Grote foto GROMIKO DIENT Mao PROTEST IN BIJ HOME Demonstraties tegen Japanse keizer in Kopenhagen Bisschoppensynode in Vaticaanstad chemische Hanoi: „VS hervatten de postgiro dab makkelijk! oorlog” Tegenmaatregel aangekondigd de keizer Bij de komst van Zengakuren komen ook naar Nederland Het nut van grenzen gr Dreigementen van rabbijn Kahane Brezjnev terug in Moskou Mao stuurt groet aan president van Noord-Vietnam Alle aandacht 2300 postkantoren kunt u contant geld opnemen! 3 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 „Geen plannen” t Geen stemrecht NEW YORK (Reuter en AP) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrej Gromiko heeft een krachtig protest laten horen over de uitwijzing van 105 Russen uit Groot- Brittannië. Gromiko protesteerde bij zijn Britse ambtgenoot Sir Alec Douglas-Home. De beide bewindslie den troffen elkaar bij de Verenigde Naties in New York. Sir Alec zei na de bijeenkomst die tachtig minuten duurde: „Ik heb het protest beant woord”. ROME (ANP) Donderdag begint in Vaticaanstad de synode van rooms-katholieke bisschoppen die voor de geloofwaardigheid van de r.-k. kerk als instituut van grote betekenis kan zijn. Aan deze synode die als een soort smeltoven moet dienen van de vaak diametraal tegen over elkaar staande en soms vaag geformuleerde opvattingen binnen de r.-k. kerk, naar voren gekomen na de stoot tot vernieuwing die zes jaar geleden door het Tweede Vaticaanse Concilie is gegeven, nemen 210 bis schoppen, kardinalen en generale oversten uit alle delen der wereld deel. i 7 n re n le t- n n 1. •r g ir ir n t n e g e 5 g r- •n le le it in le t- Conservatief Rechtvaardigheid (Van onze redacteur in Konenhagen) KOPENHAGEN Enkele minuten voordat het Japanse keizerlijke echtpaar in Kopenhagen landde gisteravond greep de Deense politie in tegen ongeveer driehonderd voornamelijk Japanse en Deense demonstran ten die zich bij Kastrup-vliegveld hadden verzameld. Keizer Hirohito en keizerin Nagako arriveerden in een eigen toestel dat werd gevolgd door een ander toestel met een zestigtal Japanse journalisten. Verpauperde massa I 'W' 3 iï/i paar J L ADVERTENTIE 1 VVVVVVVVWWAAAAAMMA/WWVVM/WINWVVVVVWVVVWMVVVVMAAMAMUWWWVWMV^^ ADVERTENTIE AIIMiflflMMMMilIlWMUIIIAflflMIflAnflIlflMIAfMIflAnMIlMIAflfWVVinAAIVWWlflAfWWWIM Ook wanneer U slechts een kleine aanvulling in Uw garderobe wenst, wordt er alle aandacht aan U geschonken bij Volgehang. e n r Kahane zei te hebben vernomen dat zij ernstig ziek is. Hij verklaarde dat de JDL het Kremlin heeft verzocht haar in vrijheid te stellen. De Britse minister gaf geen nadere de tails over de inhoud van het antwoord maar welingelichte kringen gaven te ken nen dat Groot-Brittannië de Russen „enige becijferingen” hadden voorgelegd over het verschil tussen het aantal Britse functio narissen in de Sovjet-Unie en de Russi sche functionarissen in Engeland. Volgens Sir Alec werd de discussie over de spionage-affaire gevolgd door „bespre kingen over het Midden-Oosten en moge lijke oplossingen voor het probleem. Ook de ontwapening in al haar fasen kwam ter sprake”. Gromiko zou nog hebben meegedeeld dat zijn land een tegenmaatregel zal ne men als Engeland de Russen uitwijst. De Verenigde Staten hebben geen plan nen om een groot aantal Russische func tionarissen het land uit te wijzen zoals Engeland dat heeft gedaan. Dit is gisteren door het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. SOFIA (DPA) De Russische party - leider Leonid Brezjnev heeft gisteren zijn bezoek van een dag aan Bulgarije beëin digd. Hij keerde per vliegtuig naar Mos kou terug. Bulgarije was het derde Balkantend dat de Russische partij chef bezocht. Na een onofficieel bezoek van vier dagen aan Joe goslavië was hij een dag in Hongarije. op het „vermoeide” Europa, het conser vatieve Noord-Amerika of het zo prille katholicisme in zwart Afrika, maar op Zuid- en Midden-Amerika. Abrassimov. De