Nieuwe brug aanbouw KVP-kader niet gaan verminderen gelukkig met SANERINGSPLAN VOOR LUCHTVERVUILING IN RIJNMOND Ralph Waver Minister Drees: Autogebruik via de portemonnaie selecteren Vlaardingen eist maatregelen tegen stankoverlast IJ vraagt weer asiel i „GENEESKUNST” BEZORGD OVER ABORTUS kabinet Commissie wil „piekconcentraties” ANWB-voorzitter: Uitgaven voor verkeer niet op één hoop gooien Twijfels geuit over werkwijze klinieken inde lusthcf r I der mode» echtscheidingen Golf verwacht van -ri J3 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 2 (Van onze Rotterdamse redactie) |F’ ARNHEM Particuliere auto's 7 RECORD M x. s7 35.000 Fabriekssluiting ROTTERDAM Op de dag dat een nieuwe „smog”-golf in delen van het gebied grote verontrusting teweegbracht, is een plan tot sanering van de luchtvervuiling in Rijnmond bekendgemaakt. De van rijkswege vorig jaar ingestelde saneringscommissie liet daarmee de eerste resultaten van haar studie zien. Men begint nu te werken aan het verminderen van de piekconcentraties, zoals die zich bij dit rustige herfstweer voordoen, en aan het terugdringen van de gemiddelde concentraties van stank, oxydantia en stof. 7 Prettig idee..! ii till ju .1:1 Vil ADVERTENTIE bd Eli maatregelen te nemen tot beperking van de luchtverontreiniging. Prof. Vossenaar zei nog, dat naar zijn mening de abortus door een gynaecoloog moet worden uitgevoerd, of door een arts, die steunt op gynaecologische bijstand. Op een desbetreffende vraag antwoordde de hoogleraar, dat vooralsnog niet gerekend kan worden op een min of meer algemene toepassing van tabletten, die een versterk te menstruatie opwekken en dan aborte rend werken. Déze tabletten zijn thans nog zeer kostbaar. „Zij zijn voor de far maceutische industrie te vergelijken met goud of platina.” Vertegenwoordigers van de NVSH en de Stimezo stelden zich achter het initiatief- wetsontwerp van de P.v.d.A.-Kamerleden Lamberts en Roethof inzake de abortus. Door de NVSH werd uitvoerig cijfermate riaal overgelegd. Meer dan 60 werkgroepen vinden dat de regering moet bezuinigen en 40 groepen zijn voor inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting. Slechts 24 werkgroe pen willen het defensiebudget percentueel verhogen, maar 19 werkgroepen zijn daar tegen. ff. Bij de verbinding tussen het Singel en de Prins Hendrikkade in Amster dam is een nieuwe brug in aanbouw. Op de foto boven het Centraal Sta tion. - - Medewerking van de bedrijven is daar bij onontbeerlijk. Vandaar dat dit raam plan voor sanering werd gepresenteerd op een bijeenkomst met ongeveer 150 verte genwoordigers van de industrie. Er wer den uitnodigingen gedaan om een sane ringsplan voor eigen bedrijf op te stellen. In nauw overleg met de overheid zullen wegen, gebouwen of „natte waterstaat” betreft. Ombuigingen naar boven of naar beneden die geleidelijk zijn, ver dienen steeds de voorkeur boven abrupte wijzigingen”, aldus de minister. „Het be drag dat voor 1972 wordt voorgesteld voor de aanleg, onderhoud en uitkeringen aan provincies voor wegen door het rijk is 1,3 miljard, hetzelfde als in 1971. Er is dus geen sprake van een grote verlaging”, aldus dr. Drees Jr. DEN HAAG. De rechtbanken in Am sterdam en Rotterdam hebben de laat ste weken een recordaantal verzoek schriften gekregen van mensen, die nog op de valreep volgens het oude recht willen echtscheiden. In Amsterdam wer den deze week ongeveer 130 rekesten ontvangen, bijna het dubbele van het normale aantal. In Rotterdam moet men nu wekelijks ongeveer 90 verzoek schriften behandelen. In een tweede motie van het raadslid De Lange (D’66) verlangt de raad dat bij het bereiken van een bepaalde omvang van luchtvervuiling reeds nu zal worden overgegaan tot het sluiten van fabrieken die stoffen uitstoten, die een bijdrage leve ren aan de zogenoemde foto-chemische smog. Het bedrijfsleven in Rijnmond, zo stelt de motie verder, moet op korte ter mijn worden voorgeschreven een reeks Verdeling door de portemonnaie