Velsense politie had veel Chauffeur van Westduitse zeevissersvloot in met bromfietsen te stellen gekantelde auto komende jaren veel sterker spoorloos Gediplomeerde Noviteit bij Plaatwellers Doopsgezinde Broederschap Bouw dagverblijf in Heemskerk vergevorderd stadium in spfflrtMÈ ELZER’s Gedenksteen ingemetseld Wintersport.. Nu al? BON izzzcsor o T een-Challenge Bibliotheekman D. Reumer nam afscheid Marktberichten IN DE VISHAL Havenberichten in Brabantse Mark IJmuider Courant Antwoord op verkapte subsidies in andere Europese landen in Beverwijk Massale vissterfte „De Luchtballon” voor geestelijk gehandicapte kinderen Pak die 2 weken gratis r I 5 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 3Ö SEPTEMBER 1971 COLTRUIEN V olwaardige plaats Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant Lening Geen luchtkasteel L V --6 Scheldestraat een tijdelijk dagver blijf. Hier worden nog steeds zestien kinderen alleen overdag opgevangen door vijf, speciaal getrainde leidsters. Wanneer volgend jaar het eigenlijke dagverblijf in gebruik zal worden ge nomen, kunnen tien stafleden niet minder dan 32 gehandicapte kinderen verzorgen. V anggebied De stichting „Dagverblijven voor Geestelijk Gehandicapten in de IJmond” werd vier jaar geleden op gericht en deze opende in 1969 in de ii IS» 1 (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) een ADVERTENTIE Scheveningen Als u het niet probeert blijft het voor u een vraagteken. in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam bedraagt Adres te Daarna kunt u mij noteren als ■J} Doorhalen wat niet verlangd wordt I Het is de bedoeling dat kinderen uit de gehele IJmond in „De Luchtballon” zullen worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Ja zeker, nu al, want hebt U er al aan gedacht of Uw uitrus ting wel compleet is, of dat er eventueel nog reparaties nodig zijn aan Uw vakantie-uitrusting? Öók u zult dan ervaren IJmuider Courant de betrouwbare nieuwsbron in de IJmond, boordevol informatie uit stad, streek, binnen- en buitenland. maandabonnee f 6.90 45- kwartaalabonnee f 20.10 Antwoordnummer 47, IJmuiden. I I I I I I I I I I I J (Van een onzer verslaggevers) subsidie van negentig percent op de door de stichting voor de exploitatie gevraagde daggelden. De ouders van de hier verzorg de geestelijk gehandicapten hoeven der halve maar een relatief klein bdrag zelf te betalen. Indien dat voor sommige va ders en moeders niet mogelijk is, zal een beroep kunnen worden gedaan op de ver schillende gemeenten door middel van de Bijstandswet. Daarnaast betekent dit dagverblijf een enorme ontlasting voor de ouders zelf. Zij kunnen de zware, veel tijd vergende en De bouw van „De Luchtballon” is in een vergevorderd stadium. Volgend jaar juni hoopt men het dagverblijf in gebruik te nemen. HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN BEVERWIJK Aan de bloemenveiling ,,’t Centrum” waren de noteringen woens dag: anjers 20-46, tros anjers 160-250, an- thurium 90-260, asters 38-71, chrysanten 75-145, jaar rond 140-210, per stuk 28-60, fresia 90-270, gerbera 18-46, gladiool 65- 155, irissen 90-310, lelie per tak 60-130, per kelk 34, latrus 180-260, nerinen 40-175, crispa 10, orchidee 45-340, roos 30-65, per tak 8-22, baby roos 8-22, statice 90-115, tulpen per stuk 18-37. Planten: begonia 65, grote 125-230, cycla men 85-470, hedera 65-125, hertshoorn 160- 230, potchrysant 40-65, St. Paulia 65-115, vriesia 65, gemengde planten 85-165. De Westduitse hektrawler „München”. Special skiset. Essen houten ski’s met la mellen opbouw, ver- tande staalkanten en P-tex loopvlak. ’’Su per Automatic” vei- ligheidsbindungen. I Stokken erbij f 159.50 BREDA Volgens de hengelsportvere- niging „De Baroniesche Hengelaars” in Breda is sinds vorige week donderdag in de rivier de Mark tussen Breda en Dintel- sas 50.000 kilogram vis gestorven als ge volg van een veel te laag zuurstofgehalte van het water. ter beschikking gesteld van de Haarlemse recherche. Voorts heeft de Velsense politie nog een bromfiets