OUD-SPELER VAN VSV KLOM SNEL OP IJmuidense scheidsrechter Rijnders kanshebber voor betaald voetbal Zuideroierloop Nova Zembla sa Start microkorfbal Terhorst scoorde tien keer voor SAC: 15-3 weken vervroegd 12 prijs 20.95 HAARLEM: Lange Veerstraat 23 tel. (023) 320512 'te Spelverruwing te Betaald voetbal Naijver Van Ravens Nordmende kleuren tv 66 cm grootbeeld Indesit vaatwas- machine P 12 D groen, oranje of blauw. Gewone prijs 129.- Met open handgreep om fijn, snel en gemak kelijk te strijken. Met regelbare temperatuur. Gewone prijs 35.20 Zeer eenvoudige bediening door volautomatische kanalenkiezer. Geschikt voor Nederlandse en programma’s. In fantasti sche notehouten kast. Gewone prijs 640.- Uw prijs 398.- Met roestvrijstalen binnenhuis, ingebouwde waterontharder en 2 sproei-armen, die uw vaat echt schoonwassen. Geschikt voor 10 norm- bestekken. Gewone prijs 698. Uw prijs 598.- DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 Uw prijs Ook leverbaar in wit of palissander tegen kleine meerprijs. Lenco stereo platenspeler Compleet met stofkap en 2 boxen. Leverbaar in 61 cm. grootbeeld tv Met automatische kanalenkiezer. Geschikt voor ontvangst van de - Edy wasautomaat Econoom Met 1-knopsbediening, roestvrijstalen was trommel, automatische zeepmiddeldosering en beveiligde deur. Gewone prijs 749.- Uw prijs 449.- Uw prijs 1698. AEG koelkast Santo 140 Scheidsrechter Rijnders controleert de doelen voor de wedstrijd. I ■- KIES geeft de hoogste kortinoen van IJMOND Een van de weinige scheidsrechters uit de IJmond voor wie een redelijke kans bestaat dat hij binnen niet al te lange tijd betaald voetbal gaat fluiten, is Piet Renders. Deze 33-jarige IJmuidenaar heeft het eerste gedeelte van de weg naar dit „walhalla” der scheidsrechters büzonder snel afgelegd. Hjj is in het dagelijks leven assistent-bedrijfsleider bij een constructie- en machinefabriek en vulde tot 1965 zijn vrjje tijd met veel voetbal. Ruim vijftien jaar lang verdedigde hij de kleuren van VSV, waarvan vele seizoenen als aanvoerder. Halverwege het seizoen 1965-1966 be sloot hij zich op te geven voor de scheidsrechterscursus in het district Haarlem. Niet omdat hij voortaan zo graag de baas in het veld wilde zjjn, maar omdat hij een beetje genoeg had van de actieve voetballerij. Tijdens die cursus speelde in zijn achterhoofd de gedachte, dat als hij als scheidsrechter niet zou slagen, de mogelijkheid om weer te gaan voetballen volledig open was. In de scheidsrechterswereld is het onder ling niet alles goud wat er blinkt. Er is on derlinge naijver en er wordt veel gepraat over clubs, waar collega’s al eens gefloten hebben. Piet Rijnders vindt het onverstan dig veel naar die praatjes te luisteren, al is het natuurlijk meegenomen als je weet of een club b.v. hard voetbalt. Deze weten schap kan vooral vóór en bij het begin van een wedstrijd concentratieverhogend wer ken. Piet Rijnders geniet vaak van het voet bal als hij in het veld staat, en heeft dan weleens de neiging om bij een mooi doel punt te applaudiseren. Hij heeft die nei ging nog steeds kunnen onderdrukken. Te genover het missen van de wedstrijden van bijvoorbeeld Telstar staat voor hem de wedstrijd die hij moet fluiten, en waar hij intens aan deelneemt. Ook bij de amateurs worden de belan gen en de daarvoor gevraagde opofferin- Ook de spelverruwing neemt in het ama teurvoetbal hand over hand toe, maar met collega’s is afgesproken daartegen vooral in het begin van de wedstrijd streng tegen op te treden. Er zal getracht worden zo veel mogelijk één lijn te trekken. Piet Rijn ders zegt erg gemakkelijk een officiële waarschuwing te kunnen uitdelen of een penalty. Ook het uit hef veld sturen van een speler is voor hem geen probleem. Het moet uiteraard wel terecht gebeuren. Voor een profscheidsrechter is er geen toekomst, aldus Rijnders, die tevens een verandering signaleert bij de maatschappelijke functies van de scheidsrechters. Vroeger waren het alleen de hogere rangen op de maatschap pelijke ladder die tot de top van het voet bal doordrongen, maar tegenwoordig kan gelukkig