geeft de mogelijkheid om zonder bureaucratie en zonder vergunningenstelsel aan elke automobilist de keuze te laten of hij een bepaalde boodschap werkelijk dringend met de auto moet doen en dan het nodige offeren voor parkeren, of dat hij brom fiets of openbaar vervoer gebruikt. Tenslotte zei de minister over het „duurder worden” van de auto, dat in feite, in vergelijking tot andere prijzen en tot inkomens, in het algemeen geen ver zwaring optreedt. De proportionele druk blijft ongeveer gelijk.” toekomen. In de toelichting bij die richt lijnen schreef het hoofdbestuur dat in het laatste jaar „het abortusvraagstuk een ontwikkeling heeft gehad, welke velen heeft verontrust.” Volgens die toelichting neemt het naar schatting verrichte aantal uitvoeringen van abortus-provocatus re gelmatig toe zonder dat een duidelijk inzicht bestaat omtrent de wijze waarop dit gebeurt. Naast de erkende ziekenhui zen zijn ook abortusklinieken en -polikli nieken opgericht. Er is volgens de deskundigen van de NVSH een langzame verschuiving wat de aanvraagsters van abortus betreft, nu er langzamerhand meer bekend is omtrent de mogelijkheden om zwangerschap af te breken. In de eerste tijd waren het vaak De rustend hoogleraar prof. dr. W. P. Plate, die voor de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind het woord voerde, zei dat de Nederlandse samenle- vin door liberalisatie, zoals in het initia- tief-wetsontwerp wordt voorgeteld, ernsti ge schade zal ondervinden in lichamelijk en geestelijk opzicht. Bovendien brengt dit een volkomen rechteloosheid van het on geboren kind met zich mee: „de bestaande wetgeving behoeft geen verandering.” Namens de Stichting voor het Ongebo ren Kind en de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind kwamen de verzoeken de voorgestelde wetswijzi ging van de hand te wijzen. Deze organi saties menen, dat vanaf de bevruchting het levensrecht van de nog niet geboren mens geëerbiedigd moet worden. Uit het rapport van de werkgroepen blijkt dat zij de kansen van het kabinet- Biesheuvel om het vertrouwen van het bedrijfsleven te winnen en zo de loon- en prijsontwikkeling te temperen, niet erg hoog aanslaan. Mr. Gaarlandt zag voorts een gevaar, en dat gevaar is niet denkbeeldig, als alle uitgaven ten behoeve van het verkeer op één hoop gegooid worden in een algemeen verkeersfonds. Hij kon geen redelijke mo tieven bedenken op grond waarvan de exploitatiekosten van het openbaar ver voer op één lijn gesteld zouden kunnen worden met uitgaven ten behoeve van de wegenbouw. „Het is natuurlijk wel ge makkelijk om de tekorten bij het open baar vervoer op een dergelijke wijze te laten financieren door een opcentenverho- ging voor de automobilist. De ANWB wil gaarne vasthouden aan het profijtbegin sel. Het openbaar vervoer is er ten gerie ve van ons gehele volk. Verbetering ervan is geen exclusief belang van de automobi list”, aldus mr. Gaarland. „De benodigde bedragen zullen uit de algemene middelen moeten komen.” Mr. Gaarlandt bestreed de regelmatig in Engelse en Amerikaanse statistieken op duikende conclusies dat Nederland relatief de meeste verkeersdoden heeft. De fout die wordt gemaakt is, dat men het aantal verkeersdoden van een aantal landen ver gelijkt zonder zich af te vragen hoe het dodencijfer in de verschillende landen wordt bepaald. De minister verklaarde dat er „verschil lende nauwe samenhangen” bestaan tus sen openbaar vervoer en gebruik van particuliere auto’s. Het gebruik van de auto, met name in de steden, remt het openbaar vervoer. Het openbaar vervoer legt veel minder beslag op de ruimte, ook buiten de steden, dan het particulier ver- voer-annex-parkeren. Selectief gebruik van de auto kan men bevorderen door voorlichting, openbare vervoersmogelijk heden, verbodsbepalingen of vergunningen en heffingen, bijvoorbeeld op parkeertijd in gebieden waar de grond kostbaar is. Deze vier mogelijkheden zullen alle ge bruikt moeten worden. Dr. L. A. Clarenburg, milieudeskundige van Rijnmond, verwacht dat het plan ter bestrijding van de piekconcentraties snel gereed zal zijn .