Spoor-lijnenspel Paus Paulus valt uit tegen publiciteit over synode E10.95 coebergh Fascisten in Italië wensen Europees keizerrijk met Portugal, Spanje Griekenland en aan Duizend advocaten Prijzen onroerend goed stijgen onrustbarend Industrie in EEG brengt haar kleren onpraktisch de man Taxistaking in Delft gevraagd Ei naar auto van DERDE BISSCHOPSSYNODE IN ROME BEGONNEN Hirohito in Meidoorns gerooid Tweehonderd Consumentenbond: gulden buit bij overval Rijk wil tekorten drie grote steden bijpassen Papoea’s worden aangekleed Kamervragen over pensioenregeling oorlogsvervolgden Antwerpen gratis tegen perevuur België verdubbelt prikaccijns Bezwaren tegen „zwarte lijst” verzekeringen met coebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk „Koepel”-bewoners over 2 jaar naar nieuwe gevangenis Rotterdam heeft genoeg van C’70 21 VRIJDAG 1 OKTOBRR 1971 «♦4 (Van onze redacteur in Rome) „T wijf elachtig” Op strijdkrachtendag Tekst opzij Consumentenbond: Vuilnisbak Terreur Mits begrotingen in 1974 sluitend zijn ROME Paus Paulus VI opende gisteren de derde bisschopssynode met een heilige mis in de Sixtijnse kapel. Een ereplaats tijdens de dienst nam kardinaal Mindszenti in, die door de paus in zijn toespraak tot de kardinalen en bisschoppen afzonderlijk welkom geheten werd. A’. 4 ADVERTENTIE F (Van onze correspondent) In het blad waarschuwt de Consumen- Bvssenjcne'cr maatregelen, die de onderzoekers aanbe velen zijn: (Van onze parlementsredactie) Verras uw gasten, trakteer uzelf: Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever is uit. Drink Coebergh puur: 'n verrukkelijke borrel met temperament. Meng Coebergh in een longdrink: 'n zomerse verkwikking! De manifestatie C’70 die op 5 mei 1970 begon en waarvoor de raad vijf miljoen gulden ter beschikking stelde, zit met een tekort van bijna 4,3 miljoen gulden. op over DJAKARTA (Antara). Op de „dag van de strijdkrachten”, 5 oktober, begint in West-Irian een campagne om de in het oerwoud levende Papoea’s te „kleden”. DEN HAAG. P.v.d.A.-fractievoorzit- ter Den Uyl en P.v.d.A.-Kamerlid Voogd hebben premier Biesheuvel gevraagd, of het kabinet inmiddels tot een negatieve beslissing is gekomen over de uitvoering van de motie-Voogd, in welke Kamer uitspraak werd gevraagd om een pensi oenregeling voor oorlogsvervolgden. DEN HAAG. Ook de staatssecretaris van Financiën, mr. A. van der Stee, voelt er veel voor om elk kwartaal verslag uit te brengen over de financiële situatie bij het rijk. Dit verslag zou de Kamer een inzicht moeten geven van de wijze waar op de rijksbegroting wordt uitgevoerd en verrassingen, zoals nu met het gat van bijna 4 miljard in de lopende begroting zoveel mogeljjk moeten uitsluiten. De staatssecretaris ziet echter als moei lijkheid de grote hoeveelheid werk die hierdoor op het ministerie van Financiën wordt veroorzaakt. Probleem is ook dat dit soort kwartaalberichten meestal pas maanden na de peildatum verschijnen. De staatssecretaris zei donderdag op een bijeenkomst met de parlementaire pers plannen te hebben de tekorten van de drie grote steden voor rekening van het rijk te nemen. Voorwaarde is dat de betrokken gemeente uiterlijk in 1974 met een sluitende begroting komt. Afspraken hierover zijn inmiddels al gemaakt met het gemeentebestuur van Amsterdam, dat een totaal tekort van 450 miljoen tot 1974 heeft geraamd. Gesprekken met Rotter dam en Den Haag zullen nog volgen. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Een met vaste hand ge worpen ei is gistermiddag uiteengespat op de glimmende auto waarin keizer Hirohito van Japan, vergezeld van koning Boude- wijn op de tweede dag van het staats bezoek kwam voorrijden bij het Antwerpse stadhuis. bij .elke fles een praktische ’koelkast-bestendige’ anti-mors schenkkurk... om er zeker van te zijn dat geen drupje kostelijke Coebergh bessen verloren gaat. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Egas en Voogd, beiden P.v.d.A., willen van minister Lardinois van Landbouw en staatssecretaris Vonhoff (CRM) weten of het waar is dat in verband met het optreden van het zogenoemde perevuur in Den Helder, Wieringen en Texel duizen den zieke zowel als gezonde meidoorn struiken gerooid zijn. BRUSSEL (ANP). In hei Belgische staatsblad is donderdag een koninklijk besluit verschenen dat de accijns op limo nade en frisdranken van 1 op 2 fr (14 cent) per liter brengt. De accijns op mineraalwater blijft onveranderd zeven cent per liter. Inmiddels was bekend dat de Hongaarse regering de kardinaal amnestie heeft ver leend. Dit is niet wat Mindszenti wil. Hij heeft zjjn land oorspronkelijk alleen willen verlaten op voorwaarde dat de absurde beschuldigingen tegen hem door de Hon gaarse regering zouden worden ingetrokken. mo- een gelegen heid aangegrepen om tijdens een boot tocht van ruim twee uur de betekenis van de Belgische havenstad voor de Japanse scheepvaart te onderstrepen. De keizer en zijn echtgenote kregen op de diamantclub een kostbare diamant ten geschenke. te ont- schaarse tenbond verder voor, wat zij noemt, de praktijken van de Eindhovense Disconte- ringsbank. De laatste anderhalf jaar heb ben honderden mensen besloten te gaan sparen bij deze bank en de Consumenten bond noemt dit „een ongelukkig besluit”. De spaarders sluiten bij een colporteur een „termijnobligatie” af. Volgens de spaarovereenkomst moeten ze tien, vijf tien of twintig jaar regelmatig een vast bedrag op de bank storten. Na verloop van die jaren krijgen ze hun geld met rente terug. Het dan te ontvangen uitke ringsbedrag lijkt heel wat, maar in wer kelijkheid is de rente niet meer dan 4Va percent. Spaarders die na enkele maanden wil den stoppen kregen een afrekening, waar uit bleek, dat er van hun tegoed na aftrek van „administratiekosten” bijna niets of helemaal niets overbleef. Dit gebeurde op grond van zogenaamde vaste tabellen, die echter toch weer niet zo erg vast bleken te zijn, daar de bank ze gedurende de spaarperiode een aantal malen heeft ge wijzigd. Paus Paulus doet nu kennelijk alles om de Hongaarse kerkprins een tegenwicht aan eer te bewijzen en zo trad hij aan vankelijk meer in het centrum van de synode dan met zijn werkelijke rol daarin overeenkomt. De laatste jaren neemt het aantal advo caten niet, althans onvoldoende toe in verhouding tot de steeds toenemende be hoefte aan vakkundige rechtshulp. De omstreeks 2300 advocaten in ons land hebben hun handen nu reeds veelal meer dan vol, aldus mr. Hooftman. De nieuwe secretaris beschouwt het als één van zijn belangrijkste taken de advo caat als juridische helper dichter bij het publiek te brengen. Hij is een warm voorstander van juridische spreekuren en voor ieder betaalbare eenvoudige juridi sche adviezen. Op het jeugdcongres in Pescara werden oude, bekende geluiden gehoord. De „nati onale waarden” dienden te worden her ontdekt. Marxisme, communisme en socia lisme zijn de „bacillen die het land heb ben ontwricht”. In plaats van de arbei dersklasse willen de jeugdige neo-fascis- ten liever praten over „arbeiderscoöpera- ties”, in de trant van de ideologie van de corporatieve staat. Natuurlijk is deze jeugd ook tegen de „zogenoemde intellec tuelen”, van wie er veel te veel zijn en die „in de vuilnisbak thuishoren”. Wat de cultuur betreft, zijn deze ultra-rechtse twintigjarigen de zogenoemde „pseudocul- tuur” meer dan zat. Ze willen ook een Europees keizerrijk met Griekenland, Portugal en Spanje als de voornaamste basislanden. De Consumentenbond zegt, dat het ze ker zijn nut kan hebben om verzekerings fraudes te beperken, maar merkt op: de verzekeringsmaatschappijen geven elkaar persoonlijke gegevens over hun klanten, zonder controle en zonder waarborg dat onjuistheden worden gecorrigeerd. De Consumentenbond vindt, dat de ver zekeraars verplicht moeten worden om weigeringen, royementen en het stellen van extra voorwaarden te motiveren met vermelding van de feiten, waarop zij hun besluiten baseren. Spoorwegen leveren vaak verrassen de fotografische beelden. Deze foto werd gemaakt in Keulen. De rede van de paus tot de deelnemers aan deze bijeenkomst, waarin over ge rechtigheid in de wereld en over het priesterschap in onze tijd zal worden gediscussieerd, muntte niet uit door op zienbarende mededelingen. Wel wekte in Rome beroering de lange zinsnede die de paus wijdde aan het gevaar dat de deel nemers zouden lopen door druk van bui tenaf. Het komt erop