. Aan het congres in Rome nemen parle mentsleden uit zeven Europese landen deel. Deze zal in gebruik worden genomen als de huidige basis op het Hand Okinawa aan Japan zal overgedragen. Dit meldde gisteren het Franse weekblad ,,1’Express”. Volgens Japanse bouwvakarbeiders die een zwijgplicht is opgelegd, zou de basis zich bevinden op het Mkajoero-atol in de Marshall-archipel. Dat de Russische geheime troebel water vist is niets Maar nuchtere lieden staan sceptisch tegenover de nu overal gehoorde mening dat de Russen verantwoordelijk zouden zijn voor Engelands talrijke in wendige kwalen. Zoals industriële onrust. Dit is de primitieve reactie van een be zorgd publiek dat blij is eens een zonde bok te hebben gevonden. Wel schijnt het vast te staan dat enkele van de uit Engeland gezette Russen recht streeks betrokken zijn geweest bij de Rus sische campagne om Engelands lidmaat schap van de EEG te verhinderen. Ze zouden daartoe nauw samenwerken met communistische agenten van andere Oosteuropese landen met instructies van Moskou om een offensief te richten tegen Britse politici, vakbondsleiders en jour nalisten. De oprichtingsvergadering werd onder meer bjjgewoond door vice-president Ngoeyen Cao Ky, de ex-kandidaat voor het presidentschap Doeong van Minh en vertegenwoordigers van de An Qoeang- boeddhistcn, de religieuze groeperingen Cao Dai en Hoa Hao. rooms-katholieken. studenten en arbeiders. De samenstelling van het comité en zijn actieprogramma zullen de komende dagen bekend gemaakt worden. In de Zuidvietnamese kuststad Qui Nhon hebben ongeveer tweeduizend in valide veteranen en studenten een vreed zame betoging gehouden tegen de presi dentsverkiezingen van 3 oktober, waarin president Nguyen Van Thieu de enige kandidaat is. Wanneer niet al te veel vissers in troebel de tegenstanders van iedere Oost-West- water proberen voordeel te halen uit de Brits-Russische spionage-affaire, behoeft deze geenszins de nekslag te betekenen voor de goede betrekkingen tussen beide landen. Het is algemeen bekend dat de Sovjet-Unie een grote activiteit ontwikkelt op het gebied van de „buitenlandse waar neming”, zowel door middel van haar am bassades als op alle andere subversieve manieren die de inlichtingendiensten ter beschikking staan. Engeland, Amerika en andere Westelijke landen zijn uitstekend op de hoogte van die middelen en manieren, aangezien zij zelf op dat gebied ook niet stilzitten. In het algemeen wordt geen bekendheid ge geven aan successen of mislukkingen in de spionage en contraspionage, omdat het een obscuur bedrijf is waarvoor geen enkele regering openlijk verantwoordelijk wenst te zijn. Alleen bij bijzondere gelegenhe den komt men met „sensationele onthul lingen” te voorschijn omdat zelfs een ge heime dienst niet buiten enige waardering kan. De Britten zijn in het spionagebedrijf nooit zo erg gelukkig geweest. Zelfs in de Tweede Wereldoorlog hebben zij zich vaak tot ergernis van hun bondgenoten in de luren laten leggen, waarbij men slechts behoeft te denken aan de enorme flaters van het „Englandspiel” en de „Affaire- Cicero”. Ook na de oorlog moesten zij meermalen nederlagen bekennen en zel den konden zij triomfantelijk met een grote zege op de „vijandelijke” infiltran ten voor de dag komen. Het overlopen van de Sovjetrussische spion in Londen is niet zozeer aan de Britse activiteit danwel aan de liefde van de overloper voor een Engels meisje te danken. De onthullingen die er een ge volg van waren, moesten wel leiden tot een schandaal omdat de spionage-activi- teiten van personeel der Sovjetrussische ambassade uitwijzingen noodzakelijk maakten. Waarschijnlijk heeft men in Londen toen maar besloten er een flinke openbare sensatie van te maken, om het effect van de Britse waakzaamheid in het kader van de NAVO zo groot mogelijk te doen zijn. Dat effect is intussen uiteraard overge slagen op alle andere landen van de NAVO. Het publiek krijgt nu de onbe haaglijke emotie dat alle Sovjetrussische ambassades krioelen van spionnen en sa boteurs. Deze emotie zal door de verklaar- Studenten in Saigon hebben in het weekeinde tijdens demonstraties mili taire voertuigen in brand gestoken. Hier wordt een brandende politie- jeep omgegooid. De betogingen zijn gericht tegen het regime van de Zuidvietnamese president en tegen de „verkiezingen” op 3 oktober, waar bij men de keus heeft van één kandi daat, Nguyen Van Thieu. In 1969 waren er nog maar een of twee van zulke gevallen bekend. „De meeste van deze mensen zijn gearresteerd voor politieke delicten zoals het verspreiden van pamfletten of het organiseren van protesten tegen politieke congressen, en alle inlichtingen waarover wij beschik ken wijzen erop dat zij niet ziek zijn”, al dus Reddaway. Amnesty, dat ijvert voor de vrijlating van politieke gevangenen over de hele wereld, wil zijn contacten met psychia trische instanties in de Sovjet-Unie en het Westen uitbreiden en de Russische regering blijven bewerken om een einde te maken aan dit soort internering. Een desbetreffende resolutie zal de interna tionale Amnesty-raad aan het slot van de driedaagse conferentie worden voor gelegd. Volgens Reddaway vrezen de dissiden ten de internering in een psychiatrische inrichting veel meer dan die in een dwangarbeiderskamp, omdart ze tussen NEW YORK (Reuter). De uiterst- rechtse gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, George Wallace, heeft za terdagavond in een toespraak de Canadese premier Trudeau betiteld als „krypto- communist”. Al eerder was bekend geworden dat Moskou de ambassades van Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Polen en Bulgarije had meegedeeld dat de voorkoming van het Britse EEG-lidmaatschap een Russisch doelwit met de hoogste prioriteit is. Tot de propagandisten behoorden, zo onthult de „Sunday Telegraph” een belangrijke Tsjechische diplomaat, die onlangs zijn post heeft verlaten. Hij wordt ervan be schuldigd valse informatie in de vakbewe ging te hebben laten circuleren en mening hebben doen postvatten dat de Britse ar beiders van het EEG-lidmaatschap kind van de rekening zouden worden. De Russen zijn er vooral voor bevreesd dat Engelands toetreding spoedig zal lei den tot een vorm van een Europese de- fensiegemeenschap, waarin West-Duits- land een leidende rol speelt. Volgens sommige vakbondsleiders die uit vrees voor intimidatie niet met name wen sen te worden genoemd, zouden commu nistische diplomaten bepaalde agitatoren in de arbeiderswereld helpen onder andere door het betalen van hun reiskosten en het financieren van hun werk. LUXEMBURG, (Reuter) Het aantal politieke andersdenkenden dat in Russi sche psychiatrische inrichtingen is ge plaatst, is de laatste twee jaar drastisch gestegen. Dit heeft de Britse afgevaar digde Peter Reddaway gisteren een werkgroep van de negende wereldconfe rentie van de organisatie „Amnesty In ternational” in Luxemburg meegedeeld.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3