„Daarmee is dan de koorts weggenomen, maar de patiënt nog niet genezen”, zei hij. Het urgentieprogramma ter vermindering van de gemiddelde con centraties zal over een jaar gereed zijn, maar het zal drie tot vijf jaar duren voordat daarvan de effecten merkbaar worden. De ernst van een situatie kan volgens dr. Clarenburg niet uitsluitend aan het klachtencijfer worden ontleend. Vast staat dat het tolerantieniveau van de bevolking in de laatste jaren sterk is gedaald. Maar de overheid heeft te maken met de ma nier waarop de bevolking het milieu be leeft. Feit is nu eenmaal dat het potentië le luchtvervuilingsniveau in Rijnmond te hoog ligt. Uit de sanering, zoals nu wordt beoogd, volgt een integrale aanpak van het pro bleem. Tot dusver was dit niet mogelijk, omdat de gemeenten slechts met de Hin derwet in de hand zich konden richten tot de bedrijven afzonderlijk. Terugdringen van het totale vervuilingsniveau wordt mogelijk in het kader van de nieuwe Wet op de Luchtvervuiling. De saneringscommissie heeft de nodige voorbereiding verricht sedert de toenmali ge staatssecretaris Kruisinga vorig jaar Rijnmond tot saneringsgebied verklaarde. Binnen drie weken zal de commissie de nodige wettelijke status bezitten en defi nitief worden, zo verklaarde haar voorzit ter, commissaris der Koningin, dr J. Klaasesz. Deze toelichting had minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhy giëne hem maandag gedaan. De saneringscommissie heeft meer plan nen. Op langere termijn zal worden ge werkt aan de beheersing van de lucht kwaliteit van zwaveloxyden, stikstofdi- oxyden, koolwaterstoffen en stankstoffen, stof, halogeen-koolwaterstoffen en sporen metalen. Ook ter beteugeling van veront reiniging door scheepvaart en verkeer wordt nu een plan gemaakt. De eerste stap is nu echter een verbeterd en verder gaand waarschuwingssysteem om de piek concentraties te kunnen verdringen. De griffies houden ook rekening met een grote toevloed van echtscheidingszaken, als per 1 oktober het nieuwe recht in werking treedt. De verwachting bestaat, dat vooral veel van tafel en bed ge scheiden echtgenoten nu gebruik zullen willen maken van de mogelijkheid tot huwelijksontbinding. Bij de griffies is daar overigens tot dusverre weinig van te merken. De meeste werkgroepen zien het kabi- net-Biesheuvel, al is het dan geen juiste afspiegeling van de verkiezingsuitslag, als de enige mogelijkheid nu de P.v.d.A. het heeft laten afweten. Van de acht werk groepen die het kabinet afwijzen, hadden de meeste liever een linkse meerderheids regering gezien. Enkele werkgroepen spre ken van „koehandel”. Zij menen dat de K.V.P. opnieuw regeringsverantwoorde lijkheid heeft aanvaard uit „baantj esjage- rij” of „om bepaalde personen aan een post te helpen”. De meerderheid vindt dat de K.V.P. er bij de verdeling van de portefeuilles slecht is afgekomen. Zeven werkgroepen menen dat A.R.P. en DS’70 daarentegen oververtegenwoordigd zijn. Sinds de instelling van het „stankmel- dingsnummer” is woensdag de duizendste stankmelding in Arnhem geboekt. Deze melding betrof een klacht over zure lucht die afkomstig was van het Arnhemse gemeentelijke compostbedrijf. Statistisch blijkt Enka-Akzo echter de meeste stankhinder te veroorzaken. Het compostbedrijf komt op de tweede plaats, samen met de Arnhemse rubberfabriek. „Billiton-Arnhem” staat als vierde op de ranglijst van stankverspreiders. VLAARDINGEN. Tijdens een spoed vergadering heeft de Vlaardingse gemeen teraad woensdagavond drie moties aange nomen waarin maatregelen worden ge vraagd tegen de luchtverontreiniging en de gevolgen daarvan. In verband met de ernstige smog-overlast van de laatste da gen hadden de raadsfracties om deze ver gadering verzocht. Voor deze bijeenkomst waren onder meer uitgenodigd de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Beiden lieten evenwel