neer dat paus Pau lus alle praktische problemen waarmee de kerk heden ten dage te maken heeft, als illegale druk op het leiderschap van de kerk doodverft. Het gaat naar zijn zeggen om „menin gen die een twijfelachtige relatie bezitten tot de leerstellingen” om „stromingen die in strijd schijnen te zijn met de traditie van de pauselijke autoriteit” en onder meer nog „de bezwaren over de kerk als zou die anachronistisch en legalistisch en remmend werken op de zogenoemde cha rismatische ontwikkeling van een nieuw christendom.” De kardinalen en bisschoppen werden door paus Paulus opgeroepen zich voor „deze storende drukmiddelen af te slui ten.” De militaire commandant van West- Irian, brigade-generaal Agoeb Zainal, heeft bekendgemaakt dat in het kader van de „Operasi Koteka”, uit studenten en plaat selijke leiders bestaande teams het oer woud zullen intrekken om de Papoea’s te overtuigen van de noodzaak een broek te dragen. Hij verwacht dat de actie resul taat zal hebben. De dader wist in weerwil van de in ruime mate opgestelde politie komen tussen het overigens publiek. Antwerpen heeft uiteraard de In de vragen wordt verwezen naar een passage uit de begroting 1972 van het departement van CRM, waarin minister Engels stelt dat de materiële inhoud van de thans in werking zijnde rijksgroepsre geling vervolgingsslachtoffers 1940-1945 „op bevredigende wijze voorziet in de ook door hem als specifiek onderkende noden van de vervolgde.” DEN HAAG. De Consumentenbond vindt „de zwarte lijst” van de verzeke ringsmaatschappijen niet geheel zonder bedenkingen. Voor autoverzekeringen en verzekeringen tegen arbeidsongeschikt heid, ziektekosten, ziekengeld en ongeval len werken veel maatschappijen met een onderling meldingssysteem. Officieel heet het „vertrouwelijke mededelingen” maar in feite is dit een „zwarte lijst” zegt de Consumentenbond. De verzekeringsmaat schappijen houden elkaar op de hoogte van de royementen, weigeringen iemand te verzekeren, aanvaarding onder beper kende voorwaarden en-of met een hogere premie. li De Consumentenbond stelt dat sparen voor een eigen huis vrijwel onmogelijk is geworden. Om dit te illustreren noemt de Consumentenbond twee voorbeelden, waarbij in één geval de prijs van een woning in één jaar 12.000 omhoog ging. De bond vraagt zich af, wie kans ziet om in één jaar zoveel geld te sparen. Volgens de bond is het de vraag of de overheid in deze situatie kan blijven vol staan met op „een beheerst optreden” aan te dringen. Wat de terreur betreft, die de neo fascisten door het hele land uitoefenen, had men op het congres de gebruikelijke verklaring dat de communisten en de socialisten begonnen waren en dat zij als „arm, klein hoopje” niet meer hadden kunnen doen dan zich verdedigen. Naast het spreekgestoelte stonden vier meisjes opgesteld in de traditionele dracht van de Abruzzin. „Wij jongeren zijn de poëzie en de fantasie” aldus de ideologie die het land moet terugvoeren naar een soort rurale toestand zonder fabrieken of enige andere nijverheid, naar een tijd vol romantiek zoals die in feite nooit heeft bestaan. De neo-fascistische jeugd ook en vooral die op de universiteiten is de best georganiseerde van Italië. Ze vragen om welke reden dat gedaan is en wie de opdracht daartoe heeft gege ven. Zij betwijfelen of deze rigoreuze methode wel nut heeft en verwijzen daar voor naar een onderzoek van de Land bouwhogeschool in Wageningen, dat het optreden van perevuur wijt aan milieu verontreiniging en een tekort aan natuur lijke aanplant. De Kamerleden vragen waarom de rooimaatregelen zo snel en geheimzinnig genomen zijn. fl J1JJ DELFT. De rond 30 taxichauffeurs in Delft zijn donderdagavond voor onbe paalde tijd in staking gegaan na een vergadering van de drie bonden van ver- voerspersoneel. Inzet van de door de drie bonden ondersteunde staking is een plaat selijke CAO, met betere arbeidsvoorwaar den dan die waaronder de taxichauffeurs thans werken. Het vervoer van „spoedgevallen” zal in Delft gebeuren door particuliere auto’s, die de vervoersbonden ter beschikking hebben gesteld. Politie en ziekenhuizen zijn hiervan onmiddellijk op de hoogte gesteld. Het overleg in de afgelopen maanden