ook Jan met de Pet een hoge po sitie in de scheidsrechterswereld bereiken. In de seizoenen 1965-1968 bewees hij zijn waarde als scheidsrechter in de HVB en promoveerde in 1968 naar groep 5 van de KNVB waar hij begon in de reserve derde klasse en na een half seizoen in de stan daard vierde klasse zijn loopbaan voortzet te. De wedstrijden beginnen weer om 19.00 uur en het programma voor a.s. dinsdag luidt: gen steeds groter, hetgeen de betaling en het ronselen van spelers in de Hand werkt, een verschijnsel dat volgens Rijnders niet meer uit het amateurvoetbal valt weg te denken, vooral niet in de eerste en tweede klasse. (Van een medewerker) SPAARNDAM. Door de ruim 90- jarige ijsclub Nova Zembla uit Spaarn- dam wordt zondag 17 oktober voor de vierde keer op he* strand van IJmuiden een Zuidpierloop gehouden. Aanvankelijk wilde ook basketbalvereniging Exercitia op dezelfde dag in IJmuiden een strand loop houden, maar na onderling beraad bleek Exercitia genegen om zijn loop naar zondag 7 november te verschuiven. De overgang uit groep 5 naar groep I (eerste en' tweede klasse amateurs en B- elftallen betaald voetbal) is snel gegaan. Piet Rijnders heeft al kennis gemaakt met betaald voetbal. In het seizoen ’70-’71 was hij een aantal malen grensrechter bij twee de divisiewedstrijden. Ook heeft hij al di verse oefenwedstrijden van Telstar en Haarlem gefloten. De eisen waaraan een goede scheidsrechter volgens hem moet voldoen, zijn ten eerste: een overwicht op alle spelers, persoonlijkheid en een pret tige omgang met die spelers zonder dat dat ten koste van het gezag gaat, en vooral een goede conditie. Om die conditie op peil te houden traint hij twee keer per week. Een keer met de scheidsrechtersgroep IJmuiden in de Jan Lighthartschool en ’s zaterdags alléén in de duinen. HAARLEM. Dinsdag start de micro- korfbalcompetitie van de afdeling Noord West weer in de Kennemer Sporthal aan de Van Riebeecklaan. Deze start is enkele weken vervroegd, gezien het KNKB mi cro-korfbal-programma zo groot is, dat de afdelingscompetitie niet tijdig afgewerkt kan zijn, als men later van start zou gaan. De overige treffers waren van H. Phi- lippo (3), F. Philippo en Lodder. Jan Voorting nam alle drie goals van Terras vogels voor zijn rekening. Aanvankelijk stond Voorting in het doel, maar omdat het hem als keeper niet zo best verging, heeft hij maar gewissfeld. Door een abuis in de programmaplanning moest SAC het zonder wisselspelers doen. Carillon Boys zegevierde door doelpunten van Riteco (2), Keur en Aardenburg met 4-1 over Telefo- nia. Plantinga en Menken scoorden tegen. Doelman Provanc raakte vijf minuten voor tijd bij een val gewond en moest met vermoedelijk een hersenschudding het strijdperk verlaten. Voor de reserve tweede klas bleef Carillon Boys 2 met een score van 5-2 de meerdere van Vliegende Vogels 3 in Beverwijk. Die terugkeer naar de voetballerij is er niet van gekomen. Piet Rijnders haalde na de cursus, van januari tot maart 1965, zijn diploma en begon daarna recht te spre ken in de HVB. Over de waarde van die korte scheidsrechterscursus is zijn mening, dat deze opleiding zeker voldoende waarde heeft, vooral door de visuele hulpmiddelen, zoals dia’s en filmbeelden. Daarnaast is echter een goede leiding van ervaren col lega’s noodzakelijk en daar ontbreekt het nog wel eens aan. In de HVB heeft Piet Rijnders geleerd zich zelf te verkopen bij de verenigingen waar hij ging fluiten. Hij zegt daarvan: „In het begin ben je niet brutaal genoeg, vaak zelfs erg timide. De eerste indruk die de clubbestuurders van je krijgen moet zo zijn, dat ze eigenlijk al voor de wedstrijd weten, dat er vanmiddag een scheidsrech ter is die zaak in de hand kan houden” (Van een medewerker) HAARLEM. Voor de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie werden gisteravond in de sporthallen van Hillegom en Bever wijk vijf wedstrijden afgwerkt. Het nood gedwongen zonder wisselspelers uitko mende SAC zorgde daarbij in Beverwijk voor een verrassing door Terrasvogels met een score van 15-3 in een wedstrijd voor de eerste klas te