weten verhinderd te zijn. De raadsleden van D’66, PvdA en CPN wensten geen gehoor te geven aan de uit nodiging van de minister om vandaag in Den Haag met de bewindsman te komen praten. Men verklaarde geen heil te zien in een gesprek in vertouwelijke sfeer. An dere raadsleden gaven zich wel op om morgen met B. en W. naar Den Haag te gaan. Over de ingediende moties bleek meer eenstemmigheid in de raad te bestaan. In een motie van het raadslid Kerkhoven (PvdA) wordt B. en W. gevraagd de art sen in Vlaardingen te waarschuwen wan neer de luchtverontreiniging een bepaalde norm overschrijdt, zodat bijzondere aan dacht kan worden gegeven aan patiënten die daar gevoelig voor zijn. Ook zou onder zocht moeten worden op welke wijze in woners van Vlaardingen, die bij smog situaties op medische gronden de stad wil len verlaten, meewerking kan worden ver leend. De meld- en regelkamer van het open baar lichaam Rijnmond heeft woensdag een recordaantal klachten over vuile de maatregelen tot sanering tot stand komen. DEN HAAG. De ANWB is er onge rust over, dat de bezuinigingsmaatregelen van de regering nu weer de wegenbouw besnoeien. „Wij hebben het ook erg moei lijk met het gemak, waarmee de overheid eerst de bij de wet vastgelegde verdeling van de voeding van het rijkswegenfonds veranderde en nu weer het onderhoud van de rijkswegen mede ten laste van dat fonds gaat brengen. De ANWB stelt, dat voor een economisch gebruik van ons wegenbouwpotentieel continuïteit van het allergrootste belang is”. Dat zei de voor zitter van de ANWB, mr. K. H. Gaarlandt, gisteren bij de opening van de verkeer stechnische leergangen 1971. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst is met zorg vervuld over het werk van de bestaande abortus klinieken. „Wij hebben onze twijfels en hebben de indruk, dat niet overal gewerkt wordt zoals het zou moeten gebeuren.” Aldus heeft woensdagmiddag prof. dr. T. Vossenaar, voorzitter van de maatschap pij, gezegd tijdens de hoorzitting over abortus-provocatus van de bijzondere Tweede-Kamercommissie. De raad steunde ook de WD-er Madem, die in een motie de minister van Volks gezondheid en Milieuhygiëne vraagt om een blijvende financiële bijdrage voor het districtsconsultatiebureau voor cara-ziek- ten. Daarmee zou dan personeel aange trokken kunnen worden voor het instellen van een onderzoek naar het verband tus sen luchtverontreiniging en ademhalings- stoornissen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een groot deel van het K.V.P.-kader is niet erg gelukkig met het kabinet-Biesheuvel, maar verwerpt de co alitie van de vijf partijen niet. Dat blijkt uit de reacties van 66 K.V.P.-werkgroepen op de regeringsverklaring. Slechts 15 werkgroepen spreken nadrukkelijk hun waardering uit, 39 stellen zich berustend op en 8 wijzen de coalitie af. DEN HAAG. De Amerikaanse deser teur Ralph Waver heeft voor de derde keer verzocht om politiek asiel in ons land. Zijn advocaat, mr. W. J. van Benne- kom uit Amsterdam, heeft bij de Kroon een nadere voorziening gevraagd van de afwijzende beschikking van staatssecreta ris Grosheide van Justitie van 31 augustus op W’avers beroep op het vluchteling- schap. Eerder had de vorige minister van Justitie eveneens afwijzend op het ver zoek beschikt. Deze zaak staat los van de uitspraak in kort geding van juni, waarbij de staat werd verboden Ralph Waver vóór half december aan de Amerikaanse autoritei ten over te leveren. De staat is van die uitspraak in beroep gegaan. De vraag waar het hier om gaat is of Ralph Waver als politieke vluchteling moet worden beschouwd. De Vreemdelin genwet eist hiervoor, dat hij afkomstig is uit een land, waar hij gegronde reden heeft om te vrezen voor vervolging we gens zijn politieke overtuiging. Staatssecretaris Grosheide vindt dat Waver pas recht op asiel zou hebben als hij in Amerika zou kunnen verwachten zwaar te worden bestraft op grond van zijn politieke overtuiging. Maar volgens de staatssecretaris zijn de