nieuwe Russische ambas sadeur in Frankrijk, Pjotr Abrassimov, is in Parijs aangekomen. Abrassimov, voorheen ambassadeur in Oost-Berlijn, is in de plaats gekomen van Valerian Zorin. Ontploffing. Bij een ontploffing in een res taurant in het oude deel van Marseille bij de haven zijn 32 personen gewond. Volgens de gemeenteautoriteiten werd de ontploffing veroorzaakt door een lek in de gasleiding. Politiestaking. In de Canadese provincie Quebec waren gisteren tientallen poli tiebureaus gesloten als gevolg van een staking in verband met een geschil over betaling van overwerk Sommige posten zijn bezet door hoger personeel en poli tiemannen die geen lid van de vakbond zijn. jn Zesentwintig priesters uit 24 landen onder wie zes uit West- en twee uit Oost-Europa zullen als waarnemers de synode bijwonen. Zij mogen wel aan de discussiegroepen deelnemen, maar niet aan de debatten op de synode en hebben geen stemrecht. De belangen van de Nederlandstalige priesters in Nederland en Vlaanderen worden be hartigd door de Vlaming Marcel Fraey- man. Op de agenda van de Synode komen maar twee punten voor: „Het ambte lijke priesterschap” en „De rechtvaar digheid in de wereld” Voor ze aan de orde worden gesteld, krijgen de synode- gangers een soort panorama voorge- georiënteerde Japanse studentenbeweging Zengakuren de afgelopen maanden bin nengedruppeld om geen opzien te baren. Hetzelfde heeft volgens hen in Nederland plaats gehad, zo bevestigde men. De poli tie arresteerde drie Japanse studenten on der wie een die met helm en gummiknup pel was uitgerust en zei de Japanse radi cale beweging te vertegenwoordigen. Pamfletten werden uitgedeeld waarin erop werd aangedrongen het Japanse kei zerlijke imperialisme te bestrijden. In drie talen overigens: Japans, Engels en Deens. Paspoorten zijn uitvindingen die soeve reine staten toepassen om hun onderdanen de vrijheid van verkeer over de grenzen te beletten tenzij deze onderdanen tolgeld betalen. De oeverloze verhoging van pas- poortleges betekent een willekeurige ver hoging van het tolgeld, een accijns op het internationale verkeer en een dwangsom op het overschrijden van grenzen die vol gens de opvattingen van dezelfde regering den zij steeds nuttiger en voordeliger. JERUZALEM, (AP). De leider van de Joodse Defensie Liga (JDL), de Ame rikaanse rabbijn Meir Kahane, heeft ge dreigd „om twee Russische diplomaten te zullen doden voor iedere jood die in een Russisch werkkamp om het leven komt”. Geïnspireerd door de in aantal kleine, maar kwalitatief belangrijke bis schoppenconferentie van Medellin in Columbia (1968) waarop het kolonia lisme, de economische uitbuiting door de rjjke landen en de heerschappij van rjjke families in Latijns-Amerika werden veroordeeld, begonnen na de priesters ook de jonge bisschoppen zich het lot aan te trekken van de verpauperde massa. schoteld van alle brandende kwesties waarvoor de r.-k. kerk zich op het ogenblik gesteld ziet. Vier deskundigen, allen priester en lid van de internationale theologische commissies van het Vaticaan, zullen als adviseurs worden gehoord bij de behandeling van het eerste agendapunt. Aan de discussies over het tweede agendapunt zullen vier priesters, twee mannelijke en twee vrouwelijke leken deelnemen. De twee vrouwen zijn de Britse econome Barbara Ward, die in de VS ontwikkelingsproblematiek ge doceerd heeft en de Spaanse Maria del Pilar Bellosillo, voorzitster van de In ternationale Unie van r.-k. vrouwen organisaties. eerste alleen maar een adviserende taak en verder hebben deskundigen be rekend dat zestig percent van de deel nemers conservatief is. PARIJS (AP). Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrtfdingsfront hebben de Zuidvietnamese luchtmacht gisteren beschnldigd van hervatting van het uit werpen van chemische ontbladeringsmid delen in het gebied van de Mekong delta. De Noordvietnamese delegatie op de Vietnamese vredesbesprekingen in Parijs heeft een communiqué van de Vietcong uitgegeven waarin wordt gezegd dat Zuid vietnamese vliegtuigen tussen 2 en 21 sep tember ontbladeringsmiddelen hebben uit geworpen boven bevolkte gebieden in de provincies Ca Meu en Rach Gia. „Uitge strekte akkergebieden werden verwoest en honderden personen werden vergiftigd,” aldus het communiqué. De Amerikaanse luchtmacht heeft het uitstrooien van ontbladeringsmiddelen eer der dit jaar stopgezet nadat was gebleken dat de chemicaliën gevaar zouden kunnen opleveren voor de volksgezondheid. Van de bisschoppen zijn er 141 recht streeks door de nationale bisschoppen conferenties gekozen, 14 afgevaardigd door de oosterse met Rome geünieerde kerken en 25 rechtstreeks door paus Paulus benoemd. Voorts hebben in de synode zitting tien generale oversten van orden, congregaties en andere reli gieuze instituten, negentien curie-kardi- nalen en de secretaris-generaal van de synode, de Pool Vladislav Rubin. De acht Nederlandse bisschoppen worden vertegenwoordigd door kardi naal Alfrink met als plaatsvervanger in geval van verhindering, mgr. Bluys- sens, bisschop van ’s-Hertogenbosch. wijd moeten worden opengegooid om de internationale economie en vriendschap te bevorderen. Wie zou willen beweren dat de linkerhand en de rechterhand van de overheid worden bewogen door dezelfde mentaliteit, komt bedrogen uit Och, zegt de regering, wie een honderdjes overheeft om met vakantie naar het buitenland te gaan, kan die paar tientjes voor het paspoort niet schelen. Daarom neemt zij ook de helft of een der de van de vakantietoeslag als belasting tot zich. Want wie naar het buitenland gaat, heeft die volledige vakantietoeslag niet nodig. Het is eigenlijk jammer voor de over heid dat zij niet het monopolie op de fa bricage van reiskoffers heeft. Daar zouden nog aardig wat miljoentjes uit kunnen ko men. Want wie naar het buitenland gaat, maakt het niets uit of hij voor een nieuwe koffer een tientje of een honderdje moet neertellen. Wie wil nu nog beweren dat nationale, soevereine grenzen uit de tijd zijn? Uit het oogpunt van ’s lands financiën wor- Woordvoerder Robert McCloskey zei dat hij niets weet van een situatie die verge leken kan worden met die in Engeland. Hij zei verder dat er niets in de Ver enigde Staten is gebeurd dat in directe verhouding zou staan met de zaak in Engeland, dat hij de berichten over het overlopen van een Russische geheim agent niet kon bevestigen of dat de Russische spionage in de VS zou zijn toegenomen in het afgelopen jaar. Mao’s groeten werden zondag overge bracht door de Chinese vice-premier Li Hsien-Nien, die een bezoek aan Hanoi brengt. Sinds enkele dagen doen in het Westen geruchten de ronde dat Mao dood of ern stig ziek zou zijn. De geruchten ontston den naar aanleiding van het afgelasten van de traditionele 1-oktober-parade in Peking. Het zal wel algemeen bekend zijn, maar het is toch misschien nuttig erop te wijzen dat de Japanse keizer Hirohito na de capitulatie van Japan in 1945 gespaard is gebleven voor de dood aan de galg, omdat de capitulatievoorwaarden der geallieer den een clausule bevatten waarin „de macht van de keizer afhankelijk werd ge steld van de geallieerde bezettingsautori- teiten”. Deze formulering kon worden op gevat als een belofte dat de keizer niet onmiddellijk na de intocht der geallieer den zou worden berecht en terechtgesteld, maar onder toezicht van de bezetting in functie zou kunnen blijven. Toen deze aangelegenheid was geregeld, capituleerde Japan haastig, want intussen waren de Amerikaanse atoombommen gaan vallen. De geschiedenis leert dat deze atoombommen niet zozeer moesten dienen om geallieerde levens te sparen (want dan had men ermee kunnen wachten tot het geallieerde invasieplan zou worden uitge voerd) maar om te voorkomen dat de Russische deelneming aan de oorlog tegen Japan de