Hirohito in België HOME WIJST OP GEVAAR VAN NIEUWE STRIJD Een grote centrumpartij? Sovjet-Unie en India wensen spoedige regeling kwestie Priesters in Handel met kinderen van vluchtelingen in Oost-Europa Argentinië melden Lijdensweg van twee Tsjechoslowaken martelingen om hun kind naar Zweden te halen Kant en klare Pakistaanse vluchtelingen kunsthars vulpasta PORION Dialoog noodzakelijk in Midden-Oosten” Ex-medewerker van Mindszenti wil in Oud edict kost Pompidou van oplichting beschuldigd Brussel 230.000 i Wenen gaan wonen ten DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 3 (Van onze redacteur in Stockholm) Podgorni naar Hanoi V liegtuigkopers Geld VERHOEVEN Te DOE-HET-ZELVERS ATTENTIEI Loze belojte STOCKHOLM Een officieel telexbericht van het Tsjechische pers bureau bevestigde gisteravond dat een vertwijfelde vluchtpoging uit Tsjecho-Slowakije was mislukt. In korte bewoordingen werd gemeld dat twee Zweden, C. Larsson en C. G. Wikenberg, waren gearresteerd, in gezel schap van een jonge Tsjechische vrouw, Anna Porizka. De achtergrond van dit bericht is even dramatisch als tragisch. (Van onze redacteur in Brussel) ben. minister ADVERTENTIE ADVERTENTIE ANN01792 's-Graveland - H'sumo Holland Van de zijde der Tsjechische ambassade werd toen door zowel consul Knapek als zaakgelastigde Bajla beloofd dat de zaak in behandeling zou worden genomen als de hongerstaking zou worden afgebroken. Hetgeen een loze belofte bleek. Tenzij men duizenden dollars op tafel kan leggen om het kind vrij te kopen of het land uit te laten smokkelen zoals nu dus bijna gebeurde, is er geen enkele kans de kinderen te krijgen. BRUSSEL. Drie dagen officieel staats bezoek van de Japanse keizer Hirohito en zjjn echtgenote Nagako aan België: te oor delen naar de eerste dag een emotieloos gebeuren, waarvoor de publieke belang stelling matig, om niet te zeggen gering is. De Japanse keizer bracht gisteren in Brussel nogal onverwacht de offi- ciersgroet met „blanke sabel”. Dit militaire gebaar maakte Hirohito voor de vlam bij het graf van de onbeken de soldaat. PARIJS (AP). Een vroegere mede werker van president Pompidou is gisteren in Par(js beschuldigd van oplichting, door hem als lid van de directie van een fonds in onroerende goederen gepleegd. Anna Porizka, die op het ogenblik in de Tsjechische stad Brno in de gevangenis zit, verwacht over drie maanden een kind. De ontwerpers van het plan het kind te gaan ontvoeren, warén twee jonge Zwe den die, onder de indruk van haar ver geefse gevecht tegen de autoriteiten aan boden met een 4-persoons vliegtuigje haar dochtertje te gaan halen in Tsjecho-Slo- wakije. Home prees het werk van VN-bemidde- laar Jarring maar voegde hieraan toe dat het wantrouwen tussen beide partijen niet door een eenvoudige briefwisseling over grote afstanden uit de weg kan worden geruimd. Na twee uur van besprekingen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers zei Riad tot ver slaggevers dat een voorlopig akkoord het risico meebrengt dat de huidige stand van zaken wordt bestendigd. In de bemoeiingen van de Verenigde Op dinsdag 25 mei jl. besloten Anna en Jiri Porizka ten einde raad maar in hon gerstaking te gaan. Binnen enkele dagen verzamelden zij De moeder van Pavlina, Anna Po rizka. Dit voor een trottoir ongewoon grote bedrag dient gevoteerd te worden omdat de raad gehouden is aan een oud edict. „Wij blijven stellen dat een vrede met vreedzame middelen moet worden be werkstelligd als dat mogelijk is, maar het moet een blijvende vrede zijn en een definitieve oplossing,” aldus de Egyptische minister. BRUSSEL (ANP). De gemeenteraad van de stad Brussel heeft ruim 230.000 gulden moeten uittrekken voor vernieu wing van het trottoir rond het stadspark van Brussel, tegenover het koninklijk pa leis. onder een petitie. Daaronder ook die van 153 parlementsleden uit alle politieke par tijen. Op het vliegveld gisteren zwaaiden en kele honderden Japanners en schoolkinde ren met vlaggetjes, ’s Middags, ter ge legenheid van