van de drie bonden met de werkgevërs over een plaatselijke taxi-CAO in Delft is dinsdag afgebroken, omdat geen overeen stemming kon worden bereikt over de verhoging van de lonen met ingang van 1 oktober. Er is thans geen landelijke taxi-CAO, omdat in het begin van het jaar geen akkoord kon worden bereikt. (Van onze parlementsredactie) beerde de zaak te sussen door later op de avond te verklaren dat paus Paulus er boos over was dat enkele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders van de mogelijk heid gebruik hadden gemaakt dat ze zich van een publiciteitsmedium konden bedie nen, „om dingen te zeggen die beledigend zijn voor de kerk en die niet in overeen stemming zijn met hun waardigheid van priester.” Hiermee was de schuld schijn baar van de RAI afgewenteld op de priesters. In een verklaring die de „operatie syno de” dat is het orgaan waarin tal van vooruitstrevende priestergroepen, waaron der het Nederlandse „Septuagint”, samen werken uitgaf, staat te lezen dat paus Paulus door deze houding „een uitvlucht zoekt op het terrein van de subjectiviteit.” Over de toespraak tijdens de mis had „operatie synode” als commentaar: „De christenen die zich in de „operatie syno de” hebben verenigd, hadden gehoopt op een woord van bemoediging en hoop. In plaats daarvan wordt de rede overheerst door een toon van vermaning en angst. De toespraak bestaat hoofdzakelijk uit lege retoriek.” AMSTERDAM. „Om geen grote leemte te laten ontstaan in de rechtskun dige hulp zullen in de komende jaren ongeveer duizend jongen juristen hun loopbaan in de advocatuur moeten zoe ken.” Dit zei de per 1 oktober benoemde nieuwe secretaris van de Nederlandse Or de van Advocaten, de Haagse advocaat en verkeersjurist. de 41-jarige mr. J. C. Hooftman. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De kledingindustrie moet meer concentreren. Dat is een van de (harde) conclusies van een onderzoek, dat een Geneefs studiebureau in opdracht van de Europese Commissie heeft verricht naar de toestand en de perspectieven voor 1975 van de EEG-kledingindustrie. De DEN HAAG Over twee of tweeën eenhalf jaar zullen de langgestraften van de Bredase strafgevangenis „De Koe pel” worden overgeplaatst naar de nieuwe gevangenis in Scheveningen die dan ge reed zal zijn. Dit deelde gistermiddag het Tweede Kamerlid mr. Geurtsen (V.V.D.) als voorzitter van de Tweede-Kamercom- missie voor Justitie mee na afloop van een gesprek van zijn commissie en die uit de Eerste Kamer met staatssecretaris Grosheide (van Justitie). (Van onze redacteur in Rome) ROME. De neo-fascistische partij van Giorgio Almirante hield in de buurt van Pescara het eerste jeugdcongres van de sinds kort samengevoegde splinter- groepjes die zij subsidieerde. De nieuwe Italiaanse organisatie heet „Jeugdfront” en ze heeft alle uiterlijke kenmerken afge legd die aan het oude fascisme herinne ren. De ongeveer 500 jongens en meisjes rond de twintig jaar brachten niet meer de zogenoemde Romeinse groet en er waren geen uniformen meer. Wel waren er de baarden en de blue jeans, die hun leeftijgenoten van vooruitstrevender poli tieke richtingen gewoonlijk tentoonsprei den. Als de deelgenoten hun mond opende den, kwam er wel het puurste fascisme uit dat men zich kan voorstellen. En de toespraak die de voorzitter van de MSI (de neo-fascistische partij) Almirante, hield, werd onderstreept door een vijf minuten durend applaus en een gescan deerd roepen van ’s leiders naam. In zijn rede had Almirante de Italiaan- De Europese Commissie zal ten aanzien van de voorstellen van de onderzoekers haar houding nog bepalen. Het studiebu reau merkt wel op, dat de EEG, die traditioneel kleding uitvoert, binnen enke le jaren een typisch invoerland dreigt te worden. Volgens de onderzoekers maken een aantal kenmerken zoals: te kleine bedrij ven, die te weinig investeren, een ineffi ciënt georganiseerde distributiesector, on gunstige werkvoorwaarden enz. normale expansie onmogelijk. „Wanneer de besprekingen tussen de Europese Commissie en de vertegenwoor digers van de regeringen, de industrie en de vakverenigingen over het rapport aan- vangen, is te verwachten, dat er wel meningsverschillen zullen ontstaan. De