kunnen achterhalen, die woens dag bij de „Kijkgrijp” aan de Schiplaan was ontvreemd. Dit werd echter pas later ontdekt tijdens een normale routine-con- trole, waarbij een jongeman werd aange houden en de politie de bromfiets achter hield, teneinde zijn verklaringen nader te kunnen onderzoeken. Hierbij moest wor den vastgesteld dat de berijder een valse naam had opgegeven, zodat de politie op haar geheugen zal zijn aangewezen om hem te achterhalen. Onderwijl meldde zich de eigenaar op het bureau om de diefstal van zijn bromfiets aan te geven, zodat hem het voertuig in ieder geval kon worden teruggegeven. VELSEN. Tijdens de afgelopen nacht werd de Velsense politie er om twee uur van in kennis gesteld dat bij de spoorweg overgang aan de Waterloolaan een perso nenauto was omgeslagen. Bij haar komst kon de politie zich van de juistheid van deze melding overtuigen doofdat hier in derdaad een geheel gekantelde auto werd aangetroffen. Voorts was een lantaarnpaal geheel vernield, terwijl ook een verkeers- zuil zwaar bleek te zijn beschadigd Van de chauffeur kon echter geen spoor wor den aangetroffen, zodat de politie thans tracht zijn identiteit vast te stellen. IJMUIDEN De zeevissersvloot van de Duitse Bondsrepubliek wordt belangrijk uitgebreid en belooft in de kring van EEG- vissertf landen een „partner” te worden waarmee nog meer dan ooit tevoren re kening moet worden gehouden. De aan- gekondigde nieuwbouw van 21 eenheden moet worden gezien als een antwoord op wat verkapte subsidiëring in andere Euro pese landen ten behoeve van hun visserij- vloten wordt genoemd. Met deze nieuwbouw zijn enorme bedra gen gemoeid, welke kosten de rederijen zelf niet zonder hulp van de overheid kunnen dragen. Die steun omvat tientallen miljoenen Duitse Marken. Er is besloten tot een financieringsplan dat tot en met 1975 loopt. Rekening is gehouden met de stijging van de scheepsbouwkosten in de komende jaren. West-Duitsland wil voor alles door be doelde versterking van zijn vloot voor de „grosze Hochseefischerei” zijn positie op de Europese (vis-) markt zeker stellen. Een aanleiding temeer voor een hogere produktie door de vissersvloot is de gun stige ontwikkeling met betrekking tot diep gevroren vis: de vraag naar dit produkt neemt toe. Voorts, wil men de moeizaam verworven voorsprong op technisch gebied ten minste handhaven en zo mogelijk zelfs vergroten. Bij de forse aanpak in de Bondsrepubliek BEVERWIJK. Teen-Challenge, organisatie waaraan in recente televisie programma’s aandacht werd besteed, wil, zo meldt men ons „de jonge mensen wijzen op dat wat zij zoeken: de werkelijke zin van het leven en echt geluk”. Deze organi satie wil haar aktiviteiten ook uitbreiden tot over de grenzen van de Verenigde Staten. In Nederland begon men met vier koffie-bars. een opvangcentrum en mee tings. In Beverwijk wordt op 2 oktober, aan vangende om acht uur ’s avonds, zo’n mee ting gehouden in het Kennemer Theater. Daar zal de film „Teen-Revolt” worden gedraaid, waarna er gelegenheid wordt ge boden te praten over het onderwerp: „Ben je op reis naar „ergens” of naar „ner gens”. Het programma zal worden vooraf gegaan door gospel-demonstraties De units zijn L-vormig gebouwd, waar door het mogelijk is bij elke afdeling een terras aan te leggen. Op deze speelplaat sen worden eveneens zandbakken ge maakt. De kinderen kunnen het terras opgaan via speciale toegangsdeuren. De vier units zijn gebouwd rond een grote binnentuin. „De Luchtballon” wordt ver der voorzien van een eigen klein zwem badje, zodat het voor de leiding mogelijk is de dikwijls ongecontroleerde bewegin gen van deze kinderen op gemakkelijke wijze te vervolmaken. Het zal ook moge lijk zijn een dergelijke lichaamsactivering te geven in een speciale speelzaal. moeilijke opvoeding voor een deel overla ten aan een deskundige staf. Ik hoop dat er een goede samenwerking zal groeien tussen De Luchtballon en andere instel lingen voor geestelijk gehandicapten in de IJmond. Misschien kan dan een doorstro ming naar