Sovjet-Unie in staat zou stellen grote eisen te stellen ten aanzien van be zetting en annexatie van Japans gebied. De positie van Hirohito was voor Japan een heilige zaak, die desnoods aanleiding zou hebben kunnen zijn om de atoom- bombardementen te trotseren. Toen de keizer gevrijwaard was van berechting, veroordeling en bestraffing gaf Japan zijn nederlaag toe. Men moet het dus nu, bij het komende bezoek van de keizer aan Europese hoofd steden, niet zo voorstellen alsof de keizer van Japan door het geallieerde hof is vrij gesproken van oorlogsmisdaden of schuld aan de oorlog en de dood van duizenden krijgsgevangenen en geïnterneerden. Die schuld is de keizer om politieke en diplo matieke redenen kwijtgescholden. De reeds in 1945 aanwezige kiem van achter docht en rivaliteit tussen de Westelijke geallieerden en de Sovjet-Unie werkte daarbij als versnellingsfactor. Als de Ja panse keizer bij velen in ons land niet welkom is, dan heeft dat goede gronden. Zijn komst schuurt over oude, nooit hele maal helende wonden. Wanneer men een argument moet zien te vinden om deson danks zijn bezoek te accepteren en niet al te onvriendelijk tegen hem te zijn, dan kan men alleen de tijd aanvoeren. Want de tijd bijna dertig jaar slijpt de scher pe kanten van de verhoudingen af, doet wraakgevoelens sterven en legt een laag onverschilligheid over de emoties. Maar men moet niet proberen de realiteit te verdoezelen, dat vele Nederlanders de Japanse militaire dictatuurstaat (waarvan Hirohito eens de oppermachtige heerser was) veel te verwijten hebben. Een gebrek aan belangstelling, een ge brek aan eerbied en een duidelijke koel heid wachten Hirohito ook in Nederland. Het zou onbegrijpelijk rijn als het niét zo was. volk alle macht diende te bezitten. De Japanse groep die begin september in Denemarken arriveerde, is na deze beto ging bij het Kastrup-vliegveld onderweg naar België en wordt vervolgens in Ne derland verwacht In Kopenhagen heeft men de waarschuwing al lang geleden ter harte genomen de drie bovenste verdie pingen van het Royal Hotel in Kopenha gen te reserveren om aan de vraag naar veiligheid te kunnen voldoen. Van hoeveel belang het Vaticaan de positie van de priester in de huidige wereld acht, blijkt wel uit het voor nemen om drie van de vermoedelijk vier weken die de synode zal duren, uit te trekken voor de behandeling van het eerste agendapunt. Een bijzonder brandende kwestie gezien de frustraties bij vele priesters in verband met hun taak in de huidige maatschappij, hun verhouding tot de hiërarchie en de celibaatsverplichting. De verwachtingen met betrekking tot de resultaten van de synode z(jn niet hoog gespannen. De synode heeft ten De Nederlandse overheid tracht het toe risme en het internationaal handelsver keer te bevorderen door de paspoorten met ten naaste bij 300 percent duurder te ma ken. De kwestie van kostprijs en loonstij gingen kan hierbij moeilijk in het geding worden gebracht. Het is een absurde prijs verhoging van een op zichzelf waardeloos stuk papier. Het profijtbeginsel van de regering- Biesheuvel luidt: wie zich wil voorzien van een artikel of een dienstbetoon, moet ervoor betalen, want de voortbrenging van dat artikel of de creatie van het dienstbe toon kost geld aan de gemeenschap. Gaat dat ook op voor paspoorten? staat „Lang leve de Chinese Communistische Partij” en „Lang leve de grote leider voorzitter Mao”. Uit gesprekken die de correspondent van het Westduitse persbureau DPA in Peking met gewoonlijk goedingelichte Chinezen heeft gevoerd, is gebleken dat het afschaffen van de massale parade op 1 oktober een onderdeel vormt van een „nieuwe politiek”, waarmee de Chinese Volksrepubliek haar isolement tracht te doorbreken. Men is in Peking van mening dat een dergelijke demonstratie van macht, overbodig is geworden”. De militante rabbijn verklaarde op een persconferentie in Jeruzalem dat hij