Europese Commissie zal waarschijnlijk vooral het accent leggen op de interne hervormingen en weigeren tot protectionis tische maatregelen over te gaan, terwijl de industrie wel net de omgekeerde stelling zal verdedigen”, schrijft de Europese Commissie als kanttekening bij het rap port. De kledingindustrie vertegenwoordigt bijna drie percent van de totale industrië le produktie van de EEG (de textielindu strie als geheel vertegenwoordigt 6 per cent). BUSSUM. Twee jongemannen heb ben donderdagmiddag een overval op het hulppostkantoor van de PTT in Bussum gepleegd. Zij drongen via een nauw steeg je het kantoortje binnen, dat zich achter een sigarenzaak bevindt, en deden een greep in de kas. Daarna reden ze weg met een auto, die een uur later in een Bussumse villawijk werd teruggevonden. De wagen bleek in Amstelveen gestolen te zijn. De buit be droeg slechts 200 gulden. se Christen-Democratische Partij ervan beschuldigd dat ze een te weinig krachtige politiek tegenover het communisme volg de. Juist dezer dagen liep een Christen- Democratisch congres ten einde, waarin de spanningen tussen de linker- en rech tervleugels hevig oplaaiden. Na de ge meenteraadsverkiezingen in juni (en ver kiezingen voor het parlement van Sicilië in dezelfde tijd) hebben de neo-fascisten nogal aan terrein gewonnen. Dit heeft tot gevolg dat de druk van de rechtervleugel in de Christen-Democratische Partij is toegenomen. 0 Opruimen van een aantal te kleine bedrijven, 0 Beperken (gedurende vijf jaar) van in voer uit derde landen. DEN HAAG. De Consumentenbond heeft in de Consumentengids de aandacht gevestigd op een „onrustbarende stijging van de prijzen van onroerend goed”. Met deze prijsstijging wordt volgens de Consu mentenbond in niet geringe mate de in flatie bevorderd. Als deze ontwikkeling zo doorgaat, zullen er na verloop van tijd helemaal geen Nederlanders meer zijn voor wie een eigen koopwoning bereik baar is. Mr. Grosheide heeft gezegd dat ge streefd wordt naar verbetering van de censuurvoorwaarden en de regeling van de arbeid en arbeidsbeloning en de recre atie in de strafgevangenissen. Binnen een half jaar zal een beslissing worden geno men over de censuurregeling. De Kamer leden hadden kritiek op het feit dat hun brieven aan de gedetineerden waren open gemaakt. De staf van de Bredase gevangenis en de gedetineerden bereiden een rapport voor over een beter leefregime in de gevangenis met een omschrijving van rechten en plichten van beide partijen. Over de klacht van het personeel, dat bij het bezoek vorige week van de Twee- de-Kamercommissie aan „De Koepel” wél werd gesproken met de gedetineerden maar niet met de staf, zei mr. Geurtsen, dat de twee Kamercommissies bereid zijn alsnog met het personeel te gaan praten. Er is gisteren niet gesproken over de drie Duitse oorlogsmisdadigers in het bij zonder. Deze directe aanval op de publiciteitsor- ganen en op andere organisaties die hun opinies over het verloop van de synode verspreiden was de tweede in korte tijd. In zijn audiëntie van woensdag legde paulus VI namelijk op een gegeven ment zijn tekst weg en deed hij onverwachte aanval op een recente uit zending van de Italiaanse televisie waarin de kijkers uitleg werd gegeven over de werkzaamheden van de synode. Volgens paus Paulus was men in deze uitzending „geweldig tegen de kerk tekeer gegaan”. In feite viel de uitzending helemaal niet op door moed. Ze was bovendien door exponenten van het Vaticaan goedgekeurd en sterker nog: de RAI zou het niet in haar hoofd halen iets „moedigs” over het Vaticaan te zeggen. Het viel daarbij op dat de uitval van gisteren niet in de tekst was opgenomen van de pauselijke rede die dezelfde avond in de staatscourant van het Vaticaan, de „Osservatore Romano” werd opgenomen. De woordvoerder van het Vaticaan pro- ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft donderdag een voorstel van B. en W. de attracties van de stich ting C’70 voort te zetten, a fgekeurd. In een motie heeft de raad voorgesteld de stichting op korte termijn te liquideren. Over het voortbestaan van de paviljoens is nog geen defintieve beslissing genomen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21