een bezoek aan het wereld beroemde stadhuis, een publiek dat zich vooral bij de Grote Markt verdichtte, omdat daar een folkloristisch schouwspel voor de monarch uit het Verre Oosten werd opgevoerd, compleet met 16de-eeuwse klederdracht, vaandels en vendelzwaaiers. Kosmos. De Sowjet-Unie heeft gisteren een nieuwe onbemande Kosmos-satelliet gelanceerd. Deze droeg nummer 442. Cholera-slachtoffer. In een ziekenhuis in Lissabon is een Portugees meisje van twee jaar aan cholera gestorven. Volgens ziekenhuiskringen is dit het eerste cho lerageval met dodelijke afloop sedert de ziekte deze maand in Portugal werd geconstateerd. Tsjechische ouders die in dezelfde situa tie als de familie Porizka verkeerden, werden gedreigd dat ze hun kind nooit meer zouden terugzien wanneer zij derge lijke acties zouden doorvoeren. Ondanks dat ging meteen dezelfde week een ander echtpaar in hongerstaking. Tegen zowel de consul als de zaakgelastigde zijn klachten ingediend bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en de politie in Stockholm en de justitie-ombudsman heb ben het optreden van de diplomaten nog steeds in onderzoek. Een interim-regeling waarbij de Israë liërs zich stap voor stap zouden terugtrek ken en het Suez-kanaal zou worden hero pend, zou volgens de Britse minister ver trouwen wekken. Het zou de partijen ervan overtuigen dat zij meer winnen met een dialoog en co-existentie dan met oor log. Een grote vooruitstrevende middenpar tij, samengesteld uit een van conservatie ven ontdane V.V.D., een van Nieuw Link ers bevrijde P.v.d.A., D’66, DS’70 plus die niet meer aan hun confessionele politiek verknochte progressieven uit de confessio nele partijen zou bij verkiezingen een forse meerderheid kunnen halen, aldus verwacht mevrouw Van Someren, die daarbij toch wel aan een verkiezingspro gramma schijnt te denken dat veel op het thans in uitvoering zijnde program van de V.V.D. lijkt. Een zo hoge concentratie van liberaal gerichte geesten in een gelijkgeschakelde, kalme progressiviteit moet echter voor Nederland toch wel een illusie worden geacht. Als de concentratie niet zo groot wordt dat zij een overwegende rol speelt, verandert er in de Nederlandse politiek ROSARIO, (AFP) Drie Argentijnse priesters van de „Derde-Wereldbeweging” hebben na hun vrijlating na 33 dagen gevangenschap in Rosario, verklaard ge tuige te zijn geweest van het martelen van politieke gevangenen. Van demonstraties tegen keizer Hirohito, die nauwelijks glimlacht en ogenschijnlijk in opperste bevreemding zijn Belgische uitstapje ondergaat, is tot nu toe niets ge bleken. Bij aangehouden kameraden hadden zij tekenen van mishandeling geconstateerd. Zij hadden verder vaak kreten en klach ten over martelingen gehoord. Zij deelden mee te hebben gezien, dat jonge gevangenen zich voortsleepten van pijn en hun handen masseerden om daar in weer gevoel te krijgen. Anderen kon den zelfs geen stuk brood kauwen vanwe ge de hevige pijn die zij in hun wangen voelden. Mevrouw Porizka vluchtte, tijdens de invasie van Tsjecho-Slowakije in 1968, met haar echtgenoot Jiri naar Oostenrijk. Terwijl de gevechten tussen Russische en Tsjechische troepen volop aan de gang waren durfden ze hun kind, de toen 3- jarige Pavlina niet mee te nemen. Zoals zoveel andere ouders hoopten zij erop met behulp van het Rode Kruis en een beetje medewerking van de Tsjechi sche autoriteiten het kind naar het bui tenland te kunnen krijgen. Dit liep uit op een drie jaren lang vergeefse poging via diverse autoriteiten en instanties in ver schillende landen. Totaal vertwijfeld ging het echtpaar in mei in een hongerstaking die na elf dagen werd afgebroken op advies van een arts. NEW YORK (Reuter en DPA) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, heeft er gisteren in de Algemene Vergade- Egypte niet veel vertrouwen meer te heb- ring der Verenigde Naties bij de Ara bische landen en Israel op aange drongen zich in te spannen om tot een gezamenlijk gesprek te komen. Als een dergelijke dialoog niet op gang komt zal de strijd vroeg of laat weer uitbreken, aldus Home. Volgens een woordvoerder van het In ternationale Rode Kruis in Zweden wordt aan ongeveer 150 kinderen in Oostblok landen een uitreisvergunning geweigerd. Op 20 juli 1776 bepaalde keizerin Maria Theresia namelijk dat de bedekking van het voetpad rond het stadspark niet mag bestaan uit gewoon bestratingsmateriaal maar van arduin, een soort natuursteen gemaakt moet zijn. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie en India hebben zich in een gemeenschap pelijke verklaring uitgesproken voor een regeling op korte termjjn van de kwestie- Oost-Pakistan en de terugkeer van de vluchtelingen in India naar Oost-Pakistan. weinig want dan gaat de vorming of het behoud van splinterpartijtjes aan de rech ter- en linkerzijde onverdroten voort. Het is trouwens evenzeer een illusie te ver wachten dat de enorm belangrijke, le vensgrote problemen van het ogenblik bijdragen tot een grotere politieke eenheid van denken. Integendeel, over de wijze van aanpak ontstaat een steeds grotere verdeeldheid, een verscherping der tegen stellingen die met name in de grote mid dengroep der „kalme progressieven” eer der een nieuwe splijting dan een toenade ring veroorzaakt. Dat de overdreven aantallen politieke partijtjes een belemmering vormen om snel en doelmatig werk te doen, zal ieder een moeten bekennen. Dat echter al deze partijtjes op zich toch een stukje van „de stem des volks” betekenen, valt al even min te ontkennen. De versplintering is mede veroorzaakt door het feit, dat grote partijen te log en te onbeweeglijk werden en noch het ene, noch het andere kracht dadig konden ondernemen omdat men aan de top geen kruit wenste aan te dragen voor een ontploffing la Van Mierlo. Deze ontploffingstheorie is theorie ge bleven, maar de groeiende tegenzin bin nen de partijen om nog langer roerloos te blijven, heeft wel de afsplintering bevor derd. Het is niet goed te zien onder welke katalysator nu plotseling een roerende eensgezindheid in het centrum zou kun nen ontstaan, en dan nog wel gericht op een concentratie die opnieuw het risico van onwrikbaarheid en onbeweeglijkheid in de Nederlandse politiek zou vergroten. Aan de andere kant is het een verheu gend teken dat politici als mevrouw Van Someren zich bezinnen op „iets” dat zal moeten gebeuren om het patroon van het Nederlandse politieke leven eens grondig te vernieuwen. Dat de voorzitster van de V.V.D. er zelfs het voortbestaan van haar eigen V.V.D. veil voor zou hebben, wijst erop dat zij in grotere lijnen denkt dan die welke de huidige partijbelangen om vatten. MOSKOU (AP). President Nikolai Podgomi van de Sovjet-Unie is vanmorgen als leider van een partij- en regerings delegatie naar Hanoi vertrokken. Podgornl reist via New Delhi en Rangoon. Heeft Nederland behoefte aan een grote middenpartij tussen links en rechts? De voorzitster van de V.V.D., mevrouw Van Someren-Downer meent van wel. Zij heeft zich her en der al eens eerder over zo’n concentratie van het politieke cen trum uitgelaten, zelfs al vlak na de laat ste verkiezingen waaruit de V.V.D. niet als een triomfator te voorschijn is getre den, maar nu schijnt vanuit de V.V.D. contact te zijn tot stand gekomen met P.v.d.A.-, en D’66-figuren die ook wel iets voor het idee voelen. Mevrouw Van Someren wordt steeds downer over de regeermogelijkheden in Nederland, die door de grote versplinte ring op het gebied van het partijwezen inderdaad steeds minder worden. Zij vindt dat een groot aantal kleine partijen onno dig verdeeldheid brengt, aangezien de meeste van die politieke groeperingen het op vitale punten wel ongeveer eens zijn. De verdeeldheid ontstaat daar, waar de kleine groepen volkomen aparte wensen en eisen van secundair belang als de essentie van hun verkiezingsprogramma omhoogsteken, waaromheen zich dan een aantal kleine fracties vormt die in de Kamer alleen maar vertragend werken. In Zweden zijn momenteel twee organi saties werkzaam die proberen de