hier mee in het bijzonder doelt op het lot van Sylvia Zalmonson, een 28-jarige Joods- Russische vrouw, die in december werd veroordeeld tot tien jaar werkkamp we gens haar aandeel in een poging tot vlieg tuigkaping. jawel, in ruim HONGKONG (Reuter) De Chinese partijleider Mao Tse Toeng heeft zijn „beste wensen” gezonden aan de presi dent van Noord-Vietnam, Ton Doec Thang Dit meldde gisteravond het Noordvietna mese persbureau. Een levensgroot portret van Mao j Tse Toeng prijkt op de gevel van een scheepvaartkantoor in Hongkong. De beeltenis van de Chinese H partijvoorzitter is daar aangebracht ter herdenking van de 22ste verjaardag van de Chinese JA Volksrepubliek. Onder het portret I Voegt men daarbij nog het groeiende centralisme in Rome, dan is het begrij pelijk dat vele rooms-katholieken nu al ontmoedigd zijn. Miljoenen rooms-katholieken zullen vooral uitzien naar de resultaten van de behandeling van het tweede agenda punt: „de rechtvaardigheid in de we reld”. Men is er zich wel van bewust dat de macht van de r.-k. kerk steeds klei ner wordt en in sommige delen van de wereld vrijwel nihil is. Maar er zijn gebieden onder meer Latijns-Ameri ka waar een vastberaden houding van de hiërarchie de machthebbers kan dwingen tot maatregelen ter verbetering van het lot van de paupers, terwijl een sterker politiek engagement van de kerk in de hele wereld de kloof tussen haar en de arbeidersmassa kan verklei nen. Veel scherpe kritiek is er niet geweest op de inhoud van de Vaticaanse dis cussienota over de gerechtigheid op de wereld. In deze nota worden dan van de meest linkse r.-k. groeperingen, zoals de eis tot stopzetting van ook dingen gezegd die het fiat hebben de onderdrukking en uitbuiting van de zwakke, arme landen door de rijke, op heffing van de rassendiscriminatie, een diepgaande wijziging van de structuren van de samenleving en verbetering van het leefmilieu, vooral met het oog op de komende generaties. Bij de progressieve rooms-katholie ken en speciaal de jongeren gaat het echter om de praktijk en „het noemen van namen”. Mooie woorden en abstrac te formuleringen alleen hebben voor hen afgedaan. En voor deze praktijk moet men het oog niet gericht houden Deze bisschoppen begrepen dat de in Laijns-Amerika machtige r.-k. kerk alleen dan trouw aan het evange lie en daarmee geloofwaardig kan zijn, als zij radicaal achter de onderdrukte massa gaat staan en even radicaal aan stuurt op bevrijding van het economi sche en politieke imperialisme en her vorming van de maatschappij en haar eigen structuur. Hoewel de behoudende krachten in de meestal uit dezelfde kringen als de heersende oligarchieën voortgekomen kerkelijke hiërarchie niet onderschat mogen worden, zijn er toch duidelijk geluiden en vooral ook daden die bij de progressieven verwachtingen wekken. Zo sprak de Braziliaanse bisschop penconferentie, juist met hA oog op de synode in Rome, zich in augustus van dit jaar uit tegen het imperialisme, neo kolonialisme en de macht van de inter nationale concerns die de onrechtvaar dige structuren bestendigen waardoor miljoenen mensen gedwongen zijn in ellende te leven. Voorts veroordeelde men de folteringen door de Braziliaanse politie van mensen die zich verzetten tegen de onderdrukking van het mili taire bewind. Ze werden ontvangen door de Deense koning en koningin en de demissionaire premier Baunsgaard. Evenals in Neder- - - - land heeft men in Denemarken enige pro- En daarin werd duidelijk gemaakt dat het tocolaire moeilijkheden gekend maar het niet-officiële bezoek wordt in ieder gevat zo officieel mogelijk gemaakt. De Japanse journalisten in het gevolg van Hirohito weten te vertellen dat Ne derland de enige plaats is waar men moei lijkheden verwacht. Een zaak die door de demonstranten voor het vliegveld werd beaamd. In Denemarken zijn leden van de links t

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3