overrompelen. Vooral Terhorst was mei tien doelpunten in een produktieve bui. Toch moet een scheidsrechter oppassen niet te brutaal in het veld te zijn. Dat dit soms moeite kost, zal na de volgende anek dotes wel duidelijk zijn. Bij een wedstrijd van VSV, zijn oude club, kreeg hij van een van zijn beste vrienden de volgende op merking naar het hoofd geslingerd: „Hee Piet, moet je m’n been eens zien, zou je daar niet eens beter op kunnen letten”. De ietwat hautain klinkende reactie van Piet Rijnders luidde: „Meneer, ik let altijd overal op”. Hij liet een stomverbaasde vriend achter. Een buurjongen, waarmee hij van kindsbeen was opgegroeid, werd eens door een forse tackle van de tegen partij onderuit geschopt en schoot direct daarna wraakzuchtig omhoog om verhaal te halen. Rijnders stoof erheen, ging vlak voor de betreffende speler staan en zei: „Meneer, hoe is uw naam ook al weer?” De door deze onverwachte vraag erg ver bouwereerde speler zag maar van verdere wraakneming af. De eerste wedstrijd in het eerste klas milieu was meteen een topper. In Rijswijk werd de derby RVC-UVS ge speeld als eerste wedstrijd van de nieuwe competitie. RVC trad het nieuwe seizoen aan met een aantal nieuwe oud-semiprofs, waaronder v. d. Oever, Carel Schuurman en Guus Haak. 6000 toeschouwers zagen Piet Rijnders uitstekend debuteren. Deze aanpak heeft succes gehad, want hij slaagde onlangs glansrijk voor de scheids- rechtersconditietest in Amsterdam, iets wat van een aantal veel bekendere, betaal de collega’s niet gezegd kan worden al is hun test wel aanmerkelijk zwaarder. Op uitnodiging van de KNVB heeft hij ook eens een week intern bij het CIOS in Over- veen doorgebracht. OosthoekOosterkwartier 3; Haarlem 2KIOS 2; Haarlem 3IJmondia 1; Oost hoek 2Aurora 4; Oosthoek 3DKV 3; Aurora 5Neptunus 3; Aurora 6IJmon dia 2 en Oosthoek 4Neptunus 4. In Hillegom zegevierde Santos Bavao in een wedstriid voor de eerste klas .net 8-5 over TYBB. Portegies (4), Daalman (3) en Rianting zorgden voor de produktie De goals van TYBB waren van Pebesma A. Rietvink, Th. Rietvink, Kunis en Nunnik. In een andere partij voor de eerste klas nam DSB voor rust door Warmerdam (2) en Elzinger een 3-0 voorsprong op EDO dat in de tweede speelperiode door Vink (2) en Koenekoop het ver’ies ongedaan wist te maken: 3-3. De wedstrijd Bloe- mendaalRenova vond geen doorgang, omdat de whites” verstek lieten gaan. Vanavond wordt er weer zaalvoetbal gespeeld in de Kennemer sporthal te Haarlem en in Hillegom. Lou van Ravens is voor Piet Rijnders de beste scheidsrechter van Nederland. „Hij heeft gewoon alles wat een goed scheids rechter moet hebben, absolute leiding, veel overwicht en een voor zijn leeftijd bijzon der goede conditie”. Jan Keizer uit Volen dam is de tweede op het lijstje der pro minente scheidsrechters. Hij is dat vooral ook geworden nadat Rijnders een uitste kende lezing van Keizer had aangehoord. De vergoedingen die de schefdsrechters krijgen in het amateur- en het betaalde voetbal zijn bijzonder laag, vooral gezien in verhouding tot de gevraagde opofferin gen, zoals twee tot drie keer per week trainen, het zelf bekostigen van de scheids- rechterkleding (circa 150,—), voetbal schoenen enz. De verantwoordelijkheid van de fluitisten voor de goede gang van za ken op het speelveld wordt bij de amateurs gehonoreerd met het luttele bedrag van 6,50 als de scheidsrechter minder dan 7 uur van huis is, en met f 12,bij een langere afwezigheid dan 7 uur. Ook de be taalde collega’s worden zwaar onderge waardeerd, volgens Piet Rijnders, vooral gezien tegen het licht van de grote finan ciële belangen die bij bepaalde wedstrijden op het spel staan. Alle genoemde prijzen z.g. Cash Carry prijzen. Vraag naar ons unieke 100% garantie-systeem. Gespreide betaling is mogelijk in 3, 6,12 of 18 maanden. Met automatische ontdooi- inrichting, temperatuur- regelaar en thermostaat. Formica bovenblad en magnetische deursluiting. Kortom een koelkast waar alles op en aan zit. Gewone prijs 310.- Uwpriis 199.- Ir 'Mg"

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 12