bijvoorbeeld blo-scholen en dagverblijven voor ouderen tot stand ko men. Het is bovendien heel prettig te constateren dat ook een vertegenwoordi ging van de ouders in het bestuur is opgenomen. De basis is hier gelegd voor een Luchtballon, die geen luchtkasteel zal kunnen worden”. Na deze toespraak van drs. Veldkamp waren de vele genodigden, waaronder de Heemskerkse wethouder G. van Beek, vertegenwoordigers van de gemeentebe sturen Beverwijk en Velsen en notaris W. Boerlage uit Santpoort getuige van het inmetseler. van de kleine gedenksteen. Het leggen van de officiële eerste steen, een soort plaquette, waarop de afbeelding staat van een luchtballon met daaronder drie kinderen, gebeurde door drs. F. Veldkamp, hoofd van het bureau Noord- Holland van het ministerie van CRM. Tijdens een korte toespraak vooraf stelde hij dat ook het geestelijk gehandicapte kind recht heeft op een eigen, volwaardi ge plaats in de samenleving. Drs. Veld kamp juichte de samenwerking tussen de genoemde stichting en de overheid toe. „Dit initiatief is van enorm belang, aller eerst voor de gehandicapten zelf. Doordat zij in dit huis worden opgevangen, onder wezen en verzorgd zullen zij toch in staat worden gesteld aan het normaal maat schappelijk leven deel te nemen. Helaas is dit voor veel geestelijk gehandicapte kin deren niet mogelijk door het grote gebrek aan dergelijke dagverblijven. Het is de bedoeling dat hier een aantal fundamen tele leefgewoonten worden aangeleerd, zo als zindelijkheid, leven en spelen in de groep; door de vele mogelijkheden van het zwembad en de speelzaal kan de motoriek enorm worden verbeterd. BEVERWIJK. Voor de eerste keer in de historie van de Broederschap der Doopsgezinde Gemeente wordt zondag 10 oktober een „broederschapsmaaltijd” ge houden. Deze vangt aan ’s morgens om 9 uur en begint met samenzang, waarna gebed het ontbijt zal voorafgaan en be sluiten. Het zangkoor zal negro-spirituals ten gehore brengen. Tijdens de preek door ds. H. Luikinga zal diens echtgenote zorgen voor achter grondmuziek. Aan het feinde van deze speciale dienst zal het zangkoor nog een maal te beluisteren zijn. Na afloop is er gelegenheid voor allen een kopje koffie te nuttigen. De organisten stellen er hoge prijs op zo staat in het maandblad te lezen dat ook de kinderen aan dit gemeenschappelijk ontbijt deelnemen. BEVERWIJK. In een geheel andere omgeving, dan men in het verleden ge wend was, werden woensdagavond de di ploma’s uitgereikt aan de geslaagde leer lingen van de Plaatwellerij. Hiervoor was namelijk ditmaal uitgezócht de grote zaal van „Hoeve Adrichem”, waar deze leerlin gen en een aantal ouders aanwezig waren. Bij ontstentenis van de directeur de heer R. Hiemstra werden de diploma’s uitge reikt door de heer L. Otte. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Door de bemanning van een Velsense politieauto werd woensdag middag een over de Lange Nieuwstraat rijdende bromfietser waargenomen, die opviel door zijn jeugdig uiterlijk, terwijl het voertuig ook niet van een verzeke- ringsplaatje was voorzien. De jongen werd staande gehouden en omdat hij geen logi sche verklaring van de herkomst van de bromfiets kon geven, meegenomen naar het hoofdbureau. Het bleek een veertien jarige jongen uit IJmuiden te zijn, die bij het verhoor al spoedig door de mand viel en bekende de bromfiets kort daarvoor bij de rijwielstalling van het station Driehuis te hebben gestolen. De knaap is daarop voor een nader onderzoek aan de recher che overgegeven. Het tweede bromfietsavontuur speelde zich woensdagavond om tien uur af op de Julianakade in IJmuiden, waar de Velsen se politie een zonder brandend achterlicht rijdende brommer ontdekte. De berijder daarvan, die een duo-passagier met zich meevoerde, negeerde het stopteken en trachtte de politieman te ontwijken. Dit kunstje ging echter niet op doordat hij door de politie op de rug werd gesprongen en aldus kon worden aangehouden. Het bleken twee vijftienjarige jongens uit Haarlem te zijn, die moesten toegeven de bromfiets dezelfde avond in Haarlem te hebben gepikt. Zij werden vervolgens Bij een bezichtiging van het bouwobject achter de Sint Lidwina-kleuterschool is duidelijk te zien dat „De Luchtballon” bestaat uit vier zogenoemde „units”. Zo’n afdeling bestaat uit een gemeenschaps ruimte voor acht kinderen en daarnaast uit een aantal kleinere verblijven, zoals een keuken, een toilet en douches, een kamertje voor de leidsters en een kleine ruimte, waar de geestelijk gehandicapte kinderen, indien nodig, individueel kunnen worden verzorgd. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Arroi, Dover, IJmuiden; Bernard Schepers, Naantali, IJmuiden; Parthenon. Rotterdam; Virginia, Ant werpen, IJmuiden; Illstein, Antwerpen; Briht- ling, Ridham; Trentonia, Keaby; Izhmales, Le ningrad, V; Utrecht, Penzance; Lotus, Durban; Tellus, Delfzijl; Severity, Selby; Djatibarang, Antwerpen; Bravo Contender, Immingham; Elo- guence, Gunnes; Darmstad, Bremerhaven; Kerstin Eva, Par; Jean-E, Londen; Aaltje, Lon den; Loulea, Nantes; Oembeig, Par; Brinda, Whitby, IJmuiden; Halcience, Kingslynn; Stevns- land, Bremen; Cadence, Madway. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Rijn stroom, Shoreham; Kosmos, Londen, IJmuiden; Schieborg, IJstad, Umuiden; Karin Winkler, Flixborough; St. Herblain, Nantes, IJmuiden; Tor Anglia, Gothenburg; Asta, Gent; Aivan, Carryton; Trentonia, Flixborough; Heinrich Na gel, Hamburg; Ostara, Rotterdam; Fairplay 11, Sliedrecht; Aleksander Zawadski, Rotterdam; Elkanemi, Antwerpen; Aardenburgh, Rotterdam; Benvarrey, Cork; Ilias, Rotterdam; Wimbrown 11, Gr. Yarmouth; Vogtland, Antwerpen; Som men, Gent; Usaramo, Bremen; Stollberg, Ham burg; Erika Schulte. Bremen; Bravo Contender, Immingham. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Gdansk, Archangel, Z; Venezuela, Antwerpen; Mercurius, Antwerpen; Pasajes, Rotterdam; Canis, Bergen; Waterland, Rotterdam; Tor Mercia, Immingham; Zaanstroom, Fellxtowe; Amsteistroom, Huil; Al- bich, Ipswich; Pinguin, Hamburg. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Elogu- ence, Boston; Severity, Selby; Ciudad de Tunja, Bilbao. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). steekt het zuinige visserij-budget in ons land wel af. West-Duitsland zal zich energiek verzet ten tegen de 50-mijlzone waarin IJsland van plan is geen visserij door buitenlan ders te tolereren. Door die uitbreiding met niet minder dan 38 zeemijlen zou meer dan negentig per cent van de visserij door Westduitse vaar tuigen in de wateren rond IJsland weg vallen. Dit betekent ook, dat eenderde deel van de totale huidige visvoorziening op de Duitse markt verloren zou gaan. De Bondsregering is van mening, dat de territoriale wateren van IJsland op afdoende wijze zouden kunnen beschermd tegen overbevissing door speciale maatre gelen van de Noordatlantische Visserij- conventie, zoals bijvoorbeeld het vast stellen van vangstquota (voor elk land af zonderlijk) zonder uitbreiding van de thans geldende twaalfmijlslimiet. Intussen blijft IJsland zijn voorgenomen plan verdedigen, waarbij als nieuwe poging om het eigen standpunt te rechtvaardigen Denemarken kolonialisme wordt verweten. Laatstgenoemd land zou IJsland slechts een driemijlsgrens gunnen om zichzelf te bevoordelen bij exportmogelijkheden naar Engeland. En denkt U er vooral aan dat U vool het huren van ski’s of skischoenen beslist niet langer moet wachten om teleurstelling te voorkomen. Grote waardering bestond er voor wat de heer Reumer de afgelopen twaalf jaar op het gebied van de lectuurvoorziening in de provincie en voor de stichting van openbare bibliotheken onder meer in Bloemendaal en Vogelenzang heeft ge daan. Ook in federatief verband was er tussen de instanties op dit gebied van Haarlem en Alkmaar een uitstekende sa menwerking. Onder de sprekers bevonden zich de Bloemendaalse wethouder J. Bückmann, de oud-voorzitter van de stichting Jac. van Velsen, mej. W. Hol namens het ministerie van CRM en de rijksinspectie voor bibliotheekwezen