tot nu toe aan uit Zweden naar Amerika teruggekeerde deserteurs opgelegde straffen niet zwaar. Bovendien zou Waver niet om zijn politie ke overtuiging, maar wegens desertie worden berecht. Volgens mr. Van Bennekom is voor politiek asiel voldoende dat Waver on? politieke redenen is gedeserteerd en hij tengevolge van die daad in Amerika strafvervolging kan vrezen. Volgens voorzichtige ramingen was de frequentie van abortus in Nederland in het gehele jaar 1971 als volgt: 17.000 legale gevallen (9.500 in abortusklinieken, 1.000 door abortusteams, 5.000 door indivi duele medici, 1.500 uitgevoerd in Enge land) en 18.000 illegale (uitgevoerd door niet-medische aborteurs of via zelfaborte- ring). Dus totaal 35.000. Om zo groot mogelijke bekendheid te geven aan de nieuwe regels zal het ministerie van Justitie in samenwerking met de Orde van Advocaten een folder uitgeven, waarin de hoofdpunten wor den uiteengezet. Deze zijn: Er is maar één grond voor echtscheiding en schei ding van tafel en bed, namelijk duurza me ontwrichting van het huwelijk: elk ontwricht huwelijk kan door de rechter worden ontbonden, hetzij door echt scheiding. hetzij door ontbinding na scheiding van tafel en bed; alimentatie wordt losgekoppeld van eventuele schuld aan de ontwrichting van het huwelijk; naast dagvaarding van de ene echtgenoot door de andere wordt nu ook mogelijk, dat de echtgenoten samen een verzoek indienen. ongehuwde moeders, ondei wie meisjes van 14 en 15 jaar, die om abortus vroe gen. Nu komen er steeds meer gehuwde vrouwen, die niet meer dan twee of drie kinderen willen hebben. „De indruk bestaat, dat de besluitvor ming in de klinieken soms bijzonder haas tig gebeurt en wij twijfelen aan de uit voering van het eenmaal genomen be sluit,” zo lichtte prof. Vossenaar toe. De maatschappij heeft haar inlichtingen ver kregen door middel van een enquête bij de afdelingen, maar ook via kanalen, zijwegen. De bezorgdheid, die bij het hoofdbe stuur van de maatschappij leeft is dan ook aanleiding geworden de huisartsen in het land een aantal richtlijnen te doen lucht geregistreerd. Er zijn meer dan 1000 klachten binnengekomen. «■S Rijnmond heeft woensdag de hele dag alarmfase drie gehandhaafd. Deze zou ook vandaag nog gelden. Gezien de weersom standigheden houdt de centrale meldka mer rekening met kans op smogvorming. Woensdagmorgen klaagden vele mensen uit Vlaardingen en Schiedam en later ook uit Rijswijk en Delft over prikkelende lucht. Dinsdagavond al had Rijnmond waarschuwingsfase drie laten uitgaan, omdat men smogvorming in het Rotter damse havengebied verwachtte. Aanvan kelijk viel dit mee, omdat er een laaghan gende mist was. Later op de ochtend, toen de zon doorkwam, regende het klachten over misselijkheid, hoofdpijn en aandoe ningen van keel, neus en ogen als gevolg van de smogvorming. De klachtenstroom ging in de loop van de middag over op meldingen van een penetrante geur, die door de meeste men sen met „kattepies” werd aangeduid. Deze onaangename reuk hing vooral in Rotter- dam-Zuid en later ook in het centrum van de stad. Ook in Den Haag hebben woensdag veel mensen last gehad van vuile lucht. Bij de afdeling milieuhygiëne van de gemeente kwamen in enkele uren 150 klachten binnen over prikkelende lucht. Ook de politie kreeg tientallen telefoontjes met klachten te verwerken. ju Bij ons stapt u binnen in de lusthof der mode. Er wacht u een onbegrensd assorti ment van binnen en buiten de grenzen, waaruit u naar hartelust kunt kiezen en waarin u zich allerpret tigst zult voelen. Kom nu-want dat kan- de gelukkigste i combinaties vormen. Minister Drees van Verkeer en Water staat, die de bijeenkomst bij woonde, haakte in op het door de voorzitter van de ANWB genoemde belang van continuï teit in de wegenbouw. „In het algemeen is een belangrijke mate van continuïteit wenselijk bij allerlei sectoren, waar de overheid grote bestellingen doet, of het nu ;v- -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2