gezinnen te herenigen, maar dit is tot dusverre slechts in enkele gevallen gelukt. Met behulp van toeristenvisa die slechts drie maanden geldig zijn, is het merendeel van deze versplinterde families erin geslaagd hun land om economische of politieke re denen te ontvluchten. Men nam het risico en dacht dat het naderhand niet zo moei lijk zou zijn het eigen kind te laten overkomen. Maar hierin vergiste men zich. De verschillende regeringen houden voet bij stuk. Mahtnoed Riad, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren gezegd dat de zending die is toevertrouwd aan de ambassadeur Gunnar Jarring nog de beste manier is om vrede in het Midden-Oosten te brengen. een burgerbewlnd heeft waarin alle Pa- kistanen vertrouwen hebben”. Dit zei gisteren de Britse Douglas-Home in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. Het drama begon toen de ouders van Anna Porizka weigerden het kind mee te geven. De brieven van Anna en Jiri waarin verzocht werd hun dochter te laten vertrekken, hadden geen effect op de grootouders die de beide Zweden ver weten onmogelijke risico’s te nemen. Na nogmaals getracht te hebben de ouders te overreden, gaven Larsson en Wikenberg het op en vlogen terug naar Stockholm. Wat slecht te repareren, lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoorde handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In. emmertjes van 1 kg f 8.55,2 kg f 15.30,5 kgf29.95, bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandeL In Lund in Zuid-Zweden waar de fami lie Porizka woonde was de teleurstelling natuurlijk enorm. In haar vertwijfeling besloot Anna Porizka toen een tweede poging te wagen, maar nu zou ze zelf meegaan. Een in Zweden woonachtige Poolse arts slaagde erin zijn twee kinderen los te krijgen nadat hij 35.000 gulden vergoeding had betaald. Vergoeding voor de opleiding die hij op staatskosten in Polen had genoten. Een Poolse arts verdient gemid deld 400 a 500 gulden per maand. In Zweden is daarentegen een inkomen van 70.000 100.000 gulden jaarlijks niets abnormaals voor medici. Wetende dat men in een jaar tijds evenveel kan ver dienen als in Polen in vijftien jaar, wagen velen de sprong om dan te ontdekken dat zij hun nieuwe leven en vrijheid moeten betalen met het gemis van één of meer 10.000 handtekeningen kinderen die zijn achtergebleven. flWWIAfWWWVWlAIWVm/VVVVWVWWWVVVVWVl/WWVVWVWWWUVVVWUWWWIAA/VVWVVVIA/VWWVWVifWWVWVWWWWWWVVVVVVVWW» échte graan-genever, 'n zuiver natuurprodukt, dié is van Verhoeven. Andere zuivere natuurproduk- ten bessengenever, citroen- brandewijn, frambozenbrande- wijn. aardbeienbrandeyunn, abrikozenbrandewijn, kersen brandewijn Vraag erom bij uw slijter De kleine keizer, in keurige gelegen- heidskledij, werd met discrete handge baren langs de hinderlagen van het proto col gemanoeuvreerd en hij legde voort durend licht buigend vele meters af langs erewachten en muziekkorpsen. Zijn naam is André Roulland. Hij is oud- lid van het parlement voor de Gaullisti sche partij en was destijds als economisch adviseur aan de staf van de president ver bonden. Roulland is op borgtocht vrijgelaten in deze zaak zijn nog vijf personen be schuldigd, onder wie een huidig gaullis tisch parlementslid van een Parijs’ kies district. Het betreft hier kinderen in Tsjecho- Slowakije. Polen, Roemenië en Oost- Duitsland, die worden gebruikt als pres siemiddel. Door de betrokken autoriteiten wordt er meestal op gewezen dat een hereniging van de familie mogelijk is als de gevluchte ouders terugkeren. Sinds de vlucht van Anna en Jiri uit Tsjecho- Slowakije hebben ze zich tot de voigende instanties gewend, waarbij alle inspanning vruchteloos bleek: het Oostenrijkse Rode Kruis, het Internationale Bureau voor Kinderbescherming, het departement van Binnenlandse Zaken in Tsjecho-Slowakije (drie keer), de Tsjechische ambassade in Stockholm verschillende malen, het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Stock holm, de president van de Republiek Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Naties, het Zweedse Rode Kruis, de ideologische afdeling van de Tsjechische Communisti sche Partij en de Communistische Partij in Zweden VATICAANSTAD (Reuter). Kardi naai Mindszenti, de r.