en directeur M. Engels van de P B. C. Haarlem. De heer Reumer, die talrijke geschenken kreeg, hoopte dat de goede contacten ook in landelijke functie zullen blijven bestaan. IJMUIDEN. In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen ge maakt: UK 17 en UK 249 f 6.100, 56 en 200 6.200, 107 en 131 4.800, 135 en 145 3.700, 196 en 234 7.200. KW 43 23.300, 109 960, 177 960. UK 18 1.770, 70 1.470, 148 4.600, 222 14.100, 245 1.490, 1 18.600. ARM 12 1.500, 25 1.690. VD 1 1.380, 9 1.640, 15 1.690, 44 560, 115 1.940. WR 34 1.170, 48 1.390, 136 1.970. IJM 23 1.900. ZL 6 1.900. Donderdagmorgen werden in IJmuiden door 35 vaartuigen aangevoerd: 2257 kisten vis, 12.150 kilogram tong, 8 kilogram paling en 31 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 52 kisten wijting, 560 kisten gul en kabeljauw, 726 kisten haring, 114 kisten makreel, 56 kisten pilchards, 30 kisten sprot, 525 kisten schol, 120 kisten schar, 74 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.79-8.12, grote tong 6.61-6.41, grootmiddel tong 7.11-6.84, kleinmiddel tong 6.38-6.03, •tong I 4.78-4.30, tong II 4.13-3.70, paling 6.50. Per tien stuks: grote kabeljauw 150, mid del kabeljauw 122. Per 50 kilogram wijting 76-56, schar 65- 25, gul I 88-80, gul II 87-73, gul III 60-45, grote schol 75-70, schol I 82-65, schol II 65-58, schol III 75-49, tarbot 384-105, griet 175-62, tongschar 130-93, haring 32.20-27, makreel 30.80-25.20, pilchards 24.20-23.50, sprot 8.50-3.20, rode poon 83-47, krab 26. SANTPOORT. Onder grote belang stelling heeft de heer D. Reumer gister middag in „Spaarnberg” afscheid genomen als directeur van de stichting provinciale bibliotheekcentrale voor Noord-Holland. Zoals bekend is hij benoemd tot directeur van de centrale vereniging voor openbare bibliotheken in Den Haag. Voor de bouwkosten heeft de stichting een lening afgesloten van ongeveer één miljoen gulden. Het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft aflossing en betaling van rente ge garandeerd. Het rijk geeft verder een Deze hield de geslaagden voor, dat men tegenwoordig niet leeft in een wereld, waar alles vanzelf gaat. „Er worden vele en zware eisen gesteld aan de mens. Vraagt men soms de jongeren, wat zij van de wereld-van-vandaag denken, dan worden meestal de schouders opgehaald. Doch zo eenvoudig is het niet. Wil men iets bereiken, dan zal men het oude ge zegde „Kennis is macht” voor ogen moe ten houden. Wie een goede plaats in het maatschappelijk leven wenst in te nemen, zal er altijd maar weer de schouders onder moeten blijven zetten”, zo besloot de heer Otte. Zeven leerlingen hadden het Bemetel- diploma behaald, waarvan zes voor lassen en één voor draaien. Van de zes leerlin gen die examen hadden gedaan voor het uitgebreid Bemetel-d'iploma slaagden er vier. De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit: 10 kisten wijting, 350 kisten gul, 600 kisten en 520 kleine kis ten makreel, 450 kisten schol, 80 kisten varia en 5000 kilogram tong. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Woensdagmid dag is in Heemskerk aan de Benelux- laan de „officiële” eerste steen ge legd voor het dagverblijf voor geeste lijk gehandicapte kinderen „De Luchtballon”. Reeds voor de bouw- vakvakantie van dit jaar is men met het heien van de palen en het leggen van de funderingen begonnen, ter wijl de bouw op het ogenblik in een vergevorderd stadium verkeert. Vol gend jaar hoopt men „De Luchtbal lon” in gebruik te nemen. In het dag verblijf zullen dan 32 geestelijk ge handicapte kinderen worden ver zorgd. De schade voor de vereniging, die deze vis had uitgezet, bedraagt ongeveer f 100.000. Volgens een woordvoerder van de sui kerfabriek in Breda is er sprake van een samenloop van omstandigheden: een toch al sterk vervuilde rivier, weinig beweging in het water door geringe regenval en weinig wind. Het afvalwater van de sui kerfabriek gaat echter door een zuive ringsinstallatie. y*****k*y**y*******yy??? iorwtrrrewfir

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5