-k. primaat van Hongarije die dinsdag in Rome aankwam na vijftien jaar als politiek vluchteling de Amerikaanse ambassade in Boedapest te hebben gewoond, zal waarschijnlijk in Wenen gaan wonen. Tot zijn vertrek naar Wenen zal de 79- jarige Mindszenti als gast van paus Pau lus in Vaticaanstad verblijven. De Hongaarse regering heeft bekend ge maakt kardinaal Mindszenti amnestie te hebben verleend. Hij werd in 1949 veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. De rest van de straf wordt hem geschonken maar de aanklacht wordt gehandhaafd. Vrienden, kennissen en Tsjechische ver enigingen financierden het geheel. De bei de piloten en Anna waren zich terdege bewust van het geweldige risico dat zij namen. Voor de vliegers betekende het waarschijnlijk een gevangenisstraf, terwijl Anna Porizka wegens haar vroegere vlucht in 1968 bij verstek tot achttien maanden gevangenisstraf werd veroor deeld, die ze nu waarschijnlijk ook nog moet uitzitten. Op dinsdag 21 september vertrok het groepje met de Pipercup weer naar Brno. Anna was inmiddels voorzien van een Zweedse pas van een meisje dat sterk op haar leek, de echtgenot^ van Wikenberg. Tevoren was besloten Pavlina op te wachten wanneer ze ’s morgens in het stadje Prostejev naar school zou gaan. Haar moeder zou haar dan opvangen en na een rit van een half uurtje zou men weer op het vliegveld zijn. Daar had het toestel klaar moeten staan op weg naar Wenen. In werkelijkheid zit het drietal nu al naar alle waarschijnlijkheid bijna een week gevangen. Hoe de ontsnappingspo ging is mislukt weet men niet met zeker heid, maar volgens Tsjechische bronnen bestaat de mogelijkheid dat de grootou ders van Pavlina,' Anna’s vader en moeder dus, na de vorige vluchtpoging de politie hebben verteld wat er was gebeurd. Ver moedelijk werd het drietal dan ook direct na aankomst in Brno gearresteerd. Be loofde ansichtkaarten met een code die verzonden zouden worden kreeg niemand in de vriendenkring in Zweden. In een gesprek met Anna’s man Jiri gisteravond zei deze wanhopig te zijn, behalve zijn vrouw heeft hij nu ook twee kinderen verloren van wie één ongeboren. Hij vertelde al direct te hebben voorge steld zelf te zullen gaan de tweede keer maar werd weerhouden door Anna die dacht een betere kans te hebben. Tsjechi sche woordvoerders in Stockholm weiger den gisteravond commentaar te leveren op deze onverkwikkelijke zaak. C. Larsson is in het bezit van een vliegcertificaat en Wikenberg fungeerde als co-piloot. In de tweede week van september vertrok men vanaf het vlieg veld Joenkoeping in Zuid-Zweden met bestemming Brno waar een luchtvaartten- toonstelling plaatsvond wat hun een uit stekend alibi verschafte. Zij zouden ver tellen geïnteresseerd te zijn in kleine Tsjechische vliegtuigen. Als kopers in spé werden ze dan ook met alle eerbied behandeld Staten om Israel te bewegen tot een voorlopige overeenkomst voor de herope ning van het Suezkanaal als eerste etappe naar een definitieve regeling, schijnt De verklaring is opgesteld voor het ver trek uit Moskou naar India van de Indiase premier Indira Gandhi die in de Russische hoofdstad besprekingen heeft gevoerd met de Russische autoriteiten. De Russen zeggen voorts in de verkla ring dat zij bereid zijn het voorstel te be studeren van mevrouw Gandhi om de In dische Oceaan tot een vredeszone te ver klaren. Zij zijn bereid deze kwestie samen met andere landen te regelen. Indiase functionarissen beschouwen de steun van het Kremlin aan het standpunt van India over het Oostpakistaanse vraagstuk als het belangrijkste resultaat van mevrouw Gandhi’s bezoek aan Moskou. „Het gevaar van oorlog tengevolge van de ontwikkelingen in Oost-Pakistan kan pas worden afgewend als Oost-Pakistan weer

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3